Koszalin - atrakcje dla dzieci

Koszalin – atrakcje dla dzieci

Położony nad jeziorem Jamno i rzeką Dzierżęcinką Koszalin jest jednym z największych miast Pomorza Zachodniego i jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce liczącym powyżej 100 tys. mieszkańców. Udział zieleni w powierzchni Koszalina obliczono aż na 70%. To doskonała wiadomość dla rodzin z dziećmi, które planując wakacje w Zachodniopomorskiem, pragną pozostać w kontakcie z naturą, jednocześnie nie rezygnując z miejskich atrakcji.

Otoczony lasami, cieszący się bliskością Bałtyku Koszalin stawia na rodzinny wymiar rozrywki, która zachęca do korzystania z dobrodziejstw przyrody, czerpania z osiągnięć nauki i aktywnej zabawy w sportowym stylu.

Możecie więc śmiało rezerwować hotel, bo wspaniałych propozycji, które wypełnią Wasz urlop po brzegi, na pewno Wam tu nie zabraknie.

Przenieście się zatem z nami w świat niezwykłych pełnych radości przygód, które czekają na Waszą rodzinę w każdym zakątku tego uroczego miejsca.

Atrakcje Koszalina skategoryzowaliśmy w 3 grupach, wyróżniając atrakcje wodne, sportowe oraz przyrodnicze, edukacyjne i pełne odkryć. Ułatwi Wam to nawigację między różnymi możliwościami rozrywki dostępnymi dla całej rodziny i skorzystanie z tych, które najlepiej odpowiadają Waszym zainteresowaniom i preferencjom.

 

Wodne atrakcje dla dzieci

Wodne atrakcje dla dzieci to propozycja ochłody w upalne dni, beztroskiej zabawy i doświadczeń związanych z wodą.

 

Muzeum Wody

Dziś każdy ma w domu dostęp do bieżącej wody. W każdej chwili może skorzystać z łazienki, wziąć prysznic czy wykąpać się w wannie. Nie zawsze jednak tak było. Przełom nastąpił wraz z pojawieniem się systemów kanalizacyjnych.

Jak dawno temu w Koszalinie dostarczano ludziom wodę do domów? Jakich urządzeń używano do zliczania objętości przepływającej wody? Wszystkiego dowiecie się w Muzeum Wody.

Muzeum Wody Koszalin

Źródło zdjęcia: https://cikit.koszalin.pl/index.php/co-robic/kultura/muzea/muzeum-wody 

Obiekt powstał na terenie koszalińskiego ujęcia wody i mieści się w 100-letniej hali filtrów. Pełni funkcję przede wszystkim edukacyjną, która nawiązuje do działalności koszalińskich wodociągów, przybliża wodociągową historię miasta i propaguje postawy proekologiczne szczególne wśród dzieci i młodzieży.

Tym, co jednak najbardziej przyciąga zainteresowanych w to miejsce, jest wyjątkowa ekspozycja, która prezentuje m.in. mapy, ryciny, opracowania techniczne sieci wodociągowej, zabytkową fontannę, hydranty i urządzenia wodociągowe z przełomu XIX i XX w. Wśród eksponatów zobaczycie m.in. stare wodomierze, które odpowiedzą na pytanie, jakich urządzeń pomiarowych kiedyś używano oraz fragment drewnianej, liczącej ponad 300 lat rury wodociągowej, dzięki której poznacie dawny system dostarczania wody.

Koszalin - atrakcje dla Rodziców z dziećmi

Źródło zdjęcia: https://cikit.koszalin.pl/index.php/co-robic/kultura/muzea/muzeum-wody 

Ciekawe miejsce do odwiedzenia z dziećmi

Źródło zdjęcia: https://cikit.koszalin.pl/index.php/co-robic/kultura/muzea/muzeum-wody 

Muzeum możecie zwiedzać bezpłatnie od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 14:00. Zanim jednak przyjdziecie, dokonajcie rezerwacji pod nr tel. 94 342 62 60 w. 28.

Więcej informacji: www.cikit.koszalin.pl/index.php/co-robic/kultura/muzea/muzeum-wody

Współrzędne GPS: 54.18364, 16.19736

 

Rejsy wycieczkowe po jeziorze Jamno

Rejs statkiem to miłe przeżycie, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W Koszalinie może ono być Waszym udziałem dwukrotnie, gdyż w sezonie letnim po jeziorze Jamno pływają dwa statki wycieczkowe.

Koszałek to pierwszy ze statków, którym możecie wypłynąć w rejs po jeziorze Jamno. Wyruszając z przystani MZK Jamno, już po 20 minutach dotrzecie do przystani Unieście. Tyle samo czasu zajmie Wam powrót do punktu startowego. Trwająca 40 minut wycieczka to wystarczająco dużo, by nacieszyć się pięknymi widokami i na tyle mało, by dzieci się nie znudziły. Na Koszałka możecie zdecydować się również, jeśli lubicie spędzać aktywnie czas na łonie natury. Załoga pozwala na transport rowerów. Dlatego, jeśli mielibyście ochotę pojeździć z dziećmi nad brzegiem Bałtyku, połączenie wycieczki rowerowej z rejsem to ciekawa propozycja.

Z tej samej przystani, co Koszałek wyrusza również statek Julek, który kursuje do Mielna i z powrotem do przystani Jamno. Rejs trwa jednak znacznie dłużej, bo 80 minut w obie strony. Tym razem na pokładzie nie można przewozić pojazdów, no, chyba że koniecznie chcecie mieć ze sobą hulajnogę. Ta jednak musi być złożona i schowana w pokrowcu.

Mapa trasy - wodne atrakcje w Koszalinie

Źródło zdjęcia: www.mzk.koszalin.pl/julek

Jezioro Jamno zajmujące 9 miejsce wśród największych polskich jezior. W Zachodniopomorskiem plasuje się na 3 pozycji zaraz po jeziorach Dąbie i Miedwie. Rejs statkiem po tym pełnym uroku akwenie wodnym, to nie tylko fascynująca przygoda, ale również okazja do uwiecznienia pięknych widoków, złapania promieni słonecznych i tworzenia niepowtarzalnych wspomnień.

Więcej informacji: www.nowyrozklad.mzk.koszalin.pl/koszalek oraz www.mzk.koszalin.pl/julek

Współrzędne GPS: 54.25188, 16.14622

 

Wodna Dolina

Jeżeli odwiedzicie Koszalin latem jedną głównych atrakcji, która uprzyjemni Wam słoneczne dni w mieście, będzie Wodna Dolina. To kompleks rekreacyjno-sportowy z kąpieliskiem miejskim, które powstało jako sztuczny zalew na rzece Dzierżęcince.

Koszalin - odpoczynek na urlopie

Źródło zdjęcia: https://www.koszalin.pl/pl/page/wodna-dolina 

Idealne miejsce na spacer w Koszalinie z dziećmi

Źródło zdjęcia: https://www.koszalin.pl/pl/page/wodna-dolina 

Piękne miejsce w Koszalinie

Źródło zdjęcia: https://www.koszalin.pl/pl/page/wodna-dolina

Dzięki licznym atrakcjom nie będziecie się tu nudzić. Pływanie, opalanie, zajadanie letnich przysmaków, które najlepiej smakują nad wodą i aktywne zabawy dla całej rodziny wypełnią Wam dzień samymi przyjemnościami.

Na plaży można się opalać i korzystać z kąpieliska, którego dla bezpieczeństwa wypoczywających w lecie strzegą ratownicy. Z myślą o miłośnikach aktywności wodnych powstała tu wypożyczalnia sprzętów do pływania.

 

Jeśli więc lubicie wodne przygody i zechcecie pokazać dzieciom uroki okolicy z perspektywy zalewu, kajaki i rowery wodne są do Waszej dyspozycji. A jeśli umiecie pływać na desce wakeboardowej, w wakeparku możecie poćwiczyć wodne ewolucje.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Prócz pływania w Wodnej Dolinie możecie bawić się z dziećmi na plaży. Gra w siatkówkę urozmaici czas starszym pociechom, maluchom natomiast serca skradnie na pewno dmuchany zamek, trampoliny i plac zabaw, na którym znajdą huśtawki, konstrukcje do wspinania, domki ze zjeżdżalniami i karuzelę. Wspólnie możecie zagrać w minigolfa, poćwiczyć na siłowni albo wybrać się na wycieczkę rowerową.

Wodna Dolina - atrakcje dla dzieci

Źródło zdjęcia: https://www.koszalin.pl/pl/page/wodna-dolina

Koszalin z dziećmi rowerem

Źródło zdjęcia: https://www.koszalin.pl/pl/page/wodna-dolina

Na terenie obiektu znajdują się również punkty gastronomiczne, w których na pewno znajdziecie ulubione letnie przysmaki, a także toalety, w których warto umyć ręce przed zjedzeniem posiłku.

Współrzędne GPS: 54.17921, 16.20853

Koszalin - Wodna Dolina

Źródło zdjęcia: https://www.koszalin.pl/pl/page/wodna-dolina 

 

Park Wodny Koszalin

Szum i pluskanie wody oraz radosne odgłosy zabawy słychać również w Parku Wodnym zlokalizowanym u podnóża Góry Chełmskiej (o której jeszcze Wam opowiemy).

Koszaliński aquapark to jeden z największych wodnych kompleksów w mieście, który po mistrzowsku łączy sport, rozrywkę, rekreację i relaks. Otwarty przez cały rok przyciąga miłośników wodnych aktywności, w tym rodziny z dziećmi, oferując mnóstwo atrakcji dla dorosłych i dzieci w różnym wieku.

Park Wodny Koszalin - atrakcja dla dzieci

Źródło zdjęcia: www.aquapark.koszalin.pl

Zabierając dzieci do koszalińskiego Parku Wodnego, możecie być spokojni o ich zdrowie. Jako jedyny park wodny w Polsce gwarantuje użytkownikom kąpiel w krystalicznie czystej wodzie. Jeżeli wcześniej po wizycie na basenie zdarzały Wam się problemy skórne, tym razem można je niemal całkowicie wyeliminować. Czystość wody jest tu na naprawdę wysokim poziomie, a ilość użytego chloru – minimalna.

Dzięki innowacyjnej technologii i specjalnym filtrom nieprzyjemny duszący zapach jest tu prawie niewyczuwalny, a swędząca skóra czy zaczerwienione oczy, to naprawdę rzadkość. Czysta, zdrowa i bezpieczna woda to jednak niejedyny wyróżnik koszalińskiego aquaparku.

Baseny przyjazne dzieciom w Parku Wodnym

Źródło zdjęcia: www.aquapark.koszalin.pl

Przecież gdyby nie rozmaite wodne atrakcje, szczególnie młodszym miłośnikom wodnych zabaw mogłoby być nudno. Możecie być jednak pewni, że na nudę nikt tu nie będzie narzekał.

Koszaliński aquapark to system 6 basenów. Poza budynkiem znajdują się 2 baseny, spośród których jeden ma charakter całoroczny. Infrastruktura basenowa w środku to natomiast prawdziwy raj dla pływaków, amatorów wodnych szaleństw i tych, którzy jak ryba w wodzie czują się w saunie lub podczas masażu.

Sport w Koszalinie

Źródło zdjęcia: www.aquapark.koszalin.pl

Do dyspozycji macie tu kilka basenów – pływacki, rekreacyjny i specjalny basen dla dzieci. Jeśli Wasze pociechy miałyby ochotę nauczyć się pływać, na miejscu znajduje się również basen do nauki pływania, w którym odbywają się lekcje dla najmłodszych.

Aquapark w Koszalinie z basenami sportowymi

Źródło zdjęcia: www.aquapark.koszalin.pl

Do woli możecie korzystać z jacuzzi, ściennych masażerów wodnych, gejzerów powietrznych i rurowych wodospadów. W wir dobrej zabawy na pewno porwą Was też rwąca rzeka i aż 6 zjeżdżalni.

Wybawieni i wymasowani wodą możecie odpocząć na dostępnych w tej części aquaparku leżankach lub udać się do Spa albo saunarium, w którym znajdują się sauny ziołowe i fińskie oraz łaźnie, parowe, błotne i solankowe.

SPA dla Rodziców z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.aquapark.koszalin.pl

Relaks z dziećmi w saunie

Źródło zdjęcia: www.aquapark.koszalin.pl

To opcja raczej dla dorosłych, jednak warta rozważenia. Urlop to świetna okazja, by odpocząć od codzienności i przepracowania. Rytuały w saunie pod przewodnictwem saunamajstra oraz zabiegi pielęgnacyjne i masaże w Spa przynoszą ulgę, gwarantują relaks i odprężenie zarówno ciała, jak i umysłu.

Wypoczynek w Koszalinie - SPA

Źródło zdjęcia: www.aquapark.koszalin.pl

Po radosnej zabawie w basenie wspólne przeżycia możecie kontynuować w restauracji Parku Wodnego. Zajadając pizzę, pałaszując deser, delektując się aromatyczną kawą, możecie dzielić się wrażeniami z pobytu, utrwalając w pamięci najciekawsze momenty.

Więcej informacji: www.aquapark.koszalin.pl

Współrzędne GPS: 54.20555, 16.20896

 

Tańcząca Fontanna

Podczas zwiedzania Rynku Staromiejskiego trudno przejść obok nich obojętnie. Za dnia wyglądają ciekawie, bo woda wysoko tryskająca z kilkudziesięciu dysz zawsze robi wrażenie. O zmierzchu jednak można opisać je jako czarujące, magiczne, spektakularne. Tańczące Fontanny, bo o nich mowa od lat przyciągają turystów do centrum miasta, szczególnie po zachodzie słońca. Wtedy mroki nocnego nieba, prócz ulicznych latarni rozświetlają kolorowe światła fontanny.

Codziennie o pełnych godzinach od 19:00 do 21:00 rozgrywa się tu spektakl, w którym rolę główną grają światło, woda i muzyka. A posłuchać można m.in. muzyki filmowej z lat 50. i 60., muzyki polskiej i filmowej z lat 80. i 90., a także muzyki poważnej i dla młodszego słuchacza.

Fontanny, które harmonijnie synchronizują muzykę i światło z tryskającą w powietrze wodą, tworzą niezwykłe muzyczno-wizualne widowisko dla zmysłów. Jeżeli w planie dnia wypełnionym wrażeniami znajdziecie miejsce na jeszcze jedno niesamowite doświadczenie, to zabierzcie Wasze pociechy na Rynek Staromiejski. Tym razem będzie to doznanie relaksujące i wprawiające w zachwyt, bo widok i szum wody przeplatające się z dźwiękami muzyki i światłem to również interesująca forma sztuki.

Jeżeli wieczorna pora wyda Wam się zbyt późna, w soboty o godz. 13:00 Tańczące Fontany koncertują specjalnie dla dzieci.

Współrzędne GPS: 54.19061,16.18184

 

Sportowe atrakcje dla dzieci

W świecie sportowych emocji na dzieci czekają rozmaite zabawy, które aktywizują i poprawiają kondycję fizyczną. Nie brakuje okazji do współpracy i rywalizacji. A wszystko to w atmosferze radości i pozytywnej energii.

 

Sportowa Dolina

Prócz Wodnej Doliny w Koszalinie jest jeszcze Sportowa Dolina. W pierwszej z nich wspólnym mianownikiem proponowanych aktywności jest woda, w drugiej – sport, rekreacja na świeżym powietrzu oraz doświadczenia fizyczne.

Zaprojektowana w praktyczny, kreatywny i przemyślany sposób Sportowa Dolina cieszy różnorodnymi propozycjami na spędzenie czasu zarówno młodszych, jak i starszych użytkowników.

Z myślą o najmłodszych powstały 2 kolorowe place zabaw, które oferują rozrywkę dostosowaną do wieku użytkowników. Jeden z nich dedykowano dzieciom w wieku od 3 do 7 lat. Na drugim mogą natomiast bawić się starsze dzieci. W wydzielonych strefach znajdą one sprzęty dostosowane do ich zdolności motorycznych, co może mieć znaczenie szczególnie w przypadku najmłodszych użytkowników.

Kolorowe przestrzenie wyposażono we wszystko, co może sprawiać dzieciom radość – m.in. w małpi gaj, zjeżdżalnie, ścianki i konstrukcje wspinaczkowe, piaskownicę, huśtawki, drewnianą lokomotywę z wagonikami. W zimie w Sportowej Dolinie pojawia się dodatkowa atrakcja – tor saneczkowy, z którego do woli mogą korzystać mali entuzjaści sportów zimowych.

A jeśli już o sporcie mowa, nazwa Doliny zobowiązuje do zaproponowania różnych aktywności w duchu sportowej rywalizacji, zespołowej współpracy i dbania o kondycję fizyczną. Duże zainteresowanie użytkowników świadczy o tym, że i w tym aspekcie Sportowa Dolina nie zawodzi. Z dostępnej infrastruktury korzystają skejci zainteresowani jazdą na rolkach, deskorolce czy hulajnodze, a także amatorzy piłki nożnej, koszykowej i siatkowej. Na terenie obiektu są też stoły do gry w tenisa, kort do tenisa ziemnego, siłownia plenerowa oraz ścieżki rowerowe. Przewidziano nawet trybunę dla kibiców na ponad 300 miejsc. Z wszystkiego można korzystać za darmo.

Nie tylko miłośnicy sportu oraz małe dzieci będą się dobrze bawić w Sportowej Dolinie. Czas miło spędzą również mali odkrywcy, naukowcy i eksperymentatorzy.
Sportowa Dolina stwarza dzieciom wyjątkową okazję do tego, by łączyć zabawę z nauką. Szczególnie w wydzielonym na jej terenie Parku Doświadczeń Clausiusa, gdzie korzystanie z atrakcji jest całkowicie darmowe. Wasze pociechy mogą tu eksperymentować, doświadczać i poznawać rozmaite zjawiska fizyczne.

Podstawy optyki pomogą im zrozumieć eksperymenty z kołem optycznym, kołem optycznym z korbką oraz bliźniacze lustra, które dają różne efekty odbicia światła. Obserwując wir wodny, poznają zasadę działania ruchów wodnych. Dzięki Kołysce Newtona poeksperymentują z energią, a strzelając z powietrznej armaty, przekonają się, że pociski mogą być niewidzialne, bo z … powietrza. Mogą też zabawić się w orkiestrę, tworząc melodyjne dźwięki i poznając różne efekty akustyczne.

Do dyspozycji mają ksylofon, dzwony rurowe, gong z cymbałami, szumiące rury i głuchy telefon, który służy przede wszystkim do komunikowania się.

Sportowa Dolina to miejsce, w którym każdy bez względu na wiek i sportowe zainteresowania nie będzie się nudził. Spośród tylu różnorodnych propozycji na pewno Wy i Wasze dzieci również wybierzecie tu coś dla siebie i miło spędzicie czas.

Współrzędne GPS: 54.19501, 16.17714

 

Park Linowy Avana

W lesie na Górze Chełmskiej znajduje się kolejna atrakcja. To Park linowy Avana – miejsce wspaniałej zabawy zapewniające wyjątkowe doznania całej rodzinie.
Jazda na tyrolce, możliwość pokonywania mostków, kładek na linach i innych rozmaitych przeszkód rozwieszonych między drzewami na różnych wysokościach to niepowtarzalne doświadczenie. Różnorodność stopni trudności tras sprawia, że zarówno początkujący, jak i zaawansowani uczestnicy znajdą coś odpowiedniego dla siebie.

Gdzie zabrać dzieci w Koszalinie?

Źródło zdjęcia: www.avana.pl/avana-park-linowy-koszalin

Podziwiamy widoki - ścieżki spacerowe dla Rodziców i dzieci

Źródło zdjęcia: www.avana.pl/avana-park-linowy-koszalin

Na miejscu zostaniecie przyuczeni do tego, jak bezpiecznie pokonywać trasy. Profesjonalna obsługa parku odpowie na wszystkie Wasze pytania i w razie potrzeby będzie służyć pomocą. Na tym etapie otrzymacie też niezbędne uprzęże i kaski. Już po chwili Wasze pociechy będą mogły wyruszyć na podbój pierwszej trasy. Odcinek zwany Trasą dziecięcą Panda liczy 10 przeszkód zawieszonych na wysokości 2,5 m nad ziemią.

Nieco trudniejsze wyzwanie, jednak nadal dla początkujących czeka na Was na Trasie średniej o wdzięcznej misiowej nazwie Koala. 12 przeszkód zawieszono tu na wysokości 6 m.

Kolejne trasy – wysoka Grizzly i Big Swing wymagają od uczestników zabawy niemałej odwagi i znacznie większej wprawy. Są zdecydowanie dłuższe i zawieszone nawet 12 m nad ziemią.

Atrakcja dla starszych dzieci

Źródło zdjęcia: www.avana.pl/avana-park-linowy-koszalin

Prócz testowania swoich umiejętności i sprawnego poruszana się na wysokości potrzebę ruchu i zabawy zaspokoicie, korzystając z innych parkowych atrakcji. Dzieci mają do dyspozycji plac zabaw i boisko do gry w piłkę. Możecie też wspólnie zagrać w paintball. Rodzinna gra pozwoli Wam się wyszaleć, zintegrować i cieszyć aktywnością na świeżym powietrzu. A po wysiłku możecie bez wyrzutów sumienia pozwolić sobie na małe co nieco. Co powiecie na kiełbaski z grilla i kawkę?

Zabawa w parku Avana nie musi się jednak kończyć wraz z przejściem ostatniej trasy, ostatnim paintballowym strzałem czy ostatnim kęsem soczystej kiełbaski.

W soboty, w połowie każdego miesiąca Avana zaprasza na nocne, nieograniczone pod względem ilości przejścia tras oraz biesiadę z kiełbaskami przy ognisku. Jeśli w połowie miesiąca będziecie akurat w Koszalinie, możecie skorzystać z zaproszenia. Pokonywanie tras zawieszonych w drzewach, gdy słońce już dawno zaszło, to zupełnie inna paleta doznań niż te, których doświadczycie za dnia.

Więcej informacji: www.avana.pl/avana-park-linowy-koszalin

Współrzędne GPS: 54.20228, 16.21177

Park linowy Koszalin

Źródło zdjęcia: www.avana.pl/avana-park-linowy-koszalin

 

Lasermania

Paintball laserowy to alternatywna wersja tradycyjnego panitballa, który wykorzystuje kulki z farbą do trafienia przeciwnika. Możecie w niego zagrać w Lasermanii – centrum dobrej zabawy. Laserowy paintball fachowo zwany lasertagiem wykorzystuje wiązki światła, czyli lasery.

Lasermania

Źródło zdjęcia: www.lasermania.pl

Zabawa na weekend - Lasermania

Źródło zdjęcia: www.lasermania.pl

Co robić z dziećmi w Koszalinie

Źródło zdjęcia: www.lasermania.pl

Gra rozgrywa się na powierzchni 250 m2 pełnej neonowych labiryntów i polega na trafieniu przeciwnika laserem oraz zdobywaniu punktów. O celności strzału poinformuje Was sygnał dźwiękowy oraz światełko na karabinie.

Karabiny do strzelania są na tyle lekkie, że nawet 6-latki nie powinny mieć problemu z ich utrzymaniem. Poza tym są łatwe w obsłudze i wykazują się szybkością i celnością strzałów.

Lasermania - rodzinna atrakcja

Źródło zdjęcia: www.lasermania.pl

Możecie być spokojni, bo lasery, to tylko promienie podczerwieni LED, zupełnie nieszkodliwe dla zdrowia czy życia. Co więcej, trafienie takim laserem w przeciwnika nie wiąże się z bólem, jaki może powodować trafienie kulką z farbą. Nie zostawia też żadnych śladów na ubraniach, a to oznacza, że nie potrzebujecie żadnej odzieży ochronnej, a Wasze rzeczy po skończonej grze pozostaną czyste.

Polecane rodzinne atrakcje

Źródło zdjęcia: www.lasermania.pl

Ciekawa rozrywka dla rodzin

Źródło zdjęcia: www.lasermania.pl

Koszaliński Lasertag to świetna rozrywka. Integruje rodzinę, zachęca do zdrowej rywalizacji, dostarcza ekscytujących emocji. Dzieci podczas gry nie tylko dobrze się bawią. Uczą się również strategicznego myślenia, współpracy, szybkiego podejmowania decyzji. Ćwiczą umysł i ciało poprzez energiczne poruszanie się i precyzyjne oddawanie strzałów.

Aktywne wczasy z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.lasermania.pl

Zabawa dla dzieci w Koszalinie

Źródło zdjęcia: www.lasermania.pl

Więcej informacji: www.lasermania.pl

Współrzędne GPS: 54.19475, 16.16547

 

Park trampolin Play Park

W samym sercu Koszalina czeka na Was Play Park, miejsce, w którym radość skakania na 35 trampolinach prostych i ukośnych jest nie do opisania.

Dla starszych dzieci i dorosłych powstała ogromna strefa trampolin, w tym olimpijskie trampoliny sportowe. To idealne miejsce, aby nauczyć się podstaw akrobacji pod okiem doświadczonych trenerów. Na ścieżkach akrobatycznych można ćwiczyć rozmaite ewolucje, bezpiecznie spadając na poduchę w razie nieudanego manewru. To doskonały wstęp do wejścia na konstrukcje air track, która jest ścieżką gimnastyczną umożliwiającą wykonywanie skoków akrobatycznych na jeszcze większą wysokość.

Atrakcje dla starszych i młodszych

Źródło zdjęcia: www.playpark.pl

Ciekawe miejsce w Koszalinie

Źródło zdjęcia: www.playpark.pl

Park trampolin Play Park

Źródło zdjęcia: www.playpark.pl

Z możliwości gry w kosza na trampolinach zadowoleni będą na pewno miłośnicy tradycyjnej wersji tej gry, a z dostępu do kolorowej ścianki wspinaczkowej wszyscy, którzy lubią się wdrapywać i zdobywać szczyty.

Ze ścianki wspinaczkowej mogą korzystać osoby w różnym wieku będące na różnym stopniu zaawansowania. Cardiowall, tor ninja i waterfall dostarczą dreszczyku emocji i sprawią, że każdy znajdzie coś dla siebie.

Ścianka wspinaczkowa Play Park

Źródło zdjęcia: www.playpark.pl

A jeśli lubicie wyzwania, specjalna strefa gladiatorów, gdzie walki odbywają się na równoważni, a przegrani zawsze lądują w miękkich gąbkach, na pewno zaspokoi Waszą potrzebę rywalizacji.

Strefa dla dzieci

Źródło zdjęcia: www.playpark.pl

Aby najmłodsi mogli poczuć pełnię radości z przebywania w Play Parku, przygotowano dla nich interaktywny kącik, w którym kreatywność i zabawa idą w parze. Trójpoziomowy małpi gaj, w którym mogą brykać do woli, klockarnia i zjazdy na zjeżdżalni zakończone w basenie z piłeczkami sprawią, że zabawa tutaj stanie się niezapomnianą przygodą dla Waszych najmłodszych pociech.

Basen z kulkami - Play Park

Źródło zdjęcia: www.playpark.pl

Zabawa na całego - Koszalin

Źródło zdjęcia: www.playpark.pl

Po intensywnym skakaniu i aktywności fizycznej możecie zrelaksować się w bufecie, korzystając z propozycji ciepłych i zimnych napojów, a także lodów, których dzieci na pewno sobie ich nie odmówią. A jeśli zamarzy Wam się chwila odprężenia, gabinet maniucure oferuje zabiegi, dzięki którym zadbacie o swoje samopoczucie i urodę.

Play Park Koszalin to idealne miejsce dla rodzin, które chcą połączyć aktywność fizyczną z radością wspólnego spędzania czasu. Jeśli gustujecie w tego typu atrakcjach, przygotujcie się na dzień pełen ekscytacji i wrażeń.

Trampoliny w Koszalinie

Źródło zdjęcia: www.playpark.pl

Więcej informacji: www.playpark.pl

Współrzędne GPS: 54.18994, 16.15749

 

Lodowisko Alaska

Podczas gdy latem jedną z największych wakacyjnych atrakcji są baseny i miejskie kąpieliska, w zimie równych sobie nie mają lodowiska. Zimowe lodowiska to prawdziwy hit.

Kiedy temperatura spadnie, na zewnątrz zrobi się zimno i biało, lodowiska stają się ulubionym miejscem rozrywki wielu rodzin z dziećmi.

Również koszalińskie lodowisko Alaska przyciąga amatorów jazdy na łyżwach, którzy mają całkiem sporo miejsca do trenowania. Tafla o wymiarach 20 x 30 m stwarza wystarczająco dużą przestrzeń, w której i Wy zmieścicie się z Waszymi piruetami. Jeżeli tylko przyjdzie Wam ochota na zabawę na lodzie, niezależnie od dnia i panującej pogody możecie skorzystać z uroków tej sezonowej atrakcji. Obiekt jest otwarty przez cały tydzień. W tygodniu od godz. 8:00 do 21:00, a w weekendy od 10:00 do 21:00. Warunki pogodowe też Was nie ograniczają, ponieważ lodowisko znajduje się w zadaszonej hali. Wnętrze ozdobione zimową scenerią na ścianach tworzy niepowtarzalny klimat.

Jeżeli nie macie sprzętu, na miejscu znajduje się wypożyczalnia, która oferuje łyżwy w rozmiarach od 27 do 48. Wystarczy wypożyczyć łyżwy, a potem już tylko odkrywać uroki jazdy na lodzie i łapać chwile, które dostarczają radości.

Więcej informacji: www.lodowisko.koszalin.pl

Współrzędne GPS: 54.19794, 16.19893

 

Atrakcje przyrodnicze, edukacyjne i pełne odkryć

Pozostałe atrakcje tworzą wachlarz fascynujących miejsc, w których dzieci mogą się fantastycznie bawić, doświadczać, poszerzać swoją wiedzę i zgłębić tajemnice otaczającego ich świata.

 

Góra Chełmska

Jednym z najbardziej znanych miejsc w Koszalinie jest Góra Chełmska. Nie jest to typowa atrakcja o charakterze rozrywkowym. Jej fenomen związany jest raczej z symboliką religijną, jednak ze względu na dużą popularność warto się na nią wspiąć razem z dziećmi.

Prócz wartości religijnych wzniesienie ma do zaoferowania coś jeszcze. A co, przekonacie się, jak już wjedziecie na szczyt. Wiedzcie, że znajdująca się w granicach Koszalina góra jest najwyższym wzniesieniem na południowym wybrzeżu Bałtyku i całym Pomorzu. Bez obaw, ma tylko 137 m n.p.m. Dacie radę.

Gra Chełmska - Koszalin

Źródło zdjęcia: www.sanktuarium-koszalin.pl

Miejsce na rodzinny spacer

Źródło zdjęcia: www.sanktuarium-koszalin.pl

W czasach średniowiecza była miejscem pogańskiego kultu. Później, od XII do XVII w. stanowiła miejsce kultu, ale chrześcijańskiego. Odprawiano na niej odpusty, a pątnicy z całej Europy pielgrzymowali na nią, by się modlić. Fundamenty starej świątyni, która wznosiła się na wzgórzu w 1990 r., zastąpiono nową budowlą – kaplicą sanktuarium pw. Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej, która podtrzymała tradycję pielgrzymek trwających do dziś. W rok po wybudowaniu świątyni na górze modlił się nawet sam papież Św. Jan Paweł II.

Bez względu na to, czy jesteście rodziną katolicką, praktykującą czy nie, na Górę Chełmską i tak warto się wspiąć. Ze szczytu roztaczają się piękne widoki, które widać tym lepiej, im wyżej wejdziecie.

Piękna wiosna w Koszalinie

Źródło zdjęcia: www.sanktuarium-koszalin.pl

Wybudowana na Górze Chełmskiej 136 lat temu wieża widokowa, która wyglądem przypomina latarnię morską, sięga 30 m wzwyż, a to oznacza jeszcze lepszą widoczność na Koszalin i okolicę. Wejść na nią możecie w okresie od kwietnia do października.

Góra Chełmska nie ogranicza się jedynie do roli miejsca kultu maryjnego, pielgrzymek i widoków. Jest także punktem wyjścia na szlaki piesze, które zachęcają do odkrywania uroków okolicznej przyrody.

Do wyboru macie czarny Szlak Pielgrzymkowy im. Papieża Jana Pawła II, czerwony szlak im. Józefa Chrząszczyńskiego, żółty – zwany Pętlą Tatrzańską, czy oznaczony na niebiesko szlak Porwanego Księcia.

To, którym wybierzecie się na rodzinny spacer, zależy tylko od Was i od kierunku, w którym chcecie zmierzać. Dwa pierwsze prowadzą z Góry Chełmskiej, pierwszy w kierunku Polanowa, drugi w stronę Tychowa. Dwa kolejne szlaki wiodą z Koszalina. Żółty kończy bieg na Górze Chełmskiej, niebieski biegnie przez górę aż do Sianowa. Trasy są długie, jednak nie musicie przemierzać ich w całości, by docenić swoje towarzystwo i cieszyć się przyrodą.

Koszalin zimą

Źródło zdjęcia: www.sanktuarium-koszalin.pl

Więcej informacji: www.sanktuarium-koszalin.pl

Współrzędne GPS: 54.20109, 16.23343

 

Koszalińska Kolej Wąskotorowa

W czasach kiedy uruchomiono Koszalińską Kolej Wąskotorową, a było to ponad 100 lat temu, miasto potrzebowało łatwiejszego kontaktu ze światem, a sektor gospodarczy sposobu na szybszy transport towarów z gorzelni, gospodarstw rolnych, cegielni i przedsiębiorstw.

Dziś kolejka pełni funkcję przede wszystkim turystyczną. Najczęściej kursuje w sezonie letnim, oferując pasażerom nie tylko przejazd z Koszalina do Rosnowa, ale też mnóstwo widoków i atrakcji, które czynią wycieczkę zupełnie inną od pozostałych wycieczek pociągiem.

Z okien zabytkowych wagonów zobaczycie m.in. infrastrukturę kolejową, nastawnię, zapadnię transportową, teren lokomotywowni, który po uprzedniej rezerwacji można zwiedzać z przewodnikiem.

Atrakcje dla rodzin w Koszalinie

Źródło zdjęcia: www.waskotorowka.koszalin.pl

Miniecie osiedla mieszkaniowe, ogródki działkowe, tereny przemysłowe i przetniecie cmentarz komunalny, dzieląc go na starą i nową część. Rzucicie okiem na widoczną w oddali Górę Chełmską, by po chwili dotrzeć do pierwszego przystanku – Kretomino.

Przemkniecie doliną rzeki Dzierżęcinki, między podmokłymi łąkami a wojskowym poligonem, powoli dotrzecie do Bonina, w którym znajduje się kolejny przystanek na trasie. I znów siedząc w wagonach, miniecie osiedla mieszkaniowe, by wjechać w malowniczy teren, na którym torfowiska przypominają o niegdysiejszym jeziorze Lubiatowskim, które kiedyś było w tym miejscu. Z jednej strony pola, z drugiej domy jednorodzinne, a przed Wami stacja Manowo nieopodal, której biegnie ścieżka przyrodnicza „Czapla Góra”.

Koszalińska Kolej Wąskotorowa

Źródło zdjęcia: www.waskotorowka.koszalin.pl

Bywa, że w Manowie kolejka zatrzymuje się na życzenie pasażerów, którzy w tutejszych lasach chcą pozbierać grzyby lub jagody. Atrakcji jest tu jednak znacznie więcej – rezerwat archeologiczny „Kamienne Kręgi”, szlaki turystyczne nad jeziorami, strzelnica, zagroda dzików. Miłośnicy fauny chętnie wybierają się na poszukiwania kopców, będących największymi skupiskami mrówki ćmawej w Europie, rowerzyści natomiast wskakują na swoje rowery, które można za darmo przetransportować kolejką.

Przejazd kolejką

Źródło zdjęcia: www.waskotorowka.koszalin.pl

Ostatni odcinek podróży wiedzie pofalowanym terenem przez polanę, porośnięty świerkami przekop, niedaleko dawnej żwirowni i Jeziora Rosnowskiego. Po przejechaniu 2 zapór pociąg wjeżdża na stację końcową w Rosnowie. Nieopodal niej znajduje się Jezioro Rosnowskie, które jest jednym z najstarszych zbiorników retencyjnych w Polsce. A plaża i kąpielisko, które na nim utworzono, stanowią cel podróżujących kolejką. Na miejscu możecie wybrać się z dziećmi na wycieczkę drezyną rowerową, upiec kiełbaski w ognisku, wziąć udział w zajęciach edukacyjnych.

Jak się okazuje przejażdżka koleją wąskotorową to nie tylko wycieczka zabytkowym pociągiem. To właściwie podróż w czasie pełna przygód i zmieniających się krajobrazów.

Więcej informacji: www.waskotorowka.koszalin.pl

Współrzędne GPS: 54.18772, 16.16942

 

Wioska Indiańska

W głębi koszalińskiego lasu słychać bicie bębnów. Dochodzące dźwięki i odgłosy dowodzą, że trwa właśnie jakaś impreza. W powietrzu unosi się zapach pieczonych kiełbasek, a dziwnie ubrani ludzie nie przypominają tych z XXI w. Stroje, muzyka i sposób bycia nie pozostawiają jednak wątpliwości, że wszyscy świetnie się bawią. To niezwykłe miejsce ukryte w leśnej głuszy, w sąsiedztwie rezerwatu nad Jeziorem Lubiatowskim, to wioska tematyczna, w której dowiecie się wszystkiego o życiu Indian z regionów kulturowych Ameryki Północnej – Wielkich Równin i Północno-Zachodniego Wybrzeża.

Jeśli mielibyście ochotę dołączyć, Wioska Indiańska otwiera swe podwoje i zaprasza do kolorowego świata Indian.

Obozowisko rozbite na powierzchni 8 ha robi duże wrażenie. Indiańskie namioty zwane tipi, totemy, artefakty związane z elementami indiańskiej kultury i historii, a wśród nich ludzie przebrani w oryginalne indiańskie stroje, wśród których rozpoznacie szamana, wodza, wojowników i zwykłych mieszkańców wioski dają całkiem spore wyobrażenie, jak mogło wyglądać życie tubylców.

Na miejscu nie brakuje atrakcji dostosowanych do różnych grup wiekowych. Wasze najmłodsze pociechy z pewnością będą zadowolone z możliwości pobawienia się na placu zabaw, starsze mogą natomiast zasiąść w kręgu, by posłuchać wciągających opowieści o historii i życiu Indian. Zwiedzając obozowisko, poznacie zasady życia w wiosce, nauczycie się tworzyć indiańskie ozdoby i postrzelacie z łuku. Spotkacie się też z bizonami, zatańczycie i zaśpiewacie indiańskie pieśni przy ognisku, by po chwili rozsmakować się w pieczonych kiełbaskach i szaszłykach.

Rozemocjonowani dużą ilością wrażeń możecie odpocząć na piaszczystej plaży lub nad zarybionym stawem, a w razie deszczu schronicie się w tio-tipi – ogromnym namiocie mieszczącym nawet 50 osób. Miłośnicy kempingów mogą tu nawet zanocować, oczywiście, jak na kontekst przystało – w prawdziwym indiańskim tipi.

Wizyta w Indiańskiej Wiosce to niezwykła przygoda i niezapomniane doświadczenie dla całej rodziny. To fascynujące miejsce pełne atrakcji, które dostarcza rozrywki, wartości edukacyjnych i wspaniale wprowadza w świat indiańskiej kultury i tradycji.

Współrzędne GPS: 54.17138, 16.28306

Więcej informacji: www.indianie.eco.pl/swiat/is_opis.htm

 

Papugarnia

W południowej części Koszalina znajduje się miejsce wyjątkowo kolorowe, nieco hałaśliwe i z pewnością niezwykłe. To Papugarnia, która oferuje spotkanie z ptakami z różnych zakątków świata. Niektóre z nich to mieszkanki Australii i Ameryki Południowej. Podczas gdy część reprezentuje egzotyczne Indie, pozostałe pochodzą z gorącej Afryki. Wszystkie bez względu na wielkość, kraj pochodzenia i kolor piór robią niemałe wrażenie.

Choć w koszalińskim Parku Książąt Pomorskich (jeszcze o nim powiemy) przy odrobinie szczęścia zobaczycie dzięcioła w „czerwonym berecie”, żółte jak cytryny sikorki bogatki czy kowaliki z rdzawym brzuszkiem, to w kwestii kolorystycznej papugi nie mają sobie równych. Ich egzotyczne piękno czyni je niezaprzeczalnymi mistrzami barw w świecie ptaków i sprawia, że żaden inny gatunek im nie dorówna.

Piękno papug możecie podziwiać przez szybę. Ptaki mają do dyspozycji duże pomieszczenie, w którym mogą swobodnie rozprostować skrzydła i latać.

Wśród około 70 okazów zobaczycie m.in. zieloną arę severa, pięknie ubarwioną konurę słoneczną, pionites z białymi brzuszkami, afrykankę kongijską czy lorę wielką. Na pewno odróżnicie też kakadu ze sterczącym irokezem od ary ararauny, jednej z największych istniejących na świecie papug.

Papugarnia Koszalin

Źródło zdjęcia: www.papugarniakoszalin.pl

Jeśli dobrze się przyjrzycie w menu tych skrzydlatych cudów natury, dostrzeżecie same smakołyki. Gustują w jabłkach, mango, pomarańczach, winogronach, bananach. Chętnie jadają też marchewkę, brokuły, czy buraki. Podstawę ich żywienia stanowią jednak nasiona i ziarna dostępne w papugarniowym sklepiku i za niewielką opłatą sprzedawane zwiedzającym. Jeśli więc zechcecie, możecie razem z dziećmi nakarmić skrzydlatych mieszkańców Papugarni.

Na miejscu dowiecie się, że np. lory wielkie to bardzo inteligentne i lubiące zabawę ptaki o niewielkich wymaganiach, a afrykanki kongijske tryskają energią i sprawnie uczą się rozmaitych sztuczek. Więcej sekretów ptasiego świata zdradzą Wam właściciele tego miejsca, prawdziwi miłośnicy papug, którzy z chęcią odpowiedzą na każde Wasze pytanie.

Papugarnia to świetna propozycja dla rodzin z dziećmi. Tyle tu barw, energii, różnorodności, że na pewno każdy z Was wyjdzie pozytywnie naładowany i przede wszystkim zachwycony pięknem matki natury.

Więcej informacji: www.papugarniakoszalin.pl

Współrzędne GPS: 54.17154.16,18515

 

Obserwatorium Astronomiczne w Koszalinie

Obserwatorium Astronomiczne w Koszalinie powstało w celach badawczych i edukacyjnych. Jako miejsce poświęcone fascynacji kosmosem zaprasza dorosłych i dzieci do wspólnego eksplorowania jego niezmierzonych przestrzeni. Podróż w głąb kosmosu i spacery po galaktyce nie byłyby jednak możliwe, gdyby nie specjalistyczny sprzęt. Dzięki teleskopowi głównemu i zaawansowanym aparatom badawczo-pomiarowym, obserwowanie zjawisk astronomicznych i wykonywanie astro-fotografii jest nie tylko możliwe, ale i precyzyjne.

Zautomatyzowany teleskop z obrotową kopułą oraz stanowiska komputerowe do sterowania procesem obserwacji i prezentacji wyników tworzą prawdziwe centrum dowodzenia „wyprawami w kosmos”, które na entuzjastach astronomii robią po prostu wielkie „wow”. Widać, że to miejsce ma ogromny potencjał do prowadzenia zaawansowanych badań naukowych. Można więc śmiało powiedzieć, że nauka i pasja spotykają się tu nie tyle pod jedną kopułą, ile pod wspólnym niebem, a Wy możecie się tu spotkać z nimi dwiema.

Obserwatorium prowadzi głównie nocne obserwacje nieba, ale na prezentacje poświęcone Słońcu, które hojnie obdarza nas energią i światłem, również zaprasza. Pokazy organizowane są w kameralnych, nieprzekraczających 10 uczestników grupkach, które zobligowane są do wcześniejszej rejestracji. Inną opcją skorzystania z wiedzy pracowników Obserwatorium są sobotnie wykłady i prelekcje, choć przyznać trzeba, że dla dzieci mogą być one mniej interesujące od astronomicznych pokazów z teleskopem w roli głównej.

W przekonaniu, że odkrywanie tajemnic świata powinno rozpoczynać się od najwcześniejszych lat życia, w Obserwatorium powołano Koło Astronomiczne dla dzieci i młodzieży. Sobotnie, bezpłatne spotkania, na które możecie zapisać swoje dzieci to świetna okazja do rozbudzenia w nich pasji kosmosem lub pogłębienia dotychczasowej wiedzy.

Obserwatorium jest jak niebiańskie okno, które odsłania piękno gwiazd i kosmosu, a Wy możecie przez to okno patrzeć, poznawać tajniki astronomii i astro-fotografii oraz zachwycać się pięknem wszechświata. Odkryjecie tu tajemnice nieba i zobaczycie zjawiska, których gołym okiem czy lornetką nie bylibyście w stanie dostrzec.

Więcej informacji: www.pm.koszalin.pl/obserwatorium

Współrzędne GPS: 54.18062, 16.18974

 

Miasteczko ruchu drogowego

Wakacyjna przerwa od przedszkola czy szkoły to czas idealny nie tylko na odpoczynek, ale również na naukę, najlepiej w formie zabawy. W Miasteczku Ruchu Drogowego utworzonym przy Zachodniopomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Koszalinie otrzymacie dwa w jednym.

Nauka i zabawa odbywają się tu w formie aktywności ruchowej, w praktyce, a nie tylko w teorii i przede wszystkim na świeżym powietrzu. Brzmi jak oferta niezłej atrakcji dla dzieciaków prawda? Tyle możliwości w jednym miejscu i to w dodatku za darmo. Szkoda byłoby przegapić taką okazję.

Z infrastruktury mogą korzystać już najmłodsze dzieci. Nie ważne, czy jeżdżą już na rowerkach, czy nie. Ulice i chodniki zaprojektowano z myślą o zmotoryzowanych uczestnikach ruchu drogowego, jak i pieszych.

Miasteczko Ruchu Drogowego to plac manewrowy z prawdziwego zdarzenia. Jezdnia, rondo, skrzyżowania, ścieżki rowerowe, przejazd kolejowy, znaki drogowe poziome i pionowe, sygnalizacja świetlna tworzą pełnoprawne mini miasto, które stanowi namiastkę realnych sytuacji drogowych.

Wizyta w Miasteczku to zatem okazja dla Waszych pociech do nauki zasad bezpieczeństwa drogowego, zwiększenia świadomości na drodze, lepszego zrozumienia sytuacji, jakie się na niej dzieją oraz odpowiedniego reagowania na nie. I przede wszystkim – wspaniałej zabawy.

Nawet jeśli Wasze najmłodsze brzdące nie będą zainteresowane nauką i przestrzeganiem zasad ruchu drogowego, „łamanie przepisów” ujdzie im na sucho. W związku z tym, iż Miasteczko to tylko symulacja prawdziwych sytuacji drogowych nic nim nie grozi. Mogą bezpiecznie korzystać z jego przestrzeni i cieszyć się beztroską zabawą.

Plac szkoleniowy wykorzystywany jest przede wszystkim w celach edukacyjnych. Planując skorzystanie z atrakcji, upewnijcie się, czy w danym terminie będzie dostępna. Może się okazać, że w Miasteczku odbywają się właśnie egzaminy państwowe, co uniemożliwi Wam wejście. Chcąc uniknąć rozczarowania, uzgodnijcie wizytę, dzwoniąc pod nr tel. 662-184-446 lub pisząc maila na adres: brd-szkolenia@zord.pl.

Więcej informacji: www.zord.pl/miasteczko-ruchu-drogowego

Współrzędne GPS: 54.19626, 16.14495

 

Park Książąt Pomorskich

Po dniu wypełnionym atrakcjami dla dzieci pewnie zechcecie odpocząć. Możecie to zrobić w hotelowym pokoju, jednak my znamy znacznie lepsze miejsce. I to nie byle jakie – na zewnątrz, na łonie natury, wśród zieleni. Rośnie tam aż 16 drzew o statusie pomnika przyrody, tryskają fontanny, mieszkają łabędzie nieme i kaczki krzyżówki, a pomiędzy kwitnącymi klombami stoi mnóstwo ławek, na których możecie odpocząć. I jeśli dodamy, że miejsce to zasługuje na miano zielonej wizytówki miasta, od razu zorientujecie się, że zapraszamy Was do Parku Książąt Pomorskich.

Aż 40% powierzchni Koszalina zajmują lasy i parki, a Park Książąt Pomorskich, jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych. Jego powierzchnia liczy nieco ponad 10 ha i dzieli się na dwie części. Część A w przeszłości zwana Parkiem Przyjaźni Polsko-Radzieckiej jest większa i zajmuje 6,70 ha. Na dawnym zamkowym stawie z wysepką pływają łabędzie, a z fontanny strzelają kaskady wody. Druga fontanna znajduje się w pobliżu Filharmonii Koszalińskiej im. Stanisława Moniuszki, do której przedostaniecie się, przechodząc przez mostek na Dzierżęcince. Przęsła konstrukcji zdobią kłódki z wyznaniami miłości, sama zaś fontanna zaprasza na trwające niemal cały dzień pokazy łączące wodę i światło.

Część Parku oznaczana literą B jest o połowę mniejsza od części A. Dawniej nazywała się Parkiem im. Hanki Sawickiej.

Przez obie części przepływa rzeka Dzierżęcinka poprzecinana mostkami, które umożliwiają przejście na druga stronę. Gęsto porośnięte alejki zachęcają do przechadzek w cieniu okazałych, nawet 300-letnich drzew, które doskonale wygłuszają miejski zgiełk. Wśród zieleni i śpiewu ptaków możecie tu pospacerować aleją platanów klonolistnych i przyjrzeć się jak odchodząca płatami kora odsłania mozaikowaty deseń, który wykorzystano w modzie i nazwano deseniem moro.

Możecie też spróbować policzyć unikalne gatunki drzew. A jest ich tu całkiem sporo. Powiedzieć, że w Parku Książąt Pomorskich rosną najstarsze okazy w Koszalinie to mało. Jeszcze kilka lat temu alejki zdobił jawor zwany drzewem czarownic, który niestety nie oparł się silnej wichurze. Ostały się jednak takie wyjątkowe drzewa jak cyprysik błotny. Jego zielone wiosną igły, na jesieni przybierają barwę jaskrawej miedzi, by w zimie opaść tak jak igły modrzewiowe.

Są też dąb szypułkowy, wierzba babilońska, leszczyna turecka, tulipanowiec amerykański, orzech czarny, czy cis pospolity o czerwonych, apetycznie wyglądających owocach, których jednak ze względu na zawarte w nich toksyczne substancje nie można spożywać. Na uwagę zasługują również korkowiec amurski, z pniem pokrytym korkiem i jego sąsiadka, pięknie ukwiecona na wiosnę magnolia drzewiasta będąca jedynym okazem w całym Koszalinie.

Jeśli macie w domu małych drzewoznawców, spacer wśród parkowych alejek będzie dla nich prawdziwą dendrologiczną i detektywistyczną przygodą. Ornitolodzy też jednak nie będą narzekać na nudę. Warto, zabrać lornetkę, gdyż, w koronach drzew mogą ukrywać się stali mieszkańcy parku. Czasem między drzewami skaczą wiewiórki. Na gałęzi przysiadzie sierpówka, kowalik, czy mysikrólik. Choć najmniejszy z ptaków w całej Polsce, głos ma donośny, śpiewa często i ochoczo. Kos, nie chcąc być gorszym od mysikrólika, też nieraz zaśpiewa przyjemne dla ucha melodyjne strofy. Gołębie i sikorki bogatki na pewno pozwolą się nakarmić, a i dzięcioł zaznaczy swą obecność stukaniem w drzewo, które echem niesie się po parku.

Park Książąt Pomorskich to zielona oaza w środku miasta i idealne miejsce dla rodzin z dziećmi. Spokój, tereny zielone, żółte forsycje wiosną, pachnące róże latem i barwne jesienne kobierce sprawiają, że jest tu pięknie o każdej porze roku, a na relaks może liczyć każdy, kto lubi przebywać na łonie natury.

Więcej informacji: www.koszalincity.pl/atrakcje-w-koszalinie/park-ksiazat-pomorskich-w-koszalinie-zielone-serce-miasta/

Współrzędne GPS: 54.19112, 16.18673

 

Koszalin obfituje w propozycje dla dzieci, zapewniając im wiele możliwości wspaniałej zabawy i szereg unikalnych doświadczeń.

Bogactwo wodnych i sportowych atrakcji oraz miejsc o charakterze rozrywkowo-edukacyjnym sprawia, że miasto z rycerzem w herbie to idealny kierunek na rodzinny urlop.

Rodzinna wizyta w tym zachodniopomorskim mieście to gwarancja niezapomnianej podróży do krainy radości, edukacji i wspomnień na długie lata.

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi