Beskid Śląski i okolice z dziećmi

Wokół Beskidu Śląskiego – przez zabytki, sportowe osiągnięcia, zagłębia folkloru, po malarskie dzieła


Beskidzkie zachwyty, choć w dużej mierze wywoływane są przez piękne krajobrazy, powstają też w oparciu o wizyty w miejscach, które nie tylko służą górskim wędrówkom, ale kontaktom z architekturą, zabytkami, sztuką lub po prostu przyciągają wyjątkową atmosferą. Przynajmniej nasze zachwyty.

Nieraz przekonaliśmy się, że w Beskidzie Śląskim zawsze jest co robić. Stacjonując między beskidzkimi wzniesieniami, odwiedziliśmy też Ziemię Cieszyńską – ze stolicą tego regionu na pierwszym planie...

Wycieczka z dziećmi do Cieszyna na Śląsku

Rynek z huśtawkami (Cieszyn)


Niespiesznie, błogo, zabytkowo...

Cieszyn. Miasteczko, którego atmosfera skłania zarówno do niespiesznych spacerów zabytkowymi uliczkami, jak i do chwili wytchnienia na Starym Rynku lub Wzgórzu Zamkowym. Romańska rotunda (być może nie wszyscy wiedzą, że powszechnie jednak znana – z dwudziestozłotowego banknotu) oraz Wieża Piastowska to miejsca, do których skierowaliśmy swe pierwsze kroki.

Romańska rotunda

Chłopiec z banknotu (Cieszyn)


Spacerowaliśmy też malowniczą drogą nad Olzą, docierając do mostu, który w latach, gdy szczytem marzeń były bielusieńkie tenisówki - „czeszki”, wydawał się być oknem na świat. To tu, stojąc w gigantycznych kolejkach, udawało się wymknąć na zakupy do przygranicznego Czeskiego Cieszyna czy dalej – do Ostrawy. Obecnie można przejść sobie swobodnie, również zaglądając do sklepów, na przykład po Lentilki, które tylko tam smakują odpowiednio i właściwie.

Z Czech skoczyliśmy do... Wenecji. Mowa oczywiście o „cieszyńskiej Wenecji” - urokliwym zakątku nad kanałem Młynówka z ukwieconymi niewielkimi domkami, mosteczkami... Niegdyś tworzyli tam rzemieślnicy, dziś z chęcią przybywają spacerowicze.

Nad kanałem Młynówka w Cieszynie

W Wenecji (Cieszyn)


Nie można, będąc w Cieszynie, ominąć też Studni Trzech Braci, silnie związanej z legendą o powstaniu miasta. Może spotkacie tam spragnionych królewskich synów – Bolka, Leszka i Cieszka.

I jeszcze godzien podziwu budynek w stylu wiedeńskim – Teatr im. Adama Mickiewicza (pewnie z całą swoją zawartością i tym, co oferuje w czasie spektakli i koncertów; jednak nie było nam to dane, my podziwialiśmy jedynie fasadę).

Bardzo, bardzo przyjemne miejsce ten Cieszyn, w sam raz, by naładować psychiczne akumulatory spokojem i sielskością. A dla spragnionych muzeów – Muzeum Drukarstwa i Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Dla nas – zostają na następny raz.

Spacer po ulicach Cieszyna z dziećmi

Ciekawe, czy pojedzie?! (Cieszyn)


Perłowo, książęco i parkowo...

Kolejne miasteczko, które może mieć wpływ na wewnętrzną błogość i stabilizację – zwana „perłą województwa śląskiego” Pszczyna - urokliwe miejsce, wabiące turystów głównie dobrze zachowanym Zamkiem, którego wnętrza warto zwiedzić. Być może dzieci nie zapamiętają nazwisk kolejnych książąt, rodów, magnatów, ale wystrój wnętrz niewątpliwie sprawi, że poczują się jak w bajce.

Można zajrzeć też do Stajni Książęcych (z naciskiem na „można”), ale już koniecznie – do malowniczego parku i na ryneczek – pyszne lody obowiązkowe!

I niespodzianka! Może i żubry kojarzą się bardziej z Białowieżą, ale stacjonują też tu – w Zagrodzie Pokazowej, na skraju parku. Udało nam się je obserwować ze specjalnej platformy, rzucając okiem na innych przedstawicieli zwierzęcych gatunków, które również w tym całkiem przyjemnym miejscu zamieszkują.

Nie zdążyliśmy tylko wejść do skansenu - „Zagrody Wsi Pszczyńskiej”, choć stare drewniane chałupy kusiły zza płota... Cóż, pół dnia na Pszczynę to stanowczo za mało.

Wycieczka do Bielska-Białej w Beskidzie Śląskim

Kumple z dzieciństwa (Bielsko - Biała)


Rysunkowo, bajkowo i malarsko...

Idąc szlakiem - tym razem nie górskim, a miejskim – zajrzeliśmy do Bielska - Białej, miejsca urodzenia Bolka i Lolka a także Reksia i innych znajomych z dzieciństwa. To tu, w Studiu Filmów Rysunkowych, powstały bajki znane chyba każdemu... Do Studia Filmów można nie tylko zajrzeć, również wziąć udział w warsztatach, pokazach czy projekcjach.

Zwiedzanie zabytków Bielska-Białej

Mieszkanie Juliana Fałata (Bielsko - Biała)


My skupiliśmy się na innej działalności artystycznej – malarstwie, zaglądając do Fałatówki (Muzeum Historyczne w Bielsku - Białej – w Bystrej), gdzie swe dzieła wraz z wyposażeniem wnętrz mieszkalnych pozostawił znany polski malarz Julian Fałat. Obrazy olejne, akwarele, litografie, szkice – spuścizna artystyczna po mistrzu to obecnie 55 dzieł...

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej
Przy dziełach Mistrza (Bielsko - Biała)

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


Artystycznie, dyplomatycznie i sportowo

Choć zadowoleni z wizyty – nie poprzestaliśmy na Fałatówce, postanowiwszy iść dalej szlakiem twórców władających pędzlem, ołówkiem i dłutkiem. I tak dotarliśmy do Ochorowiczówki – Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle.

Muzeum Magicznego Realizmu w Wiśle

Magicznie i baśniowo (Wisła)


W willi wybitnego naukowca Juliana Ochorowicza znalazły przystań surrealistyczne, metafizyczne dzieła, chociażby Beksińskiego, Siudmaka, Olbińskiego i wielu innych. Dzieła pobudzające wyobraźnię – pewnie dlatego zatrzymały dzieci na dłużej...

Wisła, czyli kolejny przystanek rodzinnej wycieczki

Zaduma nad bielą (Wisła)


Skoro Wisła, to i Rezydencja Prezydenta RP – Zamek w Wiśle (Czarna). Ten reprezentacyjny, powstały w XX-leciu międzywojennym obiekt, służący głowom państwa – służy dziś i zwiedzającym. Można go obejrzeć bezpłatnie, jednak po wcześniejszej rezerwacji. Uwielbiam widok z tarasu kawiarni w Dolnym Zamku... A można tam nie tylko wypić kawę, ale i zatrzymać na dłużej – w ogólnodostępnym hotelu...

Zwiedzanie ciekawych miejsc w Wiśle

Ale się nazbierało! (Wisła)


Nie godzi się w Wiśle zapomnieć o skokach i skoczkach, zwłaszcza jednym. Nic dziwnego, że udaliśmy się na skocznię Malinka i do Galerii Sportowych Trofeów Adama Małysza – w galerii, co przewidywalne, można obejrzeć pamiątki z treningów i zwycięstw naszego skoczka, co ma szczególne znaczenie dla pasjonatów tego sportu. A w Wiśle Malince wspięliśmy się (dzięki wyciągowi) na szczyt skoczni. Robi wrażenie! Podobnie, jak rozpościerający się (na szczęście ciemne chmury nieco opadły) beskidzki widok...

Przy skoczni Malinka w Wiśle

Uff, super, że nie muszę skakać! (Wisła)

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Beskidzie Śląskim<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


Koronkowo, folklorystycznie i pastersko

Po sportowym przystanku - czas na odrobinę tradycji i folkloru. Zatem pędem do Koniakowa – stolicy koronek.

Wycieczka do Koniakowa w Beskidzie Śląskim

Wełniane kuleczki (Koniaków)


Choć może wypadałoby zacząć od heklowania – my najpierw odwiedzamy Centrum Pasterskie, z oscypkami, pasterskimi gadżetami i co najważniejsze – beczącymi kuleczkami – owieczkami, od których trudno odejść... A już od ich koleżanek – kózek, tym bardziej...

Odwiedziny w Centrum Pasterskim z dziećmi

Nie zostawię ich tu... (Koniaków)


Ale misterny koronkowy świat czeka – nakrycia, narzuty, firany, nawet suknia ślubna... Cudeńka! Zakoronkowało nam się w głowie!

Koronki w Koniakowie

Mistrzyni heklowania (Koniaków)


Warto. Wiele atrakcji czeka w tej beskidzkiej wsi i jej „siostrach” (Koniaków, Istebna i Jaworzynka tworzą swoistą „trójwieś”). Nam wystarczyło czasu jeszcze tylko na Chatę Kawuloka w Istebnej – muzyczny i folklorystyczny przystanek na Szlaku Architektury Drewnianej. Budynek to jedno, ale nie wszystko. Chatę wypełniły dźwięki instrumentów i śmiech wsłuchujących się w góralskie gawędy prowadzącego pokaz...

Zdobywanie wiedzy o folklorze w Beskidach

Koronkowa modelka (Koniaków)


Ile jeszcze przed nami! Tyle zakątków na tej beskidzkiej ziemi, do których warto zajrzeć. Miejsc oczywistych i nieoczywistych, powszechnie znanych i odkrytych... Na pewno nie poprzestaniemy na tych zachwytach, szukając kolejnych.

Ostatni przystanek wycieczki w Beskid Śląski

Ileż to roboty! (Koniaków)

 

Autorka tekstu i zdjęć: Anna Kossowska-Lubowicka

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.