Rzeszów - atrakcje dla dzieci
Rzeszów – atrakcje dla dzieci
Na skraju Kotliny Sandomierskiej i Pogórza Środkowobeskidzkiego leży Rzeszów. Z liczbą prawie 200 tys. mieszkańców, kilkoma uczelniami wyższymi, zagranicznymi konsulatami, licznymi instytucjami kultury, ciekawymi zabytkami i rzeką długą na ponad 200 km jest stolicą województwa podkarpackiego.
Jako gród nad Wisłokiem powstał w XIV w. Od tamtej pory zyskał przywilej lokacyjny, prawa miejskie, bardzo się rozrósł, zmienił i wypiękniał. Dziś jest miastem otwartym na turystów, pełnym ciekawych miejsc idealnych na rodzinny weekend, ferie, a nawet kilkudniowe wakacje.
Co robić z dziećmi w Rzeszowie? Oto kilka naszych propozycji na pogodę i niepogodę. Dla małych i dużych. Dla miłośników teatru, wielbicieli aktywności sportowej, przyrodników, a nawet łasuchów.
Rynek
Otoczony ulicami, którym nadano nazwy nawiązujące do polskiego króla, malarza i poety miejski Rynek w Rzeszowie sanowi centrum spotkań towarzyskich zarówno mieszkańców stolicy Podkarpacia, jak i turystów z całej Polski. Kupicie tu pamiątki, zjecie coś smacznego w jednej z wielu restauracji, a latem zrelaksujecie się w ogródku, popijając chłodną lemoniadę.
Dawniej było tu jednak zupełnie inaczej. Jeszcze w XIX w. na Rynku, który był znacznie mniejszy od obecnego stały domy z piętrem budowanym zazwyczaj z drewna. Prócz pomieszczeń mieszkalnych miały przepastne piwnice, podcienia i sklepy, w których zaopatrywali się rzeszowianie. W wyniku pożaru, który wybuchł w mieście mniej więcej w połowie XIX stulecia kamienice te, niestety zostały zniszczone.
Obecna architektura Rynku uwzględnia 3 pierzeje. W miejscu, w którym brakuje ciągu kamienic, wznosi się Ratusz datowany na schyłek XVI w. To okazały, pełen architektonicznych detali gmach użyteczności publicznej, który można zwiedzać.
Dzięki badaniom archeologicznym wiemy, że poniżej poziomu rynkowej płyty znajdują się 2-poziomowe piwnice głębokie nawet na 12 m, ciemne lochy, a nawet korytarze tak długie, że aż wychodzące poza obręb ówczesnego miasta. Tajemnice rzeszowskich podziemi możecie poznać, wybierając się na wycieczkę Podziemną Trasą Turystyczną, o której piszemy poniżej.
Elementem rynkowej zabudowy, który z pewnością przyciągnie Waszą uwagę, jest również studnia pochodząca z poł. XVI lub XVII w. Odkryto ją zupełnie przypadkiem podczas prac remontowych prowadzonych na Rynku. Odrestaurowana i zwieńczona drewnianym pawilonem przypomina o tym, że dawno, dawno temu zaopatrywała mieszkańców miasta w wodę pitną.
Warto wspomnieć jeszcze o jednym charakterystycznym punkcie miasta, a mianowicie dzwonnicy Kościoła Farnego, który znajduje się niedaleko Rynku. Jako ostoja życia religijnego kościół skupiał nie tylko wiernych. Stanowił miejsce ważnych obrad, spotkań działaczy społecznych i mieszkańców Rzeszowa. Z wieży zegarowej zwanej też przykościelną dzwonnicą rzeszowianie dowiadywali się o ważnych wydarzeniach. Dzwony od zawsze obwieszczały radości i smutki. Nie inaczej było w przypadku tych w Rzeszowie.
Dawno temu, kiedy w wyniku walk z Rosjanami poległo 40 mieszkańców miasta, z farnej dzwonnicy rozległy się dzwony, wzywając rodaków do ostatniego pożegnania. W procesji uczestniczyli przedstawiciele władz, rzemieślnicy, kupcy i zwykli mieszczanie.
Innym razem mieszkańcy Rzeszowa uknuli spisek przeciwko władzom zaboru austriackiego. Dźwięk kościelnych dzwonów miał być sygnałem do rozpoczęcia powstania pod przywództwem Ignacego Łukasiewicza.
Posiadłości Lubomirskich
Lubomirscy to polski ród książęcy, który dysponował ogromnymi włościami na terenie Polski. Jednym z miast, które do niego należało, był Rzeszów, w którym aktualnie znajdują się dwie rodzinne posiadłości Lubomirskich.
-
Zamek
Obecnie siedziba Sądu Okręgowego, niegdyś okazała rezydencja – fortyfikacja słynnego rodu książąt Lubomirskich. Zamek, który należał do tej arystokratycznej, rodziny jest dziś jedną z największych architektonicznych wizytówek Rzeszowa.
Co kryje to ogromne gmaszysko? Możecie się tylko domyślać. Ze względu na funkcje urzędowe, zwiedzanie zamku jest dość ograniczone. Wiedzcie jednak, że los go nie oszczędzał. Najazdy wrogich wojsk kazały właścicielom bronić się przed Kozakami, Turkami, Tatarami i Szwedami. A jedną z form obrony była przebudowa zamku i utworzenie z niego palazzo in fortezza. Zmian architektonicznych w bryle budynku było wiele. Liczne rozbudowy i przebudowy finalnie zaowocowały jednak zburzeniem zamku i jego odbudową na początku ubiegłego stulecia. Aktualny wygląd budowli odbiega zatem od początkowej wizji z XVI w. W przeszłości w obiekcie mieściło się więzienie i sąd. II Wojna Światowa i czasy PRL-u dodatkowo naznaczyły jego losy zbrodniami popełnionymi na Polakach.
Historia ofiar hitlerowskiej kaźni, jak i tych, które doświadczyły tortur ze strony władz komunistycznych, nigdy nie została tu zapomniana. Pamięć o pierwszych pielęgnuje tablica umieszczona na zamkowej wieży, o drugich nie pozwala natomiast zapomnieć pamiątkowy krzyż.
Choć zwiedzanie zamku jest ograniczone, na teren rzeszowskiego zabytku możecie jednak wejść w godzinach pracy sądu, by chociaż spacerując przepastnymi korytarzami poczuć przestrzeń i rozmiar tego wielkiego czteroskrzydłowego zamczyska.
-
Letni Pałac Lubomirskich
Lubomirscy mieli w Rzeszowie jeszcze jedną rezydencję zwaną letnim pałacem. Budynek znajduje się w sąsiedztwie Multimedialnej Fontanny i jest jedną z najpiękniejszych i najcenniejszych architektonicznych perełek miasta. Zbudowany u schyłku XVII w. stanowił tzw. maison de plaisance, czyli rezydencję, która miała być oazą spokoju i służyć odpoczynkowi oraz przyjemnościom właścicieli.
Pałacowe mury mają bogatą historię. Pamiętają m.in. jak budowla popadła w ruinę, jak doświadczyła pożaru, czasy, kiedy była szpitalem polowym, a nawet Akademią Muzyczną i Instytutem Muzyki rzeszowskiego uniwersytetu.
Na przestrzeni wieków pałac poddawany był wielu przebudowom i remontom, przez które zatracił swój pierwotny barokowy kształt. Jednak nawet po tym trudno mu odmówić wyjątkowej urody. Ostatniej przebudowy dokonała Okręgowa Izba Lekarska, która jest aktualnie właścicielem obiektu. Dzięki pracom remontowym budynek odzyskał dawny blask i wspaniale prezentuje się na tle otaczających go ogrodów. Do wnętrza można zajrzeć nieodpłatnie. 3 spośród poddanych renowacji sal udostępniono turystom, dlatego, jeżeli tylko zechcecie, możecie wejść do środka.
Współrzędne GPS: 50.03414, 22.00253
Okrągła kładka dla pieszych
Wielu ludzi odwiedzając po raz pierwszy dane miasto, na ogół zapamiętuje jego charakterystyczną architekturę np. zabudowę rynku, jakiś monumentalny zamek, strzelistą wieżę, czy wielowiekowy kościół. W pamięci zapada im jakaś niezwykła miejska legenda związana z dziejami miasta albo wizyta w pięknym parku, ale nie… przejście dla pieszych.
Rzeszów jest wyjątkiem. Wspominając wizytę w tym mieście, pamiętać będziecie m.in. właśnie kładkę dla pieszych. Do tej pory żadne inne polskie miasto nie skopiowało rozwiązania, jakie swym mieszkańcom zaproponował Rzeszów. Kładka o unikalnym okrągłym kształcie znajduje się nad skrzyżowaniem ul. Grunwaldzkiej z al. Józefa Piłsudskiego i umożliwia pieszym przechodzenie na drugą stronę ulicy bez konieczności czekania na zielone światło. Ruch na drodze odbywa się bezkolizyjnie, samochody jadą dołem, piesi spacerują górą i wszyscy są zadowoleni. A miasto chyba najbardziej, bo wieść o nietypowym architektonicznym rozwiązaniu niesie się po kraju. Na kładce znajdują się tablice z informacjami o obiekcie, ławki, na których można przysiąść i oświetlenie, które czyni to miejsce przyjaznym również po zmroku.
Współrzędne GPS: 50.04094, 22.00258
Muzeum Dobranocek
Dzisiejszym dzieciom trudno jest sobie wyobrazić, dlaczego pokolenie ich rodziców z rozrzewnieniem wspomina czasy, kiedy w telewizji można było obejrzeć tylko jedną bajkę i tylko raz w ciągu całego długiego dnia.
Odwiedziny w Muzeum Dobranocek to świetny pomysł, by pokazać Waszym pociechom, że wieczorne oglądanie Dobranocki było wspaniałym rytuałem. To okazja do tego, by zapoznać je z ulubionymi bohaterami z Waszego dzieciństwa i przekonać, że to cowieczorne oczekiwanie na bajkę było wartością samą w sobie. Być może zrozumieją, dlaczego tak wielu dorosłym na samo wspomnienie łza się w oku kręci.
Źródło zdjęcia: www.muzeumdobranocek.pl
Źródło zdjęcia: www.muzeumdobranocek.pl
Ekspozycja zaprasza w historyczną podróż po animacji polskiej i zagranicznej, a rozpoczynają ją kultowe postaci, takie jak „Jacek i Agatka” oraz „Gąska Balbinka”. W plejadzie wieczorynkowych gwiazd nie mogło zabraknąć najsłynniejszych braci, czyli „Bolka i Lolka”, ciekawego świata „Koziołka Matołka” i uwielbianego również wśród dzisiejszych dzieci „Reksia”.
Na wystawie znalazło się również miejsce dla oryginalnych lalek z filmów kukiełkowych łódzkiego Se-MA-For-u. Z jednej gabloty spogląda uroczy „Kot Filemon”, w innej dumnie pierś wypina „Mały Pingwin Pik-Pok”. Tu „Miś Uszatek” z klapniętym uszkiem, tam błękitnooki „Coralgol”.
Dalej czas przywitać się z bohaterami bajek naszych bliższych i dalszych sąsiadów – „Muminkami”, „Wilkiem i Zającem”, „Krecikiem” i „Pszczółką Mają”.
Źródło zdjęcia: www.muzeumdobranocek.pl
Źródło zdjęcia: www.muzeumdobranocek.pl
Bogactwo muzealnych zbiorów nie kończy się jednak na prezentacji bajkowych postaci. Na miejscu dowiecie się jakim sprzętem realizowano kiedyś filmy animowane, jak wyglądały scenariusze, szpule filmowe, storyboardy oraz folie animacyjne. W świat wieczorynek z minionych lat wprowadzą Was plakaty, kartki pocztowe, proporczyki, zabawki, ceramika, figurki, a także przedmioty codziennego użytku z wizerunkiem bajkowych bohaterów.
Więcej informacji: www.muzeumdobranocek.pl
Współrzędne GPS: 50.03798, 22.00684
Muzeum Energetyki Podkarpackiej
Wyobrażacie sobie, że nie ma prądu? Taki scenariusz jeszcze całkiem niedawno wieszczony był tu i ówdzie. Na ustach wielu pojawiało się fatalistycznie brzmiące słowo „blackout”. Co tu robić, kiedy „ciemno wszędzie”?
Jeśli chcielibyście dowiedzieć się o prądzie czegoś więcej, Muzeum Energetyki Podkarpackiej korzysta z wiedzy i umiejętności znanych na Podkarpaciu pasjonatów i popularyzatorów nauki, którzy jak nikt inny znają się na prądzie i potrafią o nim mówić w niezwykle fascynujący sposób. Poznacie tu historię energetyki regionu i zobaczycie wiele interesujących eksponatów, które pamiętają jeszcze początek XX w.
Źródło zdjęcia: https://pge-obrot.pl/o-spolce/muzeum-energetyki-podkarpackiej
Źródło zdjęcia: https://pge-obrot.pl/o-spolce/muzeum-energetyki-podkarpackiej
Są wśród nich m.in. liczniki Szpotańskiego, watomierze, miliamperomierze, amperomierze, aparaty monterskie, obuwie elektroizolacyjne, a nawet „Meritum”, jeden z pierwszych masowo produkowanych w Polsce komputerów osobistych.
Ponadto Muzeum bierze udział w corocznej akcji Noc Muzeów, podczas której prezentuje dodatkowo rozmaite eksperymenty związane z tematyką elektryczności, elektrostatyki i magnetyzmu, np. pokazy wyładowania transformatora Tesli albo pokazy z użyciem światła i dźwięku. Wydarzeniu towarzyszą dodatkowe atrakcje dla dzieci, takie jak np. malowanie buziek czy możliwość zabawy w kąciku z klockami LEGO.
Źródło zdjęcia: https://pge-obrot.pl/o-spolce/muzeum-energetyki-podkarpackiej
Źródło zdjęcia: https://pge-obrot.pl/o-spolce/muzeum-energetyki-podkarpackiej
Więcej informacji: https://pge-obrot.pl/o-spolce/muzeum-energetyki-podkarpackiej
Współrzędne GPS: 50.03822, 22.01350
Muzeum Mleczarstwa
Zespół Szkół Spożywczych w Rzeszowie to instytucja z tradycjami, która w halach produkcyjnych szkolnej mleczarni skrywa mleczarskie dziedzictwo sięgające lat 50 XX w. Powstałe w nich Muzeum Mleczarstwa to swego rodzaju dokument prezentujący rozwój techniki mleczarskiej.
Wewnątrz zobaczycie unikalne w skali kraju maszyny i sprzęt wykorzystywany do produkcji wyrobów mleczarskich. Są wśród nich pasteryzatory, sprężarki, pompy i rozmaite urządzenia laboratoryjne. Uwagę zwraca kolekcja maselniczek i wirówek, młynek do twarogu z 1930 r. i inne narzędzia serowarskie takie, jak berło, lewar, harfa i drewniane formy do serów.
Podczas zwiedzania poznacie sposób pracy tokarki do serów kulistych, prasy do twarogu, automatycznej nalewarki do napojów i dwudźwigniowej holenderskiej prasy do serów. Dowiecie się, czym jest zmechanizowana wanna serowarska, oziębiacze i dwustożkowa maselnica z wózkiem, a także jakimi wałkami wygniatano masło, w jakich konwiach trzymano mleko i jak wyglądał miedziany kocioł do wyrobu sera ementalera.
Niecodzienna ekspozycja zaskakuje bogactwem i różnorodnością mleczarskich sprzętów i pamiątek. Podczas zwiedzania odkryjecie sekrety jedzenia. Być może właśnie w trakcie tej wycieczki Wasze dzieci dowiedzą się, skąd się biorą dziury w serze i dlaczego masło ma żółty odcień.
Współrzędne GPS: 50.05124, 21.99838
Teatr Maska
W ostatnich latach przywykliśmy do tego, że kulturę można mieć na wyciągniecie ręki. Nawet spektakle teatralne dostępne są on-line. To bardzo wygodne nie musieć wychodzić z domu, jednak przyznać trzeba, że wrażeń, emocji, kontaktu ze sceną i aktorami oraz wyjątkowej atmosfery panującej w teatrze nie da się z niczym porównać. Dlatego idąc tym tropem, wybierzcie się z dziećmi do Teatru Maska, który swym bogatym i różnorodnym repertuarem udowadnia, że mały widz to najlepszy adresat niezwykłych historii, jakie rozgrywają się na scenie.
Zasiadając na widowni, Wasze pociechy wybiorą się na ekspedycję badawczą, podczas której odkryją w niezwykły „Zaginiony świat” prawdziwych dinozaurów, dowiedzą się, co zrobi „Zorro”, by zło nie zatryumfowało nad dobrem i jak potoczą się losy „Brzydkiego Kaczątka”.
Posłuchają, o czym szumi „Pradawne drzewo”, jak brzmią „Księżycowe opowieści” i jak muzykują „Czterej muzykanci z Bremy”. Dowiedzą się, dokąd czarodziejska moc doprowadziła „Kajtusia Czarodzieja” i co spotkało „Alicję w Krainie Czarów” po tym, jak wpadła do króliczej nory.
Źródło zdjęcia: www.teatrmaska.pl
Wasze pociechy mogą żywo reagować na słowa płynące ze sceny, mogą się śmiać, głośno bić brawo, a nawet krzyczeć „Bis”. Z pewnością nie raz się też zdziwią, być może oburzą, a nawet wzruszą. Jedno jest pewne, będą się wspaniale bawić, a Wy możecie im w tym towarzyszyć.
-
Wystawa Lalek Teatralnych
Na terenie Teatru Maska działa Muzeum Lalek Teatralnych, które gromadzi lalki, projekty, scenograficzne oraz elementy dekoracji z minionych spektakli. Lalki pochodzą z przedstawień: „Podróże Koziołka Matołka”, „O Pryszczycerzu i królewnie Pięknotce”, „Urodziny pieska i kotki”, „Balladyna”, „Hej z nogi na nogę”, „Leć głosie po rosie”, „Kot w butach”, „Czarodziejski młyn”, „Na jagody”, „Królowa Śniegu” i wielu innych. Być może któreś widzieliście w tym lub innym teatrze albo macie w domu w książkę, na podstawie której powstało przedstawienie i czytacie ją z dziećmi przed snem?
Źródło zdjęcia: www.teatrmaska.pl
Źródło zdjęcia: www.teatrmaska.pl
Źródło zdjęcia: www.teatrmaska.pl
Więcej informacji: www.teatrmaska.pl
Współrzędne GPS: 50.03791, 22.00666
Rzeszowskie Piwnice
Jest taki adres w Rzeszowie, pod który powinni trafić wszyscy turyści. Znajduje się kilkanaście metrów pod ziemią. Choć brzmi to dość mrocznie i makabrycznie to nie ma tu żadnych złowrogich sił, autobusów widmo i postaci nie z tego świata. Jest za to kawał historii zamkniętej w murach Rzeszowskich Piwnic, historii bogatej, przedstawionej w interaktywny sposób, która odkrywa miejskie tajemnice i dziedzictwo Rzeszowa.
„Rzeszowskie Piwnice” to Interaktywna Instytucja Kultury. Utworzona ok. 10 m pod powierzchnią staromiejskiego rynku Rzeszowa Podziemna Trasa Turystyczna biegnie na odcinku ok. 400 m. Uwzględnia 3 kondygnacje, w ramach których dostępnych jest aż 25 piwnic połączonych korytarzami oraz pomieszczenia ekspozycyjne. Zwiedzanie odbywa się w asyście przewodnika, który wspaniale opowiada, animuje i prowadzi przez historyczne wątki związane z Rzeszowem.
Źródło zdjęcia: www.rzeszowskiepiwnice.pl
Wyposażeni w zestaw podróżnika wyruszycie na poszukiwanie skarbu Rzeszowa. Na drodze do celu napotkacie interaktywne stanowiska z zadaniami do wykonania. Czeka Was rozwiązanie zagadki pobliskich mokradeł, znajomość z Janem Pakosławicem i wspólny udział w misji Złotej Ordy. Poznacie wielowiekową historię Rzeszowa i rodów, które miały miasto we władaniu. Dowiecie się jak wielki pożar, który strawił miasto, wpłynął finalnie na jego rozwój i co wspólnego z dźwiękiem kościelnych dzwonów miał Ignacy Łukasiewicz.
Źródło zdjęcia: www.rzeszowskiepiwnice.pl
Źródło zdjęcia: www.rzeszowskiepiwnice.pl
Nie ominą Was też wzmianki o głównych nurtach religijnych w mieście, miejskich legendach, wybitnych postaciach związanych z Rzeszowem i handlu, który symbolizują sklepy bławatny (czyli z tkaninami) i kolonialny oraz karczma.
Źródło zdjęcia: www.rzeszowskiepiwnice.pl
Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie Piwnice” w atrakcyjny i nowoczesny sposób prezentuje wielowątkową historię Rzeszowa. Przedstawia dzieje regionu Podkarpacia, kultywowane tu tradycje, sztukę i kulturę w nieszablonowy, nowatorski sposób, który trafia zarówno do dorosłego, jak i młodszego odbiorcy.
Więcej informacji: www.rzeszowskiepiwnice.pl
Współrzędne GPS: 50.03773, 22.00410
Fontanna multimedialna
Fontanny Multimedialne cieszą się sporym zainteresowaniem. Posiadaniem takiego wodotrysku mogą się pochwalić m.in. Wrocław, Warszawa, Lublin, Bydgoszcz, Toruń, Łódź i Szczecin. Spektakularne pokazy z udziałem dźwięku, światła i wody możecie obejrzeć również w Rzeszowie. Tutejsza fontanna znajduje się naprzeciw letniego Pałacu Lubomirskich i jest 3 co do wielkości tego typu fontanną w Polsce. Nowoczesne technologie, jakich nawet w Europie mogą nam pozazdrościć, pozwalają na wzbogacanie multimedialnych pokazów o dodatkowe efekty w postaci dymu, laserów i obrazów wyświetlanych na wodnym ekranie.
Źródło zdjęcia: www.fontanna-multimedialna.pl/rzeszow
Źródło zdjęcia: www.fontanna-multimedialna.pl/rzeszow
W dzień o godz. 13 odbywają się pokazy dla dzieci. Kolejny dzienny pokaz zaczyna się o godz. 17, a następny – wieczorny przypada na 21. Latem widowisko jest jeszcze ciekawsze, ponieważ udział w nim biorą dodatkowo aktorzy, którzy tańczą w rytm muzyki. W poprzednich latach można tu było usłyszeć i zobaczyć „Cztery pory roku” Vivaldiego, „Małe rzeczy w dużej skali”, „Folk dookoła świata”, „Walkę Tytanów” z udziałem aktorów teatralnych, „Historię Muzyki”, „Innowacyjny Rzeszów”, „Magię kina”, czy „Sporty ekstremalne”.
Źródło zdjęcia: www.fontanna-multimedialna.pl/rzeszow
Źródło zdjęcia: www.fontanna-multimedialna.pl/rzeszow
Pokazy rzeszowskiej fontanny przyciągają tłumy zainteresowanych. Nic dziwnego, dostarczają wrażeń, jakich mało gdzie w Polsce można doświadczyć. „Wow”, które wykrzykniecie na widok spektakli światłem, dźwiękiem i wodą malowanych jeszcze długo będzie odbijało się echem w Waszych wspomnieniach z wakacji w stolicy Podkarpacia.
Więcej informacji: www.fontanna-multimedialna.pl/rzeszow
Współrzędne GPS: 50.03338, 22.00248
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Pijalnia Czekolady w Millenium Hall
W Pijalni Czekolady w Rzeszowie możecie popijać czekolady o różnych nutach smakowych, odgryzać głowy czekoladowym figurkom, zajadać się ręcznie formowanymi czekoladkami, pralinkami, truflami, deserami i kremami. A to wszystko w otoczeniu stylizowanym na starą fabrykę czekolady.
Industrialną przestrzeń z rurami, taśmociągiem pod sufitem, który spełnia praktyczną funkcję w dostarczaniu klientom zamówionych smakołyków i samolotem z warkoczącym silnikiem nad głowami ociepla i ożywia rozrastająca się palmiarnia. Jej roślinność idealnie wpisuje się w czekoladowy temat, bo cóż może być bardziej adekwatnego, jeśli nie najprawdziwsze w świecie drzewa kakaowca?
Źródło zdjęcia: www.milleniumhall.pl/pijalnia-czekolady-m-pelczar-chocolatier.html
Źródło zdjęcia: www.milleniumhall.pl/pijalnia-czekolady-m-pelczar-chocolatier.html
Wyjątkowego charakteru Pijalni dodają również największa w Europie czekoladowa fontanna, a także czekoladowy obraz z atrakcjami miasta. Wewnątrz stoi też najmniejsze auto Ameryki – zabytkowy Willys Whippet z 1928 r., przy którym możecie zapozować o zdjęcia.
Źródło zdjęcia: www.milleniumhall.pl/pijalnia-czekolady-m-pelczar-chocolatier.html
Słodkie szaleństwo czeka również na najmłodszych. Do dyspozycji małych smakoszy jest tu Małpi Gaj z huśtawką, basenem z kulkami, zjeżdżalnią i ścianką wspinaczkową. To jednak nie wszystko – interaktywna podłoga, tablice manipulacyjne na ścianach, automat do gier, autko na żetony, kino 3D oraz piłkarzyki i cymbergaj doskonale uzupełniają ofertę czasoumilaczy dla starszych i młodszych dzieci.
Dla wszystkich, którzy nie mogą rozstać się z czekoladą powstała oferta czekoladowych pyszności, które można zabrać ze sobą do domu. Na miejscu kupicie tabliczki czekolady, lizaki, praliny i wiele innych czekoladowych produktów, a także kubki i koszulki z czekoladowym motywem.
Więcej informacji: www.milleniumhall.pl/pijalnia-czekolady-m-pelczar-chocolatier.html
Współrzędne GPS: 50.02756, 22.01370
Miejskie Kąpielisko Żwirownia
Przekształcanie dawnych wyrobisk górniczych w obiekty rekreacyjne to ciekawy trend. Doskonałym przykładem takiego recyklingu miejsc są Kielce, które w dawnych wyrobiskach wapieni utworzyły wspaniałe rezerwaty przyrody. Byliście? Nie? Koniecznie odwiedźcie z dziećmi to pełne geologicznych bogactw miasto. Pisaliśmy o nim tutaj.
W Rzeszowie również jest takie miejsce, które w przeszłości służyło do odkrywkowego wydobywania żwiru. Dziś o dawnej działalności prowadzonej w starorzeczu Wisłoka przypomina nazwa – Żwirownia. Po zakończeniu prac eksploatacyjnych zbiornik zalano wodą, tworząc miejskie kąpielisko z piaszczystą plażą i strefą wypoczynkową. Dzięki rekultywacji miejsce to zyskało walory użytkowe, jest przyjazne wodniakom i rodzinom z dziećmi, które preferują wypoczynek na świeżym powietrzu.
Źródło zdjęcia: www.zwirownia.rzeszow.pl
Dawniej Żwirownia była dzikim kąpieliskiem. Obecnie nie musicie martwić się o Wasze pociechy, gdyż w sezonie letnim plaża i zbiornik wodny objęte są dozorem ratowniczym.
Kąpielisko podzielone jest na dwie strefy. Jedną z nich przeznaczono dla osób umiejących pływać, drugą, znacznie płytszą – dla dzieci. Na miejscu funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu wodnego. Wystarczy wypożyczyć kajak, by już po chwili wypłynąć z dzieckiem nieco dalej od rozentuzjazmowanego tłumu plażowiczów i odkryć nowy wymiar wypoczywania nad wodą.
Z myślą o najmłodszych powstał tu plac zabaw, który wspaniale urozmaica czas spędzony na plaży. Nie brakuje również miejsca dla miłośników jazdy na rowerze, rolkach, wrotkach, osób uprawiających jogging czy nordic walking. Na piaszczystym boisku można zagrać w siatkówkę plażową, a nieopodal poćwiczyć wszystkie partie mięśni w plenerowej siłowni.
Źródło zdjęcia: www.zwirownia.rzeszow.pl
Źródło zdjęcia: www.zwirownia.rzeszow.pl
Żwirownia to wymarzone miejsce dla tych, którzy uwielbiają kąpiele słoneczne, jak i tych, których cieszy rodzinne urządzanie pikników np. pod palmą, które tu posadzono, by podkreślały wakacyjny charakter miejskiej plaży. Na miejscu dostępne są punkty gastronomiczne, a w przyszłości atrakcji ma być jeszcze więcej. Miasto planuje budowę aquaparku ze zjeżdżalniami, saun, zaplecza sanitarnego, trasy crossowej dla rowerzystów, a nawet wieży widokowej. Teren ma się zazielenić, a oferta wypożyczalni sprzętu wodnego znacznie wzbogacić. Jednakże nawet i bez tego Żwirownię wypełnia sielska wakacyjna atmosfera. Spędzając tu dzień, napełnicie się pozytywną energią, wygrzejecie się w słońcu, powylegujecie na piasku i skorzystacie z szeroko rozumianej aktywności na świeżym powietrzu.
Dostęp do infrastruktury Kąpieliska Żwirownia jest płatny. Z opłaty tej są jednak zwolnione dzieci, które nie ukończyły 3 lat.
Więcej informacji: www.zwirownia.rzeszow.pl
Współrzędne GPS: 50.00933, 21.99760
Papugarnia
Pijalnia Czekolady oferowała pobyt w otoczeniu tropikalnej flory, Papugarnia natomiast nie ma sobie równych, jeśli chodzi o towarzystwo przedstawicieli egzotycznej fauny. Bo czy może być coś bardziej egzotycznego niż kolorowe papugi?
Ze skrzydlatymi stworzeniami o barwnym upierzeniu można obcować w Papugarni zlokalizowanej w Galerii Rzeszów. Ptaki swobodnie latają i poruszają się po wnętrzu. Są na wyciągniecie ręki i to w dosłownym znaczeniu tego słowa. Towarzysko usposobione podchodzą do ludzi, siadają na ramieniu i dają się pogłaskać. Jeśli tylko zechcecie, możecie je również nakarmić. Na miejscu kupicie specjalną karmę, którą możecie częstować ptaki.
Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/PapugarniaRzeszow/
Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/PapugarniaRzeszow/
Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/PapugarniaRzeszow/
Wizyta w Papugarni To coś więcej niż wizyta w zoo, w którym zazwyczaj zwierzęta obserwuje się z dystansu i nie to samo, co zwykła lekcja biologii wypełniona jedynie teorią. To wspaniałe przeżycie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, okazja do bliższego poznania papug i zrobienia sobie z nimi niepowtarzalnych zdjęć.
Więcej informacji: https://www.facebook.com/PapugarniaRzeszow/
Współrzędne GPS: 50.04243, 21.99800
Lodowisko
Gdy na dworze robi się zimno, temperatura spada na tyle, by zniechęcać do większej aktywności na świeżym powietrzu, jedni zamykają się w domach, wypowiadając słowa „byle do wiosny”, inni, jak wielbiciele sportowych doznań rozglądają się natomiast za alternatywnymi formami aktywności fizycznej.
Jedną z zimowych propozycji idealną dla aktywnych rodzin jest jazda na łyżwach. W Rzeszowie miejsc do uprawiania tej wdzięcznej dyscypliny sportu jest kilka. Jednym z nich jest lodowisko na terenie Millenium Hall. Nie jest może największe, jednak wspaniała świąteczna aranżacja z girlandami światełek i muzyką z głośników nadają mu niepowtarzalnego, świątecznego klimatu.
Widok jak z pocztówki tworzą dodatkowo jarmarczne stoiska z pamiątkami, ozdobami na choinkę i koszami regionalnych przysmaków. Godzina zabawy na lodzie to koszt rzędu kilku zł. Podobnie jak wypożyczenie łyżew i asysta Misia Pomocnisia, który zastępuje tradycyjnie używanego na lodowiskach pingwinka.
Współrzędne GPS: 50.02722, 22.01373
Wspinanie, brykanie i pokonywanie przeszkód
Było coś dla łasuchów i miłośników wypoczywania nad wodą. Czas więc zaproponować Waszym pociechom coś, co zaspokoi ich naturalną potrzebę wspinania się, brykania i przechodzenia przez przeszkody.
A propozycje są 3 – ścianka wspinaczkowa – idealna opcja na niepogodę oraz park linowy i plac zabaw, które warto odwiedzić, by zażyć trochę ruchu na świeżym powietrzu.
-
Ścianka wspinaczkowa FlyWall
Centrum Wspinaczkowe FlyWall dysponuje najwyższą ścianką wspinaczkową z automatyczną asekuracją na Podkarpaciu, ścianką boulderową do wspinania na niższych wysokościach i strefą street workoutu, w której można ćwiczyć, wykorzystując ciężar własnego ciała. Was – Rodziców i Wasze pociechy z pewnością przyciągnie tu ścianka wspinaczkowa Fun Climb oraz kryty park linowy.
Źródło zdjęcia: www.flywall.pl
Fun Climb to ścianka stworzona z myślą o dzieciach. Została podzielona na tematyczne tory i zaprojektowana z wykorzystaniem wszystkich możliwych kolorów i motywów np. planet, szwajcarskiego sera, drabin, a nawet szkieletu dinozaura, po których dzieci mogą piąć się w górę. Tory te wyposażone w mechanizmy do asekuracji zachęcają do wspinania i zabawy na wysokości.
Alternatywę dla jej wysokości ścianki w Centrum FluWall stanowi park linowy o dwupoziomowej konstrukcji. Do pokonania macie tu aż 18 przeszkód, z których najwyższe zawieszone są na wysokości 9 m nad ziemią.
Źródło zdjęcia: www.flywall.pl
Źródło zdjęcia: www.flywall.pl
Dawka emocji, adrenaliny i niezapomnianych przeżyć gwarantowane. A wszystko to w jednym miejscu podczas jednego rodzinnego wyjścia.
Więcej informacji: www.flywall.pl
Współrzędne GPS: 50.04642, 22.01542
-
Park Linowy Linoskoczek
Pokonywanie przeszkód na wysokości (tym razem na powietrzu) oferuje również Park Linowy Linoskoczek. Miłośnicy dobrej zabawy, mogą się tu zmierzyć z własnym lękiem wysokości i sprawdzić spryt oraz tężyznę fizyczną.
Spośród 5 dostępnych tras, dla dzieci najbardziej odpowiednie będę brązowa i żółta. Pierwszą z nich dedykowano dzieciom o minimalnym wzroście 120 cm. 12 przeszkód, wśród których przewidziano m.in. mostek, pajęczynę, liny V, tyrolkę, kładki, wiszące belki, przejście po linie i siatkę rozwieszono na wysokości od 1 do 4 m nad ziemią. Trasa oznaczona na żółto powstała z myślą o uczestnikach niższych o 20 cm niż w przypadku trasy brązowej. Przeszkody wiszą na wysokości od 1 do 1,5 nad ziemią. Obie trasy zaprojektowano tak, byście mogli towarzyszyć dziecku w jego sportowych zmaganiach.
Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/ParkLinowyLinoskoczek/
Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/ParkLinowyLinoskoczek/
Na starszych uczestników zabawy czekają dodatkowo wyzwania w postaci zjazdów na trapezie, wózków do podciągania, mostu birmańskiego, kładki z dziurami, poziomej drabinki, obrotowej kłody, złośliwych belek, skoku Tarzana, labiryntu, młynka, deskorolki, slack line, strzały i wiszącej drabiny.
Więcej informacji: www.linoskoczek.com.plWspółrzędne GPS: 49.98966, 22.02929
-
MTUlandia – lotniczy plac zabaw
MTUlandia to odlotowy plac zabaw inspirowany tematyką lotniczą. Na pasie startowym ze specjalnej amortyzującej powierzchni stoi samolot, a tuż obok wieża kontroli lotów.
Długi na ponad 9 m kadłub samolotu wewnątrz skrywa kokpit, przy którym dzieci mogą poczuć się jak prawdziwi piloci. Konstrukcję uzupełniają drabinki z siatkami, ścianka wspinaczkowa i zjeżdżalnie typowe dla większości placów zabaw. Wieża kontroli lotów ze zjeżdżalnią wyposażona została w interaktywne technologie, które pozwalają na łączność z samolotem. Dziecko, które zasiądzie za sterami samolotu, może więc pozostać w stałej komunikacji z tym, które znajduje się w wieży. Wtedy zabawa jest jeszcze przyjemniejsza i ciekawsza, bo przypomina pracę na prawdziwym lotnisku.
Współrzędne GPS: 50.04014, 21.99202
Miasteczko Ruchu Drogowego
Po sąsiedzku z MTUlandią znajduje się Miasteczko Ruchu Drogowego, w którym Wasze pociechy mogą kontynuować dobrą zabawę, tym razem wcielając się w rolę uczestników ruchu drogowego. Miasteczko wyposażone w znaki drogowe i sygnalizację świetlną przypomina prawdziwe miasto w miniaturze z tą różnicą, że zabawa w nim łączy się z nauką i przede wszystkim jest bezpieczna, w przeciwieństwie do zabaw na prawdziwej ulicy.
Współrzędne GPS: 50.04029, 21.99261
Bulwary nad Wisłokiem
Jeśli podczas zwiedzania Rzeszowa zechcecie zrobić sobie przerwę i odpocząć na łonie natury niekoniecznie uciekając z miasta, skierujcie swe kroki nad rzekę. Bulwary nad Wisłokiem to przyjemne miejsce idealne na rodzinny spacer, przejażdżkę rowerową, dokarmianie ptaków smakołykami z ptasiego bufetu, czy piknik na trawie w cieniu drzewa.
Jeżeli jednak zechcecie wykorzystać czas nad rzeką, angażując się w sportowe aktywności, opcji Wam nie zabraknie. Strefa do street workoutu, pumptruck i dirt park do wyczynowej jazdy na rowerze, skatepark, w którym pojeździcie na deskorolce, hulajnodze i rolkach, a także park linowy do zabaw na wysokości tworzą bogatą paletę propozycji w sportowym stylu. Jeżeli prócz sportowca macie w domu małego przyrodnika, Trzmielowisko – ogród tematyczny w Parku Kultury i Wypoczynku na pewno zachwyci go możliwością podglądania trzmieli przy pracy.
Na odcinku kilku kilometrów wzdłuż Wisłoka czekają Was nie tylko widoki na miasto, ale też całkiem sporo atrakcji, które na pewno uprzyjemnią Wam czas spędzony w Rzeszowie.
Rezerwat Przyrody Lisia Góra
Idąc wzdłuż rzeki, dotrzecie do Rezerwatu Lisia Góra. Wzniesienie porasta roślinność typowa dla terenów górskich, a także gatunki chronione, wśród których na pewno rozpoznacie barwinka, bluszcz i pierwiosnka.
Być może odpoczywając w cieniu dorodnego dębu szypułkowego, usłyszycie cudowny śpiew kosa, zobaczycie wilgę, kowalika lub szpaka, a sikorki i wróble otoczą Was gromadnie, w nadziei na poczęstunek w postaci ziaren, które uwielbiają. Kaczki i łabędzie z pewnością też chętnie skorzystają z uczty. Patrzcie pod nogi, bo okolica rzeki tłumaczy obecność zaskrońców oraz różnych gatunków żab i ropuch.
Jeśli rowerzyści, których tu całkiem sporo nie przepłoszą zwierzyny, może uda Wam się zobaczyć sarnę, zająca, wiewiórkę, jeża albo kreta. Jeśli jednak nie spotkacie żadnego z mieszkańców rezerwatu, możecie być pewni, że z zarośli obserwuje Was jakaś łasica, gronostaj albo lis.
Wśród starego drzewostanu dębów, jaworów, klonów i grabów znajdziecie plac zabaw dla dzieci i tyrolkę. Przewidziano również miejsce dla fanów grillowania oraz piknikowania na trawie. W sąsiedztwie znajdują się jeszcze: pole do mini golfa, punkt, w którym możecie wypożyczyć jeździki dla Waszych pociech, a także wypożyczalnia sprzętu wodnego i kawiarenki z małym co nieco, którego trudno sobie odmówić po paru godzinach spędzonych na łonie natury.
Współrzędne GPS: 50.00960, 21.98637
Rzeszów to miasto przyjazne rodzinom z dziećmi, które gwarantuje urozmaicony wypoczynek. Nawet jeżeli każdy z członków Waszej rodziny ma inne potrzeby, upodobania i zainteresowania, Rzeszów sprosta wszystkim tym wymaganiom. Zajrzycie tu do wnętrz, w których mieszkali polscy książęta, dowiecie się jakie tajemnice skrywają miejskie podziemia i wypoczniecie na plaży oraz na łonie natury wśród śpiewu ptaków i szumu starych drzew. Nie zabraknie Wam tu również łakoci dla brzucha, kreatywnych spotkań w kulturalnych przestrzeniach i adrenaliny, jaką gwarantuje zabawa w parku linowym, na ściance wspinaczkowej, lodowisku czy placu zabaw. Atrakcje wypełnią plan Waszego rodzinnego pobytu w Rzeszowie po brzegi. Korzystanie z nich dostarczy Wam mnóstwa radości i uchroni przed nudą nawet przy niesprzyjającej pogodzie.
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl