Trzy wymiary - różnorodności Dolnego Śląska

Trzy wymiary – różnorodności Dolnego Śląska

Przy planowaniu wakacji nie towarzyszy mi spontaniczność. Precyzyjnie planuję każdy dzień, by wycisnąć z wolnego czasu możliwie dużo wrażeń, mając na uwadze nieprzewidywalne zawirowania, choćby te pogodowe.

Dolny Śląsk kolejny już raz okazał się być idealnym kierunkiem, jest bezkonkurencyjny w bogactwie i różnorodności wakacyjnych atrakcji. A że to nie pierwsza nasza wizyta w tym regionie, obok naszych ulubionych - w tym roku odwiedziliśmy także mniej oczywiste miejsca.

 

Można wzwyż

Pierwszym skojarzeniem z rzeźbą regionu na pewno są Sudety, zaskakujące urozmaiceniem i heterogenicznością poszczególnych pasm w rodzinie. Jest coś niesamowitego w tych górach, choć nie wiodą prymu w konkurencji wysokości, są zaskakujące, tajemnicze, wręcz bajkowe.

Wakacje zaczynamy od Śnieżnika, wybierając czerwony szlak z Przełęczy Puchaczówka. Ścieżka niemal od startu pnie się stromo w górę – Czarną Górę, na którą dostać się można również wyciągiem ze Siennej. My jednak startujemy wcześnie rano, wyciąg jeszcze przez kilka godzin będzie nieczynny. Początkowe trudy dość szybko wynagradzają widoki, ścieżka łagodnieje i teraz już bez trudności pokonujemy kilometry, cały czas widząc wzbudzającą różne emocje wieżę na Śnieżniku. Przełęcz Śnieżnicka zamienia nasze wędrowanie w żmudny marsz ruchliwą, niemal miejską ulicą.

Tak będzie już do schroniska i dalej do szczytu. Wieża bezspornie oferuje rozległe panoramy i… dodatkowy dreszczyk emocji wywołany delikatnym, ale wyczuwalnym drżeniem spowodowanym wiatrem i tłumem spragnionych pięknych widoków turystów. Warto przejść nieco na czeską stronę szlaku, by zobaczyć źródła Morawy i charakterystycznego granitowego słonia.

Wyprawa na Dolny Śląsk
Co warto zobaczyć na Dolnym Śląsku?

Śnieżnik

Kolejnym pasmem górskim, które któryś jeszcze raz planujemy odwiedzić są Rudawy Janowickie. Fantastyczne formacje skalne, łatwe szlaki, atrakcyjne elementy wspinaczkowe to wielkie atuty tych gór w oczach małych, żądnych wrażeń zdobywców.

Oczywiście są też malownicze kolorowe jeziorka, rewelacyjnie wpisany w formacje skalne zamek Bolczów, my jednak koncentrujemy się na nowych dla nas szlakach, a więc Ostra Mała, Skalnik (koniecznie dla zdobywców Korony Gór Polski), na które wybieramy się z Leszczyńca.

Płynność naszej wycieczki zakłócają kuszące leśne owoce. Jakkolwiek Ostra Mała oferuje rozległy widok od Karkonoszy, przez Góry Kaczawskie po Góry Sokole, a samo wejście na nią ma emocjonujące elementy skalnej wspinaczki, tak zalesiony szczyt Skalnika urozmaica jedynie tablica w formie ramki do zdjęcia.

Co warto zwiedzić z dzieckiem?

Ostra Mała

Aktywny wypoczynek - Dolny Śląsk

Skalnik

Poligonem taterników (z Wandą Rutkowską na czele) są Góry Sokole, których podobieństwo budowy skał do tatrzańskich definiuje je jako popularny rejon wspinaczkowy. Dla niewtajemniczonych w arkana tej dyscypliny turystów pasmo oferuje bezpieczne, ale nie pozbawione trudności i sztucznych ułatwień szlaki.

Jeden dzień wystarczy, by odwiedzić Krzyżną Górę i wspiąć się po krętych schodach na Sokolika, by potem odpocząć w Szwajcarce, malowniczym drewnianym schronisku, najstarszym w Sudetach.

Wycieczka w góry

Góry Sokole

Obowiązkowo odwiedzamy też Karkonosze, tym razem startując przy Świątyni Wang w Karpaczu, planujemy zdobyć Słonecznik, jednak po minięciu fantazyjnej formacji skalnej – Pielgrzymów i dotarciu na szczyt Słonecznika, gdzie oprócz skał podziwiamy północną panoramę, postanawiamy kontynuować wycieczkę aż na Śnieżkę.

Niezwykle widokowa trasa, pozwalająca podziwiać Kocioł Wielkiego Stawu, jest łatwa i urozmaicona przerwą w schronisku Dom Śląski, skąd już szybko docieramy do karkonoskiej kapryśnicy, by jak najdłużej cieszyć się obecnością na szczycie. Wracamy odwiedzając Strzechę Akademicką i Samotnię. Cała trasa to nieco ponad 20 km niezapomnianych wrażeń.

Karkonosze z dzieckiem

Słonecznik

Górska przygoda na wczasach

Kocioł Wielkiego Stawu

Wyprawa na szczyt - Śnieżka

Śnieżka

Podziwiamy widoki

Dom Śląski

Jesteśmy miłośnikami Gór Izerskich, nie sposób było nie odwiedzić ich i tym razem. Geologiczne hobby całej rodziny wiedzie nas na Izerskie Garby, do nieczynnej kopalni Stanisław. Skalne wyrobisko robi wrażenie swoim ogromem i mnogością stanowisk dla amatorskich miłośników kamieni.

Wycieczka z Polany Jakuszyckiej jest łatwa, trasę można pokonać pieszo lub rowerem.

Kopalnia - co warto zwiedzić
Ciekawe miejsca - Dolny Śląsk

Nieczynna kopalnia kwarcu Stanisław

Obowiązkowo odwiedzamy też Chatkę Górzystów i Stację Orle, spinając wizyty w obu schroniskach zgrabną pętelką rozpoczętą po czeskiej stronie, pod bazaltowym wzgórzem Bukovec.

Łąka Izerska i rzeka Izera są jedyne w swoim rodzaju, naszą słabość do tego miejsca na ziemi potęguje świadomość jego trudnej historii oraz prawdziwe nocne ciemności gwarantujące niezapomniany spektakl w bezchmurne noce.

Kosmiczne inklinacje zainspirowały pomysłodawców i inwestorów do utworzenia modelu układu słonecznego, obrazującego w skali odległości poszczególnych planet względem naszej gwiazdy.

Piękno Gór Izerskich

Izera

Wycieczka na Dolny Śląsk

Stacja Orle

Chyba najbardziej wyjątkowym pasmem w Sudetach są Góry Stołowe, nie ma się też co dziwić, że są oblegane przez turystów. Najprostszym pomysłem na uniknięcie tłumów jest wyruszenie na szlak wcześnie rano, więc o świcie startujemy z Karłowa by zdobyć Szczeliniec Wielki, kolejny klejnot w Koronie Gór Polskich.

Wycieczka przed wszystkimi szczęśliwie pozbawia nas wątpliwej przyjemności walki o miejsca parkingowe, a poranne światło potęguje i tak samo w sobie kolosalne wrażenie jakie robią skalne formacje Szczelińca.

Nie jest to wymagająca ścieżka i już po kilkunastu minutach meldujemy się na szczycie, skąd rozpościera się urzekający widok. Nie marnując czasu na budzenie ekipy w schronisku, wędrujemy dalej ścieżką prowadzącą skalnym labiryntem, mamy Szczeliniec tylko dla siebie, jest więc czas na kilka przemyślanych i więcej spontanicznych zdjęć. Schodzimy do Karłowa, gdy pojedynczy turyści właśnie rozpoczynają swoją wycieczkę.

Zdobywamy szczyty
Sudety z dzieckiem - ciekawe miejsca

Szczeliniec Wielki 

Oswajanie z wysokością zapewniają też liczne parki linowe w regionie, my odwiedziliśmy ten w Kudowie Zdroju i Park Aktywności „Czarodziejska Góra” w Jedlinie-Zdroju. Oba są godne polecenia, w obu bezpieczeństwo idzie w parze z serwowaną solidną porcją adrenaliny dla miłośników mocnych wrażeń.

Atrakcja dla rodzin z dziećmi - park linowy

Park linowy Kudowa

Są na Dolnym Śląsku miejsca prawie wolne od zanieczyszczenia świetlnego, z czego najsławniejszy jest wspomniany wcześniej Izerski Park Ciemnego Nieba.

Nie trzeba jednak daleko szukać. Polana w głębokiej dolinie Świdnika, na pograniczu Rudaw Janowickich okazała się świetnym miejscem do obserwacji nocnego nieba – mieliśmy okazję podziwiać spadające Perseidy, ale także kosmiczny pociąg satelitów Starlink.

Podziwiamy Perseidy na wczasach

Perseidy

 

Można wszerz

Dolny Śląsk to jednak nie tylko Sudety. Region, jak żaden inny, obfituje w zamki i pałace. My dla odmiany odwiedziliśmy perłę baroku – Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie. Dawne pocysterskie opactwo oszałamia ogromem barokowych zdobień, ale tych i w naszym rodzinnym Krakowie nie brakuje.

Szczęśliwym zbiegiem okoliczności udało nam się wziąć udział w sporadycznie organizowanej prezentacji trzystuletnich organów – jednego z najwspanialszych instrumentów barokowych Europy. Mistrz nie tylko zdradzał tajniki swojego fachu i samych organów, umożliwiono nam także wejście dosłownie do środka zabytkowego instrumentu – zapewniam, że było to fenomenalne doświadczenie!

Zwiedzamy zabytkowe miejsca

Krzeszowskie sanktuarium 

Wrażenie robi również sklepienie kościoła widziane ze strychu, z mechanizmem mocowania kościelnych gigantycznych żyrandoli.


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Nieopodal klasztoru, w Gorzeszowie, znajduje się rezerwat przyrody „Głazy Krasnoludków”, miejsce mniej oblegane, ale atrakcyjnością nie odbiegające od podobnych rezerwatów. Tutaj również spotkamy fantazyjne formacje skalne, a wyobraźnia szybko podpowie, skąd nazwa całego miejsca. Ławeczki, malowniczy strumień umilają odpoczynek.

Oglądamy formacje skalne

Głazy Krasnoludów

Będąc w okolicy, nie sposób ominąć Chełmsko Śląskie. Choć jego lata świetności dawno przebrzmiały, ciągle unikalną atrakcję turystyczną stanowią Domy Tkaczy - wehikuł czasu przybliżający historię dawnych mieszkańców chałupniczo zajmujących się uprawą i obróbką lnu.

Na zapleczu Domu Tkaczy, czyli „Dwunastu Apostołów” podziwiać można bijące źródło, we wnętrzach zaś wyroby rzemieślnicze i przede wszystkim ludzi, dzięki którym tradycja ta jest ciągle żywa.

Zwiedzanie Dolnego Śląska

Domy Tkaczy

Źródło w Chełmsku Śląskim

Bogatą przeszłość tkacką, w wymiarze przemysłowym mają również Kowary, niegdyś słynące z dywanów. Dziś w dawnej fabryce mieści się Muzeum Sentymentów z przebogatą kolekcją pamiątek z czasów PRL. Są tu zaaranżowane domowe pomieszczenia, gabinet dyrektora, pielęgniarki, sprzęty sportowe, AGD a nawet sala kinowa.

Starsi odnajdą tu znajome przedmioty codziennego użytku, młodszym pozwoli wyobrazić sobie osobliwy koloryt tych szarych czasów.

Jakie muzea warto zwiedzić? - Dolny Śląsk

Muzeum Sentymentów w Kowarach

W okolicy nie brakuje akwenów wodnych, umożliwiających plażowanie – my wybraliśmy Zalew Bukówka, który aktywnych kusi ścieżką wokół jeziora, by potem zażyć zasłużonego relaksu na jednej z licznych tu kameralnych plaż. Mniej bezpieczny, chociaż malowniczy zdaje się być Staw Krzeszówek w sąsiedztwie piaskowni.

Wypoczynek nad jeziorem

Jezioro Bukówka

Dolny Śląsk to również rzeki idealne dla kajakarzy. Bóbr czaruje leniwym nurtem i przejrzystością wody.

By nie rozpruwać jego gładkiej tafli zwinnym kajakiem, zdecydowaliśmy się na spływ pontonem – nieporównywalnie wygodniejszym, ale też o większej bezwładności, sterowanie wymaga współpracy wioślarzy na obu burtach. Cisza, jaka towarzyszy nam podczas spływu, nie tylko kojąco tonizuje duszę i ciało, ale niemal gwarantuje obcowanie z ptactwem wodnym, a nawet z wydrami, które mieliśmy okazję spotkać.

Spływ Bobrem

 

Można w głąb

Jaskinie, kopalnie, podziemia – region dosłownie kipi tego typu miejscami. Tegoroczne wyprawy do wnętrza Ziemi rozpoczęliśmy do Jaskiń Kochanowskich, nieco zapomnianych, ale efektownych i na pewno wartych odwiedzenia.

Ciekawe jaskinie

Jaskinie Kochanowskie

Pozostałe wyprawy w głąb to podziemia będące dziełem rąk ludzkich. I tak zaczęliśmy od podziemi Jeleniej Góry – Time Gates. Oferuje się tu dwie trasy – naukową i historyczną – obie są warte zobaczenia. Na pierwszej można podziwiać efektowne doświadczenia z ciekłym azotem i cewkę Tesli, trasa historyczna przybliża historię regionu i detale legend karkonoskich. Charyzmatyczni przewodnicy dbają o atmosferę zwiedzania.

Kolejne podziemia – to projekt Arado w Kamiennej Górze, z bogatą ekspozycją militariów (także na Górze Parkowej powyżej), na czele z częściami pocisku V-1 i rakiety V-2, niemieckiego radaru, a nawet niemieckiej enigmy. To tutaj mieściło się tajne laboratorium Hitlera, biuro projektowe samolotów Arado 234 i Arado 555.

Podziemia w Kamiennej Górze

Projekt Arado

Warto pamiętać, że tunele drążone były rękami robotników przymusowych, ich pamięć jest godnie uhonorowana na obu ekspozycjach.

Nie mniej tajemnicze okazują się obiekty Zakładów R1 w Kowarach, czyli kopalnie uranu. Zwiedzającym udostępniono sztolnie kopalni Podgórze oraz sztolnie Liczyrzepy, warto odwiedzić oba miejsca, by mieć wyobrażenie o ogromie wyrachowania, jaki przedkładał bezpieczeństwo górników nad wyśrubowane ambicje władzy. Aura tajemniczości, jaka otacza złowieszczy termin „promieniotwórczość”, w sztolniach kopali dodatkowo się multiplikuje.

Wycieczka do kopalni z dzieckiem

Kopalnia Liczyrzepy

Drugą kopalnią uranu, którą odwiedziliśmy była ta w Kletnie. Podziemna trasa turystyczna wygrywa z innymi tego typu obiektami wspaniałymi, naturalnymi skalnymi ścianami poprzeszywanymi żyłami minerałów. Stosunkowo krótką trasę turystyczną rekompensuje eksponowana tu blenda smolista, której radioaktywność (bezpieczną dla turystów) przewodnik udowadnia licznikiem Geigera. Kopalnia szczyci się też bogatą kolekcją szkła uranowego.

Ciekawe miejsce na mapie Dolnego Śląska

Kopalnia uranu w Kletnie

Zwiedzanie Kletna

Szkło uranowe w Kletnie 

Mrocznie, trochę strasznie i „w głębi” jest również w starym tunelu kolejowym pod Przełęczą Kowarską łączącym Kowary z Ogorzelcem. Uzbrojeni w latarki, także te na ultrafiolet, udajemy się na eksplorację tunelu liczącego 1025 m. Jest taki moment na trasie, gdzie światło wlotu jest już sporo oddalone, a wylot jest ciągle niewidoczny - wszystko przez lekkie wzniesienie środkowej części trasy.

Wyobraźnia pracuje tu na wysokich obrotach, przy akompaniamencie kapiącej gdzieniegdzie wody. Jest zimno, wilgotno, a bliskość tajemniczych zakładów R1 nasuwa na myśl różne obrazy. Warto się odważyć, by przeżyć taką przygodę.

Spacer po tunelu - Dolny Śląsk

Tunel pod Przełęczą Kowarską

Nauczeni doświadczeniem, wiemy, że wypełnienie każdej wakacyjnej chwili nowym wrażeniem pozornie wydłuża nasz wypoczynek. Przygody z przedwczoraj wydają się tak odległe, bo od nich już wiele się wydarzyło.

Podczas wakacji nie liczymy czasu, staramy się raczej, aby to czas się liczył – to jest nasze motto, a Dolny Śląsk rewelacyjnie umożliwia jego realizację.

 

Barbara Dziewałtowska-Gintowt
 
autorka zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs
 
"Polska z dziećmi 2023"
 
 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi