Łódź Bajkowa - trasa z dziećmi

ŁÓDŹ BAJKOWA

Jestem Basia. Jestem szczęśliwą babcią czterech wnuczek w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. I to właśnie one są moją inspiracją do wyszukiwania atrakcyjnych miejsc na spędzenie ciepłych chwil. Dziś chciałabym opisać Wam naszą całodniową wyprawę do Łodzi

Dość często w wakacje moje wnuczki spędzają u mnie całe dnie. Muszę ciągle być aktywna, pełna energii, nowych pomysłów i ciekawych planów. Jednym z nich, w tym roku, była wyprawa do Łodzi. Wcześniej dokładnie się do niej przygotowałam. Prześledziłam trasę, jaką będziemy musiały pokonać w mieście i jak się poruszać po kolei. Wydrukowałam z Internetu książeczkę do zbierania pieczątek oraz mapkę. Każda wnuczka dostała własną. Ależ była wielka radość. Zapakowałam wnuczki do samochodu i ruszyłyśmy od samego rana. Całą drogę dziewczynki oglądały wydruki, opowiadały, których bohaterów znają i wypytywały mnie o bajki z mojego dzieciństwa. Było wesoło i ciekawie. Nawet nie wiem, kiedy droga nam zleciała. 

Najpierw wspomnę, że „ŁÓDŹ BAJKOWA” to projekt, w ramach którego stworzony został rodzinny szlak turystyczny. Szlak prowadzi po mieście Łódź śladami małych pomników, przedstawiających postaci z bajek dla dzieci, które stworzył Se-ma-for. Obecnie na szlaku znajduje się 10 rzeźb, które były odsłaniane w różnym czasie. Ilość rzeźb ma się jeszcze zwiększyć w przyszłości. Jednak, aby zobaczyć te dziesięć rzeźb rozrzuconych po całej Łodzi, potrzeba sporo czasu. Nam ta zabawa zajęła praktycznie cały dzień.

 

Łódzkie zoo oraz Aquapark Fala

Zaczęliśmy od rzeźby numer 7 i 2, które znajdują się blisko siebie. Rzeźba 7 to rzeźba Maurycego i Hawranka, obok łódzkiego zoo.

Szlak turystyczny dla dzieci - "Bajkowa Łódź"

Maurycy i Hawranek

Obecnie na terenie zoo trwają duże prace. Sam Maurycy i Hawranek byli za ogrodzeniem, którego nie mogliśmy przekroczyć. Zdjęcia z nimi nie mamy, ale ich samych sfotografowaliśmy. Pieczątkę dostaliśmy w kasie zoo. Do samego zoo też zabiorę wnuczki, ale innym razem. Gdy wszystkie prace będą wykonane. Wówczas będzie to niezwykła przygoda. A rzeźba numer 2 przedstawia Pingwina Pik-Poka i znajduje się obok Aquaparku Fala.

Oglądamy rzeźby na trasie w Łodzi

Pingwin Pik-Pok

I w kasie otrzymaliśmy pieczątki. Tuż obok znajduje się też duży park. W parku zrobiłyśmy sobie mały piknik na drugie śniadanie. Dziewczynki wiedziały, że zabrałam ze sobą duży prowiant i już chciały sprawdzić, co też tam babcia naszykowała. 

 

Skansen Architektury Drewnianej

Pora ruszać dalej. Tym razem jedziemy do parku im. W. Reymonta. Znajduje się tu Skansen Architektury Drewnianej. Obok mamy rzeźbę numer 6 - Trzech Misiów.

Łódź - warto zobaczyć z dziećmi

Trzy Misie

Sama nie znam tej bajki. Ale misie wyglądają sympatycznie. Niestety okazuje się, że pieczątki można dostać, ale przy wejściu od strony Piotrkowskiej. Udajemy się tam samochodem. Mamy delikatne problemy z parkowaniem. W końcu jednak udaje się dostać pieczątki.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Muzeum Kinematografii i Palmiarnia

Poruszamy się teraz dalej i szukamy dwóch kolejnych rzeźb. Numer 3 to Filemon i Bonifacy, dwa dobrze nam znane koty.

Zwiedzanie Łodzi z maluchami

Bonifacy

 

Bajkowa Łódź - ciekawa atrakcja dla dzieci

Filemon

Witają one turystów przed Muzeum Kinematografii. W kasie dostajemy pieczątki. Rzeźba numer 8 to Wróbelek Ćwirek, którego spotykamy przy Palmiarni.

Wyjazd do Łodzi

Wróbelek Ćwirek

Tu również w kasie dostajemy pieczątki. Jeszcze chwilę spacerujemy po parku Źródliska II. Wnusie biegają alejkami i radośnie śpiewają. 

 

Galeria Łódzka

Pora na obiad. Wybieramy się do Galerii Łódzkiej, bo właśnie tutaj znajdziemy rzeźbę numer 9, czyli Ferdynanda Wspaniałego.

Pomniki na szlaku "Łódź Bajkowa"

Ferdynand Wspaniały

Jaki on duży! Żadna z wnuczek nie jest od niego większa. Ale każda z chęcią go przytuliła. Pieczątki dostajemy w punkcie informacyjnym galerii. W galerii udajemy się na posiłek. Zgłodniałyśmy przez te wędrówki. Przejazd między jedną a drugą rzeźbą zajmuje sporo czasu. To nie taka łatwa sprawa, zwłaszcza, że babcia musi gdzieś zaparkować auto. 

 

Park im. H. Sienkiewicza

Kolej znaleźć Plastusia, czyli rzeźbę numer 5.

Wycieczka z dziećmi do Łodzi

Plastuś

Jedziemy do parku im. H. Sienkiewicza. Plastusia wszystkie dobrze znamy. Często czytam dziewczynkom przygody plastelinowego ludzika. Bardzo go lubią i z wielką radością się z nim witają w parku. Uściskom nie ma końca. Pieczątkę dostajemy w Muzeum Przyrodnicznym Uniwersytetu Łódzkiego

Ostatni punkt podróży to okolice ulicy Piotrkowskiej. Samochód zostaje w pobliżu Łódzkiego Domu Kultury. To przy tym muzeum znajduje się rzeźba numer 4 – bohaterowie filmu „Zaczarowany ołówek”.

Rodzinnie na szlaku "Łódź Bajkowa"

Bohaterowie "Zaczarowanego ołówka"

W muzeum otrzymujemy dwie pieczątki. Jeszcze nie widzieliśmy Misia Colargola, a pieczątka już jest. Miś to rzeźba numer 10 i znajduje się na pobliskim placu zabaw.

Trasa "Łódź Bajkowa" z dziećmi

Miś Coralgol

Idziemy do niego. Przy okazji musi być przerwa na zabawę. Plac nie jest duży, ale moje wnuczki bardzo cieszy. 

 

Ulica Piotrkowska

Na koniec zostaje nam odnalezienie rzeźby numer 1 jaką jest postać Misia Uszatka. Ale na ulicy Piotrkowskiej jest tyle rzeźb, ciekawostek i atrakcji, że spacerujemy wolniutko. Miś Uszatek jest wielką atrakcją.

Podziwiamy pomnik Misia Uszatka

Miś Uszatek

Też go dobrze znamy i kochamy. Jego przygody bawią nas już od dawna. Pieczątkę dostajemy w Łódzkim Centrum Wydarzeń. Mamy wszystkie pieczątki. Dziewczynki szczęśliwe. To dopiero była przygoda. Jeszcze wędrujemy wzdłuż ulicy, aż do pomnika jednorożca. I wracamy w drugą stronę, w poszukiwaniu Informacji Turystycznej. Tam pokazujemy zebrane pieczątki. Pani jest zdziwiona i mówi, że dawno nie było dzieci, które zebrały wszystkie odznaki. Trzeba to uczcić. Kupujemy odznaki i pamiątki. Jest tu wszystkiego bardzo dużo. Miła pani jeszcze opowiada nam o ciekawych miejscach dla dzieci w Łodzi i okolicy. Chyba będziemy musiały tu jeszcze kiedyś wrócić.

Nasza przygoda była bardzo ciekawa i wesoła. Udało nam się przez jeden dzień zobaczyć wszystkie dziesięć rzeźb postaci z bajek. Szlak pokonany, choć nie było to łatwe, jak początkowo mi się wydawało. Zachęcamy wszystkich do takiego aktywnego wypoczynku, połączonego ze zwiedzaniem. Wyzwanie bardzo cieszyło wnuczki. Zbieranie pieczątek, trzymanie mapki i szukanie bohaterów okazało się rewelacyjną zabawą. Już pytają mnie, kiedy to powtórzymy. Może w kolejne wakacje? 

Polecam wszystkim taką wyprawę. Nawet wycieczka do dużego miasta może być ciekawa i sprawić wielką frajdę dzieciakom. My wspominamy ją często i z uśmiechem na twarzy.  

 

Barbara Gołębiewska

 
autorka zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs
"Polska z dziećmi 2021"
 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi