Kotlina Kłodzka - wakacje z dziećmi

Witajcie!

Dziś chcielibyśmy zaprosić Was do odwiedzenia Kotliny Kłodzkiej i okolic. Poniższy opis powstał na podstawie naszego 10-dniowego wyjazdu w lipcu 2019 r. Podróżujemy samochodem z przyczepką Niewiadów N126 w składzie 2 + 2 (cztero- i dziesięciolatek).

Planując wspólne podróże mamy na uwadze, że jest to czas, w którym odpocząć i przeżyć przygodę muszą nie tylko dzieciaki!

Naszą wyprawę zaczynamy uzbrojeni m.in. w zupy w słoikach, gry planszowe, zapas ubrań (także takich, które dzieciaki mogą zużyć na wakacjach i nie wrócą już z nami) oraz planem wyprawy. Nasze pociechy najlepiej znoszą jazdę samochodem max 3h, lubią plażowanie, ale chętnie z nami zwiedzają. My interesujemy się historią Polski, kochamy góry. Cenimy sobie wolność i zwykle decydujemy się na noclegi poza zorganizowanymi kempingami, do czego Was zachęcamy. Polska jest piękna i bezpieczna!

Zanim wybierzecie się w podróż zachęcamy Was do spisania takich podstawowych założeń i preferencji - pozwoli to uniknąć przemęczenia podróżą czy atrakcjami smile.

Ruszamy z pięknego miasta - Bielska-Białej (do którego także Was zapraszamy) a pierwszym przystankiem jest Jezioro Nyskie i plaża Skorochów.

Kotlina Kłodzka - Jezioro Nyskie

Taki start sprawia, że wszyscy zaczynamy czuć klimat wakacji, dzieciaki mają czas na szaleństwa w wodzie, a my na relaks na plaży. Gdy każdy z nas naładował swoje akumulatory, a pogoda nie zachęcała do plażowania ruszyliśmy w kierunku przygody!

Naszym celem stała się Kopalnia Złota w Złotym Stoku - i to był strzał w 10! Warto odwiedzić to miejsce niezależnie od wieku. Nasz czterolatek chłonął dosłownie wszystko, krzyczał ze szczęścia płucząc złoto czy jadąc podziemną kolejką. 10-latek w wyobraźni był milionerem - ogarnęła go prawdziwa gorączka złota, a my płacząc ze śmiechu delektowaliśmy się tekstami typowo dla dorosłych “sprzedawanymi” nam przez przewodnika w koszulce z napisem “nie wszyscy w kopalni bywają normalni” smile.

Zwiedzamy Kopalnię Złota z dziećmi

Rzut kamieniem od Złotego Stoku czekał już na nas Lądek Zdrój. Odpoczęliśmy w pięknym parku zdrojowym, brzmi dosyć dziwnie, ale klimat lekko emerycki koi dusze po tak aktywnym przedpołudniu wink. Lądek posiada, także piękną, zabytkową starówkę z cudowną świeżo paloną kawą w Kawiarni Artystycznej. Dzień kończymy w pierwszym od czterech dni zorganizowanym miejscu jakim jest kompleks Stara Morawa.

Stara Morawa

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Stara Morawa to sztuczny zbiornik położony u stóp Śnieżnika, strzeżone plaże, rowerki wodne, gastronomia... i pełen LUZ.

Odwiedzamy z dziećmi Starą Morawę
Wakacje z dziećmi w Kotlinie Kłodzkiej - Stara Morawa

Jak już trochę się znudzicie leniuchowaniem i słońcem proponujemy dla ochłody odwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią (pamiętajcie jednak o wcześniejszej rezerwacji). O tej jaskini pewnie wiecie sporo, ale jest w okolicy inne mało znane a ciekawe miejsce - kopalnia uranu w Kletnie.

Wizyta w Kletnie z dziećmi

Odwiedzenie kopalni gwarantuje w dosyć krótkim czasie sporą dawkę wiedzy geologicznej jak i historycznej regionu, dostępne jest bez ograniczeń wiekowych. Po wizycie w kopalni mamy dla Was jeszcze jedną ciekawostkę - Hałdę Minerałów. To zbocze pełne niesamowitych, kolorowych skałek.

Atrakcje Kotliny Kłodzkiej - Hałda Minerałów

Dzieciaki czuły się jak poszukiwacze skarbów przeczesując kamyczki w poszukiwaniu najpiękniejszych okazów. Pomimo lekkiego sprzeciwu kierowcy w dalszą podróż ruszyliśmy z ponad 50 kg minerałów smile.

Ciekawa atrakcja dla dzieci - Hałda Minerałów

W tym momencie wyjazdu przyspieszyliśmy nieco tempo i zwiedziliśmy kolejno: Kłodzko, Osówkę i Twierdzę Srebrna Góra. Po drodze zaliczyliśmy spacer po Błędnych Skałach.

Spacer z dziećmi po Błędnych Skałach

sMieliśmy także ogromny apetyt na Szczeliniec, ale wiedzieliśmy, że dla czterolatka jest to zbyt dużo (przynajmniej w naszym tempie). Pamiętajcie, że odpuszczenie planowanego punktu wycieczki nie jest wcale rezygnacją z niego - to tylko przesunięcie go w kalendarzu na inny termin smile.

Kilka słów o odwiedzonych miejscach: Kłodzko, piękne miasteczko okalające zagadkową Twierdzę. Jeśli nie wystarczy Wam czasu, zapału, czy środków na wejściówkę i pełne zwiedzanie polecamy chociaż obejście Twierdzy platformami zainstalowanymi wzdłuż murów wink.

Miejscem, które wpisaliśmy na naszą wakacyjną listę tylko ze względu na nas (dorosłych) było podziemne nazistowskie miasto Osówka. Jakże się pomyliliśmy! Dzieciaki były zachwycone spacerem w świetle latarek, brodzeniem w wodzie czy rejsem małą łódeczką w podziemnym korytarzu. Ostatnim wyzwaniem było zdobycie Twierdzy Srebrna Góra - i tu mamy dla Was cenną radę: warto włączyć w czasie jazdy opis historii tego miejsca, jakiś filmik wyjaśniający powstanie, rys historyczny itp.

Twierdza Srebrna Góra - Kotlina Kłodzka

Twierdzę zwiedza się oczywiście z przewodnikiem, ale nadążenie za historią tych ziem w XVII wieku, kolejnymi władcami i wojnami było dla nas wyzwaniem... nie mówiąc o jednoczesnym tłumaczeniu szczegółów naszym Robaczkom smile. Po zwiedzaniu z przewodnikiem można zostać na terenie Twierdzy, pobiegać po podziemiach lub urządzić piknik na pięknych terenach zielonych.

Jak już się pewnie domyślacie, w tym momencie naszego wyjazdu czas znów na odpoczynek nad wodą... i tu Was zaskoczymy, bo trasę ustaliliśmy tak, żeby zatoczyć krąg i wrócić nad Jezioro Nyskie.

Poniżej przedstawiamy Wam trochę suchych faktów opisanej trasy (my zahaczyliśmy, także o atrakcje położone tuż za granicą, stąd ich obecność w zestawieniu).

Mamy nadzieję, że ruszycie naszym śladem!

Pozdrawiamy, Sikorki Team.

tabela 01.jpg
tabela 02.jpg

 

Katarzyna Sikora

autorka zdjęć i tekstu przysłanego na konkurs
"Polska z Dziećmi 2019"
 


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Chronione przez Copyscape

WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Lista komentarzy
1 komentarz
Emilia

Super wpis! Moim zdaniem Kłodzko i Góry Stołowe to miejsca idealne na weekendowy odpoczynek od miasta i ludzi.

Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi