Bajka Pana Kleksa w Katowicach

Bajka Pana Kleksa

Na ulicy Porcelanowej 23 w Katowicach dawno temu prężnie działała fabryka porcelany. Obecnie w kompleksie zrewitalizowanych industrialnych budynków rozprzestrzeniły się kultura, rozrywka i całkiem sporo wspomnień o dawnej działalności fabryki.

Bajka Pana Kleksa - atrakcja dla dzieci w Katowicach

Obok muzeum i wystawy stałej poświęconej porcelanie znajdziecie tu absolutnie fantastyczne miejsce, jakim jest Bajka Pana Kleksa.

Z pozoru dedykowana wyłącznie dzieciom, zachwyca również dorosłych. Zwłaszcza że wielu z nich tematykę, wokół której koncentruje się ta katowicka atrakcja, kojarzy z własnym dzieciństwem i młodością.

Atrakcje dla dzieci w Katowicach

Bajka Pana Kleksa powstała w inspiracji kultową postacią Ambrożego Kleksa – niezwykłego profesora-czarodzieja i bohatera książki „Akademia Pana Kleksa” autorstwa Jana Brzechwy.

W filmie z 1983 r. będącym adaptacją wspomnianej książki w tytułową postać wcielił się Piotr Fronczewski, który - wraz z innymi spadkobiercami Jana Brzechwy - patronuje temu miejscu, zapraszając do jego zwiedzania.

Katowice - atrakcje dla dzieci

Obiekt podzielono na kilka stref: Krainę Szpaka Mateusza z Kuchnią Pana Kleksa i Psim Rajem, Królestwo Bajdocji i Królestwo Abecji, Planetę Fantazji, Złomowisko Robotów oraz Ostatni Rezerwat Przyrody.

Interaktywna ekspozycja dla dzieci w Katowicach

Każda z nich koncentruje się na innym temacie, jednak wszystkie pozostają w konwencji baśniowej opowieści. W weekendy możecie eksplorować je w asyście Pana Kleksa, Królowej Aby lub innego bajkowego przewodnika. Wtedy zwiedzanie trwa ok. 3,5 godziny.

W tygodniu (oraz w ostatni weekend miesiąca) obowiązuje natomiast oferta Swobodny Tydzień Bez Limitu Czasu. To znaczy, że możecie zwiedzać Bajkę samodzielnie, zgodnie w Waszymi potrzebami i tempem. W tym przypadku jedynym ograniczeniem czasowym są godziny, w których atrakcja jest otwarta.

Rozrywka i zabawa dla najmłodszych

 

Kraina Szpaka Mateusza, Kuchnia Pana Kleksa i Psi Raj

Kraina Szpaka Mateusza nosi imię nieodłącznego towarzysza Pana Kleksa – księcia zamienionego w szpaka. Tworzą ją 2 podstrefy – Kuchnia Pana Kleksa oraz Psi Raj. W pierwszej czekają na Was kulinarne wyzwania i niepowtarzalna okazja skosztowania jadalnych farbek, w drugiej natomiast usłyszycie wiele ciekawostek związanych z życiem psów i nauczycie się mówić w ich języku.

Bajka Pana Kleksa - Górny Śląsk

Kraina Szpaka Mateusza to przestrzeń zaaranżowana z myślą o rozwoju sensorycznym i psychomotorycznym. Pobudza kreatywność, zachęca do czytania i rozwija inteligencję emocjonalną. Wasze pociechy dowiedzą się w niej, czym są senne lusterka i jak łączyć poszczególne barwy.

Poznają tajniki leczenia chorych sprzętów, odkryją zakamarki Krainy Szpaka Mateusza i największe sekrety Pana Kleksa. Staną też przed wyzwaniem odnalezienia guzika z czapki Bogdychanów – przedmiotu o wielkiej mocy, który Panu Kleksowi wykradł nicpoń Bebok.

A kimże jest Bebok? – spytacie.

Kraina Szpaka Mateusza - centrum zabawowe

Bebok to postać związana z kulturą Śląska. Mały, brzydki, złośliwy, w dodatku o diabolicznych cechach charakteru. Najlepsze – to słowo weźcie w duży cudzysłów, że przypisywano mu rolę wychowawczą. Zgodnie z wierzeniami, miał dyscyplinować dzieci, straszyć je i wyrządzać różne szkody w domu. Udobruchać go można było jedzeniem. Tak na marginesie – domyślacie się, skąd bałagan w pokoju Waszych dzieci, skoro one twierdzą, że go nie zrobiły? 

Beboki rozpanoszyły się w Katowicach. Jeden z nich zadomowił się w Bajce Pana Kleksa. I choć nie straszy dzieci, to nadal ma lepkie rączki. I Wasza w tym głowa, by odnaleźć rzeczy, które przywłaszczył sobie ten nicpoń.

No dobrze. Wiecie już, kim jest Bebok. Pora zatem wyruszyć na poszukiwania kolejnego skradzionego przedmiotu.

 

Królestwo Bajdocji, Królesto Abecji i Apolinary Baj

Po ekscytujących przygodach w pierwszej strefie, Pan Kleks tym razem zaprasza małych wielbicieli przygód do Królestwa Bajdocji. To strefa inspirowana jedną z licznych podróży, w które Jan Brzechwa wysłał słynnego profesora. Znajdziecie w niej tytułową Bajdocję, Krainę Abecji oraz statek Ambrożego Kleksa zwany Apolinarym Bajem.

Rodzinne centrum zabaw dla dzieci w Katowicach

W Królestwie Bajdocji Wasze dzieci wyruszą w rejs statkiem, by odnaleźć kolejny skradziony przedmiot – kałamarz z niekończącym się atramentem. Oczywiście możecie towarzyszyć im w tej pełnej geograficznych odkryć wyprawie.

Ciekawi świata i przygód dopłyniecie do Wyspy Wynalazców i odwiedzicie Przylądek Aptekarski. Jednak by Wasza podróż była bezpieczna, musicie nauczyć się obsługi busoli, kompasu i czytania map. Przyda Wam się też umiejętność wiązania lin i żeglarskich węzłów. Dzięki wiedzy ichtiologicznej i hydrologicznej, żaden potwór z morskich głębin i niepogoda Was nie zaskoczą.

Bajka Pana Kleksa w Katowicach na weekend

Malowniczy świat morskich głębin kontynuuje Abecja – Podwodny Świat Królowej Aby. To interaktywna wystawa z 13 multimedialnymi stanowiskami, które wprowadzą Was w świat ekologii i ochrony środowiska.

Centrum zabawowe i kultury w jednym
Podwodny świat dla dzieci - atrakcja w Katowicach
Gdzie pójść z małym dzieckiem?

Waszą misją będzie pomoc Królowej Abie w ocaleniu planety przed katastrofalnym zanieczyszczeniem środowiska. Czy uda Wam się zapobiec ekologicznej zagładzie? Wszystko zależy od tego, czy podołacie przygotowanym zadaniom.

Ciekawa atrakcja dla całej rodziny

Na pokładzie batyskafu wyruszycie przez bajecznie kolorową rafę koralową.

Nauka przez zabawę - czym jest rafa koralowa?
Centrum zabaw i rozrywki - Górny Śląsk

Zdobywając wiedzę o ochronie środowiska i hydrologii, ćwicząc wyobraźnię i wrażliwość na otaczający świat, na pewno pokonacie ściankę wspinaczkową i tor z przeszkodami, zwiększając tym samym szanse na ocalenie planety.

Bajka Pana Kleksa dla całej rodziny
Bajka Pana Kleksa pełna atrakcji

 

Planeta Fantazji i Złomowisko Robotów

W kolejnej strefie opuścicie Ziemię, by wyruszyć w kosmos i zatrzymać się na Planecie Fantazji. Jednak aby to zrobić, najpierw musicie ukończyć szkolenie w Szkole Pilotów.  W przestworza zabierze Was statek kosmiczny Voltan II, a celem Waszej międzyplanetarnej podróży będzie odnalezienie trzeciego ze skradzionych przedmiotów – szmaragdowej szkatułki Doktora Paj-Chi-Wo.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Podczas wyprawy  pogłębicie swoją wiedzę z zakresu astrologii i astronomii, poznacie podstawowe pojęcia fizyczne i zasady segregacji odpadów. Dowiecie się jak chronić wodę i powietrze oraz racjonalnie nimi gospodarować.

Kosmos w Katowicach

Wykorzystane do zaaranżowania strefy kosmiczna kapsuła, fotel Wielkiego Elektronika, Robot Silver i Złomowisko Robotów potęgują wrażenia wizualne i gwarantują kosmiczną zabawę nie z tej planety.

 

Ostatni Rezerwat Przyrody

Ostatni Rezerwat Przyrody to zarazem ostatnia ze stref niezwykłej Bajki poświęcona zwierzętom. Dzięki obserwowaniu ptaków zdobędziecie tu wiedzę ornitologiczną, poszukując robaków, odkryjecie natomiast ich entomologiczny świat. Możecie się tu również spodziewać niezwykłych atrakcji takich jak pajęczyna Meluzyna czy dziupla z bajkami.

Atrakcja rodzinna na weekend

 

Inne atrakcje Bajki

Poza wspaniałą zabawą w strefach, Bajka Pana Kleksa zaprasza Was również do udziału w warsztatach Doktora Paj-Chi-Wo.

Warsztaty z zabawą dla dzieci - Bajka Pana Kleksa

Oferuje też możliwość wyprawienia pociechom niezapomnianych urodzin, organizuje wycieczki szkolne oraz kolonie, których Wasze dzieci na pewno nigdy nie zapomną.

 

Kawiarnia Meluzyna

Na małe co nieco możecie zajrzeć do kawiarni Meluzyna. Takich smakołyków jak tutaj nie jedliście nigdy wcześniej. W menu ciast widnieją m.in. sernik Doktora Paj-Chi-Wo, muffinki meluzynki i guzikowy zawrót głowy. Palce lizać! 

Słodkości możecie popić beczką atramentu, rzeką syropową lub olejem wlewanym do głowy, np. z kleksowej mieszanki, czerwonego atramentu lub cytrusowej rakiety. Wszystkie dobre na trawienie i myślenie.

 

Zagraj z Kleksem

Niezwykła przygoda w Bajce Pana Kleksa nie musi się jednak kończyć wraz z powrotem do domu. Organizatorzy stworzyli interaktywną rozgrywkę „Zagraj z Kleksem”, w którą możecie zagrać z dziećmi w zaciszu własnego domu.

Katowice pełne wrażeń

Gra, do której trzeba wykupić dostęp, to świetny sposób na kontynuację przygód z Panem Kleksem. Walory rozrywkowe uzupełniają tu „kryształy wiedzy”, czyli ciekawostki naukowe, historyczne, a także o faunie i florze. Dzieci ćwiczą umiejętność czytania ze zrozumieniem i rozwijają kreatywność. Grając, świetnie się bawią i uczą przy okazji.

Bajka Pana Kleksa

Bajka Pana Kleksa to wspaniałe centrum kultury, nauki i beztroski. Będziecie się tu bawić, a przy okazji sporo się nauczycie.

Wiedzcie jednak, że Pan Kleks nie będzie Was uczył „…ani tabliczki mnożenia, ani gramatyki, ani kaligrafii, ani tych wszystkich nauk, które są zazwyczaj wykładane w szkołach”. On Wam po prostu pootwiera głowy i naleje do nich oleju.

To jak?

Macie na tyle odwagi i ciekawości w sobie, by otworzyć głowy na doznania, jakie oferuje Bajka Pana Kleksa?


UWAGA! Tylko do końca wakacji -15% na wszystkie bilety do Bajki na HASŁO: DZIECIOCHATKI15


Więcej informacji: www.bajkapanakleksa.pl

 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.