Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i ORP Błyskawica z dzieckiem

MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ W GDYNI

MILITARNA ATRAKCJA DLA DZIECI I DOROSŁYCH 

W Polsce istnieje kilkanaście tysięcy obiektów o charakterze militarnym, poczynając od muzeów i wystaw, które z wielkim rozmachem prezentują historię polskiej wojskowości, poprzez rozmaite twierdze obronne, bunkry, zamki, a skończywszy na polach bitewnych i fragmentach murów obronnych będących niegdyś elementem miejskich umocnień.

Turystyka militarna cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród fanów historii czy "dużych chłopców", którzy dzięki niej mogą sobie przypomnieć dziecięce zabawy ołowianymi żołnierzykami. To również popularny rodzaj turystki wśród rodzin z dziećmi

Przykład?

Westerplatte, Twierdza Boyen, Twierdza Modlin, Panorama Racławicka, Pola Grunwaldu, Międzyrzecki Rejon Umocniony, Zamek Krzyżacki w Malborku, czy inne zamki na Szlaku Orlich Gniazd pełne są przecież rodzin z dziećmi, które nie tylko chcą posiedzieć w czołgu, czy zasalutować do zdjęcia w hełmie na głowie, ale pragną poznać historię obronności Polski i obiekty z nią związane.

Listę historycznych obiektów o militarnym znaczeniu uzupełnia Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, które na stałe wpisało się w krajobraz tego nadmorskiego miasta. Jego istnienie zawdzięczamy wielkiej determinacji ludzi, którzy doceniają polską historię morską na tyle, by podjąć wieloletni trud stworzenia miejsca, w którym mogliby o niej opowiadać młodszym pokoleniom. I teraz wypadałoby powiedzieć - "i tak właśnie powstało Muzeum", ale niestety, droga do Muzeum w dzisiejszej jego postaci była długa i wyboista.


WIELOLETNIA TUŁACZKA MUZEUM

Willę przy gdyńskiej plaży, w której początkowo prezentowano ekspozycję, wspierał niszczyciel ORP "Burza" przekształcony w okręt-muzeum. W kolejnych latach zbiory przeniesiono do dawnego kina przy Klubie Marynarki Wojennej i na pokład ORP "Błyskawica", który zastąpił wojennego weterana ORP "Burza". Jednak i tym razem los wystawił Muzeum na próbę. W związku z budową Bulwaru Nadmorskiego budynek kina zburzono. Przez wiele lat ekspozycja nie miała się gdzie podziać. Wreszcie, u progu nowego stulecia udało się zbudować dla niej "dom". Dziś Muzeum to ponad 3 000 m2 powierzchni ekspozycyjnej prezentowanej w klimatyzowanych salach z nowoczesnym audiowizualnym zapleczem, wystawa plenerowa i na okręcie, biblioteka oraz i kawiarnia.

Podkreślenie wielkiego wysiłku i zaangażowania wielu ludzi w powstanie Muzeum dowodzi ogromnego znaczenia zgromadzonych w nim eksponatów. Pokażcie je swoim dzieciom, jeśli będziecie akurat w Gdyni. Odwiedźcie z nimi Muzeum Marynarki wojennej, bo to nie tylko ciekawa atrakcja, ale również nieocenione źródło walorów edukacyjnych i patriotycznych.


CO ZOBACZYCIE W MUZEUM

Marynarka Wojenna, jako jedna z pięciu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej, powstała w celu ochrony interesów kraju i obrony wybrzeża Bałtyku, Muzeum Marynarki Wojennej gromadzi natomiast eksponaty związane z jej działalnością i prezentuje w ramach kilku tematycznych wystaw.


MAMY ROZKAZ CIĘ UTRZYMAĆ ...

To stała wystawa Muzeum, która opowiada o 100 latach polskiej Marynarki Wojennej. A robi to w niezwykle interesujący sposób przy pomocy nowoczesnych multimedialnych rozwiązań.

Atrakcja dla dzieci na Pomorzu - Muzeum Marynarki Wojennej
Gdynia - Muzeum Marynarki Wojennej
Odwiedzamy z dzieckiem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Źródło zdjęć: www.muzeummw.pl 


ZBROJOWNIA MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ

To ogromny zbiór zabytków artylerii okrętowej XX w. Wiele z nich po zakończeniu służby zdemontowano z okrętów i umieszczono na honorowym miejscu w Muzeum. Obok podwójnej armaty przeciwlotniczej z okrętu "Sęp" dumnie prezentują się działko przeciwlotnicze z II wojny światowej będące niegdyś elementem wyposażenia ORP „Błyskawica” oraz nkm - najcięższy karabin maszynowy II Rzeczypospolitej wydobyty z wraku "Gryfa" - bojowego okrętu Marynarki Wojennej.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

To jednak nie wszystko. Wiecie, jak wygląda mina morska, miotacz bomb głębinowych albo podwodna torpeda? A może chcielibyście się dowiedzieć, czym jest Tarantul, Thornycroft lub Bomben-Torpedo? Odpowiedzi szukajcie w przestrzeni ekspozycyjnej Zbrojowni.

Atrakcje Trójmiasta - Zbrojownia w Muzeum Marynarki Wojennej
Wycieczka z dzieckiem do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Zwiedzamy Zbrojownię z dzieckiem
Źródło zdjęć: www.muzeummw.pl 


W ŚWIECIE DAWNYCH ŻAGLOWCÓW

Przeniesiecie się tu do czasów średniowiecza, by w trakcie "podróży" sięgającej czasów epoki żelaza (2 połowa XIX w.) prześledzić ewolucję jednostek pływających pod żaglami. Dowiecie się, jak wyglądały główne typy żaglowców pływających pod północnoeuropejskimi banderami, zobaczycie średniowieczne kogi i holki oraz słynną "Santa Marię", którą pływał Krzysztof Kolumb. A wszystko to w anturażu morskich scen bitewnych malarstwa Mariana Mokwy i oryginalnych elementów uzbrojenia żaglowców.

Jedną z ciekawostek tej wystawy jest mapa Pomorza Zachodniego, z okresu, kiedy po morzach pływały głównie żaglowce. Co w niej takiego interesującego? Pływające po morzach jednostki nie były statkami wycieczkowymi. Wiedzcie, że często rozstrzygały o wojnie lub pokoju. Czy to wyjaśnia, dlaczego ta mapa stanowi tak ważny i cenny dokument kartograficzny?

W świecie dawnych Żaglowców
Oglądamy z dzieckiem Muzeum w Gdyni
Pomorze - Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Źródło zdjęć: www.muzeummw.pl 


EKSPOZYCJA PLENEROWA BRONI I UZBROJENIA MORSKIEGO

To część Muzeum, która zaprasza do zwiedzania w otwartej przestrzeni na zewnątrz. Zgromadzone tu eksponaty robią nie mniejsze wrażenie niż te wewnątrz budynku. Nigdzie w Polsce nie zobaczycie tak cennej i dużej kolekcji uzbrojenia morskiego i wyposażenia okrętów jak w gdyńskim Muzeum.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Trójmieście i okolicach<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Prezentowane w plenerze eksponaty to oryginalne sprzęty używane przez Marynarkę Wojenną. Zobaczycie wśród nich różne rodzaje armat, lufy armatnie z XVII w., broń rakietową (wyrzutnie rakiet, rakiety przeciwlotnicze i przeciwokrętowe), broń podwodną (torpedy i bomby głębinowe), uzbrojenie okrętu "Żbik", a także elementy wyposażenia ORP "Dzik", "Burza" i "Błyskawica". W muzealnym "porcie" zacumował odrestaurowany ORP "Batory" – kuter pościgowy Straży Granicznej, a na "lotnisku" wylądowali przedstawiciele Lotnictwa Marynarki Wojennej - śmigłowiec SM-1 oraz samoloty – myśliwski Jak 9P i rozpoznawczy TS 11 R Iskra.

Ekspozycja Plenerowa Broni i Uzbrojenia Morskiego
W Muzeum w Gdyni z dzieckiem
Zwiedzamy z dzieckiem Muzeum na Pomorzu
Źródło zdjęć: www.muzeummw.pl 


PŁYWAJĄCA EKSPOZYCJA

Ważną częścią Muzeum Marynarki Wojennej jest jego pływająca ekspozycja zgromadzona na ORP "Błyskawica". Okręt niszczyciel cumuje w basenie przy Skwerze Kościuszki. To reprezentacyjna części Gdyni, do której bez problemu traficie. Okręt można zwiedzać od maja do listopada z wyjątkiem poniedziałków.

Okręt "Błyskawica"
Trójmiasto - odwiedzamy z dzieckiem Okręt "Błyskawica"
Zwiedzamy Okręt "Błyskawica" w Gdyni
Źródło zdjęć: www.muzeummw.pl 


LEKCJA W MUZEUM

Muzeum Marynarki Wojennej, choć osadzone w trudnej militarnej tematyce otwiera się na małego turystę, oferując również udział w lekcjach muzealnych. W zajęciach mogą wziąć udział uczniowie klas szkoły podstawowej. Niestety to spotkania grupowe, jednak warto pamiętać, że widnieją w ofercie Muzeum. Być może Wasze pociechy przyjadą tu kiedyś na wycieczkę klasową. Wtedy lekcje muzealne wspaniale uzupełnią ich wiedzę o polskiej Marynarce Wojennej oraz dostarczą mnóstwa nowych wrażeń i wspaniałej zabawy.

Muzeum Marynarki Wojennej to 368 modeli okrętów i żaglowców, 560 dzieł sztuki i ok. 800 sztuk broni. To jednak nie wszystko. Podczas zwiedzania poznacie ważne dla polskiej historii daty, zobaczycie umundurowanie i oporządzenie żołnierskie, różnego rodzaju odznaczenia, flagi i sztandary, dokumentację i mnóstwo innych pamiątek związanych z działalnością Marynarki Wojennej.

W różnych okresach roku Muzeum różnie działa. Niezależnie od terminu nie planujcie wizyty w poniedziałek. Wtedy zarówno ekspozycja w budynku, jak i na okręcie nie jest niedostępna dla zwiedzających.

Turystyka kulturalna, czyli m.in. taka, która dotyczy obiektów militarnych, ma dużą siłę oddziaływania. Obrazuje młodemu turyście przeszłość i to, co na nią wpłynęło. Pokazuje marynarskie tradycje, rozbudza ciekawość, zachęca do szerszego poznania historii Polski, a przy tym świetnie bawi. Jeśli szukacie alternatywy dla przebodźcowanej kolorem i dźwiękiem rozrywki, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, to propozycja, którą warto rozważyć.

Więcej informacji: MUZEUM MARYNARKI WOJENNEJ W GDYNI 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi