Ustka i okolice - co zobaczyć i zwiedzić?

Wakacje w Ustce

Mamy dla Was zagadkę. Znacie ten czas, na który czeka się długo, a mija zbyt szybko? Macie rację, to wakacje. Żeby były udane, trzeba obowiązkowo pojechać tam, gdzie dorośli i dzieci najbardziej lubią wypoczywać, czyli nad morze. A jeśli na wybrzeże, to dokąd? Oczywiście do Ustki. Za wyborem tego kurortu przemawia jego wyjątkowe położenie, specyficzny mikroklimat, dostępność bazy noclegowej, walory geograficzne i infrastrukturalne oraz letniskowo-turystyczny charakter.

 

Atrakcyjna lokalizacja kluczem do idealnego wypoczynku

Ustka położona jest na Wybrzeżu Słowińskim u ujścia rzeki Słupi do Morza Bałtyckiego. Walorem tego regionu jest długa, czterokilometrowa, piaszczysta plaża z międzynarodowym certyfikatem jakości. Panują tu idealne warunki do uprawiania sportów wodnych, szczególnie windsurfingu i kitesurfingu. Dla wczasowiczów preferujących leniwy wypoczynek wyznaczono na terenie miasta dwa letnie kąpieliska morskie: Ustka Wschód rozciągające się na długości ponad 500 m wzdłuż linii brzegowej Bałtyku i Ustka Zachód obejmujące 200 m linii brzegowej. Cóż może być przyjemniejszego dla rodzin z dziećmi od rozległej, szerokiej, piaszczystej plaży, gorącego słońca i czystego morza, które orzeźwiającą temperaturą wody zachęca do kąpieli? Tym bardziej że od wielu już lat Ustka przoduje w rankingach najpiękniejszych plaż w Polsce. Nad bezpieczeństwem plażowiczów, którzy pragną zażyć kąpieli, czuwają ratownicy. Na plaży są dostępne do wynajęcia kosze-domki, leżaki i parawany. W sezonie istnieje możliwość skorzystania przez dzieci z licznych atrakcji, np.: placów zabaw, zjeżdżalni wodnych, boisk do piłki plażowej. Można stąd obserwować również statki wypływające i zawijające do portu lub pospacerować po molo i kładce. Osiem wygodnych zejść na plażę sprawia, że z każdego miejsca w mieście jest blisko nad morze.

 

Darmowe spa, czyli specyficzny mikroklimat Ustki

Nieopodal morza, zaledwie na wyciągnięcie ręki rozciąga się Słowiński Park Narodowy z ogromnym skupiskiem czarnej sosny. Olejki eteryczne z tych drzew wraz z wilgocią przynoszoną przez bryzę morską stanowią naturalną inhalację. Takiego powietrza, nasyconego jodem, solami wapnia i magnezu nie spotkamy nigdzie indziej. Ten specyficzny mikroklimat zwiększa odporność organizmu na infekcje, sprzyja polepszeniu jakości snu i poprawie wydolności fizycznej. Ekologiczne środowisko, obfite złoża borowinowe o uzdrawiających właściwościach i występowanie źródeł solankowych spowodowały, że w 1988r. przyznano Ustce status uzdrowiska. To dodatkowy atut, który przyciąga do miasta rzesze kuracjuszy i turystów chcących nie tylko atrakcyjnie spędzić urlop, ale również podreperować zdrowie. Klimat Ustki polecany jest szczególnie dzieciom często zapadającym na choroby górnych dróg oddechowych.

 

Baza noclegowa i gastronomiczna, bo bez tego ani rusz

Ustka posiada atrakcyjną bazą noclegową, dostępną na każdą kieszeń. Znajdziecie tu do wyboru: ekskluzywne hotele i apartamenty oraz tańsze pensjonaty i ośrodki wczasowe. Nie dysponując nadmiarem gotówki, warto rozważyć ofertę nieco tańszych pokoi gościnnych i prywatnych kwater. Dla rodzin wielodzietnych lub większych grup ekonomicznym rozwiązaniem mogą okazać się domki letniskowe, lub jeśli ktoś lubi spartańskie warunki, pola namiotowe. Niektóre kwatery noclegowe wyposażone są w aneksy kuchenne z lodówką i naczyniami. Tu bez problemu przyrządzicie sobie dowolny posiłek. W części punktów noclegowych można wykupić całodzienne wyżywienie, wówczas aneks kuchenny ogranicza się tylko do urządzeń umożliwiających zaparzenie kawy lub herbaty. W niektórych, zwłaszcza większych obiektach noclegowych goście mogą korzystać z ogólnodostępnych kuchni z jadalniami. Dokonując wyboru obiektu, należy przeczytać jego opis lub dopytać o proponowane warunki, co jest niezmiernie istotne zwłaszcza podczas wyjazdu z dziećmi. Oprócz bazy noclegowej ważne jest również zaplecze gastronomiczne. Ustka, jak przystało na doskonale zorganizowaną miejscowość turystyczną, posiada liczne restauracje, bary, pizzerie, smażalnie ryb, kawiarnie, lodziarnie itp. W zróżnicowanej ofercie dań każdy znajdzie coś, czym zadowoli swoje podniebienie, nie nadwyrężając przy tym zbytnio budżetu. Na koniec warto dodać, że w większości ośrodków wczasowych honorowanie bonu turystycznego stało się nieomal standardem.


Poniżej polecane przez nas noclegi przyjazne rodzinom z dziećmi w Ustce i okolicach:


Domki nad morzem Bingo w Ustce

Domki Bingo - noclegi w Ustce dla rodzin z dziećmi

Link do strony WWW: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/domki-nad-morzem-bingo

 

Apartamenty Bingo w Ustce

Wakacje na Pomorzu z dziećmi - Apartamenty Bingo w Ustce

Link do strony WWW: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/apartamenty-bingo

 

Dolina Charlotty w Strzelinku (13 km od Ustki)

Dolina Charlotty- urlop w okolicach Ustki

Link do strony WWW: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/dolina-charlotty-resort-spa

 

Magra Holiday Club w Dębinie (17 km od Ustki)

Rodzinnie w Magra Holiday Club

Link do strony WWW: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/osrodek-wypoczynkowy-magra-holiday-club

 

Columbus w Rowach (22 km od Ustki)

Rowy - Pensjonat Columbus dla dzieci

Link do strony WWW: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/columbus-laureat-konkursu-hotel-przyjazny-rodzinie

 

Pensjonat Latino w Rowach

Noclegi dla dzieci w Rowach - Pensjonat Latino

Link do strony WWW: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/pensjonat-latino

 

Holiday Park & Resort w Rowach

Rowy - wypoczynek w Holiday Park & Resort

Link do strony WWW: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/holiday-park-resort-rowy

 

Statki Na Niebie w Rowach

Statki na Niebie  -domki w okolicach Ustki

Link do strony WWW: https://www.dzieciochatki.pl/miejsce-przyjazne-dzieciom/statki-na-niebie

 

Walory geograficzne i infrastrukturalne

Jak już wcześniej wspominaliśmy, Ustka szczyci się pięknymi, szerokimi plażami. Jest to szczególnie ważne przy napływie dużej liczby turystów, ponieważ umożliwia zachowanie dystansu społecznego. Płaski teren o łagodnym kącie nachylenia sprzyja spacerom wzdłuż brzegu morskiego, a łagodne zejście do morza jest gwarancją bezpieczeństwa zwłaszcza dla rodziców, którzy wypoczywają tam z dziećmi. Kąpiele morskie i słoneczne bez wątpienia dostarczają niewymownej przyjemności, ale w przypadku załamania pogody warto wziąć pod uwagę inny rodzaj wypoczynku. Alternatywą mogą być wycieczki rowerowe, spływy kajakowe, przejażdżki konne, korty tenisowe, pola do minigolfa, rejsy statkiem po morzu lub na połów ryb, czy choćby zwykłe spacery po okolicznych lasach. Ale uwaga! W Ustce na nic zdają się kompasy. Ten rejon zaznaczony jest na wszystkich mapach świata jako miejsce anomalii magnetycznych. Igła kompasu wariuje i łatwo może Was wywieść w pole, ale za to w sposób naturalny uzupełnicie tutaj ewentualne niedobory magnezu w organizmie.

 

Z plaży na szczyt… wydmy

Spacerując wzdłuż plaży w kierunku wschodnim, łapiecie godną pozazdroszczenia opaleniznę, wdychacie jod i mimochodem, niemal niezauważenie docieracie do osady Orzechowo, gdzie bierze swój początek ścieżka dydaktyczna wiodąca właśnie przez Wydmę Orzechowską. Trasa rozpoczyna się na terenie ośrodka wczasowego Leśnik i już po około 500 m natraficie na pierwszą atrakcję: wieżę widokową w Orzechowie, która tak naprawdę jest wieżą przeciwpożarową, ale udostępnioną bezpłatnie dla turystów. Mierzy około 50 metrów. Na jej szczyt prowadzą spiralnie 222 metalowe stopnie. Ich pokonanie może przyprawić o zawrót głowy, ale warto się poświęcić dla widoku na cztery strony świata, który ukaże się Waszym oczom z wąskiego, ale dobrze zabezpieczonego tarasu. Widać stąd jak na dłoni plaże: w Ustce i Rowach, latarnię morską i pobliskie wioski.

Po zejściu z wieży maszerujecie 500 m szeroką drogą, która zaprowadzi Was do drewnianego mostka, po którego przekroczeniu znajdziecie się na leśnym, ale szerokim i wygodnym dukcie. Jeszcze tylko do pokonania krótki (130 m) odcinek i można odpocząć na ławeczkach pod wiatą. Warto złapać oddech przed kolejną wspinaczką. Tym razem będą to 64 drewniane schodki. Dalej trasa prowadzi w kolejne, coraz wyższe rejony wydmy. Jej pokonanie ułatwiają drewniane kładki ze schodami, wzdłuż których znajdują się tablice informacyjne na temat kształtowania się wydm oraz ich flory i fauny. Miejscem docelowym jest szczyt wydmy mierzący 23 metry. Umieszczono tam taras widokowy z ławeczkami. Większość turystów kończy tutaj swoją wędrówkę i zawraca. Niesłusznie. Ścieżka bowiem wiedzie dalej, przez piękny bukowy las i po zatoczeniu pętli przyprowadzi Was do punktu wyjścia. Wybierając się na Wydmę Orzechowską z dziećmi, sami zdecydujcie, jaką trasę jesteście w stanie pokonać.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Zwiedzanie zabytków wcale nie musi być nudne

Ustka to nie tylko nadmorskie kąpielisko i popularny kurort uzdrowiskowy. To przede wszystkim urocze miasteczko z licznymi zabytkami przyciągającymi corocznie rzesze turystów. Szczególnie dobrze będą się tutaj czuły rodziny z dziećmi, którym miasto oferuje szereg magicznych miejsc zapewniających niezapomniane wrażenia i wyśmienitą zabawę. Wybierzmy się zatem na spacer po tym tajemniczym miasteczku i jego okolicach. Spacerując, rozglądajcie się uważnie, by nie przegapić barwnych murali, które nie tylko zdobią miasto, ale również promują okoliczne atrakcje. Najlepiej rozpocząć wędrówkę przy Centrum Informacji Turystycznej na ul. Marynarki Polskiej 71. Tutaj można zostawić bagaż, zaopatrzyć się w przewodniki, wypożyczyć rowery czy uzyskać szereg cennych informacji.

Naprzeciwko Centrum znajduje się Muzeum Ziemi Usteckiej, w którym zgromadzono pamiątki związane z historią miejscowości i regionu. Zobaczycie tutaj m.in. zabytkowe maszyny do szycia i pisania, aparaty fotograficzne, 100-letni strój kąpielowy, modele jednostek pływających oraz liczne dokumenty i fotografie z XIX i XX wieku. Na skwerku obok muzeum mieści się kamienny obelisk z herbem Ustki. Można tu przysiąść na ławeczce i odpocząć przy szmerze fontann, które wieczorem są pięknie podświetlone. Dla strudzonych turystów, szczególnie tych młodszych, ustawiono tu poidełko, przy którym można ugasić pragnienie w upalne dni.

Wycieczka do Muzeum Ziemi Usteckiej

Źródło zdjęcia: http://muzeumustka.pl/

Przy ulicy Marynarki Polskiej mieści się jeszcze Muzeum Bursztynu. Zbiory prezentowane są w dziewięciu tematycznych salach, m.in. sali poświęconej inkluzji, pomieszczeniu prezentującemu bursztynowy las, sali z eksponatami użytkowymi, np. wisiorami, ozdobami, różańcami, fajkami czy takiej, gdzie można zobaczyć najokazalsze i najciekawsze eksponaty. Najmłodszym turystom zapewne najbardziej przypadnie do gustu pracownia warsztatowa, gdzie będą mogły samodzielnie spróbować obróbki bursztynu. W tracie zwiedzania dzieci dowiedzą się, gdzie szukać bursztynu, jak go rozpoznać i sprawdzić jego autentyczność, poznają, jak wyglądała obróbka bursztynu dawniej, a jak się to robi dziś. Uzupełnieniem zwiedzania jest projekcja 20- minutowego filmu. Podobne tematycznie, choć nieco mniejsze jest Muzeum Bursztynu w Jarosławcu.

Atrakcje w Ustce dla rodzin z dziećmi - Muzeum Bursztynu

Źródło zdjęcia: https://muzeum-bursztynu-ustka.business.site/

 

Zwiedzanie Muzeum Bursztynu w Jarosławcu

Źródło zdjęcia: https://www.muzeumbursztynu.pl/

Spacerując w kierunku ul. Czerwonych Kosynierów, natkniecie się na odlew z brązu zawierający opis jednej z ryb bałtyckich. To pierwsza z 10 trotuarowych płyt wyznaczających teren Starej Osady Rybackiej. Tuż przy nich znajdują się tablice z informacjami o usteckich zabytkach. Odnajdywanie tablic i rozpoznawanie gatunków ryb to nie tylko ogromna frajda dla dzieciaków, ale również ciekawa lekcja przyrody. Większość budynków na tym terenie to dawne chaty rybackie o konstrukcji szachulcowej. Cechą charakterystyczną takich budowli jest „kraciasty” szkielet z drewnianych, smołowanych belek, pomiędzy którymi znajduje się wypełnienie ze słomy i gliny pobielone wapnem. W doskonałym stanie zachował się Dom Kapitana Haase z 1804 roku.

Spacer po Starej Osadzie Rybackiej

Źródło zdjęcia: http://ustka.szlakrybacki.pl/zwiedzaj-z-pasja/44-stara-osada-rybacka

Jeśli zainteresuje Was Kraina, w Kratę, albo zainspirują niebieskie krasnale z murali i zechcecie dowiedzieć się więcej, koniecznie wybierzcie się do wsi Swołowo leżącej niedaleko Ustki. Tam, szachulcowe budowle tworzą Muzeum Kultury Ludowej Pomorza. Obejrzycie domy mieszkalne, starą zagrodę ze zwierzętami i sprzętami rolniczymi, kuźnię i budynek z ogromnym piecem chlebowym. W drodze powrotnej wstąpcie jeszcze do Krzemienicy na degustację miodu w Wędrownej Barci i do Zagrody Śledziowej we wsi Starkowo.

Swołowo - Muzeum Kultury Ludowej Pomorza

Źródło zdjęcia: https://muzeum.swolowo.pl/

Ale pora wracać pod Dom Kapitana, w którym obecnie swoją siedzibę ma Bałtycki Dom Kultury. Nie bez przyczyny przed jego frontem umieszczono rzeźbę Trzy Gracje - patronki piękna, rozumu i sztuk pięknych. Wędrując szlakiem szachulcowych domów, dotrzecie do charakterystycznej kamieniczki z wieżyczką. Tuż za nią mieści się Cafe Mistral, słynna Manufaktura Krówki Usteckiej. Łatwo ją znaleźć, ponieważ fronton budynku zdobi kolejny okazały mural. Ten punkt zwiedzania na pewno szczególnie przypadnie do gustu wszystkim łasuchom. Można tu skosztować krówek o różnych smakach i wielu gatunków ciastek. Za budynkiem kawiarni stoi dwumetrowy pomnik Rybaka Mistrala, który „chętnie pozuje” do zdjęć z dziećmi. Skoro już jesteśmy przy temacie jedzenia, to wpadnijcie jeszcze do nieodległego Muzeum Chleba. Dzieci chętnie obejrzą stare urządzenia do zarabiania ciasta chlebowego, szafki chłodnicze działające bez prądu, maszyny stosowane w piekarnictwie, automat do sprzedaży cukierków, książki, pocztówki znaczki i wiele innych spośród dwóch tysięcy zgromadzonych eksponatów.

Słodkości z Manufaktury Krówki Usteckiej

Źródło zdjęcia: http://krowkaustecka.pl/

Kontynuując spacer w kierunku portu skręćcie w lewo przed pensjonatem Fishermans House, a natkniecie się na budynek z czerwonej cegły z charakterystycznymi szerokimi wrotami. To Czerwona Szopa, dawna baza ratowników. Na jednej z jej ścian widoczny jest stary herb Ustki. Po jego obejrzeniu wróćcie na ulicę Marynarki Polskiej. Dojdziecie nią do Parku Jana Pawła II zwanego potocznie Zaułkiem Kapitańskim. Niegdyś mieścił się tutaj kościół, którego wieża służyła jako latarnia morska. Niestety, ze względu na niewielkie rozmiary, które nie były w stanie sprostać potrzebom miasta, został rozebrany. Wiele jego elementów przeniesiono do zbudowanego w końcu XIX w. Kościoła p.w. Najświętszego Zbawiciela.

Niespiesznym krokiem docieracie do nabrzeża portowego. Tutaj, między Kapitanatem Portu a latarnią morską stoi pomnik „Ludziom Morza”. Na monumencie uwieczniono matkę oczekującą na powrót syna z morza. Otaczają ją cztery tablice przedstawiające pracę żeglarzy i rybaków. Przed pomnikiem umieszczono dwa koła sterowe oraz kotwicę. Obowiązkowo należy tu przystanąć, alby Wasze pociechy mogły stanąć za sterami i wcielić się w rolę kapitanów. A i pamiątkowa fotka będzie konieczna.

Teraz przyjdzie Wam podjąć trudną decyzję. Musicie dokonać wyboru kierunku zwiedzania: czy pójdziecie wzdłuż wschodniego falochronu, żeby przywitać się z Syrenką, czy korzystając z kładki obrotowej dla pieszych, przemieścicie się do zachodniej części miasta, aby zwiedzić Bunkry Blüchera. A może wybierzecie spacer Promenadą Nadmorską? Najlepiej wszystko po kolei. Najpierw obowiązkowo Latarnia Morska. Ten niewysoki obiekt ma niezwykle interesujący kształt. Składa się z ośmiokątnej wieży i przylegającego doń budynku latarników. Ozdobę stanowią liczne gzymsiki, daszki i okna różnych rozmiarów, a ciekawostką jest wystawa prezentująca złoto Bałtyku-bursztyn. Na szczyt prowadzi 68 betonowych i metalowych schodków. Dla dzieci to żaden wysiłek!

Ciekawa atrakcja w Ustce - Latarnia Morska

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/LatarniaMorskaUstka/

Po wyjściu z latarni i obowiązkowym spacerze kamiennym molem ku pomnikowi Syrenki wróćcie do ruchomej kładki, aby po zachodniej stronie Ustki zwiedzić wojskową atrakcję - poniemieckie Bunkry Blüchera. Odrestaurowany obiekt można zwiedzać samodzielnie lub w towarzystwie przebranego w historyczny kostium przewodnika, który nie tylko opowie o bunkrach, ale również udzieli wyczerpujących odpowiedzi na pytania małych turystów. Zwiedzanie fortyfikacji będzie zarówno dla dzieci jak i dorosłych intrygującą ciekawostką i niecodzienną lekcją historii.

Odwiedzamy poniemieckie Bunkry Blüchera

Źródło zdjęcia: http://bunkryustka.pl/

W pobliżu latarni można jeszcze obejrzeć historyczny spichlerz, w którym obecnie mieści się Bałtycka Galeria Sztuki. To z jej inicjatywy powstały w 2017r. pierwsze usteckie murale nadające ulicy Zaruskiego miano „malowniczej”. Tuż za zakrętem, przy ul. Beniowskiego mieszczą się Usteckie Łazienki – dziś stylowy budynek zakładu przyrodoleczniczego zbudowany w miejscu pierwszych łazienek parowych z 1877 roku.
Po zachodniej stronie portu natkniecie się na magazyn spirytusu – ceglany budynek z XIX wieku, w którym jednorazowo można było pomieścić 2,5 mln litrów alkoholu.

Wizyta w  Bałtyckiej Galerii Sztuki w Ustce

Źródło zdjęcia: https://bgsw.pl/o-nas/centrum-aktywnosci-tworczej-w-ustce/

Wreszcie przyszła pora na przechadzkę Promenadą Nadmorską, ciągnącą się wzdłuż pięknej, piaszczystej plaży. Spacerując tędy, można podziwiać Bałtyk, wdychać jod i chłodzić się ożywczą bryzą morską. Przy promenadzie znajduje się bogata baza gastronomiczna. Przytulne kafejki zapraszają w swoje progi i oferują pyszne specjały. Jeśli idziecie z dziećmi, musicie się liczyć z wydatkami, bo liczne stoiska i stragany kuszą pamiątkami i rozmaitymi bibelotami. W trakcie spaceru warto czasem zejść z promenady i zwiedzić ciekawe obiekty znajdujące się nieopodal. Np. niedaleko, w głębi schronu przeciwlotniczego działa od kwietnia do końca października Muzeum Mineralogiczne. Wśród eksponatów uwagę przykuwa największy polski kryształ i skamieniałości liczące 400 mln lat. Najmłodszych turystów wprawi w zachwyt odlew szkieletu dinozaura. Zwiedzanie tego miejsca to ciekawa lekcja przyrody nie tylko dla dzieci.

W Parku Nadmorskim Ustki przylegającym do promenady natkniecie się na dwa pomniki. Pierwszy z nich to pomnik Chopina dłuta Ludwiki Nitschowej (autorki warszawskiej Syrenki), a drugi Umierającego Wojownika z herbem Ustki na tarczy i napisem na cokole” Bezimiennym bohaterom wojen światowych”.

Kolejnym ciekawym obiektem jest Ławeczka Ireny Kwiatkowskiej. Tutaj każdy turysta, stary czy młody obowiązkowo przysiada, by zrobić sobie fotkę ze znakomitą aktorką. I jeszcze jedna ławeczka, tym razem multimedialna, ufundowana przez Rozgłośnię Radiową RMF FM. Ma 3 m długości i 1,5 m wysokości. Można na niej, jak na cymbałkach, odegrać sygnał radia RMF.

O ile spacer szlakiem usteckich zabytków nie był zbyt kosztowny i do perfekcji opanowaliście umiejętność omijania wszystkich min w postaci straganów, bujaków, automatów do gry itp. wyłudzaczy pieniędzy, to niestety tę część programu macie już definitywnie za sobą.

 

Czas na nadszarpnięcie wakacyjnego budżetu, czyli „obowiązkowe” atrakcje w Ustce

Na samym końcu Promenady, w odległości 50 m od morza, pośród przepięknych sosen znajdziecie Park linowy „Na Wydmie”. Stworzony przez miłośników mocnych wrażeń dostarczy zarówno pociechom jak i ich rodzicom wielu emocji i ruchu na świeżym powietrzu. Sześćdziesiąt atrakcji rozmieszonych na 4 trasach to nie lada wyzwanie dla pasjonatów sportów ekstremalnych. Wybór trasy zależy od indywidualnych możliwości uczestników.

Zabawa w Parku Linowym "Na Wydmie"

Źródło zdjęcia: http://www.park-linowy.ustka.pl/

Ustka często określana jest mianem letniej stolicy Polski. Być może mają na to wpływ liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych funkcjonujące tu w okresie wakacyjnym. Należy do nich Motylarnia, która mieści się przy Nadmorskiej Promenadzie. Kraina tropików i egzotyki zaprasza całe rodziny do obejrzenia z bliska motyli i gadów. Z kolei miłośnikom fotografowania polecamy Muzeum Figur Woskowych. Można sobie tutaj zrobić fotkę z Harrym Potterem, Angeliną Jolie, Shrekiem, czy jedną z pięćdziesięciu znajdujących się tutaj postaci. Dodatkową atrakcją jest gabinet krzywych luster. Które dziecko nie wybuchnie śmiechem na widok swojej zabawnie zdeformowanej postaci. Najwięcej emocji wzbudza jednak kajuta Kapitana Jacka Sparrowa, w której spaceruje się… do góry nogami.

Oglądamy motyle w Motylarni

Źródło zdjęcia: https://pl-pl.facebook.com/Motylarniaustka

 

Dom Strachu w Muzeum Figur Woskowych

Źródło zdjęcia: https://woskowe.ustka.pl/

Przy promenadzie działa również letnie kino 7D. Niecodzienny seans oprócz trójwymiarowego obrazu dostarcza również szeregu doznań oddziałujących na inne zmysły. Widz odczuwa zapach, powiew powietrza, temperaturę, wibracje, zmiany pozycji, dotyk. Dla wielu młodych odbiorców to miejsce będzie spełnieniem marzeń o zatraceniu się w świecie filmowej fantazji.

Obowiązkowa wizyta w Kinie 7D

Źródło zdjęcia: http://www.kino7dmax.pl/pl/ustka

Jeszcze dobrze nie ochłonęliście po kinowych doznaniach, a tu na horyzoncie pojawia się kolejna pokusa - tor gokartowy. Dzieciaki już przebierają nogami, aby zasiąść za kierownicą i ścigać się z rówieśnikami. Jesteście w stanie im odmówić?!

Kolejną rodzinną atrakcją jest rejs po Bałtyku statkiem stylizowanym na XVII-wieczny galeon. Podczas morskiej przygody w pirackim stylu, trwającej ok. 40 min., można wejść na mostek i zrobić sobie zdjęcie z samym kapitanem, posterować statkiem, albo zdobyć certyfikat pirata. W sezonie letnim odbywają się także romantyczne rejsy o zachodzie słońca. Piękne widoki, szum morza, niewiarygodne opowieści kapitana, mewy, przed którymi trzeba chować jedzenie, bo gotowe są nam w locie wyszarpnąć smakołyk z dłoni, to wszystko stanowi źródło niezapomnianych wspomnień z wakacji.

Rejs Galeonem po Bałtyku z dziećmi

Źródło zdjęcia: http://galeony.pl/ustka--2

Jeszcze MegaLandia, co prawda już nie bezpośrednio w mieście, ale w Przewłoce, dosłownie rzut beretem od Ustki. Spokojnie dojdziecie tam spacerkiem nawet z dziećmi. Zaczarowana Kraina, wyposażona w przedmioty niespotykanej wielkości, magiczne tablice z iluzjami, gry, z których Wasze dzieci mogą skorzystać bez wnoszenia dodatkowej opłaty, wielkie klocki, dmuchańce, strefę relaksu z hamakami, plażę z zabawkami dla dzieci i leżakami. Wszystko w cenie biletu wstępu. W wybrane dni obejrzycie w MegaLandii występy magików, pokazy cyrkowo- iluzjonistyczne, balonowe show, spektakl pt "Marzenie" albo weźmiecie udział innych zabawach animacyjnych lub warsztatach. Wykaz aktualnych imprez znajdziecie w kalendarium MegaLandii.

Atrakcje w woj. pomorskim - MegaLandia

Źródło zdjęcia: https://megalandia.pl/

 

Jeszcze kilka fajnych miejsc w okolicy

Skoro już dotarliście do Przewłoki, to nic nie stoi na przeszkodzie, byście pojechali dalej w kierunku wschodnim. Między Ustką a Łebą na terenie Słowińskiego Parku Narodowego przycupnęła niewielka wieś Kluki. Tutaj czas się zatrzymał. Dowodem jest Skansen – Muzeum Wsi Słowińskiej. Dla dzieci to żywa lekcja historii - możliwość zobaczenia, jak żyli i pracowali pradziadowie. W pobliżu natraficie na dwa ciekawe punkty widokowe: wieżę na wzgórzu Rywokół i Latarnię Morską w Czołpinie.

Kluki - zwiedzanie Muzeum Wsi Słowińskiej

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/mws.kluki/

Zatoczcie koło i przez Krainę w Kratę, o której już wspominaliśmy, udajcie się w kierunku Słupska. Ale, ale! A gdzie Dolina Charlotty?! Dzieci by Wam nigdy nie wybaczyły, gdybyście pominęli ten urokliwy kompleks turystyczno-wypoczynkowy, który oferuje Zoo z Krainą Bajek, Wodne Zoo Safari, Fokarium, Motylarnię, kajaki i rowery wodne, wędkowanie, przejażdżki konne, place zabaw i boiska, bilard, kręgle i dmuchańce, pobyt w oryginalnych jurtach mongolskich… Tyle tu atrakcji, że chyba w jeden dzień nie jesteście w stanie ze wszystkich skorzystać. A może zamieszkacie kilka dni w oferowanym tu domku na drzewie? Takiej frajdy chyba jeszcze nie doświadczaliście!

Odwiedzamy z maluchami Krainę w Kratę

Źródło zdjęcia: https://swolowo.pl/kraina-w-krate

 

Atrakcje w Dolinie Charlotty - Fokarium

Źródło zdjęcia: https://www.dolinacharlotty.pl/atrakcje

Gdyby pogoda Wam nie sprzyjała, czego absolutnie nie życzymy, zajrzyjcie do Parku Wodnego w Redzikowie.

Słupska chyba nikomu nie trzeba rekomendować. Uwagę turystów przykuwają gotyckie kościoły, jeden z krzywą wieżą, średniowieczne mury obronne z bramami i Basztą Czarownic, Zamek Książąt Pomorskich, gdzie znajduje się Muzeum Pomorza Środkowego. Można tam obejrzeć największą na świecie wystawę prac Witkacego. Do zwiedzania miasta zachęca Słupski Bursztynowy Niedźwiadek Szczęścia, jako że w tym grodzie powstał jeden z pierwszych cechów bursztynniczych, którego tradycję kultywują znakomicie wyposażone galerie bursztynowe.

Słupsk - Muzeum Pomorza Środkowego z rodziną

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/muzeumslupsk/

Powrót na nadmorską plażę zaplanujcie od strony zachodniej w Jarosławcu. To też ciekawa, pełna atrakcji turystycznych wieś. Po drodze na pewno uda Wam się jeszcze zobaczyć Galerię Rybacką w Jezierzanach z biegnącym obok Szlakiem Dużych Ryb.

Zwiedzamy Galerię Rybacką w Jezierzanach
Rodzinny spacer Szlakiem Dużych Ryb

Źródło zdjęć: http://galeriarybacka.info/

Pewnie zapytacie, czy to już wszystko. Na pewno nie. I chociaż od ilości i różnorodności aż kręci się w głowie, to na pewno nie udało się nam wyczerpać tematu. Władze Pomorza dokładają wszelkich starań, aby uatrakcyjniać ofertę i przyciągać coraz liczniejsze rzesze turystów. Wszystkim, którzy nie chcą ograniczać wypoczynku do bezczynnego leżenia na piasku, polecamy piesze i rowerowe wycieczki w poszukiwaniu znanych i mniej znanych, ale równie atrakcyjnych miejsc. Sporo miejscowości leżących w pobliżu Ustki jest wartych obejrzenia. Część wymieniliśmy, a inne spróbujcie odkryć sami. Powodzenia!

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi