Urlop wiosną z dzieckiem w górach

DLACZEGO WARTO WIOSNĄ POJECHAĆ Z DZIECKIEM W GÓRY?

Wiosnawgorachzdzieckiem.JPG
Powodów, aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, jest wiele. Wiosna to wyjątkowy i chyba najpiękniejszy czas w górach. Z reguły, gdy myślimy o górach, nasza uwaga kieruje się albo ku ośnieżonym szczytom albo skąpanym w słońcu górskim łąkom... 
 
Ale wiosna ma swoje szczególne znaczenie w górach. To czas dynamicznego wzrostu, gdzie zmiany w przyrodzie widać gołym okiem. Są też i inne, związane z ruchem turystycznym zalety wiosennego, górskiego wypoczynku. Zacznijmy więc od tej pierwszej kwestii.
 
PRZYRODA BUDZI SIĘ DO ŻYCIA

Wiosennalakawgorach.JPG
Znacznie krótszy niż na nizinach czas wegetacji powoduje, że intensywność wzrostu roślin jest znacznie większa niż gdzie indziej. Przyroda musi nadrobić stracony czas, gdy nie mogła się doczekać wyjścia spod śniegu. Im wyższe góry, tym ten proces jest bardziej widoczny a intensywność przeżywania większa.
 
Nam, jako rodzicom, daje to wielorakie możliwości przeżywania z dzieckiem budzenia się przyrody do życia.

WiosennaprzyrodaTatrkrokusy1.JPG
Wspaniałe jest to, że dosłownie z dnia na dzień możemy obserwować zmiany w naturze. Dziś ledwo kiełkujący krokus, jutro jest dojrzałym kwiatem, pojutrze jest ich cała łąka. Niech Wasz maluch zaznaczy sobie "swojego" krokusa i chodźcie go codziennie oglądać! 
 
BARWY I ZAPACHY WIOSNY

Wiosnawgorachkwitnacemlecze.jpg
Kolejny powód to kolory i zapachy. Górskie polany, kwitnące mleczami i dzikimi ziołami powodują zawroty głowy - nie te szkodliwe, ale upajające intensywnym przeżywaniem życia…
 
Warto wyczulić dziecko na to, że wzrok nie jest jego jedynym zmysłem. Zabawa, która praktykowaliśmy z naszymi dziećmi, gdy były małe, to zamykanie oczu i na podstawie zapachów pytanie co widzą. Dzieci potrafią być w tym niesamowicie kreatywne. Usłyszycie od nich opowieści, których się nie spodziewacie! Wejdźcie z nimi w tą zabawę i znajdźcie kolejny powód do pogłębiania relacji ze swoim  dzieckiem.
 
JAKA TO ROŚLINKA?

WiosnawTatrach.JPG
Czy wiecie, że niemal wszystkie trawy i zioła na tatrzańskiej łące są jadalne? Ze starszymi dziećmi możecie zaopatrzyć się w album i poznawać te wszystkie cuda natury, uczyć się do czego służą. Polecamy książkę "ZIOŁA" Mateusza Senderskiego, gdzie to wszystko jest szczegółowo opisane i wyjaśnione. Jest to doskonała okazja, aby uświadomić dziecku, że tradycyjne leki, mające bardzo silne i często szkodliwe właściwości, mają dla siebie alternatywę. Ziołolecznictwo przecież w ostatnich latach na nowo rozkwita. 
 
WIOSENNE TRELE
 
Wiosna w górach to również ptaki. Szczebioty, różne głosy  ptasie… A może tak nauczyć się wspólnie rozpoznawać dźwięki, jakie wydają ptaki? Kiedyś obserwowaliśmy przez kilka godzin jedną rodzinę ptasią. Niesamowite było to, że rodzice zbierający pokarm dla młodych zmieniali swój głos w zależności od niebezpieczeństwa, którym byliśmy my. Gdy zbliżaliśmy się do gniazda, dźwięk wyraźnie zmieniał swą częstotliwość i natychmiast milkły pisklęta. Niesamowite, prawda? 
 
Ptaki są zresztą dość specjalnymi stworzeniami. Może nie każdy zdaje sobie z tego sprawę. Ale są jedynymi zwierzętami, które można oglądać bez ograniczeń w naturze. I uczyć się od nich, a także uczyć nasze dziecko. Bo jest od kogo! Ptaki są wolnością, ptaki są naturalną radością. Choć ciężko pracują zdobywając pożywienie, nie sprawiają wrażenia, aby ta praca była nadzwyczaj trudna.
 
Szczebioty, piski i energia, z którą się poruszają, pokazuje, że są "czystą radością". Któż z nas dorosłych by tak nie chciał… Ptaki znajdują naturalną radość w swojej pracy. To naprawdę ważna nauka, którą możemy przekazać trochę starszym dzieciom.
 
JESTEM CZĘŚCIĄ ŚWIATA PRZYRODY

Dzieckowgorachwiosennalaka.JPG
Najważniejszym jednak powodem, dla którego warto przyjechać z dzieckiem wiosną w góry jest uświadomienie mu jego jedności z całym światem. Im wcześniej Twoje dziecko poczuje, że jest częścią tego wielkiego ekosystemu, w skład którego wchodzą wszystkie zwierzęta, rośliny, chmury, zjawiska pogodowe i oczywiście najważniejsza, nasza Ziemia - tym lepiej.  
 
Chcesz przecież aby Twoje dziecko kochało, współczuło, chcesz je wychować na dobrego, współodczuwającego człowieka. Wykorzystaj więc wyjazd wiosenny w góry, aby mu to wszystko pokazać i uświadomić.
 
Intensywność przyrody wraz z wyrazistymi górskimi krajobrazami może spowodować otwarcie Twojego dziecka na to, co najważniejsze, a co my dorośli z taka konsekwencją niszczymy. Może Twoje dziecko przyczyni się do tego, aby to zmienić? Kto wie?
 
NIE MA TŁOKU, A CENY NIŻSZE

Wartowiosnajechaczdzieckiemwgory-pieknewidoki.JPG
Warto też pomyśleć o pobycie wiosną w górach z punktu widzenia ilości ludzi, zatłoczenia, hałasu.
 
Możemy wybrać pensjonat, którego latem, z uwagi na dużą ilość osób byśmy nie wybrali. Mamy znacznie większą w tym swobodę.  Na górskich ścieżkach, czy to spacerowych, czy wycieczkowych, nie spotykamy tłumów turystów. 

Tatrywiosna.JPG
Ceny na wiosnę też są zupełnie inne. W stosunku to wysokiego sezonu, możemy spodziewać się zniżek rzędu 30%, jeżeli chodzi o wynajem kwater czy apartamentów. Restauracja są opustoszałe, a ich właściciele mają znacznie więcej czasu aby skupić się na (nieraz jedynych) gościach.
 
Dla spragnionych górskich wędrówek olbrzymią zaletą jest temperatura. Wskrobywanie się na szczyty przy temperaturze dochodzącej w słońcu w środku lata do 40-tu stopni to wątpliwa przyjemność… Szczególnie koniec maja i początek czerwca to idealny okres na takie wyprawy. 
 
Reasumując, w skrócie poniżej okresy wiosenne i z jakiego powodu warto się w każdym z nich w góry wybrać:
 
POŁOWA MARCA - KONIEC KWIETNIA

Potokgorskiwiosna.JPG
 • Wiosenne narty, szczególnie polecane dla małych dzieci, które uczą się jeździć, z uwagi na słońce i długi dzień
 • Odmarzające górskie potoki, kosówki i mchy wychodzące spod lodu
 • Pod koniec kwietnia - krokusy na halach górskich
 • Ciepłe halne wiatry niosące radość wiosny, halne w tym okresie nie są gwałtowne
MAJ

Kaczencenagorskiejlace.JPG
 • Pachnące, kwitnące łąki. Niesamowita, bujna zieleń traw.
 • Bardzo aktywne ptaki
 • Malownicze, "łaciate" góry, częściowo pokryte jeszcze śniegiem
 • Na najwyższych stawach tatrzańskich może jeszcze być kra
CZERWIEC

WiosnawTatrachszarotkaalpejska.jpg
 • Długie górskie wędrówki
 • Ciepło i mało ludzi
 • Intensywne kwitnięcie krzewów
 • Tysiące kaczeńców w górskich potokach i na łąkach
 • Wysoko w górach zaczynają kwitnąć szarotki
 
Za artykuł "Wiosna z dzieckiem w górach" oraz zdjęcia dziękujemy
Panu Leszkowi Frankiewiczowi
 
Zespół DziecioChatki.pl
 
 
Sandra SPA

Rodzinom planującym wiosenny urlop w górach z pełnym przekonaniem polecamy pobyt w Sandra SPA. Hotel w Karpaczu, miasteczku wypoczynkowym u samego podnóża Śnieżki i przy granicy Karkonoskiego Parku Narodowego, zachwyci Was nie tylko pięknymi widokami budzącej się do życia karkonoskiej przyrody, ale też licznymi atrakcjami ośrodka. 

Rodzinny pobyt w górach niezapomnianym uczyni przede wszystkim centrum wodne Hotelu Sandra SPA - na powierzchni liczącej ponad 1000 m2 czekają baseny kryte, wodny plac zabaw, brodzik dla maluszków oraz kilka zjeżdżalni. Fani bąbelkowych kąpieli znajdą odprężenie w jacuzzi. Sauny i łaźnie zagwarantują Wam z kolei błogi wypoczynek po aktywnym dniu na górskim szlaku. Rodziców zachęcamy też do przetestowania oferty zabiegowej górskiego ośrodka - w menu SPA odkryjecie między innymi masaże, peelingi i rytuały o zróżnicowanym działaniu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Moc atrakcji w Sandra SPA czeka również na najmłodszych członków rodziny. Mali urlopowicze oddadzą się nie tylko wodnym harcom, ale też wiosennym szaleństwom na placu zabaw zorganizowanym na świeżym powietrzu. Na miejscu znajduje się także wewnętrzny pokój zabaw oraz przygotowany dla starszaków pokój gier. Na rodzinną rozrywkę polecają się boisko do koszykówki, pole do mini golfa oraz kort do tenisa ziemnego. 

Sandra SPA przygotował dla rodzin wiele ofert specjalnych, które stanowią dodatkowy argument za wyborem tego górskiego ośrodka. Pierwszy z pakietów nazwany został

Wiosna w górach - dziecko do lat 10 gratis i jak wskazuje, zaoszczędzicie dzięki niemu na rodzinnym wyjeździe. Oferta dotyczy 5 noclegów w komfortowych pokojach wraz ze śniadaniami i obiadokolacjami. Wielkanoc w górach to kolejna propozycja - udane świętowanie od 7 do 11 kwietnia, obejmuje zakwaterowanie, wyżywienie (w tym tradycyjne świąteczne posiłki) oraz świąteczne zabawy dla najmłodszych. Wiosenny urlop zaplanować możecie również korzystając z propozycji Długi majowy weekend w górach - w cenie zakwaterowanie, bufetowe śniadania i obiadokolacje oraz majowe grillowanie. Każdy z pakietów pozwoli Wam również na swobodne korzystanie z kompleksu wodnego. W planie rozrywek dla dzieci nie zabraknie też specjalnych animacji i zabaw.

Sandra SPA Karpacz - wiosenny urlop z rodziną
Wiosna w górach z dzieckiem - Hotel Sandra SPA
Sandra SPA - dobre miejsce na wiosenny wypoczynek w górach

Link do strony WWW: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/sandra-spa-karpacz

 

Jeśli nie wiecie jeszcze, które góry wybrać na wyjazd z dzieckiem - przeczytajcie nasz artykuł "Góry z dzieckiem - gdzie jechać?"
Jeśli chcesz wygrać wyjazd w góry z całą rodzinką, weź udział w naszym Konkursie!

 

 

Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi