Historyland

Historyland czy raczej typowe atrakcje turystyczne, czyli... co warto zwiedzić z dzieckiem w Krakowie. Cz. I


Skuszeni pozytywnymi opiniami, na które natrafiliśmy w sieci, postanowiliśmy jako pierwszą atrakcję Krakowa wziąć na tapetę Historyland. Byliśmy niemal pewni, że miejsce to wyrwie naszego Dziedzica z przysłowiowych butów.

Czy tak było?? Czy stworzenie takiego miejsca, jak Historyland, było strzałem w dziesiątkę?? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie na końcu wpisu, w moim podsumowaniu. Ale nim do niego przejdziecie, zapraszam na naszą wędrówkę po Historyland.

HIstoryland z dzieckiem

Historia Polski - wystawa LEGO


To niezwykłe miejsce powstało z zamiłowania do historii i klocków LEGO i tę miłość wyczuwa się na każdym kroku. A jeśli mowa o historii, to przy pomocy makiet, multimediów oraz interaktywnych atrakcji opowiedziane są tu najważniejsze wydarzenia dotyczące naszego kraju. Należą do nich:


Osada w Biskupinie

Historyland w Krakowie

Do jej budowy wykorzystano 190 000 klocków, a sama budowa trwała 7 miesięcy.


Drzwi Gnieźnieńskie

I tu musicie uwierzyć mi na słowo (ponieważ w całym tym początkowym zachwycie, nie zdążyliśmy uwiecznić ich na fotografii) - drzwi są wyświetlane w skali 1:1 na wielkiej płachcie materiału. Nie wywarło to na nas zbyt wielkiego wrażenia, wręcz stanowiło spore rozczarowanie.


Bitwa pod Grunwaldem, rozegrana 15 lipca 1410 r.

Nauka historii na wystawie Lego

Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem z klocków LEGO


Tutaj najlepiej widać, jakich rozmiarów jest makieta. Po prawej stronie rozmieszczone zostały wojska polskie, po lewej zaś wrogie siły zakonu krzyżackiego. Robi wrażenie. Prawda?

Nauka i zwiedzanie w Krakowie

Makieta bitwy

Makieta bitwy


W tle wyświetlany jest krótki film, opisujący najważniejsze fakty z Bitwy pod Grunwaldem.

Plan całego obozowiska

Obozowisko wojsk 


Do budowy makiety wykorzystano 12 020 koni (sprowadzane z całego świata przez okres 3 lat, w tym z Meksyku i Australii) oraz 141 chorągwi, a sama makieta zajmuje 200 m2.

Wyprawa w głąb historii


Bitwa pod Oliwą

Bitwa pod Oliwą z klocków LEGO

Bitwa pod Oliwą


Fajny efekt dawało zapalanie i gaśnięcie świateł/latarni na okrętach.

Elementy makiety atrakcyjne dla dzieci
Ruchome detale makiety

Interaktywne elementy makiety


Wprawienie w ruch koła sterowego statku wywoływało podmuchy wiatru (czuć je było dzięki zamontowanemu wentylatorowi), dzięki czemu mogliśmy „wytwarzać” fale ma morzu.

Czytamy o historii Polski

Multimedialna książka


Stanowisko z multimedialną książką stanowiło spore uzupełnienie wiedzy na temat danej makiety. Tutaj wspomniana „Bitwa pod Oliwą”. Książka zawiera, prócz wydarzeń historycznych, wiele ciekawostek.

Elementy naukowe

Dodatek do makiety


Ta forma uzupełnienia wiedzy, zdecydowanie skierowana jest do dzieci umiejących już płynnie czytać.


Klasztor na Jasnej Górze

Jasna Góra w Historylandzie

Rekonstrukcja zabytków


Do stworzenia tej makiety użyto 270 000 klocków, a sama makieta w dalszym ciągu jest w fazie rozbudowy. Docelowo będzie się składała z 300 000 klocków.

Historia Polski dla dzieci
"Wyprawy historyczne" po Polsce

Makieta klasztoru


Twórcom makiety udało się nawet odwzorować pęknięcie w murze, jakie powstało po uderzeniach kul ze szwedzkiej kolubryny.

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


Bitwa o Monte Cassino oraz atak na klasztor

Monte Cassino w Historylandzie

Makieta Monte Cassino


Polski Cmentarz wojenny na Monte Cassino, na którym spoczywa 1054 lub 1072 poległych żołnierzy. Jego centralnym punktem jest grób Gen. Władysława Andersa, a sam cmentarz zbudowano w najbardziej wymownym miejscu tj. w „Dolinie Śmierci”

Monte Cassino - Historyland


Niezwykle piękny jest widok zmieniających się świateł i moment zapalania się zniczy na grobach poległych żołnierzy. Noooooo i te symboliczne maki, które rozkwitły na zbombardowanych wzgórzach, przesiąkniętych krwią polskich żołnierzy.

Robiące wrażenie elementy świetlne

Efekty świetlne


Atak na klasztor benedyktynów na Monte Cassino to jedno z najważniejszych zwycięstw Polaków w II wojnie światowej.


Obrona Westerplatte

Rekonstrukcja statku z klocków LEGO


Z kolei ta makieta wyposażona została w czujnik ruchu sterowania światłem. Ale bez pomocy kuratorów wystawy można się nieźle zamotać i stracić całą frajdę z zabawy.

Krakowskie wyprawy z dziećmi


Stocznia Gdańska

"Wyprawa" do Gdańska

Stocznia w Gdańsku

Wielka szkoda, że wszystkie te, pracujące w stoczni żurawie, nie były ruchome.

Elementy Stoczni Gdańskiej

|

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦Katedra Wawelska

"Zwiedzanie" Krakowa

Makieta Wawelskiej Katedry


Wzorem poprzednich makiet, tak i tutaj w tle wyświetlany jest film… Atak na katedrę ziejącego ogniem smoka wink.

Dopracowane szczegóły krakowskich zabytków

Katedra Wawelska z klocków LEGO


I tutaj ciekawostka… kostka brukowa otaczająca katedrę to prawdziwy kamień – granit.


Rynek Główny (Sukiennice, Wieża ratuszowa, Kościół Mariacki)

Główny rynek krakowski


Muszę przyznać, że ogromna robotę robi światło. Efekt dnia i nocy rzuca inne spojrzenie na budynek. Tutaj dodatkowo pojawiają się płomienie trawiące Sukiennice, upamiętniające pożar Karkowa, jaki miał miejsce w roku 1850.

Podróż do małopolskich budowli


Koniec naszej wycieczki


I właśnie w tym miejscu przechodzimy do podsumowania naszej wycieczki i do wszystkich „ale”, jakie w czasie jej trwania się pojawiły. A trochę ich było.

Noooo więc, czy stworzenie takiego miejsca, jak Historyland, było strzałem w dziesiątkę? Czy w dziesiątkę, to byłbym ostrożny, ale wystawa była dość ciekawa. Młodego z butów oczywiście wyrwały klocki LEGO i zbudowane z nich wielkie budowle, ale prawdziwą petardą okazał się konkurs i cała ta zabawa z nim związana.

Dla drugoklasisty, który nie ma jeszcze w szkole lekcji historii, przedstawione wydarzenie historyczne były mało atrakcyjne. Nawet przy naszym zaangażowaniu, tj. próbie naświetlenia poszczególnych wydarzeń, przez twarz nie przemknął najmniejszy cień zainteresowania dalszą historią. Ale w pełni to rozumiemy, ponieważ sami nie mamy takich zainteresowań.

Czy jest coś, czego nam brakowało? Tak. Brakowało nam czynnego udziału „kuratorów” wystawy. Co prawda przy poszczególnych makietach kręciły się pracownice wystawy, ale miałem wrażenie, że raczej były one od pilnowania, aby nikt nie ośmielił się dotknąć makiet, aniżeli od oprowadzania i przybliżenia historii. Tej opieki i zaangażowania zabrakło mi również przy obsłudze np. czujnika ruchu sterowania światłem przy makiecie dot. Obrony Westerplatte, czy też przy sterze do zmiany pogody na ekranie (makieta Bitwy pod Oliwą), przez co poruszaliśmy się tam trochę po omacku.

Gogle wirtualnej rzeczywistości – zabrakło mi głosu w tle objaśniającego, gdzie się znajduję. Z racji tego, że stanowisko z goglami znajdowało się tuż przy makiecie przedstawiającej Klasztor na Jasnej Górze, można się było domyślić, że nasza podróż odbywać się będzie właśnie nad tymże klasztorem. Śmiem twierdzić natomiast, że dziecko już takich wniosków nie wysnuje. No i obraz mógłby być bardziej ostry i nasycony kolorami. Czyli coś, co miało wywołać efekt WOW, pozostawiło niedosyt. I to spory.

Duży plus za to, że organizatorzy wystawy pomyśleli o dodatkowej atrakcji dla dzieci, a mianowicie o konkursie „zostań odkrywcą historii". Zabawa polegała między innymi na odnalezieniu trzech sekretnych baz z pieczątkami, na których wybite były jedne z najważniejszych historycznych dat oraz odgadnięcie, co one oznaczają. Mam nadzieję, że ten element zabawy na stałe zagości w Historyland i nie była to jednorazowa akcja.

Dodatkowa gra historyczna

Pieczątki do zbierania


Pod pieczątką należy wpisać wydarzenie historyczne, odpowiadające wybitej dacie.

Kolejnym zadaniem, które niewątpliwie sprawiło najwięcej frajdy (i nie tylko młodemu wink. ) było odnalezienie 10 figurek, które w żaden sposób nie były powiązane z wydarzeniami przedstawionymi na poszczególnych makietach. Powiedzieć, że były z innej bajki, to tak jakby nic nie powiedzieć wink.

Atrakcja dla dzieci - znajdź figurkę

Dodatkowe atrakcje


I to jest to, o czym wcześniej pisałem. Coś, co sprawiło największą frajdę i niemałe zamieszanie wśród odwiedzających wystawę dzieciaków winkKażdy (bez wyjątku) wytężał swój wzrok do granic możliwości.

Szczegóły każdej makiety w Historylandzie

Szczegółowe elementy makiet


Żeby nie być gołosłownym, poniżej pokażę Wam jedną z takich zagadek. Przy okazji pozwolę sobie na małą podpowiedź.

Humorystyczny element dla spostrzegawczych dzieci

Zagadkowy element 


Przyznacie, nieźle się ukryła wink.


Na terenie wystawy znajduje się szatnia, sklep z klockami LEGO, kącik dla najmłodszych oraz dla nieco starszych – kawiarnia. Niestety na temat kącika oraz kawiarni nie mogę się wypowiedzieć, z prostego powodu - byliśmy na dwie godziny przed zamknięciem i cały ten czas spędziliśmy na zabawie i zwiedzaniu.

Czy odwiedzimy Historyland ponownie? Myślę, że tak. Ale tym razem, do wizyty tej lepiej się przygotujemy. Mamy wystarczająco dużo czasu, aby odkurzyć swoją wiedzę na temat przedstawionych tam wydarzeń i w interesujący sposób przedstawić je Dziedzicowi swemu.


Życzę Wam udanej zabawy.

TomekAutor tekstu i zdjęć: Tomasz Zaleski

UWAGA! POWYŻSZA RELACJA DOTYCZY HISTORYLANDU W KRAKOWIE. OBECNIE HISTORYLAND ZMIENIŁ SWOJĄ SIEDZIBĘ I ZNAJDUJE SIĘ W POZNANIU.

Adres:
Historyland, Międzynarodowe Targi Poznańskie, HALA 3 A
ul. Głogowska 14 (wejście od Bukowskiej)
60-734, POZNAŃ

adres strony internetowej:
www.historyland.pl 


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<


Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi