Ryn - atrakcje dla dzieci
Ryn - małe miasto z niezwykłym klimatem
W odległych czasach, sięgających 7 stuleci wstecz, w dawnej krainie Galindów osiedlili się Krzyżacy. Wykorzystując strategiczne miejsce w przesmyku między jeziorami Ołów i Ryńskim wznieśli na wzgórzu zamek wraz z podzamczem. Z inicjatywy Komtura, który pełnił funkcję dowódcy wojskowego, zarządcy zamku i podległych mu dóbr i oczywiście głowy zakonu krzyżackiego podzamcze zaczęło się rozwijać gospodarczo. Dzięki podatkom i daninom powstały folwarki, tartaki i młyn, który wykorzystywano do transportu wody podziemnym kanałem między jeziorami. Wszystko to wpływało na rozwój osady i dało początek dzisiejszemu miasta Ryn.
Po Wielkiej Wojnie z Zakonem Krzyżackim i likwidacji zakonu, najazdach pruskich i tatarskich, epidemii dżumy, do niemal całkowicie opustoszałego Rynu zaczęli przybywać nowi osadnicy. Sam Ryn otrzymał natomiast prawa, na mocy których stał się miastem. Do końca XVIII w. mieszkali w nim prawie wyłącznie Polacy. Później sytuacja się zmieniła i w związku ze wzmożoną akcją germanizacji Polakom wręcz zabroniono osiedlać się w mieście.
Pomiędzy I a II wojną światową funkcjonowało tu aż 6 hoteli, a piękna okolica zyskała miano uzdrowiska. Turyści chętnie wypoczywali na tutejszych plażach, korzystali z łaźni, bywali w lokalach nocnych i na dancingach. Przybywali koleją wąskotorową, autobusami, a nawet parostatkiem.
Dziś to małe, spokojne miasteczko o bogatej i ciekawej historii. O jego dawnych dziejach przypomina zamek krzyżacki, kanał podziemny między jeziorami, dziewiętnastowieczne budynki mieszkalne, wieża ciśnień, młyn wodny czy „Holender” - wiatrak typu holenderskiego, jeden z bardziej rozpoznawalnych symboli Rynu.
W mieście co roku odbywają się imprezy, takie jak turnieje rycerskie "Masuria", festyn kulinarny "Ryńskie smalcowanie z ogórczeniem”, zlot starych łodzi żaglowych znany pod nazwą "Biesiada Oldtimerów", czy Dni Rynu upamiętniające dzień nadania Rynowi praw miejskich.
Jeśli wiatry zaniosą Was kiedykolwiek w ten zakątek Mazur, możecie być pewni, że Przed Waszą Rodziną kilka dni wspaniałej zabawy.
Jezioro Ryńskie
Ryn leży nad dwoma jeziorami, Jeziorem Ryńskim i Jeziorem Ołów. Jezioro Ryńskie to typowy polodowcowy akwen w kształcie rynny. Od południa graniczy z jeziorem Tałty. Właściwie można powiedzieć, że jeziora te padają sobie w objęcia, ponieważ trudno stwierdzić z całą stanowczością, gdzie zaczyna się jedno z nich, a gdzie kończy drugie. Jezioro Ryńskie łączy się również z Jeziorem Ołów, czego na mapie zupełnie nie widać. Łączy je podziemny kanał, który dawno temu zbudowali Krzyżacy w celu dostarczania wody do swojego zamku w Rynie.
Jezioro Ryńskie tworzy krajobraz o bogatej linii brzegowej urozmaiconej cyplami, zatokami i 3 wyspami. Najpiękniejsza z nich jest Duża Wyspa (zwana Gołą Zośką lub Ptasią Wyspą), która przypomina norweskie fiordy. Znajduje się na niej rezerwat przyrody, który stanowi schronienie dla licznie występujących tu ptaków wodnych, w tym, kormoranów. Do największych atrakcji zlokalizowanych nad jeziorem należą wspomniany zamek krzyżacki z XIV w., zaadaptowany na hotel oraz nowoczesna Ekomarina, w której miło możecie spędzić czas.
Ekomarina - Przystań Żeglarska w Rynie, okolice skrzyżowania ul. Wesołej i Portowej
Slow life nad wodą
Ekomarina nad Jeziorem Ryńskim to nowoczesny obiekt, na miarę oczekiwań miłośników sportów wodnych i rekreacji na świeżym powietrzu.
Priorytetowe zadanie, jakie stoi przed Ekomariną, to odprowadzanie stałych i płynnych nieczystości z jachtów, które tu zawiną.
Ekomarina to jednak nie tylko obiekt o charakterze ekologicznym. To również miejsce przygotowane z myślą o turystach.
Jest tu 60 miejsc cumowniczych, slip do wodowania jednostek pływających, miejsce do przeprowadzania napraw i konserwacji łodzi. Żeglarze mogą korzystać z energii elektrycznej, pralni, suszarni, sanitariatów i pryszniców. W pełni wyposażony obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem miłośników sportów wodnych i wypoczynku pod białymi żaglami.
W pobliżu są lodziarnie, stragany z rękodziełem i produktami regionalnymi, a także sklepy, w których zaopatrują się również żeglarze. W restauracjach posmakujecie dań z rybami pochodzącymi z połowów w Jeziorze Ryńskim. Rosół z węgorza, polędwica z sandacza, filet z miętusa, to tylko niektóre propozycje z bogatej karty dań, w której i leszcze i szczupaki i liny też widnieją.
W Ekomarinie warto pojawić się latem. W sezonie wakacyjnym dzieje się tu najwięcej, a czas umilają różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, regaty jachtów żaglowych i biesiady Oldtimerów, czyli impreza stworzona z myślą o miłośnikach starych i zabytkowych jachtów żaglowych.
Spacerować można po pomostach lub promenadzie biegnącej wzdłuż linii brzegowej jeziora. Nie brakuje ławeczek, na których można z dziećmi przysiąść i zadaszonych wiat, dających przyjemny cień w upalne dni. Infrastruktura i atmosfera tu panująca zdecydowanie sprzyjają wypoczynkowi, a czas wydaje się płynąć wolniej niż zwykle.
Źródło zdjęć: www.eko-mazurymariny.pl
Więcej informacji: Ekomarina - Przystań Żeglarska w Rynie
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Zamek Krzyżacki w Rynie
Siedziba komturów krzyżackich
Spacerując brzegami Jeziora Ryńskiego, dostrzeżecie zamek z XIV w. Jak w wielu mazurskich miejscowościach, tak i tu Krzyżacy pozostawili po sobie ślad w postaci okazałej budowli z czerwonej cegły. Strategiczne położenie na wzgórzu i grube mury nie uchroniły jednak zamku przed oblężeniami Związku Pruskiego, Tatarów, pożarem i upływem czasu. Krzyżacka potęga popadła w ruinę.
Spora inwestycja, która wymagała i czasu i nakładów finansowych prywatnego inwestora, przywróciła jednak zamek do życia. Dziś znajduje się w nim czterogwiazdkowy hotel.
Początkowo zamek by dwukondygnacyjny i kształtem przypominał literę L. Z czasem go rozbudowywano, dodając nowe piętra i nadając nowy kształt, który uwzględniał m.in. kaplicę i pomieszczenia gospodarcze. Kolejny wiek to rozbudowa o dodatkowe dwa skrzydła. Łącznie było ich 4 tak jak obecnie. Nazwano je od funkcji, jakie spełniały skrzydłami: Komturskim, Myśliwskim, Rycerskim i Więziennym. Po II wojnie światowej utworzono tu takie instytucje jak Urząd Miasta, Dom Kultury, biblioteka i muzeum.
W przeszłości zamek pełnił przede wszystkim funkcję militarną, ale również gospodarczą i administracyjną. Na przestrzeni wieków powstały w nim pomieszczenia zwane prochownią i zbrojownią. Były też piekarnia, kuchnia, łaźnia, słodownia, browar i pokoje gościnne. W piwnicach przechowywano miód, ryby, dziczyznę, a w spichlerzach magazynowano zboże.
Przewodnik oprowadzi Was po najciekawszych miejscach, pokazując salę rycerską, komnaty w stylu gotyckim, elementy uzbrojenia i współczesne rzeźby wykonane przy użyciu oryginalnych średniowiecznych materiałów, odzyskanych w trakcie remontu. Zobaczycie, gdzie mieściły się najważniejsze miejsca, w których przebywali zakonnicy krzyżaccy. Dzieci dowiedzą się, czym było dormitorium, do czego służył kapitularz i co robiono w refektarzu i foluszu.
Siedzibę dawnych komturów krzyżackich możecie zwiedzać z dziećmi przez cały rok, w wyznaczonych dniach i godzinach. W sezonie wakacyjnym wycieczki z przewodnikiem odbywają się co półtorej godziny od godz. 11:00 do godz.15:30.
Oczywiście na zamku możecie również zamieszkać. Hotel Ryn oferuje nocleg w pokojach i apartamentach rozlokowanych w 4 odmiennych stylistycznie skrzydłach zamku, a także w Willi pod Zamkiem i Gościńcu Ryński Młyn nad jeziorem Ryn. Jako Goście będziecie mieli możliwość korzystania z licznych atrakcji takich jak kąpiel w basenie usytuowanym w zamkowych podziemiach, gra w kręgle w dawnej zbrojowni, udział w biesiadzie krzyżackiej, kasztelańskiej lub sarmackiej. Do dyspozycji macie saunę, salę fitness, salę bilardową, Casino oraz plac zabaw w kształcie zamku. Możecie się wybrać w podróż balonem lub wzbić w powietrze na motolotni.
Hotel Zamek Ryn to nie tylko wielowiekowa historia zamknięta w czerwonych murach wspominająca losy Mazur i Prus Wschodnich, to również propozycja na udane wakacje z dzieciakami, pełne atrakcji i wrażeń.
Źródło zdjęć: www.zamekryn.pl
-
Legenda o ryńskiej zjawie
Tajemnicza kobieta w krzyżackim zamku
Prócz Gości hotelowych, w zamku mieszka ktoś jeszcze. Lokalna legenda wspomina żonę księcia Witolda, Annę oraz ich dzieci. Książę, który często bywał w ryńskim zamku, tym razem przyjechał dobić targu z Krzyżakami. Przedmiotem umowy miała być zdrada Władysława Jagiełły, u boku którego Witold walczył w bitwie pod Grunwaldem. Coś poszło jednak niezgodnie z planem. Wojownicy Witolda odmówili mu wsparcia i ten do końca pozostał po stronie Jagiełły, nie wywiązując się tym samym z wcześniejszej deklaracji. Krzyżacy postanowili więc srogo go ukarać. W akcie zemsty zamurowali rodzinę Witolda w zamkowych murach. Podobno do dziś zrozpaczona kobieta błąka się po korytarzach, nawołując swoje dzieci. Pokazuje się tylko mężczyznom, którzy pobłądzili w labiryncie zamkowych korytarzy. Wskazując im drogę do wyjścia, prosi o pomoc w odnalezieniu dzieci. Nie musicie się jednak jej obawiać. Jest niegroźna. Ale tej legendy może lepiej nie opowiadać dzieciom, zwłaszcza tym młodszym.
Więcej informacji: Zamek Krzyżacki w Rynie
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl