Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni i ORP Błyskawica z dzieckiem

Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – militarna atrakcja dla dzieci i dorosłych

W Polsce istnieje kilkanaście tysięcy obiektów o charakterze militarnym, poczynając od muzeów i wystaw, które z wielkim rozmachem prezentują historię polskiej wojskowości, poprzez rozmaite twierdze obronne, bunkry, zamki warowne, a skończywszy na polach bitewnych i fragmentach murów obronnych będących niegdyś elementem miejskich umocnień.

Turystyka militarna cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko wśród fanów historii czy „dużych chłopców”, którzy dzięki niej mogą sobie przypomnieć dziecięce zabawy ołowianymi żołnierzykami. To również popularny rodzaj turystki wśród rodzin z dziećmi

Przykład?

Westerplatte, Twierdza Boyen, Twierdza Modlin, Panorama Racławicka, Pola Grunwaldu, Międzyrzecki Rejon Umocniony, Zamek Krzyżacki w Malborku, czy inne zamki na Szlaku Orlich Gniazd pełne są przecież rodzin z dziećmi, które nie tylko chcą posiedzieć w czołgu, czy zasalutować do zdjęcia w hełmie na głowie, ale pragną poznać historię obronności Polski i obiekty z nią związane.

Listę miejsc o historycznym i militarnym znaczeniu uzupełnia Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, które na stałe wpisało się w krajobraz tego nadmorskiego miasta. Jego istnienie zawdzięczamy wielkiej determinacji ludzi, którzy doceniają polską historię morską na tyle, by podjąć wieloletni trud stworzenia miejsca, w którym mogliby o niej opowiadać młodszym pokoleniom. Chciałoby się powiedzieć – i tak powstało to wyjątkowe muzeum w Gdyni, lecz w rzeczywistości jego ostateczny kształt oraz obecna ekspozycja były efektem długiej i niełatwej drogi.

Zanim zdecydujecie się poznać dzieje polskiej Marynarki Wojennej, wiedzcie, ile przeszkód pokonało gdyńskie muzeum, ile starań podjęło, byście dziś przechadzając się wśród zgromadzonych eksponatów, mogli dotknąć historii oręża polskiego na morzu, którego losy kształtowały się przez dekady walk i są dziś świadectwem odwagi, determinacji i patriotyzmu naszych rodaków.

 

Zanim powstało Muzeum

Zainteresowani powstaniem muzeum pierwsze próby dokumentowania dziejów rodzimych morskich sił zbrojnych podjęli już w okresie międzywojennym, choć miały one głównie charakter koncepcyjny. Kolejny rozdział w tych staraniach napisał rok 1945, w którym to zorganizowano pierwszą wystawę o obronie Wybrzeża. Powojenna ekspozycja spotkała się z zainteresowaniem na tyle dużym, że rozważano utworzenie muzeum w Warszawie.

Jednak i tym razem nic z tego nie wyszło. Po jakimś czasie lokalizacji dla eksponatów upatrywano na Westerplatte, a następnie w Spocie. Ostatecznie wystawa z 1952 r. skłoniła Dowództwo Marynarki Wojennej do spojrzenia w kierunku ostatniego z trójmiejskich miast – Gdyni. Zachwycone wystawą „Marynarka Wojenna w służbie Ojczyzny, w służbie pokoju” zgodziło się na utworzenie muzeum.

 

Wieloletnia tułaczka Muzeum

Pierwsze lata działalności muzeum nie były łatwe. Ze względów politycznych dokonania polskich sił na morzu traktowane były po macoszemu. Willę przy gdyńskiej plaży, w której początkowo prezentowano ekspozycję, wspierał niszczyciel ORP „Burza” przekształcony w okręt-muzeum. W kolejnych latach zbiory przeniesiono do dawnego kina przy Klubie Marynarki Wojennej. Jednak i tym razem los wystawił muzeum na próbę. W związku z budową Bulwaru Nadmorskiego budynek kina zburzono. Próby ratowania muzealiów skłoniły dowódcę Marynarki Wojennej do utworzenia Ekspozycji Broni i Uzbrojenia Morskiego, w ramach której powstał teren eksponujący broń morską. Wojennego weterana ORP „Burza” mocno nadgryzionego zębem czasu i naznaczonego doświadczeniami zbrojnymi zastąpił natomiast inny słynny okręt – ORP „Błyskawica”.

Przez wiele lat ekspozycja nie miała się gdzie podziać. Wreszcie, u progu nowego stulecia udało się zbudować dla niej dom. Budynek „zacumował” na gdyńskim nabrzeżu i niczym duma morskiej floty spogląda w kierunku morza, strzegąc dziedzictwa ojczyzny. Dziś muzeum to ogromna, licząca ponad 3 000 m2 przestrzeń ekspozycyjna z wystawami czasowymi i stałymi w klimatyzowanych salach z nowoczesnym audiowizualnym zapleczem, wystawa plenerowa i na okręcie, a także biblioteka i przestrzenie edukacyjne.

Podkreślenie wielkiego wysiłku i zaangażowania wielu ludzi w powstanie muzeum dowodzi ogromnego znaczenia zgromadzonych w nim eksponatów. Pokażcie je swoim dzieciom, jeśli będziecie akurat w Gdyni. Odwiedźcie z nimi Muzeum Marynarki Wojennej, bo to nie tylko ciekawa atrakcja, ale również nieocenione źródło walorów edukacyjnych i patriotycznych.

 

Co zobaczycie w muzeum

Marynarka Wojenna, jako jedna z pięciu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej (obok wojsk lądowych, specjalnych, obrony terytorialnej i sił powietrznych) powstała w celu ochrony interesów kraju i obrony wybrzeża Bałtyku. Muzeum Marynarki Wojennej gromadzi natomiast eksponaty związane z jej działalnością i prezentuje je w ramach kilku tematycznych wystaw stałych i czasowych.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Podczas zwiedzania poznacie ważne dla polskiej historii daty, zobaczycie umundurowanie i oporządzenie żołnierskie, różnego rodzaju odznaczenia, flagi i sztandary, dokumentację i mnóstwo innych pamiątek związanych z działalnością Marynarki Wojennej.

Warto wybrać się tu z dziećmi, ponieważ różnorodne formy prezentacji, makiety, dioramy oraz oryginalne okręty i sprzęt wojskowy pozwalają małym zwiedzającym lepiej zrozumieć historię i znaczenie polskiej marynarki w naprawdę interesujący i angażujący sposób.

Ciekawe wystaw w muzeum w Gdyni

Źródło zdjęć: www.muzeummw.pl 

 

Wystawa – Mamy rozkaz cię utrzymać ...

To stała wystawa muzeum, która opowiada liczące 100 lat dzieje polskiej Marynarki Wojennej. A robi to w niezwykle interesujący sposób przy pomocy nowoczesnych multimedialnych rozwiązań, które ułatwią Wam i Waszym pociechom zrozumienie kluczowych momentów historii marynarki. Były wśród nich chwile chwały, trudne lata powojenne, czasy stalinowskie oraz wyzwania związane z modernizacją i członkostwem w NATO. Wystawa obfituje w pamiątki po bohaterach wojennych, oryginalne eksponaty i modele okrętów.

Atrakcja dla dzieci na Pomorzu - Muzeum Marynarki Wojennej
Gdynia - Muzeum Marynarki Wojennej
Odwiedzamy z dzieckiem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Źródło zdjęć: www.muzeummw.pl 

Całość osadzona w przestrzeni, która łączy muzealną klasykę z nowoczesnymi elementami wystroju, tworzy wspaniałe tło dla eksponatów. Wszystko to czyni wystawę interesującą i pouczającą zarówno dla młodszego, jak i starszego odbiorcy.

 

Wystawa – Zbrojownia Muzeum Marynarki Wojennej

To ogromny zbiór zabytków artylerii okrętowej XX w. Wiele z oryginalnych elementów uzbrojenia po zakończeniu służby zdemontowano z okrętów i umieszczono na honorowym miejscu w muzeum. Obok Boforsy – podwójnej armaty przeciwlotniczej z okrętu „Sęp” dumnie prezentuje się działko przeciwlotnicze z II Wojny Światowej będące niegdyś elementem wyposażenia ORP „Błyskawica”.

To jednak nie wszystko. Zobaczycie tu również nkm – najcięższy karabin maszynowy II Rzeczypospolitej wydobyty z wraku „Gryfa” – bojowego okrętu Marynarki Wojennej oraz inne elementy uzbrojenia.

Atrakcje Trójmiasta - Zbrojownia w Muzeum Marynarki Wojennej
Wycieczka z dzieckiem do Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Źródło zdjęć: www.muzeummw.pl 
 

Wiecie, jak wygląda mina morska, miotacz bomb głębinowych albo podwodna torpeda? A może chcielibyście się dowiedzieć, czym jest Tarantul albo Bomben-Torpedo? Odpowiedzi szukajcie w przestrzeni ekspozycyjnej Zbrojowni.

Zwiedzamy Zbrojownię z dzieckiem
Źródło zdjęć: www.muzeummw.pl 
 

 

Wystawa – W świecie dawnych żaglowców

Wystawa w Świecie Dawnych Żaglowców przeniesie Was do średniowiecza, by w trakcie „podróży” sięgającej epoki żelaza (druga połowa XIX w.) prześledzić ewolucję jednostek pływających pod żaglami. Dowiecie się, jak wyglądały główne typy żaglowców pływających pod północnoeuropejskimi banderami, zobaczycie średniowieczne kogi i holki oraz słynną „Santa Marię”, którą pływał Krzysztof Kolumb. A wszystko to w anturażu morskich scen bitewnych malarstwa Mariana Mokwy i oryginalnych elementów uzbrojenia żaglowców.

W świecie dawnych Żaglowców
Oglądamy z dzieckiem Muzeum w Gdyni
Pomorze - Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni
Źródło zdjęć: www.muzeummw.pl 
 

Jedną z ciekawostek tej wystawy jest mapa Pomorza Zachodniego, z okresu, gdy głównymi jednostkami na morzach były żaglowce. Co w niej takiego interesującego? Pływające po morzach jednostki nie były statkami wycieczkowymi. Wiedzcie, że często rozstrzygały o wojnie lub pokoju. Czy to wyjaśnia, dlaczego ta mapa stanowi tak ważny i cenny dokument kartograficzny?

 

Lekcja w muzeum

Muzeum Marynarki Wojennej, choć osadzone w trudnej militarnej tematyce otwiera się na małego turystę, oferując również udział w lekcjach muzealnych. Lekcje te, dostosowane do wieku dzieci i prowadzone w przystępny, angażujący i interaktywny sposób pozwalają uczniom na odkrywanie fascynujących aspektów historii marynarki.

Oferta skierowana do uczniów szkoły podstawowej obejmuje różnorodne tematyczne zajęcia, podczas których dzieci tworzą własne okręty, zagłębiają się w historię i znaczenie latarni morskich, odkrywają tajemnice podwodnego świata, poznają ciekawostki związane z okrętami, a nawet wcielają w rolę prawdziwych marynarzy, poznając przy okazji ich codzienne obowiązki oraz umundurowanie.

Muzeum Marynarki Wojennej Gdynia
Źródło zdjęć: www.muzeummw.pl 
 

Choć brzmi ciekawie, to niestety są to spotkania grupowe, jednak warto pamiętać, że widnieją w ofercie muzeum. Być może Wasze pociechy przyjadą tu kiedyś na wycieczkę klasową. Wtedy lekcje muzealne wspaniale uzupełnią ich wiedzę o polskiej Marynarce Wojennej oraz dostarczą mnóstwa wrażeń.

 

Spacer edukacyjny

Ofertę ekspozycyjną muzeum wspaniale uzupełnia Spacer Edukacyjny. Możecie się na niego wybrać z nieco starszymi dziećmi, w wieku ok. 11 do 16 lat, którym niestraszne podejmowanie wyzwań. A Tych w programie atrakcji jest niemało.

Zadania i pytania umieszczone są w specjalnej książeczce, którą bezpłatnie możecie pobrać w kasie muzeum. Wspólne poszukiwanie odpowiedzi sprzyja dobrej zabawie i rozwija umiejętność pracy zespołowej, a co najważniejsze pozwoli Wam zdobywać wiedzę w ciekawy i angażujący sposób.

Spacer Edukacyjny z książeczka do samodzielnego zwiedzania nie wymaga obecności przewodnika. I choć jest to propozycja stworzona przede wszystkich z myślą o wycieczkach szkolnych i współpracy w grupach, to nic nie stoi na przeszkodzie, by wasza mała rodzinna grupa zabawiła się w odkrywców. Spryciarzom zwykle wystarczy godzina, by dotrzeć do najgłębszych zakamarków historii polskiej Marynarki Wojennej.

Atrakcja łączy przyjemne z pożytecznym, czyli naukę z zabawą. Zachęcając do aktywnego poznawania historii, czyni zwiedzanie niezapomnianą przygodą dla całych rodzin.

Dodatkowym udogodnieniem, które ułatwia zwiedzanie i czyni je przyjemniejszym, są audioprzewodniki w dwóch wersjach językowych – po polsku i po angielski, w tym ścieżka przygotowana specjalnie z myślą o rodzinach z dziećmi. Można je bezpłatnie pobrać w kasie muzeum lub przy trapie okrętu, gdzie należy zeskanować kod QR. Można też skorzystać z wersji audioprzewodnika na smartfon. Jeśli wolicie tę formę zwiedzania, ale nie wzięliście ze sobą słuchawek, możecie je kupić w muzealnym sklepiku.

 

Spacer historyczny z zabytkami Marynarki Wojennej w tle

Nieco inną wersję spaceru o walorach edukacyjnych oferuje Spacer Historyczny z zabytkami Marynarki Wojennej w tle. To propozycja dla rodzin z dziećmi, które ukończyły 7 rok życia.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Trójmieście i okolicach<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Tym razem trasa, którą oprowadzi Was przewodnik, wychodzi poza obiekty muzeum, ale przebiega w jego okolicach, w obrębie Skweru Kościuszki.

Podczas trwającej ok. 2 godziny wycieczki odwiedzicie różne miejsca pamięci, takie jak tablice, pomniki, krzyże oraz ważne budynki związane z polską Marynarką Wojenną. Informacje na temat obiektów o historycznym znaczeniu wspaniale uzupełnia opowieść o słynnym pływającym muzeum – ORP „Błyskawica”.

Taka forma spędzania wolnego czasu rozwija ciekawość i wspaniale łączy naukę z pobytem na świeżym powietrzu. Dzięki pamiątkom i fascynującym opowieściom o marynarzach i wydarzeniach związanych z polską Marynarka Wojenną dzieci mogą uczestniczyć w aktywnym poznawaniu historii i lokalnych zabytków.

 

Ekspozycja plenerowa broni i uzbrojenia morskiego

Ekspozycja plenerowa to część muzeum, która zaprasza do zwiedzania w otwartej przestrzeni na zewnątrz. Zgromadzone tu eksponaty robią nie mniejsze wrażenie niż te wewnątrz budynku. Nigdzie w Polsce nie zobaczycie tak cennej i dużej kolekcji uzbrojenia morskiego i wyposażenia okrętów, jak w gdyńskim muzeum.

Prezentowane w plenerze eksponaty to oryginalne sprzęty używane przez Marynarkę Wojenną. Zobaczycie wśród nich różne rodzaje armat, lufy armatnie z XVII w., broń rakietową (wyrzutnie rakiet, rakiety przeciwlotnicze i przeciwokrętowe), broń podwodną (torpedy i bomby głębinowe), uzbrojenie okrętu „Żbik”, a także elementy wyposażenia ORP „Dzik”, „Burza” i „Błyskawica”.

Ekspozycja plenerowa w Gdyni
Źródło zdjęć: www.muzeummw.pl 
 

W muzealnym „porcie” zacumował odrestaurowany ORP „Batory” – kuter pościgowy Straży Granicznej, a na „lotnisku” wylądowali przedstawiciele Lotnictwa Marynarki Wojennej – śmigłowiec SM-1 oraz samoloty – myśliwski Jak 9P i rozpoznawczy TS 11 R Iskra.

Na wystawie plenerowej zagracie też w znaną i lubianą od pokoleń grę „Statki”. Specjalnie przygotowane stoły z planszami zachęcają do zabawy.

 

Wystawa na okręcie – Pływająca ekspozycja ORP „Błyskawica”

Ważną częścią Muzeum Marynarki Wojennej jest jego pływająca ekspozycja zgromadzona na ORP „Błyskawica”. Okręt niszczyciel cumuje w basenie przy Skwerze Kościuszki. To reprezentacyjna części Gdyni, do której bez problemu traficie.

Jak wiecie, „Błyskawica” zastąpiła „Burzę” – okręt, z którym, niczym żołnierze ramię w ramię walczyła na froncie wojennym. Towarzyszyły im ORP „Wicher” i „Grom” – bliźniaczy okręt „Błyskawicy”, które niestety poległy w boju. Choć statki te nie pokonały wojennych zagrożeń pamięć o nich i o żołnierzach polskiej Marynarki Wojennej przetrwała. Wcześniej pielęgnowano ją w ramach ekspozycji na okręcie „Burza”, teraz na „Błyskawicy”.

Najstarszy zachowany niszczyciel – weteran wojenny był niegdyś dumą floty pływającej pod biało-czerwoną banderą. Dziś ORP „Błyskawica” jest zabytkiem klasy zerowej, czyli takim, który odznacza się wyjątkową wartością historyczną oraz kulturową i jest dziedzictwem narodowym. Sam okręt, jak i prezentowana na nim ekspozycja stwarzają okazję do tego, by poznać tradycje walk polskich marynarzy.

Okręt Błyskawica nad morzem

Błyskawica - co zwiedzić w Gdyni

Źródło zdjęć: www.muzeummw.pl 

Podczas zwiedzania zobaczycie uzbrojenie okrętu, w tym działa, wyrzutnie torped oraz miotacze bomb głębinowych, a także liczne pamiątki od umundurowania po odznaczenia bojowe marynarzy. Dowiecie się też, co skrywało się pod pokładem statku. A do oglądania jest sporo, bo i kajuty, w których mieszkali marynarze i kotłownia z maszynownią, które stanowiły serce okrętu, odpowiedzialne za napęd i jego sprawne działanie podczas misji.

„Życiorys” „Błyskawicy” przez lata pisali służący na niej marynarze-żołnierze. W hołdzie dla nich powstał projekt „Ludzie Błyskawicy”, który ma na celu uhonorowanie dowódców i marynarzy słynnego niszczyciela. Muzeum zachęca każdego, kto mógłby pomóc w tworzeniu listy do kontaktu. Być może znacie kogoś, kto służył na „Błyskawicy” i może podzielić się swoją historią. W ten sposób pomożecie w upamiętnieniu tych, którzy tworzyli legendę okrętu.

Wycieczka po statku - podziwiamy wnętrze
Wystawa pływająca - co zobaczyć z dziećmi?

Źródło zdjęć: www.muzeummw.pl 

 

Cennik i godziny otwarcia muzeum

Perspektywa spędzenia rodzinnego popołudnia w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni wpisuje się w Wasze plany urlopowe? Bilety kupicie na miejscu w budynku muzeum i w kasach przy ORP Błyskawica. Budynek muzeum znajduje się przy ul. Zawiszy Czarnego 1B w Gdyni, okręt natomiast cumuje przy Alei Jana Pawła II. Mimo iż to dwie różne lokalizacje dzieli je zaledwie 400 m. Dystans między nimi możecie pokonać, traktując go jak przyjemny spacer w nadmorskiej okolicy z widokiem na Bałtyk i marinę.

Bilety na zwiedzanie muzeum, jak i jednostki pływającej możecie nabyć w dogodnej dla Was konfiguracji tylko w kasach w dniu zwiedzania (muzeum nie prowadzi sprzedaży online). Jedną z korzystnych opcji jest np. bilet rodzinny 2+2 dla 2 osób dorosłych i 2 dzieci w wieku od 7 do 18 lat. Jeśli macie młodsze dzieci, wejdą one do muzeum za darmo. W obu przypadkach możecie też skorzystać z rabatów przysługujących posiadaczom Karty Dużej Rodziny.

Oba obiekty możecie zwiedzić w ramach jednej wycieczki, ale równie dobrze możecie zdecydować się tylko na zwiedzenie jednego z nich. Podpowiemy Wam, że w niedzielę do muzeum Marynarki Wojennej wejdziecie zupełnie za darmo. Czy to nie świetna wiadomość? Możecie zaoszczędzić na lody lub gofry, co pewnie uraduje Wasze dzieci.

Niezależnie od wybranej opcji pamiętajcie tylko, że poniedziałki są dniem wolnym od kultury, dlatego w tym dniu nie planujcie rodzinnej wycieczki. W pozostałe dni obiekty Marynarki Wojennej możecie zwiedzać w godzinach wyznaczonych na stornie www muzeum.

W związku z tym, że okręt pozostaje w czynnej służbie, może czasowo być wyłączony ze zwiedzania, o czym jednak muzeum zwykle informuje z wyprzedzeniem.

Historia Marynarki Wojennej

Źródło zdjęć: www.muzeummw.pl 

 

Turystyka kulturalna, czyli m.in. taka, która dotyczy obiektów militarnych, ma dużą siłę oddziaływania. Obrazuje młodemu turyście przeszłość i to, co na nią wpłynęło. Muzeum Marynarki Wojennej pokazuje marynarskie tradycje, rozbudza ciekawość, zachęca do szerszego poznania historii Polski, a przy tym gwarantuje świetną zabawę.

Jeśli szukacie dla swoich dzieci alternatywy dla przebodźcowanej kolorem i dźwiękiem rozrywki, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni, to propozycja, którą warto rozważyć.

Więcej informacji: www.muzeummw.pl

Muzeum Marynarki Wojennej – współrzędne GPS: 54.51569, 18.54828

ORP „Błyskawica” – współrzędne GPS: 54.51965, 18.55096

 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi