Katowice - atrakcje dla dzieci

Katowice – atrakcje dla dzieci

Stereotyp miasta górniczego, przemysłowego i co tu dużo mówić, mało interesującego z punktu widzenia turystyki rodzinnej długo ciągnął się za Katowicami. Do czasu. W ostatnich latach stolica województwa śląskiego przeszła ogromną metamorfozę i dziś śmiało może uchodzić za nowoczesne miasto, które jednak doskonale wie, gdzie są jego korzenie.

Dzisiejsze Katowice są symbolem transformacji, która zaszła na wielu poziomach, a ich sława sukcesywnie wykracza poza skojarzenia związane z „czarnym złotem” regionu i zatacza coraz szersze kręgi w świecie kultury, biznesu, nauki i turystyki rodzinnej.

Zwiedzanie Katowic całą rodziną

Źródło zdjęcia: https://zabytkitechniki.pl/gallery/321927 

Spacerując ulicami miasta, dostrzeżecie mnóstwo postindustrialnych, ale i nowoczesnych obiektów osadzonych w lokalnej tradycji i kulturze. Tereny dawnej kopalni „Katowice” jakiś czas temu poddane rewitalizacji utworzyły niezwykłą Strefę Kultury. Znajdują się tu szklane budynki Muzeum Śląskiego, czarna jak węgiel bryła budynku Międzynarodowego Centrum Kongresowego i czerwony jak górnicze domy gmach Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Na uwagę zasługują też Spodek – budowla, która kojarzy się z Katowicami chyba tak bardzo, jak kopalnie, a także siedemnastokondygnacyjny drapacz chmur przy ul. Żwirki i Wigury. Wzniesiony 89 lat temu przez rok był najwyższym budynkiem w Polsce i jednym z najwyższych w Europie. Modernistycznie surowy był na owe czasy zupełną innowacją.

Kiedyś na jego najwyższe pietra mieszkańców woziła winda paciorkowa. Dziś taką technologiczną ciekawostkę minionych czasów skrywa budynek Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Zainstalowane w nim windy paciorkowe wciąż działają i … uwaga … nigdy się nie zatrzymują. Po prostu jeżdżą sobie w górę i w dół, a pasażerowie, którzy chcą z nich skorzystać, muszą do nic wskoczyć, a po dotarciu na odpowiednie piętro, wyskoczyć. Prędkość nie jest może zawrotna, ale wsiadanie i wysiadanie wymaga trochę zwinności.

Przy Rynku miejskim podziwiać możecie zabytkowe kamienice i odpocząć nad sztuczną Rawą. To fontanna z korytem przypominającym rzekę. Ustawione wzdłuż wody leżaki i palmy, które przyjechały do Katowic z gliwickiej Palmiarni, o której wspominaliśmy tutaj, stwarzają prawdziwie wakacyjny klimat.

Eksplorowanie miejskiej przestrzeni możecie kontynuować na zabytkowych osiedlach górniczych, które dziś uchodzą za pomnik katowickiej historii. Znajdują się na Szlaku Zabytków Techniki, a spacer po nich da Wam całkiem niezły wgląd w historię, kulturę i obyczajowość regionu Śląska.

Katowice - zabytkowe osiedle

Źródło zdjęcia: https://zabytkitechniki.pl/gallery/321927 

 

Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

Giszowiec i Nikiszowiec to katowickie osiedla z początku XX w. Choć architektonicznie od siebie różne, każde z nich tworzy zespół zabytkowych zabudowań, które powstały z myślą o górnośląskich rodzinach górniczych i robotniczych.

Oba znalazły się na trasie Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. To długi, samochodowy szlak, który prezentuje zabytki dziedzictwa przemysłowego regionu Śląska związane z działalnością górniczą, energetyczną, hutniczą, włókienniczą, spożywczą, a także produkcją wody i kolejnictwem.

Spacer z dzieckiem - Katowice

Źródło zdjęcia: https://zabytkitechniki.pl/gallery/321927 

 

Giszowiec

Domy mieszkalne Giszowca stylizowane na zabudowania typowe dla śląskiej wsi z pozoru bardzo podobne do siebie różniły się detalami. Wszystkie miały jednak ogródki.

W obawie przed zawilgoceniem wnętrz w mieszkaniach nie można było prać i suszyć odzieży. Dlatego wybudowano wspólną pralnię z maglem oraz łaźnię. Poza tym na terenie osiedla funkcjonowały szkoła, poczta, gospoda oraz wiejskie zabudowania takie, jak kurnik, chlewnia, stajnia. W niezbędne produkty ludzie zaopatrywali się nie tylko w sklepach, ale także na targu przy Placu Lipowym.

Niestety w latach 70 XX w. wielokondygnacyjne budynki z wielkiej płyty zaczęły zawłaszczać sobie coraz większy teren pod zabudowę i domy Giszowca w dużej mierze wyburzono. Na szczęście część z nich się zachowała. Ducha dawnego Giszowca pozwalają poczuć zakładowe sklepy zwane konsumami, kolonia amerykańska i zabytkowe domy mieszkalne.

Konserwator zabytków ocalił przed wyburzeniem również Willę dyrektora kopalni, w której wcześniej znajdowała się siedziba nadleśnictwa, a obecnie jest przedszkole, budynek dawnej gospody przy Placu Lipowym, w którym teraz mieści się dom kultury, muzeum w Izbie Śląskiej, w którym można podziwiać dzieła Edwarda Gawlika i zakład fryzjerski – swego rodzaju mini galerię obrazów wspomnianego przed chwilą malarza.

Współrzędne GPS: 50.22361, 19.06963

 

Nikiszowiec

Za projekt zabudowy Nikiszowca odpowiedzialni byli kuzyni Zillmann, architekci, którzy stworzyli Giszowiec. Tym razem jednak zaproponowali budowę osiedla w stylu miejskim. Kompleks budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej tworzy zwartą zabudowę z czerwonej cegły, którą projektanci urozmaicili różnymi detalami nadającymi osiedlu unikalnego charakteru.

W czasach, w których powstało osiedle, a był to rok 1912, łazienka w mieszkaniu była luksusem. W projekcie uwzględniono tylko ubikacje. Mieściły się na klatce schodowej i dzieliły je dwa mieszkania. Dziś trudno w to uwierzyć.

Choć mieszkańcy mieli do własnej dyspozycji strychy i piwnice, aby wziąć kąpiel lub zrobić pranie, musieli udać się do specjalnego budynku komunalnego.

Katowice - miejsce przyjazne rodzinom

Źródło zdjęcia: https://zabytkitechniki.pl/gallery/321927 

Trzykondygnacyjne budynki mieszkalne o kształcie czworoboku wewnątrz skrywały dziedzińce z piekarniokami, czyli piecami do wypieku chleba i ciasta.

Zapach pieczywa mieszał się z zapachem kur, gołębi, kóz, świń i królików trzymanych w chlewikach. Mimo iż w zamyśle miejskie, osiedle sąsiadowało też z polami uprawnymi. A więc i wykopki ziemniaków i sianokosy nie były mieszkańcom obce.

Co warto zwiedzić w Katowicach?

Źródło zdjęcia: https://zabytkitechniki.pl/gallery/321927 

Nikiszowiec - co warto zobaczyć

Źródło zdjęcia: https://zabytkitechniki.pl/gallery/321927 

Nikiszowiec - zabytki Katowice

Źródło zdjęcia: https://zabytkitechniki.pl/gallery/321927 

W architekturze Nikiszowca wyróżniała się również szkoła, dom noclegowy dla samotnych górników, podcienia, które prowadzą dziś do obiektów handlowych zwanych konsumami, a na Placu Wyzwolenia – dawna gospoda i kościół św. Anny, w którym możecie posłuchać koncertu muzyki organowej.

Uwagę zwraca również budynek pralni i magla będący aktualnie siedzibą jednego z oddziałów Muzeum Historii Katowic.

Zabytkowe osiedle Katowice

Źródło zdjęcia: https://zabytkitechniki.pl/gallery/321927 

Dostępna w nim wystawa uświadamia, jakim wysiłkiem dla śląskich kobiet była tak błaha dziś czynność, jaką jest pranie, a ekspozycje prezentujące wnętrza domów – w jakich warunkach żyli mieszkańcy górniczego osiedla.

Gdzie indziej Wasze pociechy zobaczą tary do prania, magiel, kotły, w których gotowano bieliznę, toaletki z trójdzielnym lustrem czy haftowane serwety, jeśli nie w tak wiarygodnym miejscu, jak Nikiszowiec?

Atrakcje dla Rodziców i dzieci - Katowice

Źródło zdjęcia: https://zabytkitechniki.pl/gallery/321927 

Osiedla będące pomnikami historii zaskakują swoim klimatem. Ich autentyczność i liczne odwołania do przeszłości pozwalają się wyciszyć, łącząc przyjemność spacerowania wśród interesujących zabudowań z wiedzą o zabytkach regionu.

Współrzędne GPS: 50.24894, 19.07066

Zwiedzanie Katowic

Źródło zdjęcia: https://zabytkitechniki.pl/gallery/321927 

 

Muzeum Śląskie

W Katowicach nie brakuje poprzemysłowych obiektów, które przypominają o dawnych dziejach regionu. Jeden z nich zaadaptowano na przestrzeń wystawienniczą Muzeum Śląskiego, które znajduje się w czołówce najnowocześniejszych muzeów w kraju traktujących o historii górnictwa. Wystawy, które Wam polecamy, możecie obejrzeć w dawnej kopali „Ferdynand”, która dziś funkcjonuje pod nazwą „Katowice”.

Muzeum Śląskie - Katowice

Źródło zdjęcia: https://muzeumslaskie.pl/ 

Działalność wydobywczą kopalnia zakończyła w latach 90 XX w. Aktualnie można ją porównać do prawdziwej kopalni kultury.

 

  • Wystawa-gra dla dzieci „Na tropie Tomka”

„Na tropie Tomka” to wystawa przygotowana z myślą o najmłodszych zwiedzających. Przywołuje postać Tomka Wilmowskiego, tytułowego bohatera serii książek Alfreda Szklarskiego. W przeciwieństwie do autora, który nie przepadał za podróżowaniem, jego fikcyjna postać zwiedziła cały świat.

Podczas Waszej wizyty w muzeum okaże się, że Tomek znów gdzieś zniknął. Dzieciom nie pozostanie nic innego, jak spakować plecak i ruszyć śladami młodego podróżnika. Wyposażone w lniany worek, mapę, lusterko, lupę oraz przybory do robienia notatek i rozwiązywania łamigłówek z pewnością świetnie sobie poradzą.

Będąc „Na tropie Tomka”, poznają tradycje odległych kultur oraz mieszkańców Afryki, Australii i Ameryki. Dowiedzą się, gdzie pieprz rośnie, kto mieszka w tipi i czy sny mogą być prawdziwe. Wyprawa, w której może uczestniczyć cała Wasza rodzina, edukuje, bawi, uruchamia zmysły, dostarcza niesamowitych wrażeń i rozbudza ciekawość świata.

„Na tropie Tomka”

Źródło zdjęcia: https://muzeumslaskie.pl/ 

 

  • „Światło historii” – wystawa, która łączy pokolenia

Inną wartą uwagi wystawą jest „Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów”. Podążając ścieżką historii, którą wyznaczają poszczególne eksponaty, poznacie dziedzictwo kulturowe Śląska, usłyszycie o wydarzeniach, które ukształtowały tutejszą historię, obyczajowość i społeczeństwo. Zobaczycie mnóstwo przedmiotów, które definiowały rzeczywistość końca XX w. Przechodząc przez symboliczną bramę kopalni „Katowice”, przeniesiecie się w czasy, w których blokowiska były szare jak deszczowe chmury, a po ulicach mknęły Fiaty 126 P we wszystkich możliwych kolorach.

Zajrzycie do kuchni, w jakiej śląska rodzina przy wspólnym stole zajadała żur lub wodzionkę, a także wnętrza kawiarni i pokoju robotniczego hotelu. Dzieci widząc meblościanki lakierowane na wysoki połysk, lampy z abażurem w kształcie dzwonka oraz ściany zdobione proporczykami i matami ze słomy będą miały natomiast wyobrażenie na temat tego, jak wyglądały typowe mieszkania z lat 80 ubiegłego wieku.

Mimo trudnych tematów i skomplikowanej przeszłości Górnego Śląska wystawa jest przejrzysta i prezentuje się przystępnie nie tylko dla dorosłych, ale również i dla młodszych odbiorców.

„Światło historii”

Źródło zdjęcia: https://muzeumslaskie.pl/ 

 

  • Wieża z tarasem widokowym

Wyjątkową atrakcją Muzeum Śląskiego jest również wieża wyciągowa szybu Warszawa II. Panoramiczna winda, która zawiezie Was na wysokość 40 m, umożliwia podziwianie okolicy. Jednak to z tarasu na szczycie zobaczycie miejską panoramę w pełnej krasie.

Więcej informacji: www.muzeumslaskie.pl

Współrzędne GPS: 50.26370, 19.03424

Atrakcja dla starszych i młodszych dzieci

Źródło zdjęcia: https://muzeumslaskie.pl/ 

 

Katowickie murale

Jest w Katowicach galeria, która wymyka się muzealnym murom. To bezpłatna, dostępna przez cały rok miejska galeria murali, którą możecie zwiedzić, spacerując po ulicach Katowic.

Atrakcja na spacerze

Źródło zdjęcia: https://murale.katowice.eu/murale/ 

Na ul. Katowickiej 39 zobaczycie piękny, kolorowy mural przedstawiający bociana na łące, który powstał w ramach EXPO 2020 w Dubaju. Z czarnej ściany budynku przy ul. Roździeńskiej 22 na przechodniów spoglądają natomiast Florian i Flora. Ona uosabia potęgę przyrody, on patronuje hutnikom i strażakom.

Miasto pamięta nie tylko o górnikach, którym poświęca całe muzealne ekspozycje, ale także o urodzonym w Katowicach Jerzym Kukuczce, którego uhonorowało muralem na budynku przy skrzyżowaniu ul. Katowickiej i Markiefki oraz w przejściu podziemnym, tym samym, w którym zobaczycie wizerunek Magika – rapera legendarnej Paktofoniki.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Niemałe wrażenie na pewno wywrze na Was trójwymiarowy mural przedstawiający sterowiec przebijający się przez ścianę budynku stojącego przy ul. 1 Maja 7 albo ten z dwoma ptakami na ul. Mariackiej Tylnej 11. Jeden obraz przedstawia upierzonego ptaka, drugi jego wnętrze.

Murale w Katowicach

Źródło zdjęcia: https://murale.katowice.eu/murale/ 

Do myślenia daje też mural na ul. Mikusińskiego 5. Jego autor namalował włącznik światła. Po jakimś czasie nieznany „artysta”? dopisał do niego słowa „turn mind”, które nadają muralowi głębi i znaczenia.

Podziwiamy z dziećmi Katowice

Źródło zdjęcia: https://murale.katowice.eu/murale/ 

Murali, które opowiadają historię, śmieszą, zaskakują czy skłaniają do refleksji, jest w Katowicach znacznie więcej, wystarczy, że będziecie mieć oczy szeroko otwarte albo skorzystacie ze specjalnej mapy, a na pewno dostrzeżecie dzieła warte uwagi.

Więcej informacji: www.murale.katowice.eu/mapy

Zwiedzanie miasta - murale

Źródło zdjęcia: https://murale.katowice.eu/murale/ 

 

Muzeum Najmniejszych Książek Świata

Muzeum Najmniejszych Książek Świata to wystawa kolekcji maleńkich książek o niebagatelnej treści i wielkich ludziach.

Poświęcona twórczości Zygmunta Szkocnego prezentuje wybitne dzieła literatury w wersji mini. Wśród 87 tych mikrointroligatorskich cudów o rozmiarze często nie większym niż 1 cm na 1 cm zobaczycie m.in. biografie Fryderyka Chopina, Mikołaja Kopernika, Alfreda Nobla, Leonarda da Vinci, a także Alfabet Łaciński – książkę tak maleńkich rozmiarów, że zasłużyła na wpis do księgi rekordów Guinnessa.

Ciekawostką jest też znaczek pocztowy z treścią ustawy budowlanej, a także ziarnko grochu z tekstami 3 modlitw.

Współrzędne GPS: 50.21487, 18.96904

 

Prócz interesującej architektury, zabytków i wystaw w Katowicach nie brakuje atrakcji dla dzieci i zieleni, która daje wytchnienie od miejskiego zgiełku. Zanim jednak zaprosimy Was na łono natury, zaszalejcie trochę. Zacznijcie od Bajki Pana Kleksa.

 

Bajka Pana Kleksa

O tym, że książki pobudzają wyobraźnię, edukują, zabierają czytelnika w nieznane krainy, pewnie nieraz mówiliście swoim dzieciom. Książki mogą też inspirować i dokładnie tak było z dziełem Jana Brzechwy – „Akademią Pana Kleksa”, dzięki której w Katowicach powstała niezwykła sala zabaw zwana Bajką Pana Kleksa.

Miejsce zabaw dla dzieci - atrakcje w Katowicach

Źródło zdjęcia: www.bajkapanakleksa.pl

Za wspaniałą zabawę musicie się jednak odwdzięczyć Panu Kleksowi, odnajdując cenne przedmioty, które ukradł mu przebiegły Bebok. A szukać ich będziecie w poszczególnych strefach.

Są wśród nich Kraina Szpaka Mateusza z Kuchnią Pana Kleksa, w której spróbujecie m.in., jak smakują jadalne farbki i Psim Rajem, gdzie odbierzecie lekcję języka, jakim porozumiewają się psy.

Kraina Szpaka Mateusza - idealne miejsce dla rodzin

Źródło zdjęcia: www.bajkapanakleksa.pl

Kolejna strefa zwana Królestwem Bajdocji zwiastuje niezwykłą przygodę – rejs statkiem Apolinarym Bajem, naukę wiązania żeglarskich węzłów, korzystania z busoli i czytania map.

Bajka Pana Kleksa - Katowice

Źródło zdjęcia: www.bajkapanakleksa.pl

W Podwodnym Świecie Królowej Aby, czyli Abecji sporo dowiecie się na temat ekologii i ochrony środowiska. Wyposażeni w bogactwo cennych informacji wyruszycie na pokładzie batyskafu na ratunek planecie, której grozi ekologiczna katastrofa.

Podwodny Świat - atrakcja dla dzieci

Źródło zdjęcia: www.bajkapanakleksa.pl

Kolejną podróż odbędziecie statkiem Voltan II, tym razem nie będzie to jednak morska ani podwodna przygoda, lecz niezwykła wyprawa w kosmos na Planetę Fantazji i Złomowisko Robotów. Międzyplanetarny lot okaże się świetną okazją do nauki astrologii i astronomii.

W Ostatnim Rezerwacie Przyrody niespodziewanie znów znajdziecie się na Ziemi, by zgłębić wiedzę ornitologiczną i entomologiczną. Poznacie fascynujący świat owadów i dokładniej przyjrzycie się ptakom.

Ostatni Rezerwat Przyrody

Źródło zdjęcia: www.bajkapanakleksa.pl

Bajkę Pana Kleksa możecie zwiedzać z przewodnikiem lub samodzielnie. Za każdym jednak razem spodziewajcie się niezapomnianych wrażeń, beztroskiej zabawy i alternatywnych sposobów nauczania.

Bo Pan Kleks nie uczy „…ani tabliczki mnożenia, ani gramatyki, ani kaligrafii, ani tych wszystkich nauk, które są zazwyczaj wykładane w szkołach”. Zgodnie ze swym zwyczajem pootwiera Wam głowy i naleje do nich oleju. Możecie być pewni, że jego niecodzienne bajkowe sposoby na naukę i zabawę bardzo Wam się spodobają.

Więcej informacji: www.bajkapanakleksa.pl

Współrzędne GPS: 50.25530, 19.06168

Planeta Fantazja - Bajka Pana Kleksa

Źródło zdjęcia: www.bajkapanakleksa.pl

 

1000 klocków – buduj i leg godt

Choć powstały ponad 90 lat temu przede wszystkim z myślą o dzieciach, rodzice też je uwielbiają. Bo klocki LEGO (od duńskiego zwrotu „Leg godt” oznaczającego „baw się dobrze”) gwarantują dobrą zabawę każdemu niezależnie od wieku.

Gdzie zabrać dziecko w Katowicach?

Źródło zdjęcia: https://1000klockow.pl/ 

Jeśli chcielibyście się przekonać, jak dobra może być to zabawa, przyjdźcie do wyjątkowego Centrum Kreatywności 1000 klocków. W ogromnej kolorowej przestrzeni do dyspozycji macie m.in.:

  • piaskownicę z klockami LEGO do budowania według własnej inwencji oraz zestawy klocków np. Friends, Boost, Technic do budowania zgodnie z instrukcją,
  • klocki LEGO Soft w rozmiarze XXL o poręcznych gabarytach i miękkiej strukturze idealne dla najmłodszych konstruktorów,
  • miasteczko LEGO Duplo, którego oś stanowią wiadukty i tory kolejowe z pociągami. Zbudowane dookoła farma ze zwierzętami, zoo, zamek księżniczki, wesołe
  • miasteczko, posterunek policji i remiza strażacka rozszerzają możliwości zabawy o dodatkowe opcje,
  • makietę z gotowymi budowlami np. statkiem pirackim, latającą twierdzą wojowników Ninjago i obiektem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia,
  • wielopoziomowe miasteczko LEGO City wyposażone w gotowe do zabawy domki, budynki policji, straży pożarnej, drogi, plażę, mnóstwo autek i figurek,
  • tor dla autek idealny do wyścigów i skoków w dal.
Katowice - miejsce dla maluchów

Źródło zdjęcia: https://1000klockow.pl/ 

Urodziny w klockach LEGO

Źródło zdjęcia: https://1000klockow.pl/ 

Zabawa w przestrzeni 1000 klocków daje nieograniczone pole do wyobraźni, którą Wasze dzieci mogą testować na 1000 różnych sposobów. Bawiąc się, będą jednocześnie rozwijać zdolności motoryczne, matematyczne i techniczne. Zdobędą też podstawy wiedzy inżynieryjnej i architektonicznej.

Więcej informacji: www.1000klockow.pl

Współrzędne GPS: 50.27805, 18.97628

Wystawa klocków LEGO dla dzieci

Źródło zdjęcia: https://1000klockow.pl/ 

 

Bombel Cafe Bawialnia Naturalna

Bombel Cafe to kawiarnia z naturalną bawialnią, w której miło spędzicie czas z Waszymi maluchami i w spokoju możecie delektować się kawą oraz słodkimi pysznościami.

Kącik malucha

Źródło zdjęcia: www.bombelcafe.pl

Przestrzeń kawiarni wykorzystująca drewniane konstrukcje została zainspirowana pedagogiką Montessori i szkoły Waldorfskiej. Daje ona duże pole nie tylko do zabawy, ale rozwijania dziecięcej wyobraźni.

Wspiera rozwój dzieci, pozwalając im na samodzielność. Umożliwia też odgrywanie rozmaitych ról. Wasze pociechy mogą się tu wcielić w weterynarza, lekarza, dentystę, kucharza lub pobawić w dom.

Kawiarnia na odpoczynek w Katowicach

Źródło zdjęcia: www.bombelcafe.pl

Do dyspozycji mają konstrukcje do wspinania i zjeżdżania, stolik z przyborami do twórczości plastycznej, rozmaite gry, kosz sklepowy z produktami spożywczymi, makietę z drewnianymi pociągami, a w kawiarnianym ogródku, w którym na co dzień odbywają się warsztaty tematyczne – drewniane domki, mini kort, błotną kuchnię i ścieżkę sensoryczną.

Dla niemowląt, które jeszcze nie potrafią chodzić i obserwują świat z perspektywy podłogi, również przewidziano specjalny kącik.

Więcej informacji: www.bombelcafe.pl

Współrzędne GPS: 50.18444, 18.96885

Miejsce przyjazne Rodzicom z dzieckiem

Źródło zdjęcia: www.bombelcafe.pl

 

Papugarnia Carmen

Najpiękniejsze papugi z całego świata „przyleciały na ptasi zlot” do Katowic i postanowiły zostać, tworząc największą w Polsce Papugarnię Carmen.

Łącznie mieszka w niej ponad 100 egzotycznych ptaków. Są wśród nich takie piękności jak: ary ararauna, severa i nobilis, żako kongijskie, kakadu różowe i żółtoczube, nimfy, amazonki i wiele innych większych i mniejszych gaduł. Bo papugi to straszne gaduły. Wiedzieliście? Jak się rozgadają i rozśpiewają, to czasem człowiekowi do słowa dojść nie pozwolą.

To również przemiłe stworzenia. Latają swobodnie nad głowami zwiedzających, jednak jeśli zdobędziecie ich zaufanie, obniżą loty. Pozwolą się nakarmić specjalną karmą, usiądą na ramieniu i być może szepną nawet coś do uszka. Mrugną okiem do migawki aparatu, bo to takie ptasie celebrytki. Choć za błyskiem fleszy nie przepadają, to do zdjęć uwielbiają pozować.

Więcej informacji: www.sklepcarmen.pl/papugarnia-katowice

Współrzędne GPS: 50.26767, 18.97014

 

Park trampolin Jumpcity

Jumpcity to najlepszy park trampolin na Śląsku, w którym każdy wyskacze sobie pozytywną energię.

Na rozgrzewkę – trampoliny tradycyjne i skośne na głównej arenie, a potem hop na kolejną trampolinową atrakcję np. na slackline – giętką taśmę zawieszoną nad basenem z gąbkami, po której, by nie spaść trzeba przejść jak zawodowy cyrkowiec lub równoważnię, na której jak gladiator zwyciężycie, zrzucając przegranego … nie, nie w paszczę dzikiego zwierza jak to było w Koloseum, a do kolejnego gąbkowego basenu.

JumpCity Katowice

Źródło zdjęcia: www.katowice.jumpcity.pl

W Jumpcity każda atrakcja gwarantuje miękkie lądowanie, nawet Airtrack – sprężysta mata wypełniona powietrzem, która prócz ćwiczeń gimnastycznych stanowi świetne podłoże do robienia przewrotów, podskoków, salt i dziecięcych wygłupów.

Atrakcja dla starszych dzieci

Źródło zdjęcia: www.katowice.jumpcity.pl

Kolorowa strefa dla wspinaczy, ogromna poducha dla skoczków, zbijak obrotowy KnockOut dla wielbicieli rywalizacji, ścieżki akrobatyczne dla artystów cyrkowych, trampoliny dla sportowców, na których można trenować wsady jak prawdziwi koszykarze, a także strefa, w której radośnie i bezpiecznie mogą bawić się najmłodsze dzieci, gwarantują wyśmienitą zabawę dla całej rodziny.

Ciekawe miejsce w Katowicach

Źródło zdjęcia: www.katowice.jumpcity.pl

Oderwiecie się tu od ziemi i sprawdzicie jak mocno działa na Was siła grawitacji. Być może przez krótką chwilę poczujecie wolność, jakiej doświadczają ptaki.

Więcej informacji: www.katowice.jumpcity.pl

Współrzędne GPS: 50.22506, 18.98993

Przyjazne maluchom miejsce w JumpCity

Źródło zdjęcia: www.katowice.jumpcity.pl

 

Dolina 3 Stawów

Wiedzieliście, że Katowice są jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce?

Na terenie stolicy Śląska znajduje się sporych rozmiarów obszar zwany Doliną 3 Stawów. Stawy i oczka wodne powstały w wyrobiskach piasku wydobywanego na potrzeby górnictwa. Ukryte wśród zieleni lasu mieszanego wraz z infrastrukturą towarzyszącą, tworzą popularne w Katowicach centrum sportu i wypoczynku na łonie natury. Można śmiało powiedzieć, że to oaza przyrody w samym centrum miasta z mnóstwem ptaków, które kryją się w koronach drzew i płazów przemykających w trawie.

Między drzewami wiją się ścieżki rowerowe i rolkostrada do śmigania nie tylko na rolkach, ale też deskorolce czy hulajnodze. Na desce pojeździcie również w skateparku zlokalizowanym przy Pomniku Trudu Górniczego. W gąszczu ścieżek spacerowych znajdziecie siłownie plenerowe, tradycyjny i wodny plac zabaw, a także roślinne labirynty.

Turystów do Doliny 3 Stawów przyciągają również kąpielisko i wypożyczalnia sprzętu wodnego, w której wypożyczycie łódkę, deskę surfingową, kajak czy rower wodny. Na terenie kompleksu jest też boisko do gry w piłkę i miejsce do grillowania.

Współrzędne GPS: parking przy kąpielisku 50.24292, 19.04315

 

Rodzinna wycieczka do Katowic pokaże Wam to miasto z innej niż stereotypowa perspektywy.

Przekonacie się, że stolica Śląska to miasto pełne wątków związanych z górnictwem i przemysłem, ale też postępowe, pełne kolorów, propozycji na miłe spędzenie czasu i przede wszystkim przyjaźnie nastawione do turystów, w tym rodzin z dziećmi.

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi