Puszcza Notecka z dziećmi - atrakcje i noclegi

Rodzinna wyprawa do Puszczy Noteckiej 

Jest jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce. Wymieniana obok Borów Tucholskich i Dolnośląskich, Puszcz Karpackiej, Augustowskiej i Białowieskiej; Puszcza Notecka zajmuje powierzchnię 1 372,29 km². Reprezentuje jednogatunkowy rodzaj lasów sosnowych (z domieszką dębu, olszy, brzozy, topoli i osiki) pochodzący w większości z nasadzeń przeprowadzonych w II połowie XIX w.

To ubogie w różnorodność roślinną miejsce liczy jednak aż 11 rezerwatów przyrody i charakteryzuje się urozmaiconym ukształtowaniu terenu, które zawdzięcza wydmom tworzącym góry i doliny. Większość wydm zwykle osiąga ok. 20 m wysokości, jednak najwyższa na Wielkiej Sowie przekroczyła 40 m.

Wycieczka z dzieckiem do Puszczy Noteckiej

Poranek w Puszczy Noteckiej ...

 

Z telefonem przez las

Turyści chętnie tu spacerują, jeżdżą na rowerach, a nawet konno.

Wielu z nich trzyma w ręku telefony. Niech Was to nie zdziwi. Zwiedzanie leśnego kompleksu ułatwia specjalna aplikacja na telefon o nazwie "Puszcza Notecka". Jeśli uważacie, że telefon na spacerze w lesie to zbędny gadżet, który tylko Was rozprasza i utrudnia odpoczynek oraz kontemplowanie przyrody, tym razem zróbcie wyjątek. Warto.

Aplikacja pozwoli Wam lepiej zaplanować rodzinną wycieczkę, pokaże trasy piesze, rowerowe i konne, zlokalizuje zabytki i nie pozwoli zabłądzić w drodze powrotnej do samochodu. Poinformuje Was również o aktualnych wydarzeniach w okolicy, a także o zagrożeniach w lesie. Dzięki niej szybciej dotrzecie do celu, nie zboczycie ze szlaku i nie pominiecie najciekawszych miejsc.

Piękno Puszczy Noteckiej

U wrót Puszczy...

 

Co warto zobaczyć w Puszczy Noteckiej?

Po drodze zobaczycie m.in.:

w Szostakach - łąkę po wyschniętym jeziorku śródleśnym

we Francuskich Górach - wydmy oraz dostrzegalnię przeciwpożarową, na którą, w czasie dyżuru Nadleśnictwa możecie się wspiąć. Na szczycie mieści się taras widokowy dla turystów, z którego widać noteckie lasy. A skąd nazwa Francuskie Góry? Podobno dawno temu wędrował tędy Napoleon.

Jego armaty utknęły na piaszczystym podłożu i trzeba było je wyciągnąć. Napoleon skorzystał z pomocy okolicznych mieszkańców, którzy kłodami drewna utwardzili drogę i uratowali Francuzów z opresji. Na pamiątkę tego wydarzenia, wydmowy teren nazwano Francuskimi Górami.

w Borowym Młynie - osadę z XV w., w okolicy Borowego Strumienia - świerk o 3 -metrowym obwodzie pnia i Borowy Staw, który powstał w efekcie spiętrzenia wód strumienia.

w Rezerwacie Cegliniec - ocalałą część 160 -letniego boru sosnowego. W pierwszej połowie XX w. w borze tym odbyła się trwająca dwa lata wielka wojna między armią strzygoni choinówki - motyla szkodnika, który atakuje drzewa iglaste, w szczególności sosny, a oddziałami walecznych i nieustraszonych mrówek mieszkających u podstawy sosnowych pni. Przy trasie żółtego szlaku dostrzeżecie stare sosny o pniach grubych na 100 cm, to tzw. pomniki przyrody.

w Rezerwacie Maszar nad jeziorem Mnich - torfowiska porośnięte aż 30 gatunkami mchów. Jeśli dobrze się rozejrzycie, na pewno dostrzeżecie przedstawicieli z gatunku roślin naczyniowych. Rośnie ich tu aż 178 gatunków. Czy rozpoznacie rosiczkę, widłaka lub storczyka?

Zatom Nowy i Zatom Stary - między miejscowościami czeka Was kolejna atrakcja - przeprawa promem. Zanim wybierzecie się na wycieczkę, sprawdźcie, w jakich godzinach kursuje prom. Zwykle z jednego brzegu na drugi pływa on co 15 minut, ale możecie akurat trafić na przerwę w kursach lub ich całkowity brak.

W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych np. silnych wiatrów, zbyt wysokiego lub zbyt niskiego stanu wód, burzy, złej widoczności kursy mogą być odwołane.

w Międzychodzie - kościół św. Jana Chrzciciela na Rynku i laufpompę, czyli studnię przy ul. 17 Stycznia, z której można pompować wodę. O tym, że studnia jest już blisko, informuje unoszący się przy niej zapach siarkowodoru zwanego potocznie zapachem zgniłych jaj. Bez obaw. Mimo charakterystycznego zapachu woda jest pitna. Co więcej, jest również bogata w minerały takie jak magnez, jod i siarka. Dzięki cennym zasobom wód mineralnych miasto miało szansę zostać uzdrowiskiem, tak się jednak nie stało.

w okolicy jeziora Kłuchówiec - Greiserówkę, czyli pozostałości po drewnianym domku Arthura Greisera, współpracownika Hitlera, który miał tu mieszkać w czasie swoich polowań w puszczy

od Kaplina wzdłuż linii brzegowej jeziora Młyńskiego - pozostałości po osadzie robotników leśnych w Raduszu. Niegdyś były w niej karczma, kuźnia, kościół, młyn i cmentarz. Wieś jednak zniszczyli Niemcy. Jedni mówią, że pod pretekstem prowadzenia eksperymentów z bronią chemiczną inni, że obszary wiejskie planowano przeznaczyć na tereny łowieckie. Dziś są tu tylko ruiny i kilka nagrobków, o których na szczęście nie zapomniano.

na trasie między Chrzypskiem i Pniewami - parking. Jeśli dzieci będą znużone podróżą, to właśnie na tym odcinku warto się zatrzymać, by rozprostować nogi, wziąć głęboki oddech i spojrzeć na panoramę Pojezierza Sierakowsko-Międzychodzkiego. Widać stąd m.in. najstarszy na terenie Wielkopolski, nieczynny już wiadukt z żelaza, którym biegła linia kolejowa na trasie Szamotuły-Międzychód, jezioro Chrzypskie, a także pomnik w kształcie kamiennego grzyba, który odsłonięto chwilę po tym, jak świat wszedł w trzecie tysiąclecie.

Na tę pieszo-rowerową rodzinną wyprawę zaopatrzcie się w prowiant. Po drodze nie ma sklepów, w których można kupić coś do picia i jedzenia. Latem może się Wam przydać również repelent na owady.

 

Przyjazne rodzinom z dziećmi noclegi w okolicach Puszczy Noteckiej


Miłkowska Chata - gospodarstwo agroturystyczne

Agroturystyka dla dzieci, czyli Chata Miłkowska
Nocleg z dzieckiem w Wielkopolsce koło Puszczy Noteckiej
Atrakcje dla dzieci podczas rodzinnego urlopu w Chacie Miłkowskiej
Miejsce zabaw dla dzieci w agroturystyce w Wielkopolsce
Cisza i spokój w agroturystyce przyjaznej dzieciom w Wielkopolsce
Wypoczynek cała rodziną w okolicy Puszczy Noteckiej

Więcej o Chacie Miłkowskiej

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi