Centrum Hevelianum w Gdańsku - atrakcje dla dzieci
Hevelianum w Gdańsku bawiąc – uczy, ucząc – bawi
Kto z Was lubi się uczyć? Zapewne większość odpowie na to pytanie przecząco. Wkuwanie gotowych formułek i wzorów, które błyskawicznie ulatują z pamięci to syzyfowa praca. A ciągłe przygotowywanie się do sprawdzianów i klasówek niejednego delikwenta przyprawia o dokuczliwy ból głowy. A przecież nauka wcale nie musi być nudna!
System klasowo-lekcyjny z przestarzałym werbalizmem powoli odchodzi do lamusa. Idzie nowe. Zaczynają królować projekty edukacyjne oraz innowacyjne metody nauczania przez zabawę i samodzielne eksperymentowanie. Właśnie taką ideę interdyscyplinarnej nauki realizuje Hevelianum w Gdańsku. To pierwsze tego typu miejsce w Polsce i jedno z nielicznych w Europie, gdzie nowoczesna edukacja połączona z rekreacją odbywa się w niecodziennej, historycznej scenerii.
Źródło zdjęć: https://hevelianum.pl/
Krótki rys topograficzno-historyczny
Hevelianum znajduje się na obszarze dawnego fortu Góry Gradowej w Gdańsku - wzniesienia o wysokości dochodzącej do 50 m n.p.m., położonego na północnym krańcu terenu zwanego Grodziskiem. Ufortyfikowane wzgórze miało niegdyś chronić miasto od zachodu, a siedemnastowieczny Bastion Jerozolimski, mieszczący się na szczycie, był osłoną wschodnich murów Gdańska. Góra Gradowa połączona jest od południa z resztą fortów zwanych Czołem Kurkowym. Pozostałe strony ograniczone są stromymi skarpami, u których podnóża znajdowała się dawniej sucha fosa.
Cały obszar zajmuje ponad 20 hektarów i jest jednym z atrakcyjniejszych obiektów na mapie Gdańska. Znajdziecie tu punkty widokowe, z których można podziwiać panoramę miasta oraz park z wytyczonymi ścieżkami botanicznymi i licznymi pomnikami przyrody. Najmłodsi goście mogą korzystać z bezpiecznych placów zabaw. W trosce o turystów zmotoryzowanych Hevelianum oferuje trzy parkingi: „dolny” przy ul. Gradowej 3, „górny” przy Gradowej 11 i ostatni przy ul. 3 Maja 9. Na terenie obiektu można również skorzystać z lokali gastronomicznych. Główny punkt informacyjny Hevelianum i kasy biletowe znajdują się w dawnych koszarach schronowych.
Źródło zdjęć: https://hevelianum.pl/
Oferta Hevelianum
Hevelianum – nowoczesne, interaktywne centrum nauki propaguje nieszablonowy sposób zdobywania wiedzy poprzez żywy kontakt z historią, obserwację, zabawę, udział w warsztatach i eksperymentach, dzięki którym łatwiej zrozumieć matematykę, fizykę czy chemię. Służą temu interaktywne wystawy, spacery historyczne, pokazy grup rekonstrukcyjnych czy ćwiczenia laboratoryjne. Oprawę i tło historyczne do wspomnianych działań stanowią zabytkowe obiekty militarne znajdujące się na terenie fortu.
Hevelianum udostępnia liczne wystawy stałe oraz czasowe.
Źródło zdjęć: https://hevelianum.pl/
Wystawa” Dookoła Świata”
Podróż dookoła świata w ciągu kilkudziesięciu minut? Dlaczego nie! To całkiem możliwe dzięki edukatorom, którzy poprowadzą Was przez siedem kontynentów rozmieszczonych na dwóch kondygnacjach dawnych koszar schronowych. Czeka tam na Was ponad 90 interaktywnych stanowisk, za pomocą których poznacie miejsca, zwyczaje i zjawiska charakterystyczne dla Afryki, obu Ameryk, Antarktydy, Azji, Australii i Europy.
Podróż zaczniecie od wnętrza ziemi, aby specjalną windą przenieść się na szczyt Himalajów i własnoręcznie uformować ich szczyty. W Afryce zamienicie się w drapieżniki i sprawdzicie, czy uda Wam się podejść bezszelestnie do stada zwierząt przy wodopoju, a także zobaczycie najprawdziwszą burzę piaskową.
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
W Australii doświadczycie potęgi huraganu, zapoznacie się ze zjawiskiem powstawania fal i obejrzycie płonące drzewo. Z kolei zorza polarna, próba określenia kierunków świata na podstawie obserwacji nieba, wizyta w igloo to atrakcje czekające Was na Antarktydzie. W Ameryce Południowej zauroczą Was barwne motyle i o dreszcz grozy przyprawi czyhająca anakonda. Na kontynencie północnoamerykańskim niewątpliwą atrakcją okażą się gejzery i replika słynnego mostu Golden Gate.
W czasie tej ekscytującej podróży będziecie się jeszcze mogli zważyć na Marsie, przekonać jak słyszą nietoperze, poznać sekretne życie patyczaków, próbować schwytać tornado w garść… To tylko część z czekających Was emocji. Eskapada zakończy się w Europie. W angielskiej budce telefonicznej usłyszycie słowa” kocham cię” w wielu językach.
Wystawa ”Łamigłówka"
W nowej, eksperymentalnej przestrzeni Hevelianum poznacie fascynujący świat matematyki. Przy 20 interaktywnych stanowiskach dowiecie się, ile to jest milion, jak zmierzyć odległość na różne sposoby, na czym polega fenomen liczby pi. Dzięki specjalnym aranżacjom spróbujecie nauczyć się tabliczki mnożenia, odkryjecie powierzchnię, która ma tylko jedną stronę i ujrzycie bryły obrotowe w płynnej formie. Sprawdzicie też, czy Wasze ciało ma właściwe proporcje, a jeśli nie, to jak powinna wyglądać idealna sylwetka. Pobyt w matematycznej” Łamigłówce” to nauka przez zabawę i znakomity sposób na oswojenie zawiłych arkanów królowej nauk.
Źródło zdjęć: https://hevelianum.pl/wystawy/lamiglowka/
Wystawa ”Z energią!”
Ta tajemnicza nazwa odnosi się do pracowni, w której poznacie i doświadczycie różnorodnych zjawisk związanych z energią, którą większość z Was nazywa prądem. I nie chodzi tu wyłącznie o elektryczność i tzw. porażenie prądem, chociaż eksperymenty, które staną się Waszym udziałem, niewątpliwie porażą Was innowacyjnością. Każde stanowisko w pracowni prezentuje określony rodzaj energii lub jej przemianę w inną formę. Możecie tu obserwować, a także sami wywoływać różnorodne zjawiska fizyczne, np. falę tsunami w ogromnym akwarium.
Kolejne stanowisko obrazuje rozchodzenie się fal dźwiękowych, które podobnie jak fale wodne przenoszą energię. Niewątpliwej frajdy dostarczy Wam symulator jazdy, a zwłaszcza prowadzenie auta podczas deszczowej nocy. W obszarze poświęconym energetyce poznacie technologię produkcji energii pozyskiwanej z różnych źródeł i zasadę działania elektrowni. Kilkadziesiąt kolejnych stanowisk odpowie m.in. na pytania czym jest światło, na czym polega zasada zachowania energii, skąd się bierze prąd.
Uzupełnieniem opisanej wyżej wystawy jest Pracowania REnergii, która obrazuje zagadnienia związane z energią odnawialną i gospodarką odpadami. Tutaj dowiecie się jak nadać nową wartość odpadom pochodzącym ze śmietnika i obejrzycie z perspektywy kosmosu zanieczyszczenie naszej planety. W ramach samodzielnych eksperymentów wprawicie w ruch samolot za pomocą wiązki światła, prześwietlicie baterię promieniami Roentgena, albo dowiecie się, ile lat mają Wasze uszy. Czeka Was również ekologiczna podróż przez miasto. Poznacie” niebezpieczne związki” i szereg innych atrakcji.
Źródło zdjęć: https://hevelianum.pl/wystawy/z-energia/
Stała oferta warsztatowa
”Laboratorium Ruchu”
”A jednak się kręci” te słowa Galileusza są motywem przewodnim nowoczesnej pracowni naukowo-dydaktycznej, w której każdy może samodzielnie sprawdzić obecność ruchu w każdej dziedzinie życia. Zgromadzone sprzęty i urządzenia pozwalają na obserwację ruchu zdalnie sterowanego i chaotycznego, odbywającego się w wodzie i w powietrzu, a także w Kosmosie.
Pracownia nie jest dostępna na co dzień dla zwiedzających. Można z niej korzystać wyłącznie w towarzystwie edukatorów, którzy przedstawiają, jak wygląda ruch z perspektywy różnych dziedzin nauki, np. astronomii ukazującej poruszanie się komet w Kosmosie, medycyny, czyli fascynującego świata ciągłego ruchu w naszych naczyniach krwionośnych czy też robotyki polegającej na sterowaniu nawet najbardziej precyzyjnymi mechanizmami. Zajęcia w ”Laboratorium Ruchu” organizowane są w soboty i przeznaczone dla starszej młodzieży oraz dorosłych.
Źródło zdjęć: https://hevelianum.pl/wystawy/laboratorium-ruchu/
Kreatywny Plac Zabaw
Kreatywny Plac Zabaw to przestrzeń, w której odbywają się zajęcia warsztatowe dla najmłodszych. Tutaj maluchy mogą poznawać podstawowe prawa fizyki i chemii, nowoczesne technologie, eksperymentować oraz rozwijać swoją kreatywność. Majsterkowanie z pewnością rozwinie zdolności manualne dzieci, a samodzielnie wykonane zabawki staną się źródłem satysfakcji zarówno dla samych twórców, jak i ich rodziców. Aktualnie tematem warsztatów jest nakręcane auto. Każdy mały konstruktor wykona swój własny samochód, ozdobi go i wyposaży w napęd za pomocą gumki recepturki. Następnie, na specjalnie przygotowanym torze wyścigowym, odbędą się zawody. Na pewno każdy z wypiekami na twarzy będzie obserwował rajdowe zmagania pojazdów.
Tematyka zajęć warsztatowych jest zmienna. Obecnie możecie jeszcze wziąć udział w ”Kosmicznym weekendzie”, podczas którego wystąpicie w roli astronautów. Może, pracując na autentycznych danych z satelitów kosmicznych i teleskopów, wykryjecie asteroidę zagrażającą Ziemi, albo staniecie się odkrywcami dziewiątej planety? Być może podczas penetracji Kosmosu natraficie na ślad nowej, nieznanej cząstki? Nawet jeśli to Wam się nie uda, to na pewno zdołacie przy pomocy pracowników firmy Boeing skonstruować model samolotu, który potem zabierzecie do domu.
Hevelianum organizuje również cykliczne” Muzyczne poranki” prowadzone przez profesjonalnych wokalistów i instrumentalistów. Każdy miesiąc do końca bieżącego roku ma odrębną tematykę. W październiku jest to” Legenda kaszubska” z nauką słynnej kaszubskiej piosenki. W listopadzie będzie mowa o polskich pieśniach patriotycznych, a grudzień tradycyjnie zostanie poświęcony kolędom i świątecznym obyczajom.
Źródło zdjęć: https://hevelianum.pl/wystawy/kreatywny-plac-zabaw/
Dzieje fortu, czyli rzecz o historii
Ponieważ Hevelianum znajduje się na terenie, który już w XVI w. uważany był za miejsce grodu gdańskiego, a po licznych przebudowach pozostały zabytkowe obiekty militarne, wypada znać historię tego miejsca. Hevelianum, wykorzystując naturalną scenerię, proponuje trzy stałe wystawy plenerowe, obrazujące burzliwe dzieje tego tajemniczego zakątka.
”Wehikuł czasu – człowiek i pocisk”
W odrestaurowanych obiektach fortyfikacyjnych – dawnych składach amunicji, schronach, remizach artyleryjskich umiejscowiono 14 ekspozycji tworzących niebywale interesującą wystawę. Poznacie tam nie tylko epizody z dziejów fortu, ale również tajniki sztuki wojennej czy historię czarnego prochu. Dowiecie się również, jak działała zagłuszarka Radia Wolna Europa. Spacerując wzdłuż dawnych umocnień fortyfikacyjnych, będziecie mogli nie tylko podziwiać piękną panoramę Gdańska, ale również poznać historię miejsca, w którym gościcie. Dociekliwi mogą pogłębić swoją wiedzę korzystając z makiet informacyjnych i interaktywnych aplikacji .
Źródło zdjęć: https://www.facebook.com/hevelianum/
”Hevelianum bez barier”
To niezwykła opowieść o burzliwych dziejach i sekretach Góry Gradowej podana w formie prezentacji multimedialnych. Główną atrakcję stanowią dotykowe makiety z brązu, prezentujące obszar fortu, panoramę Gdańska czy pełnoplastyczny portret Jana Heweliusza, będący idealnym odwzorowaniem wizerunku słynnego astronoma. ” Hevelianum bez barier” to przestrzeń szczególnie przyjazna niepełnosprawnym. Obiekt wyposażony jest w poręcze ułatwiające przemieszczanie. Filmy opatrzone audiodeskrypcją pomagają niewidomym ”zobaczyć”, a pod makietami znajdują się napisy alfabetem Braille’a. Bądźcie jednak bardzo ostrożni, bo możecie się natknąć na ducha fortu.
Źródło zdjęć: https://hevelianum.pl/wystawy/hevelianum-bez-barier/
”Zabawy z historią”
Hevelianum zaprasza młodzież i dorosłych na niecodzienną lekcję historii w odrestaurowanych obiektach fortyfikacyjnych. W zespole ośmiu kazamat artyleryjskich przeznaczonych dla moździerzy ulokowano wystawę, pozwalającą zgłębić tajniki wojskowości, poznać sposoby liczenia kul armatnich i ładowania broni. Atrakcyjnymi stanowiskami sterują za pomocą gestów sami uczestnicy. Pierwsze umożliwia szkolenie z zakresu obsługi armaty oraz moździerza i kończy się wystrzałem z wirtualnego działa.
Drugie to gra pamięciowa obrazująca militaria wykorzystywane w dawnej armii. Ostatnie jest wirtualną przymierzalnią. Dzięki najnowszej technologii możecie tutaj wybrać mundur historycznie związany z Górą Gradową, np. milicjanta z czasów oblężenia Gdańska przez wojska rosyjsko-saskie w 1734 r. albo nieco młodszy uniform grenadiera z 5. Pułku Grenadierów im. Króla Fryderyka I. Całości dopełni właściwe nakrycie głowy i odpowiednie uzbrojenie. Pozostaje tylko zasalutować i można ruszać do boju.
Źródło zdjęć: https://hevelianum.pl/wystawy/zabawy-z-historia/
Z czego jeszcze warto skorzystać?
Oferta Hevelianum jest tak bogata i różnorodna, że nie sposób napisać o wszystkich atrakcjach, które tam na Was czekają. Wypada jednak wspomnieć o mobilnym planetarium działającym w okresie od maja do października. Tutaj możecie z bliska zobaczyć planety Układu Słonecznego, rozpoznać niektóre gwiazdy na podstawie koloru i określić ich wiek. Podobnie niecodzienne są pokazy grup rekonstrukcyjnych, kiedy to wśród huku wystrzałów, szczęku broni i zapachu prochu uczestnicy odtwarzają przebieg zmagań bitewnych. To niebywała atrakcja, której na pewno nie wolno przegapić.
Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/hevelianum/
Spacerowicze korzystający z parku na terenie fortu natkną się na wielkoformatowe tablice przedstawiające rzadkie gatunki ptactwa spotykanego na tych terenach. Dzięki interaktywnym aplikacjom można obejrzeć wybranego osobnika, a nawet posłuchać jego śpiewu. Kolejne tablice prezentują m.in. ulubione przysmaki ptaków, tropy różnych zwierząt czy sekretne życie owadów. Zeskanowanie specjalnego kodu umieszczonego na tablicach pozwoli na wirtualne przygotowanie leczniczej mikstury lub budowę karmnika. Podczas spaceru czeka Was nie tylko relaks w otoczeniu zieleni, ale przede wszystkim znakomita zabawa.
Źródło zdjęcia: https://hevelianum.pl/
Hevelianum oferuje również wynajem sal na konferencje, warsztaty, szkolenia i spotkania biznesowe. Udostępnia nowoczesny sprzęt multimedialny. Pomaga w organizacji imprez sportowych i pikników integracyjnych. Proponuje wiele zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży zarówno na żywo, jak i online (również w języku angielskim). Aby wybrać interesujące Was zajęcia, systematyczne śledźcie program Hevelianum. A najlepiej wybierzcie się tam z całą klasą lub zaproście edukatorów do szkoły.
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl