Muzeum Bitwy Pod Grunwaldem w Stębarku

Zwiedzanie z dzieckiem Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Na lekcjach historii uczymy się wielu dat związanych z różnymi wydarzeniami w Polsce i na świecie, jednak w przypadku większości z nich zasada zakuć-zapomnieć, często okazuje się niestety prawdziwa. Są jednak pewne wyjątki. Jednym z nich jest 15 lipca 1410 roku - data bitwy pod Grunwaldem, którą zna każdy dorosły i większość dzieci w wieku szkolnym.

Bitwa pod Grunwaldem od wieków fascynuje kronikarzy, historyków, pisarzy i artystów. To niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń w naszej historii, o którym warto dowiedzieć się nieco więcej. Doskonałą okazją do pogłębienia swojej własnej wiedzy, a także wprowadzenia najmłodszych w tę tematykę, może być wspólna wizyta w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, które znajduje się w Stębarku. Na miejscu czeka na nas cała masa różnych atrakcji, które nie tylko pomogą wyobrazić sobie jak wyglądało to historyczne starcie, ale też w bardzo sugestywny sposób wprowadzą nas w niezwykły świat średniowiecznych władców, rycerzy i bitew.

Bitwa pod Grunwaldem oczami dzieci

Źródło zdjęcia: http://muzeumgrunwald.fbrothers.com/ 

 

O co chodziło w bitwie pod Grunwaldem i dlaczego była taka ważna?

Bitwa pod Grunwaldem była jedną z największych i najważniejszych bitew w historii średniowiecznej Europy. Naprzeciwko siebie stanęły wojska polsko-litewskie pod dowództwem króla Władysława Jagiełły i Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda oraz rycerze zakonu krzyżackiego z wielkim mistrzem Ulrichem von Jungingenem na czele. Bitwa zakończyła się spektakularnym zwycięstwem sił polsko-litewskich.

Wizyta w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem niewątpliwie pozwala dorosłym turystom wnikliwie przeanalizować przyczyny, które doprowadziły do starcia z Krzyżakami oraz skutki, jakie grunwaldzkie zwycięstwo miało dla naszej historii. Pamiętajmy jednak, że dla najmłodszych zwiedzających są to bardzo skomplikowane sprawy.

Kto walczył w Bitwie pod Grunwaldem? Dlaczego do niej doszło? Kim byli Krzyżacy? Dzieci, które nie mają jeszcze w szkole lekcji historii, poznają odpowiedzi na te pytania podczas wizyty w muzeum. Rodzice mogą sami na nie odpowiedzieć lub zdecydować się na zwiedzanie z przewodnikiem, który wszystko wyjaśni w prosty i przystępny sposób.

Lekcja historii dla dzieci o bitwie pod Grunwaldem

Źródło zdjęcia: http://muzeumgrunwald.fbrothers.com/ 

 

Gdzie jest Grunwald? Jak dotrzeć na miejsce słynnej bitwy?

Grunwald to niewielka wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim. Około 2 km na południowy wschód od niej, rozciąga się pole, na którym rozegrała się wielka, historyczna bitwa. Oprócz Grunwaldu teren ten sąsiaduje z miejscowościami Stębark, Łodwigowo i Ulnowo.

Muzeum znajduje się pod adresem Stębark 1. Na otaczających budynek, rozległych polach, liczących powierzchnię kilku kilometrów kwadratowych, można też zobaczyć m.in. pomnik upamiętniający bitwę czy ruiny kaplicy.

Na stronie instytucji można znaleźć mapki z trasami dojazdu z różnych lokalizacji w Polsce. Niedaleko muzeum znajduje się parking dla autobusów. Choć z Polami Grunwaldzkimi nie sąsiaduje bezpośrednio żadne duże miasto, dla tych, którzy chcą spędzić więcej czasu w okolicy, dostępna jest oferta noclegów w położonych w pobliżu miejscowościach oraz zaplecze gastronomiczne.

Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem na Polach Grunwaldzkich dla rodzin z dziećmi

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/grunwald/?ref=page_internal 

 

Kiedy i jak powstało muzeum?

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem swoją historią sięga 1960 roku. To właśnie wtedy, w lipcu obchodzono 550 rocznicę tego ważnego, historycznego wydarzenia. Podczas uroczystości, na Polach Grunwaldzkich, odsłonięto Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego. Był to także dzień, kiedy swoją działalność zainaugurowało muzeum gromadzące pamiątki po wielkiej bitwie.

Początkowo była to placówka należąca do Przedsiębiorstwa Turystycznego Warszawa-Olsztyn. Po kilku latach stała się oddziałem Muzeum Mazurskiego w Olsztynie, dziś znanego pod nazwą Muzeum Warmii i Mazur, natomiast w pierwszej połowie lat 70. XX wieku była oddziałem Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Od 11 marca 2011 roku Muzeum Bitwy pod Grunwaldem jest samodzielną instytucją, która ma na celu przybliżać zwiedzającym historię bitwy, gromadzić pamiątki z nią związane i prowadzić działalność edukacyjną. Oprócz tego muzeum organizuje też wiele ciekawych imprez i wydarzeń.

Atrakcje dla dzieci pod Grunwaldem

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/grunwald/?ref=page_internal 

 

Grunwaldzkie pamiątki - co można zobaczyć na wystawach?

Na powierzchni 275 m² zgromadzono przeróżne mapy, plany i rysunki, które pozwalają sobie wyobrazić jak wyglądała bitwa. Znacznie łatwiej opowiedzieć o niej dzieciom, kiedy możemy pokazać im takie konkretne przykłady. Dodatkowym plusem, który sprawi, że zwiedzanie nie będzie nudne, są pokazy multimedialne, prezentujące różne fazy bitwy.

W muzeum zobaczymy kopie chorągwi, zarówno polskich, litewskich jak i krzyżackich. Maluchy może zainteresować diorama przedstawiająca bitwę, która składa się z aż 1300 modeli.

Na Polach Grunwaldzkich regularnie pracują archeolodzy, którym często udaje się wykopać prawdziwe skarby - oryginalne przedmioty zgubione przez walczących w bitwie rycerzy. Są to np. groty strzał, fragmenty mieczy, ostrogi, a nawet unikalny i jedyny w swoim rodzaju fragment rękawicy bojowej - żadne inne muzeum takiego nie ma.

Archeolodzy pracujący na Polach Grunwaldzkich

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/grunwald/?ref=page_internal 

Zarówno starsi, jak i młodsi miłośnicy militariów z ciekawością obejrzą średniowieczną broń. Niektóre z prezentowanych na wystawie egzemplarzy są oryginalne, a niektóre to kopie, które pozwalają jednak wyobrazić sobie czym walczono w średniowieczu. Można tu zobaczyć broń drzewcową i obuchową, miecze, topory bojowe, tasaki, koncerze, kusze, a także ówczesną broń palną.

Eksponaty ze średniowiecza na wystawie w Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/grunwald/?ref=page_internal 

Nie zapomnijcie, aby zajrzeć też do sali kinowej i obejrzeć Bitwę pod Grunwaldem na dużym ekranie. Wyświetlane są tu filmy edukacyjne, a także 23 minutowy wycinek znanego zapewne doskonale rodzicom filmu „Krzyżacy” w reżyserii Aleksandra Forda. To ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza, która jest jedną z najważniejszych lektur szkolnych, więc to doskonała okazja, żeby stopniowo wprowadzać dzieci w tą tematykę.

 

Wystawy stałe w muzeum

Muzeum zaprasza do obejrzenia następujących, stałych ekspozycji:

„Grunwald 600 lat chwały” - zobaczymy tu prezentowane na planszach mapy, plany i kopie dokumentów ukazujących najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski i zakonu krzyżackiego. Warto przy tej okazji opowiedzieć dzieciom o roli źródeł pisanych w poznawaniu dziejów naszego kraju.

Historyczne dokumenty na wystawie "Grunwald 600 lat chwały"

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/grunwald/?ref=page_internal 

„Wielka Wojna z Zakonem krzyżackim 1409-14011” - tu również znajdziemy różnego rodzaju mapy, plany, rysunki, a także fotografie umieszczone na ściankach informacyjnych. Wyjaśniają one przyczyny i przebieg kampanii wojennej, która dziś określana jest jako wielka wojna z zakonem krzyżackim. Doskonałym i ciekawym uzupełnieniem wystawy jest kolekcja broni oraz eksponaty pozyskane podczas prac archeologicznych

Podziwiamy z dziećmi stałe wystawy muzeum w Stębarku

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/grunwald/?ref=page_internal 

„Monety w państwie polskim i krzyżackim na przełomie XIV i XV w.” - jak wyglądały monety, którymi posługiwano się w średniowieczu na terenie Polski i państwa Zakonu? Można się przekonać na kolejnej wystawie, która w dużej mierze nawiązuje również do ekonomicznych aspektów prowadzenia konfliktów np. kosztów uzbrojenia.

Zabytkowe monety do podziwiania przez odwiedzających Muzeum Bitwy pod Grunwaldem

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/grunwald/?ref=page_internal 

„Władysław Jagiełło i Dżelal ad-Din” - jak wyglądał król Władysław Jagiełło? Możemy się o tym oglądając woskowe figury naturalnej wielkości. Oprócz polskiego władcy przedstawiony został również wódz Tatarów, którzy wspierali polskie siły w bitwie pod Grunwaldem. Obie postacie zostały odtworzone na podstawie źródeł ikonograficznych, a niektóre z elementów ich strojów również na podstawie źródeł archeologicznych. Obok nich umieszczono ścianki, na których podano najważniejsze informacje o postaciach i roli jaką odegrały w historii.

Zwiedzamy z dziećmi Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/grunwald/?ref=page_internal 

„Boży bojownicy. Jan Żiżka i husyci w walce z Zakonem Krzyżackim” - pod Grunwaldem walczył też Jan Żiżka, czeski bohater narodowy. Wystawa planszowa, prezentowana w okresie letnim, ukazuje jego postać, a także genezę ruchu husyckiego i rolę wojsk husyckich w wielkiej Wojnie 1409-1411. Można tu również zobaczyć repliki husyckich wozów taborowych i machin oblężniczych.

 

Spacer po Polach Grunwaldzkich

W 2010 roku Pola Grunwaldzkie zostały uznane za pomnik historii. Jest to wyróżnienie, które może być przyznawane zabytkom mającym duże znaczenie dla naszego dziedzictwa kulturowego. Rodzinny spacer po rozległym terenie, na którym rozegrała się bitwa, jest równie ciekawy jak samo muzeum.

Plan Pól Grunwaldzkich dostępny dla rodzin odwiedzających muzeum w Stębarku

Źródło zdjęcia: http://muzeumgrunwald.fbrothers.com/ 

Już z daleka widoczne są wysokie 30-metrowe, metalowe maszty, będące częścią Grunwaldzkiego Pomnika. Tuż obok nich stoi granitowy obelisk, z którego spoglądają na nas dwie twarze rycerzy w hełmach. Częścią zespołu pomnikowego jest również kamienny amfiteatr - to właśnie pod nim znajdują się sale muzealne oraz kino. Twórcami pomnika są krakowscy artyści - Witold Cęckiewicz i Jerzy Badura. Podobno Badura chciał, aby pomnik przypominał kopiec-kurhan, jednak Cęckiewicz przekonał go, że zbytnio kojarzyłby się on wtedy z grobowcem, a przecież Pola Grunwaldzkie to miejsce triumfu.

Pomnik na polach bitwy

Źródło zdjęcia: http://muzeumgrunwald.fbrothers.com/ 

Ale nie tylko na Polach Grunwaldu powstał pomnik upamiętniający spektakularne zwycięstwo wojsk polsko-litewskich. 50 lat wcześniej, też w okrągłą, 500 rocznicę bitwy pod Grunwaldem, uroczyście odsłonięto wspaniały pomnik w Krakowie. Jego fundatorem był słynny kompozytor Jan Ignacy Paderewski. Monument przedstawiał Władysława Jagiełłę na koniu, otoczonego przez grupy polskich i litewskich żołnierzy oraz Witolda i konającego u jego stóp Ulricha von Jungingena. Pomnik ten został w czasie wojny zniszczony przez Niemców. Pozostałe z niego fragmenty przechowywano w konspiracji i 1976 roku przekazano Polom Grunwaldzkim, gdzie możemy je dzisiaj zobaczyć.

Zwiedzając Pola Grunwaldzkie zobaczymy też kopiec Jagiełły. Został on usypany przez harcerzy w 1960 roku, w miejscu, z którego król dowodził bitwą. Innym, ważnym miejscem wyznaczonym przez leżący na nim głaz, jest domniemane miejsce śmierci wielkiego mistrza krzyżackiego Ulricha von Jungingena. Warto obejrzeć jeszcze ruiny kaplicy pobitewnej, którą wybudowali Krzyżacy już po bitwie, w 1411 roku.

Postać Wielkiego Mistrza Krzyżackiego podczas rekonstrukcji bitwy

Źródło zdjęcia: http://muzeumgrunwald.fbrothers.com/ 

 

Jakie inne atrakcje poza zwiedzaniem organizuje muzeum?

Nie tylko muzealne wnętrza i wystawy, na których zgromadzono pamiątki po słynnej bitwie, przyciągają turystów do Stębarka. Co roku muzeum organizuje różnorodne wystawy czasowe poświęcone różnym aspektom bitwy, a także ciekawe imprezy okolicznościowe np. z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, Święta Wojska Polskiego czy Nocy Muzeów.

Zabawy dla dzieci w Stębarku podczas Nocy Muzeów
Święto Wojska Polskiego na polach Grunwaldu

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/grunwald/?ref=page_internal 

Jednak największym i najbardziej niezwykłym widowiskiem jest wielka rekonstrukcja bitwy. Warto tak zaplanować wizytę w Stębarku, aby móc ją zobaczyć, ponieważ będzie to niezapomnianym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Co roku, w okolicach 15 lipca obchodzone są Dni Grunwaldu. Ich kulminacją jest inscenizacja, polegająca na odtworzeniu przebiegu bitwy. Bierze w niej udział ponad 2 tys. rycerzy z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji, Włoch, Francji, Finlandii, Węgier, Rosji, Białorusi i Ukrainy, a nawet Stanów Zjednoczonych. Widowisko co roku ogląda ponad 100 tys. widzów. Na kilka dni przed inscenizacją można też zobaczyć zrekonstruowane obozy rycerskie, które odtwarzają średniowieczne warunki.

Widowiskowa rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem dla rodzin z dziećmi
Oglądamy zmagania rycerzy całą rodziną

Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/grunwald/?ref=page_internal 

Do niezwykłych atrakcji, które zachwycają małych widzów należą też niewątpliwie organizowane cyklicznie, prawdziwe turnieje rycerskie odbywające się w ramach Rycerskiej Ligi Turniejowej Grunwaldzkiej Akademii Miecza. Organizowane są również zawody w łucznictwie konnym w randze Pucharu Europy, a także jedyna w swoim rodzaju zimowa, plenerowa impreza reenactorska - Rejza na Zamek w Nidzicy i Pola Grunwaldu.

Turniej rycerski w Stębarku

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/grunwald/?ref=page_internal 

 

Dlaczego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem to doskonałe miejsce na wycieczkę z dziećmi?

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem można zwiedzać indywidualnie i jest to doskonała okazja do wspólnego spędzenia czasu całą rodziną i rozwijania w dzieciach zainteresowania historią. Nie sposób jednak nie wspomnieć, że miejsce to jest wprost idealne na wycieczkę większą grupą. I to nie tylko dlatego, że pozwala zapoznać się z ważnym, historycznym wydarzeniem w znacznie ciekawszy sposób niż w szkolnej ławce.

Specjalnie dla zorganizowanych grup dzieci i młodzieży przygotowano atrakcyjną ofertę warsztatów i lekcji muzealnych. Podczas nich uczniowie poszerzą swoją wiedzę na temat wojny z zakonem krzyżackim, której kulminacją była bitwa pod Grunwaldem, dowiedzą się co do niej doprowadziło, jak przebiegała i jakie miała znaczenie. Mogą też zapoznać się z do dziś niewyjaśnionymi tajemnicami bitwy i owianymi legendą opowieściami o niej, poznać realia życia w średniowieczu, dowiedzieć się więcej o rycerzach, kulturze dworskiej tamtych czasów, a nawet uczestniczyć w warsztatach tworzenia średniowiecznych witraży.

Atrakcje dla maluchów na Polach Grunwaldzkich

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/grunwald/?ref=page_internal 

Muzeum jest otwarte na różne propozycje, które sprawią, że pobyt pod Grunwaldem będzie jeszcze bardziej atrakcyjny. W porozumieniu z pracownikami instytucji można umówić się na przejście po polach z pochodniami, pokazy jazdy konnej, pokazy artylerii, występy zespołów muzycznych czy strzelanie z łuku. Grupy może oprowadzać przewodnik ubrany w średniowieczny strój rycerski, a po zwiedzaniu można zorganizować ognisko - możliwe jest nawet zamówienie menu jak z prawdziwej, średniowiecznej uczty.Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi