Atrakcje dla dzieci Białystok

Białystok – atrakcje dla rodzin z dziećmi

Jeszcze do niedawna wakacje w Polsce przegrywały z wyjazdami zagranicznymi. Nie zawsze, ale przyznacie, że wyprawa do Grecji, Tunezji, Chorwacji czy na Cypr brzmi kusząco? Jeśli można było wybrać się gdzieś dalej, wiele rodzin chętnie z tej okazji korzystało. Nie ma się co dziwić. Chęć poznawania i doświadczania nowego leżąca w ludzkiej naturze motywowała nas do tego, by spakować walizki i wyjechać nawet na koniec świata, jeśli tylko byłoby to możliwe.

Ostatnie lata pokazały, że z możliwości tej wielu z nas po prostu nie mogło skorzystać. I nawet chęci, dobra sytuacja finansowa i wielkie plany nie mogły tego zmienić. Pozamykane granice, obostrzenia w wielu krajach i kwarantanny uziemiały nas we własnych domach.

Paradoksalnie jednak izolacja trochę się nam przysłużyła. Zaczęliśmy doceniać Polskę, a wielu z nas być może nawet ze zdziwieniem odkryło, w jak pięknym mieszka kraju. Zaczęły nas cieszyć rzeczy, których wcześniej być może nie docenialiśmy. Zwykłe wyjście na spacer do lasu, przejażdżka rowerowa czy wycieczka do stolicy zyskiwały na znaczeniu bardziej niż kiedykolwiek. Zaczęliśmy uważniej przyglądać się sobie, naszemu najbliższemu otoczeniu, temu, co mamy. Okazało się, że mamy całkiem sporo, całkiem pięknych miejsc, w których można miło spędzić wakacje z rodziną i nawet nie tęsknić za utraconą szansą wyjazdu gdzieś dalej.

Wśród polskich miast najchętniej odwiedzanych niezależnie od sytuacji w kraju od dawna czołowe miejsca zajmują Kraków, uwielbiany też wśród zagranicznych turystów, Warszawa, Wrocław, Poznań, nad morzem Gdańsk, a w górach Zakopane. Polacy chętnie też bywają w Łodzi, Bydgoszczy, Szczecinie, Toruniu i Lublinie. Białystok, choć niewątpliwie piękny, bogaty kulturowo i pełen atrakcji dla całej rodziny bywa często pomijany.

Braliście go pod uwagę w Waszych urlopowych planach? Przyznajcie? Nie macie wrażenia, że albo o nim zapominamy, albo w najlepszym przypadku umieszczamy gdzieś na dole listy i finalnie i tak nie jedziemy, bo wyprzedzają go inne miasta?

Może warto to zmienić?

Rynek Główny Białegostoku - zabytkowy ratusz

Podlasie kusi różnorodnością i obiecuje przyjemny wypoczynek. Pomożemy Wam podjąć decyzję, czy warto odwiedzić ten region Polski, czy to podczas wakacji, wolnego weekendy czy w innym dogodnym dla Was momencie. Jesteśmy przekonani, że odpowiedź będzie jedna. Nie powiemy Wam jednak jaka.

Sami będziecie wiedzieli najlepiej.

Położony na terenach graniczących z Rosją, Litwą i Białorusią Białystok jest miastem o różnej strukturze narodowościowej i wyznaniowej. Od dawna żyją w nim katolicy, muzułmanie, wyznawcy prawosławia i Żydzi. Nie brak też Białorusinów, Ukraińców, czy Litwinów. I choć każdy ma swój język, wyznanie i kulturę, wszyscy są tutejsi. Obok kościołów, w których modlą się katolicy, stoją prawosławne cerkwie, żydowskie synagogi i muzułmański meczet.

Łącznie tworzą 35 świątyń różnego wyznana, które możecie podziwiać, wędrując szlakami turystycznymi Białegostoku. Na jednym z takich szlaków niejednokrotnie zasiądziecie przy stole, smakując specjały regionalnej kuchni, na innym poznacie Ludwika Zamenhofa, syna żydowskich nauczycieli, który osłuchawszy się na ulicach swojego miasta z wieloma językami, stworzył jeden wspólny język, którym mogliby posługiwać się wszyscy i nazwał go esperanto.

O historii stolicy Podlasia sporo dowiecie się też w Muzeum Podlaskim i jego oddziałach, a także podziwiając murale, które snują malowane opowieści na tutejszych budynkach.

Latem wspaniale wypoczniecie na plaży Dojlidy, zimą wyszalejecie się na lodowisku, a niezależnie od pory roku – w Parku Wodnym Tropikana w Hotelu Gołębiewski. Dzieci możecie zabrać do Białostockiego Teatru Lalek, Centrum Zabaw – Fabryka Misia lub Epi-Centrum Nauki – miejsc naszpikowanych walorami edukacyjnymi i wspaniałą zabawą.

Niezależnie od tego, czy zdecydujecie się zwiedzać miasto pieszo, czy z pokładu autobusu turystycznego Waszej uwadze nie umknie na pewno pałac Branicki otoczony pięknymi ogrodami, ani place zabaw, na których wasze pociechy pewnie nie raz zarządzą przystanek.

Pałac Branickich - idealne miejsce na spacer w Białymstoku

Źródło zdjęcia: https://www.umb.edu.pl/galerie/81,palac_branickich 

W Parku Trampolin Jumper wyskaczecie się jak kangury. W Parku Linowym FastPark będziecie natomiast jak zwinne małpki, którym żadna przeszkoda ani wysokość niestraszna.

Atrakcja dla dzieci Białystok - rodzinny Park Trampolin Jumper

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/JumperParkTrampolin/photos/?ref=page_internal 

Spragnieni odpoczynku i kontaktu z naturą możecie spędzić czas na Plantach lub w jednym z wielu parków. Dobrym pomysłem będzie też wizyta w Zooland, Akcent Zoo albo Papugarni Ara, w których Wasze pociechy na pewno nawiążą nowe znajomości wśród przedstawicieli świata zwierząt.

Atrakcje, o których poniżej przeczytacie, gwarantują Wam kilka dni wspaniałego, pełnego wrażeń urlopu w stolicy Podlasia. Dzięki nim Wy i Wasze dzieci z pewnością zapamiętacie Białystok jako miejsce interesujące i warte odwiedzenia, bo i mali i duzi znajdą w nim coś dla siebie.

 

ZWIEDZANIE BIAŁEGOSTOKU

Turystyczne przejażdżki z przewodnikiem zabytkowym Jelczem

„Sezon ogórkowy” w kalendarzu białostockich atrakcji turystycznych jak co roku zapowiada się ciekawie. W każdą niedzielę od czerwca do końca września ulice Białegostoku przemierza czerwony „ogórek”, czyli zabytkowy autobus marki Jelcz. I tylko od Was zależy czy znajdziecie się na jego pokładzie.

Przejażdżki turystyczne Jelczem to lokalna atrakcja, która cieszy się niesłabnącym powodzeniem. Rodziny z dziećmi chętnie z niej korzystają po pierwsze, dlatego, że stanowi alternatywną formę zwiedzania, która pozwala odpocząć zmęczonym dziecięcym nóżkom, po drugie dlatego, że jest zupełnie bezpłatna i możecie z niej skorzystać nawet trzykrotnie.

Autobus jeździ na trzech trasach, zawsze wyruszając spod pałacu Branickich. Historię, tradycje i tajemnice miasta odkryje przed Wami przewodnik Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Snując barwnie i rzutko swe opowieści, zabierze Was w miejsca, w których poznacie „Wielokulturowy Białystok” lub „Białystok przemysłowców”. Możecie też podążyć „Śladami białostockich murali”, by obejrzeć malowane dzieje miasta.

Więcej informacji: www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/letnie-wycieczki-zabytkowym-jelczem.html

Wycieczki z dziećmi - nietypowe zwiedzanie Białegostoku

Źródło zdjęcia: www.bialystok.pl/pl/wiadomosci/aktualnosci/letnie-wycieczki-zabytkowym-jelczem.html

 

Pałac Branickich i ogrody pałacowe

Jeśli przybywając do Białegostoku, niewiele wiedzieliście o pałacu Branickich i ogrodach pałacowych, z całą pewnością nawet przypadkowo zapytany przechodzień wskaże Wam je jako miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w stolicy Podlasia. Nie opierajcie się i uwierzcie na słowo. Warto nacieszyć oczy, zachwycić się tym miejscem, pobyć w pięknym otoczeniu.

 

Pałac Branickich

Rozgrabiony przez rosyjskiego cara, niemal całkowicie zniszczony przez Niemców i Armię Czerwoną Pałac Branickich nigdy już nie był takim, jakim zaprojektował i przebudował go Jan Klemens Branicki. Mimo to i tak jest dziś jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Białymstoku. Idźcie i przekonajcie się dlaczego.

Dawniej w pałacowych wnętrzach mieścił się szpital niemiecki i Instytut dla Panien Szlacheckich. Obecnie swoją siedzibę mają tu Uniwersytet Medyczny oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB, w którym możecie obejrzeć dawne aptekarskie sprzęty. Prywatne wnętrza rezydencji również można zwiedzać. Jeśli tylko zechcecie, możecie zobaczyć, jak wyglądał Apartament Izabeli Branickiej – żony hetmana Branickiego oraz Pokoje Złote.

Dowiecie się też, gdzie właściciele jadali posiłki i składali ręce do modlitwy. Na tej trasie zwiedzanie z przewodnikiem zajmie Wam ok. 60 min. W ramach drugiej trasy zwiedzania przewodnik zabierze Was na „Spacer w przeszłość”. Poprowadzi Was ścieżką historyczną biegnącą przez wystawę multimedialną w pałacowych piwnicach, reprezentacyjne pomieszczenia właścicieli pałacu oraz Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB. Na jej przejście powinniście zarezerwować od 60 do 90 min.

Atrakcje Białegostoku - Pałac Branickich

Źródło zdjęcia: www.umb.edu.pl/palac_branickich

Rozrywka dla rodzin z dziećmi w pałacu

Źródło zdjęcia: www.umb.edu.pl/palac_branickich

 

Ogrody pałacu Branickich

Jak pewnie zauważyliście okazałe pałacowe budynki, porównywane z Wersalem i nazywane Wersalem Podlasia lub Północy otaczają równie piękne ogrody. Według wielu są one jednymi z najpiękniejszych w Polsce. Ciekawe czy będziecie tego samego zdania. Możecie po nich pospacerować samodzielnie, bez przewodnika i ponoszenia jakichkolwiek opłat.

Wycieczka do Białegostoku - ciekawe miejsce w mieście

Źródło zdjęcia: www.umb.edu.pl/palac_branickich

Ogrody te cieszą się dużą popularnością wśród rodzin z dziećmi, które pragną pospacerować i spędzić czas w pięknym otoczeniu. A przechadzać się jest gdzie, bo obszar okalający pałac liczy aż 10 hektarów. Prócz zieleni, kwitnących kwiatowych kobierców i kompozycji typowych dla ogrodów angielskich i francuskich na terenie rezydencji znajdują się zabudowania – stajnia, wozownia, arsenał, w który mieszczą się Galeria Sztuki Współczesnej Arsenał oraz restauracja, pomarańczarnia, Pawilon pod Orłem, dom ogrodnika, studnie i zwierzyńce, a także Brama Wielka, która jest jak zaproszenie zachęcające do odwiedzenia świata Branickich.

Zwieńczona herbem rodowym przedstawiającym gryfa, wygina się w łuk przypominający łuk triumfalny. Jej wspaniały wygląd za dnia wieczorem podkreśla dodatkowo aranżacja świetlna.

Więcej informacji: www.umb.edu.pl/palac_branickich

Ogrody Pałacu Branickich - atrakcje w Białymstoku

Źródło zdjęcia: www.umb.edu.pl/palac_branickich

 

Muzeum Podlaskie i jego oddziały

Większego muzeum w województwie podlaskim nie znajdziecie. To tu, w Muzeum Podlaskim poznacie historię Białegostoku i Podlasia, zobaczycie artystyczny dorobek Alfonsa Karnego – rzeźbiarza i portrecisty Kopernika, Mickiewicza i Piłsudskiego, dowiecie się też, jak wyglądało życie na dawnej białostockiej wsi. A to dopiero początek.

 

Muzea Podlasia

W skład Muzeum Podlaskiego z siedzibą w białostockim Ratuszu wchodzi aż 7 placówek muzealnych. To Muzeum Historyczne, Muzeum im. Alfonsa Karnego w Białymstoku, a także Białostockie Muzeum wsi o charakterze skansenowym w Wasilkowie, Muzeum Ikon w Supraślu, Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy oraz Muzeum w Tykocinie.

Stała wystawa w muzeum - zwiedzanie z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.muzeum.bialystok.pl

Jeśli będziecie zainteresowani, a czasu i sił Wam wystarczy, możecie odwiedzić je wszystkie. Każde z muzeów ma swoje unikalne zbiory, wszystkie jednak razem tworzą spójny, szczegółowy i niezwykle ciekawy obraz Białegostoku i regionu Podlasia.

Muzeum Podlasia - historyczna jadalnia w białostockiej kamienicy

Źródło zdjęcia: www.muzeum.bialystok.pl

 

Warsztaty muzealne

Chcąc zainteresować szczególnie najmłodszych historią i sztuką, Muzeum Podlaskie z siedzibą w Ratuszu organizuje również rodzinne weekendy w muzeum. To cykl spotkań adresowanych do rodzin z dziećmi, w których dzieci uczestniczą nieodpłatnie. W programie m.in.: Bal u Hetmana (Branickiego), na który dzieci mogą przybyć w balowych strojach, by jeszcze lepiej wczuć się w klimat organizowanych w pałacu Branickich uroczystości, a także Zimowe Krajobrazy, które łączą oglądanie malarstwa z malarską twórczością małych uczestników spotkań.

Takie warsztaty z jednej strony stanowią ciekawą alternatywę dla zwiedzania, z drugiej zachęcają dzieci do odwiedzenia muzeów i tym podobnych placówek kulturalnych w celu obcowania z historią, sztuką i kulturą, oswojenia się z nimi i być może nawet zaprzyjaźnienia.

Więcej informacji: www.muzeum.bialystok.pl

Warsztaty muzealne i nie tylko - ciekawe atrakcje w Białymstoku

Źródło zdjęcia: www.muzeum.bialystok.pl

 

Białostockie murale

Zjawisko street artu to żadna nowość. Możliwe, że nieraz spotkaliście się z tego typu twórczością. Choć murale nie są ostatnim krzykiem mody w aranżowaniu miejskiej przestrzeni, to nadal potrafią zachwycać, skłaniać do przemyśleń i zachęcać do fotografowania. W Łodzi murale stały się wizytówką miasta, jego symbolem, ozdobą i atrakcją turystyczną. Podobnie jest w Białymstoku. Przemierzając miasto, na pewno wpadną Wam w oko jakieś murale. Jeśli przypadkowo zobaczone malowidło wzbudzi w Was niedosyt, jeśli zapragniecie zobaczyć więcej, dajcie się oprowadzić po tej niezwykłej miejskiej galerii.

Miasto przygotowało interaktywną mapę „Szlak białostockich murali” z opisami i lokalizacją poszczególnych murali. Możecie więc dać się „prowadzić za rękę” lub przemierzać szlak wybierając murale według indywidualnych preferencji. Tematyka jest przeróżna i wciąż się zmienia. Jedne murale znikają np. z powodu remontów i termomodernizacji budynków, inne pojawiają się, dekorując kolejne ściany.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Wśród tych, które zdobią budynki Białegostoku, podziwiać możecie m.in.: Chłopca z wędką, Dziewczynkę z konewką, Stwora z Gajowej, Smoka-kurczaka i Domek z kart. Z niektórych spoglądają twarze znanych postaci np. Zofii Nałkowskiej, Henryka Sienkiewicza czy Zenona Martyniuka. Sporo murali nawiązuje do natury – Paw, Matka Natura, Wycięte z natury, Żubry, Malwy, Zimorodek i motyle. Nie brakuje też takich o wydźwięku społecznym i kulturowym jak Prawa miejskie, Ojcowie Niepodległości, Kobieta w masce, Cztery mini murale na temat tolerancji. Na miejskiej wystawie wciąż przybywa dzieł twórców street artu. Tak jak w tradycyjnej galerii, tak i w tej na pewno znajdziecie malowidła, które przypadną Wam do gustu.

Więcej informacji: www.bialystok.pl/pl/dla_turystow/kulturalne_zwiedzanie/szlak_bialostockich_murali_pieszy/

 

Kościoły Białegostoku

W mieście wielu narodowości takim jak Białystok od lat mieszkają obok siebie wyznawcy odmiennych religii. Żydzi, muzułmanie, prawosławni i katolicy żyją zgodnie, pokazując, że odmienność i różnorodność nie muszą sobie wchodzić w drogę. Wyrazem ich wierzeń są kościoły rzymskokatolickie, żydowskie synagogi, cerkwie prawosławne i meczet, do których możecie wstąpić, zwiedzając miasto.

Jeśli jednak nie chcecie liczyć na przypadek, skorzystajcie z map ze specjalnie wytyczonymi szlakami. Kościoły znajdziecie m.in.: na Szlaku białostockich świątyń, Szlaku rodu Branickich, Szlaku Nowożytnych Świątyń Prawosławnych i Szlaku esperanto i wielu kultur.

W mieście jest aż 35 świątyń różnego wyznania. Na szczególną uwagę zasługują m.in.:

 

Na Szlaku rodu Branickich, Szlaku białostockich świątyń i Szlaku esperanto i wielu kultur

Zespół kościoła katedralnego pw. Wniebowzięcia NMP składający się z dwóch połączonych kościołów, z czego jeden jest mauzoleum rodu Gryfitów-Branickich, drugi natomiast powstał w czasie zaborów Polski. Kościół ten nazywany jest zamiennie Bazyliką archikatedralną Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku. Powstał w I połowie XVII w. i jest najstarszym zabytkiem Białegostoku.

 

Na Szlaku esperanto i wielu kultur

Cerkiew św. Mikołaja – Sobór katedralny pw. św. Mikołaja Cudotwórcy – pierwsza cerkiew, jaka powstała w Białymstoku. Synagoga Piaskower – jedna z 3 zachowanych synagog w mieście.

Zabytek Białegostoku - Cerkiew Świętego Mikołaja

Źródło zdjęcia: http://soborbialystok.pl/ 

 

Na Szlaku Nowożytnych Świątyń Prawosławnych

Cerkiew Świętego Ducha – największy kościół prawosławnych w Polsce i jednocześnie jeden z największych w Europie.

Cerkiew Świętego Ducha - Białystok

Źródło zdjęcia: http://www.swietegoducha.cerkiew.pl/ 

Weekend w Białymstoku - zwiedzanie cerkwi

Źródło zdjęcia: http://www.swietegoducha.cerkiew.pl/ 

 

 

Na Szlaku białostockich świątyń

Kościół św. Wojciecha Biskupa i Męczennika – to kościół o randze sanktuarium, w którym spoczywają relikwie św. Wojciecha. Dawniej była tu kircha, czyli kościół protestancki.

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego – miejsce spoczynku relikwii św. Faustyny i jej spowiednika, błogosławionego ks. Michała Sopoćki. W kościele tym mszę odprawiał Jan Paweł II.

Więcej świątyń znajdziecie na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Białymstoku w zakładce Kulturalne zwiedzanie.

Więcej informacji: www.bialystok.pl/pl/dla_turystow/kulturalne_zwiedzanie

Z dziećmi na szlaku białostockich świątyń

Źródło zdjęcia: http://www.wojciech.bialystok.pl/ 

 

Kulinarny szlak dawnego Białegostoku

Co jadano w Polsce po 1918 roku? W kraju, który podnosił się z kolan po wojennej zawierusze wpływy zaborców widoczne były w wielu dziedzinach życia. Przenikając do staropolskiej tradycji kulinarnej, nadały kształt naszej dzisiejszej kuchni narodowej. Dzięki temu smaki, które ewoluowały przez lata, nie odeszły w zapomnienie, a poznać je możecie w wielu białostockich restauracjach. Jak do nich trafić?

Spacerując po mieście, raczej nie odróżnicie, która z restauracji serwuje potrawy okresu międzywojennego, a która nie. Co prawda punkty gastronomiczne, które przystąpiły do projektu „Kulinarny szlak dawnego Białegostoku”, posiadają specjalne oznaczenie „Jemy z historią”, zamiast jednak go wypatrywać, przemierzając całe miast, wygodniej Wam będzie zajrzeć do folderu wydanego w ramach inicjatywy. Folder ten od razu wskaże Wam właściwe adresy.

Kulinarny szlak - atrakcja dla rodzin z dziećmi

Źródło zdjęcia:  www.szlaki.bialystok.pl/kulinarny

Spędzając wakacje z dziećmi w Białymstoku, na pewno nieraz zgłodniejecie. Zamiast w przypadkowej restauracji możecie zasiąść przy stole pełnym smaków regionu, odrabiając przy okazji smaczną lekcję historii.

Więcej informacji: www.szlaki.bialystok.pl/kulinarny

 

ATRAKCJE SPORTOWO-KULTURALNE

Plaża miejska Dojlidy

Plaża miejska w Białymstoku to sporych rozmiarów kompleks rekreacyjno-sportowy z kąpieliskiem nad Stawami Dojlidzkimi. Ze względu na bliską lokalizację względem centrum miasta, leśne otoczenie i bogatą infrastrukturę plaża Dojlidy jest jednym z ulubionych miejsc nie tylko białostoczan. Ochoczo odwiedzają ją również turyści, którzy w jednym czasie i jednym miejscu mogą zaspokoić potrzebę kontaktu z naturą, wypoczynku i aktywności ruchowej.

Piaszczysta plaża jest jednocześnie największą piaskownicą w mieście, a więc Wasze maluchy znajdą na niej sporo miejsca do prowadzenia wykopalisk i wznoszenia piaskowych budowli. Kąpielisko jest monitorowane, a w sezonie letnim dodatkowo objęte dozorem ratowników WOPR, co stanowi świetne wsparcie dla rodziców rozbrykanych brzdąców.

Atrakcji tu co niemiara. Ogromną popularnością wśród dzieci cieszą się place zabaw – ten tradycyjny z huśtawkami, zjeżdżalnią i konstrukcjami do wspinania, jak również ten na wodzie. Amatorzy sportów wszelakich zagrają tu w siatkówkę (również na wodnym dmuchanym boisku), piłkę nożną i plażową, a wypożyczając kajaki, rowery wodne, łodzie wiosłowe, żaglowe czy deski surfingowe wypłyną na szerokie wody. Zwolennicy tradycyjnego pedałowania mogą skorzystać z rowerów szosowych, górskich, a także dla dzieci i młodzieży, i wybrać się na przejażdżkę po lesie lub mieście. Na wycieczkę można zabrać również maluszka. Wystarczy doposażyć rower w krzesełko do przewozu dzieci dostępne w wypożyczalni. W dbaniu o formę pomocne są też siłownie leśne. Jedna z nich powstała z myślą o wszystkich, niezależnie od wieku, drugą dedykowano wyłącznie dzieciom.

Dzień spędzony nad wodą można tu urozmaicić posiłkiem. Poza tym na stawach można wędkować, by następnie złowioną rybę przyrządzić na grillu. Zamiast rodzinnego grilla można zorganizować również ognisko z pieczeniem kiełbasek lub ziemniaków. Dbający o kondycję cięższe przysmaki z łatwością zamienią na coś lżejszego. Na miejscu nie brakuje punktów handlowo-gastronomicznych, w których każdy znajdzie coś na ząb.

Na plaży Dojlidy można spędzić cały dzień, ale nie trzeba ograniczać się do jednorazowej wizyty. Na miejscu można zaparkować kamper i zostać dłużej. Większość atrakcji na terenie Ośrodka Sportów Wodnych "Dojlidy" jest płatna. Niech Was to jednak nie odstraszy. To świetnie utrzymane i bezpieczne miejsce, w którym naprawdę jest co robić.

Więcej informacji: www.miejskoaktywni.pl/s,plaza-miejska-dojlidy,14.html#/home

 

Muzeum Iluzji i Nauki Białystok

Wizyta w muzeum - zwłaszcza z dziećmi - równa się nudzie? Czas na odczarowanie tego błędnego przekonania! Najlepszym na to sposobem będzie wizyta w wyjątkowym Muzeum Iluzji i Nauki znajdującym się w samym centrum Białegostoku (ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 6A). W muzealnych przestrzeniach wspaniale czas spędzą zarówno najbardziej wymagający młodzi odwiedzający, jak też ich rodzice.

Atrakcje dla rodzin z dziećmi - wizyta w muzeum

Źródło zdjęcia: https://muzeumiluzji.bialystok.pl/ 

To miejsce, w którym zabawa i nauka wzajemnie się przenikają, wprawiając w zachwyt doświadczeniami przedstawionymi przez przewodnika (przyodzianego oczywiście w magicznym cylinder). W białostockim świecie magicznych sztuczek i naukowych eksperymentów czeka na Was ponad 40 atrakcji zlokalizowanych w trzech salach tematycznych. Każda z nich prezentuje inną formę iluzji, która w najlepsze pogrywa sobie ze zmysłami, zwłaszcza wzroku. Malowanie światłem oraz budowa gór i rzek z piasku - to dopiero początek zadziwiających przygód, które porwą do zabawy każdego.

Muzeum Iluzji i Nauki w Białymstoku

Źródło zdjęcia: https://muzeumiluzji.bialystok.pl/ 

Kolekcja rekwizytów, które można obserwować i wchodzić z nimi w interakcje, stale rośnie - zachwyt gwarantowany!

Muzeum czynne jest codziennie od 12:00 do 18:00 - w cenie zwiedzanie ze wspomnianym już przewodnikiem (36 zł bilet normalny, 29 zł ulgowy, dzieci do lat 5 wstęp bezpłatny) .

Muzeum Iluzji i Nauki - jedyne tego typu miejsce w północno-wschodniej Polsce - to nie tylko doskonała zabawa, ale też możliwość wykonania oryginalnych zdjęć, które będą najlepszą pamiątką z rodzinnej wizyty w Białymstoku.

Więcej informacji: https://muzeumiluzji.bialystok.pl/ 

Nauka przez zabawę z dzieckiem w Białymstoku

Źródło zdjęcia: https://muzeumiluzji.bialystok.pl/ 

 

Epi-Centrum Nauki

Jest w Białymstoku takie miejsce, w którym przekonacie się, że na naukę nigdy nie jest ani za późno, ani zbyt wcześnie. To Epi-Centrum Nauki, miejsce wyjątkowe, poświęcone nauce, z którą zaprzyjaźnicie się dzięki zabawie w interaktywnych strefach.

Epi-Centrum Nauki - Białystok

Źródło zdjęcia: www.epi-centrum.bialystok.pl/pl

Na Wystawie Głównej jest ich aż 11. Poświęcono je tematyce wody, mechaniki, energii elektrycznej, telekomunikacji, właściwości materiałów, transportowi, robotyce, technologiom, optyce, ludzkiemu ciału i nauce poprzez zabawę.

Brak jednej określonej ścieżki zwiedzania pozwoli Wam na odkrywanie tego miejsca we własnym tempie i kolejności dyktowanej indywidualnymi preferencjami. Jedno jest jednak pewne. Będziecie doświadczać, eksperymentować, poznawać i świetnie się przy tym bawić.

Nauka przez zabawę dla maluchów na Podlasiu

Źródło zdjęcia: www.epi-centrum.bialystok.pl/pl

W Epi-Centrum Nauki funkcjonuje jeszcze jedna strefa – Strefa Malucha z odrębnym wejściem, dedykowana dzieciom w przedziale wiekowym 3-12 lat. Została ona podzielona na 5 obszarów tematycznych „Poznawanie i wiedza”, „Poznaj swoje ciało”, „Technika”, „Świat budownictwa”, „Energia wody” oraz „Laboratorium Małego Odkrywcy LABBAR”. Waszymi przewodnikami w tej niezwykłej naukowej przestrzeni będą Majka Pytajka i Zmysłek.

Nietypowe warsztaty dla dzieci w Białymstoku

Źródło zdjęcia: www.epi-centrum.bialystok.pl/pl

Na miejscu możecie również wziąć udział w warsztatach organizowanych w jednym z 3 laboratoriów – robotyki, energetyki lub elektromobilności. Epi-Centrum Nauki to wspaniała przestrzeń do zabawy, a dzięki rozmaitym eksponatom, hologramom, robotom, symulacjom, multimediom oraz możliwości doświadczania i eksperymentowania jest również miejscem, w którym nauka jest przyjemna i niezwykle ekscytująca. I zawsze jest na nią odpowiedni moment.

Więcej informacji: www.epi-centrum.bialystok.pl/pl

 Epi-Centrum Nauki - atrakcja dla dzieci w każdym wieku

Źródło zdjęcia: www.epi-centrum.bialystok.pl/pl

 

Centrum im. Ludwika Zamenhofa

O tym, że Białystok jest stolicą Podlasia, mówić Wam nie trzeba. Jednak, czy wiedzieliście, że miasto jest również stolicą języka esperanto? Jego twórcą jest białostoczanin Ludwik Zamenhof. Żyjąc w wielokulturowym mieście, które tworzyli Polacy, Niemcy, Rosjanie i Żydzi marzył on porozumieniu bez barier, szczególnie tych komunikacyjnych, które stwarzały nieporozumienia i często budziły wrogość. Marzył o języku ponadnarodowym, uniwersalnym, zrozumiałym dla wszystkich. Marzenie to zrealizował, tworząc język esperanto.

W multimedialnym Centrum im. Ludwika Zamenhofa dowiecie się więcej na temat działalności tego poligloty (znał 6 języków), lekarza okulisty żydowskiego pochodzenia aż ośmiokrotnie nominowanego do Pokojowej Nagrody Nobla. W bibliotece poświęconej esperanto poczytacie książki pisane w tym języku, a w Sali Gier i Zabaw miło spędzicie czas z Waszymi dziećmi.

To niezwykła edukacyjno-rozrywkowa przestrzeń pełna nieprzypadkowych zabawek i gier. Wszystkie zostały dobrane tak, by wyzwalać potencjał twórczy dzieci, wspomagać zdolności manualne, uczyć logicznego myślenia, skłaniać do przemyśleń i trenowania pamięci. Są wśród nich klocki LEGO, krzywe zwierciadła, dysk do balansowania, strugane z drewna zabawki ludowe, lalki z gałganków, kule edukacyjne, teatrzyk z lalkami hand made, labirynt, puzzle, gra memory, gry na tabletach i wiele innych, od których z pewnością Wasze pociechy nie będą mogły się oderwać.

Centrum im. Ludwika Zamenhofa wraz z muralem prezentującym twórcę esperanto i 13 innymi obiektami stanowi część Szlaku esperanto i wielu kultur. Szlak ten ukazuje wielonarodowość, multireligijność i różnorodność kulturową Białegostoku.

Więcej informacji: www.centrumzamenhofa.pl , www.szlaki.bialystok.pl/esperanto

 

Centrum Zabaw – Fabryka Misia w Białymstoku

Jak tylko Wasze dzieci dowiedzą się o istnieniu Centrum Zabaw – Fabryka Misia, nie odpuszczą Wam wizyty w tym miejscu. Choćbyście mieli już dość zwiedzania, choćbyście mieli już wyjeżdżać z Białegostoku, do Fabryki Misia musicie wstąpić. Czas niestety mija tu zbyt szybko, ale nawet mimo tego pędzącego czasu warto zabrać tu dzieci, bo to miejsce stworzone wprost dla nich.

Sala zabaw dla najmłodszych - Fabryka Misia

Źródło zdjęcia: www.fabrykamisia.pl

Jak nazwa wskazuje, w Fabryce powstają misie. Nikt jednak nie produkuje ich taśmowo. Każdy jest unikalny i jedyny w swoim rodzaju. Ma swój charakter, określone cechy wyglądu i imię. Jakie? A to już zależy od Waszych dzieci. To one dają życie pluszowym niedźwiadkom, tworząc je takimi, jakie podpowiada im wyobraźnia. Prócz kreatywnych zajęć z animatorem na dzieci czekają tu specjalne strefy zabaw.

Dla najmłodszych powstała strefa malucha, dla nieco starszych dzieci ogromna, licząca ponad 1500 metrów powierzchni przestrzeń wypełniona rozmaitymi sprzętami i zabawkami. Wyskokowe trampoliny, interaktywna podłoga, baseny z piłeczkami, zakręcona karuzela, odjazdowe zjeżdżalnie, gry zręcznościowe, kredowa tablica, domki dla lalek, auta, wózki, klocki i wiele innych zabawek, a do tego wykwalifikowani animatorzy moderujący zabawy, to przepis na udany dzień pełen wrażeń i nowych doznań.

Fabryka Misia - idealne miejsce dla rodzin z dziećmi

Źródło zdjęcia: www.fabrykamisia.pl

Z Fabryki Misia trudno wyjść niezadowolonym. Wasze dzieci, podobnie jak inne z pewnością będą wyskakane, wybawione i energetycznie wyładowane, ale na pewno szczęśliwe, że tak miło spędziły czas.

Więcej informacji: www.fabrykamisia.pl

Atrakcja dla maluchów - Białystok

Źródło zdjęcia: www.fabrykamisia.pl

 

Lodowisko w Białymstoku

Sezon łyżwiarski w Białymstoku trwa od jesieni przez zimę aż do wiosny. Miesiące jazdy na lodowej tafli umożliwia zadaszony obiekt należący do kompleksu obiektów sportowych zrzeszających m.in. wspomnianą wcześniej plażę Dojlidy. Jeśli przyjdzie Wam ochota na relaks w takiej formie, wszystko, co niezbędne do sportowej zabawy na lodzie znajduje się na miejscu.

Organizator oferuje możliwość wypożyczenia łyżew w rozmiarach dla dzieci i dorosłych, a także kaski i ochraniacze na kolana. Nieobytych z lodem i łyżwami zaprasza do szkółki łyżwiarskiej, w której trenować mogą już 3 latki. Zajęcia prowadzą wykwalifikowani instruktorzy, którzy trenują drużyny hokejowe. Podczas lekcji Wasze pociechy mogą bezpłatnie korzystać z pomocy pingwinów, pand i misiów, które ułatwią im utrzymanie równowagi na lodzie. Poza lekcjami sprzęty te można wypożyczyć, by nadal stanowiły wsparcie podczas pierwszych kroków na lodzie.

Jazda na łyżwach to przyjemna forma aktywności idealna dla całej rodziny. Z jednej strony dostarczy Wam wiele radości, z drugiej, zapewni niezbędną dawkę ruchu. A gdy znudzi Wam się jeżdżenie, zawsze możecie tu przyjść i popatrzeć jak robią to inni. Lodowisko otoczone trybunami organizuje również widowiskowe popisy łyżwiarskie, mecze hokeja i zawody short-tracku.

Więcej informacji: www.miejskoaktywni.pl/s,lodowisko,12.html#/home

 

Park Wodny Tropikana

Znany w Białymstoku Hotel Gołębiewski oferuje swoim Gościom komfortowy pobyt z mnóstwem atrakcji. Jedną z nich jest Park Wodny Tropikana, z którego możecie korzystać, nie mając zakwaterowania w hotelu. Jako osoby z zewnątrz będziecie jednak zobowiązani do uiszczenia stosownej opłaty za korzystanie z basenowej infrastruktury, która nie obowiązuje Gości hotelu.

Na miejscu dostępne są 3 baseny, w tym basen sportowy, rekreacyjny z falą i brodzik dla dzieci, w którym możecie spędzić czas ze swoimi maluszkami. Wodne atrakcje uzupełniają dwa tory zjeżdżalni oraz 3 baseny jacuzzi z hydromasażem, które zapewniają kąpiele magnezowo-wapniowe, ługowe i borowinowe. Taki relaks w bąbelkach poprawia nastrój i świetnie wpływa na mięśnie i stawy.

Park Wodny Tropikana - atrakcja dla całej rodziny

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/Hotel-Go%C5%82%C4%99biewski-w-Bia%C5%82ymstoku-342135619181052/photos/?ref=page_internal

Przyjemne chwile spędzicie również w grocie solnej i na siłowni. To jednak nie koniec atrakcji. Ciało rozgrzane w tropikalnych klimatach sauny suchej lub parowej możecie schłodzić w jaskini śnieżno-lodowej, gdzie temperatury spadają poniżej 0.

Miejsce na odpoczynek w Białymstoku

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/Hotel-Go%C5%82%C4%99biewski-w-Bia%C5%82ymstoku-342135619181052/photos/?ref=page_internal 

Takie atrakcje niczym z dwóch różnych biegunów rewelacyjnie wpływają na odporność, a przy okazji dostarczają niezapomnianych przeżyć, zwłaszcza jeśli do tej pory nie mieliście okazji z nich skorzystać.

Więcej informacji: www.golebiewski.pl/bialystok/tropikana-hi#park-wodny-tropikana

Park Wodny w Białymstoku z basenami dla każdego

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/Hotel-Go%C5%82%C4%99biewski-w-Bia%C5%82ymstoku-342135619181052/photos/?ref=page_internal 

 

Jumper Park Trampolin

Moda na skakanie trwa. Skaczą mali i duzi, a wszyscy wyśmienicie się przy tym bawią. Jeśli podczas zwiedzania Białegostoku poczujecie, że potrzeba Wam odskoczni – Jumper Park Trampolin to miejsce, w którym wyskaczecie się jak żaby, zające i kangury.

Jumper Park Trampolin przyjazny dzieciom

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/JumperParkTrampolin/photos/?ref=page_internal 

Na miejscu znajdują się sektor do dowolnego skakania, w którym możecie postawić na skoczny freestyle i sektor z basenem wypełnionym gąbkami, który gwarantuje miękkie lądowanie nawet podczas nieudanych skoków. Na specjalnych boiskach zagracie też w koszykówkę lub dodgeballa, czyli zbijaka.

Jumper Park Trampolin - atrakcja Podlasia

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/JumperParkTrampolin/photos/?ref=page_internal 

Jeśli Wasze pociechy złapią skocznego bakcyla, możecie zapisać je na zajęcia akrobatyki dedykowane już 3-latkom.

Pod okiem trenerów poznają tajniki poprawnego wykonywania ewolucji będących podstawą akrobatyki sportowej. Wizyta w Jumper Parku Trampolin to doskonała propozycja na rodzinne wyjście. Wystarczy spędzić tu godzinę, by wyskakać sobie dobry humor.

Więcej informacji: www.jumperpark.pl

Białystok - zajęcia dla dzieci w Parku Trampolin

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/JumperParkTrampolin/photos/?ref=page_internal 

 

FastPark – Park linowy w Białymstoku

3 poziomy trudności, na 3 wysokościach, dla 3 różnych grup wiekowych – w parku linowym FastPark cała Wasza rodzina miło spędzi czas niezależnie od wieku i sprawności ruchowej. Atrakcje parku zostały zaprojektowane tak, by każdy z Was mógł z nich skorzystać bez względu na to, czy z pokonywaniem przeszkód zawieszonych nad ziemią miał już do czynienia, czy nie. Wszystkie znajdują się w Strefie Linowej, w której czekają na Was m.in.: tyrolki, mostki, łatwiejsze i trudniejsze przejścia, na których sprawdzicie swoją koordynację i umiejętność radzenia sobie z wysokością.

W Strefie Zabawy stworzonej dla 2- i 3-letnich szkrabów spodoba się natomiast Waszym najmłodszym pociechom. Zabawa w basenie z piłeczkami, piaskownicy z kolorowym domkiem, na mega ślizgach, huśtawkach, karuzelach, a do tego podskoki na trampolinie, układanie mega klocków i możliwość zagrania w gry, w których pionki mogą okazać się wyższe od Waszych dzieci, to nie lada gratka dla kilkulatka. Do wyboru chińczyk gigant, plenerowe kręgle i wielkie szachy, w które tak na dobrą sprawę może zagrać każdy z Was. To jednak nie wszystko. Prawdziwe oblężenie przeżywają również dmuchańce – pompowane zamki ze zjeżdżalniami, boisko piłkarskie i ring, na których zawsze pełno rozbrykanych dzieci.

Park Rozrywki w stolicy Podlasia

Źródło zdjęcia: www.fastpark.com.pl

Na terenie obiektu jest jeszcze jedna strefa, poświęcona nauce. To miejsce doświadczania, eksperymentowania i poznawania praw fizyki. Znajdują się w niej m.in.: kalejdoskop, ścianka przytulanka, młyńskie koło, wirujący tunel, panel z instrumentami muzycznymi, zwierciadła i wiele innych ciekawych urządzeń. W strefie tej zobaczycie taż, jak działają kołyska Newtona, półkule magdeburskie, pryzmat, armata powietrzna i wir wodny.

Z FastParku wyjdziecie wybawieni, wyhasani i z pewnością mądrzejsi o dodatkową porcję wiedzy z nauk ścisłych.

Więcej informacji: www.fastpark.com.pl

FastPark - park linowy dla Rodziców i dzieci

Źródło zdjęcia: www.fastpark.com.pl

 

Place zabaw w Białymstoku

W Białymstoku jest mnóstwo miejsc, w których dzieci mogą atrakcyjnie spędzić czas. Na długiej liście nie mogło oczywiście zabraknąć placów zabaw, które oferują bezpieczną i bezpłatną zabawę z rówieśnikami na świeżym powietrzu. Na planie miasta jest ich na tyle dużo, że nawet licząc na przypadek, z pewnością znajdziecie godne uwagi centrum dziecięcej zabawy pod chmurką. Jeśli jednak nie chcecie zdawać się na los, zdajcie się na kilka naszych propozycji. Spośród licznych placów zabaw czas miło spędzicie w miejscach takich jak:

  • Wodny plac zabaw w Parku Konstytucji 3 Maja – przyrządy do zabawy wodą, pozwalające na odkrywanie właściwości wody i eksperymentowanie, nawierzchnia piaszczysta.
  • Centrum Zabaw – Leśna Dolina między al. Niepodległości a ul. Bacieczki – ścieżka sensoryczna, strefa luster – krzywych zwierciadeł, zjeżdżalnie, piaskownica, bujaki, huśtawki, nawierzchnia bitumiczna, piaszczysta i trawiasta, ogrodzenie, monitoring, oświetlenie.
  • Plac zabaw na Starosielcach przy ul. Szkolnej – plac street workoutu, park trampolin, plac zabaw z linarium – konstrukcjami linowymi do wspinania, huśtawki, stoły do gry w szachy, ścianka wspinaczkowa, karuzela, nawierzchnia bitumiczna i piaszczysta.

* Street workout to dyscyplina łącząca elementy gimnastyki i parkouru z wykorzystaniem elementów miejskiej infrastruktury lub tak jak w tym przypadku specjalnych przyrządów do ćwiczeń.

* Parkour to dyscyplina polegająca na pokonywaniu przeszkód w przestrzeni miejskiej w jak najszybszy, ale i najprostszy sposób przy pomocy różnych technik.

  • Plac zabaw na Jaroszówce przy ul. Wiślanej – centrum rekreacyjno-sportowe, które tworzą pajęczyny linowe do wspinania, tor przeszkód z mostkami, trampoliny ziemne, tyrolka, huśtawki, boisko wielofunkcyjne, małe boiska treningowe, strefa fitness do ćwiczeń siłowych i lekkoatletycznych, toalety, nawierzchnia bitumiczna, trawiasta, piaszczysta, chodniki.
  • Plac sportowo-rekreacyjna na os. Wygoda przy ul. Fredry – huśtawki, piaskownica, domek ze zjeżdżalnią, przyrządy sprawnościowe, poliuretanowe boisko wielofunkcyjne, skatepark, stoły do ping-ponga, stoły do gry w szachy, siłownia, ławki do przewijania i karmienia dzieci, monitoring, oświetlenie, toalety, parking.
  • Plac zabaw przy ul. Węglowej – drewniany pociąg, karuzela, huśtawki, domki ze zjeżdżalnią i mostkiem, pajęczyna do wspinania, konstrukcje sprawnościowe, ścianka wspinaczkowa, boiska piaszczyste i bitumiczne, stół do ping-ponga, ławki, stoły z siedziskami, dirt park z piaszczystymi górkami i drewnianymi podjazdami do jazdy na rowerze, nawierzchnia bitumiczna, trawiasta, piaszczysta, parking.

 

Białostocki Teatr Lalek

Będąc w Białymstoku, warto odwiedzić miejsce kultowe, które propaguje kulturę na wysokim poziomie artystycznym, używając do tego lalek. Tak – lalek, kukiełek, pacynek, marionetek … I robi to z powodzeniem od dobrych kilku dziesięcioleci. Mowa o Białostockim Teatrze Lalek, mekce najwybitniejszych twórców sztuki lalkarskiej w Polsce. Na scenie teatralnej zobaczycie m.in.: spektakle takie jak Kaszalot, Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Pręcik, Andersen Kosmiczny Agent, Pięcioksiąg Izaaka, czy Piaskownica. Wszystkie uczą, bawią, wychowują, zarówno młodszych, jak i starszych widzów dostarczając wielu niezapomnianych wrażeń.

Teatr zaprasza jednak nie tylko na nietuzinkowe spektakle dla całych rodzin, ale też do swoich magazynów, które pod nazwą Piwnica Lalek udostępnia widzom-zwiedzającym. Zobaczycie tam lalki, które zeszły już ze sceny oddając ją nowym lalkom-aktorom i nowym spektaklom, a także barwne kostiumy, maski i rekwizyty używane niegdyś w przedstawieniach teatralnych. Wszystkie można dotykać i oglądać z bliska bez obaw, że ktoś zwróci Wam uwagę na niestosowne zachowanie. Z ważnym biletem na spektakl na wstęp do Piwnicy dostaniecie zniżkę.

Więcej informacji: https://www.btl.bialystok.pl/ 

Białostocki Teatr Lalek

Źródło zdjęcia: https://www.btl.bialystok.pl/ 

 

FAUNA I FLORA BIAŁEGOSTOKU

Park Planty

Tereny zielone zajmują nieco ponad 30% powierzchni Białegostoku. Duży fragment tych miejskich płuc przeznaczony został na piękny Park Planty, który otula pałac Branickich wraz z jego ogrodami. Powiedzieć, że to miejsce, w którym wypoczniecie na łonie natury, to zdecydowanie za mało.

Główna aleja biegnąca Plantami, która łączy Park Konstytucji 3 Maja z Parkiem Księcia Józefa Poniatowskiego oferuje kilkunastominutową przechadzkę wśród kwiatów i drzew, będących żywą barierą separującą od miejskiego zgiełku. Na trasie znajduje się wiele atrakcji, w tym plac zabaw, na którym Wasze pociechy pewnie chętnie się pobawią, a także fontanny, które latem tryskają na kolorowo podświetlaną wodą, stanowiąc dodatkową atrakcję.

Uroku Plantom dodaje aleja lipowa, która w czerwcu wspaniale pachnie, aleja jesionowo-klonowa, szpalery żywotników i dające przyjemny cień w upalne dni wierzby płaczące nad wodami stawu. Mieszkają tu kaczki i wiewiórki, które możecie nakarmić ziarnami i orzechami. Na terenie Plant nie brakuje też ławek idealnych na odpoczynek, zbiorników wodnych i kwiatów. Jedne z najpiękniejszych tworzą różane kobierce kaskadowo nasadzone we wschodniej części parku. Wśród zieleni znajdziecie siłownię plenerową, kawiarnię i lodziarnię, a także ciekawe rzeźby. Jedna przedstawia trzy praczki nad stawem, inna psa Kawelina.

Więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Planty_(Bia%C5%82ystok)

 

Park Konstytucji 3 Maja

Park Konstytucji 3 Maja utworzony w początkach XX w. nazywany jest również Zwierzyńcem. To dawna nazwa, która nawiązuje do ogrodów Jana Klemensa Branickiego (tego od pałacu Branickich) i obecnego w XVIII w. na ich terenie zwierzyńca jeleni.

Spacerując po parku, zapewnicie sobie odpowiednią dawkę ruchu na świeżym powietrzu połączoną z lekcjami historii i biologii. Na obszarze ponad 16 ha znalazło się miejsce dla alejek, ławek i kilku pomników. W centrum parku wznosi się rzeźba oddająca hołd żołnierzom 42 Pułku Piechoty, którzy w 1920 r. polegli w walce o niepodległość. Jest też pomnik upamiętniający jeńców polskich zamordowanych przez Sowietów, cmentarz wojskowy, a także pomnik Konstytucji 3 Maja, który sąsiaduje z Akcent Zoo.

Największą atrakcją dla dzieci jest tu wodny plac zabaw, który służy zabawie i rozwijaniu kreatywności. Tematem przewodnim jest oczywiście woda, którą można tylko obserwować lub, dzięki zamontowanym urządzeniom pompować, zatrzymywać i przelewać.

Z Parku Konstytucji 3 Maja płynnie przejdziecie przez Planty, a następnie do Parku Księcia Józefa Poniatowskiego. Cofając się, zamiast spacerować po „ucywilizowanej” zieleni miejskiej, możecie wybrać się na przechadzkę po nieco dzikszych leśnych terenach lasów komunalnych, aż dojdziecie na skraj, do Epi-Centrum Nauki.

Więcej informacji: www.pl.wikipedia.org/wiki/Park_Konstytucji_3_Maja_w_Bia%C5%82ymstoku

 

Park Księcia Józefa Poniatowskiego w Białymstoku

Park Księcia Józefa Poniatowskiego zwany też Parkiem Starym to naturalistyczny park z elementami modernistycznymi wielokrotnie przebudowywany od czasu jego powstania w XIX w. Jednym z elementów przestrzennych, który uległ zmianie, jest owalny plac. Przebudowany i zastąpiony prostokątnym zyskał imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. Dziś stanowi centralną część parku i miejsce organizacji festynów oraz imprez o charakterze rekreacyjno-rozrywkowym.

W parku powstało też mnóstwo alejek między drzewami, które wytyczają kierunek spacerów. Główna z nich prowadzi do Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki. Dzieci ją uwielbiają. Została zaprojektowana w formie trotuaru z fontanną – to długa aleja wyłożona kostką chodnikową z dyszami, przez które ze zbiornika ukrytego pod ziemią tryska woda.

Co prawda nie nakarmicie tu kaczek, a dzieci nie pobawią się na placu zabaw, ale możecie spędzić miło czas otoczeni starodrzewem stanowiącym naturalną barierę przed odgłosami miasta. Poza tym możecie pospacerować przy fontannie, której bryza daje przyjemne ochłodzenie w lecie, zimą natomiast w parku funkcjonuje lodowisko dla łyżwiarzy.

Więcej informacji: www.pl.wikipedia.org/wiki/Park_Stary_im._Ksi%C4%99cia_J%C3%B3zefa_Poniatowskiego

 

Papugarnia Ara

Są towarzyskie i niezwykle kolorowe i choć pochodzą z egzotycznych krajów, zamieszkały w Polsce, by ubarwiać szarą (szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych) rzeczywistość. Mowa o mieszkańcach Papugarni Ara – w której żyje blisko sto egzotycznych ptaków reprezentujących aż 20 różnych gatunków.

Są wśród nich pięknie ubarwione ary, kakadu ze stylowo zaczesanym irokezem i aleksandretty, u których tęczówka oka zmienia się wraz z wiekiem ptaka. Zobaczycie też świergotkę seledynową, która często ma zupełnie inny kolor, niż nazwa wskazuje i papugi nierozłączki, w przypadku których nazewnictwo okazało się strzałem w dziesiątkę. Poznacie też silny gang skrzydlatych, w skład którego wchodzą m.in.: Pirat (konura czarnogłowa), Lolek (lora wielka), Chip & Dale (patagonka), Stefan (barwinka białobrzucha) i ubrana w różowe piórka Nikola (kakadu różowa). Wizyta w Papugarni sprawia wiele radości, tym bardziej że ptaki można głaskać i karmić. Z wdzięczności za miłe towarzystwo chętnie rozpościerają skrzydła, pokazując swe piękno i pozują do zdjęć.

Więcej informacji: www.papugarniabialystok.pl

Papugarnia w Białymstoku - ciekawe zwierzęta

Źródło zdjęcia: www.papugarniabialystok.pl

 

Akcent Zoo w Białymstoku

Dużą część Parku Konstytucji 3 Maja zajmuje Akcent Zoo – ogród zoologiczny, który kilka lat temu przeszedł metamorfozę i dziś jest jednym z ulubionych miejsc rodzin z dziećmi w Białymstoku. Jego mieszkańców możecie odwiedzić o dowolnej porze roku, mając pewność, że za wizytę nie będziecie musieli nic płacić. Królów zwierząt jest tu dwóch. Żaden z nich nie jest jednak lwem. Obaj ważą po kilkaset kg i mają brunatne umaszczenie. Pierwszy jest wszystkożernym drapieżnikiem, drugi wegetarianinem. Jak się dobrze domyślacie mowa o niedźwiedziu brunatnym i żubrze.

Obok budzących respekt kolosów na swych wybiegach i w wolierach żyją przede wszystkim przedstawiciele polskiej fauny. Zobaczycie wśród nich rysia europejskiego, dzika, jenota, lisa, a także znacznie łagodniejsze w usposobieniu króliki i świnki wietnamskie. Wśród parzystokopytnych w zagrodach mieszkają muflony o imponujących rogach i lamy spokrewnione z wielbłądami. Dom znalazły tu też kuce szetlandzkie, osły, koniki polskie, owce domowe i kozy karłowate, a także zwinni i dość płochliwi mieszkańcy polskich lasów – sarny, daniele i jelenie.

Ptactwo reprezentują natomiast różne gatunki bażantów, łabędzie czarne i nieme, myszołowy zwyczajne bociany, bernikle kanadyjskie, puchacze, puszczyki, pawie, kruki, kury, kaczki domowe i gęsi.

Więcej informacji: www.facebook.com/AkcentZoo/about/?ref=page_internal

Atrakcja dla rodzin z dziećmi - Zoo

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/AkcentZoo/photos/?ref=page_internal 

 

Zooland – interaktywne Zoo

Niezwykłe spotkania ze zwierzętami oferuje również Zooland. To zoo o nieprzeciętnym charakterze wynikającym z możliwości nie tyle samego oglądania zwierząt, ile przede wszystkim ich karmienia, głaskania i brania na ręce.

Zwierzęta mieszkają w specjalnych boksach, do których można wejść. Najlepiej nie z pustymi rękami, a ze specjalną karmą i warzywami, które uwielbiają. Choć wydawałoby się, że w ten sposób szybciej zaskarbicie sobie ich przychylność, prawda jest taka, że wszystkie są przyjaźnie nastawione i przyzwyczajone do odwiedzin. Słonia, nosorożca czy lwa tu nie spotkacie, ale kolorowe papugi, szynszyle, króliki, baranki, małpki i wiele innych małych zwierząt już tak.

Jeśli w przyszłości postanowicie ponownie odwiedzić to miejsce, być może poznacie jego nowych mieszkańców. Przeprowadzkę do Zoolandu planują bowiem węże i kameleon. Będąc na przechadzce w parku Branickich, wypatrujcie jednego z mieszkańców zoo – szopa Pączusia. Podobno właśnie tam od porannego spaceru rozpoczyna swój dzień.

Więcej informacji: https://www.facebook.com/ZoolandBialystok/

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi