Wisła i okolice - atrakcje dla rodzin

Urlop z dziećmi w Wiśle

Z czym kojarzy Wam się Wisła?

Zależy, o którą Wisłę chodzi. Rzeka zwana królową polskich rzek bywa kręta, malownicza, nieznana i pełna uroku.
Miasto, które zawdzięcza jej swą nazwę, przywodzi na myśl postać Adama Małysza, Baranią Górę, stacje narciarskie i piękne widoki na Beskid Śląski. Ci, którzy choć trochę znają tereny przy granicy czesko-słowackiej pomyślą jeszcze pewnie o ustrońskiej Czantorii i Równicy, koniakowskich koronkach i nazwisku legendy gór – Jerzym Kukuczce.
Jednak Wisła to znacznie więcej niż to, co większość z nas kojarzy.

W Wiśle i okolicy znajdziecie mnóstwo szlaków turystycznych idealnych na rodzinne piesze wędrówki i wycieczki rowerowe po górach. Nie zabraknie Wam również miejsc, w których można poszusować na nartach. Spośród kilkunastu ośrodków narciarskich większość posiada ofertę dla dzieci obejmującą sezon zimowy, jak i letni.

Wisła jednak nie tylko górami stoi. Prócz pięknych widoków, bogactwa fauny i flory w mieście i okolicach zobaczycie wiele wspaniałych budynków, w tym zabytki na Szlaku Architektury Drewnianej. W lokalnych muzeach poznacie historię i folklor Beskidu Śląskiego. Weźmiecie udział w warsztatach tematycznych i nauczycie się rękodzieła od lokalnych rzemieślników.

Wisła to wymarzone górskie miasteczko na urlop z dziećmi. Przekonajcie się sami.

Wisła zaprasza.

 

Rynek

Zwiedzanie Wisły możecie zacząć od centralnego placu miasta, czyli rynku, który znajduje się przy Pl. B. Hoffa. Latem przyjemną ochłodę daje wznosząca się na nim fontanna. W pobliżu kupicie lokalne rękodzieło, pospacerujecie po deptaku wypełnionym grą ulicznych muzykantów, zabierzecie dzieci na pyszne ciacho.

 

Śladami Adama Małysza

Aleja Gwiazd Sportu

Ciekawostką wiślańskiego rynku jest Aleja Gwiazd Sportu. Początek dały jej dwie odlane z brązu tablice – jedna upamiętnia otwarcie skoczni w Wiśle Malince w 2008 r., druga – Adama Małysza. Kolejne wmurowano z nazwiskami m.in. Apoloniusza Tajnera, Piotra Żyły czy Przemysława Salety.

 

Galeria Sportowych Trofeów Adama Małysza

Do Galerii Sportowych Trofeów Adama Małysza zaprasza sam Mistrz. Będąc w Wiśle – rodzinnym mieście Małysza nie sposób odrzucić taką okazję, tym bardziej że istnieje nawet szansa na osobiste spotkanie ze skoczkiem. Galeria jest miejscem upamiętniającym jego sportową karierę. Zgromadzone w niej trofea robią wrażenie na każdym bez względu na wiek. Zobaczycie wśród nich medale, puchary, nagrody, w tym 4 Kryształowe Kule, fotografie, a nawet sprzęt narciarski należący do skoczka. Znajdziecie tu również nawiązania do aktualnej rajdowej pasji Orła z Wisły. Wizyta w tej Galerii jest jak spotkanie z człowiekiem, który stał się legendą jeszcze za życia. Jeżeli nie zastaniecie w niej Mistrza, nie traćcie nadziei na zrobienie z nim selfie.

Strona internetowa: www.malysz.org 

Galeria Sportowych Trofeów Adama Małysza w Wiśle

Źródło zdjęcia: www.malysz.org

 

 

Czekoladowa figura Adama Małysza

W holu Domu Zdrojowego przy Pl. B. Hoffa 3 stoi czekoladowa figura przedstawiająca słynnego skoczka. Lubicie Adama Małysza? W wersji czekoladowej też Wam się spodoba.

 

Skocznia narciarska w Wiśle Malince

Obok zakopiańskiej Wielkiej Krokwi Skocznia Narciarska im. Adama Małysza w Wiśle Malince jest jedną z dwóch dużych skoczni w Polsce. Na jej szczyt dostaniecie się bez wysiłku, korzystając z kolejki krzesełkowej. Na górze znajduje się taras, z którego zobaczycie to, co skoczkowie widzą, zanim wzbiją się w powietrze. Doświadczenie to pozostaje w pamięci zarówno dzieci, jak i dorosłych i uświadamia, jak wielką odwagą trzeba się wykazać, by z niej skoczyć.

Skocznię można zwykle zwiedzać w weekendy. W obrębie obiektu można zaparkować samochód.

 

Przyroda Beskidzka

Pętla Cieńkowska

Zlokalizowana na północnym stoku grzbietu Cieńków skocznia stanowi część atrakcji Pętli Cieńkwskiej. Jeśli lubicie przebywać na łonie natury, koniecznie zabierzcie dzieci na spacer po tym malowniczym i jednocześnie dydaktycznym szlaku. Trasa przyjazna dla rodzin z małymi dziećmi liczy niespełna 4 km i wiedzie m.in. ścieżkami z widokiem na potok Malinka (prawostronny dopływ Wisły), pokazując piękno Beskidu Śląskiego.

Wyruszyć możecie spod skoczni lub z dolnej stacji kolei linowej Cieńków. Zarówno skocznię, jak i Pętlę Cieńkowską możecie zwiedzić w ramach jednego biletu. Przy każdym z obiektów można skorzystać z oferty gastronomicznej, zjeść regionalne potrawy i kupić pamiątki. Na trasie wyznaczono również specjalne miejsca do wypoczynku.

Piękno zmieniających się pór roku można tu podziwiać od wiosny do jesieni.

Mapka szlaku spacerowego Pętlą Cieńkowską dla rodzin w Wiśle

Źródło zdjęcia: http://www.cienkownarty.pl/lato/petla-cienkowska,16.html 

 

Królowa rzek i jej malownicze dopływy

Rodzinne miasto Adama Małysza nazwę swą zawdzięcza najdłuższej rzece w Polsce, czyli Wiśle. Jej źródeł należy szukać u podnóża Baraniej Góry na terenie Beskidu Śląskiego. Wisła to długa, kręta rzeka z obszarami dostępnymi i tymi, które są człowiekowi mniej przyjazne.

Doskonale obrazują to jej dwa dopływy – Biała i Czarna Wisełka.

W dolinie Czarnej Wisełki rzeka meandruje w zaroślach, między drzewami. Do Doliny Białej Wisełki koniecznie wybierzcie się z dziećmi, by pokazać im beskidzkie wodospady. Najsłynniejsze z nich to Kaskady Rodła liczące 25 naturalnych wodospadów i progów rzecznych powstałych w wyniku erozyjnej działalności wody. Dojdziecie do nich na kilka sposobów np. drogą asfaltową biegnącą niebieskim szlakiem, a następnie szlakiem górskim wiodącym na Baranią Górę, gdzie towarzyszyć Wam będą piękne, wiekowe świerki i jodły lub ścieżką przyrodniczą Nadleśnictwa Wisła, gdzie być może zobaczycie głuszca.
Zimą w Dolinie Białej Wisełki również możecie się świetnie bawić, zabierając dzieci na organizowany kulig.

 

Jezioro Czerniańskie

Jezioro Czerniańskie to sztucznie utworzony zbiornik wodny z zaporą. Pełni funkcję rezerwuaru wody pitnej dlatego też żadnych sportów wodnych nie można na nim uprawiać. Warto tam jednak zabrać dzieci przede wszystkim dla wspaniałych widoków, które można podziwiać, przechadzając się deptakiem spacerowym wieńczącym sięgającą ponad 30 m zaporę.

Dopływy Białej i Czarnej Wisełki łączą się w Jeziorze Czerniańskim, z którego wypływają jako Wisełka. Ta po przyjęciu wód potoku Malinka staje się z kolei Wisłą.

 

Mini Niagara na Małej Zaporze

Sposobności do wykonania pamiątkowych zdjęć dostarczy Wam również 8-metrowy, sztuczny wodospad nazywany mini Niagarą na Wiśle. Dodatkową ciekawostkę stanowią przepławki widoczne na rzece. To takie progi wodne, które ułatwiają rybom przemieszczanie się w górę rzeki. Jeśli zgłodniejecie, w okolicy Małej Zapory znajduje się karczma Drewutnia. Szczególnie warto zawitać w jej progi w Noc Świętojańską, która jest okazją do biesiadowania przy dźwiękach góralskiej muzyki i uczestniczenia z dziećmi w tradycji puszczania wianków na wodzie.

 

Barania Góra z wieżą widokową

Mijając Kaskady Rodła, udajcie się niebieskim szlakiem na Baranią Górę. Trasa biegnie przez leśny rezerwat. Jest ciekawa, w większości zacieniona, więc latem nie będzie Wam doskwierał upał i co najważniejsze, przyjazna małym wędrowcom. Barania Góra jest świetnym miejscem do podziwiania widoków, jednak jeszcze lepszym jest wieńcząca ją, 15-metrowa wieża. Jeśli sił Wam nie zabraknie, wdrapcie się na nią, by mieć szerszą perspektywę na górską panoramę. Na pewno dostrzeżecie Czantorię, która nie szczędzi atrakcji dla najmłodszych, a przy sprzyjających warunkach pogodowych nawet i Tatry. W drodze powrotnej przez Polanę Przysłop możecie zatrzymać się w schronisku i odwiedzić Muzeum Turystyki Górskiej, w którym Wasze dzieci uzupełnią książeczkę górską o kolejną pieczęć.

 

Park Kopczyńskiego

Aleja Podań i Legend

W Parku Kopczyńskiego powstała Aleja Podań i Legend, która nawiązuje do legend Śląska Cieszyńskiego. Pospacerujecie tu wśród drewnianych rzeźb reprezentujących postaci zakorzenione w świadomości lokalnej społeczności i legendach będące przekazywanych ustnie od pokoleń.

 

Zabytkowy Park Przygód

W zrewitalizowanej części Parku Kopczyńskiego, przy tzw. Bulwarze Księżycowym czeka Was natomiast przechadzka między budowlami charakterystycznymi dla nadwiślańskich miast. Wśród 10 miniatur z kolorowej mozaiki podziwiać możecie m.in.: Zamek Prezydenta RP w Wiśle, Wawel, Zamek Królewski w Warszawie, Katedrę św. Janów w Toruniu czy gdańskiego Żurawia znad Motławy. Te ciekawe za dnia budowle, wieczorem, w blasku świateł prezentują się jeszcze ciekawiej.

W parku zagracie również w ping-ponga, siatkówkę, mini golfa. Dzieci pobawią się na placu zabaw, w skateparku i na skałkach wspinaczkowych.

Wstęp do obu atrakcji jest bezpłatny przez cały rok.

 

Źródło Karola

Jeśli wierzycie w dobroczynną moc wody, wybierzcie się do Źródła Karola, które znajdziecie na trasie szlaku źródlanego (czerwonego). Co prawda jest ono oddalone od centrum Wisły, jednak warto sobie zrobić wycieczkę. Podobno woda bijąca ze źródełka uzdrawiała ludzi i zwierzęta już w XIX w.

 

Jaskinia Malinowska

Piękno Beskidu Śląskiego można podziwiać również pod ziemią. Wystarczy mieć czołówkę, wygodne obuwie i trochę odwagi, by zejść do głębokiej na 12 m studni. Dzięki metalowym drabinkom i klamrom nawet dzieciom nie sprawi to większych trudności. Na dole czeka Was niezwykły podziemny świat i kilkadziesiąt metrów łatwych do eksplorowania korytarzy. Miejsce, o którym mowa to Jaskinia Malinowska – pierwsza tak łatwo dostępna jaskinia w Beskidach o statusie pomnika przyrody nieożywionej. Panuje w niej stała temperatura 6 o C i czuć powiew powietrza dlatego warto zabezpieczyć się na wypadek przeciągów. Traficie do niej w niecałą godzinę, idąc czerwonym szlakiem z Przełęczy Salmopolskiej niedaleko Wisły. Jaskinię można zwiedzać przez cały rok.

 

Muzea

Muzeum Narciarstwa

Narty Adama Małysza zobaczycie również w prywatnym Muzeum Narciarstwa. Skoczek zdobył na nich Mistrzostwo Polski. Obok współczesnych sprzętów podziwiać możecie również narty z przełomu XIX i XX w., rakiety śnieżne zwane karplami, sprzęt etnograficzny i fotografie związane z narciarstwem.

Zwiedzanie jest bezpłatne i możliwe przez cały rok.

 

Muzeum Beskidzkie i Enklawa Budownictwa Drewnianego

Jak wyglądała góralska chata, jak prezentowały się dawne tradycyjne stroje ludowe, jakich narzędzi używano do obróbki lnu i wełny, jakich narzędzi używał kowal, rolnik, stolarz, bednarz w regionie Beskidu Śląskiego? Odpowiedzi udzielą Wam wnętrza wielowiekowej karczmy góralskiej datowanej na XVIII stulecie, które skrywają skarby dziedzictwa kulturowego górali śląskich z Wisły i sąsiadujących z nią Istebnej, Jaworzynki, Koniakowa i Brennej.

Świetne uzupełnienie muzealnej ekspozycji stanowi Enklawa Budownictwa Drewnianego, wzniesiona tuż obok. Chałupa kumornika z kurlawym piecem, kuźnia, pasieka pszczelarska i pasterska kolyba z koszorem, które tu zobaczycie, są wspaniałą wizytówką tradycji górali Śląskich.

Muzeum Beskidzkie w Wiśle

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/pg/muzeumwisla/posts/ 

 

Muzeum Magicznego Realizmu

Muzeum Magicznego Realizmu w Ochorowiczówce to miejsce pamięci o naukowcu Julianie Ochorowiczu i ekspozycja rzeźb, obrazów oraz grafik polskich surrealistów. W całej Europie nie znajdziecie większej instytucji prezentującej dzieła z nurtu magicznego realizmu jak ta w Wiśle.

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli, a dzieci do 3 roku życia mogą je zwiedzać bezpłatnie.

LINK do strony internetowej Muzeum: www.ochorowiczowka.pl

Dzieło Jarosława Jaśnikowskiego z Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle

Źródło zdjęcia: www.ochorowiczowka.pl

 

Muzeum Spadochroniarstwa

Muzeum Spadochroniarstwa to historia polskiego cywilnego i wojskowego spadochroniarstwa w pigułce. W jednym miejscu zobaczycie wyposażenie, w tym oczywiście spadochrony, umundurowanie, zdjęcia, mapy, dokumenty i mnóstwo pamiątek po spadochroniarzach, a także harcerzach od czasów II Wojny Światowej po czasy współczesne związane z działalnością Cichociemnych, Grenadierów, 2 Batalionu Komandosów Zmotoryzowanych, Batalionu Parasol czy 6 Pomorskiej Dywizji Powietrznodesantowej. Możecie też wziąć udział w pikniku spadochroniarskim, który co roku przyciąga sporą liczbę zainteresowanych. Wizytę trzeba uzgodnić telefonicznie.

LINK do strony internetowej Muzeum:  www.muzeum-spadochroniarstwa.pl

Muzeum Spadochroniarstwa dla rodzin z dziećmi w Beskidach

Źródło zdjęcia: www.muzeum-spadochroniarstwa.pl

 

Inne atrakcje w Wiśle

Zamek Prezydenta

Rezydencja Prezydenta RP położona na stoku Zadniego Gronia to dar od społeczeństwa śląskiego dla niegdysiejszego prezydenta Polski Ignacego Mościckiego. Dziś w obiekcie znajduje się m.in.: hotel i restauracja. Zainteresowani mogą zwiedzić salon, jadalnię, palmiarnię, gabinet prezydencki, łazienkę i kaplicę p.w. św. Jadwigi Śląskiej stanowiącą element Szlaku Architektury Drewnianej. Jest też plac zabaw dla najmłodszych. Na uwagę zasługuje również świetna lokalizacja. Bliskość Białej i Czarnej Wisełki, Jeziora Czerniańskiego i zalesione wzgórza oferują wspaniałe walory przyrodnicze. Oddalona o kilkaset metrów trasa na Baranią Górę, a także łatwy dostęp do szlaków narciarskich gwarantują sporą dawkę ruchu dla aktywnych sportowo.

Zamek Prezydenta do zwiedzania z dziećmi w Wiśle w górach

Źródło zdjęcia: http://zamekwisla.pl/pl/node/22  

 

Zameczek Myśliwski Habsburgów 

Atrakcję Szlaku Architektury Drewnianej stanowi również Zameczek Myśliwski Habsburgów, który dumnie prezentuje się w centrum Wisły na ul. Lipowej. Niegdyś pełnił funkcję myśliwskiej siedziby lokalnej arystokracji, która polowała na głuszce, dziś w jego wnętrzach znajduje się siedziba wiślańskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Mimo myśliwskiej pasji Habsburgów na szczęście nie wszystkie głuszce stały się trofeum. Dzięki Nadleśnictwu Wisła ptaki te macie szansę spotkać, wędrując szlakiem na Baranią Górę.

LINK do strony internetowej :   www.pttk.wisla.pl/zameczek-mysliwski-habsburgow

 

Leśna Izba w Przysłopie

Przykładem architektury drewnianej jest również, a może przede wszystkim najstarszy drewniany budynek w Wiśle – Przysłopie, w którym mieści się Izba Leśna. Dawniej nocowali w niej myśliwi polujący na głuszce. Wasze dzieci zapoznają się tu z przykładami fauny i flory typowej dla beskidzkich lasów, zobaczą łowieckie trofea i poznają zasady bezpiecznego zachowania w górach.

Obiekt możecie zwiedzić z dziećmi bezpłatnie w miesiącach od maja do października.

 

Kolejki miejskie

Po miejskich atrakcjach oprowadza, a właściwie obwozi turystów inna miejska atrakcja, czyli ciuchcia, a właściwie dwie – żółto-granatowa Wiślańska Ciuchcia i jej siostra Ciuchcia Martusia w barwach biało-czerwonych. Ciuchcie jeżdżą na 4 trasach. Dzięki nagraniu lektorskiemu dostępnemu na ich pokładzie lepiej poznacie miasto i jego atrakcje. Ciuchcie nie mają stałego rozkładu. Wyruszają, dopiero gdy zbierze się większa liczba zainteresowanych podróżą po Wiśle. Obie startują z miejskiego Rynku przy Domu Zdrojowym. Jadą m.in. w kierunku skoczni w Wiśle Malince, starej skoczni w Wiśle Łabajów, nad Jezioro Czerniańskie i do Zamku Prezydenckiego położonego niedaleko jeziora.

Dzięki ogrzewanym siedzeniom Martusia nie zwalnia biegu i zaprasza na przejażdżki przez cały rok.

 

Baseny

Poszukując sposobów na letnią ochłodę, relaks czy aktywne spędzenie czasu, udać się możecie do Hotelu Gołębiewski do Parku Wodnego Tropikana lub na basen do hotelu Stok, w których dla dzieci stworzono brodziki ze zjeżdżalnią. Poza tym w strefie basenowej każdego z hoteli popływacie w basenie rekreacyjnym, wypoczniecie w jacuzzi i saunie. Latem możecie skorzystać z basenu zewnętrznego z plażą i widokiem na góry. Baseny czynne są przez cały rok.

LINK do Tropikana Park Wodny: www.golebiewski.pl/wisla/tropikana/park-wodny 

LINK do Hotelu STOK: www.hotelstok.pl/basen 

Basen rodzinny w górach w Hotelu Stok w Wiśle

Źródło zdjęcia: www.hotelstok.pl/basen 

 

Park linowy BC Cross 

Świetna zabawa, adrenalina i wrażenia estetyczne. Wszystko to zagwarantuje Wam Park linowy BC Cross w Wiśle.

Oferta letnich atrakcji obejmuje zabawę na 2 trasach, moście tybetańskim, ściance wspinaczkowej, jazdę na tyrolce, quadami i samochodami terenowymi, a także nordic walking, wycieczki rowerowe, turnieje tenisa i grę w offgolfa.

W zimie natomiast wypożyczycie tu sprzęt narciarski, pojeździcie na skuterach i rakietach śnieżnych. Jeśli nie umiecie jeździć na nartach, siebie możecie zapisać do szkoły, a dzieci do przedszkola narciarskiego. Obiekt czynny jest przez całą dobę.

LINK do Parku linowego: www.bccross.pl

Park linowy atrakcja dla dzieci w Beskidach

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/bccross.wisla/ 

 

Stacje narciarskie

Większość stacji narciarskich w Wiśle funkcjonuje w sezonie zimowym. Niektóre jednak oferują również letnie atrakcje. W poniższych opisach uwzględniliśmy atrakcje i udogodnienia, które mają znaczenie szczególnie w kontekście wakacji z dziećmi.

 

Stacja narciarska STOK

  •  ośla łączka – trasa zielona dla początkujących narciarzy i snowbordzistów, z wyciągiem orczykowym
  •  zimowy plac zabaw ze stokiem saneczkowym i wyciągiem taśmowym
  •  trasy naśnieżane, ratrakowane i oświetlone
  •  karnety rodzinne

LINK do strony internetowej: www.stokstacjanarciarska.pl

Beskid Śląski Stacja Narciarska Stok Wisła przyjazna dzieciom

Źródło zdjęcia: www.stokstacjanarciarska.pl

 

Stacja narciarska Skolnity

  • 4-osobowa kolej krzesełkowa
  • 2 oświetlone trasy
  • darmowy wyciąg dla dzieci
  • całoroczna zagroda z alpakami i osłem
  • aleja rzeźb
  • karnety rodzinne

letnie atrakcje:

  •  park linowy
  •  zorbing wodny
  •  paintball
  •  plac zabaw z domkiem na drzewie, dmuchańcami, karuzelą z pontonami, basenem z łódeczkami i trampoliną
  •  trasy dla rowerzystów i wypożyczalnia rowerów

LINK do strony internetowej: www.skolnity.pl

Wisła atrakcje dla rodzin - Stacja narciarska Skolnity
 





Stacja Narciarska Cieńków

  • kolejka linowa
  • 2 wyciągi talerzykowe
  • 3 łatwe trasy
  • ośla łączka i 2 niebieskie trasy dla dzieci z wyciągami
  • karuzela i przenośnik taśmowy
  • 2 przedszkola narciarskie i snowboardowe
  • animatorzy
  • trasy naśnieżane, ratrakowane i oświetlone
  • wypożyczalnia i serwis sprzętu
LINK do strony internetowej: www.cienkownarty.pl
Aktywny wypoczynek - mapa kolei Cieńków
Źródło zdjęcia: www.cienkownarty.pl

 


Wyciąg Narciarski Siglany

  • 2 wyciągi orczykowe ze stokiem dla dzieci i początkujących oraz na różnym poziomie zaawansowania
  • trasy naśnieżane, ratrakowane i oświetlone
  • rodzinne karnety


LINK do strony internetowej: www.wyciag.siglany.wisla.pl

Wyciąg Siglany dla całej rodziny w górach

Źródło zdjęcia: www.wyciag.siglany.wisla.pl

 

 

Wyciąg Narciarski Głębce

  • wyciąg orczykowy
  • łagodne, naśnieżane stoki
  • instruktorzy

LINK do strony internetowej: www.zajazdglebce.pl

 

Stok narciarski Głębce w Beskidzie Śląskim

Źródło zdjęcia: www.zajazdglebce.pl

 

 

Stacja Narciarska Klepki

  • ośla łączka dla dzieci
  • przedszkole narciarskie
  • wyciąg kanapowy i orczykowy
  • trasa niebieska – łagodna i szeroka
  • rodzinne karnety
LINK do strony internetowej: www.klepki.wisla.pl

Ośrodek narciarski w Wiśle Klepki

Źródło zdjęcia: www.klepki.wisla.pl

 

 

Stacja Narciarska Nowa Osada

  • 5 tras w tym 3 łatwe: trasa niebieska z 4-osobową koleją krzesełkową – łatwa, trasa Maluch z wyciągiem zaczepowym, trasa Krasnal z wyciągiem talerzykowym – obie dla dzieci
  • karuzela dla dzieci
  • Zimowa Akademia dla dzieci
  • trasy naśnieżane i oświetlone
 
LINK do strony internetowej: www.zima.nowaosada.pl 
 
Nowa Osada idealna na urlop z dziećmi w Wiśle na narty
 
Źródło zdjęcia: www.zima.nowaosada.pl
 

 

Kolejka krzesełkowa Nowa Osada – atrakcje letnie

  • kolejka linowa czynna w lipcu i sierpniu
  • bar widokowy
  • trasy rowerowe
  • szlaki turystyczne
  • hulajnogi – Monsterroller – dla odważnych
  • Mountainboard – deski z pompowanymi kołami, czyli letnia alternatywa dla deski snowboardowej
  • kolejka tyrolska
  • w dolnej stacji mini plac zabaw


LINK do strony internetyowej: www.lato.nowaosada.pl

Atrakcje dla dzieci przez cały rok w Wiśle
Źródło zdjęcia: www.lato.nowaosada.pl
 
 

Stacja Narciarska Soszów

  • ośla łączka
  • przedszkole narciarskie
  • kolej linowa 4-osobowymi kanapami
  • bezpłatne przejazdy dla dzieci do lat 4 lub 120 cm wzrostu
  • karnety rodzinne

We wszystkich stacjach narciarskich funkcjonują szkółki narciarskie, wypożyczalnie sprzętu, punkty gastronomiczne oraz parkingi (często bezpłatne)

LINK do strony internetowej: www.soszow.pl

Soszów mapa trasy na narty w Beskidzie Śląskim
Źródło zdjęcia:  www.soszow.pl
 

 

Ustroń 10 km od Wisły

Czantoria pełna atrakcji

Czantoria to najpopularniejszy szczyt Beskidów, na którym znajduje się najnowocześniejsza, całoroczna kolej linowa po polskiej stronie tego górskiego łańcucha oraz rezerwat przyrody.

LINK do strony internetowej:  www.czantoria.net

Czantoria szczyt Beskidów pełen atrakcji
Źródło zdjęcia:  www.czantoria.net
 
 

Rezerwat przyrody

Rezerwat powstał z potrzeby ochrony drzewostanu klonowego, jaworowego i jesionowego. Jest domem dla rysi i wilków oraz największym na terenie Beskidu Śląskiego rykowiskiem jeleni. Jeśli będziecie tu jesienią, na pewno usłyszycie, jak jelenie rykiem obwieszczają nadejście tej złotej pory roku.

 

Kolej Linowa

Dzięki kolei w zaledwie 6 minut dostaniecie się na szczyt. Jeśli Wasza rodzina liczy 4 osoby, wszyscy zabierzecie się na jednej kanapie. Cenną informacją dla Was Rodziców z pewnością okaże się fakt, iż kanapy zwalniają podczas wsiadania i wysiadania, co zdecydowanie ułatwi korzystanie Waszym pociechom. Niemowlęta również można przewozić, jednak tylko w nosidełkach. Jest tu również specjalny wyciąg dla kolarzy.

 

Ośrodek narciarski

Zimą na Czantorii funkcjonuje chętnie uczęszczany ośrodek narciarski z kilkoma wyciągami i trasami. W cieplejszych porach roku Czantoria również nie traci na popularności.

 

Letni tor saneczkowy

Przy Górnej Stacji Kolei Linowej możecie pozjeżdżać na sankach nawet bez śniegu. Trasa liczy ponad 700 m i 9 zakrętów. Saneczki są dwuosobowe więc wsiądziecie do nich razem z dziećmi. To świetne miejsce, które dostarczy Wam niezapomnianych wrażeń

 

Sokolarnia

Przy górnej stacji warto zrobić sobie przerwę na niezwykłe spotkanie z dzikimi ptakami z tamtejszej Sokolarni. Orły, sokoły, jastrzębie, myszołowy, sowy i inne drapieżne ptaki mieszkają tu, są rehabilitowane i pokazywane zwiedzającym. Poznacie tu wiele ciekawostek z dziedziny sokolnictwa, zobaczycie, jak ptaki są układane do łowów i jak wyglądają ich loty treningowe. Być może jeden z ich przedstawicieli usiądzie Wam na ręce, co stanowić będzie niepowtarzalną okazję do wykonania pamiątkowej fotografii.

 

Plaża

Po spotkaniu pełnym wrażeń możecie zabrać dzieci na plażę. Tak, plażę, największą górską plażę w Polsce, która znajduje się przy Górnej Stacji Kolei Linowej. Wygodnie ułożywszy się na leżakach, możecie oddać się relaksowi pod chmurką na wysokości ponad 800 m n. p. m.

 

Ścieżka Rycerska

Czantorię można zdobyć również pieszo. Na szczyt prowadzi wiele szlaków. Kilka z nich wiedzie z Ustronia i z Wisły.

Jeśli zapału do wspinaczki Wam nie brakuje, na szczyt Czantorii możecie wybrać się Ścieżką Rycerską, która nazwę zawdzięcza legendom o rycerzach śpiących w złotej komnacie Czantorii. 10,5-kilometrowa trasa rozpoczyna się na Polanie Stokłosica. Specjalne oznaczenia z atrybutami rycerskimi umieszczone na drzewach poinstruują Was, w którym kierunku powinniście zmierzać. Oczywiście szlak możecie pokonać etapami lub tylko na wybranych odcinkach. Dzięki temu zmęczenie nie odbierze Wam i przede wszystkim Waszym maluchom chęci do dalszego odkrywania uroków Beskidu Śląskiego.

W okolicy Czantorii biegnie jeszcze inny szlak. Od czynności, jakich na nim dokonywano, nazwano go szlakiem przemytników. Przemytnicy z Polski szmuglowali żywność, bydło i trzodę chlewną. Z dawnej Czechosłowacji przywożono natomiast obuwie.

 

Wieża widokowa

Na szycie Czantorii wznosi się wieża z widokiem 360 o na panoramę górską zarówno po stronie polskiej, czeskiej i słowackiej. Jednak, by cieszyć się pięknem matki ziemi, trzeba pokonać 118 schodów na szczyt wieży.

 

Górski Park Równica

Górski Park Równica to jeden z najpopularniejszych parków rozrywki w Beskidach. Położony na zboczach szczytu Równica przyciąga pięknymi widokami, smakołykami w Karczmie Biesiadnej i obietnicą dobrej zabawy. Niezapomnianych wrażeń dostarczy Wam tu jazda na całorocznym torze saneczkowym, quadach, wizyta w kinie 7D, a maluchom dodatkowo jazda na zjeżdżalni.

LINK do strony internetowej: www.rownica.pl

Atrakcja dla całej rodziny w Górskim Parku Równica

Źródło zdjęcia: www.rownica.pl

 

Park linowy na Równicy

Zabawę na Równicy możecie kontynuować w parku linowym. Spośród 6 tras, zieloną przeznaczono dla dzieci. Frajdy maluchom dostarczy zabawa w wiszącym tunelu, na moście himalajskim, jeżdżącym talerzyku, smoku czy krokodylu. Z trasy niebieskiej mogą już korzystać dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

LINK do strony internetowej Parku linowego: www.parklinowy.pl

Park linowy Ustroń przyjazny dzieciom

Źródło zdjęcia: www.parklinowy.pl

 

Leśny Park Niespodzianek

Leśny Park Niespodzianek znajduje się na południowym stoku Równicy. To niezwykłe zoo, do którego zapraszają skrzydlaci i drapieżni mieszkańcy sowiarni, sokolarni, a także przedstawiciele jeleniowatych, muflony, żubry, dziki, żbiki, jenoty i wiele innych zwierząt. Sporo z nich Wasze dzieci będą mogły nakarmić i pogłaskać. Zobaczycie tu ruchome ekspozycje z postaciami ze znanych bajek, w Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej zobaczycie m.in. skrzydło pszczoły pod mikroskopem, obejrzycie filmy przyrodnicze, a dzieci wybawią się i wyskaczą na ogromnym placu zabaw. Zachwycą Was też widoki na górskie szczyty np. Czantorię.

Leśny Park Niespodzianek to obiekt całoroczny, który honoruje Kartę Dużej Rodziny, a maluchy do 3 roku życia zaprasza za darmo.

LINK do strony internetowej: www.lesnypark.pl

Mapa Parku Leśnego z atrakcjami dla całej rodziny w Beskidach

Źródło zdjęcia: www.lesnypark.pl

 

Muzeum Ustrońskie

W Muzeum Ustrońskim zobaczycie najbogatszą na Ziemi Cieszyńskiej kolekcję tekstyliów – strojów ludowych i ręcznie zdobionej bielizny, a także ekspozycję sprzętów domowych i gospodarskich, np. maszyny kuźnicze. Poznacie historię, oglądając interaktywną makietę i dotykając różnych eksponatów. Zwiedzicie skanseny rolniczy i przemysłowy, a także kupicie rękodzieło. Wasze dzieci będą miały okazję porównać dawne zabawki, gry planszowe i przybory szkolne ze współczesnymi przedmiotami, których używają na co dzień. A jeśli nie ukończyły jeszcze 6 lat, muzeum zaprasza je w swe progi za darmo.

LINK do strony Muzeum Ustrońskiego: www.muzeum.ustron.pl

Muzeum w Ustroniu dostępne dla zwiedzających

Źródło zdjęcia: www.muzeum.ustron.pl

 

Istebna

13 km od Wisły

 

Chata Kawoluka

Kolejnym obiektem na Szlaku Architektury Drewnianej w okolicy Wisły jest Chata Kawoluka. To tradycyjny drewniany dom z XIX w. z kurlawym piecem i żarnami do wyrobu mąki. Wewnątrz zobaczycie rozmaite sprzęty i mnóstwo instrumentów muzycznych takich jak róg pasterski, piszczołki, fujary, gajdy czy sowa. Folklor i muzyka przeniosą Was w klimaty dawnej beskidzkiej wsi. Zapisując się na warsztaty, nauczycie się ubijania masła, wyplatania z siana i robienia koronek.

LINK do Chaty Kawoluka: www.chatakawuloka.eu

Zwiedzanie zabytkowej chaty z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.chatakawuloka.eu 

 

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki

Jerzy Kukuczka zdobywał najwyższe i najtrudniejsze szczyty górskie. Wspiął się na 14 ośmiotysięczników. Zginął podczas wyprawy na Lhotse na granicy Chin i Nepalu. Oglądając sprzęt wspinaczkowy, odznaczenia, medale, książki i pamiątki zgromadzone w Izbie jego pamięci poznacie tego niezwykłego polskiego taternika, alpinistę i himalaistę.

LINK do Izby Pamięci Jerzego Kukuczki: www.jerzykukuczka.com

Izba Pamięci Jerzego Kukuczki w Beskidzie Śląskim

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/jerzykukuczkacom/?ref=page_internal 

 

Muzeum na Grapie

Muzeum na Grapie to skansen, który tworzą kurna chata, kuźnia i stodoła, a także bogata ekspozycja istebniańskich strojów, przedmiotów i twórczości lokalnych rzemieślników. Zainteresowani wyrobem masła, filcowaniem wełny, haftowaniem lub wyplataniem koszy ze świerkowych korzeni możecie wziąć udział w warsztatach. Ucząc się nowych umiejętności, Wasze dzieci dowiedzą się przy okazji, jak dawniej spędzali czas ich rówieśnicy. Muzeum funkcjonuje od kwietnia do września. W pozostałych miesiącach zwiedzanie możliwe jest po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym.

LINK do Muzeum na Grapie: www.nagrapie.com

Zabytkowe Muzeum na Grapie w Beskidach

Źródło zdjęcia: www.nagrapie.com

 

Ośrodek Edukacji Ekologicznej

Tematyka leśno-ekologiczna jest dla Was ważna? W Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Istebnej obejrzycie dioramy z panoramą Beskidów, poznacie historię regionu, dowiecie się jakie zwierzęta i rośliny można spotkać w okolicznych lasach. Wasze pociechy zobaczą naturalnych rozmiarów wypchanego niedźwiedzia, wilka, rysia, jelenia i kunę. Zagrają też w tematyczne gry przygotowane z myślą o małych zwiedzających. Na zewnątrz mogą pohasać w ogrodzie otaczającym budynek. Prócz roślin typowych dla Beskidu jest w nim akacjowy plac zabaw dla dzieci.

Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Beskidzie Śląskim

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/Le%C5%9Bny-O%C5%9Brodek-Edukacji-Ekologicznej-w-Istebnej-253272631674060/ 

 

Trójstyk

Trójstyk to miejsce, w którym zbiegają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji. Trójstyk leży w przysiółku Jaworzynka w gminie Istebna. W tym dość niezwykłym miejscu czeka Was równie niecodzienne doświadczenie – możliwość bycia w tym samym czasie jednocześnie na terytorium trzech różnych krajów.

 

Koniaków

18 km od Wisły

 

Centrum Koronki Koniakowskiej

Koniakowska koronka doczekała się swojego wyjątkowego miejsca, w którym kontynuuje się stuletnią koronkarską tradycję – Centrum Koronki Koniakowskiej. Warto odwiedzić z dziećmi to miejsce nie tylko ze względu na ciekawe wzory koronek, ale na fakt, iż nigdzie na świecie nie szydełkuje się w ten sposób, jak w Koniakowie. Dowiecie się tu, czym jest heklowanie, zobaczycie największą na świecie koronkę i kupicie pamiątki. Dzieci mogą dodatkowo wziąć udział w warsztatach. Obiekt jest otwarty 5 dni w tygodniu.

LINK do strony internetowej: www.centrumkoronkikoniakowskiej.pl

Muzeum Koronki Koniakowskiej przyjazne dzieciom w górach

Źródło zdjęcia: www.centrumkoronkikoniakowskiej.pl

 

Szczyrk

22 km od Wisły

 

Centralny Ośrodek Sportu

Centralny Ośrodek Sportu jest jednocześnie Ośrodkiem Przygotowań Olimpijskich. To ogromny obiekt sportowo-rekreacyjny, który zrzesza m.in.: hale sportowe, krytą pływalnię, stadion sportowy, korty tenisowe, boiska do siatkówki plażowej, siłownie i gabinet odnowy biologicznej. W jego skład wchodzą również Kompleks skoczni sarciarskich Skalite oraz Ośrodek narciarski Skrzyczne.

LINK do Centralnego Ośrodka Sportu: www.szczyrk.cos.pl

Ośrodek Sportu dla dzieci i młodzieży w Szczyrku

Źródło zdjęcia:  www.szczyrk.cos.pl

 

Kompleks skoczni narciarskich Skalite

Kompleks skoczni narciarskich Skalite należących do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku składa się z 3 skoczni – dużej, średniej i małej. To obiekt całoroczny, co oznacza, że niezależnie od tego, kiedy będziecie na wakacjach z dziećmi w Szczyrku, macie szansę spotkać tu trenujących zawodników. To tutaj również odbywają się krajowe i międzynarodowe konkursy narciarskie. Pierwsze skoki, jakie tu oddano, mierzyły ok. 40m. A jak to wygląda dzisiaj? Zabierzcie dzieci i sami się przekonajcie. Kompleks skoczni znajduje się w centrum miasta.

 

Ośrodek narciarski Skrzyczne

Skrzyczne leży w paśmie Baraniej Góry i jest najwyższym szczytem w Beskidach. Krzyżuje się na nim wiele szlaków, a turyści chętnie odwiedzają schronisko i korzystają z atrakcji ośrodka narciarskiego, w którym czekają:

  • 4-osobowa kolej kanapowa
  • bezpłatne wyciągi dla dzieci do lat 5
  • trasa Ondraszek – bardzo łatwa
  • trasa widokowa – łatwa
  • tor saneczkowy
  • Ski baby room
  • szkoła narciarska
  • wypożyczalnia i serwis sprzętu
  • gastronomia
  • parking

Ośrodek honoruje Kartę Dużej Rodziny.

LINK do Ośrodka narciarskiego Skrzyczne: www.skrzyczne.cos.pl

Całoroczna kolej w Beskidach

Źródło zdjęcia: www.skrzyczne.cos.pl

 

Brenna

27,7 km od Wisły

 

Stadnina Hucułów

Jeśli lubicie konie, to spodoba Wam się w Stadninie Hucułów. To miejsce, w którym pojeździcie konno – w ofercie lekcje nauki i przejażdżki po Beskidach, przejedziecie się bryczką, a zimą zaszalejecie podczas kuligu.

LINK do Stadni Hucułów: www.hucul.brenna.pl

 

Obserwatorium Nietoperzy

Nie tylko uczniowie chodzą do szkoły. Na strychu szkoły w Brennej zamieszkały 2 gatunki nietoperzy. Kiedy robi się zimno nocek duży i podkowiec mały zmieniają miejsce zamieszkania i przenoszą się do jaskiń. Jeśli więc chcecie poznać te pożyteczne latające ssaki, odwiedźcie obserwatorium w miesiącach od maja do września.

Atrakcja dla dzieci - Obserwatorium Nietoperzy

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/Obserwatorium-Nietoperzy-w-Brennej-1005114133012044/ 

 

Park linowy Orla Perć

W parku linowym mogą bawić się wszyscy niezależnie od wieku. Dla dzieci przygotowano zieloną, bardzo łatwą trasę. Im dziecko wyższe i starsze, tym trasy są trudniejsze. Wśród parkowych konstrukcji na palach możecie się spodziewać przeszkód typu: kładki, deskorolka, łódka, ścianka wspinaczkowa czy latające belki. Adrenalina i dobra zabawa gwarantowane.

 

Z czym kojarzy Wam się Wisła?

Po urlopie spędzonym z dziećmi w tym górskim miasteczku z pewnością nasuną Wam się nowe skojarzenia związane z Wisłą. Ogromna ilość niezapomnianych wrażeń, pozytywne emocje, radość, nowe doświadczenia i mnóstwo wiedzy o regionie – niech to będzie pierwsza myśl, jaka pojawi się w głowach Waszych pociech po urlopie w Wiśle. Myśl, która będzie im towarzyszyć zawsze, wtedy gdy ktoś je spyta o wymarzone wakacje z rodzicami w górach.

 

Poniżej polecane noclegi w Wiśle i okolicach, przyjazne rodzinom z dziećmi:

 

OSADA KAMRATOWO - Wisła

Nocleg dla rodzin z dziećmi Osada Kamratowo w Wiśle

Link do Osady Kamratowo:

https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/apartamenty-kamratowo

 

OŚRODEK WYPOCZYNKOWY KARINA - Wisła

Ośrodek wypoczynkowy Karina nocleg z atrakcjami dla dzieci

Link do Ośrodka wypoczynkowego Karina:

https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/karina

 

OSADA NA OCHODZITEJ - Koniaków

Beskid Śląski Osada na Ochodzitej - noclegi w górach

Link do Osady na Ochodzitej:

https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/osada-na-ochodzitej

 

APARTAMENTY GÓRSKA LEGENDA - Szczyrk

Rodzinny urlop w Apartamentach Górska Legenda w Beskidach

Link do Apartamentów Górska Legenda:

https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/apartamenty-gorska-legenda

 

Dom do wynajęcia POZIOMKOWA 5 - Szczyrk 

Pozimkowa 5 dom do wynajęcia w Szczyrku dla rodzin

LINK do Poziomkowa 5:

https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/poziomkowa-5-szczyrk 

 

DOMEK MARZENIA SIĘ SPEŁNIAJĄ - Jaworzynka

Plac zabaw dla dzieci w Domku Marzenia Się Spełniają w górach

Link do Domku Marzenia Się Spełniają:

https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/marzenia-sie-spelniaja-caloroczny-domek-do-wynajecia

 

APARTAMENTY U WIELICKICH - Szczyrk

Wczasy w Apartamentach u Wielickich z widokiem na Beskidy

Link do Apartamentów u Wielickich:

https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/pensjonat-u-wielickich-beskidy-z-dziecmi

 

PENSJONAT "CICHY ZAKĄTEK" - Węgierska Górka

Pensjonat dla rodzin z dziećmi Cichy Zakątek w Beskidzie Śląskim

Link do Pensjonatu Cichy Zakątek:

https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/pensjonat-cichy-zakatek

 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi