Gry planszowe rodzinne - opinie, recenzje

Dodano: 2021-08-13 godz. 11:41

Rodzinne gry planszowe

Tradycyjnie powinno się zacząć tekst o planszówkach od stwierdzenia, że za moich czasów gry planszowe to był tylko Chińczyk i może jeszcze Monopoly... ale to nie byłaby prawda. Po pierwsze, to moimi pierwszymi grami były raczej Młynek i Mastermind, ale przede wszystkim to w 1991 roku wyszła wspaniała, kultowa gra Magia i Miecz. Gra, która wraz z innymi tytułami, które dało nam wydawnictwo Sfera, otworzyła nam oczy na świat planszówek znacznie ciekawszych niż Chińczyk i niezliczone klony Monopoly. Drugi renesans gier planszowych w Polsce nastąpił gdzieś w okolicach 2005 roku wraz z polskim wydaniem takich klasyków jak Cytadela czy Osadnicy z Catanu oraz oryginalnych polskich tytułów takich jak Troja, Machina, Zombiaki, czy pierwsze wydanie kultowej dziś Neuroshimy Hex. Nie bez znaczenia jest fakt, że był to okres kiedy pokolenie wychowane na Magii i Mieczu dorosło i mogło zacząć kupować planszówki dla siebie, a wkrótce także gry planszowe dla dzieci. Między innymi dzięki temu powstał w Polsce rynek zbytu na rodzinne gry planszowe.

Gra planszowa rodzinna - Cytadela
Kultowa gra planszowa dla całej rodziny - Osadnicy z Catanu

 

Gry planszowe? Rodzinne? A co to?

Co właściwie mam na myśli pisząc o rodzinnych grach planszowych? Określenie gra planszowa jest tu używane trochę na wyrost. Gra, jak mówi nam słownik, to zabawa odbywająca się według określonych reguł, a gra planszowa powinna odbywać się na planszy, z wykorzystaniem oczywiście innych elementów, takich jak kostki, pionki, karty, a współcześnie nawet aplikacje mobilne.

Rodzinna gra planszowa wykorzystująca aplikację mobilną

W praktyce jednak terminu gra planszowa używa się w odniesieniu do wielu różnych typów gier rozgrywanych przy stole, z których niektóre nie wykorzystują planszy, a jedynie karty, pionki itd. Tak szeroko rozumiane gry planszowe można więc podzielić na kategorie zależne od używanych w grze elementów. Oczywiście jeśli gra się na planszy, to powiemy, że jest to gra planszowa, ale jeśli planszy nie ma, to zwykle rozróżnia się kategorie zależnie od dominującego elementu, a więc przede wszystkim są to gry karciane (wykorzystujące karty), ale też kościane (gdzie używa się specjalnych kości), czy gry roll & write, w których planszę zastępują kartki, na których można pisać lub rysować. Grę, w której głównym elementem są żetony (a planszy nie ma) nadal nazywa się planszową, czasem dodając wyrafinowane określenie "gra z modularną planszą". A jeszcze istnieją gry bitewne (jak Warhammer Fantasy i 40K), kolekcjonerskie gry karciane (jak Magic the Gathering) i gry fabularne (inaczej RPG, od angielskiego Role Playing Games, wśród których najbardziej znane jest Dungeons & Dragons). Mimo że wykorzystują one wiele z tych samych elementów co gry planszowe, to jednak traktowane są jako osobne kategorie (choć w przypadku niektórych tytułów granica bywa płynna).

Fajna gra roll & write - Bukiet
Najlepsze rodzinne gry planszowe z modularną planszą

Karciane czy planszowe, gry rodzinne to takie, które przeznaczone są dla całej rodziny, a więc dla graczy w różnym wieku. Innymi słowy, chodzi o gry, w które można pograć z dziećmi. Idealna gra planszowa sprawia przy tym, że równie dobrze bawią się gracze dorośli i dzieci w różnym wieku. Najlepsze rodzinne gry planszowe pozwalają młodszym dzieciom grać równie dobrze z rodzicami, jak i ze starszą młodzieżą (np. rodzeństwem) oraz samodzielnie z rówieśnikami. Oczywiście bardzo trudno sprawić żeby gra spełniała wszystkie te warunki, ale jak dowiecie się naszych recenzji, niektórym się to udaje. Czy może zatem istnieć gra rodzinna dla dorosłych? Pewnie, że tak. Po pierwsze, może to być gra planszowa, w którą zagrasz z babcią, ale przede wszystkim gra rodzinna dla dorosłych to taka, w którą można zagrać z dziećmi, ale która zawiera elementy związane z fabułą czy głębią rozgrywki, które docenią dorośli gracze.

Planszówki - zabawa dla rodziny

 

Co planszówki rodzinne dają dzieciom?

Mógłbym się długo rozpisywać o tym jakie zalety mają gry planszowe dla dzieci. O tym jak rozwijają spostrzegawczość, logiczne myślenie, wyobraźnię itp. Zacznijmy jednak od najważniejszej pozytywnej strony rodzinnych gier planszowych. Gry planszowe to zajęcie dla całej rodziny, stworzone po to żebyście mogli spędzać czas z dziećmi na wspólnej zabawie. Wiele zabaw, którym oddają się dzieci niekoniecznie jest atrakcyjnych dla rodziców, a już tym bardziej dla nastoletniego starszego rodzeństwa. Tymczasem najlepsze rodzinne gry planszowe zapewniają dobrą rozrywkę wszystkim uczestnikom. Są więc świetnym sposobem na pogłębiane więzi między członkami rodziny, a z drugiej strony pozwalają wypełnić czas, szczególnie podczas niepogody, kiedy niedostępne są wspólne rozrywki na świeżym powietrzu. Dobre planszówki rodzinne pozwalają też na samodzielną zabawę najmłodszych graczy, dzięki czemu dzieci mogą spędzić przyjemnie czas kiedy rodzice są zajęci. Oczywiście wspomniane wcześniej korzyści, jakie daje dzieciom granie w rodzinne gry planszowe też są istotne. Zależnie od wersji czy kategorii, gry mogą rozwijać liczne przymioty intelektu i charakteru, takie jak spostrzegawczość, cierpliwość, umiejętność planowania i strategicznego myślenia, a nawet liczenia i czytania, nie wspominając już o nieocenionej umiejętności... przegrywania z gracją. Planszowe gry rodzinne stanowią też znakomitą alternatywę do zabawy telefonem, oglądania telewizji, czy gier komputerowych, szczególnie jeśli zasady są na tyle proste żeby dzieci grały same. Stwarzają przy tym okazję do interakcji społecznych dzieci z rodzicami czy rodzeństwem, ale także z koleżankami i kolegami. No i są zdecydowanie bezpieczniejsze niż wiele innych zabaw.

Rozrywka dla rodzin

 

Gra planszowa dla całej rodziny - jak wybrać?

Wybierając planszówki dla rodziny warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Najważniejszym z nich jest wiek dzieci. Trzeba jednak pamiętać, że kategorie wiekowe na pudełku to nie wszystko. Choć dla najmłodszych (4-5 lat) nadają się tylko nieliczne gry, to już nieco starsze dzieci często bez problemu są w stanie grać w gry stworzone dla starszych graczy. Warto więc przeczytać recenzje i instrukcję interesującej nas gry, żeby upewnić się czy podane kategorie wiekowe są trafne, jak również z czego wynikają. Na przykład kultowa już gra planszowa Magia i Miecz (aka Talisman) oznaczona jest jako odpowiednia dla graczy w wieku 13+, ale w wersji podstawowej jest to idealna gra dla całej rodziny, w którą mogą grać bez problemu nawet sześciolatki (aczkolwiek trzeba im będzie czytać opisy kart). Głównym problemem jest długość rozgrywki, ale to akurat taka gra, której nie trzeba skończyć, żeby się dobrze bawić.

Magia i Miecz - idealna planszówka dla całej rodziny

Inne gry mogą mieć zawyżony wiek ze względu na tematykę, mimo że stworzone są dla początkujących graczy i nie są trudne. Na przykład wiele gier o zombie jest opisanych jako 12+ czy nawet 14+, chociaż mają banalnie prostą mechanikę (na przykład Zombie 15' czy Zombiaki Ameryki), bo mogą być straszne dla dzieci. Z drugiej strony, wcale takie straszne nie są i jeśli twoje dziecko nie ma jakiegoś szczególnego lęku przed nieumarłymi, to spokojnie może w nie grać nawet siedmiolatek. Generalnie, jeśli tematyka i oprawa nie są dla was problemem, to gry stworzone dla początkujących graczy na ogół nadają się dla całej rodziny.

Opinie na temat rodzinnych gier planszowych

Z kolei w grach kooperacyjnych, często tylko niektóre elementy rozgrywki są za trudne dla dzieci i wystarczy, że w grze uczestniczy jeden starszy gracz żeby mogły się dobrze bawić. Z drugiej strony, taka na przykład My Little Scythe to fajna gra rodzinna, która została specjalnie stworzona dla dzieci i ma bardzo dziecinną, uroczo-słodką oprawę, ale dla wielu młodszych graczy będzie zbyt skomplikowana.

Kategorie wiekowe to jedno, ale na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając rodzinne gry planszowe? Na pewno ważnym aspektem jest czas rozgrywki. Generalnie lepiej żeby gry dla dzieci nie zajmowały zbyt długo albo żeby można je było przerwać w arbitralnym momencie, bo dzieci mają ograniczony okres koncentracji. Warto też zwrócić uwagę na poziom negatywnej interakcji w grze. Szczególnie młodsze dzieci źle znoszą sytuacje kiedy ktoś gra "przeciwko nim" i lepiej sprawdzą się z nimi gry, w których nie ma bezpośrednich negatywnych interakcji, albo nawet gry kooperacyjne (tzn. takie, w których gracze zmierzają do wspólnego celu, grając "przeciwko grze"). Wreszcie, warto rozważyć tematykę gry, nie tylko pod względem tego czy jest odpowiednia dla dzieci, ale też czy będzie ciekawa dla pozostałych graczy. Tu jednak wszystko zależy od waszych osobistych preferencji. Na szczęście planszowe gry rodzinne występują dziś w takiej obfitości, że każdy znajdzie grę o tematyce, która go zainteresuje.

Recenzje popularnych gier planszowych

 

Rodzinne gry planszowe na DziecioChatkach

Dobrym sposobem żeby wybrać najlepsze gry planszowe (rodzinne i dla dorosłych) jest czytanie recenzji. I tu mamy dla was dobrą wiadomość. Na blogu portalu DziecioChatki.pl recenzujemy fajne gry planszowe dla całej rodziny. Kilka recenzji już możecie tam znaleźć, a cały czas gramy i testujemy kolejne gry, więc będzie ich przybywać. Postaramy się też pisać czasem szerzej o grach. Na przykład o tym jakie są najlepsze rodzinne gry planszowe na wyjazd wakacyjny z dziećmi. Więc jeśli interesują was gry planszowe, to śledźcie naszego bloga!

Zombie Kidz

Zombie Kidz - najlepsze gry planszowe rodzinne

Link do recenzji: https://www.dzieciochatki.pl/blog/zombie-kidz-evolution-gra-opinie

 

Talisman: Legendarne Opowieści

Talisman - planszówki dla rodzin

Link do recenzji: https://www.dzieciochatki.pl/blog/gra-talisman-legendarne-opowiesci-recenzja

 

Karak i Karak: Regent

Gry planszowe dla dzieci

Link do recenzji: https://www.dzieciochatki.pl/blog/gra-karak-opinie

 

Kingdomino

Kingdomino - opinie na temat gry

Link do recenzji: https://www.dzieciochatki.pl/blog/kingdomino-gra-opinie

 

Fajna planszówka dla dzieci

Link do recenzji: https://www.dzieciochatki.pl/blog/fallout-shelter-gra-planszowa-opinie

 

Gry planszowe - rodzinna rozrywka

Link do recenzji: https://www.dzieciochatki.pl/blog/51-stan-master-set-recenzja

 

Recenzje rodzinnych gier planszowych

Link do recenzji: https://www.dzieciochatki.pl/blog/osadnicy-z-catanu-recenzja-gra-planszowa

 

Najlepsze planszówki dla dzieci

Link do recenzji: https://www.dzieciochatki.pl/blog/carcassone-gra-planszowa-recenzja

 

Gramy z dziećmi w planszówki

Link do recenzji: https://www.dzieciochatki.pl/blog/rising-5-recenzja-gry

 

Jaipur - najlepsze gry rodzinne

Link do recenzji: https://www.dzieciochatki.pl/blog/jaipur-gra-karciana-recenzja

 

Gry na drogę dla dzieci

Link do recenzji: https://www.dzieciochatki.pl/blog/gry-podrozne-dla-dzieci

 
 
Autorka zdjęć: Agnieszka Dzięcioł-Pędich

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Miejsca przyjazne dzieciom
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Lista komentarzy
1 komentarz
Jowita

Jest z czego wybierać :) Od siebie polecam lamę z egmontu :) Trzy możliwości rozgrywek, które zapewnią mnóstwo świetnej zabawy :)