Wolin i okolice - co zobaczyć i zwiedzić z dziećmi?

Wyspa Wolin na każdą pogodę.

Niestraszne nam „paragony grozy” i nie pytamy „kto nam odda pieniądze za zmarnowany urlop?” Decydując się na wakacje nad Morzem Bałtyckim, zawsze wybieramy miejsce, które może być bazą wypadową także na niepogodę.

Tym razem nasz wybór padł na Międzywodzie na Wyspie Wolin. Miejscowość mniejsza od sąsiadującego z nią Dziwnowa, ale dla rodzin z dziećmi wydaje nam się idealna. Wszystkiego jest mniej, a jednocześnie jest wszystko, czego potrzeba na wakacjach z dzieckiem. Dodatkowo, to nasz pierwszy urlop pod namiotem.

 

Dzień pierwszy – plażowanie

Do Międzywodzia przyjeżdżamy wcześnie rano, rozbijamy nasz namiot na polu namiotowym obok DW Reda. Pole znajduje się niedaleko głównej promenady, ale w lesie, gdzie jest cicho, gdy się chce spać.

Urlop w Międzywodziu z dziećmi

Międzywodzie

Wyruszamy na plażę, która od naszego campingu jest oddalona o około 200 metrów. Jest piękna, szeroka i czysta, jednym słowem - wspaniała. I choć jest gorąco, tłumów nie ma. Więcej turystów rozkłada się przy głównym zejściu na plażę.

Na plaży w Międzywodziu

Międzywodzie

Pora na obiad? Jest w czym wybierać – największą sławą cieszy się Smażalnia Dwóch Rybaków i faktycznie ryby są tu pyszne (wiadomo jednak, że płacimy za 100 gramów, trzeba więc się liczyć z wysokim rachunkiem za obiad), ale jest wiele innych restauracji, gdzie jedzenie jest smaczne i stosunkowo niedrogie. W kawiarni przy początku ulicy Wojska Polskiego zjemy wyborne ciasta i wypijemy dobrą kawę. Dla fanów lodów i gofrów – ich ceny są nieco niższe niż w sąsiednich, większych miejscowościach . 

Po obiedzie wracamy na plażę i korzystamy z pięknej pogody aż do zachodu słońca.

Wyspa Wolin - zabawa na plaży w Międzywodziu

Na plaży w Międzywodziu

 

Międzywodzie - spędzamy dzień na plaży

Międzywodzie - zachód słońca

 

Dzień drugi - Molo w Międzyzdrojach, Aleja Gwiazd i Park Miniatur Bałtyckich. 

Ponieważ nasza córka jest fanką parków linowych, wybieramy się do Międzyzdrojów i zaczynamy ich eksplorację właśnie od parku linowego Bluszcz, w którym każde dziecko znajdzie trasę odpowiednią dla siebie.

Park linowy Bluszcz - ciekawe miejsce na Wyspie Wolin

Bluszcz

Po porannym wysiłku przychodzi czas na odpoczynek na plaży i molo, a zaraz po nich spacer Aleją Gwiazd. Końcowym punktem naszego wypadu do Międzyzdrojów jest Park Miniatur Bałtyckich. Po wbiciu pinezki w odpowiednie miejsce na mapie Polski – pokaż nam skąd jesteś, wchodzimy na teren parku. Parków Miniatur widzieliśmy już kilka, ale ten jest inny – oryginalny. Odwiedzamy Sankt Petersburg i Tallin, Gdańsk, Szczecin i Lubekę, Kopenhagę i Helsinki wraz z miłym i zaangażowanym przewodnikiem.

Zwiedzanie Parku Miniatur w Międzyzdrojach
Rodzinna wycieczka do Parku Miniatur

Park Miniatur w Międzyzdrojach

Na koniec naszego spaceru zostawiamy sobie miniatury kolejek i warsztat samochodowy, od których nasze dziecko ciężko odciągnąć.

Atrakcje dla dzieci w Międzyzdrojach
Międzyzdroje - spacerujemy z dziećmi po Parku Miniatur

Park Miniatur w Międzyzdrojach

 

Dzień trzeci - Podziemne Miasto na Wyspie Wolin, Latarnia Morska w Świnoujściu i Fort Gerharda

Ponieważ jest chłodniej, a z nieba pada coś niekreślonego, wybieramy się do Świnoujścia. Za cel obieramy sobie na początek Podziemne Miasto na Wyspie Wolin, Fort Gerharda i latarnię. Do dwóch pierwszych obiektów kupujemy bilet łączony, którego cena jest korzystniejsza niż dwóch odrębnych. 

Historia kompleksu Bateria Vineta zaczyna się pod koniec lat 30. ubiegłego wieku, kiedy to jego zadaniem była obrona bazy morskiej Kriegsmarine. Sowieckie wojska przejęły obiekt w 1945 roku, zdemontowały wyposażenie i w 1946 roku przekazały go polskiej armii. Podziemne Miasto modernizowano, w roku 1965 utworzono centralę telefoniczną, Radiowe Centrum Odbiorcze, Kasyno oraz Obiekt Obrony Przeciwchemicznej. O tajnym stanowisku dowodzenia Dowódcy Marynarki Wojennej i Dowódcy Obrony Wybrzeża wiedzieli nieliczni – głównie najwyżsi rangą oficerowie. Do połowy lat 90-tych była to jedna z pilnie strzeżonych tajemnic okresu „zimnej wojny”.

Zwiedzamy Podziemne Miasto na Wyspie Wolin

Vineta

Fort Gerharda znajdujący się w sąsiedztwie latarni morskiej to jeden z najciekawszych obiektów twierdzy morskiej Świnoujście. Wybudowany w połowie XIX wieku w sposób charakterystyczny dla fortyfikacji pruskich, miał bronić wejścia do portu.

Co zobaczyć na Wyspie Wolin

Fort

W obu obiektach możemy uczestniczyć w żywych lekcjach historii. Oprowadzają po nich przewodnicy w mundurach - odpowiednio polskiej i pruskiej armii, a w forcie Gerharda zwiedzający poddawani są musztrze.

Wybierając się na taką wycieczkę, warto pamiętać, że po prawej stronie Świnoujścia nie ma żadnych restauracji oprócz niewielkiego baru typu fast food obok latarni. Przyda się zapas prowiantu.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Dzień czwarty – wycieczka rowerowa do Dziwnówka 

Ponieważ na wakacje nie zabraliśmy własnych rowerów, wypożyczamy je w Międzywodziu, skąd do Dziwnówka prowadzi ścieżka rowerowa brzegiem lasu wzdłuż drogi. Co jakiś czas przy ścieżce stoją ławeczki, na których można chwilę odpocząć. W Dziwnowie czekamy na moment podniesienia mostu dla ruchu wodnego i po krótkiej przerwie udajemy się do Dziwnówka. Do Międzywodzia wracamy tą samą drogą.

Aktywne wakacje na Wyspie Wolin - wycieczka rowerowa

Dziwnów

 

Dzień piąty – Heringsdorf i Ahlbeck na Wyspie Uznam

Ponieważ słońca zza chmur nie widać, wybieramy na przeprawę promową do Świnoujścia i dalej, do leżącego po niemieckiej stronie Heringsdorfu. Miejscowość ta urzeka swoją malowniczością i okazałym molo, drugim co do wielkości, po sopockim, nad Bałtykiem. Naszą uwagę przyciągają rozkładane kosze plażowe, a najbardziej okazały jego egzemplarz stoi przy deptaku.

Heringsdorf - zwiedzanie z dzieckiem
Rodzinna wycieczka w okolicach Wolina - Heringsdorf
Odwiedzamy Heringsdorf z rodziną

Heringsdorf

Wracając do Polski, zatrzymujemy się tuż przy granicy na wystawę rzeźb z piasku (płatność tylko w euro i wyłącznie gotówką). Tematem tegorocznej wystawy są królowie i cesarze, a rzeźby, jakie tu oglądamy, robią na nas ogromne wrażenie.

Podziwiamy wystawę rzeźb z piasku
Wystawa rzeźb z piasku przy granicy polsko-niemieckiej

Ahlbeck

Ostatnim punktem naszej wycieczki było zobaczenie linii granicznej.

Na linii granicznej

Ahlbeck - linia graniczna

 

Dzień szósty  - Niechorze i Trzęsacz MuzeON Multimedialne Muzeum Trzęsacza

Aby zdobyć Turystyczną Odznakę Miłośników Latarni Morskich udajemy się do Niechorza. Z latarni rozciąga się widok na morze i Park Miniatur Latarni Morskich. Przy deptaku trafiamy na stoisko „hand made” z czapkami, chustami i opaskami – córka znajduje dla siebie idealny model.

Zwiedzanie Niechorza z dzieckiem

Niechorze

Z Niechorza udajemy się na plażę do Trzęsacza, która jest równie piękna jak ta w Międzywodziu. Atrakcją turystyczną tej miejscowości są bez wątpienia ruiny kościoła na klifie. Z wzniesionego pierwotnie prawie 2 km od brzegu kościoła, do dziś zachował się fragment jednej ściany.

Wczasy z rodziną nad morzem - Trzęsacz

Trzęsacz

Leżąc na plaży, trudno nie zauważyć paralotniarzy startujących z klifu. Z tej atrakcji nie udaje nam się jednak skorzystać z powodu zbyt silnego wiatru. Odwiedzamy za to otwarte w 2014 roku MuzeON. Dzięki multimedialnym projekcjom, wybieramy się w niezwykłą podróż w czasie. Obraz, światło i dźwięk przenoszą nas do fascynującego świata, pokazują baśniową i rzeczywistą historię upadku kościoła do morza. 

Z Trzęsacza do Pogorzelicy kursuje nadmorska kolej wąskotorowa. W godzinach południowych podróżuje nią bardzo dużo pasażerów, warto więc na taką przejażdżkę wybrać się z rana. 

 

Dzień siódmy – Centrum Słowian i Wikingów

W czasie pochmurnego dnia odwiedzamy Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie. To miejsce niezwykle klimatyczne i świetnie zrekonstruowane. Skansen położony jest na Wyspie Ostrów, na rzece Dziwnie. Do chat mieszkalnych i rzemieślniczych „przeniesionych” wraz z umeblowaniem z IX-XI wieku można swobodnie wejść, a wyposażenia i przedmiotów codziennego użytku można dotknąć i sprawdzić jak działa. W zrekonstruowanych piecach wypiekane są tradycyjne mace i ciastka, mamy więc okazję także w zakresie kulinarnym przenieść się do czasów średniowiecznych.

Rodzinna wizyta w Centrum Słowian i Wikingów

Centrum Słowian i Wikingów

 

Ciekawe miejsce dla dzieci w Wolinie - Centrum Słowian i Wikingów

CSiW

 

Dzień ósmy – Toruń – Dom Legend i Żywe Muzeum Piernika

W drodze powrotnej do domu zatrzymujemy się w Toruniu, gdzie spędzamy  noc.

Odwiedzamy z dzieckiem Toruń

Toruń

Rano wyruszamy na spacer po rynku, a następnie odwiedzamy dwa miejsca, do których bilety kupiliśmy kilka dni wcześniej – Żywe Muzeum Piernika oraz Dom Legend (kolejki są tu długie i nie zawsze udaje się do nich dostać warto więc kupić bilet online).

Spacerujemy po rynku w Toruniu
Wycieczka do Torunia
Z dzieckiem w Toruniu

Toruń

W Żywym Muzeum Piernika Mistrz Piernikarski wraz z Wiedźmą Korzenną zabierają nas w podróż do czasów średniowiecznych, zdradzają nam tajemny przepis na pierniki, pomagają zagnieść ciasto i wypiec własne pierniki. To fantastyczne doświadczenie nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Dwie siostry zabierają nas następnie w podróż do manufaktury z początku XX wieku, gdzie oglądamy i wprawiamy w ruch maszyny służące do wyrabiania ciasta na pierniki, ich krojenia i wypieku. Artystka malarka pomaga nam udekorować własne pierniki.

Żywe Muzeum Piernika - warto zobaczyć w Toruniu
Rodzinne zwiedzanie Żywego Muzeum Piernika
Atrakcje dla dzieci w Toruniu

Toruń - Żywe Muzeum Piernika

Dom Legend to miejsce, w którym stajemy się uczestnikami legend toruńskich. Każdy z nas może tu odegrać jakąś rolę i mieć udział w ożywianiu baśniowego świata. Dostajemy stroje i rekwizyty, dzięki czemu dynamicznie i  z dużą dozą humoru doświadczamy losów bohaterów legend.

Wizyta w Domu Legend w Toruniu

Toruń - Dom Legend

 

Joanna Gil

autorka zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs
"Polska z dziećmi 2021"
 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


 


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi