Ryn - atrakcje dla dzieci

Ryn - małe miasto z niezwykłym klimatem

W odległych czasach, sięgających 7 stuleci wstecz, w dawnej krainie Galindów osiedlili się Krzyżacy. Wykorzystując strategiczne miejsce w przesmyku między jeziorami Ołów i Ryńskim wznieśli na wzgórzu zamek wraz z podzamczem. Z inicjatywy Komtura, który pełnił funkcję dowódcy wojskowego, zarządcy zamku i podległych mu dóbr i oczywiście głowy zakonu krzyżackiego podzamcze zaczęło się rozwijać gospodarczo. Dzięki podatkom i daninom powstały folwarki, tartaki i młyn, który wykorzystywano do transportu wody podziemnym kanałem między jeziorami. Wszystko to wpływało na rozwój osady i dało początek dzisiejszemu miasta Ryn.

Po Wielkiej Wojnie z Zakonem Krzyżackim i likwidacji zakonu, najazdach pruskich i tatarskich, epidemii dżumy, do niemal całkowicie opustoszałego Rynu zaczęli przybywać nowi osadnicy. Sam Ryn otrzymał natomiast prawa, na mocy których stał się miastem. Do końca XVIII w. mieszkali w nim prawie wyłącznie Polacy. Później sytuacja się zmieniła i w związku ze wzmożoną akcją germanizacji Polakom wręcz zabroniono osiedlać się w mieście.

Pomiędzy I a II wojną światową funkcjonowało tu aż 6 hoteli, a piękna okolica zyskała miano uzdrowiska. Turyści chętnie wypoczywali na tutejszych plażach, korzystali z łaźni, bywali w lokalach nocnych i na dancingach. Przybywali koleją wąskotorową, autobusami, a nawet parostatkiem.

Dziś to małe, spokojne miasteczko o bogatej i ciekawej historii. O jego dawnych dziejach przypomina zamek krzyżacki, kanał podziemny między jeziorami, dziewiętnastowieczne budynki mieszkalne, wieża ciśnień, młyn wodny czy „Holender” - wiatrak typu holenderskiego, jeden z bardziej rozpoznawalnych symboli Rynu.

W mieście co roku odbywają się imprezy, takie jak turnieje rycerskie "Masuria", festyn kulinarny "Ryńskie smalcowanie z ogórczeniem”, zlot starych łodzi żaglowych znany pod nazwą "Biesiada Oldtimerów", czy Dni Rynu upamiętniające dzień nadania Rynowi praw miejskich.

Jeśli wiatry zaniosą Was kiedykolwiek w ten zakątek Mazur, możecie być pewni, że Przed Waszą Rodziną kilka dni wspaniałej zabawy.

 

Jezioro Ryńskie

Ryn leży nad dwoma jeziorami, Jeziorem Ryńskim i Jeziorem Ołów. Jezioro Ryńskie to typowy polodowcowy akwen w kształcie rynny. Od południa graniczy z jeziorem Tałty. Właściwie można powiedzieć, że jeziora te padają sobie w objęcia, ponieważ trudno stwierdzić z całą stanowczością, gdzie zaczyna się jedno z nich, a gdzie kończy drugie. Jezioro Ryńskie łączy się również z Jeziorem Ołów, czego na mapie zupełnie nie widać. Łączy je podziemny kanał, który dawno temu zbudowali Krzyżacy w celu dostarczania wody do swojego zamku w Rynie.

Jezioro Ryńskie tworzy krajobraz o bogatej linii brzegowej urozmaiconej cyplami, zatokami i 3 wyspami. Najpiękniejsza z nich jest Duża Wyspa (zwana Gołą Zośką lub Ptasią Wyspą), która przypomina norweskie fiordy. Znajduje się na niej rezerwat przyrody, który stanowi schronienie dla licznie występujących tu ptaków wodnych, w tym, kormoranów. Do największych atrakcji zlokalizowanych nad jeziorem należą wspomniany zamek krzyżacki z XIV w., zaadaptowany na hotel oraz nowoczesna Ekomarina, w której miło możecie spędzić czas.

 

Ekomarina - Przystań Żeglarska w Rynie, okolice skrzyżowania ul. Wesołej i Portowej

Slow life nad wodą 

Ekomarina nad Jeziorem Ryńskim to nowoczesny obiekt, na miarę oczekiwań miłośników sportów wodnych i rekreacji na świeżym powietrzu.

Priorytetowe zadanie, jakie stoi przed Ekomariną, to odprowadzanie stałych i płynnych nieczystości z jachtów, które tu zawiną.

Ekomarina to jednak nie tylko obiekt o charakterze ekologicznym. To również miejsce przygotowane z myślą o turystach.

Jest tu 60 miejsc cumowniczych, slip do wodowania jednostek pływających, miejsce do przeprowadzania napraw i konserwacji łodzi. Żeglarze mogą korzystać z energii elektrycznej, pralni, suszarni, sanitariatów i pryszniców. W pełni wyposażony obiekt cieszy się dużym zainteresowaniem miłośników sportów wodnych i wypoczynku pod białymi żaglami.

W pobliżu są lodziarnie, stragany z rękodziełem i produktami regionalnymi, a także sklepy, w których zaopatrują się również żeglarze. W restauracjach posmakujecie dań z rybami pochodzącymi z połowów w Jeziorze Ryńskim. Rosół z węgorza, polędwica z sandacza, filet z miętusa, to tylko niektóre propozycje z bogatej karty dań, w której i leszcze i szczupaki i liny też widnieją.

W Ekomarinie warto pojawić się latem. W sezonie wakacyjnym dzieje się tu najwięcej, a czas umilają różnego rodzaju imprezy okolicznościowe, regaty jachtów żaglowych i biesiady Oldtimerów, czyli impreza stworzona z myślą o miłośnikach starych i zabytkowych jachtów żaglowych.

Spacerować można po pomostach lub promenadzie biegnącej wzdłuż linii brzegowej jeziora. Nie brakuje ławeczek, na których można z dziećmi przysiąść i zadaszonych wiat, dających przyjemny cień w upalne dni. Infrastruktura i atmosfera tu panująca zdecydowanie sprzyjają wypoczynkowi, a czas wydaje się płynąć wolniej niż zwykle.

Ryn - Ekomarina
Spędzamy z dziećmi czas na zewnątrz - Ekomarina w Rynie
Przystań Żeglarska w Rynie

Źródło zdjęć: www.eko-mazurymariny.pl

Więcej informacji: Ekomarina - Przystań Żeglarska w Rynie

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Zamek Krzyżacki w Rynie

Siedziba komturów krzyżackich

Spacerując brzegami Jeziora Ryńskiego, dostrzeżecie zamek z XIV w. Jak w wielu mazurskich miejscowościach, tak i tu Krzyżacy pozostawili po sobie ślad w postaci okazałej budowli z czerwonej cegły. Strategiczne położenie na wzgórzu i grube mury nie uchroniły jednak zamku przed oblężeniami Związku Pruskiego, Tatarów, pożarem i upływem czasu. Krzyżacka potęga popadła w ruinę.

Spora inwestycja, która wymagała i czasu i nakładów finansowych prywatnego inwestora, przywróciła jednak zamek do życia. Dziś znajduje się w nim czterogwiazdkowy hotel.

Początkowo zamek by dwukondygnacyjny i kształtem przypominał literę L. Z czasem go rozbudowywano, dodając nowe piętra i nadając nowy kształt, który uwzględniał m.in. kaplicę i pomieszczenia gospodarcze. Kolejny wiek to rozbudowa o dodatkowe dwa skrzydła. Łącznie było ich 4 tak jak obecnie. Nazwano je od funkcji, jakie spełniały skrzydłami: Komturskim, Myśliwskim, Rycerskim i Więziennym. Po II wojnie światowej utworzono tu takie instytucje jak Urząd Miasta, Dom Kultury, biblioteka i muzeum.

W przeszłości zamek pełnił przede wszystkim funkcję militarną, ale również gospodarczą i administracyjną. Na przestrzeni wieków powstały w nim pomieszczenia zwane prochownią i zbrojownią. Były też piekarnia, kuchnia, łaźnia, słodownia, browar i pokoje gościnne. W piwnicach przechowywano miód, ryby, dziczyznę, a w spichlerzach magazynowano zboże.

Przewodnik oprowadzi Was po najciekawszych miejscach, pokazując salę rycerską, komnaty w stylu gotyckim, elementy uzbrojenia i współczesne rzeźby wykonane przy użyciu oryginalnych średniowiecznych materiałów, odzyskanych w trakcie remontu. Zobaczycie, gdzie mieściły się najważniejsze miejsca, w których przebywali zakonnicy krzyżaccy. Dzieci dowiedzą się, czym było dormitorium, do czego służył kapitularz i co robiono w refektarzu i foluszu.

Siedzibę dawnych komturów krzyżackich możecie zwiedzać z dziećmi przez cały rok, w wyznaczonych dniach i godzinach. W sezonie wakacyjnym wycieczki z przewodnikiem odbywają się co półtorej godziny od godz. 11:00 do godz.15:30.

Oczywiście na zamku możecie również zamieszkać. Hotel Ryn oferuje nocleg w pokojach i apartamentach rozlokowanych w 4 odmiennych stylistycznie skrzydłach zamku, a także w Willi pod Zamkiem i Gościńcu Ryński Młyn nad jeziorem Ryn. Jako Goście będziecie mieli możliwość korzystania z licznych atrakcji takich jak kąpiel w basenie usytuowanym w zamkowych podziemiach, gra w kręgle w dawnej zbrojowni, udział w biesiadzie krzyżackiej, kasztelańskiej lub sarmackiej. Do dyspozycji macie saunę, salę fitness, salę bilardową, Casino oraz plac zabaw w kształcie zamku. Możecie się wybrać w podróż balonem lub wzbić w powietrze na motolotni.

Hotel Zamek Ryn to nie tylko wielowiekowa historia zamknięta w czerwonych murach wspominająca losy Mazur i Prus Wschodnich, to również propozycja na udane wakacje z dzieciakami, pełne atrakcji i wrażeń.

Zamek Krzyżacki w Rynie
Ryn - atrakcje dla dzieci - Zamek Krzyżacki
Zwiedzamy z dziećmi Zamek Krzyżacki

Źródło zdjęć: www.zamekryn.pl

  • Legenda o ryńskiej zjawie

Tajemnicza kobieta w krzyżackim zamku

Prócz Gości hotelowych, w zamku mieszka ktoś jeszcze. Lokalna legenda wspomina żonę księcia Witolda, Annę oraz ich dzieci. Książę, który często bywał w ryńskim zamku, tym razem przyjechał dobić targu z Krzyżakami. Przedmiotem umowy miała być zdrada Władysława Jagiełły, u boku którego Witold walczył w bitwie pod Grunwaldem. Coś poszło jednak niezgodnie z planem. Wojownicy Witolda odmówili mu wsparcia i ten do końca pozostał po stronie Jagiełły, nie wywiązując się tym samym z wcześniejszej deklaracji. Krzyżacy postanowili więc srogo go ukarać. W akcie zemsty zamurowali rodzinę Witolda w zamkowych murach. Podobno do dziś zrozpaczona kobieta błąka się po korytarzach, nawołując swoje dzieci. Pokazuje się tylko mężczyznom, którzy pobłądzili w labiryncie zamkowych korytarzy. Wskazując im drogę do wyjścia, prosi o pomoc w odnalezieniu dzieci. Nie musicie się jednak jej obawiać. Jest niegroźna. Ale tej legendy może lepiej nie opowiadać dzieciom, zwłaszcza tym młodszym.

Więcej informacji: Zamek Krzyżacki w Rynie


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi