Bajkowa Łódź - szlak bajkowy z dziećmi
SZLAKIEM BAJKOWEJ ŁODZI
Kto pamięta tę bajkę?
Łódź jest naszym miastem wojewódzkim i wielokrotnie je odwiedzamy, zazwyczaj przy okazji wizyt lekarskich lub w teatrze. Nie stanowiła dla nas celu turystycznego jako takiego aż do chwili gdy dowiedzieliśmy się o „zabawie” zorganizowanej przez łódzki oddział PTTK pod hasłem „Bajkowa Łódź”. Zachęca ona dzieci do odwiedzenia licznych miejsc. W każdym z tych miejsc jest do odnalezienia rzeźba któregoś z bohaterów bajek animowanych powstających w łódzkim Semaforze (więcej szczegółów poniżej). Są to m.in. Miś Uszatek, Pingwin Pik-Pok, Filemon i Bonifacy czy Wróbelek Ćwirek. W specjalnej książeczce odbijana jest pieczątka przedstawiająca daną postać. Po uzbieraniu 7 z 9 pieczątek można odebrać w siedzibie PTTK (ul. Wigury 12A) specjalną odznakę „Bajkowa Łódź” (koszt 7 zł).
Niektóre rzeźby zgrupowane są w niedużej odległości od siebie, którą można przemierzyć miło spacerując.
Tuż przy wejściu do łódzkiego ZOO przy ul. Konstantynowskiej znajduje się rzeźba Maurycego i Hawranka, a pieczątkę można uzyskać w kasie. Przy okazji warto kupić bilet wstępu do ZOO i spędzić tam trochę czasu. Bardzo przyjemnie spacerowało nam się zacienionymi alejkami, a po niedawnym remoncie łódzkie ZOO bardzo zyskało na wyglądzie i funkcjonalności. Cały teren ZOO i okolic ma ciekawą historię sięgającą okresu sprzed II wojny światowej. Świadkiem tamtych czasów jest piękna brama głównego wejścia. Najlepiej przekonać się naocznie 😊.
Maurycy, Hawranek, Mieszko, Łucja i Ula
Po opuszczeniu ZOO wystarczy przejść na drugą stronę ulicy i wkracza się na teren zabytkowego i największego łódzkiego Parku im. Piłsudskiego (potocznie Park na Zdrowiu). Powstał na terenach należących niegdyś do lasów miejskich.
Po kilku minutach spaceru docieramy do Aquaparku Fala widocznego już z daleka. To również ciekawy obiekt zbudowany na miejscu dawnego kąpieliska Łodzian. Przed wejściem uśmiecha się do nas Pingwin Pik-Pok – kolejny bajkowy bohater 😊.
W kasie zapytaliśmy o pieczątkę i zwiększyliśmy naszą kolekcję do 2 sztuk. Ogólnie polecamy chętnym odwiedzenie tego aquaparku – pływaliśmy tu wielokrotnie i zawsze dobrze się bawiliśmy.
Odznaki Bajkowa Łódź i Siedmiomilowe Buty (za „wychodzenie” 30 km)
Przy okazji kolejnej wyprawy do Łodzi postanowiliśmy odnaleźć sąsiadujące ze sobą rzeźby Plastusia i Misia Uszatka. Od tej pierwszej stojącej u wejścia do kina w Parku im. Sienkiewicza wystarczy spacerkiem dojść do ul. Piotrkowskiej podziwiając przy okazji kamienice tego słynnego łódzkiego deptaku. Rzeźbę Misia Uszatka odnajdujemy przed siedzibą CIT (Centrum Informacji Turystycznej). Wchodzimy do środka i odbijamy pieczątki. Tu również można otrzymać książeczkę do ich kolekcjonowania jeśli komuś nie po drodze do siedziby PTTK.
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: >>KLIKNIJ TU<<
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
W poszukiwaniu kolejnej rzeźby – Filemona i Bonifacego – trafiamy do Parku Źródliska, największego i najbardziej okazałego łódzkiego parku z ciekawą historią w tle. By ją zgłębić warto zapoznać się z informacjami na temat Karola Scheiblera - łódzkiego fabrykanta z XIX wieku. Atrakcyjną dla dzieci wersję jego historii przedstawia książka Grażyny Bąkiewicz „A u nas w domu. Opowieści dzieci fabrykanta”. Dawny pałac Scheiblera to dziś siedziba Muzeum Kinematografii z przebogatą ofertą kulturalną. Miejsce to warte jest odwiedzenia nawet z malutkimi dziećmi – przenosi do świata bajek. Nie chcemy zdradzać zbyt wielu szczegółów 😊.
W Muzeum Kinematografii, Carramba!
Naszą przygodę z kinematografią kończymy na podwórku na tyłach budynku, gdzie z zaskoczeniem zauważamy eksponaty z filmu „Kingsajz”. Jest ogromny but-szpilka, jest wielgachny telefon i latarka starego typu – koniecznie trzeba zobaczyć na własne oczy!
W dalszej części Parku Źródliska odnajdujemy kolejną rzeźbę – Wróbelka Ćwirka, a tuż obok zachęca do odwiedzin Palmiarnia wraz z Ogrodem Botanicznym. Przed wejściem do Palmiarni warto zaopatrzyć się w pokarm dla żółwi – spotkać ich można całkiem sporo. Wychodzimy zadowoleni 😊.
W Palmiarnii
Inny Punkt Informacyjny znajduje się w Galerii Łódzkiej, gdzie otrzymujemy pieczątkę za odnalezienie rzeźby Ferdynanda Wspaniałego (tuż przy głównym wejściu). W odległości kilkuset metrów od Galerii, przy ul. Sienkiewicza 100 ma swą siedzibę Muzeum Animacji Se-ma-for, słynne łódzkie studio filmowe, które wyemitowało wiele znanych bajek (np. Miś Uszatek). Przy okazji naszej wizyty mogliśmy zapoznać się z najnowszą produkcją – animowaną wersją przygód sympatycznego Parauszka – polecamy! Dzieci miały możliwość wziąć udział w warsztatach i spróbować swoich sił w animacji własnej historii! Mamy co wspominać 😊.
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
♦ ♦ ♦ ♦ ♦
Osobną atrakcją, ale również z „bajkowymi” postaciami w tle okazała się wystawa poświęcona bohaterom komiksu: Tytusowi, Romkowi i A’tomkowi. Poprowadziła nas przez wszystkie części serii i wciągnęła w zabawę w odszukiwanie ukrytych tu i tam liter, by ułożyć z nich w efekcie hasło końcowe. Na tych, którym się udało czekały symboliczne nagrody.
W wannolocie
Sam budynek, w którym umieszczono wystawę – EC1 - jest wart poświęcenia kilku godzin. Mieści się tu m.in. Centrum Nauki i Techniki oraz Planetarium, organizowane są liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne oraz wystawy czasowe (jak właśnie nasza czy słynna Wystawa „Leonardo da Vinci”). Kompleks EC1 został zbudowany na terenie pierwszej komercyjnej elektrowni w Łodzi, po zrewitalizowaniu całego obszaru.
W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się dworzec Łódź Fabryczna – równie nowoczesna, niedawno sfinalizowana inwestycja. To największy i najnowocześniejszy multimodalny dworzec w Polsce (dworzec multimodalny to taki, który łączy w sobie dwa lub więcej środków transportu). W pobliżu, przy skrzyżowaniu z ul. Kilińskiego góruje pomnik Józefa Piłsudskiego. Na placu przed pomnikiem, odsłoniętym zaledwie 10 lat temu, świętują Łodzianie różne uroczystości, m.in. Narodowe Święto Niepodległości.
Stąd niedaleko już do ul. Tuwima, przy której znajduje się Teatr Piccolo, który odwiedzamy od czasu do czasu. Tuwima to jedna z najstarszych ulic w mieście z wieloma zabytkowymi obiektami, które po drodze podziwiamy. Wracając z teatru do dworca Łódź Fabryczna warto nadłożyć nieco drogi i pójść ul. Piotrkowską. Przechodzimy fragment tej najbardziej reprezentacyjnej ulicy Łodzi z zatrzymaniem przy Fortepianie Rubinsteina, za którym dzieci zasiadają na parę chwil i kilka zdjęć 😊.
Przy fortepianie z Rubinsteinem
Przy okazji kolejnej wizyty w Łodzi odwiedziliśmy Papugarnię Carmen przy ul. Sterlinga. Jest największą do tej pory działającą w Polsce – znajduje się tu 180 papug należących do 40 różnych gatunków.
Osaczony...
Wizyta ta nie miała nic wspólnego ze statecznym spacerem jak w ZOO i podziwianiem papug zamkniętych w klatkach. Był to niezwykle emocjonujący „bieg z przeszkodami” 😊. W dużym pomieszczeniu papugi przeróżnych kolorów i rozmiarów przefruwały nad naszymi głowami, a od czasu do czasu przysiadały na nich… Warto mieć bluzę z kapturem – szczególnie, że metalowe zakończenia ściągaczy upodobały sobie papugi wyjątkowo i namiętnie je obgryzały siadając wówczas na ramieniu, uff… Najbardziej zadowalającą „miejscówką” była ta na przedramieniu – papugi dawały się wtedy karmić, chyba że były (a były) mocno przejedzone. Radość, strach, złość, ciekawość, pomysłowość, zaradność i wiele innych emocji oraz cech implikuje wizyta w Papugarnii. Warto przekonać się osobiście 😊.
Fragment książeczki do kolekcjonowania pieczątek
INFO PRAKTYCZNE
- Łódzki Oddział PTTK
- Łódzkie ZOO
- Aquapark Fala
- Centrum Informacji Turystycznej
- Park Źródliska
- Muzeum Kinematografii
- Palmiarnia
- Galeria Łódzka
- Muzeum Animacji Se-ma-for
- EC1 Łódź
- Teatr Piccolo
- Papugarnia Carmen
Autorka tekstu i zdjęć: Danuta Gawałkiewicz
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM