Park Dolina Wkry w Pomiechówku - wycieczka z dziećmi

Miejsce inspirowane książką dla dzieci

(Park Dolina Wkry ul. Nasielska, Pomiechówek)

Kto ma małe dzieci, ten zapewne zna ilustracje znakomitej polskiej ilustratorki Emilii Dziubak. Dziecięca literatura, którą pani Emilia uzupełnia swoimi obrazami, ma w sobie coś niezwykłego. Często same w sobie stanowią one opowieść, która nie potrzebuje słów.

Tak jest z książką "Rok w lesie", w przypadku której okazało się, że "obraz mówi więcej niż tysiąc słów". To typowy picture book, czyli książka, w której fabułę opowiadają nie słowa, a obrazy właśnie. Narysowane postaci przedstawione w kontekście malowniczej scenerii prowadzą małego czytelnika poprzez wszystkie miesiące roku, ukazując bogactwo leśnej fauny i flory, a także zmiany, jakie cyklicznie zachodzą w przyrodzie.

Choć brakuje tu tekstu (z wyjątkiem informacji o poszczególnych zwierzętach - bohaterach książki) książka niesamowicie wciąga. Swoją oryginalną formą dostarcza dzieciom mnóstwo wiedzy o świecie roślin i zwierząt, uwrażliwia estetycznie, uczy logicznego myślenia i szukania związków. Ukazuje różnice w pogodzie jakie zachodzą w zależności od pory roku, tryb życia poszczególnych gatunków zwierząt oraz sposoby zachowania podczas leśnych przechadzek.

"Rok w lesie" pokochało mnóstwo dzieci nie tylko w Polsce. Jeśli Wasze również zasilają grono fanów twórczości poznańskiej ilustratorki, powinniście odwiedzić pewne miejsce.

Wieża widokowa w Parku Dolina Wkry

Źródło zdjęć: http://dolinawkry.pomiechowek.pl/

Przenieśmy się do książki...

Jak wygląda "Rok w lesie" na żywo możecie się przekonać, zapraszając Wasze dzieci na przechadzkę do najbliższego lasu, ale jeśli chcielibyście poznać leśne życie w 12 odsłonach inspirowanych ilustracjami z omawianej książki, zabierzcie swoich milusińskich do Pomiechówka.

Wizyta w Parku Dolina Wkry w Pomiechówku

Źródło zdjęć: http://dolinawkry.pomiechowek.pl/

 

Atrakcje w Parku Dolina Wkry

Ścieżka dydaktyczna

Przy ul. Nasielskiej, w leśnych kompleksach nad rzeką Wkrą powstał Park Dolina Wkry w Pomiechówku - wyjątkowe miejsce, idealne na rodzinny wypoczynek na łonie natury. Główną atrakcję stanowi tu ścieżka dydaktyczna zdobiona ogromnymi tablicami z ilustracjami pochodzącymi z książki "Rok w lesie".

Wiaty przystankowe ze znajomymi obrazkami uzupełniają ciekawostki przyrodnicze, zdjęcia, makiety grzybów i rozmaite zadania dedykowane dzieciom takie, jak np. skok w dal. Na specjalnym stanowisku do skoków Wasze dzieci mogą porównać długość swoich skoków z tymi, które wykonują niektóre zwierzęta, np. pchła, wiewiórka, lis czy zając. Zdobywanie wiedzy wspomagają różne łamigłówki, układanki, gra na instrumencie o nazwie dendrofon, a także liczne ślady zwierząt.

Dydaktyczna ścieżka w Parku Dolina Wkry w Pomiechówku koło Warszawy
Nauka o naturze dla dzieci w Pomiechówku
Ścieżka spacerowa dla rodzin z dziećmi

Źródło zdjęć: http://dolinawkry.pomiechowek.pl/

Zwierzęta i owady blisko nas

A skoro już o przedstawicielach fauny mowa, spore wrażenie robią olbrzymie owady i zwierzęta naturalnych rozmiarów rozmieszczone wzdłuż całej trasy. Na polanie można przyjrzeć się motylom 50-krotnie większym niż w rzeczywistości bez obaw, że za chwilę odlecą, pająkowi, który zdaje się, chce na któregoś z nich zapolować i wielkiej ważce. W różnych miejscach pojawiają się wiklinowe zwierzęta. Tu można stanąć oko w oko z jeleniem, tam trzeba uważać, bo oto locha z młodymi wyszła na spacer. Tu bobry pieczołowicie budują żeremia, tam zające wesoło skaczą po trawie.

Atrakcja dla dzieci mazowieckiego Parku Dolina Wkry
Rodzinny weekendowy spacer po ścieżce
Zwierzęta naturalnych rozmiarów

Źródło zdjęć: http://dolinawkry.pomiechowek.pl/

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Ścieżka w drzewach

Mnóstwo niezapomnianych wrażeń Waszym dzieciom dostarczy również spacer w koronach drzew. Co prawda pomiechowska ścieżka w drzewach nie jest osadzona tak wysoko, jak ta w słowackiej Bachledowej Dolinie, czy nawet nowo otwarta ścieżka w Krynicy-Zdrój, a wzroku nie zatrzymują górskie szczyty, to zabawa i tak jest przednia. Spacerując wśród koron drzew, dzieci mają okazję poznać las z perspektywy innej niż zwykle. Długie pomosty wiją się na wysokości kilku metrów nad ziemią. Ograniczone z obu stron zabezpieczającymi siatkami gwarantują bezpieczeństwo użytkowania nawet małym dzieciom. Podążając przed siebie, zobaczycie ptasie domki oraz tablice informujące o ich mieszkańcach. Ptaki możecie również obserwować przy użyciu lornetki na tarasie wieży widokowej, czynnej niestety jedynie w sezonie letnim.

Największa atrakcja dla dzieci podczas wyprawy do Parku Dolina Wkry
Ścieżka w drzewach w parku koło Warszawy

Źródło zdjęć: http://dolinawkry.pomiechowek.pl/

Plac zabaw

Ofercie edukacyjnej parku towarzyszą propozycje również o charakterze rekreacyjnym. Bo oto na placu zabaw czeka na Wasze pociechy kolejna porcja wrażeń. Tyrolki, których strzeże pan Borsuk, tunele wśród roślin, rozmaite konstrukcje do wspinania, wiklinowe konstrukcje, trampoliny na sprężynach, bujaki i karuzela czynią to miejsce nieco innym od typowych placów zabaw. Konstrukcje wykonane są z drewna i świetnie wpisują się w leśny kontekst, estetycznie się prezentują i co ważne, gwarantują dzieciom pełnię swobody.

Plac zabaw dla maluchów
Konstrukcje wspinaczkowe w Pomiechówku

Źródło zdjęć: http://dolinawkry.pomiechowek.pl/

Ruch i odpoczynek na świeżym powietrzu

Sporą dawkę ruchu na świeżym powietrzu zapewniają też wodny plac zabaw, siłownia plenerowa oraz park linowy. Chcąc skorzystać z pierwszej propozycji, koniecznie zaopatrzcie Wasze pociechy w ubrania na zmianę.

Park linowy dla dzieci w Parku Dolina Wkry
Zjazd tyrolka podczas rodzinnej wycieczki do Parku
Wodne atrakcje pod Warszawą

Źródło zdjęć: http://dolinawkry.pomiechowek.pl/

Zmęczeni wyprawą możecie w każdej chwili zrobić sobie przerwę. Do wypoczynku zachęcają stoły i ławki w kształcie łódek przygotowane z myślą o tych, którzy zgłodnieli, potrzebują chwili wytchnienia lub po prostu pragną się zatrzymać i pokontemplować przyrodę.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin na Mazowszu<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Co prawda na terenie parku nie ma punktów gastronomicznych, ale w okolicznej restauracji i pizzerii można posilić się przed powrotem do domu. Najlepiej jednak zaopatrzyć się we własny prowiant, bo nigdy nie wiadomo kiedy dziecko zgłodnieje. Skórki po owocach lub niedojedzone resztki możecie wyrzucić do koszy, których tu nie brakuje. Choć niedźwiedzi tu sporo, to jednak ilustrowanych. Nie ma obawy, że będą Was śledzić jak turystów na górskim szlaku. Zamiast kanapki marzy Wam się kiełbaska z ogniska? Nic nie stoi na przeszkodzie, by wzniecić ogień i upiec na patyku śląską, żywiecką czy nawet kabanosa. W parku przygotowano specjalne miejsca do biesiadowania przy ognisku.

Miejsce na odpoczynek podczas wizyty w Parku Dolina Wkry

Źródło zdjęć: http://dolinawkry.pomiechowek.pl/

Wieczory w Parku Dolina Wkry

Nawet nie zauważycie jak szybko minie Wam tu czas. Zachód słońca, który tak na marginesie wspaniale obserwować z wieży widokowej lub na trasie w koronach drzew nie stanowi jednak problemu. Ścieżka dydaktyczna jest oświetlona, a to oznacza, że zabawy nie trzeba przerywać i można ją kontynuować nawet po zmroku.

Wyprawa na wieżę

Źródło zdjęć: http://dolinawkry.pomiechowek.pl/

 

Kiedy odwiedzić Pomiechówek?

Zachwycające są nie tylko sam pomysł i jego realizacja, ale również to, że całkowicie za darmo można tu spędzić cały dzień z rodziną. Ba, mało tego, pomiechowski plac zabaw możecie odwiedzić o każdej porze roku, mając gwarancję miło spędzonego czasu. To miejsce, które wspomaga wielozmysłowe odbieranie świata przez najmłodszych jego Gości, karmi każdego leśną wiedzą i energią przyrody, jakiej w mieście próżno szukać. Alejki są przyjazne zarówno dla spacerowiczów, jak i biegaczy, rowerzystów czy rodziców z dziećmi w wózkach. Choć teren bywa zróżnicowany (czasami piaszczysty), wózek bez większych problemów sobie z nim poradzi. Jeśli jednak wolicie poruszać się bez wózka, dziecięcy środek transportu możecie zostawić w bagażniku auta, które zaparkujecie na bezpłatnym parkingu w okolicy parku linowego. Jeśli planujecie wyprawę w weekend, przygotujcie się na to, że zarówno w parku, jak i na parkingu może być dość tłoczno. W dni powszednie jest znacznie luźniej. Niezależnie jednak od tego, kiedy zdecydujecie się na przyjazd, możecie być pewni, że Park Dolina Wkry w Pomiechówku to miejsce wprost wymarzone dla rodzin z dziećmi.


Więcej informacji: Park Dolina Wkry


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi