Dolina Skrzatów - Park Skrzacich Opowieści

Dolina Skrzatów

Leśna dolina dobroci, miłości i wzajemnego szacunku 

Gdyby królewna Śnieżka mogła wybierać, z pewnością nie zamieszkałaby w ciemnym lesie. Zabrałaby 7 Krasnoludków, z którymi współdzieliła leśną chatkę, bo przecież to dobre chłopaki, choć nieco dziwne i kiepsko ogarnięte w kwestii prowadzenia domu i przeniosłaby się w zupełnie inne miejsce, do Krainy Skrzatów. I tak żyłaby sobie w towarzystwie swojej wesołej siódemki i ponad 100 małych brodaczy w czerwonych czapeczkach ciesząc się bogactwem otaczającej fauny i flory. Nie obawiałaby się złej czarownicy, a dni pewnie mijałyby jej sielsko w atmosferze miłości, wzajemnego szacunku i w harmonii z przyrodą. Ale... Królewna Śnieżka to dziewczyna z zupełnie innej bajki. I podobno znalazła już swojego księcia, więc i z lasu pewnie się wyprowadziła.

Bajka, do której możecie zabrać swoje dzieciaki, znajduje się wśród pełnych życia lasów (już nie tak ponurych, jak ten, w którym mieszkała Śnieżka), w których mieszkają sarny, jelenie, dziki, a nawet... Skrzaty. Te ostatnie w małej wsi Chociszew niedaleko Parzęczewa zbudowały wioskę, nazywając ją swoja Doliną Skrzatów. I rzecz jasna zapraszają w odwiedziny. Bliżej macie tu z Łodzi, ale z Warszawy droga też mija całkiem sprawnie. Bliskość celu zasygnalizują Wam znaki drogowe przedstawiające Skrzata.

Czego możecie spodziewać się po przybyciu na miejsce? Przekraczając bramę Doliny Skrzatów, przeniesiecie się w niesamowity świat dziecięcych marzeń, który wygląda jak wyjęty z najpiękniejszej baśni. Ale to już wiecie, bo wcześniej była o tym mowa.

Plan osady wyznaczają maleńkie uliczki, przy których stoją urocze chatki. Nie brakuje grot, ziemianek, tajemniczych przejść i mostków. Wszędzie widać przedmioty, z których w codziennym życiu korzystają Skrzaty. Zaglądając do wnętrza domków, dostrzeżecie kręcone schody, kuchenny piec, naczynia, zapasy trzymane na strychu, a nawet obrazki na ścianach, dzięki którym poznacie artystyczne upodobania małych brodaczy.

Zgodnie z tutejszą maksymą życia w zgodzie z naturą, skrzacia architektura powstała przy użyciu budulców naturalnego pochodzenia. Domki skonstruowane z drewna, patyków, kawałków kory, gliny, kamieni, mchu i co tam jeszcze natura dała, doskonale wpisują się w aktualny światowy trend budownictwa ekologicznego. Tylko że w skali mikro. Można by powiedzieć, że wioska wyrasta tu z ziemi, jak drzewa w kontekście, których wygląda po prostu magicznie. W małych przydomowych ogródkach rosną zioła i kwiaty, a na wietrze powiewa pranie rozwieszone na sznurku i przypięte mikroskopijnymi klamerkami. Ten sielski obrazek uzupełniają Skrzaty ubrane w ręcznie szyte kaftaniki, wełniane skarpety i czerwone czapeczki będące ich znakiem rozpoznawczym.

Park Skrzacich Opowieści - wycieczka z dzieckiem
Atrakcja dla dzieci w woj. łódzkim - Dolina Skrzatów

Źródło zdjęć: www.dolinaskrzatow.wordpress.com 

Skrzaci świat prezentuje się niesamowicie. Przed zachwytem próżno się bronić, bo to miejsce robi wrażenie tak na dzieciach, jak i na dorosłych. Bądźcie jednak ostrożni i patrzcie pod nogi, by nie rozdeptać mieszkańców Doliny, którzy krzątają się to tu, to tam.

O tym, co robią Skrzaty, jak wygląda ich życie i w ogóle skąd się wzięły dowiecie się od Skrzatologa, człowieka zakręconego na punkcie skrzatów, tak bardzo, że nie mówi o nich inaczej, jak tylko serio i zawsze na poważnie. Wierzy on w istnienie tych małych istot, a swoimi opowieściami tak bardzo zagłębi Was w ich życie, że sami zechcecie podążać ich śladami i zaczniecie wierzyć, że są wśród nas. Nie tylko w tej Dolinie.

A wiecie skąd pomysł na to niezwykłe miejsce? Jesteście ciekawi?

Dolina Skrzatów powstała w głowie jej założyciela wiele lat temu, kiedy był jeszcze dzieckiem. Wtedy on sam jeszcze nie wiedział, że wspólne szukanie z dziadkiem śladów skrzatów w lesie sprawi, że w jego głowie zacznie kiełkować miłość do tych małych stworzeń i chęć zmaterializowania ich świata w postaci najprawdziwszej Doliny Skrzatów. Kilka lat temu się udało i Skrzaty nie mieszkają już tylko w jego wyobraźni. Pytajcie więc o wszystko, co tylko chcielibyście o nich wiedzieć. Skrzatolog jest ich wiernym przyjacielem i ekspertem, który zna je lepiej niż ktokolwiek inny. Dowiecie się od niego m.in., że Skrzaty to istoty długowieczne, które głagolicą, czyli najstarszym pismem słowiańskim spisują swoje biografie. A jest co pisać, bo ich ponad czterystuletnie życie pełne jest przygód i mądrości. Z ksiąg wyczytacie, że u schyłku swego życia każdy Skrzat wyrusza w podróż na "górę cieni". Żaden nie wie gdzie owa góra jest, lecz każdy do niej dociera. Chcecie wiedzieć co potem się z nimi dzieje? Czy wracają? A może znikają na zawsze? Posłuchajcie opowieści Skrzatologa.


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Obok spotkań ze Skrzatologiem, na terenie wioski odbywają się również warsztaty przyrodnicze, które rozbudzają w małych uczestnikach ciekawość świata i pomagają go lepiej zrozumieć. Pokazują piękno przyrody i uczą szacunku do wszystkich dzieci Matki Natury.

Animatorzy kształtują proekologiczne postawy i zwracają uwagę na konieczność troski o naszą planetę oraz przekonują o potrzebie dzielenia się z innymi wszystkim tym, czego mamy w nadmiarze. W czasie takich warsztatów dzieci dowiedzą się jak zbudować płotek z klonowych łodyg, jak wykorzystać sok jaskółczego ziela do malowania, a nawet jak własnoręcznie wykonać starosłowiańską lalkę zwaną motanką. Spotkania odbywają się na leśnej planie i stanowią świetne połączenie wiedzy z dziedziny przyrody z zajęciami artystycznymi, które przecież większość dzieci uwielbia.

Park Skrzacich Opowieści - wycieczka z maluchem
dolina-skrzatow-ciekawe-miejsce-na-weekend-z-dziecmi.jpg
Odwiedzamy z dzieckiem Dolinę Skrzatów w woj. łódzkim
Źródło zdjęć: www.facebook.com/Dolinaskrzatow 

Kiedyś Skrzaty były obecne w tradycji i filozofii słowiańskich plemion. Rozprawiały o nich wiedźmy, ale te spalono na stosie. Tak przynajmniej się mówi. Na szczęście pamięć o Skrzatach przetrwała, a florentynowska wioseczka jest najlepszym dowodem na ich istnienie.

Dolina Skrzatów to miejsce, w którym czas nie tylko się zatrzymuje, on potrafi się tu nawet cofnąć. Rodzice, jeśli tylko dacie się porwać opowieściom gospodarza, być może wrócicie do czasów swojego dzieciństwa, czasów, w których łatwiej było wierzyć w dobro, miłość i magiczne stworzenia, których obecność tym bardziej przestajemy dostrzegać, im więcej lat nam przybywa. W sielskiej krainie, która udowadnia, że można żyć w zgodzie z naturą, odpoczniecie od wielkomiejskiego zgiełku i nadmiaru bodźców, a Wasze dzieci z pewnością przeżyją niesamowitą, oderwaną od rzeczywistości przygodę, o której z sentymentem będą wspominać własnym dzieciom, a może nawet i wnukom. Przekonają się tu, że dzięki pasji dziecięce marzenia można urzeczywistnić nawet w dorosłości, nawet wtedy, gdy tak jak w przypadku Skrzatologa nikt nie będzie wierzył w ich pomysł i jego powodzenie. Kto wie, być może nawiążą tu również znajomości, które zaowocują przyjaźnią na całe życie?

Dolinę Skrzatów w Chociszewie możecie odwiedzić w każdy weekend o pełnych godzinach. Od godz. 11:00 do godz.15:00 Skrzatolog snuje swą opowieść używając takich słów i środków ekspresji, by zrozumieli go najmłodsi Goście Doliny Skrzatów. Opowieść dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych przypada na spotkanie o godz. 16:00. Wstęp na teren atrakcji jest płatny. Większe rodziny mogą liczyć na atrakcyjne zniżki.

Więcej informacji: Dolina Skrzatów 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.