Osadnicy z Catanu - gra planszowa z historią

Dodano: 2021-03-24 godz. 08:00

Catan/Osadnicy z Catanu - gra planszowa z historią

Dobijacie do wybrzeży wyspy, którą nazwaliście Catan. Szybko wznosicie na niej pierwsze osady i z optymizmem patrzycie w przyszłość oczekując, że wkrótce wyspę pokryje sieć dróg i wyrosną na niej miasta. A potem przychodzi nieurodzaj za nieurodzajem, wasi górnicy nie wydobywają urobku, a ceglarze i pasterze siedzą z założonymi rękami. Patrzycie bezsilnie jak konkurenci, którzy przybyli na wyspę razem z wami, rozwijają się i gromadzą zasoby. Kwitnie handel, w którym nie bierzecie udziału, bo nie macie nic na wymianę. Mimo to, 25 lat później, wciąż próbujecie...

Dzisiejsza recenzja będzie trochę inna od pozostałych, bo i omawiana gra jest inna niż wszystkie. W tym roku mija 25 lat od pierwszego wydania gry Osadnicy z Catanu ("Catan" w obecnym wydaniu, pierwotnie Siedlers von Catan, po angielsku Settlers of Catan) autorstwa Klausa Teubera. Ta znana na całym świecie gra rodzinno-ekonomiczna jak żadna inna ukształtowała współczesny rynek gier planszowych. Dlaczego pudełka z grami są kwadratowe? Bo idealnie pasują do gry planszowej? Nie. W takim opakowaniu było pierwsze wydanie gry Osadnicy z Catanu, którą inni wydawcy usiłowali naśladować po jej sukcesie. No i się przyjęło. Co ważniejsze, Catan spopularyzował tzw. eurogry na świecie, stając się pierwszą grą tego typu, która podbiła amerykański rynek. Osadnicy z Catanu - gra, która do dziś sprzedała się w milionach egzemplarzy i w dużym stopniu ukształtowała współczesny rynek gier planszowych. Gra planszowa Catan wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością, ale czy po 25 latach nadal jest warta zainteresowania?

Catan - gra planszowa dla rodzin z dziećmi

Osadnicy z Catanu - mechanika

To jak się w to gra? Catan nie zmienił się przez te ćwierć wieku. Mamy więc modularną planszę złożoną z 19 pól terenu w kształcie heksów, otoczoną przez 6 części ramowych z morzem i portami. Na niej układamy 18 żetonów z liczbami oraz startowe osady i drogi (po dwie na gracza). W swojej turze każdy z graczy rzuca dwoma kostkami - suma wyników oznacza pola, które przynoszą w tej turze dochody. Wszystkie osady i miasta sąsiadujące z tymi polami dają swoim właścicielom karty z zasobami produkowanymi przez dany obszar. Surowce gracze wydają na budowę nowych dróg, osad i miast oraz zakup kart rozwoju, dających punkty zwycięstwa lub dodatkowej opcje w grze. Jeżeli ktoś wyrzuci siedem, do gry wchodzi złodziej blokujący jedno wybrane pole i zabierający zasoby. Gra toczy się aż ktoś zdobędzie 10 punktów zwycięstwa (przyznawanych głównie za wybudowane osady i miasta). Esencją gry jest jednak to, że w swojej turze gracz może handlować z konkurentami wymieniając się zasobami po dowolnym kursie. Mechanicznie Catan/Osadnicy z Catanu to tytuł, jak na eurogrę, bardzo przystępny.

Gramy z dziećmi w planszówkę Osadnicy z Catanu
Osadnicy z Catanu - rodzinna rozgrywka
Planszówka dla dzieci - Catan

Osadnicy z Catanu - co tu gra

Sama liczba sprzedanych egzemplarzy świadczy o tym, że gra jest dobra. Z drugiej strony, Monopoly ma ich jeszcze więcej, a dobra nie jest. To co tu gra? Catan charakteryzuje przede wszystkim prostota reguł i duża regrywalność. Zasady można wytłumaczyć w minutę, choć oczywiście osiągnięcie biegłości w grze zajmuje więcej czasu, bo jest tu jednak parę niuansów. Modularna plansza sprawia, że wyspa Catan za każdym razem wygląda inaczej, a co za tym idzie nie da się stosować stale dokładniej tej samej strategii rozwoju. Uniemożliwia to również losowe przydzielanie zasobów, które można wprawdzie zrównoważyć dobrym rozmieszczeniem osad, ale nigdy nie można być pewnym dochodów. Gra jest też nieźle zbalansowana, przynajmniej na początku - żetony z numerami układa się w taki sposób, że nie ma jednej lokacji lepszej niż wszystkie pozostałe (chociaż w niektórych edycjach gry numery nadrukowane są po prostu na żetonach obszarów). Z punktu widzenia rodziców grających z dziećmi zaletą będzie też przewaga pozytywnej interakcji nad negatywną. Można sobie wprawdzie blokować drogi i zajmować miejsca na osady, ale główną interakcją między graczami jest handel - na ogół z obopólną korzyścią.

Osadnicy z Catanu - co tu nie gra

Gra Catan/Osadnicy z Catanu nie jest jednak pozbawiona wad. Pod pewnymi względami czuje się, że gra ma już 25 lat. Głównym problemem jest losowość: na początku gry często mija tura za turą, w których nikt nie dostaje sensownych zasobów, więc nikt nic nie jest w stanie zrobić poza rzucaniem kostkami. Handel nie rozwiązuje problemu, jeżeli nie ma od kogo kupić niezbędnych surowców. No więc tak sobie rzucamy i rzucamy, aż w końcu komuś uda się postawić dodatkową osadę albo miasto... i wtedy pojawia się kolejny problem: tzw. efekt kuli śnieżnej. Gracz, który zdoła postawić dodatkowe osady i miasta w odpowiednich miejscach dostaje więcej surowców, więc szybciej buduje kolejne drogi i osady, wiec szybciej zdobywa surowce itd. Jeszcze częściej problemem jest jakby odwrócony efekt kuli śnieżnej, tzn. część graczy rozbudowuje się w podobnym tempie, ale jeden pechowiec się spóźni, bo nie dostawał zasobów i teraz dostaje ich znacznie mniej niż inni, więc nie może handlować ani budować, a mapa się zapycha i w efekcie nie ma szans na dogonienie konkurencji. Najgorsze, że zwykle nie wynika to ze złych decyzji, ale po prostu z pecha w kościach. Liczba graczy ma tu znaczenie, bo im jest ich więcej, tym więcej będzie rzutów zanim nadejdzie twoja tura i okazji do wymiany, ale też mniej jest miejsca na planszy. Mechanizm handlu wprowadza pozytywne interakcje do gry, ale jest też świetną okazją żeby się na siebie poobrażać w grze z młodszymi dziećmi, które nie zawsze dobrze przyjmują to, że ktoś nie chce im sprzedać jakiejś karty.

Wykonanie, wydania, dodatki

Nic definitywnego nie można powiedzieć o wykonaniu gry, która ma 25 lat i niezliczoną liczbę wersji. W Polsce dostępne są przede wszystkim dwie: starsza z drewnianymi elementami i nowsza z plastikowymi. Plastikowe drogi i osady są ładniejsze, ale ogólnie Catan, jak na klasyczną eurogrę przystało, piękny nie jest. Widać to szczególnie jeśli się go porówna z Kingdomino -niby w obu na płytkach są po prostu pola, lasy, pastwiska, ale estetyka ilustracji jest na zupełnie innym poziomie. Należy też wspomnieć o istnieniu alternatywnych wersji gry, jak Catan Game of Thrones (dodająca nowe mechanizmy do formuły) czy dziejąca się w kosmosie Starfarers (która odbiega dość daleko od oryginału). Jeśli chodzi o rozszerzenia, to jest ich dużo i jeżeli gra wam się spodoba, to można przedłużać jej życie dokupując dodatki. Trzeba tylko pamiętać, że rozszerzenia z drewnianymi elementami nie pasują do wersji z elementami plastikowymi. Mi osobiście najbardziej z dodatków podobają się gotowe mapy, reprezentujące prawdziwe miejsca (Polskę, Europę etc.), ponieważ dodają nowy wymiar do gry bez modyfikowania zasad. W praktyce jednak najlepszym dodatkiem wydaje się powiększenie liczby graczy i mapy, co powinno zrównoważyć największe mankamenty gry.

Informacje pudełkowe

Liczba graczy: 3-4. W zasadzie to można grać we dwójkę, chociaż nasilają się wtedy wady gry, więc trzeba się nastawić na powolne rozpędzanie - kilka(naście) pierwszych tur minie na żmudnym rzucaniu kostkami. Ogólnie, jak już wspomniałem, im więcej graczy tym lepiej.

Wiek: 10+ Spokojnie można grać z młodszymi dziećmi. Zasady opanuje i sześciolatek, chociaż niekoniecznie będzie w stanie wygrywać. Mogą jednak dzieci grać między sobą. Głównym problemem mogą być dla dzieci konflikty powstające przy okazji handlu między graczami, ale to już zależy od osobowości.

Czas gry: 75 minut wydaje się być trafny. Czasem słyszy się, że minimalny czas gry wynosi 45 minut, ale to raczej mało prawdopodobne przy większej liczbie graczy.

Podsumowanie

Catan/Osadnicy z Catanu po 25 latach nadal ma wiele do zaoferowania. Reguły są proste i dopracowane, regrywalność duża i gra może wciąż dać sporo frajdy. Zdecydowanie jest to pozycja, w którą każdy powinien zagrać, choćby ze względu na jej znaczenie w historii gier. Natomiast czy warto ją kupić? Jeżeli szukacie prostej gry ekonomicznej z naciskiem na handel między graczami i podoba wam się to co przeczytaliście, to zdecydowanie warto rozważyć zakup gry Catan. Z drugiej strony, przez te 25 lat powstało wiele lepszych gier.

Zdjęcia z gry Osadnicy z Catanu

Rozrywka dla całej rodziny - Osadnicy z Catanu
Ciekawa gra planszowa - Catan
Osadnicy z Catanu - kultowa planszówka
Catan - elementy gry
Gra strategiczna dla dzieci - Osadnicy z Catanu
Osadnicy z Catanu - gramy z rodziną
Osadnicy z Catanu - gra planszowa
Plansza do gry Osadnicy z Catanu
Catan - rodzinna zabawa
Osadnicy z Catanu - gra dla dzieci
Gra Osadnicy z Catanu - ciekawe zajęcie dla dzieci
Strategiczna gra dla rodzin
Catan - plansza do gry
Osadnicy z Catanu - rozgrywka z dziećmi
Rodzinne spędzanie czasu przy grze Catan
Catan - kultowa gra planszowa dla dzieci
Interesująca gra strategiczna dla całej rodziny
Rodzinna zabawa - gra Osadnicy z Catanu
Catan - budujemy swoją osadę
Osadnicy z Catanu - dobra planszówka dla dzieci
Gra planszowa Osadnicy z Catanu
Catan - rozgrywka z rodziną
Osadnicy z Catanu - gramy z dziećmi
Catan - planszówka dla rodzin z dziećmi

 

Autor tekstu: Marcin Pędich

Autorka zdjęć: Agnieszka Dzięcioł-Pędich

 

Więcej opinii o grach planszowych dla dzieci znajdziecie na naszym blogu.

Chronione przez Copyscape

WróbelkiBLOG 

 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Miejsca przyjazne dzieciom
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.