Camping z dzieckiem

Dodano: 2021-04-23 godz. 16:40

Camping w górach, nad morzem i nad jeziorem z dziećmi

Czy wyjazd pod namiot z dziećmi to dobry pomysł? Czy warunki nie będą zbyt spartańskie? Czy w czasie deszczu nie pozabijacie się na małej przestrzeni? Czy spanie pod namiotem z niemowlakiem jest możliwe? Co zabrać na urlop z dziećmi na campingu? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

 

Zalety wakacji z dziećmi pod namiotem

Decydując się na spanie pod namiotem, praktycznie cały czas urlopu spędzicie na świeżym powietrzu, w otoczeniu przyrody. Jeśli traficie na ładną pogodę i ciepłe noce, spać będziecie oddzieleni od natury jedynie moskitierą, a śniadanie, obiad i kolację z chęcią zjecie pod gołym niebem. Nawet tak przyziemne czynności, jak zmywanie naczyń, wykonywane na świeżym powietrzu, nabierają wyjątkowego uroku. Dla osób, które lubią kontakt z przyrodą - to idealny sposób na wakacje. Szczególnie polecam niewielkie, leśne campingi, jakie znajdziecie w Polsce zarówno nad morzem, jak i w górach czy nad jeziorem.

Jak zaplanować wyjazd na camping?

Camping w sosnowym lesie nad morzem

Kolejną zaletą jest swoboda, jaką na campingu możecie dać swoim kilkulatkom. Ogrodzony teren może być doskonałym placem zabaw. Obok namiotu, między drzewami, można zawiesić hamak lub rozpiąć slackline (specjalną taśmę dla początkujących linoskoczków) albo po prostu pozwolić dzieciakom na swobodną zabawę, np. w chowanego czy podchody. Na campingach często można spotkać również boiska sportowe, jakie z pewnością ucieszą starsze dzieci.

Dzieciaki "puszczone samopas" na terenie campingu na pewno szybko znajdą koleżanki i kolegów do wspólnych harców. Dzięki temu macie szansę na trochę czasu dla siebie, na leżaku, z kubkiem kawy i książką. Możliwe jednak, że Wy również zawrzecie nowe znajomości. A jeśli zaprzyjaźnicie się z sąsiadami z namiotu obok, może za rok umówicie się na kolejny urlop w tym samym miejscu?

Z pewnością wakacje pod namiotem zapewnią Wam również sporo wspólnego, rodzinnego czasu. Być może dzięki niecodziennym okolicznościom i urlopowemu luzowi uda Wam się pogłębić więź z dzieciakami, wspólnie posiedzieć przy ognisku lub grillu, pograć w badmintona, powisieć w hamaku? Bardzo polecam rezygnację z opłacenia dostępu do prądu, co będzie dobrą motywacją do ograniczenia używania telefonów i tabletów na rzecz znalezienia atrakcyjnych, "analogowych" zajęć.

Z pewnością zechcecie również skorzystać z atrakcji najbliższej okolicy. Campingi oferują zazwyczaj nocleg w świetnej lokalizacji za przystępną cenę. Nad morzem bez problemu znajdziecie miejscówkę ukrytą w pasie sosnowego lasu przy samej plaży, w górach możecie spać tuż obok szlaków turystycznych, a nad jeziorem będziecie blisko wody.

Wakacje pod namiotem z dzieckiem

Spacer wzdłuż brzegów jeziora

Co więcej, jeśli nowe miejsce okaże się nie aż tak cudowne, jak się wydawało, możecie w każdej chwili zwinąć namioty i poszukać innego. Na campingu bez problemu można się zatrzymać na jedną lub dwie noce, a później przedłużyć pobyt lub wyjechać, w zależności od chęci. Nie trzeba również robić dalekosiężnych planów i wcześniejszych rezerwacji, chociaż w szczycie sezonu warto zadzwonić kilka dni wcześniej i zapytać o wolne miejsca. Spanie pod namiotem daje dużo większą swobodę i możliwość zmiany planów na bieżąco w porównaniu z korzystaniem z kwater prywatnych i pensjonatów.

Kolejną, bardzo ważną dla właścicieli psów, zaletą wakacji na campingu jest możliwość zabrania ze sobą pupila (nie spotkałam się z campingiem, gdzie psy nie były akceptowane).

Wczasy na kempingu z dziećmi i zwierzętami

Psy są mile widzianymi gośćmi na campingach

Przyjaźnie nastawione psy kręcą się wokół namiotów i kamperów, te bardziej nieobliczalne są trzymane na uwięzi, za to korzystają z długich spacerów z właścicielami. Jeśli wybieracie się pod namiot, koniecznie nauczcie dzieci odpowiedniego zachowania wobec obcych psów (zanim podejdziemy do psa, pytamy o zgodę właściciela, a następnie dajemy psu dłoń do powąchania, nigdy nie podchodzimy do psów pozostawionych na uwięzi).

 

Wady wakacji pod namiotem i środki zaradcze

Niektóre zalety campingu mają swoją mroczną stronę - to, co dla jednych jest fajne i pozytywne, innym może przeszkadzać. Warto wziąć pod uwagę ewentualne wady campingu i przemyśleć, czy taki wyjazd jest dla Was lub… zastosować środki zaradcze!

Pierwszą wadą jest ograniczona przestrzeń mieszkalna - dotyczy to zarówno namiotu, jak i przyczepy campingowej czy kampera. Jeśli na co dzień spędzacie rodzinnie mało czasu razem, takie "totalne zanurzenie" może być nieco szokujące. Problem może pojawić się również wtedy, gdy jedziecie z nastolatkami, które po pierwsze potrzebują nieco prywatności, a po drugie często lubią posiedzieć dłużej wieczorami. W takim przypadku warto pomyśleć o drugim namiocie lub chociaż o modelu z dwiema "sypialniami", gdzie niezniszczalne gagatki będą mogły dłużej świecić lampkę, poczytać książkę, albo nawet posiedzieć trochę "w telefonie" (czasami instynkt samozachowawczy każe wybrać "mniejsze zło").

Drugą wadą jest brak prywatności na campingu, co może być problematyczne dla introwertyków lub osób potrzebujących do snu absolutnej ciszy. Siedząc przed namiotem, korzystając z łazienki, kuchni czy zmywając naczynia - będziecie otoczeni ludźmi. Nie ma obowiązku z każdym rozmawiać, jednak jeśli cenicie sobie totalne odosobnienie, wybierzcie inną formę spędzania wakacji. Dobrym kompromisem dla niezdecydowanych jest wyszukanie sobie zacisznego miejsca, gdzieś w kącie. Jeśli camping sąsiaduje z lasem lub innym bezludnym terenem, zawsze staram się rozbić namiot pod płotem - wtedy mogę łatwiej się schować przed ludźmi, jeśli potrzebuję trochę spokoju.

Rodzinny urlop na łonie natury

Spokojny zakątek pod płotem

Niektóre niedogodności trudno w góry przewidzieć - może się okazać, że Wasi sympatyczni sąsiedzi głośno chrapią, nie dając Wam spać. Z pewnością warto wybrać camping, gdzie przyjeżdżają raczej rodziny z dziećmi niż imprezowo nastawiona młodzież. Dzięki temu unikniecie nocnych balang tuż za ścianami Waszego namiotu.

Trzecia sprawa to akceptacja korzystania z urządzeń sanitarnych wspólnych z obcymi ludźmi. Warto zaplanować wcześniej, jak zwiększyć swój komfort i uniknąć zarażenia się jakimś paskudztwem w takim miejscu. Oprócz oczywistego zwrócenia uwagi na stan łazienek jeszcze na etapie wyboru campingu, koniecznie trzeba zabrać gumowe klapki i rozważyć opcję kupienia higienicznych nakładek na toaletę.

Na koniec ważny aspekt, czyli pogoda. Jeśli przez kilka dni pod rząd będziecie mieli ścianę deszczu, nie będzie wesoło. Sprawdzajcie prognozy i miejcie "plan B" w przypadku deszczu, np. odwiedzenie większego miasta w pobliżu, zwiedzanie, zakupy albo zestaw przekąsek i dobre książki do czytania w śpiworze. Takie awaryjne plany pozwolą Wam przetrwać bez szwanku pojedynczy dzień, a w razie dłuższego załamania pogody zawsze możecie po prostu uciec. Tu sprawdza się strategia opłacania pobytu tylko na 2-3 dni do przodu.

 

Wakacje na campingu dla osób z niepełnosprawnościami

Camping może się okazać ciekawą i ekonomiczną alternatywą dla osób z niepełnosprawnością ruchową, np. poruszających się o kulach czy na wózkach. Jeśli kłopoty z poruszaniem się to Wasza codzienność, z pewnością znacie problem z wynajmem pokoju ze względu na bariery architektoniczne. Wydaje się, że jedyną alternatywą jest drogi hotel lub ograniczenie swoich wyjazdów do turnusów rehabilitacyjnych. Nieprawda! Choć nocleg w namiocie czy kamperze wydaje się karkołomnym pomysłem przy niepełnosprawności ruchowej, to jednak są osoby, które zmierzyły się z tym wyzwaniem i chwalą sobie takie spędzanie wakacji. Inwestując w trochę większy namiot i dość wysoki materac, można wygodnie się wyspać.

Niestety, nie wszystkie campingi są przystosowane dla wózków, jednak takich obiektów jest coraz więcej. Z pewnością łatwiej jest przecież stworzyć odpowiednią kuchnię i łazienkę (i tak położone są na parterze) oraz utwardzone alejki na campingu niż przebudować wejście do kwatery na poddaszu starego domu. Warto zatem znaleźć odpowiednie miejsce i ruszać po przygodę!

 

Kiedy dziecko jest gotowe na wakacje pod namiotem?

Musicie odpowiedzieć sobie na to pytanie sami - to Wy znacie Waszego gagatka najlepiej! Weźcie pod uwagę zalety i wady spania na campingu wypisane powyżej i zastanówcie się, czy jest wśród nich coś nie do przeskoczenia, co może zmienić Wasze wakacje w koszmar.

Z pewnością może być problem w przypadku osób (nie tylko dzieci) z klaustrofobią oraz przejawiających silny lęk przed owadami i pająkami. Ostatecznie będziecie spali w niewielkim pomieszczeniu, gdzie dość łatwo mogą się dostać pająki, komary i inne żyjątka.

Z dzieckiem pod namiot

Pająki to norma na campingach

Spanie pod namiotem może być także problematyczne, jeśli Wasze dziecko regularnie płacze i krzyczy wniebogłosy kilka razy w ciągu nocy lub wymaga absolutnej ciszy do drzemki w ciągu dnia. Wtedy nie warto sobie dokładać zmartwień w postaci pretensji sąsiadów z namiotów obok lub wiecznie niewyspanego, marudnego malucha. Jeśli mimo to zależy Wam na wakacjach na campingu, rozważcie spanie w kamperze lub przyczepie, które zapewniają nieco lepszą izolację akustyczną. Pamiętajcie również, że nikt nie wymaga od Was absolutnej ciszy. Na campingach nocują choćby osoby z problemem chrapania, dlatego kwilący od czasu do czasu berbeć nie powinien stanowić większego problemu.

Warto dodać, że nie tylko dziecko, ale także rodzice muszą być gotowi na nieco bardziej spartańskie warunki. Jeśli nawet w domu ledwo dajecie sobie radę z maluchem, po co szukać nowych wyzwań? Spanie pod namiotem to mniej wygód, łazienka i kuchnia (jeśli jest) dzielona z obcymi ludźmi, brak prywatności i konieczność dostosowania się do innych (np. cisza nocna). Pewnym kompromisem może być kamper z własną łazienką i aneksem kuchennym.

Jeśli jesteście rodzicami w miarę spokojnego niemowlaka, który czasem trochę pomarudzi, ale generalnie śpi w każdych warunkach i nie krzyczy godzinami - śmiało rozważcie opcję letniego pobytu na campingu. Sporym plusem jest, jeśli sami lubicie kontakt z przyrodą i dobrze czujecie się wśród innych ludzi. Wtedy dzięki pozytywnemu nastawieniu macie większe szanse na fajne wakacje na campingu. Tym bardziej bez skrupułów wybierzcie się pod namiot z przedszkolakami czy dziećmi w wieku szkolnym. Kilkulatki chyba najbardziej doceniają przygodowy aspekt noclegu pod namiotem i najwięcej korzystają z tego typu wakacji. Małe dzieci szybciej adaptują się do nowych warunków, więc jest spora szansa, że będą dobrze się czuły w nowym miejscu i pokochają taki sposób wypoczynku.

Jeśli macie wątpliwości, możecie na próbę przenocować z dziećmi w ogródku swoim lub rodziny czy znajomych. Wybierając się pierwszy raz na camping, wybierzcie na początek miejsce blisko domu i krótki pobyt (2-3 dni). W najgorszym wypadku ewakuujecie się, jeśli okaże się, że spanie pod namiotem nie jest dla Was lub musicie z tym zaczekać rok czy dwa.

 

Jaki camping wybrać na wakacje z dzieckiem?


Lokalizacja

Jeśli Waszym priorytetem jest wyjazd pod namiot, a nie zdecydowaliście, czy wybrać się w góry, nad morze czy nad jezioro, weźcie pod uwagę kilka czynników.

 

Camping nad morzem

Tu macie sporą szansę na nocleg blisko plaży, w sosnowym lesie (polecam z całego serca).

Wakacje z małym dzieckiem nad morzem

Kilka minut spaceru od campingu

Może być tu nieco chłodniej niż w głębi lądu, dlatego warto mieć ciepłe rzeczy do spania. Przy odrobinie szczęścia przed snem będziecie słuchać szumu morskich fal. Piaszczyste podłoże pozwoli dość łatwo rozstawić namiot. Atrakcją dla mięsożerców może być możliwość samodzielnego przygotowania (na kuchence turystycznej lub grillu) ryby kupionej prosto z kutra.

Ryby prosto z kutra

Świeże ryby kupicie w najbliższym porcie prosto z kutra

Jeśli camping jest blisko popularnego wejścia na plażę, musicie liczyć się z tłumem ludzi zaraz za ogrodzeniem i ewentualnością koncertów organizowanych tuż obok. Polecam campingi położone nieco na uboczu, jednak blisko morza.

 

Camping nad jeziorem

Daje największą szansę na ciepłe noce, choć trochę zależy to od regionu, jaki wybierzecie. W czerwcu i lipcu spodziewajcie się dokuczliwych komarów, które w sierpniu powoli ustępują osom. Przy odrobinie szczęścia (i niedaleko marin) możecie załapać się na żeglarski klimat ze śpiewaniem szant (byle nie do drugiej w nocy!).

 

Camping w górach

Tu spodziewajcie się niższej temperatury w nocy, zwłaszcza pod koniec lata (najzimniej jest przy strumieniach, które z kolei w ciągu dnia są fajną atrakcją).

Wypoczynek z rodziną wśród natury

Camping przy strumieniu to chłodne noce, ale bardzo przyjemne dni

Pod koniec wakacji mogą zdarzyć się nawet przymrozki nad ranem. Warto zabrać dobre śpiwory, cieplutkie piżamy (z wełny lub polaru), czapki i grube skarpety. Często na górskich campingach można wieczorem ogrzać się przy ognisku (nad morzem i nad jeziorami nie jest to aż takie popularne). W czerwcu i na początku lipca o zmierzchu mogą prześladować Was krwiożercze meszki.

 

Najbliższe otoczenie campingu

Szukając wymarzonego miejsca na Wasz namiot, upewnijcie się, że najbliższa okolica będzie Wam odpowiadać. Wybierając się nad morze lub nad jezioro, sprawdźcie odległość od wody - w Polsce bez problemu znajdziecie niedrogie campingi położone niedaleko plaży. Jeśli zależy Wam, aby była to plaża strzeżona przez ratowników, weźcie to pod uwagę w poszukiwaniach. W górach sprawdźcie odległość od interesujących Was szlaków turystycznych. Niektóre górskie campingi położone są nad strumieniem. Weźcie pod uwagę, że im bliżej wody, tym chłodniej. W Bieszczadach z zachwytem rozbiliśmy namiot nieopodal górskiego potoku, a później spaliśmy w czapkach, szczękając zębami z zimna.

W dowolnym miejscu w Polsce upewnijcie się, czy w pobliżu nie ma atrakcji emitujących hałas. Waszą uwagę powinny zwrócić pobliskie wesołe miasteczka, bary, dyskoteki i inne centra rozrywki. Zdarzyło mi się kiedyś spać na campingu, gdzie za jednym płotem odbywały się koncerty, za drugim była dyskoteka zapewniająca głośną muzykę do późna w nocy, a z trzeciej strony był cmentarz. Szczerze mówiąc, z powyżej wymienionych cmentarz był najmniej problematyczny, choć śniadanie w sąsiedztwie nagrobków i palących się zniczy to dziwne doświadczenie. Po dwóch nocach uciekliśmy do sąsiedniej miejscowości, gdzie znaleźliśmy kameralny camping otoczony lasem, z własnym przejściem na plażę, wolnym od straganów z przyciągającymi wzrok dzieci plastikowymi gadżetami rodem z Chin.

 

Łazienka i kuchnia

Jeśli chodzi o toalety, umywalnie i prysznice, oferta jest bardzo różnorodna. Warto wcześniej upewnić się, czy cały czas dostępna jest ciepła woda i czy z prysznica można korzystać o dowolnej porze (na niektórych campingach jest kilkugodzinna przerwa). Zdarza się, że korzystanie z prysznica jest limitowane (łącznie z dostępem do wody na żetony) lub dodatkowo płatne. Przed rozbiciem obozowiska sprawdźcie również, czy poziom czystości toalet i łazienek Was satysfakcjonuje. Łazienki często mają nieszczelną konstrukcję, co może być niekomfortowe dla osób bojących się owadów i pająków. Osobiście doceniam lekki przewiew, dzięki któremu nie ma problemu pleśni, a ewentualny nieprzyjemny zapach z toalety szybko znika.

Na campingach możecie spotkać ogólnodostępne kuchnie o różnorodnym wyposażeniu. Są miejsca, gdzie można liczyć jedynie na zlew do zmywania naczyń, jednak niektóre campingi mają wygodne kuchnie z lodówkami (warto mieć własne zamykane pudełko na żywność), kuchenkami i blatem roboczym, a nawet “firmowym” zestawem garnków. Są miejsca, gdzie bezpłatnie wypożyczycie również stolik turystyczny czy grill.

Jeśli planujecie dłuższy pobyt na campingu, interesującą opcją będzie możliwość skorzystania z pralki czy suszarki. Mi zawsze wystarczała prywatna miska, płyn do prania lub mydło i sznurek do wieszania mokrych rzeczy rozwieszony obok namiotu. Dzięki temu unikałam ryzyka, że tuż przede mną ktoś używał powodującego alergie proszku do prania lub wybielacza niszczącego odzież.

Codzienność na campingu

Sznurki z suszącymi się ręcznikami i praniem to stały krajobraz campingów

 

Obsługa i sąsiedzi

Nie oszukujmy się, najmilej wspominam campingi, gdzie przyjeżdżają kulturalni ludzie, a obsługa dba nie tylko o czystość, ale również o spokój. Jeśli traficie w miejsce, gdzie będą Was otaczać osoby pijane, głośne i zostawiające po sobie bałagan, nie wypoczniecie.

Kiedy wszyscy urlopowicze dbają o swoje otoczenie i szanują innych ludzi, szansa na udane wakacje jest naprawdę spora. Warto również szukać miejsc, które wybierają głównie osoby o potrzebach podobnych do Waszych. Jeśli na campingu większość stanowią rodziny z dziećmi lub po prostu spokojne osoby, miłośnicy imprez zazwyczaj idą się wyszaleć poza camping.

 

Miejsce na przyczepę campingową, kamper lub auto

Jeśli nie odpowiada Wam pomysł spania pod namiotem, możecie rozważyć wypożyczenie przyczepy campingowej lub kampera. Są również osoby nocujące w zwyczajnym samochodzie osobowym lub busie (które nie są tak komfortowe jak dedykowane pojazdy, ale oferują lepszą ochronę przed chłodem i hałasem niż namiot). Decydując się na spanie w samochodzie, kamperze lub przyczepie, wybierajcie campingi, gdzie można postawić swój "dom na kółkach". W niektórych miejscach akceptowane są wyłącznie namioty i nawet samochód osobowy trzeba zostawić na wydzielonym parkingu. Warto zwrócić na to uwagę również w przypadku, gdy chcecie spać w namiocie, ale mieć tuż obok auto z bagażami.

 

Cień

Jeśli nie lubicie zrywać się bladym świtem, wybierzcie camping w lesie lub chociaż wybierzcie na rozbicie namiotu miejsce, które o poranku będzie w cieniu. Nie ma nic gorszego, niż budzenie się z bólem głowy w dusznym namiocie rozgrzanym przez słońce.

Wczasy na kempingu - co zabrać?

Wybierając camping na otwartym terenie, ryzykujemy upał w namiocie od rana

 

Dodatkowe udogodnienia i atrakcje

Campingi często oferują dodatkowe miejsca służące rozrywce, jak place zabaw, boiska sportowe, sale telewizyjne, piłkarzyki etc. Część z nich, ukryta pod zadaszeniem, może uratować dobry humor w deszczowe dni. Pamiętajcie jednak, że jeśli jedziecie na camping z niemowlakiem lub maluchem 2-4 letnim, to możecie wybrać bardziej kameralne lub po prostu tańsze miejsce noclegu bez większości tych udogodnień.

 

Co zabrać ze sobą na camping


Spanie

Potrzebujecie namiotu (lub namiotów), gdzie wygodnie się pomieścicie. Przy małych dzieciach warto zamienić nieduże igloo z czasów studenckich na większy i wygodniejszy model z obszernym przedsionkiem i osobną sypialnią. Dzięki temu zyskacie trochę przestrzeni, która przyda się w razie deszczu.

Jak wybrać odpowiedni namiot?

Duży namiot to większa wygoda

Jeśli planujecie zostać nieco dłużej, porządnie naciągnijcie wszystkie linki namiotu zgodnie z instrukcją, a wokół namiotu wykopcie niewielki dołek odwadniający. Na pierwszą wyprawę na camping możecie pożyczyć namiot od znajomych lub z wypożyczalni sprzętu sportowego.

Pamiętajcie, aby przed każdym sezonem rozłożyć na próbę namiot w ogródku lub w parku i sprawdzić, czy nic się nie zgubiło ani nie zepsuło. Rozkładając pierwszy raz dany namiot, trzeba poświęcić nieco więcej czasu i nauczyć się, jak robić to sprawnie. Nie polecam drogi na skróty i kupna modelu, który rozkłada się niemal sam w kilka sekund. Może cię okazać, że taki namiot bardzo trudno złożyć, a w dodatku złożony zajmuje naprawdę sporo miejsca.

Spać możecie na dmuchanych materacach, matach samopompujących lub karimatach (wersja dla miłośników twardego podłoża). Jeśli podróżujecie z niemowlakiem przyzwyczajonym do spania we własnym łóżeczku, możecie zabrać dla niego łóżeczko turystyczne i po prostu wstawić je do namiotu (sprawdźcie wcześniej, czy się zmieści). Zazwyczaj maluchy chętnie śpią po prostu obok rodziców. Pamiętajcie, aby sprawdzić szczelność materacy przed wyjazdem.

Warto zainwestować w porządne śpiwory. Z końcem sierpnia w górach przydadzą się modele puchowe lub naprawdę grube śpiwory syntetyczne. Przez większość lata nad morzem czy nad jeziorem wystarczą Wam cieńsze modele. Jeśli planujecie zakup nowych - sprawdźcie, dla jakich temperatur są dedykowane (oznaczenie "comfort"). Chcecie jechać na próbę w czerwcu lub w lipcu tylko na kilka dni i zastanawiacie się, czy Wasze domowe kołdry wystarczą? Jasne, że tak! Na ciepłe letnie noce nad jeziorem czy nad morzem często wystarczający jest nawet koc. Jeśli nie chcecie "na dzień dobry" przepłacać, zamiast kupować tani śpiwór z supermarketu - zabierzcie okrycia, które już macie w domu. Kołdra może się nie sprawdzić podczas bardzo zimnych nocy, ponieważ nie tworzy tak szczelnej "norki", jak śpiwór.

Dobrym uzupełnieniem kołdry czy śpiwora będzie ciepła piżama w postaci miękkiego dresu lub getrów i bluzy (polecam modele z kapturem, który w razie potrzeby ochroni głowę przed zimnem). Na chłody sprawdzi się bielizna termiczna z wełny merynosa, zazwyczaj jednak bawełniany dres z barchanem jest w sam raz. Na "czarną godzinę" przydadzą się ciepłe skarpety i dodatkowy kocyk z polaru.

Oczywiście zdarzą się ciepłe noce (najczęściej w czerwcu i lipcu), kiedy będziecie spać w krótkim rękawku, jednak zawsze lepiej być przygotowanym na chłody. Kiedy spałam pod namiotem na Mazurach w drugiej połowie sierpnia, temperatura spadała do +4 stopni Celsjusza. W podobnym okresie u stóp Tatr zdarzały się przymrozki. Zmarzluchom i miłośnikom przytulania polecam śpiwory, które można spinać ze sobą w pary i wzajemnie się ogrzewać. Warto dodać, że mając dobry śpiwór, ciepłą piżamę i dwuwarstwowy namiot, wyśpicie się lepiej niż kiedykolwiek wcześniej! A w ciągu dnia możecie dodatkowo zafundować sobie drzemkę w hamaku.

Wybierając się na camping, pamiętajcie o lampkach i latarkach. Umilą wieczór w namiocie i ułatwią dotarcie do śpiwora lub nocny spacer do toalety. Rozbijanie namiotu po zmroku jest dużo wygodniejsze z użyciem czołówki. Nie każdy zakamarek campingu jest dobrze oświetlony i właściwie to dobrze dla Waszego komfortu snu. Czytanie bajki na dobranoc z pewnością ułatwi lampka ledowa. Dobra latarka przyda się także, aby sprawdzić przed snem, czy do namiotu nie wdarły się komary, pająki lub kleszcze (warto za dnia zasuwać za każdym razem moskitierę, aby uniknąć nieproszonych gości, ale czasami intruz i tak się przedrze).

Nie zapomnijcie o ulubionych pluszakach Waszych maluchów. Z pewnością dodadzą im odwagi podczas pierwszej nocy w namiocie.

 

Jedzenie

Przed wyjazdem warto ustalić, czy będziecie przygotowywać samodzielnie tylko kanapki i herbatę, czy też macie ochotę na gotowanie obiadów na campingu. O ile opcja stołowania się w restauracji wydaje się kusząca, warto pozostawić sobie możliwość samodzielnego przygotowania posiłku na dni, kiedy nie będziecie mieli ochoty nigdzie iść. Tylko niektóre campingi mają bufety oferujące ciepłe posiłki. Ugotowanie obiadu może okazać się mniej męczące niż przygotowanie kilkuosobowej wycieczki, dotarcie do restauracji i odczekanie na zamówione porcje. Zabierzcie ze sobą dwa garnki różnej wielkości, patelnię i podstawowy zestaw sztućców. Do tego menażki lub nietłukące talerze i kubki. Osobiście jestem wielką fanką gotowania na butli turystycznej tuż obok namiotu.

Przygotowujemy obiad na świeżym powietrzu

Obiad doglądany z leżaka

Sztandarowym daniem na campingu jest spaghetti, czasami smażymy też naleśniki. Oczywiście można korzystać z turystycznej kuchni (jeśli jest), jednak o ile przyjemniej jest doglądać gotującego się obiadu z leżaka! Nad morzem kupujemy w porcie świeże ryby wprost z kutra, które później smażymy na patelni we wspólnej kuchni lub na butli. Do tego wystarczy ryż (lub chleb!) i sałatka z pomidorów - obiad gotowy.

Obiad na kempingu

Samodzielnie przyrządzona świeża ryba smakuje podwójnie, a kosztuje niewiele

Wygodnie jest mieć na campingu niewielki składany stolik i krzesełka. Czasami takie gadżety można wypożyczyć na miejscu, jednak jadąc w nieznane lepiej je mieć ze sobą. Po obiedzie trzeba pozmywać, najczęściej służą do tego zlewy stojące na świeżym powietrzu. Koniecznie zabierzcie ze sobą plastikowy pojemnik, w którym będziecie mogli przenieść naczynia, szczotkę i płyn do naczyń.

Jeśli lubicie długie wędrówki lub wylegiwanie się na plaży od rana do wieczora, przydadzą Wam się termosy na herbatę i ciepły posiłek. Dzięki temu nie będziecie musieli w środku dnia szukać restauracji lub wracać na camping i gotować. Do termosu można zapakować prosty posiłek, np. kaszę jaglaną z bakaliami lub czerwoną soczewicę w sosie pomidorowym.

 

Higiena i pranie

Będziecie korzystać ze wspólnej łazienki z innymi gośćmi campingu, dlatego naprawdę warto mieć gumowe klapki pod prysznic, aby uniknąć zarażenia się grzybicą. Spakujcie także wygodną kosmetyczkę z haczykiem do powieszenia i podobnie wyposażone ręczniki. Długowłosym przyda się suszarka do włosów (choć możecie spotkać także suszarki zamontowane w łazienkach na stałe). Warto przemyśleć wygodny strój na wycieczki pod prysznic dla dzieci (aby nie upuściły ubrań na mokrą podłogę). Dla dziewczynek polecam wygodną sukienkę do kolan lub pożyczony od mamy za długi t-shirt z doszytym haczykiem do powieszenia (majteczki można założyć już w namiocie). Niezależnie od płci sprawdzi się szlafrok z kapturem.

Dla niemowlaka, a nawet dwulatka, dobrze mieć dużą miskę/małą wanienkę (dostępne są miski i wanienki składane) do kąpieli. Nie zapomnijcie zabrać dla Waszego malucha nocnika lub podkładów do przewijania i zapasu pieluch. Dla starszaków, a także dla dorosłych, mogą się przydać higieniczne nakładki na sedes.

Miska przyda się również na pranie. Zabierzcie ze sobą sznurek do wieszania bielizny, który można rozwiesić między drzewami lub namiotami. Tam wysuszycie wyprane rzeczy i mokre ręczniki. Przydadzą się klamerki i niewielki zapas płynu do prania, choć zawsze można go zastąpić mydłem.

 

Relaks i rozrywka

Ładnie położony camping to nie tylko miejsce noclegu.

Urlop z dziećmi na campingu

Nocleg z widokiem wartym milion dolarów w przystępnej cenie - tylko na campingu

Tu wyleczycie zakwasy po górskiej wycieczce, zażyjecie kąpieli słonecznej lub drzemki w hamaku i zagracie w planszówkę w deszczowy dzień. Jeśli tylko będziecie mieć miejsce w aucie, możecie wziąć sporo umilaczy czasu wolnego. Spakujcie hamaki, leżaki, wygodne poduszki i miękkie pledy.

Zabierzcie ze sobą akcesoria, które zapewnią odrobinę rozrywki. Rakietki do badmintona, piłka czy slackline z pewnością się przydadzą. Spakujcie również ulubione planszówki, gry karciane, książki (lub czytniki) i czasopisma. Miłośnicy audiobooków zapewne chętnie zabiorą je ze sobą do hamaka. Zawsze przyda się kawałek sznurka i nożyczki - dzięki nim dzieciaki będą mogły zbudować coś z patyków i innych skarbów znalezionych podczas spacerów. Własnoręcznie skonstruowana tratwa może pływać w misce na pranie, unosząc "w siną dal" szyszkowego stworka. Maluchom warto zabrać klocki i inne zabawki pozwalające przetrwać w namiocie podczas deszczu.

 

Lista rzeczy na camping

Spanie:

  • materace dmuchane (plus pompka), maty samopompujące, karimaty (do wyboru), ewentualnie łóżeczko turystyczne dla niemowlaka,
  • śpiwór dla każdego, dodatkowe koce, poduszki (ewentualnie domowa pościel),
  • ciepłe dresy lub bielizna termiczna jako piżama, coś na głowę (czapka lub kaptur od bluzy), ciepłe skarpety,
  • latarki i lampki ,
  • bajki na dobranoc,
  • ulubiony pluszak,
  • hamak do drzemania w dzień,
  • zestaw naprawczy, a w nim:
  • kilka metrów mocnego sznurka,
  • taśma power-tape,
  • nożyczki,
  • zapasowe szpilki (“śledzie”) do namiotu,
  • łatki do materaców i klej.

 

Utensylia kuchenne:

  • przygotowanie posiłków “na zimno” i herbaty/kawy:
  • deska do krojenia,
  • nóż do krojenia,
  • opcjonalnie - nóż do smarowania,
  • widelce, łyżki, łyżeczki,
  • kubki, menażki lub talerze (najlepiej nietłukące), plastikowe szczelne pojemniki na prowiant,
  • miska lub inny pojemnik na sałatkę lub surówkę,
  • opcjonalnie - tarka,
  • miska na brudne naczynia, płyn i szczotka,
  • termos na herbatę,
  • ewentualnie kartusz gazowy i palnik turystyczny lub czajnik elektryczny do gotowania wody,
  • stolik turystyczny lub płachta (w wersji minimum: nieduży obrus),
  • krzesełka turystyczne lub karimata,

 

Przygotowanie ciepłych posiłków - dodatkowe akcesoria:

  • opcjonalnie - butla gazowa i nakręcana kuchenka turystyczna (najlepiej dwupalnikowa) i zapalniczka (alternatywą jest korzystanie ze wspólnej kuchni, jeśli camping takową zapewnia),
  • 2 garnki z pokrywkami,
  • patelnia,
  • łyżka drewniana,
  • rękawice do gorących garnków,
  • ściereczki,
  • opcjonalnie: durszlak lub garnek do gotowania na parze,

 

Produkty spożywcze niewymagające lodówki (przechowujcie w cieniu):

  • makaron,
  • ryż, kasze, soczewica etc.,
  • mąka,
  • jajka (2-3 dni),
  • ser żółty, serek góralski wędzony (2-4 dni),
  • dżem w szczelnym słoiku (ok. 5-7 dni),
  • jabłka i banany (3-4 dni w przewiewnym miejscu),
  • koncentrat pomidorowy, ajvar etc. w szczelnym słoiku (4-5 dni),
  • pieczywo (2 dni w lnianym worku).

 

Higiena i pranie:

  • klapki pod prysznic dla każdego (oprócz niemowlaków),
  • wygodna kosmetyczka (lub kilka) z haczykiem, a w niej mydło, szampon, szczoteczki pasta do zębów etc.
  • ręczniki z haczykami do powieszenia,
  • opcjonalnie: sukienki lub szlafroki na wycieczkę pod prysznic,
  • parasol na przejście do łazienki w czasie deszczu,
  • opcjonalnie: suszarka do włosów (alternatywnie: czapka lub kaptur),
  • miska (do prania, ewentualnie do kąpieli dla maluchów),
  • sznurek do powieszenia mokrych ubrań i ręczników,
  • płyn lub proszek do prania (alternatywnie: mydło),
  • nocnik i/lub podkłady do przewijania i zapas pieluch,
  • opcjonalnie: podkłady higieniczne na sedes.

 

Relaks i rozrywka (do wyboru):

  • książki, czytniki i gazety
  • audiobooki
  • zestaw do badmintona
  • leżaki, hamaki, pledy i poduszki
  • piłka
  • slack-line
  • zestaw małego konstruktora (sznurek lniany, nożyczki etc.)
  • planszówki
  • karty do gry
  • klocki

Listy przedmiotów zawierają tylko dodatkowe rzeczy, które będą Wam potrzebne na campingu. Poza tym spakujcie to, co zazwyczaj zabieracie w wybrane miejsce (w góry, nad morze, nad jezioro). Jeśli ze względu na stos rzeczy campingowych będziecie musieli ograniczyć garderobę, postawcie na wygodne, praktyczne, sportowe ubrania, kosztem tych "wyjściowych". Nie zapomnijcie o ciepłych rzeczach - przydadzą się w razie ochłodzenia.


***

Wyjazd na camping to dużo więcej pracy przy pakowaniu i konieczność zakupienia lub pożyczenia brakującego sprzętu. Przed wyjazdem trzeba sprawdzić stan namiotów, śpiworów i materacy, zadbać o zapas gazu (to dla gotujących) i przygotować konieczne naczynia i inne drobiazgi.

Jeśli tylko macie na to siłę i chęć - spróbujcie! Zapewnicie Waszym dzieciom przygodę, a całej rodzinie - odskocznię od codzienności i kontakt z przyrodą. A to wszystko za przystępną cenę smile.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi

Wybrane wpisy
Miejsca przyjazne dzieciom
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.