Uniejów i okolice - atrakcje dla dzieci

Coś dla duszy i coś dla ciała,

czyli weekend w Uniejowie i okolicy

Wszystko zaczęło się od książki „Uniejowskie duchy” Grażyny Bąkiewicz i Pawła Wakuły, pełnej legend i wierzeń na temat historii Uniejowa. Po jej lekturze zdaliśmy sobie z mężem sprawę, że choć mieszkamy tak niedaleko, słabo znamy własną okolicę, a  przecież jest tak interesująca!

Postanowiliśmy więc  przeprowadzić pewien dość niecodzienny eksperyment: wybrać się na wakacje… właśnie do Uniejowa i w okolice!

Rodzinna wycieczka do Uniejowa

Zamek Uniejów

 

Termy Uniejów

Uniejów zwykle kojarzony jest ze swoimi słynnymi termami. Całkiem słusznie, bo uniejowskie termy to miejsce naprawdę wyjątkowe, do którego odwiedzenia nie trzeba specjalnie zachęcać ani dzieci, ani dorosłych. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie - mamy baseny termalne, zarówno kryte, jak i pod chmurką. Mamy baseny dla dorosłych, baseny dla dzieci, liczne zjeżdżalnie, ale również jacuzzi oraz grotę solną.

Bardzo ciekawym miejscem jest również komora śnieżna, w której temperatura waha się pomiędzy -5 a -13 stopni Celsjusza. O korzyściach zdrowotnych takich zabiegów nie muszę chyba pisać, jednak warto dodać, że kąpiele termalne wpływają pozytywnie na naszą odporność.  Nic więc dziwnego, że uniejowskie termy odwiedzane są tak licznie. Bilety do tanich może nie należą, jednak warto wiedzieć, że dzieci do lat 7 wchodzą za darmo, zaś my mamy możliwość wyboru, jaki bilet zakupimy – czy całodzienny, nieco droższy, czy też jedno-, dwu- lub trzygodzinny – w zależności od potrzeb. Należy jednak pamiętać, że czas mija nieubłaganie szybko, a więc jeśli chcemy skorzystać z każdej atrakcji wodnej i porządnie się zrelaksować, warto zainwestować w bilet całodniowy. 

Atrakcje dla dzieci w Uniejowie - Termy

Termy Uniejów

 

Termy Uniejów - warto odwiedzić z rodziną

Zabawa w Uniejowie

Zdradzę Wam również tajemnicę: warto wybrać się na baseny wieczorem, po godzinie 18. Woda jest równie ciepła, a ludzi stanowczo mniej (znaczną liczbę gości stanowią kuracjusze z uzdrowiska, którzy zwykle korzystają z basenów w godzinach przed- i wczesnopopołudniowych). Termy czynne są do godziny 22, więc czasu na odpoczynek będzie pod dostatkiem, a termy nocą również mają swój klimat.

 

Zamek Arcybiskupów gnieźnieńskich

Wychodzimy z term – co dalej? Czy to już koniec wycieczki do Uniejowa? Nic bardziej mylnego! Teraz warto wybrać się do położonego ledwie kilka kroków dalej Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich w Uniejowie – choćby po to, by móc dowiedzieć się ciekawostek na temat historii zamku czy samego Uniejowa. O ile taka wycieczka z przewodnikiem oraz wykład nie muszą zainteresować dzieci, to zwiedzanie historycznych komnat z pewnością zrobi na nich wrażenie. Szczególnie, że zwieńczeniem zwiedzania jest wejście na wieżę, by móc obejrzeć panoramę miasteczka. 

Zamek w Uniejowie - wypoczynek w woj. łódzkim

Wieża widokowa

 

Zwiedzanie Zamku w Uniejowie z dziećmi

Na zamku

Po tak wyczerpującej lekcji historii warto się posilić – na szczęście nie musimy chodzić po mieście w poszukiwaniu dobrej restauracji – ta znajduje się tuż pod naszymi nosami. „Herbowa” to naprawdę dobra restauracja na Zamku – stylizowana oczywiście na dawny klimat, klasycystyczno-romantyczny. Cóż to znaczy w praktyce? Otóż można wygodnie rozsiąść się na fotelach rodem z XIV wieku i cieszyć oczy wzorzystymi ozdobami stylizowanymi właśnie na tamte czasy. „Herbowa” oferuje różnorodne menu, również dziecięce. W dni wakacyjne, przy wzmożonym ruchu, można również zjeść w „Legendii” – niewielkiej klimatycznej salce, gdzie podają na przykład naleśniki z owocami sezonowymi. Zachwyt w oczach dziecka gwarantowany!

Gdyby komuś zamarzyło się poczuć iście po królewsku, warto wykupić nocleg ze śniadaniem na Zamku – również istnieje taka możliwość. Nie oszukujmy się jednak, nie jest to zbyt tania zachcianka. Dlatego dla tych, którzy dysponują mniejszym zasobem finansowym, informacja – Uniejów obfituje w bazy noclegowe: od hoteli, po pokoje gościnne, więc z pewnością o nocleg nie należy się martwić.

Rodzinnie w Uniejowie

Widok na Wartę


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Spacer po Uniejowie

Po obiedzie czas na spacer po Uniejowie – ostatnimi czasy miasteczko rozrasta się. Mostek łączący część zamkową z miastem dopiero co został wyremontowany, zaś już trwają kolejne prace, tym razem nad rozciągającymi się po drugiej stronie Warty winnicami. Uniejów sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu – w części parkowej mamy urokliwe, zadbane alejki do spacerowania (nieopodal uzdrowisko) oraz pomnik legendarnej Białej Damy, która ponoć uratowała uniejowski skarb przed zbójami, topiąc ich w bagnach, poświęcając przy tym swoje życie. To ulubiona legenda naszych dzieci i ilekroć spacerujemy po Uniejowie, opowiadamy ją na nowo, wypatrując Białej Damy na wieży (na próżno, ta ponoć pojawia się tylko nocą!). 

Pomnik Białej Damy

Biała Dama jak żywa

 

Weekend z rodziną w Uniejowie i okolicach

Spacer nad Wartą

Bardzo fajnym miejscem położonym w uniejowskim parku jest park linowy dla miłośników większych wrażeń. Dostępne są trasy zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Po zakupie biletu i przejściu tras, tuż przed opuszczeniem obiektu, otrzymaliśmy informację, że zakupiony bilet możemy wykorzystać danego dnia wielokrotnie – ku uciesze dzieci. Tak więc po spacerze na drugą stronę Warty wróciliśmy do parku linowego, by jeszcze raz spróbować swych sił. 

A co znajdziemy po drugiej stronie Warty? Przepiękny skwer pełen uniejowskich skarbów: pomnik upamiętniający obrońców miasta w 1939 roku, pomnik Marii Skłodowskiej-Curie, zabytkowa pompa wodna, do złudzenia przypominająca tradycyjną fontannę, a także wystawę prac uniejowskich twórców. Obrazy przykuwają wzrok, zaś miejsce jest tak zadbane i zielone, że aż chce się usiąść. Najlepiej z włoskimi lodami w dłoni – prosto z lodziarni obok.

Spacerujemy z dziećmi po Uniejowie

Uniejowski rynek

 

Ciekawe atrakcje w woj. łódzkim

Uniejowska fontanna termalna

 

Z dziećmi w Uniejowie

Piękno Uniejowa

 

Jeziorsko

Słyszeliście kiedyś o polskich Malediwach koło Łodzi? Miejscu, gdzie woda przypomina tę z Lazurowego Wybrzeża? Tak, to tutaj, 10 km od Uniejowa. Dla pragnących odwiedzić to miejsce i zobaczyć na własne oczy piękno okolicy zła wiadomość: zbiornik wodny znajduje się na terenie elektrowni, dlatego wejście na teren jest zabronione. Darujcie sobie więc wyprawę na „polskie Malediwy” (woda, choć piękna i malownicza, jest skażona i niebezpieczna dla zdrowia, więc i tak nici z kąpieli). Wybierzcie Jeziorsko – równie piękny i atrakcyjny zbiornik wodny idealny na upalne dni. Dlatego, jeśli zdecydujecie się na nocleg w Uniejowie, warto wybrać się następnego dnia nad Jeziorsko - to jeden z czterech w Polsce sztucznych zbiorników wodnych, znajdujący się na pograniczu województwa łódzkiego i wielkopolskiego. To naprawdę atrakcyjne miejsce na odpoczynek. Można nie tylko zażyć kąpieli, ale także wypożyczyć sprzęt wodny: kajaki, rowery wodne, sprzęt do surfingu. My postawiliśmy na wspólne spędzanie czasu, dlatego wybraliśmy rowery wodne. To fantastyczna przygoda i relaks w jednym, szczególnie że przy odrobinie wysiłku można opłynąć całą tajemniczą wyspę na środku zbiornika!

Odpoczywamy w Jeziorsku

Aktywny wypoczynek nad Jeziorskiem

 

Zabawa w Jeziorsku z dziećmi

Jeziorsko - wymarzone miejsce do odpoczynku

 

Zoo Safari Borysew

Po odpoczynku na Jeziorsku proponujemy podróż do Borysewa, na spotkanie z prawdziwie dzikimi, niebezpiecznymi zwierzętami i nie tylko (10 minut drogi od Uniejowa w kierunku Łodzi). Zoo Safari Borysew to jedyne w Polsce Zoo Safari. 

Ciekawe atrakcje w okolicy Uniejowa - Zoo Safari Borysew

Zoo Borysew

Co należy wiedzieć? W okresie wakacyjnym należy być przygotowanym na tłumy, szczególnie przy sprzyjającej pogodzie podczas weekendu. Bilety są dość drogie, jednak naszym zdaniem warte swojej ceny. Należy również zaznaczyć, że o miejsce parkingowe nie trzeba się martwić – parking jest naprawdę ogromny, choć dodatkowo płatny. Podobnie rzecz się ma z dodatkowymi atrakcjami w zoo, typu ciuchcia, która zabiera w podróż po całym zoo, kino 5d czy bawialnia z dmuchańcami i kulkami dla dzieci. Chcąc uniknąć dodatkowych opłat, trzeba omijać te miejsca szerokim łukiem, gdyż dzieci z pewnością będą chciały się tam zatrzymać na dłużej. Na szczęście zoo oferuje inne darmowe rozrywki: szczególnym powodzeniem cieszy się mini zoo, gdzie można nakarmić i pogłaskać małe owieczki, kózki, króliki. 

Odwiedzamy mini zoo w Borysewie

Mini zoo

 

Głaszczemy zwierzątka w mini zoo

Dziecięca radość w mini zoo

O ustalonych porach odbywają się pokazowe karmienia zwierząt. Na szczególną uwagę zasługuje karmienie foki – opiekun zoo nie tylko karmi zwierzę, ale również opowiada o nim ciekawostki. Najciekawszy element karmienia to zdecydowanie sztuczki, jakie foka wykonuje, by dostać przekąskę. Harmonogram karmień dostępny jest przy kasach i na tabliczkach informacyjnych, więc spokojnie można rozplanować sobie wycieczkę tak, by zaliczyć wszystkie interesujące nas karmienia.

Rodzinna wycieczka do Zoo Safari Borysew

Karmienie Foki

Furorę w Borysewie robią również białe lwy, jedyne takie okazy w Polsce. 

Oglądamy zwierzęta w Borysewie w okolicy Uniejowa

Najciekawsze okazy w Borysewie

Dzieciom z pewnością przypadną do gustu również tygrysy bengalskie, krokodyle nilowe, których naliczyliśmy ponad 40 (!), a także surykatki, zebry, żyrafy i wiele, wiele innych, pochodzących z przeróżnych części świata.

Tygrysy w Zoo Safari Borysew

Zoo Borysew - miejsce pełne niebezpiecznych zwierząt

 

Wypoczynek z dziećmi w okolicach Uniejowa

Zoo Safari Borysew - miejsce pełne niebezpiecznych zwierząt

 

Zoo w Borysewie - podziwiamy zwierzęta

Krokodyle

Bardzo ciekawym projektem w Borysewie jest Świat Wodny, czyli kompleks wysp ze sztucznym zbiornikiem wodnym, po którym można pływać klimatycznym łabędziem lub kaczką, czyli rowerem wodnym. Ot, taki mały odpoczynek po długim spacerze.

Świat Wodny - odpoczynek po spacerze

Wejście do Świata Wodnego

 

Borysew - ciekawe miejsce w pobliżu Uniejowa

Świat Wodny

Część safari jest dość rozległym terenem na otwartej przestrzeni, dlatego w chłodniejsze i bardziej wietrzne dni warto zadbać o cieplejszy ubiór oraz kalosze w deszczowe dni – po deszczu można spodziewać się na tym terenie błotnistych kałuż. Niezbyt dobrym pomysłem jest również wózek spacerowy w tej części, z racji podłoża. Wybierając się do tamtej części zoo lepiej postawić na pieszą wędrówkę. 

 

Poddębice - Ogród Zmysłów

Po spotkaniu ze zwierzętami warto wybrać się do Poddębic, miasta oddalonego 5 minut drogi od Borysewa – tam czeka Ogród Zmysłów, czyli tematyczny park w sercu miasta, z darmowym wstępem. Możemy tam nie tylko odpocząć i zrelaksować się na specjalnych gniazdach, ale również pobudzić zmysły wzroku, słuchu, orientacji, węchu i dotyku. Jak? - zapytacie. Park został podzielony na pięć stref, w które wkomponowano elementy mające na celu wyostrzyć dane zmysły. Nie chodzi tu o jakąś szczególną naukę, w końcu w parku zależy nam na tym, by należycie odpocząć, ale jest to zdecydowanie miły dodatek i uatrakcyjnienie popołudniowego spaceru.

Wycieczka z dziećmi do Poddębic

Ogród Zmysłów w Poddębicach

 

Spacer po Ogrodzie Zmysłów

Piękno ogrodu

Dzieci nie będą rozczarowane – w parku bowiem czeka na nie plac zabaw z prawdziwego zdarzenia. Mało kto jednak wie, że to nie jedyny plac zabaw w parku – przekonają się o tym ci wytrwalsi, którzy dotrą aż do jego końca – tam bowiem czeka kolejna porcja zabawy.

Ogród Zmysłów - plac zabaw dla dzieci

Coś dla najmłodszych - plac zabaw

Gdy poczujemy się zaś spragnieni, warto zajrzeć do Pijalni Wód – to właśnie tam można zaczerpnąć i skosztować wody termalnej, a także obejrzeć film o Poddębicach, parku i jego historii. A wszystko to w iście kinowej scenerii.

Wizyta w Pijalni Wód Termalnych w okolicy Uniejowa

Pijalnia Wód Termalnych

Jak widać, podróż po uniejowskiej ziemi to nie tylko termy, choć te zasługują na specjalne wyróżnienie, ale także mnóstwo innych ciekawych atrakcji, które z pewnością umilą weekendowy pobyt i za niewielkie pieniądze pozwolą się odprężyć całej rodzinie i poznać dotąd nieodkryte miejsca. Nieodkryte, ale jakże interesujące.

 

 

Izabela Jurkiewicz

autorka zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs
"Polska z dziećmi 2021"
 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi