Muszyna - atrakcje dla rodzin z dziećmi

Muszyna – ok. 11 km od Krynicy Zdroju

Muszyna ogrodami stoi. Są tu aż 3 wspaniałe ogrody osadzone w koncepcji biblijnej, magicznej i sensorycznej. Gdyby spacerów po ogrodach było Wam mało, w centrum miasteczka jest też park z ruinami zamku, a w niedalekiej odległości – góra Malnik – cel rodzinnych górskich wycieczek.

W tej liczącej zaledwie 5 tys. mieszkańców miejscowości położonej u zbiegu rzeki Poprad oraz potoków Szczawnik i Muszynka przyda się Wam też trochę wody dla ochłody. W Wapiennej Pijalni ugasicie pragnienie, w Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie natomiast popływacie w basenach, a dzieci dodatkowo poszaleją w parku linowym.

Muszyna - atrakcje dla Rodziców i dzieci

Źródło zdjęcia: https://muszyna.pl/pl/1908/2217/ogrody-sensoryczne.html 

 

Ogrody Sensoryczne

Ogólnodostępna atrakcja, z której można bezpłatnie korzystać, bawiąc się wspaniale i ucząc to coś, czego nie możecie przegapić. Ogrody Sensoryczne zwane też Ogrodami Zmysłów zlokalizowane w zakolu rzeki Poprad to propozycja na spędzenie aktywnego dnia z dziećmi na łonie natury. I choć nie jest to natura ręką ludzką nie tknięta, to człowiek wydobył z niej to, co najciekawsze i najpiękniejsze, by cieszyło, działało terapeutycznie i edukacyjnie, koiło zmysły, dawało wytchnienie i poczucie bliskości z Matką Ziemią.

Ciekawe miejsce - Beskid Sądecki

Źródło zdjęcia: https://muszyna.pl/pl/1908/2217/ogrody-sensoryczne.html 

Projekt ogrodów zakłada oddziaływanie na 5 zmysłów: węch, wzrok, dotyk, słuch i smak. Jednak priorytetem koncepcji jest przede wszystkim pozawzrokowe poznanie oraz aktywizacja innych zmysłów. To ukłon w stronę osób niewidzących. Podobnie, jak tablice informacyjne pisane w języku Brajla, które mogą być dla dzieci swego rodzaju ciekawostką. Ze względu na duże zainteresowanie ze strony obcokrajowców opisy w poszczególnych strefach przetłumaczono na język naszych sąsiadów Słowaków oraz angielski.

Przystosowanie dla osób niepełnosprawnych

Źródło zdjęcia: https://muszyna.pl/pl/1908/2217/ogrody-sensoryczne.html 

Założenie zmysłowego poznawania świata przyrody zostało tu zrealizowane poprzez podział ogrodu na kilka tematycznych stref, z których każda koncentruje się wokół innego tematu.

Rozległe Ogrody Sensoryczne - atrakcja rodzinna

Źródło zdjęcia: https://muszyna.pl/pl/1908/2217/ogrody-sensoryczne.html 

 

Ogród zdrowia

Ogród Zdrowia został zaprojektowany zgodnie z ideą – w zdrowym ciele zdrowy duch. Wśród ozdobnych klombów, różanych rabat i falującej na wietrze tawuły stoją sprzęty do ćwiczeń, które nie wymagają od użytkowników zbyt dużego zaangażowania siły.

Ogród Zdrowia - wycieczka z dziećmi

Źródło zdjęcia: https://muszyna.pl/pl/1908/2217/ogrody-sensoryczne.html 

Tak więc niewielkim wydatkiem energetycznym, w pięknym otoczeniu klonów, grabów i żywotników możecie przez chwilę poćwiczyć, wdychając świeże powietrze i wzmacniając mięśnie.

Aktywny wypoczynek w górach

Źródło zdjęcia: https://muszyna.pl/pl/1908/2217/ogrody-sensoryczne.html 

 

Ogród zapachów

W Strefie zapachu nie będziecie mogli pozbyć się wrażenie, że coś Was wodzi za nos. Wiosną to będą hiacynty, lilie i krokusy, latem natomiast ścieżki ogrodu wypełnia ziołowa woń mięty, szałwii, tymianku czy czosnku. Niezależnie od pory roku w powietrzu czuć olejki eteryczne jodeł i świerków.

Nieprzypadkowy dobór roślin służy też celom edukacyjnym i stanowi świetny sposób na „pokazywanie” świata niewidomym (i dzieciom, co oczywiste). Osoby z wadą wzroku miewają bardziej wyczulony zmysł powonienia od tych, którym oczy służą na co dzień. Jednak i Wy możecie zamknąć oczy, by jeszcze intensywniej poczuć unoszące się w powietrzu aromaty. Wystarczy „wyłączyć” jeden zmysł, by inny się wzmocnił. Dzieci mogą dodatkowo dotykać każdą roślinkę, by dzięki temu jeszcze lepiej ją poznać.

Muszyna - wypoczynek na łonie natury

Źródło zdjęcia: https://muszyna.pl/pl/1908/2217/ogrody-sensoryczne.html 

 

Ogród dźwięków

Jeżeli mieszkacie w większym mieście, Waszą codzienność wypełniają dźwięki tego miasta. Słyszycie klaksony samochodów, odgłosy sygnalizatorów świetlnych, turkot jadących tramwajów. Do miejskiego gwaru można się przyzwyczaić, jednak gdy wyjedzie się na wieś, pójdzie na spacer do lasu czy parku, nie trzeba długo czekać na refleksję i wnioski, że ten gwar jest jednak męczący, a odgłosy przyrody kojąco wpływają na umysł.

W strefie dźwięku doświadczycie tego, czego odmawia Wam życie w mieście – szumu drzew, śpiewu ptaków, odgłosów szemrzącej wody. Podobnie jak w przypadku Ogrodu Zapachów kompozycję tej strefy dobrano tak, by intensyfikowała wrażenia słuchowe. Znów możecie zamknąć oczy, a wtedy, być może ku Waszemu zaskoczeniu, usłyszycie odgłosy czyichś kroków, chrzęst żwiru pod stopami, trzask łamanych gałązek, na które na co dzień nie zwracacie uwagi albo po prostu w gwar dnia skutecznie je zagłusza.

Ogrody Sensoryczne - atrakcja dla rodzin z dziećmi

Źródło zdjęcia: https://muszyna.pl/pl/1908/2217/ogrody-sensoryczne.html 

 

Ogród zapachowo-dotykowy

Jak sama nazwa wskazuje, w tej części Ogrodów Sensorycznych będziecie doświadczać poprzez zmysł dotyku i powonienia. Rośliny ponownie dobrano w przemyślany sposób. Można nie tylko przyglądać się im z bliska, rozpoznając nowe kształty, ale też dotykać, by w ten sposób poznać różne faktury, kształty i grubości poszczególnych części roślin.

Bogactwo kształtów, kolorów i zapachów kwiatów, liści, źdźbeł trawy zachęcają do tego, by choć na chwilę się zatrzymać i poczuć kontakt z naturą – dosłownie – przez nos, ale również pod palcami. Możecie zainspirować dzieci do zdjęcia butów i pospacerowania po zielonym, „łaskoczącym” dywanie traw albo wystawienia buzi do słońca, które pogłaszcze ja swymi promieniami. To takie drobne, zupełnie bezpłatne przyjemności, na które każdy może tu sobie pozwolić.

Sensoryczne Ogrody w Muszynie idealne na spacer

Źródło zdjęcia: https://muszyna.pl/pl/1908/2217/ogrody-sensoryczne.html 

 

Ogród smaków

Zmysł smaku jest tak samo ważny, jak każdy z pozostałych, dlatego i dla niego powstał specjalny tematyczny ogród. Jego powierzchnię zagospodarowano drzewami i krzewami, które w sezonie wydają owoce. Spacerując między nimi, możecie obserwować z dziećmi proces wegetacji roślin. Wiosną zobaczycie pąki i rozwijające się kwiaty, latem owoce, które rosną łaknąć promieni słonecznych, jesienią natomiast zaobserwujecie, jak drzewa i krzewy przechodzą w stan spoczynku, przygotowując się do zimy.

Jeśli zastanawiacie się, gdzie w tej lekcji botaniki podział się smak, z myślą, o którym utworzono ten owocowy sad, to odwiedźcie ogród latem. Podczas owocobrania posmakujecie tu dojrzałych w słońcu czereśni, jabłek, porzeczek, aronii i orzeszków laskowych. Przy okazji możecie je powąchać, przyjrzeć się ich kształtom, kolorom i fakturom, czyli zrobić to, co już praktykowaliście, będąc w ogrodzie zapachowo-dotykowym.

Ogród smaków Muszyna

Źródło zdjęcia: https://muszyna.pl/pl/1908/2217/ogrody-sensoryczne.html 

 

Ogród wzroku

I wreszcie coś dla dominującego zmysłu – wzroku. Ogród dla wzrokowców zachwyca pięknem krajobrazów Popradzkiego Parku Narodowego. Najlepiej widać je z wieży widokowej, na którą możecie się wspiąć, by podziwiać nie tylko naturę, ale i architekturę. Z góry widać ruiny muszyńskiego zamku, pijalnię wody mineralnej Antoni w magicznych ogrodach oraz barokowy kościół znajdujący się w centrum miejscowości. Jeśli wytężycie wzrok, przy sprzyjającej przejrzystości powietrza dostrzeżecie też wierzchołki Tatr witające się z granicą słowacką. U podnóża wieży wiją się natomiast obsadzone kwiatami alejki. Ich kolor i zapach wabi barwne motyle i pszczoły, które pieczołowicie zbierają nektar.

Z biegiem lat otoczone niczym fosą Popradu Ogrody Sensoryczne coraz bardziej się rozrastają, zbliżając do brzegów rzeki. I tak obszar pięciozmysłowego poznania powiększył się o kolejne strefy, które oferują dodatkową dawkę wiedzy, rozrywki i wypoczynku w pięknym otoczeniu.

Urlop zimą w Muszynie

Źródło zdjęcia: https://muszyna.pl/pl/1908/2217/ogrody-sensoryczne.html 

 

Ogród Afrodyty

W Ogrodach Zmysłów znalazło się również miejsce dla greckiej bogini miłości – Afrodyty. Spogląda z fontanny na otaczające ją rajskie jabłonki będące symbolem dobrobytu i szczęścia w miłości.

Wieczorny spacer po Ogrodach - Beskid Sądecki

Źródło zdjęcia: https://muszyna.pl/pl/1908/2217/ogrody-sensoryczne.html 

Z roku na rok jabłoniowy sad Afrodyty rośne. Nie tylko, dlatego, że drzewka stają się coraz wyższe, ale również dlatego, że wciąż ich przybywa, bo i zainteresowanych posadzeniem własnego drzewka miłości jest coraz więcej. Kojarzycie motyw kłódek z wyznaniem miłości wieszanych na mostach? Tutaj kłódki zamieniono na żywe drzewka. Zakochani zarówno z Polski, jak i zagranicy przyjeżdżają do ogrodu Afrodyty, by posadzić w nim własny symbol miłości.

Ogród Zmysłów Muszyna

Źródło zdjęcia: https://muszyna.pl/pl/1908/2217/ogrody-sensoryczne.html 

 

Ogród baśni i legend

Jest w ogrodach muszyńskich miejsce, które nawiązuje do dawnych czasów oraz wierzeń, które towarzyszyły ludziom tego regionu. To właśnie ogród baśni i legend o Muszynie, w którym spacerować będziecie pomiędzy drewnianymi chatkami czarownicy, młynarza, zielarki i dawnej mieszczki. Zobaczycie tu zbójeckie jaskinie, basztę ze studnią, która odwołuje się do legendy dotyczącej skarbów z muszyńskiego zamku i wyschnięty strumień z kołem młyńskim. Z treści tablic informacyjnych poznacie dawne dzieje Państwa Muszyńskiego. Dowiecie się m.in., jak w muszyńskim zamku wyglądało bicie monet, i że w XVIII w. na miejskim rynku stracono czarownicę, która być może mieszkała w drewnianej chatce, którą przed chwilą widzieliście. Przeczytacie też o diable imieniem Boruta oraz skarbach ze wspomnianej studni.

OGRODY SENSORYCZNE CIESZĄ SIĘ DUŻYM ZAINTERESOWANIEM, JEDNAK MIMO TO NIETRUDNO ZNALEŹĆ W NICH MIEJSCE WYPEŁNIONE CISZĄ I SPOKOJEM, PRZESTRZEŃ ODPOWIEDNIĄ DO ODPOCZYNKU I KONTEMPLOWANIA PRZYRODY. ZE WZGLĘDU NA DUŻY OBSZAR MALUSZKOM, KTÓRE DOPIERO STAWIAJĄ PIERWSZE KROKI, MOŻE BYĆ TRUDNO PRZEMIERZYĆ WSZYSTKIE STREFY TEMATYCZNE OGRODU. NA SZCZĘŚCIE ŚCIEŻKI DOSTOSOWANO DO JAZDY WÓZKIEM DZIECIĘCYM ORAZ DO POTRZEB OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH. DZIĘKI TEMU KAŻDY NIEZALEŻNIE OD WIEKU ORAZ OGRANICZEŃ MOŻE CIESZYĆ SIĘ PIĘKNEM OGRODÓW I WSZYSTKIMI ZMYSŁAMI POZNAWAĆ PRZYRODĘ.

DO OGRODÓW MOŻNA WEJŚĆ Z 2 STRON. JEŻELI ZAMIERZACIE JE ZWIEDZIĆ Z DZIECKIEM W WÓZKU, WYGODNIEJ BĘDZIE WAM WKROCZYĆ DO PIĘKNEGO ŚWIATA PRZYRODY I ZMYSŁÓW OD STRONY UL. DR SEWERYNA MŚCIWUJEWSKIEGO, PRZY KTÓREJ MIESZCZĄ SIĘ UZDROWISKO MUSZYNA NAD POPRADEM ORAZ SANATORIUM KORONA.

OGRODY SENSORYCZNE – WSPÓŁRZĘDNE GPS: 49.34767, 20.88767

Wycieczka z dziećmi po Muszynie

Źródło zdjęcia: https://muszyna.pl/pl/1908/2217/ogrody-sensoryczne.html 

 

Magiczne Ogrody

Piękne za dnia i jeszcze piękniejsze o zmierzchu Magiczne Ogrody wypełniają zakole Popradu obrazami rodem z grackiej mitologii. Czynne przez całą dobę zapraszają niezależnie od pory roku. Wejdziecie do nich od strony Pijalni Wody Antoni i możecie pozostać tak długo, jak chcecie. Zupełnie za darmo.

Magiczne Ogrody powstały na obszarze 27 tys. m2 i sąsiadują z Ogrodami Sensorycznymi utworzonymi w Parku Zdrojowym Zapopradzie. Podzielono je na 4 strefy tematyczne, nazywając ogrodami: skalnym, nowoczesnym, antycznym i francuskim. Już po samych nazwach możecie domyślać się wątku przewodniego każdej z wymienionych stref. Każda z nich ma unikalny charakter, ukwiecone alejki, którymi miło pospacerować i ławki, na których można przysiąść, zatapiając się w ciszy i wszechogarniającej zieleni. Nie brakuje też wody – szemrzącego strumyka, fontanny i stawów z mostkami, które umożliwiają przeglądanie się w lustrze wody.

 

Antyczne rzeźby

Największe wrażenie jednak robią wykonane z piaskowca, stylizowane na antyczne rzeźby przedstawiające grackie bóstwa, muzy i alegorie pór roku. Ciekawe, czy rozpoznacie wśród nich Dionizosa – boga płodności, wina i dobrej zabawy, Adonisa – ukochanego Afrodyty, Hebe – boginię młodości i wdzięku oraz Thalię, Erato, Melpomenę, Antiopę, Klio i Kaneforę. Odniesienia do grackiej mitologii przeniosą Was w czasy starożytnej Grecji pełnej opowieści o mieszkańcach Olimpu.

Antyczne rzeźby - Magiczne Ogrody koło Krynicy Zdroju

Źródło zdjęcia: https://muszyna.pl/pl/1908/2219/ogrody-magiczne.html 

 

Ptaki w ogrodzie

Opuszczając mityczną krainę, ale nadal pozostając na terenie Magicznych Ogrodów, możecie pójść dalej, by tym razem nacieszyć oczy widokiem barwnych ptaków przybyłych z różnych stron świata. Możecie wytłumaczyć dzieciom, że kaczki zwane mandarynkami wcale nie są smakoszkami cytrusów, a nazwą swą nawiązują do szat mandarynów będących chińskimi dostojnikami, i że żurawie mandżurskie nazywane są długowiecznymi, ponieważ dożywają 30-40 lat.

Podziwiamy ptaki w ogrodzie

Źródło zdjęcia: https://muszyna.pl/pl/1908/2219/ogrody-magiczne.html 

A to wśród ptaków dość dużo. Skąd będziecie to wiedzieć? Tablice informacyjne zamontowane przy wolierach zdradzą Wam nazwy poszczególnych ptaków oraz najciekawsze fakty z nimi związane. Wśród skrzydlatych piękności ptasiego świata zobaczycie m.in. czczone w Chinach bażanty srebrzyste symbolizujące białego feniksa oraz bażanty diamentowe i złociste, czarne łabędzie, przepięknej urody pawie indyjskie i białe, a także kukabury chichotliwe, które wydają odgłosy przypominające histeryczny ludzki śmiech. Plejadę egzotycznych ptaków, które kroczą po zielonym dywanie Magicznych Ogrodów, zamykają kaczki karolinki, świstuny chilijskie, gęsi tybetańskie i zawadiackie papużki, z którymi można się trochę poprzekomarzać. Są wśród nich barwnie upierzone amazonki niebieskoczelne, aleksandretty i rudosterki zielonolice.

Atrakcje dla dzieci w Muszynie

Źródło zdjęcia: https://muszyna.pl/pl/1908/2219/ogrody-magiczne.html 

 

Alpaki, kaczki i złote rybki

Choć papużki bywają urocze, mają w Magicznych Ogrodach poważną konkurencję. Mowa o alpakach, które gdziekolwiek się pojawią od razu, zjednują sobie fanklub miłośników. Tym razem jest tak samo. Alpaki przypominają lamy, choć są od nich mniejsze i owce, choć szyję mają zdecydowanie dłuższą. Najsłodszy z nich, Karmelek jest ulubieńcem wszystkich dzieci. Wasze pociechy z pewnością też nie będą mogły oprzeć się jego urokowi.

Alpaki w Magicznych Ogrodach

Źródło zdjęcia: https://muszyna.pl/pl/1908/2219/ogrody-magiczne.html 

Od Karmelka trudno się oderwać, ale uwierzcie, że przyjemne chwile spędzicie również nad zarybionym stawem. Wypatrujcie w nim złotej rybki, która być może zechce spełnić Wasze marzenie. Jeżeli dzieci będą miały ochotę, mogą nakarmić ryby i pływające po stawie kaczki. Karmę kupicie w specjalnych „kaczkomatach”. Gdyby patent z rybką nie zadziałał, możecie dać dzieciom monetę. Wrzucając ją do fontanny, która podobno też macza palce w spełnianiu ludzkich marzeń, zwiększą swoją szansę na realizację tego, co skrywają głęboko w sercu.

Muszyna koło Krynicy Zdroju z atrakcjami dla rodzin

Źródło zdjęcia: https://muszyna.pl/pl/1908/2219/ogrody-magiczne.html 

Za dnia Magiczne Ogrody sprzyjają helioterapii, czyli zażywaniu kąpieli słonecznych, które w otoczeniu wonnych kwiatów są wyjątkowo przyjemne. Wieczorami miejsce to natomiast spowija atmosfera romantyzmu. Kolorowa iluminacja, podświetlane wodotryski, muzyka z natury płynąca w wykonaniu zespołu świerszczy tworzą naprawdę przyjemny klimat. Doceniają go nie tylko kuracjusze, turyści i mieszkańcy Muszyny, ale także artyści, którzy poszukują tu natchnienia do swojej twórczej pracy.

OGRODY MAGICZNE – WSPÓŁRZĘDNE GPS: 49.34636, 2088375

 

Ogrody Biblijne

Pierwszy był Eden – ogród Stwórcy, raj utracony. Później Getsemani zwany Ogrodem Oliwnym, w którym Syn Boży dokonał zwycięstwa nad ludzką słabością. Dwa najsłynniejsze ogrody, o których mowa w Piśmie Świętym stały się inspiracją do utworzenia Ogrodów Biblijnych w Muszynie. Stwórcy i Jego słowom poświęcone, tworzą miejsce spotkań człowieka z Bogiem w pięknym otoczeniu przyrody. Miejsce to niezwykłe, harmonijne, nasiąknięte symboliką i treściami biblijnymi, które wypełnia serca odwiedzających nadzieją, spokojem i dobrą energią.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Ogrody Biblijne przyciągają wiernych katolickich z całej Polski. Stwarzają przyjazną przestrzeń pełną spokoju, w której można wsłuchać się w siebie, pomodlić się, pomedytować, pobyć w towarzystwie Boga. Otwarte na innowierców zapraszają do dialogu religijnego, niewierzącym natomiast oferują chwilę relaksu w otoczeniu przyrody.

Muszyna przyjazna rodzinom z dziećmi

Źródło zdjęcia: https://www.muszynskieogrodybiblijne.pl/category/galeria/ 

Ogrody Biblijne są największą tego typu ekumeniczną atrakcją w całej Polsce. Powstały na powierzchni 1,3 ha w oparciu o konwencję trzech świątyń: Jerozolimskiej, kościoła św. Józefa Oblubieńca NMP i kościoła czasów mesjańskich. W ich projekcie uwzględniono jednak zastały krajobraz, czyli kościół parafialny, kaplicę z XVII w., dzwonnicę, XIX-wieczną plebanię, w której obecnie mieści się Centrum Informacji i Promocji Miasta oraz drzewostan, który dawno temu zakorzenił się w tej ziemi.
Wzorem Magicznych Ogrodów i Ogrodów Zmysłów te również podzielono na strefy.

Muszyna - atrakcje dla rodzin z dziećmi

Źródło zdjęcia: https://www.muszynskieogrodybiblijne.pl/category/galeria/ 

Aktualnie utworzono 5 tematycznych działów: Ogród Historii Zbawienia, Ogród Krajobrazów Biblijnych, Winnica Pańska i Nauka Proroków, Ogród dla Zakochanych oraz coś dla najmłodszych, czyli Dziecięcy Ogród Biblijny. Ogrody odwołują się do treści Starego i Nowego Testamentu, w ich aranżacji wykorzystano rośliny biblijne Palestyny, Izraela i suchych pustynnych obszarów Ziemi Świętej, a także rzeźby, biblijne cytaty, instalacje, architekturę wzorowaną na biblijnej.

Ogrody Biblijne koło Krynicy Zdroju

Źródło zdjęcia: https://www.muszynskieogrodybiblijne.pl/category/galeria/ 

Każdy z ogrodów ma swój unikalny charakter, jednak ich wspólnym mianownikiem jest sprzyjanie spotkaniom człowieka i Boga w plenerze, zachęcanie do medytacji, modlitwy i kontemplowania przyrody.

Wejście do Ogrodów - Muszyna

Źródło zdjęcia: https://www.muszynskieogrodybiblijne.pl/category/galeria/ 

 

Ogród Historii Zbawienia

Spacerując alejkami tego ogrodu, poznacie historię zbawienia. Już sam metraż ogrodu 40m x 40m nawiązuje do liczby 40, która wielokrotnie powtarza się na stronach Pisma Świętego. Przez 40 dni Jezus pościł na pustyni i tyle samo czasu przez piaski pustyni przedzierał się Naród Wybrany. 40 dni trwał potop i nie mniej, nie więcej dni dzieliło Jezusa od zmartwychwstania do zesłania Ducha Świętego. Jeśli tylko dobrze się wczujecie w atmosferę tego ogrodu, dostrzeżecie 4 tematy, które w nim wyróżniono.

Ogrody Biblijne - ciekawe miejsce do odwiedzenia z dziećmi

Źródło zdjęcia: https://www.muszynskieogrodybiblijne.pl/category/galeria/ 

To Stary Testament, Życie i działalność Jezusa, Zmartwychwstanie Jezusa i Jego ostatnie pouczenia, a także Listy Apostołów.

Historia zbawienia Jezusa Chrystusa

Źródło zdjęcia: https://www.muszynskieogrodybiblijne.pl/category/galeria/ 

Poszczególne działy przybliżają dzieje m.in. Noego, Abrahama, Mojżesza i niewoli egipskiej. Dla lepszego zrozumienia treści biblijnych wykorzystano tu interaktywne rozwiązanie prezentujące przeprawę Izraelitów przez Morze Czerwone. Wykorzystano do tego rzeźbę w kształcie słupów ze strumieniem wody, który symbolizuje rozstąpione morze. Dzieci zobaczą też żłobek, podobny do tego, w którym mógł leżeć maleńki Jezus zaraz po narodzinach, gwiazdę betlejemską, rzeźbę, która odwołuje się do przypowieści o Synu Marnotrawnym, a także sceny nawiązujące do chrztu Jezusa oraz cudów, jakich dokonywał.

Weekend w Muszynie - spacer po Ogrodach

Źródło zdjęcia: https://www.muszynskieogrodybiblijne.pl/category/galeria/ 

 

Ogród Krajobrazów Biblijnych

Kolejną lekcję religii połączoną z wiedzą botaniczną odbędziecie w Ogrodzie Krajobrazów Biblijnych, który ukazuje roślinność Ziemi Świętej. Ogród ten podzielony na 3 części przedstawia ziemię ubogą w roślinność. To nawiązanie do pustyni, o której wielokrotnie wspomina Pismo Święte. Sychy połać surowej, skalistej ziemi, która nie wydaje plonów, sąsiaduje z pasem ziemi zasobnej w wodę. Przecina go wstęga rzeki Jordan, która przez Jezioro Galilejskie (na mapie znajdziecie je pod nazwą Jezioro Tyberiadzkie) uchodzi do Morza Martwego.

Przy jeziorze zobaczycie zacumowaną łódź, która przypomina o cudownym połowie ryb. Wyszczególnione wzdłuż rzeki nazwy takie jak Betlejem, Nazaret, Kana Galilejska, Jerozolima, Jerycho, Sodoma i Gomora, Emaus czy Synaj przypominają natomiast o miejscach, w którym narodził się Chrystus, następnie spędził dzieciństwo i przemienił wodę w wino. Odwołują się do rozpustnych zachowań godzących w prawo boskie i ludzkie czy do spotkania Mojżesza z Bogiem pod postacią gorejącego krzewu. Trzeci kawałek ziemi prezentuje sposób, w jaki Izraelici uprawiali ziemię. Zobaczycie tu narzędzia, jakich używali do tłoczenia oliwek i wina, a także uprawę 4 gatunków pszenicy, sorgo, prosa, jęczmienia oraz warzywniak i zielnik. Z tablic informacyjnych dowiecie się, że wszystkie te rośliny opisano dawno temu w Biblii.

Nietypowe atrakcje dla rodzin - Muszyna

Źródło zdjęcia: https://www.muszynskieogrodybiblijne.pl/category/galeria/ 

 

Winnica Pańska i Nauka Proroków

Kolejny etap Waszej wędrówki po biblijnych ścieżkach przypada na Winnicę Pańską i Naukę Proroków. Tak nazwano 3 ogród. Na jego terenie postawiono wieżę strażniczą, taką, jaką dawno temu stawiano przy winnicach. Dowiecie się tu, do czego służyła taka strażnica i dlaczego pnącza winorośli podpierano na kamiennych podporach zamiast na drewnianych oraz jakie niosło to korzyści dla roślin.

W części poświęconej prorokom przeczytacie fragmenty pochodzące z Pisma Świętego. To wersety proroctw głoszonych m.in. przez Izajasza, Jeremiasza, Daniela, Ozeasza, Zachariasza, Ezechiela i innych spośród 16 biblijnych wizjonerów i wieszczy. Źródełko wody mineralnej „Maryja” powstało natomiast na pamiątkę przeprawy Mojżesza przez pustynię. Podczas tej wyczerpującej wędrówki uderzywszy laską w skałę Mojżesz, pozyskał wodę i tak napoił spragnionych Żydów. Jeśli tylko zechcecie i Wy możecie skosztować wody z tego symbolicznego źródełka.

Spacer z dziećmi po Ogrodach Biblijnych

Źródło zdjęcia: https://www.muszynskieogrodybiblijne.pl/category/galeria/ 

 

Ogród Zakochanych

W ogrodzie Zakochanych czeka Was przeprawa przez labirynt z grabowego żywopłotu. Jego zielone ściany wysokością przewyższają człowieka, a kręte korytarze stanowią metaforę ludzkiego życia, które jest, jak podróż, którą rozpoczynamy w dniu pojawienia się na świecie, a kończymy wraz z ostatnim oddechem. Gdy dojdziecie do wnętrza labiryntu, dostrzeżecie rybę wyciętą z bukszpanu. Dlaczego rybę?

Zwierzę to jest symbolem chrześcijaństwa, ale też płodności i życia, które nierozerwalnie kojarzy się z narzeczeństwem, małżeństwem i rodziną. Podobnie jak fragmenty biblijne, które będą Wam towarzyszyć podczas spaceru po Ogrodzie Zakochanych. Te również odwołują się do małżeństwa, pierwszych rodziców oraz odpowiedzialności, jaką jest wychowywanie dzieci.

Beskid Sądecki - atrakcje dla dorosłych i dzieci

Źródło zdjęcia: https://www.muszynskieogrodybiblijne.pl/category/galeria/ 

 

Dziecięcy Ogród Biblijny

Zgodnie ze słowami zawartymi w ewangelii św. Marka "Pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie, nie zabraniajcie im, bo do takich należy królestwo Boże" (Mk 10,13-16) w Ogrodach Biblijnych nie mogło zabraknąć kawałka zieleni przeznaczonej przede wszystkim dla najmłodszych.

Zwiedzanie Ogrodów Biblijnych

Źródło zdjęcia: https://www.muszynskieogrodybiblijne.pl/category/galeria/ 

Możecie przyjść tu z dziećmi zakończywszy zwiedzanie lub w jego trakcie. W pięknym otoczeniu przyjemnie spędzicie czas, a dzieci dodatkowo pobawią się w piaskownicy i zbudują coś z klocków.

Przyjazne dzieciom atrakcje - Ogrody Biblijne Muszyna

Źródło zdjęcia: https://www.muszynskieogrodybiblijne.pl/category/galeria/ 

Ogrody Biblijne rozkwitają w pobliżu kościoła p.w. św. Józefa Oblubieńca NMP przy ul. Kościelnej 62 w Muszynie.

Muszyna - Ogrody Biblijne

Źródło zdjęcia: https://www.muszynskieogrodybiblijne.pl/category/galeria/ 

Ze względu na charakter i tematykę obowiązują w nich pewne zasady. Pamiętajcie o stosownym ubraniu oraz właściwym zachowaniu. Nie używajcie też telefonów. Zachowujcie się trochę tak, jakbyście byli w kościele.

Wycieczka po Ogrodach z dziećmi koło Krynicy

Źródło zdjęcia: https://www.muszynskieogrodybiblijne.pl/category/galeria/ 

Ogrody czynne są od wtorku do niedzieli w miesiącach od maja do października. Możecie zwiedzić je samodzielnie lub z przewodnikiem (od wtorku do soboty) bez ponoszenia jakichkolwiek opłat. Chęć skorzystania z usługi przewodnika należy jednak wcześniej zgłosić telefonicznie. Oczywiście za wizytę możecie podziękować, wrzucając „co łaska” do specjalnej skarbonki. Wasz datek zostanie przekazany na utrzymanie ogrodów i ich rozwój.

Więcej informacji: www.muszynskieogrodybiblijne.pl , współrzędne GPS: 49.35899, 20.90167

 

Park Baszta z ruiny zamku

Pomiędzy potokiem Szczawniczkiem a Muszynką – odnogami rzeki Poprad rosną drzewa, duuużo drzew Parku Zdrojowego Baszta. Wśród nich wznosi się Góra Zamkowa, zwana Górą Baszta, a na niej ruiny dawnego zamku. Niegdyś pełnił on funkcję granicznego punktu obronnego, który jednocześnie umożliwiał kontrolę szlaku handlowego na Węgry. Wraz z rozwojem techniki wojskowej dawna, obronna funkcja zamku powoli traciła jednak na znaczeniu.
Nie wiadomo, kiedy dokładnie powstał zamek. Jedna wersja odwołuje się do czasów fundacji Kazimierza Wielkiego, druga powstanie datuje na okres funkcjonowania Państwa Muszyńskiego. Jedno jest pewne. Do dziś ocalały jedynie fragmenty murów, wieży oraz nasyp ziemny prawdopodobnie z czasów Bolesława Śmiałego. Przyczynił się do tego m.in. pożar, który wybuchł na zamku w XVII w. Dwa wieki później zniszczeń dokonali również poszukiwacze skarbów, którzy wysadzili pozostałości zamkowych murów. Na kamiennym cokole od południowej strony dostrzeżecie jeszcze figurę Matki Boskiej, od 1936 r. będącą świadkiem majowych nabożeństw, na których co roku modlą się mieszkańcy Muszyny i odwiedzający ją turyści.

Dokumentacja archeologiczna dowodzi, że niegdyś zamek ten otoczony był fosą (jak większość zamków, a już na pewno wszystkie zamki, które istnieją w bajkach) a dostać się do niego można było przez most.

Ruiny dawnego zamku to jednak niejedyna atrakcja Parku Zdrojowego Baszta. Wśród jego zielonych alejek biegnie ścieżka zdrowia ze sprzętami do ćwiczeń na świeżym powietrzu, a także ścieżka rowerowa, która łącząc się z zielonym szlakiem, doprowadzi Was aż na Jaworzynę Krynicką. Wśród drzew skrywają się również boisko do gry w piłkę, ławki i altany wypoczynkowe, Pijalnia Wody Mineralnej „Józef”, a także plac zabaw, z którego z pewnością Wasze pociechy zechcą skorzystać, zanim ruszycie ku kolejnym atrakcjom Muszyny.

Zamek Baszta – współrzędne GPS: 49.35404, 20.89073

 

Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie

Okolice rzeki zawsze działały jak magnes. Stawały się argumentem do zakładania osad, które rozwijały się do rozmiarów miast. Rzeki odgrywają istotną rolę nie tylko w lokalizacji miast oraz ich przestrzennym, gospodarczym i handlowym rozwoju, są też świetnym miejscem do realizacji strategii turystyki i rekreacji. Dlatego w zakolu muszyńskiego Popradu sporo się dzieje.

Zabawa na całego w Muszynie

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/profile.php?id=100083257420795 

Wraz z Ogrodami Sensorycznymi i Magicznymi tereny przy rzece współdzieli Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie. To sporych rozmiarów kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny, który zaprasza przede wszystkim w sezonie letnim. Wtedy też największe oblężenie przeżywają baseny. Jeżeli mielibyście ochotę wybrać się z dziećmi nad wodę, Centrum Zapopradzie oferuje mnóstwo atrakcji.

Beskid Sądecki - wodny świat dla dzieci

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/profile.php?id=100083257420795 

 

Wodne atrakcje

Niecka basenowa o trudnym do zidentyfikowania kształcie dzieli się na dwie odrębne przestrzenie połączone wąskim przesmykiem, który umożliwia przemieszczanie się miedzy nimi bez wychodzenia z wody. W jednej macie do dyspozycji 25-metrowe tory pływackie, w drugiej sztuczną falę, długą na 10 m zjeżdżalnię, wysepkę z palmą oraz wodne masaże.

Centrum Rekreacji i Sportu - Muszyna

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/profile.php?id=100083257420795 

Tuż obok możecie zrelaksować się w jednym z 4 jacuzzi lub spędzić czas w basenie dla dzieci. Ku uciesze najmłodszych w brodziku zainstalowano mini ślizgawkę, siatkę do wspinania oraz tryskające wodą fontanny.

Baseny zewnętrzne koło Krynicy Zdroju

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/profile.php?id=100083257420795 

 

Park linowy i inne atrakcje

Dzień spędzony w kompleksie Zapopradzie umilają również rozmaite pozabasenowe atrakcje. Jeżeli Wasze pociechy lubią pokonywać przeszkody, do dyspozycji mają tor w kształcie gąsienicy, a także park linowy z 11 wieżyczkami i przeszkodami o różnym stopniu trudności. Nagrodą za ich pokonanie jest zjazd z 20-metrowej tyrolki. Chcąc zasłużyć na tę przejażdżkę, dzieci muszą zmierzyć się z „pająkiem”, przejść przez „bagno” i „chomikarnię”, by następnie dotrzeć do „lwich obręczy”.

Po tym pozostaje im już tylko poradzić sobie z „niedźwiadkiem”, „tunelem wiewiórki”, „kaczymi łapami” i „nietoperzami”. Naszpikowana przeszkodami o osobliwych nazwach trasa liczy 70 m i znajduje się 1,5 m nad ziemią. Wydaje się trudna, ale tak naprawdę poradzą z nią sobie już nawet 3-letnie bąbelki.

Nie wychodząc z Zapopradzia, pogracie też w minigolfa, siatkówkę plażową, tenisa stołowego i poturlacie się w wodnej kuli typu water zorbing. Wstęp na teren Centrum Rekreacji i Sportu Zapopradzie oraz korzystanie z niektórych atrakcji podlega opłacie.

Atrakcje dla dzieci - Muszyna

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/profile.php?id=100083257420795 

Cena, jaką trzeba zapłacić za bilet, maleje jednak proporcjonalnie do ilości spędzonego tam czasu. Na uprzywilejowanej pozycji są najmłodsze dzieci.

Wodne atrakcje dla najmłodszych

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/profile.php?id=100083257420795 

Jeżeli Wasze pociechy nie ukończyły jeszcze 3 roku życia, na teren kompleksu wejdą za darmo.

Więcej informacji: www.zapopradzie.pl , współrzędne GPS: 49.35040, 20.88831

 

GÓRA MALNIK

Góra Malnik leży w południowej Polsce w niewielkim paśmie górskim Gór Leluchowskich należących do Beskidu Sądeckiego. Z Muszyny dojedziecie do niej autem w zaledwie kilka minut. Zaparkować możecie niemal u samego podnóża góry. Możecie też wybrać się pieszo, ponieważ z Muszyny poprowadzono bezpośredni szlak, którym dojdziecie na szczyt.

Malnik to świetna propozycja na rodzinną wyprawę w góry. Argumentów, by wspiąć się na nią z dziećmi, jest co najmniej kilka. Niezaprzeczalnym jest fakt, iż Malnik to niewysoka góra, mierząca 726 m n.p.m., a na jej szczyt prowadzi przyjazna dzieciom trasa. Choć niepozorny, odkryty i trawiasty szczyt, widoki gwarantuje przepiękne. W dole widać Muszynę i dolinę rzeki Poprad, w oddali natomiast poszczególne szczyty i pasma górskie Jaworzyny, Gór Leluchowskich, a przy dobrej pogodzie nawet Tatry. Poniżej szczytu wznosi się wieża przekaźnikowa, a już niedługo na samym szczycie powstanie wieża widokowa, która umożliwi turystom jeszcze lepszy widok na górską panoramę.

 

Wycieczka na Malnik

Jeżeli zdecydujecie się na wyprawę z miasta, ul. Ogrodową potraktujcie jako punkt startowy. Podążajcie szlakiem oznaczonym na żółto. Idźcie betonowymi płytami, aż miniecie cmentarz żydowski. Następnie szlak zaprowadzi Was do lasu, gdzie zaczynają się już bardziej strome podejścia. Nie martwcie się jednak. Są też odcinki płaskie, na których trochę odpoczniecie. Powoli, ciesząc się widokami, świeżym powietrzem i własnym towarzystwem dojdziecie na szczyt Malnika.

Wycieczka będzie krótka. Trasa liczy ok. 2 km, a jej przejście z dziećmi zajmie Wam ok. 1 godziny. W związku z tym, że nie ma innej drogi powrotnej, zejść do Muszyny musicie tym samym szlakiem. Tym razem wyprawa powinna zająć Wam nieco mniej czasu.

 

… a może i dalej

Jeżeli jednak dzieci nie będą zmęczone, a natura obieżyświata będzie im o sobie dawała znać, możecie pójść dalej np. w kierunku Czarnych Garbów. Z Malnika to kolejne prawie 2 km i nieco mniej niż godzina wędrówki. Na tym odcinku szlak nadal nie zmienia koloru, choć pnie się delikatnie w górę. Prowadzi ładnym lasem. U celu zobaczycie tabliczkę z napisem „Czarne Garby 830m”, a na drzewie obok małą drewnianą kapliczkę, pewnie nie pierwszą i nie ostatnią, którą będziecie mieli okazje mijać na okolicznych szlakach.

Z Czarnych Garbów możecie zejść do Malnika, a stamtąd do Muszyny lub iść dalej, gdzie trasa się rozwidla. Kierując się w prawo, pójdziecie w stronę Leluchowa, przez szczyty Dubne (904 m n.p.m.), Zimne (918 m n.p.m.) oraz Kraczonik (934 m n.p.m.) lub w lewo. W tym przypadku podążać będziecie niebieskim szlakiem do Powroźnka, od którego dzielą Was ok. 4 km i kolejna godzina wędrowania. Przy sprzyjającej pogodzie możecie zaryzykować i zrobić sobie dłuższy spacer. Do Muszyny wcale nie musicie wracać pieszo. Między miejscowościami kursują pociągi. Przejażdżka z Powroźnika może stanowić dla dzieci dodatkową atrakcję i okazję do poznawania okolicy z nieco odmiennej perspektywy.

Góra Malnik – współrzędne GPS: 49.34945. 20.91714

 

Pijalnia Wapienna

Na drodze między Leluchowem a Muszyną znajduje się sezonowa pijalnia wody. Rozpoznacie ją po charakterystycznej drewnianej altanie. Źródło nazwano Wapiennym, od nazwy osiedla, na którym się znajduje. Wysoko zmineralizowana woda, której możecie się z niego napić, to w 0,21% szczawa wodorowęglanowo-wapniowa. Jak każda woda mineralna z naturalnych ujęć w regionie Beskidu Sądeckiego i ta ma właściwości lecznicze.

Pijalnia Wapienna Muszyna

Źródło zdjęcia: https://muszyna.pl/pl/1910/2252/pijalnia-sezonowa-wapienne-.html 

Możecie ją pić w przypadku problemów z układem pokarmowym i moczowym lub spróbować w celach degustacyjnych. Źródło udostępniane jest wiosną i latem. W altanie znajduje się specjalny kranik, który wystarczy odkręcić, by zupełnie za darmo nabrać wody do naczynia. Pijalnia mieści się przy ul. Leśnej w odległości 3,6 km od muszyńskiego rynku.

Pijalnia – współrzędne GPS: 49.33453, 20.91054

 

A tu przeczytacie relacje innych Rodziców z pobytów w Muszynie i okolicy

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.
 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi