Atrakcje dla dzieci w Toruniu

Toruń – atrakcje dla dzieci

Kraków Północy – pięknie prawda? Tak niektórzy mówią o Toruniu. Choć oba miasta różnią się od siebie łączy je spora liczba zabytków często światowego formatu. O ich bogactwie i różnorodności przekonaliście się zapewne już podczas Waszej pierwszej wycieczki z naszym przewodnikiem „Zwiedzanie Torunia z dziećmi”. Akcentując związki Torunia z astronomem, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”, miasto określa się również mianem Grodu Kopernika. Natomiast smakosze korzennych katarzynek i skąpanych w czekoladzie pierników nazywają je pieszczotliwie – Piernikopolis.

Korzystając z pierwszej części naszego przewodnika, mieliście okazję pospacerować po toruńskim Starym Mieście, Nowym Mieście, okalających je uliczkach i wiślanym nabrzeżu. Tym razem chcemy Wam pokazać Toruń z perspektywy atrakcji dla najmłodszych.

Toruń z lotu ptaka

Źródło zdjęcia: www.zwiedzajtorun.pl/gry-miejskie

„Toruń – atrakcje dla dzieci” zabierze Was z miejsca pachnące egzotycznymi przyprawami dodawanymi do wypieku pierników, na międzykontynentalną wyprawę do plemiennych wiosek i na spotkanie z dzikimi zwierzętami. Odbędziecie nie tylko wędrówkę po nocnym niebie, ale też polecicie w kosmos, by w końcu wylądować i już na Ziemi przyjrzeć się kopernikańskiej wizji układu heliocentrycznego w postaci fontanny. Wejdziecie do szafy, by obejrzeć rozgrywane w niej przestawienia, zabierzecie dzieci w czasy Waszego dzieciństwa i spróbujecie pokonać lęk wysokości. Wysłuchacie miejskich legend, by po chwili stawić czoła faktom i liznąć historii toruńskich fortyfikacji. Wykonacie też mnóstwo eksperymentów, które udowadniają, że nauka może być przyjemna i bardzo wciągająca.

Swoją przygodę z Toruniem możecie rozpocząć od udziału w grze miejskiej. Wprowadzi Was ona w klimat miasta podwójnego, w którym będzie po trosze Grodu Kopernika, Krakowa Północy i Piernikopolis.

Toruń - zwiedzanie z dzieckiem

Źródło zdjęcia: www.zwiedzajtorun.pl/gry-miejskie

 

Gry miejskie

Choć Toruń jest niesamowitym miastem, klasyczne zwiedzanie w pewnym momencie może się znudzić. Szczególnie najmłodszym. Gra miejska może jednak temu świetnie zaradzić. Nie musicie nic wymyślać, wystarczy wybrać scenariusz i wyruszyć z przewodnikiem – moderatorem gry ku przygodzie.

Gry miejskie dla całej rodziny w Toruniu

Źródło zdjęcia: www.zwiedzajtorun.pl/gry-miejskie

Do wyboru macie kilka scenariuszy. „Gra miejska w pigułce”, to propozycja bez zwiedzania miasta. Moderator wręczy Wam mapki obejmujące obszar toruńskiej starówki oraz zadania do rozwiązania. Zabawa trwa 2 godz. i może być świetnym wprowadzeniem do samodzielnej wyprawy. Pozostałe 4 scenariusze gier realizowane są w ciągu 3 godz. każdy i obejmują spacer z przewodnikiem oraz grę miejską. Aktualnie do wyboru macie: „Grę miejską na maxa”, „Grę miejską o Mikołaju Koperniku – wstrzymaj Słońce, rusz Ziemie!”, „Grę miejską Kopernik, czyli co było pierwsze piernik czy Kopernik??” oraz „Grę miejską Piernik bez lukru”.

Toruń - gra terenowa przyjazna dzieciom

Źródło zdjęcia: www.zwiedzajtorun.pl/gry-miejskie

Jeżeli chcielibyście skorzystać z usług przewodnika bez udziału w grze miejskiej, możecie wykupić wycieczkę obejmującą tylko zwiedzanie. Propozycji jest kilka. „Zwiedzaj Toruń na bogato” to spacer, bez gry miejskiej. Propozycja kusi bogactwem atrakcji, które w krótkim czasie możecie zobaczyć i dość dobrze poznać. Trasa „Zwiedzaj Toruń chwilę dłużej…” obejmuje nie tylko zwiedzanie Starego Miasta, ale również nowomiejską część Torunia, a „Zwiedzaj Toruń Piernikowo” zawiedzie Was do miejsc związanych z piernikową historią Torunia i wypiekiem korzennego przysmaku. Możecie też wyruszyć „Szlakiem toruńskich kościołów i dawnych zakonów” oraz poznać „Krzyżackie historyje”.

Więcej informacji: www.zwiedzajtorun.pl/gry-miejskie  oraz www.zwiedzajtorun.pl/trasyzwiedzania , współrzędne GPS miejsca startu: 53.01054, 18.60475

Zwiedzamy Toruń z dziećmi w trakcie gry terenowej

Źródło zdjęcia: www.zwiedzajtorun.pl/gry-miejskie

 

Piernikowe Muzea

W Toruniu są dwa piernikowe muzea. Jedno to Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej 4, drugie to Żywe Muzeum Piernika, które znajduje się przy ul. Rabińskiej 4.

Historia pierników w Toruniu

Źródło zdjęcia: www.kopernik.com.pl/muzuemtorunskiegopiernika

 

 

Muzeum Toruńskiego Piernika

Jest największym piernikowym muzeum w Europie i oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu. Działa 3 kondygnacjach XIX -wiecznej fabryki, która kiedyś należała do rodziny Weese – tej samej, która zapoczątkowała później działalność Fabryki Cukierniczej Kopernik.

Muzeum Toruńskiego Piernika - atrakcja dla dzieci

Źródło zdjęcia: www.kopernik.com.pl/muzuemtorunskiegopiernika

W piwnicach, gdzie rozpoczniecie swoją podróż po historii toruńskiego przysmaku, przywita Was wirtualna kramarka. Na późniejszym etapie zwiedzania dzięki „wirtualnej garderobie” będziecie mogli wcielić się w postać takiej właśnie kramarki lub właściciela fabryki. Na wystawie zobaczycie zabytkowe formy piernikarskie z okresu od XVII do XX w., a dzięki nowoczesnym multimediom poznacie proces wypiekania pierników w piecach średniowiecznych, tych z przełomu XIX i XX w. oraz współcześnie używanych.

Poznajemy proces produkcji pierników

Źródło zdjęcia: www.kopernik.com.pl/muzuemtorunskiegopiernika

Na kolejnych kondygnacjach będziecie mogli wziąć udział w warsztatach wypiekania własnych pierników i dowiecie się jaką rolę pierniki odgrywały w codziennym życiu mieszkańców Torunia. Zajrzycie do kuchni wzorowanej na tej, w której dawno temu wypiekano pierniki, sklepu z przełomu XIX i XX w. z piernikowym asortymentem, a nawet samochodu dostawczego Żuk, którym w czasach PRL-u rozwożono pierniki po toruńskich sklepach.

Powąchacie tu egzotycznych przypraw, dowiecie się, na czym polega „leżakowanie”, poznacie przepis na korzenny toruński przysmak, upieczecie go własnoręcznie i posmakujecie efektów swojej pracy. Poza tym „porozmawiacie” z właścicielem fabryki, dowiecie się, skąd się wzięła „katarzynka” i posiedzicie na miejscu kierowcy słynnego Żuka. Mówiąc krótko – poznacie pierniki od podszewki. W międzyczasie dzieci mogą skorzystać z atrakcji przygotowanych na piernikowym placu zabaw, w Sali baśni i legend oraz kąciku z grami i zabawami.

Więcej informacji: www.kopernik.com.pl/muzuemtorunskiegopiernika , współrzędne GPS: 53.01118, 18.60848

Toruń - Muzeum Piernika do zwiedzania z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.kopernik.com.pl/muzuemtorunskiegopiernika 

 

Żywe Muzeum Piernika

Żywe Muzeum Piernika oferuje Wam dwie podróże w czasie w trakcie wizyty. Pierwsza przeniesie Was w czasy średniowiecza. Znajdziecie się w dawnej piekarni ozdobionej piernikarskimi formami i wypełnionej zapachem korzennych przypraw. Przy okazji dowiecie się skąd te przyprawy – cudownie aromatyczny cynamon, pieprz imbir i wanilia o słodkim smaku przybywały do Torunia. By nie tracić czasu Mistrz piekarski i Korzenna Wiedźma zdradzą Wam sekrety wypiekania najlepszych pierników i zaproszą do wspólnego pieczenia. A upiec można dwa rodzaje pierników – jadalnego i wystawowego.

Żywe Muzeum Piernika Toruń

Źródło zdjęcia: www.muzeumpiernika.pl

Kiedy Wasze pierniki będą nabierały mocy w piecu, Wy wyruszycie w dalszą podróż tym razem do manufaktury piernikowej w XX w. Zobaczycie w niej oryginalne niemieckie maszyny, w których wypiekano pierniki, zabytkowy piec i woskowe formy. Jeśli zechcecie, możecie też wziąć udział w warsztatach dekorowania toruńskich specjałów. To świetna zabawa zarówno dla dzieci, jak i rodziców, dlatego nie namyślajcie się zbyt długo i dajcie się ponieść fantazji.

Wizyta z dziećmi w Żywym Muzeum Piernika, które zdobyło już tyle rozmaitych nagród i wyróżnień, że więcej już chyba się nie da, to wspaniała okazja do poznania historii Torunia, tradycji wypieku toruńskich pierniczków i niezapomnianej zabawy z całą rodziną.

Więcej informacji: www.muzeumpiernika.pl , współrzędne GPS: 53.00892, 18.60483

Pieczenie pierników z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.muzeumpiernika.pl

 

Piernikowe Miasteczko

W piernikowym stylu jest również Piernikowe Miasteczko. To plac zabaw dla dzieci, który znajdziecie niedaleko Rynku Staromiejskiego. Zadbana i ogrodzona przestrzeń stwarza okazję do bezpiecznej i kreatywnej zabawy na bujakach, huśtawkach, konikach, karuzeli, zjeżdżalni, w małpim gaju, piaskownicy w kształcie piernika i piernikowym zamku.

Poza tym zagracie tu też na plenerowych instrumentach muzycznych, w wielkoformatowe szachy, piłkarzyki i mini golfa. W razie potrzeby znajdziecie też ławki w cieniu, na których możecie posiedzieć i odpocząć. Latem dodatkową atrakcją w Piernikowym Miasteczku jest wodny plac zabaw, który dzieci wprost uwielbiają. Zabawa w Piernikowym Miasteczku jest darmowa.

Współrzędne GPS: 53.01234, 18.60455

 

Centrum Popularyzacji Kosmosu – Planetarium Toruń

Tak jak w Krakowie trzeba odwiedzić Wawel, a na Warszawę spojrzeć z tarasu Pałacu Kultury i Nauki, tak wizyta w Toruniu byłaby niepełna bez odwiedzin w Centrum Popularyzacji Kosmosu – Planetarium. Obiekt mieści się w zabytkowym budynku i oferuje dosłownie kosmiczne atrakcje.

Planetarium - atrakcja rodzinna

Źródło zdjęcia: www.planetarium.torun.pl

W Sali projekcyjnej czekają Was niezwykłe wędrówki po niebie. Trwające ok. 40 minut pokazy astronomiczne opowiadają o Wszechświecie w bardzo interesujący sposób. Siedząc wygodnie w fotelu, odkryjecie tajemnice „Makrokosmosu”, nauczycie się rozpoznawać galaktyki, planety i gwiazdozbiory, odbędziecie fascynującą podróż w „Poszukiwaniu życia”.

Zobaczycie fazy Księżyca, co kryje się „Poza horyzontem” i jak wyglądają „Światła północy”. Odkryjecie „Kolorowy Kosmos” i przeżyjecie wspaniałe „Lato pod Gwiazdami”, a to wszystko nie ruszając się z miejsca i nie opuszczając Ziemskiej atmosfery.

Pokazy kosmiczne w centrum miasta

Źródło zdjęcia: www.planetarium.torun.pl

Wycieczka do Torunia - wizyta w Planetarium

Źródło zdjęcia: www.planetarium.torun.pl

Jeśli jednak marzy Wam się międzyplanetarna misja, wybierzcie się do Bazy MARS#17. W niezwykłej interaktywnej przestrzeni wzorowanej na kosmiczną bazę poczujecie się jak na czerwonej planecie. Prócz dobrej zabawy będziecie musieli stawić czoła wszelkim awariom, przeprowadzić badania marsjańskich próbek i zrobić wszystko, by przetrwać poza Ziemią.

Baza na Marsie

Źródło zdjęcia: www.planetarium.torun.pl

Podziwiamy nowoczesną bazę

Źródło zdjęcia: www.planetarium.torun.pl

W Sali Geodium natomiast lepiej poznacie naszą planetę. Dowiecie się, dlaczego na Ziemi panują 4 pory rok, a dzień występuje naprzemiennie z nocą. Dostępne tu instalacje przybliżą Wam zasady działania pola magnetycznego, powstawania zorzy polarnej, cyklonów, tornad i trzęsień Ziemi.

Geodium - Centrum Popularyzacji Kosmosu

Źródło zdjęcia: www.planetarium.torun.pl

Zobaczycie start rakiety oraz kolekcję meteorytów, które na Ziemię przybyły z Kosmosu. Dowiecie się również jakie zmiany zachodziły na Ziemi na przestrzeni dziejów, jak wybuchały wulkany i jak formowało się życie w oceanach.

Poznajemy z dziećmi planetę Ziemię

Źródło zdjęcia: www.planetarium.torun.pl

Wizyta w Planetarium to obowiązkowy punkt rodzinnej wycieczki do miasta słynnego Mikołaja Kopernika. Pamiętajcie jednak, że ze względu na ograniczenia architektoniczne budynku Planetarium musicie zrezygnować z wózka dziecięcego. Zważywszy jednak na fakt, iż oferta pokazów astronomicznych kierowana jest do dzieci w wieku min. 4 lat, wózek raczej nie będzie Wam potrzebny.

Więcej informacji: www.planetarium.torun.pl , współrzędne GPS: 53.01159, 18.60254

Ciekawe miejsce dla dzieci - Toruń

Źródło zdjęcia: www.planetarium.torun.pl

 

Dom Legend Toruńskich

Po Toruniu krąży niejedna legenda. W Domu Legend Toruńskich spotykają się jednak wszystkie najciekawsze opowieści, które traktują m.in. „O założeniu Torunia przez krzyżaków”, „O wizycie króla Władysława Jagiełły i jego szpetnej przygodzie”, „O flisaku i żabiej pladze”, „O łotrze Szwedku”, „O dzwonie Tuba Dei” oraz „O Krzywej Wieży i grzechu krzyżaka”.

Dlaczego warto odwiedzić z dziećmi to miejsce?

Legendy są ciekawym sposobem poznawania miasta, kultury i wierzeń jego mieszkańców. Choć same w sobie są ciekawymi opowieściami, przełożenie ich na teatralny spektakl czyni je jeszcze wspanialszymi. A najlepsze w tym wszystkim jest to, że pod przewodnictwem tutejszych animatorów sami odegracie legendarnych bohaterów. Podczas interaktywnych spektakli wszystko może się zdarzyć, np. mama może zamknąć tatę w dybach, a tata po uwolnieniu z pułapki może przeistoczyć się w sprawiedliwego króla lub groźnego krzyżaka.

Dom Legend Toruńskich - atrakcja dla dzieci

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/DomLegendTorunskich/photos 

Dla dzieci też przewidziano rolę, która pomoże im wcielić się w postać flisaka, który spławia towary łodzią po Wiśle. Animatorzy zadbają, by każdemu z Was przydzielić odpowiednią kwestię i o to, by każdy z Was, przez chwilę będąc kimś innym, wspaniale się przy okazji bawił.

W ten niezwykły sposób, wyposażeni w odpowiednie rekwizyty i odziani w stroje z epoki, przeniesiecie się w czasy średniowiecznego Torunia, by poznać jego historię, architekturę, sztukę, styl życia mieszkańców. W Domu Legend Toruńskich będziecie jednocześnie zwiedzającymi i twórcami, a wiedze jaką tu zdobędziecie możecie wykorzystać w dalszym eksplorowaniu.

Współrzędne GPS: 53.01029, 18.60607

Toruńskie legendy - rozrywka dla każdego

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/DomLegendTorunskich/photos 

 

Wystawa Lego w Toruniu

Firma LEGO nieraz już zaskakiwała kreatywnością i precyzją detali. Tym razem w zachwyt wprawia mieszkańców Torunia i turystów, którzy odwiedzają miasto Kopernika, by podziwiać jedyne w swoim rodzaju budowle wykonane z najsłynniejszych klocków świata.

Magiczna wystawa klocków LEGO w Toruniu

Titanic, wieża Eiffla, architektoniczne ikony z Harrego Pottera i Marvela, całe serie Władcy Pierścieni i LEGO Hobbit oraz kolekcja rzadkich gatunków zwierząt wykonanych z LEGO to tylko część niezwykłego świata wykreowanego z duńskich klocków.

Rodzinna atrakcja w Toruniu - klocki LEGO
W krainie klocków LEGO

Wśród prezentowanych modeli zobaczycie największą na świecie kolekcję biomechanicznych konstrukcji LEGO Bionicle, a także Cloud City – wyjątkowy zestaw, który w kategorii cenowej najdroższych zestawów LEGO nie ma sobie równych na całej planecie. Wyobraźcie sobie jego wartość, skoro jedna figurka osiąga kwoty ponad 10 000 zł! Deklasuje ją jedynie „złociutki” – figurka Mr Gold, droższa co najmniej dwukrotnie, której wartość również będziecie mogli oszacować na miejscu.

Podziwiamy z dziećmi figurki z klocków
Wystawa LEGO w Toruniu

Wystawa znajduje się na toruńskiej starówce przy ul. Królowej Jadwigi 5 i zaprasza codziennie w godzinach od 10:00 do 20:00.

Więcej informacji: https://wystawyklockow.pl/

Adres: ul. Prosta 23, Olsztyn

E-mail: wystawalego@wp.pl

Telefon: 730 200 200

Atrakcje dla małych i dużych Toruń

 

Park Dolina Marzeń

W ramach odpoczynku w zwiedzaniu Torunia możecie spędzić trochę czasu na zewnątrz. W centrum miasta znajduje się przyjemny park zwany Doliną Marzeń. To ładny teren zielony, który powstał w miejscu dawnego starotoruńskiego bastionu z XVII w. Przecięty srebrzystą wstęgą Strugi Toruńskiej z zawieszonym nad nią mostkiem oraz zadrzewionymi alejkami stwarza wspaniałe okoliczności do rodzinnych spacerów.

W centralnej jego części znajduje się ogromna kula. To zegar słoneczny, który uczcił w 1973 r. Rok Kopernikański ogłoszony przez UNESCO z okazji 500 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Współrzędne GPS:53.00889, 18.59.806

 

Muzeum Przyrodników im. Tony’ego Halika

Wasze dzieci prawdopodobnie bardziej kojarzą Nelę Małą Reporterkę albo Szymona Radzimierskiego niż Tony’go Halika. Wy jednak pewnie pamiętacie go jeszcze z dzieciństwa, kiedy to wraz z Elżbietą Dzikowską prowadził w telewizji program „Pieprz i Wanilia” będący relacją z ich podróży po świecie. Tak, Tony Halik był podróżnikiem. A muzeum jego imienia znajduje się w Toruniu, ponieważ właśnie tu się urodził.

Muzeum Podróżników jest oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu. Odwiedzając je, dowiecie się, kim był „Tony Halik. Urodzony dla przygody”. Zatytułowana tak wystawa doskonale opisuje słynnego torunianina, wspaniale wprowadza w jego biografię i podróżnicze dokonania.

Tony Halik podróżował po Ameryce Południowej, Argentynie i najdzikszych zakątkach dżungli amazońskiej, był na Alasce, w Meksyku, Gwatemali, Indiach, Peru, Namibii i Etiopii. Opłynął świat na pokładzie żaglowca „Dar Młodzieży” i potwierdził istnienie Vilcabamby – legendarnej stolicy Inków. Jak widać, był obywatelem świata. Potwierdzają to nie tylko pamiątkowe zdjęcia zrobione w różnych częściach globu, ale też m.in. argentyński paszport, patent żeglarski, a także dość osobliwa kolekcja kluczy hotelowych, które przy wymeldowywaniu „zapominał” oddawać.

W większości wypraw towarzyszyła mu żona Elżbieta. To dzięki niej możecie tak dobrze poznać Tony’ego Halika. Po śmierci męża przekazała ona toruńskiemu muzeum pamiątki po wielkim podróżniku, które tak dobrze oddają jego życiową pasję.

I pomyśleć, że wszystko zaczęło się od samowolnej wyprawy młodego Tony’ego. W wieku 14 lat przepłynął on tratwą z Płocka do Wolnego Miasta Gdańsk, co nie spodobało się zarówno granicznej straży, jak i ojcu młodego podróżnika.

Oglądając poszczególne eksponaty, wyruszycie jak podróżnicy tropem plemion w krainie Łowców Głów. Obejrzycie plemienne ozdoby ciała, biżuterię etniczną, maski rytualne, instrumenty, nakrycia głowy, odzież i ceramikę. Poznacie zwyczaje kultury Majów, dowiecie się, do czego mieszkańcy prowincji w Nowej Gwinei używali piór kazuara i kości krokodyla oraz czym są huipile i peraki.

Wycieczka po Muzeum Podróżników to świetna okazja do poznania plemiennych kultur Afryki, Azji i Południowej Ameryki, których sens zgłębiał Tony Halik, ale też wejścia w świat Wielkich Odkryć Geograficznych i dokonań Marko Polo oraz Krzysztofa Kolumba.

Jeśli mielibyście ochotę wybrać się w na wyprawę z Tonym Halikiem, w każdą środę „podróż” po muzeum możecie odbyć zupełnie za darmo.

Współrzędne GPS: 53.01158, 18.60309

 

Ogród Zoobotaniczny

Niedaleko toruńskiej starówki znajduje się ogród Zoobotaniczny, który prawdopodobnie powstał w XVII w. Minęło sporo czasu, zanim udostępniono go zwiedzającym. Opóźnienie spowodowały m.in. rozwój dzielnicy Bydgoskie Przedmieście, zaniedbanie terenu ogrodu i wreszcie jego dewastacja podczas działań wojennych. Pierwsi turyści pojawili się tu dopiero w latach 70 ubiegłego wieku i tak pozostali do dziś. Ogród przeszedł konserwację, jest uporządkowany i zadbany, i przyciąga dziś wielu miłośników fauny i flory.

Mieszka w nim kilkadziesiąt gatunków zwierząt – ptaków, ssaków i gadów, a urody terenowi dodają zadbane rośliny – egzotyczne drzewa, krzewy oraz pomniki przyrody.

ZOO w Toruniu - nietypowe zwierzęta

Źródło zdjęcia: www.zoo.torun.pl

Tych większych reprezentują takiny i niedźwiedź himalajski, tych mniejszych natomiast surykatki i maleńkie małpki zwane pigmejkami. W herpetarium przyjrzycie się kameleonowi, waranowi i różnym gatunkom węży. W ptaszarni zaskoczy Was natomiast różnorodność kolorów i odgłosów ptasich treli.
Odwiedzając z dziećmi toruński Ogród Zoobotaniczny, nauczycie się rozróżniać rysie euroazjatyckie od karakali, przekonacie, że panda mała wyglądem odbiega od standardowego wyglądu „misia” i szybko zorientujecie się, dlaczego leniuchowiec dwupalczasty ma właśnie taką, a nie inną nazwę.

Panda mała w toruńskim ZOO

Źródło zdjęcia: www.zoo.torun.pl

Przekonacie się, czy, jak głoszą plotki, papuga ara jest gadatliwa i czy szlara puszczyka mszarnego sprawa, że jego głowa przybiera ludzki wyraz twarzy.

Dodatkową atrakcję ogrodu stanowi Mini Folwark, w którym dzieci mogą nakarmić i pogłaskać osła oraz dwa gatunki kóz. Karmę oczywiście kupicie na miejscu. Po nakarmieniu wiecznie głodnych kozich brzuszków Wasze pociechy mogą jeszcze pobrykać na placu zabaw.

Więcej informacji: www.zoo.torun.pl , współrzędne GPS: 53.00966, 18.59053

Podziwiamy z dziećmi zwierzęta w ogrodzie w Toruniu

Źródło zdjęcia: www.zoo.torun.pl

 

Muzeum Twierdzy Toruń

Muzeum Okręgowe w Toruniu ma 7 oddziałów. Jednym z nich jest Muzeum Twierdzy Toruń utworzone w dawnych Koszarach Bramy Chełmińskiej, tej samej, na której wylądował wraz ze swą chochlą kucharz Jordan podczas ataku mieszkańców Torunia na średniowieczny Zamek Krzyżacki.

Toruńskie fortyfikacje są dobrze zachowanym przykładem architektury militarnej na terenie Europy. Koszary, w których znajduje się muzeum, stanowiły dawniej ważne ogniwo systemu obronnego Torunia. W trzyskrzydłowym długim na 113 m bloku koszarowym wydzielono 26 pomieszczeń rozlokowanych w 16 komorach. Dach fortu zabezpieczono natomiast grubą warstwą betonu na wypadek ognia i ostrzału artyleryjskiego. Wewnątrz mieściło się 160 żołnierzy, którzy mając do dyspozycji laboratorium, mogli na miejscu produkować amunicję.

Co warto zobaczyć na urlopie w Toruniu?

Źródło zdjęcia: www.muzeum.torun.pl/muzeum-twierdzy-torun

Obecnie militarny obiekt dostosowano do potrzeb turystycznych. Wewnątrz znajdują się makiety, dioramy, grafiki, plansze, ekrany dotykowe i multimedia, które ciekawie opowiadają o minionych wydarzeniach i dziejach Twierdzy Toruń od czasów jej powstania aż do końca II Wojny Światowej. W każdej komorze zaprezentowano inne zagadnienie związane z ewolucją fortyfikacji.

Atrakcje w Toruniu dla całej rodziny

Źródło zdjęcia: www.muzeum.torun.pl/muzeum-twierdzy-torun

Zwiedzając obiekt, dowiecie się m.in. jaki wpływ Twierdza Toruń wywarła na rozwój miasta, jak wyglądało w niej codzienne życie żołnierzy, kim byli najwybitniejsi dowódcy i jakiego sprzętu używano. Poznacie też historię hal balonowych i lotnictwa. A jeśli jesteście fanami militariów eksponaty takie, jak broń żołnierzy i przewoźna wieża pancerna na pewno zrobią na Was niemałe Wrażenie.

Więcej informacji: www.muzeum.torun.pl/muzeum-twierdzy-torun , współrzędne GPS: 53.01461, 118.60739

Muzeum Twierdzy Toruń dostępne dla zwiedzających

Źródło zdjęcia: www.muzeum.torun.pl/muzeum-twierdzy-torun

 

Muzeum Zabawek i Bajek

Dzieciństwo Waszych dzieci na pewno różni się od Waszego. Dzieci wychowywane w latach 80 czy 90 XX w. nie miały tylu zabawek, co współcześnie żyjące maluchy. Nie było dostępu do nowinek technologicznych, urządzeń elektronicznych takich, jak smartfony czy komputery, nie było takiej różnorodności i możliwości wyboru jak obecnie. Choć rzeczywistość była inna, dzieci minionej epoki i te, które mają aktualnie po kilka lat łączy jedno – chęć zabawy.

Czy Wasze pociechy wiedzą, czym bawili się ich rodzice, gdy byli w ich wieku? Jeżeli nie zachowaliście z okresu Waszego dzieciństwa żadnej zabawki, którą moglibyście pokazać Waszym dzieciom Muzeum Zabawek i Bajek w Toruniu zabierze Was w sentymentalną podróż do lat dzieciństwa. Waszym dzieciom natomiast pokaże misie, lalki, wózki, samochodziki, kolejki, gry planszowe i wiele innych rozmaitych zabawek sprzed lat. Kolekcja liczy ok. 1000 egzemplarzy, a najstarsze eksponaty pochodzące z XIX w. pamiętają pewnie nawet Waszych dziadków, a może i pradziadków?

Nie lada gratką dla małych zwiedzających jest możliwość obejrzenia starych bajek na projektorach. W kontekście dostępu do tabletów i smartfonów może im się to wydać czystą abstrakcją, ale z pewnością zapisze się w pamięci jako coś naprawdę interesującego. Ekspozycję uzupełniają archiwalne fotografie, na które aż miło popatrzeć. Wątkiem, który się przez nie przewija, jest po prostu szczęśliwe dzieciństwo. Można też zapisać dziecko na warsztaty, podczas których wykonają własnego kolorowego bączka lub pacynkę.

Wizyta w Muzeum Zabawek i Bajek to taka retrospekcja dzieciństwa, która u dorosłych pewnie nie raz wyciśnie łezkę, dzieciom natomiast przybliży wiele ciekawostek na temat tego, czym bawili się i jak przed laty spędzali czas ich rówieśnicy. Muzeum możecie zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem.

Więcej informacji: www.muzeumzabawekibajek.pl , współrzędne GPS: 53.00921, 18.60349

 

Fontanna Cosmopolis

Czytaliście dzieło Kopernika zatytułowane "De revolutionibus..."? A znacie kogoś, kto czytał? Wystarczy, że znajdziecie Multimedialną fontannę „Cosmopolis” przy Fosie Staromiejskiej 1 A, by odkryć tajemnicę 8 strony rękopisu słynnego astronoma.

Wyposażona w 113 dysz tryskających wodą wyglądem swym nawiązuje do układu heliocentrycznego, czyli takiego, w którego centrum znajduje się Słońce. Największa z dysz, która wyrzuca wodę aż na 5 m w górę pełni funkcję centralnej gwiazdy Układu Słonecznego. Dookoła niej po orbitach krąży Ziemia i inne planety, które Wasze pociechy mogą samodzielnie odszukać.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Fontanna jest podświetlana i sterowana elektronicznie, dzięki czemu tryska wodą w rytm muzyki. Spektakle łączące światło, dźwięk i wodę przyciągają zainteresowanych od maja do końca października.

Najprzyjemniej niezwykłe widowisko ogląda się latem, gdy wieczory są ciepłe. Spektakle zaczynają się o godz. 21 i trwają aż do 24. Usiądźcie więc wygodnie w bezpiecznej odległości od wody i dajcie się ponieść kojącym dźwiękom muzyki filmowej Michała Lorenca, muzyce z filmów Love Story i Gladiator oraz utworowi Cosmopolis autorstwa Krzesimira Dębskiego, który został napisany specjalnie dla fontanny.

Współrzędne GPS: 53.01091, 18.59979

 

Teatr Baj Pomorski

Każde dziecko wie, że szafa nie służy tylko do przechowywania ubrań. Może być świetną kryjówką, przemienić się w rakietę kosmiczną albo windę, którą można pojechać do innego wymiaru. W świecie dziecięcej wyobraźni wszystko jest możliwe, nawet teatr w szafie. W Toruniu tę dziecięcą fantazję udało się zmaterializować i tak powstał Baj Pomorski – teatr dedykowany najmłodszym odbiorcom.

Budynek jest tak charakterystyczny, że nie da się przejść obok niego obojętnie, a to dlatego, że wygląda jak ogromna … szafa. Ba, Wasze dzieci nie tylko go nie miną, ale zechcą pewnie też zajrzeć do środka, by dowiedzieć się, co kryje się za drzwiami tejże szafy. A tam … dwie sceny, jedna większa od drugiej, a na nich wspaniałe spektakle dla dzieci. „Przytuaki”, „Kapelusz Pani Wrony”, „Przypadki Doktora Bonifacego Trąbki”, „Włosy Mamy”, „Te sprawy”, „Historia Calineczki”, to tylko niektóre z przedstawień granych na deskach dziecięcego teatru.

Jeśli nie chcecie oglądać spektaklu, być może oferta warsztatów zainteresuje Wasze pociechy. Podczas zajęć organizowanych dla 6-7 latków Wasze dzieci zrobią własną lalkę teatralną i karmnik dla ptaków, dowiedzą się, kim jest aktor-lalkarz oraz jak powstają dźwięki i muzyka, które ubogacają spektakle.

Więcej informacji: www.bajpomorski.art.pl , współrzędne GPS: 53.01052, 18.61195

 

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Jeśli planujecie wizytę w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy ze względu na Wasze pociechy, wiedzcie, że i Wy będziecie się tam świetnie bawić. Obiekt powstał na terenie dawnych toruńskich młynów. Zważywszy na bogactwo i różnorodność tematyczną oferty, jaką kieruje do swych odbiorców, można powiedzieć, że czeka Was tu niezły przemiał wiedzy.

Zwiedzamy z dziećmi ciekawe miejsce

Źródło zdjęcia: www.mlynwiedzy.org.pl

Matematyka, fizyka, biologia, chemia, informatyka i astronomia wypełniają kilkukondygnacyjną przestrzeń Centrum Nowoczesności i jako tematy przewodnie wystaw stałych i czasowych udowadniają, że nauka jest niezwykle ciekawa, a wiedza, jaką niesie bardzo w życiu przydatna.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Źródło zdjęcia: www.mlynwiedzy.org.pl

Po wejściu do budynku przywita Was Wahadło Foucaulta, które dowodzi ruchu obrotowego Ziemi wokół własnej osi. Wystawa na 1 piętrze kontynuuje temat ruchu obrotowego oraz zjawisk z nim związanych.

Wahadło w Centrum Nowoczesności

Źródło zdjęcia: www.mlynwiedzy.org.pl

Na 2 piętrze porwie Was „Rzeka”. Płynąc z jej nurtem, możecie pobawić się przy stanowiskach umieszczonych wzdłuż jej koryta. Zobaczycie tu też model statku, który według doniesień historycznych mógł należeć do piratów grasujących na Wiśle.

Na wystawie poświęconej „Barwom”, która znajduje się na tej samej kondygnacji, wejdziecie w świat optyki, dowiecie się, w jaki sposób powstają barwy i jak je postrzegamy.

Rzeka - interaktywna wystawa

Źródło zdjęcia: www.mlynwiedzy.org.pl

3 piętro oferuje niezwykłe „PrzeŻycie” w domku dla dzieci. Dzięki kreatywnie zaaranżowanym stanowiskom dzieci będą miały tu okazję poćwiczyć koordynację, logiczne myślenie, czy umiejętności manualne. Dalszą rozrywkę gwarantuje „przeBudowa” – strefa z niebieskimi klockami, z których dzieci mogą zbudować, co tylko wyobraźnia im podpowie.

Na 4 piętrze przekonacie się, że „…To takie proste” bawić się na kolorowej wystawie przypominającej układankę Tetris. Na 5 zaś poznacie „Idee” ważne dla człowieka. Przekonacie się, że piękno może być malowane światłem, dowiecie się, jak wygląda układ krwionośny człowieka i poznacie różne wynalazki stworzone przez człowieka. Na 6 piętrze czeka Was niespodzianka. Jaka? Sami sprawdźcie.

Zabawa dla dzieci w Centrum w Toruniu

Źródło zdjęcia: www.mlynwiedzy.org.pl

Niezależnie czy zwiedzicie jedną wystawę, czy przejdziecie przez wszystkie piętra, Młyn Wiedzy rozbudzi w Was chęć poszukiwań. Zaprzyjaźnicie się tu z naukami ścisłymi, przyrodą, kulturą i bardzo możliwe, że zechcecie, by ta przyjaźń już nigdy się nie skończyła.

Więcej informacji: www.mlynwiedzy.org.pl , współrzędne GPS: 53.02630, 18.62768

Nietypowe wystawy - wycieczka do Torunia

Źródło zdjęcia: www.mlynwiedzy.org.pl

 

Barbarka

Nazwa Barbarka ma związek ze średniowiecznym kultem św. Barbary. Nawiązuje również do kaplicy świętej męczennicy, która stoi w otoczeniu lasu Barbarka.

 

Osada Leśna Barbarka

W lasach Barbarka działa Osada Leśna Barbarka, która łączy wspomnienia o historii tego miejsca związanej z kultem św. Barbary i pielgrzymkami, hitlerowską zagładą mieszkańców Torunia i okolic z edukacją leśną oraz rozrywką dla rodzin. Znajdziecie tu całoroczną siłownię pod gołym niebem, wypożyczalnię rowerów (bo ścieżek rowerowych w lesie jest bez liku), a także infrastrukturę rekreacyjno-wypoczynkową w postaci m.in. miejsc na ognisko, grilla, placu zabaw.

Siłownia na powietrzu - Toruń

Źródło zdjęcia: www.parklinowy.com

Plac zabaw dla maluchów - Osada Barbarka

Źródło zdjęcia: www.parklinowy.com

Bogactwo leśnej flory zachęca do wycieczek botanicznych z całą rodziną, a jesienią do udziału w organizowanych grzybobraniach.

Więcej informacji: www.szkola-lesna.torun.pl/strona-glowna.html

 

Park Linowy Barbarka

Jeśli wakacje kojarzą Wam się z adrenaliną, wyzwaniami i potrzebą kontaktu z naturą Park Linowy Barbarka będący częścią Osady Leśnej to miejsce wprost stworzone dla Was. Zanim się jednak rozpędzicie, jadąc na peryferie Torunia, gdzie park jest zlokalizowany, wiedzcie, że bawić się w nim mogą dzieci w wieku od 6 lat, które mierzą min. 120 cm wzrostu.

Jeżeli ani wiek, ani wzrost nie są dla Was przeszkodą, śmigajcie po porcję dobrej zabawy. Do wyboru macie 4 zróżnicowane trasy – niebieską, różową, zieloną i żółtą, spośród których ta pierwsza jest najłatwiejsza. Tworzy ją 7 przeszkód zawieszonych na wysokości 5 m. Wyposażone w wiedzę szkoleniową i odpowiedni sprzęt, Wasze pociechy poradzą sobie z nimi w 20 min. Wystarczy odrobina odwagi, by poczuć ducha przygody.

Park linowy dla Rodziców i dzieci

Źródło zdjęcia: www.parklinowy.com

Wycieczka wśród drzew

Źródło zdjęcia: www.parklinowy.com

Pozostałe trasy przeznaczone dla uczestników o wzroście od 140 cm do 160 cm liczą od 14 do 19 przeszkód. Zawieszone są na wysokości od 7 do 10 m, a ich przejście zajmie Wam od 25 do 35 min. Wszystkie bez wyjątku kończą się szalonym tyrolskim zjazdem.

Rodzinne atrakcje pod Toruniem

Źródło zdjęcia: www.parklinowy.com

Wizyta w Parku Linowym Barbarka to moc przygody dla całej rodziny, która jednak nie musi kończyć się na pokonywaniu lęku wysokości i testowaniu swojej siły i odwagi. Na miejscu zagracie również w kręgle i mini golfa.

Więcej informacji: www.parklinowy.com , współrzędne GPS: 53.05418. 18.54085

 

Fort XVII i Miejsce Pamięci Narodowej

Niedaleko kaplicy w lesie Barbarka znajduje się Miejsce Pamięci Narodowej, które przypomina o zbrodniczej akcji „Inteligencja”.

W 1939 r. w lasach Barbarki niemieccy okupanci dokonali bestialskiej masowej zagłady więźniów obozu dla internowanych utworzonego w Forcie XVII Twierdzy Toruń. Wśród ofiar byli mieszkańcy Torunia – elity, inteligencja, patrioci oraz osoby, które uznano za zagrożenie dla okupanta. Łącznie ponad 70 osób – lekarzy, prawników, księży, nauczycieli i urzędników z 600 więźniów. Tych, którzy nie dokonali tu żywota, przewieziono do obozów koncentracyjnych. Dziś w podziemiach fortu miejsce bytowania mają nietoperze.

Sam Fort XVII pochodzi z XIX w., kiedy to nazywany był Wielkim Fryderykiem. Stanowił ogniwo pierścienia obronnego fortyfikacji Twierdzy Toruń. Jako fort o charakterze artyleryjskim miał za zadanie chronić miasto przed ewentualnym najazdem ze strony Rosjan.

Zarówno Fort XVII zwany dziś Fortem im. Tadeusza Kościuszki, jak i Miejsce Pamięci Narodowej znajdują się na oznaczonym na zielono „Szlaku Martyrologii”.

Współrzędne GPS: 53.06255, 18.53928

 

 

Toruń to niezwykle barwne i wielowątkowe miasto. Fakty historyczne przeplatają się w nim z legendami, a zabytkowe budowle nie tylko imponują wiekiem i wyglądem, ale też opowieściami o ludziach i historiami, które zapisały się w ich murach. Na każdym kroku czuć nie tylko korzenny zapach pierników, ale też ducha nauki i pamięć o kopernikańskich odkryciach.

To miasto, w którym znajdą coś dla siebie pasjonaci militariów, miłośnicy architektury i przede wszystkim rodziny z dziećmi, bo mimo dużej ilości zabytków jest tu mnóstwo atrakcji, które mogą podobać się najmłodszym. Same zaś zabytki okraszone są tak ciekawymi opowieściami, że dzieci nie nudzą się tu ani przez moment. Chcą więcej zwiedzać, wiedzieć, doświadczać.

Po takich wrażeniach bardzo prawdopodobne, że będą chciały również powtórzyć wakacje w Toruniu.

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi