Na pograniczu województwa łódzkiego i wielkopolskiego
Czy wiecie, że w województwie wielkopolskim mamy wiele jezior w kolorze lazurowym i turkusowym? Są to osadniki po dawnych kopalniach. Chcieliśmy zobaczyć je na żywo - jedno z nich znajduje się koło Turka, drugie natomiast w Koninie.
Będąc na takiej wycieczce, grzechem byłoby nie zobaczyć pobliskich miejscowości.
Swoją podróż zaczęliśmy od UNIEJOWA w województwie łódzkim. Miasto słynie z term i wód termalnych. Jednak nie można zapomnieć o tym, że w Uniejowie znajduje się także zamek z XIV wieku oraz Kolegiata Wniebowzięcia NMP.
Zamek w Uniejowie wraz z gorącą fontanną
Kolegiata w Uniejowie
Kierując się z Uniejowa w stronę Turka, warto zatrzymać się w miejscowości GAJÓWKA (województwo wielkopolskie). Pośród lasów mieni się Lazurowe Jezioro. Piękny odcień wody i biel piasku powoduje, że można poczuć się niczym na Malediwach. W rzeczywistości jest to sztuczny zbiornik (osadnik), w którym elektrownia składuje popiół i żużel.
Kąpiel w jeziorze jest surowo wzbroniona, czemu trudno się dziwić. Jednakże warto je zobaczyć ze względu na rzadko spotykany odcień wody.
Osadnik Gajówka
TUREK to miasto, nad którym góruje neogotycki Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa z witrażami i polichromią Józefa Mehoffera.
Wnętrze Kościoła Najświętszego serca Pana Jezusa w Turku
W Turku zobaczyć można także spory, zadbany Rynek wraz z Ratuszem i kolorowymi kamieniczkami.
Rynek w Turku
W mieście stoi także kościół ewangelicki oraz podziwiać tu można 43 domy tkaczy, bowiem dawniej miasto było ważnym ośrodkiem przemysłu tekstylnego.
Wieś WYSZYNA kryje nad rozlewiskami rzeki Topiec ruiny dawnego renesansowego zamku. W sąsiedztwie ruin znajduje się Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny z 1728.
Ruiny zamku w Wyszynie
Uwielbiamy drewniane kościoły. Ich wnętrza są z reguły bogato zdobione i niepowtarzalne. Kiedy weszliśmy do środka, zatkało nas. Fantastyczne złocenia, niesamowite polichromie, freski- czegoś takiego jeszcze nie widzieliśmy!
Kościół w Wyszynie
Chcielibyśmy podziękować panu, który tego dnia wykonywał prace porządkowe w zakrystii. Dziękujemy za oprowadzenie nas po świątyni i odsłonięcie specjalnie dla nas cudownego obrazu z Bogarodzicą Czuwająca nad Dzieciątkiem. Jest to dzieło nieznanego artysty. Nie znana jest także dokładna data powstania obrazu, jednak szacuje się, że mógł to być przełom XVI i XVII wieku.
Dłuższą przerwę zrobiliśmy sobie w PARKU MAKIET „MIKROSKALA” w Koninie. Jest tam 50 makiet o różnej tematyce: świat filmu, nauka, historia, technika, makiety kolejowe. Niektóre makiety są interaktywne. Świetne miejsce nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.
Park Makiet Mikroskala
W KONINIE w niedalekiej odległości od Parku Makiet (niecałe 2 km), tuż obok bulwarów nadwarciańskich, znajduje się Park Miejski z mini ogrodem zoologicznym.
Mini ogród zoologiczny w Koninie
W mieście życie toczy się wokół Placu Wolności pełniącego funkcję rynku. To tutaj znajduje się słynny pomnik konia, otoczony zewsząd kolorowymi kamienicami. Jest tu kamienica „Pod Diabłami”, jest kamienica Jana Zemełki, a także Urząd Miejski.
Pomnik konia pod Hotelem Litewskim w Koninie
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Obok Placu Wolności przez Wartę poprowadzi nas Most Toruński.
Most Toruński w Koninie
Idąc ulicą 3 Maja z Placu Wolności dotrzemy do klasycystycznego Ratusza wybudowanego na przełomie XVIII i XIX wieku.
Dalej ulica 3 Maja doprowadzi nas do gotyckiego Kościoła Św. Bartłomieja oraz do zabytkowego budynku plebanii kościoła. Pod Kościołem Św. Batłomieja znajduje się kamienny Koniński Słup Drogowy w stylu romańskim. Ustawiony został w 1151 roku w połowie drogi z Kruszwicy do Kalisza i jest uznawany za najstarszy znak drogowy w Polsce.
Kościół Św. Bartłomieja w Koninie
Koniński Słup Drogowy
W pobliżu Placu Wolności również zobaczyć można synagogę wybudowaną w latach 1825–1829.
Ostatnim miejscem w Koninie, które widzieliśmy to Jezioro Turkusowe (osadnik) leżące w pobliżu DW 25.
Jezioro Turkusowe w Koninie
Jezioro mas bardzo intensywną turkusową barwę, co widać nawet na Google Earth. Zbiornik to pozostałość po odkrywce w kopalni węgla brunatnego Gosławice. Odpady z wyrobiska były odprowadzane do jeziora, a w wyniku mineralizacji woda osiągnęła turkusowy kolor.
Kolejnym punktem wycieczki było miasto KOŁO. Koło może poszczycić się pięknym dworcem kolejowym z lat 20-tych XX wieku.
Neogotycki kościół ewangelicki Opatrzności Bożej wybudowano w 1883 roku. Kościół od 1998 roku był w renowacji. Bezpośrednio nad Wartą zobaczyć można drewniany spichlerz zbożowy. Pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku i jest jedynym pruskim magazynem, który się zachował w mieście.
Drewniany spichlerz w Kole
Na rynku Starego Miasta stoi klasycystyczny Ratusz z I poł. XVI wieku. Blisko Ratusza znajduje się gotycki Kościół farny Podwyższenia Krzyża Świętego, gmach Urzędu Miasta i Kościół Nawiedzenia NMP z klasztorem bernardynów.
Ratusz w Kole
Kościół farny Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole
Kościół Nawiedzenia NMP z klasztorem bernardynów w Kole
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Na obrzeżach Koła, jakieś 2,5 km od centrum miasta ponad Wartę wznoszą się ruiny dawnego gotyckiego zamku, wybudowanego w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego.
Ruiny zamku w Kole
Widok na Koło znad Warty
15 km od Koła w BORYSŁAWICACH KOŚCIELNYCH znajduje się kolejny przepiękny drewniany kościół z zachwycającym wnętrzem. Jest to Kościół Wniebowzięcia NMP z 1759 roku.
Kościół w Borysławicach Kościelnych
Natomiast w BORYSŁAWICACH ZAMKOWYCH dawniej znajdował się gotycki zamek biskupi wybudowany w XV wieku. Dziś po zamku pozostały ruiny.
Ruiny zamku biskupiego w Borysławicach Zamkowych
Ponownie trafiamy do województwa łódzkiego, a mianowicie do wsi BIESIEKIERY. We wsi ostały się ruiny gotyckiego zamku rycerskiego z 1500 roku. Ruiny otacza fosa, a do zamku prowadzi mostek.
Ruiny zamku w Biesiekierach
Ostatnim punktem naszej dzisiejszej wycieczki jest ŁĘCZYCA. Miasto zachwyca Rynkiem z klasycystycznym Ratuszem oraz kolorowymi kamienicami.
Ratusz w Łęczycy
W pobliżu Rynku znajduje się także zamek królewski zbudowany przez Kazimierza Wielkiego.
Zamek w Łęczycy
Tutaj także podziwiać można Kościół Św Andrzeja z XV wieku…
Kościół Św. Andrzeja w Łęczycy
… oraz Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP wraz z zespołem klasztornym bernardynów.
Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP z zespołem klasztornym w Łęczycy
Ta wycieczka baaardzo nas zmęczyła. Wyjechaliśmy z domu o godzinie 6:00, wróciliśmy chwilę przed północą. Zrobiliśmy około 600 km. Jednak było warto. Jesteśmy pod wrażeniem wnętrz kościołów, które dzisiaj widzieliśmy. Zachwyciły nas tereny rolnicze oraz kopalnie węgla brunatnego.
Baza gastronomiczna:
Polecamy restaurację Aternatywa Pizza Zapiekanka w Kole. Lokal może nie jest zbyt wielki, ale pizza i zapiekanki palce lizać!
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl