Sudety - atrakcje dla dzieci

ATRAKCJE DLA DZIECI W SUDETACH

I znów w góry. Kontynuujemy naszą wycieczkę przez poszczególne regiony.

Poprzednio pisaliśmy o Beskidach, teraz przenosimy się nieco na północny zachód, pod granicę z Czechami. A to oznacza, że czas na Sudety.
Jednak zanim zaczniemy opowiadać Wam o charakterze tych gór, podsuwać pomysły na spędzenie czasu z dzieckiem i wskazywać co fajniejsze miejsca noclegowe – drobna uwaga.

Żeby pisało się nam wygodniej, opisujemy osobno poszczególne regiony Sudetów. Będziemy Wam opowiadać, że w Górach Stołowych jest fantastyczny labirynt skalny, że Kotlina Kłodzka to jedno z piękniejszych miejsc w całej Polsce, a Karkonosze słyną z Karpacza.

Ale gdy będziecie to czytać, to miejcie z tyłu głowy, że możecie być w Górach Izerskich i mieć żabi skok do atrakcji Gór Kaczawskich i że podziały są raczej umowne. Nawet geografowie nie zawsze się co do nich zgadzają. Dlatego po prostu przyjmijcie nasze wywody jako wskazówki i pamiętajcie, że wiele atrakcji z różnych regionów leży blisko siebie.

A teraz – do rzeczy.

O ile Beskidy należą do najmłodszych polskich gór, to Sudety są jednym z najstarszych pasm w naszym kraju. Wiekiem ustępują tylko Górom Świętokrzyskim, ale mają znacznie bardziej burzliwą historię. Raz wypiętrzone, zostały starte niemal do płaskiego terenu i przykopane osadami. Gdyby nie kolejne ruchy górotwórcze, nigdy by ich nie było…

Jeśli zastanawiacie się, jak by wyglądały – przypatrzcie się Nizinie Śląskiej i Przedgórzu Sudeckiemu. W każdym razie – nowa orogeneza przyszła, ale nie mogła wydźwignąć zesztywniałych masywów, które popękały i wyrosły spod ziemi już w kawałkach, zwanych zrębami.

Tyle odnośnie historii. Wspominamy o niej, bo te zawiłe koleje losu sprawiły, że trudno jednoznacznie opisać charakter Sudetów. Są tu zarówno kopulaste wzniesienia podobne do tych beskidzkich, są groźne szczyty - takie, jak w Tatrach. Są też zupełnie wyjątkowe, ścięte wzniesienia z urwiskami. Krajobraz urozmaicają słynne skałki, wodospady, labirynty i wejścia do jaskiń.

Sudety - podziwiamy widoki

Pytanie brzmi – czy warto przyjechać w Sudety z dziećmi? Naszym zdaniem – zdecydowanie tak! Średnia wysokość utrzymuje się na poziomie 1100 m n.p.m. (mniej więcej tyle, ile w Beskidach), a najwyższy szczyt, czyli Śnieżka ledwo przekracza 1600 m n.p.m. (choć trzeba przyznać, że jest wyjątkowo kapryśny). Jednocześnie jest tu sporo atrakcji turystycznych, a ich liczba z roku na rok wzrasta.

 

GÓRY IZERSKIE

Zaczynamy od Gór Izerskich. To dość niedoceniane miejsce, a szkoda, bo świetnie nadaje się na wakacje z dzieckiem w Sudetach.

Wzniesienia są niezbyt wysokie, szczyty dość łagodne, a szlaki dobrze opracowane i przejezdne dla wózków i sanek.

Przy tym wszystkim nie ma tu tłumów turystów, którzy kierują się raczej w stronę Karkonoszy (o nich będzie mowa później). Nieco odbija się to na miejscowej turystyce, ale jeśli zdecydujecie się na wypad w Góry Izerskie z dziećmi, to i tak będziecie mieli co robić.

Głównym miastem regionu jest Świeradów-Zdrój, który stanowi świetną bazę wypadową do wycieczek po okolicznych górach.
Proponujemy zacząć od wjechania kolejką gondolową na Stóg Izerski. W ten sposób macie szansę, że maluchy nie zmęczą się jeszcze przed rozpoczęciem właściwej wędrówki J.

Kolej gondolowa na Stóg Izerski

Źródło: www.skisun.pl

Stamtąd możecie śmiało wyruszyć na Halę Izerską, gdzie w Chatce Górzystów serwują osławione naleśniki z jagodami lub na czeski Smerk z wieżą widokową.

Znaną atrakcją Gór Izerskich jest Zamek Czocha w Suchej nad Zalewem Leśnieńskim. Z reguły ostrożnie podchodzimy do tematu zwiedzania zabytków z dziećmi, ale tu jest naprawdę fajnie. Możecie być pewni, że przewodnik pokaże Wam tajemne przejścia, a jeśli go poprosicie – nie będzie zapalał światła, ale da dzieciakom latarki.

Atrakcja Sudetów - Zamek Czocha

Całe zwiedzanie trwa około dwóch godzin i z reguły bardzo podoba się maluchom. Jedynym problematycznym punktem jest wejście, a raczej – zejście z wieży, ale i to można w miarę łatwo ogarnąć.

Na uwagę zasługuje również Kopalnia św. Jana w Korbicy. Musicie liczyć się z tym, że wstęp jest dozwolony dzieciom od 10 lat, ale ze starszymi dzieciakami warto tam zejść i pooglądać stare sztolnie. Tym bardziej, że przewodnik umie zajmująco opowiadać o życiu kopalni i jej pracownikach. Koniecznie zabierzcie ze sobą bluzy i kurtki.

A gdybyście trafili na załamanie pogody, możecie się pokusić o odwiedzenie czeskiego miasteczka o nazwie Liberec – jest tam Aquapark.

POLECANE PRZEZ RODZICÓW NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM W GÓRACH IZERSKICH

 

KARKONOSZE

Teraz obiecane Karkonosze. To najbardziej znane i zarazem najwyższe pasmo w Sudetach. Ale nie zrażajcie się – jest tu sporo tras, które można przebyć nawet z kilkuletnim brzdącem. Najpopularniejsza zaczyna się w Karpaczu i prowadzi od świątyni Wang aż do schroniska Samotnia. Pamiętajcie też, że idąc tą trasą, wejdziecie na teren Karkonoskiego Parku Narodowego i musicie kupić bilety (koniecznie weźcie gotówkę).

Odwiedzamy Świątynię Wang z dziećmi

Podczas planowania górskich wędrówek, sporą pokusą jest Śnieżka. Czy można tam wejść z dzieckiem? Odpowiedź jest dość skomplikowana, bo choć góra nie jest szczególnie wysoka, to trasa bywa uciążliwa. W ramach kompromisu możecie wjechać kolejką na Kopę – stamtąd droga na Śnieżkę zajmie Wam nie więcej niż dwie godziny w jedną stronę. Na mapach podano krótszy czas – to dlatego, że planując wycieczki z dzieckiem, warto dorzucić przynajmniej godzinkę rezerwy.

Karkonosze - na szlaku z dziećmi
Podziwiamy widok na Śnieżkę

Gdyby w Karpaczu zastał Was deszcz, nie traćcie głowy, tylko zabierzcie swoje łobuzy do Muzeum Klocków Lego. Dzieciaki je uwielbiają, szczególnie, że większości eksponatów można dotykać.

Drugą słynną miejscowością w Karkonoszach jest Szklarska Poręba. Tutaj warto od razu pójść do Centrum Informacji Turystycznej i po niewielkiej cenie kupić „Księgę Skarbów” - przewodnik po Magicznym Szlaku Ducha Gór. Prowadzi on przez Krucze Skały, Wodospad Kamieńczyka, Muzeum Mineralogiczne

Szklarska Poręba - Wodospad Kamieńczyka
Odwiedzamy Wodospad Szklarki
Sudeckie szlaki
Sudety - na szlaku

Atrakcje są dość mocno rozrzucone po okolicy. Ale zbieranie hologramów i obietnica nagrody to duża frajda i jeszcze większa motywacja dla dzieciaków, które pękają z dumy podczas odbierania odznaki i nagrody-niespodzianki.

Z kolei niedaleko Jeleniej Góry znajdują się ruiny Zamku Chojnik. Wspominamy o nim również ze względu na wspaniałe widoki z wieży. Trzeba się troszkę namozolić, bo podejście jest dość ostre. Jednak dzieciaki spokojnie dają tu sobie radę, szczególnie, że trasa jest urozmaicona – co krok jakiś głaz, wielka gałąź – jest po czym skakać J.

Zwiedzamy ruiny Zamku Chojnik z dziećmi
Zamek Chojnik

Na koniec dodajemy jeszcze inną atrakcję, spotykaną w całej Polsce, ale niezastąpioną, jeśli chodzi o kilkulatków – Park Dinozaurów w Szklarskiej Porębie.

Atrakcje Sudetów dla dzieci - Park Dinozaurów w Szklarskiej Porębie

No to teraz dobre miejsca na nocleg w Karkonoszach.

POLECANE PRZEZ RODZICÓW NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM W KARKONOSZACH

 

GÓRY KACZAWSKIE

Nieco na północny wschód od Karkonoszy leżą Góry Kaczawskie - wyjątkowo niskie pasmo, najwyższy szczyt ledwo co przekracza 700 m n.p.m.

Zacznijmy od największej ciekawostki regionu, czyli gór wulkanicznych. Kiedyś na dzisiejszym Pogórzu Kaczawskim było ciemno od pyłów i popiołów, a powietrze miało ostry zapach siarki. Teraz okolicę nazywa się Krainą Wygasłych Wulkanów, a wspinanie się na ich szczyty należy czołowych atrakcji.

Polski wulkan - Ostrzyca

Największą popularnością cieszy się Ostrzyca Proboszczowicka – podejście jest dość łatwe, a na najtrudniejszym odcinku są wycięte schody. Cały spacer nie powinien Wam zająć więcej niż dwie godziny.

Widok ze szczytu Ostrzycy

Jeśli chcecie poświęcić dawnym wulkanom więcej czasu, warto zajechać do Wąwozu Myśliborskiego. Można tam znaleźć kawałki lawy, a także pójść na wzgórze Rataj i zajrzeć w otwór wulkaniczny.

A skoro pisaliśmy Wam o Zamkach Czocha i Chojnik, to nie mogliśmy zapomnieć o Zamku Grodziec. Koniecznie przejrzyjcie kalendarz imprez, bo dzieją się tam naprawdę ciekawe rzeczy – pokazy rycerskie, nauka walki mieczem, czasem dzieciaki mogą poprzymierzać rycerskie zbroje i stroje księżniczek…

Zwiedzamy Zamek Grodziec

Zamek leży w okolicy Złotoryi, więc jeśli akurat traficie na dzień bez dodatkowych atrakcji, możecie zabrać maluchy do kopalni złota „Aurelia”, a potem do ośrodka Grapa.

Zwiedzamy kopalnię złota w Złotoryi z dziećmi

Sama kopalnia jest malutka, zwiedzanie jej nie zajmie Wam dużo czasu, ale dobrze obrazuje, w jakich warunkach pracowali kiedyś górnicy, a przewodnik zna trochę zajmujących historii.

Jeśli traficie tam poza sezonem – spróbujcie zadzwonić, jest spora szansa, że i tak zostaniecie wpuszczeni.

Odnośnie Grapy – to rodzaj zoo z jeleniami, danielami, lamami, strusiami. Zwierząt jest sporo i dzieciaki wychodzą stąd ucieszone, a na dodatek w tym samym ośrodku jest też park linowy.

Na koniec kilka patentów na niepogodę – warto rozejrzeć się za warsztatami, bo w okolicy jest ich sporo. W Sędziszowej są organizowane zajęcia z płukaniem złota (co wypłuczecie, to należy do Was), a w Dobkowie możecie nauczyć się piec chleb i pobawić się ceramiką. Możecie też wyruszyć z przewodnikiem na poszukiwanie agatów w Lubiechowej.

W poszukiwaniu agatów
Sudecka Zagroda Edukacyjna - oglądamy z dziećmi model wulkanu

Czas opowiedzieć o bazie noclegowej. Chcemy Wam polecić miejsca na rodzinne noclegi w Górach Kaczawskich.

POLECANE PRZEZ RODZICÓW NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM W GÓRACH KACZAWSKICH

 

GÓRY STOŁOWE

Góry Stołowe to, obok Karkonoszy, najbardziej charakterystyczny region w Sudetach.

Widok - Góry Stołowe

Jeśli chodzi o ogólne informacje – pasmo jest dość niskie (do 900 m n.p.m.), ale niektóre podejścia bywają ostre. Co warto zobaczyć? Oczywiście – Błędne Skały.

Atrakcje Gór Stołowych - Błędne Skały

Według legendy, ten labirynt został zbudowany przez Ducha Gór w ramach zemsty na ukochanej i to on sprawia, że można tu długo błądzić. Tak, czy siak – dzieciaki na pewno będą miały radochę podczas przeciskania się przez szczeliny i wchodzenia w tunele.

I znów – to teren Parku Narodowego, musicie mieć bilety. Warto też dodać kilka słów o samym podejściu pod labirynt – miejscami bywa trudniejsze. Jeśli obawiacie się o wytrwałość swoich maluchów, możecie podjechać samochodem (wjazd tylko o pełnych godzinach – poczytajcie o tym).

Góry Stołowe - Błędne Skały

W ramach zdobywania szczytów, możecie się pokusić o wejście na Szczeliniec Wielkinajwyższą górę w regionie, na którą wejście nawet z kilkulatkiem nie stanowi jednak większego problemu.

Wyprawa z dziećmi na Szczeliniec Wielki
Sudety - Szczeliniec Wielki

Główną miejscowością w Górach Stołowych jest Kudowa-Zdrój. Słynie głównie jako uzdrowisko, ale wspominamy o niej przez wzgląd na typowo dziecięce atrakcje – Aquapark i Park Colorado – kompleks placów zabaw i dmuchanych zamków ze zjeżdżalniami.

Spacer po Kudowie-Zdrój

Przy Kudowie jest też Szlak Ginących Zawodów. Zobaczycie, jak się lepi garnki z gliny, obejrzycie stroje ludowe… Możecie tam zajechać, nawet jeśli to atrakcja głównie dla Was. W najgorszym razie, maluchy po prostu poganiają za zwierzętami J.

Odwiedzamy Szlak Ginących Zawodów

Źródło: www.szlakginacychzwodow.com.pl

A propos zwierząt – w czeskim miasteczku Dvur Kralove jest świetne zoo z naprawdę dużymi wybiegami dla zwierzaków i parkiem safari.

A gdy już będziecie po czeskiej stronie, możecie odwiedzić niesamowite „skalne miasto” w Adrszpach – od wieków chronili się w nim okoliczni wieśniacy, gdy spodziewali się najazdu.

Na koniec słówko o atrakcjach wodnych – przy Zalewie Radkowskim jest fajne kąpielisko dla dzieci, można też wypożyczyć łódkę lub kajak.

POLECANE PRZEZ RODZICÓW NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM W GÓRACH STOŁOWYCH

 

KOTLINA KŁODZKA

Ostatni region w Sudetach, o którym chcemy Wam opowiedzieć, to Kotlina Kłodzka, często uznawana za najpiękniejsze miejsce w całej Polsce (inna sprawa, że takich „najpiękniejszych miejsc” jest całkiem sporo J).

Głównym miastem jest tu oczywiście Kłodzko. Słynie niezdobytej twierdzy, pięknej starówki i… piwa.

Jednak my chcemy Wam wspomnieć głównie o jednej atrakcji – Podziemnej Trasie Turystycznej. Jej historia jest taka, że kiedyś mieszczanie budowali głębokie piwnice, bo w magazynach brakowało im miejsca na towary. W czasie oblężenia chronili się w nich i przebijali do piwnic sąsiadów - tak powstało prawdziwe podziemne miasto, w którym była karczma, zagrody dla zwierząt i rynek.

Atrakcje Sudetów - Podziemna Trasa Turystyczna

Źródło: www.podziemia.klodzko.pl

Spacer tędy to świetna sprawa, tym bardziej, że wchodzi się właśnie na starym mieście, przy kościele p.w. Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny, a wychodzi przy bramie do Twierdzy Kłodzko.

Twierdza Kłodzko z lotu ptaka

Źródło: www.twierdza.klodzko.pl

Jeśli już postanowicie spędzić wakacje z dziećmi w Kotlinie Kłodzkiej, koniecznie zajedźcie do Kletna.

To tutaj jest wejście do największej jaskini w Sudetach – Jaskini Niedźwiedziej. Jest na tyle oblegana przez turystów, że bilety trzeba rezerwować. Ale naprawdę warto – Wam spodobają się piękne nacieki, a Waszym maluchom – wszechobecne kości J.

Zwiedzamy z dziećmi Jaskinię Niedźwiedzia

Jeśli chodzi o kości, warto zajrzeć też do Muzeum Ziemi. Młodsze dzieci może nie będą zbyt zainteresowane zbiorem skał z całej Europy, ale jaja, gniazda i części dinozaurowego szkieletu to już inna sprawa.

Gdybyście planowali wyprawę w góry, warto startować z Międzygórza – jest tam Ogród Bajek z figurami Gargamela, Koziołka Matołka, Czerwonego Kapturka… Przy okazji - blisko zaczyna się sporo szlaków.

No i nie mogliśmy zapomnieć o Kopalni Złota w Złotym Stoku, choć to miejsce na wizytę z raczej starszymi dziećmi. Maluchy mogą się przestraszyć głośnej kolejki i podświetlanych szkieletów, ale dla starszych łobuzów to ciekawe doświadczenie, zwłaszcza, że możecie też zarezerwować bilet na rejs po podziemnym jeziorze.

A teraz przed Wami miejsca na rodzinne noclegi w Kotlinie Kłodzkiej.

POLECANE PRZEZ RODZICÓW NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM W KOTLINIE KŁODZKIEJ

To by było na tyle, jeśli chodzi o Sudety. Mamy nadzieję, że choć troszkę złapaliście naszego bakcyla i właśnie zastanawiacie się, gdzie kupić wygodne buty i dobre mapy J. Polecamy te laminowane – są droższe, ale nie rozpadną się Wam, nawet jeśli na szlaku trochę pokropi Was deszcz.

Powodzenia na górskich wojażach z dzieciakami!

ZespółDziecioChatki.pl

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi