Jelenia Góra - atrakcje dla dzieci

Jelenia Góra – atrakcje dla dzieci

Serce malowniczej Kotliny Jeleniogórskiej bije w mieście, w którym dawno, dawno temu Bolesław Krzywousty ujrzał pięknego jelenia, na cześć którego założył osadę. Minęły stulecia, a piastowski gród rozkwitł i stał się pięknym miastem o nazwie Jelenia Góra.

Widoki, jakie otaczają miasto, są jak z obrazka. Góry Kaczawskie, Izerskie, Rudawy Janowickie i Karkonosze tworzą górzysty krajobraz, którego Jeleniej Górze inne miasta mogłyby tylko pozazdrościć. Nie tylko otoczenie naturalne przyciąga tu turystów z całej Polski. Wielowiekowa, bogata w zabytki i liczne atrakcje turystyczne miejscowość obfituje w świetne propozycje dla rodzin z dziećmi.

Symbol miasta - atrakcje Jelenia Góra

Źródło zdjęcia: http://jeleniagora.pl/ 

Można ją odwiedzić o każdej porze roku. Krótki weekendowy wyjazd, letnie wakacje czy zimowe ferie spędzone w Jeleniej Górze to gwarancja udanego wypoczynku niezależnie od czasu jego trwania i sezonu.

Widoki górskie

Źródło zdjęcia: https://kpnmab.pl/ 

Co zatem zwiedzić, by poznać historię Jeleniej Góry i nie zanudzić przy tym dzieci? Gdzie pójść, by zobaczyć coś, czego nie ma winnych miastach, nie męcząc przy okazji małych nóżek? Jakie atrakcje zapewnić dzieciom, by nie tylko one radośnie spędziły czas?

Wskazówki poniżej. Jesteśmy pewni, że niejedna przypadnie Wam do gustu.

Jelenia Gór - atrakcje dla rodzin

Źródło zdjęcia: http://jeleniagora.pl/ 

 

 

Jeleniogórski rynek, ratusz i miejskie symbole

Jeleniogórski Rynek jest jednym z ładniejszych centralnych miejskich placów na terenie Dolnego Śląska. Uroku dodaje mu wianuszek barokowych kamienic, w których niegdyś mieszkali najbogatsi mieszkańcy – kramarze, kupcy, rzemieślnicy. Charakterystycznym elementem architektury budynków są podcienia – łukowato zwieńczone wnęki widoczne od frontu. Dawniej wstawiano w nie kramy, rzeźnickie jatki, ławy chlebowe, stoiska z wyrobami kuśnierskimi i rzemieślniczymi.

Zwiedzamy z dziećmi Jelenią Górę

Źródło zdjęcia: http://jeleniagora.pl/ 

A od nazw sprzedawanych produktów nazywano całe pierzeje. Zgodnie z tym na jeleniogórskim rynku były pierzeje kuźników, sukienników, przędzarzy, kuśnierzy, zbożowa, maślana, pończoszników i białoskórników. Jakież to proste. Każdy od razu wiedział gdzie, co kupić.

Ratusz pochodzi z XVIII w. W piwnicach jednak zachowały się fragmenty fundamentów po jego poprzedniku. Okazały gmach będący dziś siedzibą Urzędu i Rady Miasta oraz Urzędu Stanu Cywilnego sąsiaduje z „Siedmioma domami”.

Jelenia Góra - atrakcje na rynku

Źródło zdjęcia: http://jeleniagora.pl/ 

Jak zauważycie, budynki połączone są kładką na wysokości pierwszego piętra, pod którą kiedyś przebiegała linia tramwajowa z Jeleniej Góry, przez Cieplice aż do Sobieszowa. Dziś tramwaje po mieście nie jeżdżą. Pozostałości trakcyjne na niektórych kamienicach, fragment torowiska oraz tramwaj, który pełni funkcję sklepiku z pamiątkami przypominają jednak o tym, że dawniej była tu komunikacja tramwajowa. Pod kładką łączącą „Siedem Domów” z Ratuszem zauważycie „wtopionego” w mury szczudlarza. To rzeźba upamiętniająca organizację pierwszego festiwalu teatrów ulicznych w Polsce.

Charakterystycznymi elementami jeleniogórskiego rynku są jeszcze instalacja przedstawiająca jelenia w kolorze czerwonym, a także fontanna Neptuna.

Fontanna Neptuna

Źródło zdjęcia: http://jeleniagora.pl/ 

W mieście u podnóża górskich szczytów obecność mitycznego boga mórz może nieco Was zdziwić. Historia dobrych stosunków Jeleniej Góry z kupcami z zamorskich krajów tłumaczy jednak jego obecność i rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Współrzędne GPS: 50.90326, 15.73444

Widok na miasto - Jelenia Góra

Źródło zdjęcia: http://jeleniagora.pl/ 

 

Mury obronne

Jak większość miast o średniowiecznym rodowodzie Jelenia Góra również opasana była murami obronnymi. Do czasów dzisiejszych niewiele jednak z nich pozostało. Zachowane fragmenty bez problemów jednak odróżnicie od budowli bardziej współczesnych.

Na skrzyżowaniu ulic Grodzkiej i Jana III Sobieskiego wznosi się Baszta Grodzka, przy ul. Jasnej do nieba pnie się Baszta Zamkowa, a przy ul. 1 Maja – Wieża Wojanowska z kaplicą św. Anny.

Jelenia Gór - mury obronne

Źródło zdjęcia: http://jeleniagora.pl/ 

 

Baszta Grodzka

Jako jedna z kilkudziesięciu wież strażniczych strzegących miasta przed najeźdźcą Baszta Grodzka powstała w XV w. Krótko jednak pełniła funkcje wojskowe. W kolejnych stuleciach zaadaptowano ją na mieszkania komunalne. Później użyczyła wnętrz Domowi Związków Twórczych, redakcji miesięcznika „Karkonosze”, a nawet Centrum Informacji Turystycznej. Obecnie możecie tu zarezerwować pokój w hostelu Baszta Grodzka.

Współrzędne GPS: 50.90326, 15.73192

 

Baszta Zamkowa

Brama Zamkowa była jedną z bram wjazdowych do Jeleniej Góry. Dziś o jej istnieniu przypomina jedyny pozostały fragment – Wieża zwana Zamkową. Możecie się na nią wspiąć, by podziwiać Jelenią Górę i panoramę Karkonoszy. Taras widokowy udostępniany jest turystom za darmo przez cały rok.

Wieża Zamkowa - atrakcja miasta

Źródło zdjęcia: http://jeleniagora.pl/ 

W związku z tym, iż jest to średniowieczna budowla, miejcie na uwadze fakt, iż schody mogą być strome i momentami trudne do pokonania dla małych turystów. Baszta powstała w XVI w. w miejscu wcześniejszej budowli, którą strawił pożar. Otwory w kształcie krzyża, które dostrzeżecie w jej ścianach, pełniły niegdyś funkcję otworów strzelniczych.

Wewnątrz znajdowało się też więzienie.

Współrzędne GPS: 50.90428, 15.73228

 

Brama Wojanowska

Ostatnią z zachowanych miejskich warowni jest Brama Wojanowska, która stanowi połączenie bramy miejskiej, wieży i bastei. Do XVIII w. miała zwodzony most nad fosą i podwójne kraty. Jako element średniowiecznego ufortyfikowania w największych czeluściach skrywała również więzienne lochy. Po pożarze, o którym wspomina historia tego miejsca, basztę odbudowano jednak w mniej okazałej formie. Pod koniec XIX w. rozebrano ją i przeniesiono na teren koszar wojskowych. Po gruntownym remoncie, jakiemu ją poddano, powróciła na swoje miejsce ozdobiona kartuszami z herbami Jeleniej Góry, Śląska i Prus.

W bastei przy Bramie Wojanowskiej znajduje się kaplica św. Anny wzniesiona ku chwale wielkiej babki Chrystusa św. Anny. W przyziemiu kaplicy widnieją fragmenty krzyża pokutnego, a dzwon rozbrzmiewał tylko wtedy, gdy zmarł jakiś mieszkaniec Jeleniej Góry. W grubych na 1,5 m murach budynku dostrzeżecie otwory strzelnicze, które dowodzą militarnej funkcji sakralnego obiektu w niespokojnych czasach.

Współrzędne GPS: 50.90309, 15.72769

 

Kościoły

Wędrując wzdłuż ul. 1 Maja, miniecie XIX i XX- wieczne kamienice (niektóre z elementami dawnych trakcji tramwajowych) i dojdziecie do Cerkwi Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze. To dawny kościół rzymskokatolicki, który aktualnie służy wiernym prawosławnym. Wewnątrz można podziwiać malowidła pędzla Jerzego Nowosielskiego oraz ikonostas. To część cerkwi ozdobiona ikonami usytuowana pomiędzy ołtarzem, a częścią przeznaczoną dla wiernych.

Zewnętrzne ściany ukazują natomiast 2 pokutne krzyże z XVI w. Najprawdopodobniej ich fundatorem był ktoś, kto dopuścił się zabójstwa. Średniowieczny system prawny nakazywał mu sfinansowanie krzyża zdobionego narzędziami zbrodni. W tym przypadku na większym krzyżu widnieją miecz i kusza, na mniejszym prostokąt.

Takich krzyży na terenie Polski jest ok. 600. Były one ostatnim elementem zadośćuczynienia, które obejmowało m.in. pokrycie kosztów pogrzebu i przewodu sądowego, finansowe wsparcie dla rodziny zmarłego i pielgrzymkę do świętego miejsca. Przy krzyżu następowało pojednanie między zbrodniarzem a rodziną ofiary.

Na uwagę zasługuję jeszcze inne 2 kościoły. Sylwetka jednego z nich rysuje się nieco dalej, również na ul. 1 Maja. To kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze – największa świątynia w Jeleniej Górze, która dawniej była kościołem garnizonowym. Drugi zwany Bazyliką św. Erazma i św. Pankracego jest najstarszym kościołem w mieście i gromadzi wiernych przy Placu Kościelnym.

Współrzędne GPS: 50.90304, 15.74267, 50.90373, 15.74430, 50.90356, 15.73674

Zabytkowa bazylika - zwiedzanie Jeleniej Góry

Źródło zdjęcia: http://jeleniagora.pl/ 

 

Porwanie Europy

Na skrzyżowaniu ulic 1 Maja z Pocztową możecie sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z bykiem i siedzącą na jego grzbiecie kobietą. To pomnik przedstawiający „Porwanie Europy” ufundowany przez Prezydenta Jeleniej Góry z okazji 10 rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Rzeźba nawiązuje do boga Zeusa i miłości, jaką darzył ziemską kobietę. Mówi o tym, jak potężna bywa miłość i o tym, że nadzieja jest w stanie przebić się przez powłokę wszechogarniającego zła.

Współrzędne GPS: 50.90313, 15.74085

 

Borowy Jar

Pełen punktów widokowych, zabytków i ciekawych historii Borowy Jar – Ogrody Ducha Gór to malownicze miejsce wprost idealne na dłuższy pobyt z dziećmi na łonie natury. Położony na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bobru między Jelenią Górą a Siedlęcinem łączy obie te miejscowości pieszo-rowerowymi szlakami turystycznymi oznaczonymi na żółto i zielono.

Szlaki te zespalają się i rozwidlają, oferując nieco inne widoki po drodze. Do celu wycieczki możecie pójść jednym z nich, by w drodze powrotnej zatoczyć pętlę i powrócić drugim. Żółty szlak (Ścieżka Dolna) na całym odcinku prowadzi wzdłuż koryta rzeki Bóbr, zielony (Ścieżka Górna) momentami od niej odbija.

 

Wzgórze Krzywoustego

Pierwszy punkt krajobrazowej trasy stanowi Wzgórze Krzywoustego. Z zalesionym wzgórzem sięgającym 336 m n.p.m. wiąże się legenda o powstaniu Jeleniej Góry. Podobno dawno temu książę Bolesław Krzywousty, polując w karkonoskich lasach, ujrzał dorodnego jelenia. Dostojne zwierzę z pięknym porożem na głowie urzekło go do tego stopnia, że w leśnych kniejach postanowił założyć gród obronny, który był zalążkiem miasta zwanego Jelenią Górą.

Na Wzgórzu Krzywoustego znajduje się najbardziej znany w mieście punkt widokowy. Chcąc jednak podziwiać piękno okolicy, musicie wspiąć się na szczyt strzelistej wieży sięgającej 35 m. Zwana Grzybkiem powstała w 1911 r. dzięki loteriom, publicznym zbiórkom i prywatnym datkom mieszkańców miasta. Wieża udostępniana jest bezpłatnie w miesiącach od kwietnia do października. Na wieńczący ją taras widokowy dostaniecie się, idąc krętymi schodami. Widać z niego miasto, Kotlinę Jeleniogórską, Góry Kaczawskie oraz wiele karkonoskich szczytów.

Współrzędne GPS: 50.91076, 15.72459

 

Cudowne Źródełko

15 minut drogi od Wzgórza Krzywoustego tryska Cudowne Źródełko. Z nim też wiążę się pewna legenda. W czasach średniowiecza odbywały się w tym miejscu „Sądy Boże”. Polegały one na wypiciu źródlanej wody, która jak wówczas wierzono, była trunkiem prawdomówności. Obrządkowi poddawani byli rycerze, czarownice, a także osoby podejrzane o zdradę małżeńską.

Wieść niesie, że jeden z rycerzy po zwilżeniu ust wodą padł jak długi na ziemię i już się nie podniósł. To jeszcze bardziej wzmocniło wierzenia na temat Źródełka. Od tej pory wszyscy, którzy mieli coś za uszami, unikali go jak ognia. Mimo złej sławy i upływu stuleci Cudowne Źródełko nadal cieszy się dużym zainteresowaniem. Zawsze są przy nim jacyś turyści, którzy z upodobaniem napełniają butelki wodą. Ciekawe czy później piją tę wodę. Jak myślicie? Nie wierzą w dawne przesądy, czy po prostu są tacy prawdomówni?

Współrzędne GPS: 50.91097, 15.71979

 

Ścieżka Poetów

Idąc zielonym szlakiem od Cudownego Źródełka, miniecie Ścieżkę Nimf.

Kawałek dalej na zachodnim zboczu wzgórza Kapliczna rośnie okazały Dąb Cesarski. Staruszek liczy ponad 300 lat i jest pomnikiem przyrody. Na przełomie XVII i XVIII w. był jedną z głównych atrakcji Ogrodu Muz, który niegdyś tu istniał. Swoją wycieczkę możecie kontynuować, idąc zielonym szlakiem tzw.

Drogą Środkową. Po chwili droga rozwidla się, wiodąc m.in. na Ścieżkę Poetów, która po ok. 0,7 km ponownie łączy się ze szlakiem i prowadzi do punktu widokowego Trafalgar. Miejsce jest ogrodzone barierkami, a widoki, jakie się z niego roztaczają, wychodzą na 3 strony świata. Patrząc w dal, zobaczycie Jelenią Górę, przełom rzeki Bóbr oraz Rudawy Janowickie – pasmo górskie wschodniej części Sudetów Zachodnich z górskimi szczytami Skalnika, Sokolika i Krzyżnej Góry.

Współrzędne GPS: 50.91078, 15.71949

 

Koniec Świata i Perła Zachodu

Dalej za Ścieżką Poetów jest Koniec Świata. Chciałoby się powiedzieć – już TYLKO Koniec Świata, ale jak się okazuje, przechodząc obok wzgórza o nazwie Hades, dotrzecie do Perły Zachodu. Koniec Świata to wyspa w kształcie trójkąta sztucznie utworzona na rzece Bóbr. Nazwano ją tak ze względu na lokalizację – jest najdalej wysuniętą częścią Borowego Jaru.

Kiedyś działała na niej papiernia, obecnie wznosi się tylko elektrownia wodna. Perła Zachodu to natomiast urokliwy gościnie położony nad Jeziorem Modrym w Siedlęcinie. Możecie posilić się w nim przed drogą powrotną do Jeleniej Góry, a na tarasie wieży widokowej nakarmić dodatkowo zmysły widokiem skał i jeziora z zawieszonym nad nim mostkiem.

Współrzędne GPS: 50.92292, 15.69609

 

Wzgórze Gapy

Prawobrzeżne tereny rzeki Bóbr wiodą do Wzgórza Gapy. To mniej uczęszczana część Parku Krajobrazowego Doliny Bobru, co nie znaczy, że mniej atrakcyjna. Dotrzecie tam z Perły Zachodu (na jeziorze jest most) lub bezpośrednio z ul. Podchorążych w Jeleniej Górze, zaliczając po drodze Złoty Widok. To wzgórze sięgające 259 m n.p.m., na którym znajdują się tablice informacyjne i drogowskazy na Wzgórze Gapy.

Rozległe, malownicze i porośnięte świerkami i bukami Wzgórze Gapy mierzy 470 m n.p.m. i zachwyca rozmaitymi skalnymi formacjami. Najbardziej charakterystyczne z nich to Progi, Sośnik i Czyżynki. Nie brakuje też skał znanych przede wszystkim w środowisku osób uprawiających wspinaczkę takich jak Moai, inspirowanych posągami z Wyspy Wielkanocnej. Przy skale Progi można spotkać wspinaczy. Brakuje tam barierek, trzeba więc mieć oko na dzieci. Z Sośnika natomiast pięknie prezentują się Góry Kaczawskie (np. Łysa Góra, Baraniec, Maślak), Karkonosze (np. Śnieżka, Szrenica) i Kotlina Jeleniogórska.

Więcej informacji: www.borowyjar.pl , www.perlazachodu.eu

Współrzędne GPS: 50.92085, 15.71722

 

Karkonoski Park Narodowy

Karkonoski Park Narodowy leży na terenie Dolnego Śląska (i Czech) i obejmuje 6 gmin, w tym Jelenią Górę, w której znajduje się siedziba jego Dyrekcji. Utworzony na terenie Karkonoszy – najwyższego pasma Sudetów Zachodnich, oferuje możliwość pieszych wędrówek, przejażdżek rowerowych, a nawet treningów na nartach biegowych. Przystosowane do ruchu turystycznego trasy wiodą śródleśnymi szlakami o różnym stopniu zróżnicowania terenu, wśród skałek, polodowcowych jezior, urokliwych wodospadów i grzbietami z unikatowym widokiem na górską panoramę.

Jelenia Góra - teren Karkonoskiego Parku Nardowego

Źródło zdjęcia: https://kpnmab.pl/ 

Karkonosze o każdej porze roku

Źródło zdjęcia: https://kpnmab.pl/ 

Karkonoski Park Narodowy stwarza dogodne warunku do życia dla ponad tysiąca roślin, wśród których warto wymienić wonne konwalie, zawilce, lilię złotogłów, a także endemity takie, jak np. dzwonek karkonoski, który widnieje również w logo Parku. Ciekawostką i ewenementem na skalę europejską jest fakt, iż zarówno Karkonoski Park Narodowy w Polsce i Krkonošský národní park w Czechach posługują się tym samym logo, co tylko podkreśla współpracę obu krajów i wielkość terytorialną Karkonoszy.

Karkonosze - wyprawa z dzieckiem

Źródło zdjęcia: https://kpnmab.pl/ 

Wycieczka z dziećmi po polskich górach

Źródło zdjęcia: https://kpnmab.pl/ 

Wędrując szlakami, głęboko oddychajcie. Porośnięte sosnami, świerkami, modrzewiami i jodłami wzgórza są jak naturalny dyfuzor do aromaterapii. Zmęczeni wędrówką możecie odpocząć w cieniu bukowej korony, pod jaworem, jarzębiną lub lipą, która w lecie urzeka cudownym zapachem. Jeśli będziecie uważni, być może spotkacie parkowych mieszkańców. A jest ich niemało.

Drapieżne ssaki takie jak lisy, jenoty, borsuki, wydry, leśne kuny współdzielą górzysty teren z jeleniami, sarnami, dzikami, a nawet muflonami. W koronach drzew wprawne oko dostrzeże sóweczkę zwyczajną, drozda wędrownego, a pod stopami – czmychające bezszelestnie traszki, jaszczurki, a może nawet salamandrę plamistą, która w Polsce podlega ścisłej ochronie.

Mapa Geoparku - atrakcja dla Rodziców i dzieci

Źródło zdjęcia: https://kpnmab.pl/ 

Park obejmuje cenne krajobrazowo i przyrodniczo obszary naszego kraju. Jednym z nich jest utworzona na Pogórzu Karkonoskim enklawa Karkonoskiego Parku Narodowego. W jej obrębie znajduje się wysokie na 627 m n.p.m. granitowe wzgórze porośnięte bukami, sosnami i świerkami.

Podziwiamy z dziećmi Karkonoski Park Narodowy

Źródło zdjęcia: https://kpnmab.pl/ 

Spacer w Karkonosze - atrakcje Jeleniej Góry

Źródło zdjęcia: https://kpnmab.pl/ 

Widoki górskie w Karkonoski Parku Narodowym

Źródło zdjęcia: https://kpnmab.pl/ 

To Chojnik – góra z kilkudziesięciometrowym urwiskiem, o którym wspomina legenda o Kunegundzie, słynne Zbójeckie Skały i dwie jaskinie – Jaskinia Zbójecka i Dziurawy Kamień. Tym, co przyciąga turystów na Chojnik najbardziej, są jednak ruiny warownego zamku Chojnik z XIV w. Dojdziecie do niego z Sobieszowa – dzielnicy Jeleniej Góry. Jedną z opcji jest Ścieżka dydaktyczna na „Górę Chojnik”, która w całości prowadzi przez teren Karkonoskiego Parku Narodowego. Jeśli chcielibyście pokazać dzieciom zamek Kunegundy, więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Współrzędne GPS: Dyrekcja Parku 50.84207, 15.64359, Chojnik 50.83846, 15.64459

Więcej informacji: www.kpnmab.pl

Karkonoski Park Narodowy

Źródło zdjęcia: https://kpnmab.pl/ 

Wodospady - Karkonoski Park Narodowy

Źródło zdjęcia: https://kpnmab.pl/ 

 

Muzeum Drewnianych Zabawek

Pobudzały wyobraźnię małych budowniczych i małych muzyków. Zachęcały do zabawy w dom, rozwiązywania łamigłówek i budowania nieskończenie długich taborów kolejowych. Wspomagały umiejętności motoryczne najmłodszych, uczyły kształtów i kolorów. Bawili się nimi mali Polacy, Anglicy, Belgowie i Holendrzy. W pudełkach opatrzonych napisem „wooden toys” trafiały nawet za ocean do odległej Ameryki. Zanim klocki LEGO podbiły serca małych konstruktorów, to drewniane zabawki, które powstawały w jeleniogórskiej firmie Zorka, zachwycały dzieci na całym świecie.

Kilkanaście lat temu Zorka zaprzestała produkcji. Jednak, by nikt nie zapomniał o drewnianych cudeńkach, jakie tworzyła, powstało przyzakładowe muzeum, w którym najstarsze eksponaty pochodzą z lat 50. XX w.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Ekspozycja prezentuje drewniane klocki, układanki, autka, pociągi, sortery. Są też rozmaite pchacze, np. z pingwinami i kaczuszkami, bujany konik o imieniu Marcinek, drewniane mebelki, którymi można zaaranżować domek dla lalek. Aż chce się pobawić. Organizatorzy wystawy przewidzieli, że dzieciom trudno będzie przejść obok eksponatów, nie bawiąc się nimi. Jeżeli Wasze pociechy będą miały ochotę zbudować zamek, wieżę, domek lub inną ciekawą konstrukcję, drewniane klocki są do ich dyspozycji.

Zwiedzanie muzeum zajmie Wam ok. 1 godz. Jeżeli jednak dzieci zechcą się pobawić, wizyta z pewnością się przedłuży.

Współrzędne GPS: 50.87010, 15.69159

 

Muzeum Przyrodnicze

Kim jest Liczyrzepa? Czy zwierzę można rozpoznać po porożu? Jak wyglądają ptaki mieszkające na drugim końcu świata? I co było pierwsze jajko czy kura? Na 3 pierwsze pytania odpowiedź poznacie w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze. W kwestii odpowiedzi na ostatnie z nich spór trwa do dzisiaj. Możecie być jednak pewni, że jaj do postawienia hipotezy rozwiązującej odwieczną zagadkę znajdziecie tu bez liku.

Muzeum Przyrodnicze - atrakcje Jeleniej Góry

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/muzeum.przyrodnicze 

Odwiedzając z dziećmi Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze, zobaczycie spreparowane zwierzęta – przedstawicieli ssaków, gadów, płazów, ryb, ptaków i owadów. Przyjrzycie się skałom, minerałom, skamieniałościom i muszlom. Porównacie poroża zwierząt kopytnych z różnych części świata i ptasie jaja.

Na początku możecie być nieco zaskoczeni. Zamiast wejść do świata natury zagłębicie się w historii regionu. Nie dajcie się jednak zwieść pozorom. To świetne wprowadzenie do przedmiotowego tematu muzeum. Na parterze zobaczycie też malowidła hagiograficzne poświęcone św. Bernardowi z Clairvaux, obejrzycie dawną salę do nauki przyrody i dowiecie się, czym są ule figuralne.

Spotkacie tu również Liczyrzepę – owianego legendą Ducha Gór o nietuzinkowym wyglądzie przedstawiającym zwierzę z jelenim wieńcem na głowie, potężnym dziobem, ogonem i orlimi skrzydłami. Wsparty na racicach kozicy Liczyrzepa, w niedźwiedzich łapach trzyma pień drzewa. Strzeże górskich szlaków i „Naturalnego Skarbca Karkonoszy i Kotliny Jeleniogórskiej” – wystawy poświęconej bogactwo geologiczne regionu Dolnego Śląska.

Na wystawie podziwiać możecie kamienie księżycowe, kwarce dymne, ametysty i najpiękniejsze okazy agatów, a także skały wulkaniczne, z których powstają te barwne minerały.

Ściany na pierwszym piętrze zdobią rogi, poroża i czaszki różnych zwierząt. Pochodzą od gatunków żyjących nie tylko w Europie, ale także Azji, Afryce i obu Amerykach. Opatrzone zdjęciem i opisem zwierzęcia, które dumnie je nosiło, pozwolą Wam w przyszłości łatwiej odróżnić, które np. należały do młodego osobnika, a które wieńczyło głowę przewodnika stada.

Eksponaty w ciekawym miejscu dla dzieci

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/muzeum.przyrodnicze 

W dalszą podróż po świecie przyrody zapraszają ptaki. Zarówno te egzotyczne np. z amazońskiej dżungli, jak i te z naszej strefy klimatycznej. Otrzymacie tu sporą dawkę ornitologicznej wiedzy, zobaczycie pięknie upierzone ptaki, usłyszycie odgłosy, poznacie ich zwyczaje i dowiecie się, jak budują gniazda.

Ptaki Jelenia Góra

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/muzeum.przyrodnicze 

Dzieciom z pewnością spodoba się wystawa ptasich jaj, która pozwala na porównanie wielkości jaj poszczególnych gatunków ptaków. Możliwość „zajrzenia” do wnętrza jaja i podejrzenia pisklęcia przed wykluciem się na pewno uczynią zwiedzanie tej ekspozycji jeszcze bardziej ekscytującym.

Wrażenie robi też nosorożec w kąpieli i towarzyszący mu krokodyl, a także słonica indyjska, pyton i małpy, które na tle bujnej roślinności murów świątyni tworzą wspaniałą orientalną scenerię.

Egzotyczne zwierzęta w Muzeum Przyrodniczym

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/muzeum.przyrodnicze 

Entomologiczne ciekawostki w niezwykle barwny (i to dosłownie) sposób zaprezentuje Wam wystawa motyli. Ich rozpostarte skrzydła ukazują kolorystyczne bogactwo natury. Chrząszcze, z którymi motyle dzielą przestrzeń tej wystawy, zachwycają natomiast kształtem, zadziwiają rozmiarem, ale i niezwykłymi kolorami. Niesamowity świat owadów, jakie tu zobaczycie, z pewnością nie pozostawi żadnych wątpliwości, dlaczego większość dzieci tak bardzo interesuje się robalami.

Są jeszcze grzyby. Niektóre zostały zaprezentowane w powiększeniu, inne umieszczono w leśnym środowisku, w którym występują. Zobaczycie tu wiele gatunków grzybów. Warto poświecić im chwilę i zajrzeć pod kapelusz. Umieszczone w gablotach ekspozycyjnych stanowią jedną z nielicznych tak ciekawych wystaw w Polsce.
Muzeum czynne jest przez cały rok od wtorku do niedzieli. Maluszki, które nie ukończyły 4 lat, mogą zwiedzać ekspozycję za darmo. Jeżeli planujecie wyprawę wózkiem, pamiętajcie, że budynek jest piętrowy i wózek będziecie musieli pozostawić na parterze.

Współrzędne GPS: 50.86559, 15.67782

Więcej informacji: www.muzeum-cieplice.pl

Zwiedzamy z dziećmi muzeum

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/muzeum.przyrodnicze 

 

Muzeum Karkonoskie

Wieloletnie działania, które rozpoczęły się już w 1880 r., dały efekt w postaci muzeum na miarę XXI w. Mowa o Muzeum Karkonoskim, w którym zobaczycie mnóstwo wspaniałych eksponatów i odbierzecie niezwykle ciekawą lekcję historii. Wątki koncentrują się tu przede wszystkim na kulturze i historii Karkonoszy, Dolnego Śląska i pogranicza śląsko-czeskiego. Muzeum łączy tradycję z nowoczesnością, oferując zwiedzającym edukację w atrakcyjnej i przede wszystkim przystępnej formie, z której możecie skorzystać za darmo. Odwiedzając placówkę w środę, za wizytę nic nie zapłacicie.

Już od wejścia czeka Was niespodzianka w postaci zrekonstruowanej sudeckiej chałupy. Jej wnętrze porusza wyobraźnię i pozwala kreować w głowie obrazy gospodarza siedzącego na zydlu przy stole stworzonym na wczesnorenesansową modłę i gospodynię, która wyciąga świeży chleb z pieca kaflowo-chlebowego. Na piecu stoi duża dzieża, której gospodyni jeszcze nie zdążyła umyć po tym, jak wyrobiła w niej ciasto na bochenki, a przy ławie stojącej obok pieca suszy się pranie na drążkach. Jak wyschnie, gospodyni włoży je pewnie do szafy zdobionej masywnym gzymsem lub do ludowej skrzyni. W tle słychać tykanie zegara z malunkiem kwiatów i drewnianej chałupy. Na wyposażeniu wnętrza widać jeszcze łóżko z baldachimem, rzadko spotykane w innych regionach Polski, kołyskę na biegunach i obrazy świętych patronów wsi malowane na szkle.

Ciekawe miejsce do odwiedzenia z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.muzeumkarkonoskie.pl

Szklarską tradycję regionu Karkonoszy kontynuuje znajdująca się na I piętrze Wystawa Szkła Artystycznego. Przedstawia wyroby szklane z różnych okresów np. baroku, klasycyzmu, biedermeier, secesji, Art déco, aż po współczesne wzornictwo. Zobaczycie wśród nich naczynia malowane transparentną emalią wzorowane na naczyniach indyjskiej prowincji, słynne w całej Europie kandelabry oraz lustra wykonywane ze szkła kryształowego, szkło zdobione motywami myśliwskimi, wanitatywnymi (nawiązującymi do ludzkiej egzystencji) i heraldycznymi (związanymi z herbami rodowymi).

Wśród licznych wazonów, serwisów stołowych, kieliszków, karafek nie brakuje też naczyń zdobionych widokiem znanych miejsc np. Zamku Chojnik, Śnieżki, uzdrowisk takich jak Cieplice czy Świeradów. W eksponatach tych zapisana jest historia wyrobów szklarskich, jakie powstawały na terenie Karkonoszy i Gór Izerskich już w XV w. Naczynia zaskakują bogactwem kształtów i kolorów i pomyśleć, że pierwsze z nich powstały w wędrownych hutach zwanych leśnymi, które trudniły się wyrobem naczyń użytkowych i gomółek (małych szybek) do szklenia okien.

Ekspozycję wzbogaca multimedialny pokaz grawerowania, dzięki któremu zrozumiecie, jak na szkle powstają te wszystkie piękne wzory, a także film o historii szkła.

Dzieciom do gustu na pewno przypadnie ekran dotykowy z grami, które pogłębią ich wiedzę na temat szkła.

Współrzędne GPS: 50.89757, 15.73831

Więcej informacji: www.muzeumkarkonoskie.pl

 

Muzeum Historii i Militariów

Historia zbiorów Muzeum Historii i Militariów rozpoczyna się w latach 70 XX w. w Cieplicach Śląskich. To właśnie tam gromadzono ciężki sprzęt wojskowy. Pierwszymi maszynami, które dziś zyskały miano eksponatów były m.in.: „Katiusza” – artyleryjska wyrzutnia rakietowa BM13, czołg T 34-85 oraz działa przeciwlotnicze i przeciwpancerne.

W miarę upływu czasu ekspozycję przeniesiono do Jeleniej Góry, a eksponaty przeszły pod opiekę Skansenu Uzbrojenia Wojska Polskiego będącego oddziałem Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

Czołgi i inne militarne sprzęty można zobaczyć w wielu muzeach w Polsce, jednak jeleniogórska ekspozycja Broni Ciężkiej jest obecnie największą tego typu plenerową ekspozycją na Dolnym Śląsku. Przechadzając się pomiędzy sprzętami, możecie z dziećmi obserwować rozwój techniki wojskowej, porównywać parametry poszczególnych maszyn, wielkość czołgów, kaliber wyrzutni, czy kąt podniesienia lufy poszczególnych armat.

Wśród sprzętów zgromadzonych pod gołym niebem zobaczycie m.in.: transporter opancerzony BTR 152, stację radiolokacyjną Son 9A, zespół prądotwórczy APG 15 M, wyrzutnię rakiet kierowanych SPU 2P25M1 z przeciwlotniczego zestawu rakietowego KUB, wysokościomierz BOGOTA, haubicę dywizyjną, wz. 1938, (M 30), kal. 122 mm, ochraniacz pól minowych, minę morską wz. 1908/39, działo bezodrzutowe B - 11, kal. 107 mm, a także armaty polowe, armaty przeciwpancerne, automatyczne armaty przeciwlotnicze i zestawy przeciwlotnicze.

Możecie być pewni, że wizyta w Muzeum Historii i Militariów to nie lada gratka dla pasjonatów historii i wojskowości.

Współrzędne GPS: 50.89021, 15.75135

Więcej informacji: www.militaria-muzeum.pl

 

Bramy Czasu – Time Gates

Okolice Parku Wzgórze Kościuszki skrywają pewne tajemnice, które jednak szybko możecie poznać, eksplorując tamtejsze podziemia. Time Gates, czyli Bramy Czasu zapraszają Was w niezwykłą podróż w czasie i przestrzeni po królestwie Ducha Gór.

Spośród kilku km podziemnych korytarzy dla zwiedzających udostępniono odcinek długości ok. 1200 m. Spowite półmrokiem tunele robią wrażenie tajemniczych. Klimat jest niesamowity, a wrażenia naprawdę niezapomniane.

Time Gates - atrakcja rodzinna
Źródło zdjęcia: www.timegates.pl
 

Ze względów bezpieczeństwa zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem. Co okazuje się ogromną zaletą, gdyż ten wciela się jednocześnie w rolę animatora. Snuje ciekawe opowieści, żywo odpowiada na wszystkie pytania, kreuje podniosłą atmosferę budzącą ciekawość i zainteresowanie tym, co za chwilę może się wydarzyć.

Zwiedzanie podziemnego świata trwa ok. 1 godz. i łączy w sobie przygodę przeplataną legendami, naukowymi ciekawostkami, historią Dolnego Śląska i wspaniałą zabawą przypominającą trochę grę, trochę film. Dzieciom na pewno spodobają się eksperymenty szalonego naukowca organizowane w każdy weekend, przechodzenie przez bramy czasu, które przenoszą między epokami, w tym bramę zwaną Wielką cewką Tesli. Przekraczając poszczególne bramy, zobaczycie pancerny pociąg, skrzynie wypełnione sztabkami złota, Liczyrzepę i żołnierzy Napoleona. Przeniesiecie się do świata zielarek i czasów II wojny światowej.

Jelenia Góra - zwiedzaj podziemia
Źródło zdjęcia: www.timegates.pl
 

Jeśli chcielibyście doświadczyć wszystkiego co powyżej, możecie wybrać Trasę Łączoną. W jej skład wchodzi Trasa Historyczna (trasa turystyczna o długości 1200 m z historią Dolnego Śląska) oraz Trasa Naukowa (Cewka Tesli oraz eksperymenty z ciekłym azotem). Możecie też zdecydować się na przejście tylko jednej z wymienionych tras albo wykupić bilet na zwiedzanie nocne, które jeszcze bardziej podkręca emocje.

Niezależnie od wyboru pamiętajcie, że w podziemnym świecie jest dość chłodno. Temp. ok. 7oC może wywołać gęsią skórkę. Jeśli nie chcecie, by zepsuła Wam dobrą zabawę, weźcie cieplejsze ubrania.

Niezwykła podziemna podróż może generować u dzieci różne emocje i potrzeby włącznie z potrzebą skorzystania z toalety. Gdyby takowa zaistniała nie musicie pędzić susami przez ciemne korytarze, by wydostać się na powierzchnię w poszukiwaniu WC. W obiekcie dostępne są bezpłatne toalety. A jeśli już przy opłatach jesteśmy, dzieci w wieku do lat 6 mogą podróżować po Time Gates zupełnie za darmo. Poza tym rodzinom przysługuje zakup tańszych biletów rodzinnych w konfiguracji 2+2.

Współrzędne GPS: 50.89711, 15.73912

Więcej informacji: www.timegates.pl

Ciekawa wycieczka dla rodzin z dziećmi
Źródło zdjęcia: www.timegates.pl
 

 

Jeleniogórskie Questy

Jeleniogórskie Questy to świetna propozycja dla rodzin z dziećmi – gwarantują dawkę ruchu na odcinku 5-6 km, możliwość lepszego poznania Jeleniej Góry i ok. 2 godziny wspaniałej zabawy w gronie najbliższych. Do wyboru macie 2 wycieczki „Skarb Krzywoustego” oraz „Cieplice”. Pierwsza z nich rozpoczyna się na placu Ratuszowym. Start drugiej przypada na uzdrowiskową część Cieplic.

Wystarczy, że na swój smartfon ściągniecie aplikację z Jeleniogórskim Questem i wybierzecie interesujący Was scenariusz, by za chwilę z wirtualnym przewodnikiem ruszyć ku przygodzie. Do odwiedzenia macie ok. 10 miejsc, przy których pojawiają się pytania. Bądźcie spostrzegawczy, uważni i dociekliwi, a na pewno nie przeoczycie żadnego z punktów na trasie i odpowiecie na każde pytanie. Poprawne odpowiedzi są punktowane, a im więcej punktów, tym większa szansa na ukończenie gry, otrzymanie nagrody i dyplomu.

Jeżeli chcielibyście wcielić się w postaci poszukiwaczy „Skarbu Krzywoustego”, ściągnijcie scenariusz i ruszajcie w drogę.

Android - sklep GooglePlay - TUTAJ (https://play.google.com/store/apps/details?id=games.outgo.jeleniagora&pli=1)

iOS - sklep AppStore - TUTAJ (https://apps.apple.com/us/app/questy-jeleniog%C3%B3rskie/id1480736036?l=pl&ls=1%C2%A0)

 

Termy Cieplickie

Jeśli pogoda nie dopisze albo zwiedzicie już całe miasto i wydeptacie swoje ślady na wszystkich okolicznych szlakach i ścieżkach przyrodniczych, możecie wymoczyć się w cieplutkich wodach termalnych. Oczywiście wizyta w Cieplickich Termach to propozycja idealna niezależnie od pogody, jednak najbardziej chyba cieszy w deszczowy, zimny lub wyjątkowo upalny dzień.

Termy Cieplickie pełne atrakcji

Źródło zdjęcia: www.termycieplickie.pl

Termy Cieplickie to kameralny park wodny z kompleksem basenów termalnych, wspaniałą strefą SPA, mnóstwem atrakcji dla wielbicieli wodnych szaleństw, kawiarnią z pysznościami oraz Kącikiem Pana Kropelki stworzonym dla najmłodszych. Jak się za chwilę przekonacie to również miejsce wyjątkowo przyjazne rodzinom z małymi dziećmi.

W obiekcie znajduje się długi na 25 m basen pływacki dla wszystkich, którzy potrafią pływać oraz tych, którzy dopiero się tego uczą. To właśnie tutaj odbywają się treningi indywidualne i grupowe. Jeżeli chcecie nauczyć swoją pociechę pływania, możecie to zrobić pod okiem profesjonalnego instruktora. Lekcje dedykowane są dzieciom w wieku od 4 do 16 lat. Trwają 45 minut i może w nich brać udział max. 2 – 3 uczniów. Jeżeli i Wam przydałoby się pływackie szkolenie, możecie skorzystać z lekcji pływania dla dorosłych.

Po pilnie odrobionych lekcjach czas na nagrodę, a ta czeka w basenie rekreacyjnym i obiecuje wspaniałą zabawę w temp. 29oC! Do dyspozycji macie dziką rzekę, huśtawkę wodną, masujące strumienie wody i leżanki bąbelkowe. Atrakcje te stanowią świetny wstęp do mocniejszych wrażeń, które gwarantuje zjazd zjeżdżalnią rurową o nawie cebula.

Jeśli zabawa w basenie rekreacyjnym i na zjeżdżalni to dla Waszych maluszków zbyt duże wyzwanie, brodzik będzie doskonałym wyborem. Woda o temp. 36oC jest cieplutka a atrakcje dostosowane do potrzeb i umiejętności niemowląt. 2 wodne zjeżdżalnie, tryskające foki i jeżyk tworzą przyjazną i bezpieczną przestrzeń, w której Wasze maluszki będą chętnie przebywały. Komfort zabaw dodatkowo podnosi możliwość korzystania z własnych zabawek, którymi dzieci bawią się w domowej kąpieli.

Dzięki temu pobyt w basenie przypomina kąpiel we własnej wannie, tylko nieco większej.

Cudownego relaksu i zabawy doświadczycie również na zewnątrz obiektu. Kompleks basenowy obejmuje basen termalny norweski oraz sezonowo otwarty basen parkowy.

Jelenia Góra - termy dla rodzin z dziećmi
Źródło zdjęcia: www.termycieplickie.pl
 

Ten pierwszy ma charakter całoroczny i 2 niecki – wewnątrz budynku i na zewnątrz. Wyobraźcie sobie kąpiel w gorącej wodzie w śnieżny zimowy dzień. Temperatura na dworze jest niska, a Wy wygrzewacie się w cieplutkiej wodzie, nad którą unosi się para. Obrazek jak z geotermalnych źródeł Islandii! A i przeżycia pewnie porównywalne.

Latem niezapomnianych przeżyć dostarczy Wam kąpiel w basenie parkowym, w którym temperatura wody sięga aż 32oC. 3 niecki basenowe do wyboru, z czego jedna (wyposażona w jacuzzi) znajduje się w budynku, 3-torowa zjeżdżalnia, zjeżdżalnia rurowa, wodne tryskacze, a także strefa do gry w koszykówkę, plaża i strefa leżaków gwarantują dzień pełen wrażeń.

Baseny na zewnątrz Jelenia Góra
Źródło zdjęcia: www.termycieplickie.pl
 

Jacuzzi znajdziecie również w strefie SPA, która stanowi doskonałe miejsce relaksu. Oferty dopełniają sauny fińskie, sauna parowa i infrared, gabinety masażu oraz śnieżna grota.

Na koniec jeszcze garść informacji praktycznych, które przydadzą się Wam w zaplanowaniu wizyty w Termach. Nieocenionym atutem parku wodnego są koedukacyjne szatnie, z których rodzice mogą korzystać razem z dziećmi. To naprawdę wygodne rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić sporo czasu. Zamiast biegać między szatniami, możecie korzystać z atrakcji wodnych. Na miejscu dostępne są również przewijaki dla najmłodszych dzieci. Suszarek do włosów również dla każdego wystarczy.

Termy oferuję zakup biletów w różnych wariantach. Najbardziej atrakcyjnym dla Was będzie z pewnością bilet rodzinny. Jeżeli jesteście rodziną wielodzietną, możecie też skorzystać z opcji, jakie oferuje Karta Dużej Rodziny, a także licznych zniżek na zakup biletów na atrakcje u partnerów Term Cieplickich. Bilet kupiony online upoważnia Was do wejścia na teren parku wodnego poza kolejnością.

Współrzędne GPS: 50.85992, 15.68302

Więcej informacji: www.termycieplickie.pl

Atrakcja dla każdego - Termy Cieplickie
Źródło zdjęcia: www.termycieplickie.pl
 

 

Art & Glass Festiwal

Jeżeli będziecie w Jeleniej Górze pod koniec czerwca, koniecznie zabierzcie dzieci na coroczny Art & Glass Festiwal. Jak na polską stolicę szkła przystało Jelenia Góra, organizuje cykliczny polsko-czeski event, za sprawą którego miejski Plac Ratuszowy na 2 dni całkowicie zamienia swe oblicze. Wypełnia się jarmarcznymi straganami z wyrobami ze szkła i rzemiosła artystycznego, które można nie tylko podziwiać, ale również i kupić.

Imprezie towarzyszą pokazy wydmuchiwania szkła w prawdziwych mobilnych piecach szklarskich, a także obróbki szkła. Zobaczycie, na czym polega praca kowala-artysty, jak powstaje ceramika, szklane mozaiki i niezwykła biżuteria. To wyjątkowy czas w roku, kiedy możecie zaznajomić się z wielowiekową tradycją sztuki szklarskiej regionu i być może nawet samemu wykonać szklane naczynie lub ozdobę. Wśród proponowanych wydarzeń nie brakuje również ciekawych warsztatów dla dzieci.

Na 2 dni jeleniogórski rynek wypełnia się dobrą zabawą, muzyką i atmosferą twórczości. Dzięki stoiskom handlowym i rzemieślniczym warsztatom przeistacza się w plenerową galerię sztuki, ogromny sklep z niezwykłymi przedmiotami, wielką pracownię, w której każdy może być twórcą. Impreza wyrwie Was z codzienności i zabierze w niezwykły świat piękna, którego kreatorem tym razem nie jest natura, a człowiek.

Współrzędne GPS: 50.90324, 15.73404

 

Hala Wspinaczkowa Pochylnia

Aktywność ruchowa jest niezbędnym elementem prawidłowego rozwoju małego człowieka. Maluch, który widzi schody i meble, aż pali się do tego, by się na nie wgramolić. Nieco później, już jako kilkulatek ochoczo wspina się na wszystkie drabinki na placach zabaw. Jednak kiedy wyraźne zdradza swym zachowaniem, że miałoby ochotę wdrapać się na drzewo, wielu rodzicom zapala się lampka ostrzegawcza. Wiadomo, wszystko z troski o brzdąca, który mógłby spaść z drzewa i zrobić sobie krzywdę. Szkoda jednak blokować naturalne odruchy i potrzeby wieku dziecięcego.

Zamiast to robić, można pozwolić dziecku na wspinaczkę z asekuracją. Najlepszym i najbezpieczniejszym miejscem będzie ścianka wspinaczkowa. W Hali Wspinaczkowej „Pochylnia” w Jeleniej Górze Wasze pociechy (ale i Wy również) nauczą się wspinać po ścianie pod opieką instruktora. Możecie go wynająć, jeżeli Wasze dziecko nie korzystało nigdy ze ścianki, a Wy wolelibyście jego asekurację powierzyć profesjonaliście. Organizator oferuje również szkolenia przygotowujące do wspinania z tzw. asekuracją górną i dolną oraz samodzielną wspinaczkę dla osób zaawansowanych. Na miejscu nauczycie się zapinać uprzęże, poznacie podstawowe techniki wspinaczkowe i oczywiście wypożyczycie niezbędny sprzęt.

Pochylnia - atrakcja dla starszych dzieci

Źródło zdjęcia: www.pochylnia.jgora.pl

Pochylnia z liczbą ponad 150 dróg wspinaczkowych o różnym kącie nachylenia i stopniu trudności, campusem, stanowiskami ćwiczebnymi, chwytotablicami i wielofunkcyjnym drążkiem daje wiele możliwości zarówno zaawansowanym wspinaczom, jak i tym, którzy dopiero próbują swoich sił na ściance.

Współrzędne GPS: 50.92854, 15.75241

Więcej informacji: www.pochylnia.jgora.pl

 

Discowrotki

Piesze wycieczki po przyrodniczych ścieżkach Jeleniej Góry pozwoliły Wam już odetchnąć pełną piersią, miasto znacie już tak dobrze, jak własną kieszeń, zwiedziliście wszystkie muzea, które warto było zwiedzić z dziećmi i nadal mało Wam atrakcji?

Discowrotki - wczasy z dzieckiem

Źródło zdjęcia: www.discowrotki.pl

Wciąż łakniecie wrażeń, adrenaliny, emocji? Co powiecie na Discowrotki?

To miejsce, w którym spożytkujecie nadmiar rozpierającej Was energii i jednocześnie doładujecie się kolejną porcją endorfin. Fakt, iż nie macie własnych wrotek ani nie potraficie jeździć, nie jest żadną przeszkodą. Na miejscu wypożyczycie niezbędny sprzęt – wrotki w wersji dla dzieci i dorosłych, a także kaski i ochraniacze na wypadek, gdybyście mieli problem z utrzymaniem równowagi.

Wypożyczalnia dla każdego

Źródło zdjęcia: www.discowrotki.pl

W razie potrzeby instruktor weźmie Was pod swoje skrzydła i nauczy, jak jeździć, by mieć z tego jak największą frajdę i jednocześnie nie zagrażać ani sobie, ani innym uczestnikom wrotkarskiego toru.

Wspólna jazda z dziećmi w miejscu, w którym inni robią to samo – śmigają z zawrotną prędkością, robią piruety, przewracają się, śmieją do rozpuku, to świetny pomysł na rodzinne wyjście. Miła atmosfera, muzyka i kolorowe światła stanowią świetne tło i najlepszą motywację do tego, by stawiać zarówno pierwsze kroki na wrotkach, jak i doskonalić technikę jazdy.

Współrzędne GPS: 50.90631, 15.74191

Więcej informacji: www.discowrotki.pl

 

Zdrojowy Teatr Animacji

Ruch to zdrowie. Mówi przysłowie. Ma niebagatelne znaczenie dla rozwoju dziecka. Jednak nie mniejszy wpływ na kształtowanie jego postaw, światopoglądu i dobrego gustu ma kultura. Jeśli chcecie, by Wasze pociechy bywały w teatrze częściej niż przewiduje to grafik wycieczek przedszkolnych czy szkolnych zabierzcie je do Zdrojowego Teatru Animacji, który obfituje w repertuar dziecięcych przedstawień.

Obok takich klasyków jak „Kot w butach”, ”Calineczka”, „Śpiąca Królewna” czy „Brzydkie Kaczątko” dowiecie się, co się dzieje w „Cyrku doktora Dolittle”, co robią „Czarownice w bibliotece” i kim „Kropka z Błędem” chciałaby zostać, jak dorośnie. Razem z „Królewną z drewna” odkryjecie czym jest prawdziwe szczęście, dowiecie się, jaką sprawę rozwiązał „Sherlock Holmes…” i „Kto się boi pani Eś”.

W Zdrojowym Teatrze Animacji znajdzie się coś dla małych miłośników zagadek kryminalnych, czarnego humoru, baśniowych opowieści, wspólnego śpiewania, a nawet … wegetarian. Propozycji spektakli jest mnóstwo. Wasze pociechy na pewno wybiorą temat, który najbardziej je zainteresuje i zasiadając na widowni przeżyją prawdziwą kulturalna ucztę.

Współrzędne GPS: 50.86328, 15.68129

Więcej informacji: www.teatr.jgora.pl

 

Na mapie Jeleniej Góry znajdziecie mnóstwo fantastycznych miejsc. Jest gdzie pospacerować, by zaczerpnąć świeżego powietrza i poobcować z naturą. Nie brakuje ciekawych zabytków, pięknej architektury, muzeów, historycznych wątków i kulturalnych propozycji dla małych i dużych. Również oferta rekreacyjna daje wiele możliwości aktywnego wypoczynku.

Nie zawiedzie miłośników pływania, fanów wspinaczki, ani nawet amatorów szalonej jazdy na wrotkach.

W Jeleniej Górze naprawdę jest co robić. Czy zdecydujecie się na krótszy wyjazd, czy dłuższe rodzinne wakacje u podnóża Karkonoszy, nacieszycie oczy pięknem polskich gór, wspaniale wypoczniecie i wspomnienia też będziecie mieć pierwszorzędne.

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi