Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu
Płynne złoto
(Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu k. Poznania)
"Mam w spiżarni dwanaście garnczków, które wołają mnie już od godziny."
Czy Wasze dzieci wiedzą, kto mógł to powiedzieć? Jeśli intuicja podpowiada im, że autorem tych słów jest mały żółty miś, to mają rację. To Kubuś Puchatek, największy smakosz miodku, który nigdy nie potrafi sobie odmówić małego co nieco. Jeśli Wasze dzieci również lubią miód, zabierzcie je do nietypowej "fabryki" tego słodkiego przysmaku - Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu niedaleko Poznania. Po wizycie w tym niezwykłym miejscu będą one wiedzieć o miodzie znacznie więcej niż tylko to, że jest żółty, lepki i niezwykle słodki.

Historia miodu i nauka o pszczelarstwie
Ekspozycję podzielono na 3 działy tematyczne dotyczące bartnictwa, pasiecznictwa i pszczelarstwa. Poznacie na nich historię chowu oraz hodowli pszczół w Polsce. Dowiecie się, jak wyglądały dawne metody gospodarki pasiecznej i jak na przestrzeni lat ewoluowały dzięki coraz lepszym narzędziom wykorzystywanym w produkcji miodu.



Źródło zdjęć: http://www.muzeum-szreniawa.pl/imuzeum/web/app.php/vortal/
Zobaczycie drzewo bartne oraz mnóstwo narzędzi wykorzystywanych w pszczelarstwie. Dowiecie się, do czego służą miotełki z piór, prasy do wosku, podkurzacze, miodarki czy poławiacze pyłku. Poznacie również rośliny, które warto sadzić w sąsiedztwie pasiek oraz takie, które znajdują zastosowanie w medycynie ludowej.



♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Pszczele domy
Spacerując dookoła pawilonu wystawienniczego, Wasze dzieci przekonają się, że ule, tak jak ludzkie domy mogą mieć różne, czasem zaskakujące kształty. Plenerowa ekspozycja prezentuje ewolucję pszczelich uli na przestrzeni wieków. Między drzewami i krzewami stoi całkiem pokaźne, liczące ponad 250 uli osiedle pszczelich domków. Niektóre z nich mają nawet od 100 do 600 lat.


Kolekcja przedstawia ule kłodowe, bezdenki, ule Dzierżona, ramowe i współcześnie stosowane. Nie zabrakło akcentów związanych z architekturą (ule w kształcie wiatraków, kościołów i chat), a także zwierząt, wśród których króluje pięknie wyrzeźbiony niedźwiedź.

Źródło zdjęć: http://www.muzeum-szreniawa.pl/imuzeum/web/app.php/vortal/
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Najprawdopodobniej największe jednak wrażenie na Waszych pociechach zrobią ule figuralne przedstawiające ludzi, m.in.: Kujawiankę, górala, chłopa, diabła, pasterza, św. Ambrożego - patrona pszczelarzy, księdza, szlachcica i wielu innych.



Źródło zdjęć: http://www.muzeum-szreniawa.pl/imuzeum/web/app.php/vortal/
Dlaczego wybrać Muzeum Pszczelarstwa?
Wizyta w Muzeum Pszczelarstwa to nie tylko lekcja historii dotycząca produkcji miodu. To również lekcja szacunku do przyrody i pszczół, które wkładają wiele wysiłku w to, byśmy mogli cieszyć się płynnym złotem o cudownych walorach zdrowotnych. Na pamiątkę z wizyty w skansenie możecie kupić pocztówki, na których przybijecie oryginalną pieczęć.

Źródło zdjęć: http://www.muzeum-szreniawa.pl/imuzeum/web/app.php/vortal/
Więcej informacji: www.muzeum-szreniawa.pl -> Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl