Puszcza Notecka z dziećmi - atrakcje i noclegi
Rodzinna wyprawa do Puszczy Noteckiej
Jest jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce. Wymieniana obok Borów Tucholskich i Dolnośląskich, Puszcz Karpackiej, Augustowskiej i Białowieskiej; Puszcza Notecka zajmuje powierzchnię 1 372,29 km². Reprezentuje jednogatunkowy rodzaj lasów sosnowych (z domieszką dębu, olszy, brzozy, topoli i osiki) pochodzący w większości z nasadzeń przeprowadzonych w II połowie XIX w.
To ubogie w różnorodność roślinną miejsce liczy jednak aż 11 rezerwatów przyrody i charakteryzuje się urozmaiconym ukształtowaniu terenu, które zawdzięcza wydmom tworzącym góry i doliny. Większość wydm zwykle osiąga ok. 20 m wysokości, jednak najwyższa na Wielkiej Sowie przekroczyła 40 m.
Poranek w Puszczy Noteckiej ...
Z telefonem przez las
Turyści chętnie tu spacerują, jeżdżą na rowerach, a nawet konno.
Wielu z nich trzyma w ręku telefony. Niech Was to nie zdziwi. Zwiedzanie leśnego kompleksu ułatwia specjalna aplikacja na telefon o nazwie "Puszcza Notecka". Jeśli uważacie, że telefon na spacerze w lesie to zbędny gadżet, który tylko Was rozprasza i utrudnia odpoczynek oraz kontemplowanie przyrody, tym razem zróbcie wyjątek. Warto.
Aplikacja pozwoli Wam lepiej zaplanować rodzinną wycieczkę, pokaże trasy piesze, rowerowe i konne, zlokalizuje zabytki i nie pozwoli zabłądzić w drodze powrotnej do samochodu. Poinformuje Was również o aktualnych wydarzeniach w okolicy, a także o zagrożeniach w lesie. Dzięki niej szybciej dotrzecie do celu, nie zboczycie ze szlaku i nie pominiecie najciekawszych miejsc.
U wrót Puszczy...
Co warto zobaczyć w Puszczy Noteckiej?
Po drodze zobaczycie m.in.:
• w Szostakach - łąkę po wyschniętym jeziorku śródleśnym
• we Francuskich Górach - wydmy oraz dostrzegalnię przeciwpożarową, na którą, w czasie dyżuru Nadleśnictwa możecie się wspiąć. Na szczycie mieści się taras widokowy dla turystów, z którego widać noteckie lasy. A skąd nazwa Francuskie Góry? Podobno dawno temu wędrował tędy Napoleon.
Jego armaty utknęły na piaszczystym podłożu i trzeba było je wyciągnąć. Napoleon skorzystał z pomocy okolicznych mieszkańców, którzy kłodami drewna utwardzili drogę i uratowali Francuzów z opresji. Na pamiątkę tego wydarzenia, wydmowy teren nazwano Francuskimi Górami.
• w Borowym Młynie - osadę z XV w., w okolicy Borowego Strumienia - świerk o 3 -metrowym obwodzie pnia i Borowy Staw, który powstał w efekcie spiętrzenia wód strumienia.
• w Rezerwacie Cegliniec - ocalałą część 160 -letniego boru sosnowego. W pierwszej połowie XX w. w borze tym odbyła się trwająca dwa lata wielka wojna między armią strzygoni choinówki - motyla szkodnika, który atakuje drzewa iglaste, w szczególności sosny, a oddziałami walecznych i nieustraszonych mrówek mieszkających u podstawy sosnowych pni. Przy trasie żółtego szlaku dostrzeżecie stare sosny o pniach grubych na 100 cm, to tzw. pomniki przyrody.
• w Rezerwacie Maszar nad jeziorem Mnich - torfowiska porośnięte aż 30 gatunkami mchów. Jeśli dobrze się rozejrzycie, na pewno dostrzeżecie przedstawicieli z gatunku roślin naczyniowych. Rośnie ich tu aż 178 gatunków. Czy rozpoznacie rosiczkę, widłaka lub storczyka?
• Zatom Nowy i Zatom Stary - między miejscowościami czeka Was kolejna atrakcja - przeprawa promem. Zanim wybierzecie się na wycieczkę, sprawdźcie, w jakich godzinach kursuje prom. Zwykle z jednego brzegu na drugi pływa on co 15 minut, ale możecie akurat trafić na przerwę w kursach lub ich całkowity brak.
W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych np. silnych wiatrów, zbyt wysokiego lub zbyt niskiego stanu wód, burzy, złej widoczności kursy mogą być odwołane.
• w Międzychodzie - kościół św. Jana Chrzciciela na Rynku i laufpompę, czyli studnię przy ul. 17 Stycznia, z której można pompować wodę. O tym, że studnia jest już blisko, informuje unoszący się przy niej zapach siarkowodoru zwanego potocznie zapachem zgniłych jaj. Bez obaw. Mimo charakterystycznego zapachu woda jest pitna. Co więcej, jest również bogata w minerały takie jak magnez, jod i siarka. Dzięki cennym zasobom wód mineralnych miasto miało szansę zostać uzdrowiskiem, tak się jednak nie stało.
• w okolicy jeziora Kłuchówiec - Greiserówkę, czyli pozostałości po drewnianym domku Arthura Greisera, współpracownika Hitlera, który miał tu mieszkać w czasie swoich polowań w puszczy
• od Kaplina wzdłuż linii brzegowej jeziora Młyńskiego - pozostałości po osadzie robotników leśnych w Raduszu. Niegdyś były w niej karczma, kuźnia, kościół, młyn i cmentarz. Wieś jednak zniszczyli Niemcy. Jedni mówią, że pod pretekstem prowadzenia eksperymentów z bronią chemiczną inni, że obszary wiejskie planowano przeznaczyć na tereny łowieckie. Dziś są tu tylko ruiny i kilka nagrobków, o których na szczęście nie zapomniano.
• na trasie między Chrzypskiem i Pniewami - parking. Jeśli dzieci będą znużone podróżą, to właśnie na tym odcinku warto się zatrzymać, by rozprostować nogi, wziąć głęboki oddech i spojrzeć na panoramę Pojezierza Sierakowsko-Międzychodzkiego. Widać stąd m.in. najstarszy na terenie Wielkopolski, nieczynny już wiadukt z żelaza, którym biegła linia kolejowa na trasie Szamotuły-Międzychód, jezioro Chrzypskie, a także pomnik w kształcie kamiennego grzyba, który odsłonięto chwilę po tym, jak świat wszedł w trzecie tysiąclecie.
Na tę pieszo-rowerową rodzinną wyprawę zaopatrzcie się w prowiant. Po drodze nie ma sklepów, w których można kupić coś do picia i jedzenia. Latem może się Wam przydać również repelent na owady.
Przyjazne rodzinom z dziećmi noclegi w okolicach Puszczy Noteckiej
Miłkowska Chata - gospodarstwo agroturystyczne
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl