Bajkowa Łódź - szlak bajkowy z dziećmi

SZLAKIEM BAJKOWEJ ŁODZI

Atrakcje Łodzi dla dzieci

Kto pamięta tę bajkę?

Łódź jest naszym miastem wojewódzkim i wielokrotnie je odwiedzamy, zazwyczaj przy okazji wizyt lekarskich lub w teatrze. Nie stanowiła dla nas celu turystycznego jako takiego aż do chwili gdy dowiedzieliśmy się o „zabawie” zorganizowanej przez łódzki oddział PTTK pod hasłem „Bajkowa Łódź”. Zachęca ona dzieci do odwiedzenia licznych miejsc. W każdym z tych miejsc jest do odnalezienia rzeźba któregoś z bohaterów bajek animowanych powstających w łódzkim Semaforze (więcej szczegółów poniżej). Są to m.in. Miś Uszatek, Pingwin Pik-Pok, Filemon i Bonifacy czy Wróbelek Ćwirek. W specjalnej książeczce odbijana jest pieczątka przedstawiająca daną postać. Po uzbieraniu 7 z 9 pieczątek można odebrać w siedzibie PTTK (ul. Wigury 12A) specjalną odznakę „Bajkowa Łódź” (koszt 7 zł).

Niektóre rzeźby zgrupowane są w niedużej odległości od siebie, którą można przemierzyć miło spacerując.

Tuż przy wejściu do łódzkiego ZOO przy ul. Konstantynowskiej znajduje się rzeźba Maurycego i Hawranka, a pieczątkę można uzyskać w kasie. Przy okazji warto kupić bilet wstępu do ZOO i spędzić tam trochę czasu. Bardzo przyjemnie spacerowało nam się zacienionymi alejkami, a po niedawnym remoncie łódzkie ZOO bardzo zyskało na wyglądzie i funkcjonalności. Cały teren ZOO i okolic ma ciekawą historię sięgającą okresu sprzed II wojny światowej. Świadkiem tamtych czasów jest piękna brama głównego wejścia. Najlepiej przekonać się naocznie 😊.

Szukamy z dziećmi postaci z bajek

Maurycy, Hawranek, Mieszko, Łucja i Ula

Po opuszczeniu ZOO wystarczy przejść na drugą stronę ulicy i wkracza się na teren zabytkowego i największego łódzkiego Parku im. Piłsudskiego (potocznie Park na Zdrowiu). Powstał na terenach należących niegdyś do lasów miejskich.

Po kilku minutach spaceru docieramy do Aquaparku Fala widocznego już z daleka. To również ciekawy obiekt zbudowany na miejscu dawnego kąpieliska Łodzian. Przed wejściem uśmiecha się do nas Pingwin Pik-Pok – kolejny bajkowy bohater 😊.

W kasie zapytaliśmy o pieczątkę i zwiększyliśmy naszą kolekcję do 2 sztuk. Ogólnie polecamy chętnym odwiedzenie tego aquaparku – pływaliśmy tu wielokrotnie i zawsze dobrze się bawiliśmy.

Łódź bajkowa

Odznaki Bajkowa Łódź i Siedmiomilowe Buty (za „wychodzenie” 30 km)

Przy okazji kolejnej wyprawy do Łodzi postanowiliśmy odnaleźć sąsiadujące ze sobą rzeźby Plastusia i Misia Uszatka. Od tej pierwszej stojącej u wejścia do kina w Parku im. Sienkiewicza wystarczy spacerkiem dojść do ul. Piotrkowskiej podziwiając przy okazji kamienice tego słynnego łódzkiego deptaku. Rzeźbę Misia Uszatka odnajdujemy przed siedzibą CIT (Centrum Informacji Turystycznej). Wchodzimy do środka i odbijamy pieczątki. Tu również można otrzymać książeczkę do ich kolekcjonowania jeśli komuś nie po drodze do siedziby PTTK.

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

W poszukiwaniu kolejnej rzeźby – Filemona i Bonifacego – trafiamy do Parku Źródliska, największego i najbardziej okazałego łódzkiego parku z ciekawą historią w tle. By ją zgłębić warto zapoznać się z informacjami na temat Karola Scheiblera - łódzkiego fabrykanta z XIX wieku. Atrakcyjną dla dzieci wersję jego historii przedstawia książka Grażyny Bąkiewicz „A u nas w domu. Opowieści dzieci fabrykanta”. Dawny pałac Scheiblera to dziś siedziba Muzeum Kinematografii z przebogatą ofertą kulturalną. Miejsce to warte jest odwiedzenia nawet z malutkimi dziećmi – przenosi do świata bajek. Nie chcemy zdradzać zbyt wielu szczegółów 😊.

Zwiedzamy z dziećmi Muzeum Kinematografii

W Muzeum Kinematografii, Carramba!

Łódź - ogromny but przed Muzeum
A przed Muzeum...

 

Naszą przygodę z kinematografią kończymy na podwórku na tyłach budynku, gdzie z zaskoczeniem zauważamy eksponaty z filmu „Kingsajz”. Jest ogromny but-szpilka, jest wielgachny telefon i latarka starego typu – koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy! 

Szlak bajkowy
Dzieci z Ćwirkiem

W dalszej części Parku Źródliska odnajdujemy kolejną rzeźbę – Wróbelka Ćwirka, a tuż obok zachęca do odwiedzin Palmiarnia wraz z Ogrodem Botanicznym. Przed wejściem do Palmiarni warto zaopatrzyć się w pokarm dla żółwi – spotkać ich można całkiem sporo. Wychodzimy zadowoleni 😊.

Odwiedzamy łódzką Palmiarnię

W Palmiarnii

Inny Punkt Informacyjny znajduje się w Galerii Łódzkiej, gdzie otrzymujemy pieczątkę za odnalezienie rzeźby Ferdynanda Wspaniałego (tuż przy głównym wejściu). W odległości kilkuset metrów od Galerii, przy ul. Sienkiewicza 100 ma swą siedzibę Muzeum Animacji Se-ma-for, słynne łódzkie studio filmowe, które wyemitowało wiele znanych bajek (np. Miś Uszatek). Przy okazji naszej wizyty mogliśmy zapoznać się z najnowszą produkcją – animowaną wersją przygód sympatycznego Parauszka – polecamy! Dzieci miały możliwość wziąć udział w warsztatach i spróbować swoich sił w animacji własnej historii! Mamy co wspominać 😊.


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w województwie łódzkim<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Osobną atrakcją, ale również z „bajkowymi” postaciami w tle okazała się wystawa poświęcona bohaterom komiksu: Tytusowi, Romkowi i A’tomkowi. Poprowadziła nas przez wszystkie części serii i wciągnęła w zabawę w odszukiwanie ukrytych tu i tam liter, by ułożyć z nich w efekcie hasło końcowe. Na tych, którym się udało czekały symboliczne nagrody.

Muzeum Animacji Se-ma-for z maluchami

W wannolocie

Sam budynek, w którym umieszczono wystawę – EC1 - jest wart poświęcenia kilku godzin. Mieści się tu m.in. Centrum Nauki i Techniki oraz Planetarium, organizowane są liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne oraz wystawy czasowe (jak właśnie nasza czy słynna Wystawa „Leonardo da Vinci”). Kompleks EC1 został zbudowany na terenie pierwszej komercyjnej elektrowni w Łodzi, po zrewitalizowaniu całego obszaru.

W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się dworzec Łódź Fabryczna – równie nowoczesna, niedawno sfinalizowana inwestycja. To największy i najnowocześniejszy multimodalny dworzec w Polsce (dworzec multimodalny to taki, który łączy w sobie dwa lub więcej środków transportu). W pobliżu, przy skrzyżowaniu z ul. Kilińskiego góruje pomnik Józefa Piłsudskiego. Na placu przed pomnikiem, odsłoniętym zaledwie 10 lat temu, świętują Łodzianie różne uroczystości, m.in. Narodowe Święto Niepodległości.

Stąd niedaleko już do ul. Tuwima, przy której znajduje się Teatr Piccolo, który odwiedzamy od czasu do czasu. Tuwima to jedna z najstarszych ulic w mieście z wieloma zabytkowymi obiektami, które po drodze podziwiamy. Wracając z teatru do dworca Łódź Fabryczna warto nadłożyć nieco drogi i pójść ul. Piotrkowską. Przechodzimy fragment tej najbardziej reprezentacyjnej ulicy Łodzi z zatrzymaniem przy Fortepianie Rubinsteina, za którym dzieci zasiadają na parę chwil i kilka zdjęć 😊.

Spacer z dziećmi po ulicy Piotrkowskiej

Przy fortepianie z Rubinsteinem

Przy okazji kolejnej wizyty w Łodzi odwiedziliśmy Papugarnię Carmen przy ul. Sterlinga. Jest największą do tej pory działającą w Polsce – znajduje się tu 180 papug należących do 40 różnych gatunków.

W papugarnii

Osaczony...

Wizyta ta nie miała nic wspólnego ze statecznym spacerem jak w ZOO i podziwianiem papug zamkniętych w klatkach. Był to niezwykle emocjonujący „bieg z przeszkodami” 😊. W dużym pomieszczeniu papugi przeróżnych kolorów i rozmiarów przefruwały nad naszymi głowami, a od czasu do czasu przysiadały na nich… Warto mieć bluzę z kapturem – szczególnie, że metalowe zakończenia ściągaczy upodobały sobie papugi wyjątkowo i namiętnie je obgryzały siadając wówczas na ramieniu, uff… Najbardziej zadowalającą „miejscówką” była ta na przedramieniu – papugi dawały się wtedy karmić, chyba że były (a były) mocno przejedzone. Radość, strach, złość, ciekawość, pomysłowość, zaradność i wiele innych emocji oraz cech implikuje wizyta w Papugarnii. Warto przekonać się osobiście 😊.

Zbieramy pieczątki podczas zabawy "Bajkowa Łódź"

Fragment książeczki do kolekcjonowania pieczątek

 

INFO PRAKTYCZNE

Autorka tekstu i zdjęć: Danuta Gawałkiewicz

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi