Ogrodzieniec z dziećmi

Wyprawy bliskie – Ogrodzieniec

Czasami to, co bliskie długo pozostaje nieznane. Tak właśnie było z naszą rodziną i Ogrodzieńcem. Owszem, słyszeliśmy o tym, że w ostatnich latach wiele się tam zmieniło, nigdy jednak nie było okazji aby na własne oczy zobaczyć ten zamek i towarzyszące mu atrakcje.

Nadszedł jednak dzień, kiedy to miało się zmienić. W niedzielę rano spakowaliśmy się do samochodu i ruszyliśmy w kierunku zamku w Ogrodzieńcu. Droga nie była daleka – wiodła od Katowic, przez Zawiercie, okoliczne wioski aż do samego zamku. I tu czekało nas pierwsze miłe zdziwienie. Droga samochodowa od strony Śląska jest świetnie oznaczona, jazda była zatem bardzo sprawna. Wzdłuż drogi często są oznaczenia kierujące na sam Ogrodzieniec i lokalne atrakcje.

Zwiedzenia Ogrodzieńca rozpoczęliśmy od atrakcji towarzyszących. W ostatnim bowiem czasie Ogrodzieniec został rozbudowany.

Oprócz malowniczych i dobrze znanych ruin zamku znajduje się tam Park Rozrywki składający się z Parku Miniatur, Parku Rozrywki, Domu Legend i Strachów oraz Parku Doświadczeń Fizycznych.


My zwiedzenie rozpoczęliśmy zgodnie z układem kolejnych atrakcji – od Domu Legend i Strachów. Dom ten łączy w sobie elementy multimedialne z opowiadaniem mniej znanych lokalnych legend. W niektórych momentach Dom Legend i Strachów zaskakuje, w innych chwilach nieco straszy, z pewnością jest dobrą rozrywką. Istotą Domu Legend i Strachów jest wędrowanie po kolejnych komnatach, w których zapoznajemy się z treścią mało znanych legend i oglądamy na żywo multimedialne reprezentacje ich fragmentów. Jest to świetna atrakcja dla starszych dzieci przedszkolnych i dzieci nieco starszych.

Po zwiedzeniu Domu Legend i Strachów przyszła kolej na Park Miniatur. Park ten jest bardzo atrakcyjnym miejscem ponieważ odtworzono w nim z wielką precyzją wszystkie zamki ze Szlaku Orlich Gniazd oraz ważniejsze zamki małopolski. Każda miniatura jest dobrze opisana, każdemu opisowi towarzyszy ciekawostka lub legenda. Ważnym elementem Parku Miniatur jest plac zabaw z miejscem do odpoczynku. Plac zabaw urządzony jest w stylistyce zamkowej co przydaje mu atrakcyjności.

podrozowanie z dzieckiem

Park Miniatur

 
aktywne spedzanie czasu z dzieckiem

W Parku Miniatur

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


Po zwiedzeniu wszystkich miniatur przyszedł czas na Park Doświadczeń Fizycznych. Układ Parku jest taki, że dziecko ma możliwość wykonywania eksperymentów zapoznających z różnymi dziedzinami fizyki. Poznaje zatem praktyczne aspekty mechaniki, kinetyki, akustyki. Doświadczenia mogą być wykonywane niezależnie od wieku dziecka, każde dziecko począwszy od wieku przedszkolnego znajdzie tam dla siebie coś ciekawego.

wczasy z dziecmi

Poznajemy prawa fizyki


Po zwiedzeniu Parku Doświadczeń Fizycznych nadszedł czas na Park Rozrywki. Królują w nim wielkie dmuchańce, karuzela wiedeńska, rozbudowana konstrukcja do wspinaczki i mini park linowy. Park jest wspaniałą atrakcją dla dzieci niezależnie od wieku, jego zaletą jest bezpieczeństwo. Rodzice mają możliwość odpoczynku gdy dzieci szaleją na konstrukcjach lub skaczą na dmuchawcach.
 
 
 
Ogrodzieniec

Plac zabaw w Parku Miniatur


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 
wakacje z dzieckiem
Plac zabaw w Parku Miniatur


Po zabawie i szaleństwach w Parku Rozrywki przyszedł wreszcie czas na zwiedzenie ruin zamku w Ogrodzieńcu. Ruiny są olbrzymie i rozbudowane, a ich zwiedzenie zajmuje co najmniej 1,5 godziny. Atutem zamku są wystawy uzbrojenia oraz makiety komnat. Zwiedzanie zamku jest atrakcyjne dla starszych dzieci przedszkolnych i dzieci szkolnych. Mimo, że chodzenie po wielkiej liczbie schodów i zwiedzanie krętych korytarzu wymaga sporo wysiłku to wspaniałe widoki z zamku oraz ciekawy układ komnat wynagradzają wysiłek

Po zwiedzeniu zamku powróciliśmy jeszcze na chwilę do Parku Rozrywki. Dużym ułatwieniem jest fakt, że do Parku Rozrywki, Parku Doświadczeń Fizycznych i Parku Miniatur wstęp opłaca się jeden raz, następnie można z atrakcji korzystać przez cały dzień.
 
 
urlop z dzieckiem

Ruiny zamku
 

Po powtórnej zabawie w Parku Rozrywki i obiedzie zjedzonym w jednej z wielu znajdujących się tam barów rozpoczęliśmy drogę powrotną.

Krótkie podsumowanie:

- czas trwania wycieczki – 3-6 godzin
- stopień trudności – łatwy do umiarkowanego
- wyżywienie – możliwość zakupu posiłków w karczmach i barach koło zamku i Parku Rozrywki
- rodzaj atrakcji: rekreacja, zwiedzanie zabytków, nauka
- wiek dziecka, z którym byliśmy: prawie 7 lat


Ewa Bujoczek

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.