Polska z dziećmi – okolice Tomaszowa Mazowieckiego.
My, Warszawiacy – mali i duzi poszukiwacze przygód z wielkiego miasta. Dziś zabieramy Was na wycieczkę w malownicze okolice Tomaszowa Mazowieckiego. To będzie niesamowita podróż!
Bajkowe Niebieskie Źródła, czy w tej wodzie nie skrywa się jakiś miły stwór?
Na początku tej magicznej drogi przywitały nas przepiękne łabędzie, które ucinały sobie właśnie krótką pogawędkę z kilkoma kaczkami. Potem niespieszny spacer pośród szumiących na wietrze drzew, by w końcu dotrzeć do bajecznie odbijających blask popołudniowych promieni słońca niebieskich źródeł. Ach, jak tam jest pięknie! Jakbyśmy byli w zaczarowanej bajce. Skok na kamień i urocze zdjęcie w prześlicznym krajobrazie. Uwaga, bo ślisko, nie dajcie się złapać w objęcia zimnej wody.
Niebieskie Źródła to rezerwat przyrody nieożywionej, wywierzyska krasowe. Ze spękanych wapieni jurajskich wydobywa się woda, która przybiera prześliczną seledynową barwę. Ten kolor to efekt działania rozproszonego światła słonecznego. Im ładniejsza i słoneczna pogoda, tym miejsce jest bardziej zaczarowane. Wtedy błękit wody przenika jeziorko na wskroś i można się wprost zakochać w tym widoku!
Niebieskie Źródła położone są w dolinie rzeki Pilicy, na prawym brzegu rzeki, w południowo-wschodniej części Tomaszowa Mazowieckiego. Według legendy jeziorka powstały w 1935 roku.
Skansen rzeki Pilicy
Tuż obok źródeł, dosłownie po drugiej stronie ulicy, na spotkanie z historią zaprasza Skansen rzeki Pilicy. To właśnie tam można na chwilę wcielić się w dyżurnego ruchu, na starej, uroczej stacji kolejowej Wolbórka. Uwaga, proszę zejść z torów, bo nadjeżdża pociąg. Na szczęście ktoś krzyczy tylko na niby, bo pociąg owszem na stacji stoi, ale już na pewno nigdzie dalej nie pojedzie 😊
A jak już byłeś/byłaś dyżurnym ruchu, to może teraz wcielisz się w młynarza? Tak, to świetny pomysł! Stary, drewniany młyn wodny zaprasza w swe skromne progi. Zobacz, jak kiedyś produkowano mąkę. Niektóre modele młynów są nawet ruchome!
Tato, ty jesteś niedźwiedziem, a ja śliczną królewną, chodź, zrobimy sobie fajne zdjęcie.
Co jeszcze w skansenie? Militaria zwane „Wojennymi trofeami Pilicy”. Największa ciekawostka? Większość sprzętów została wydobyta z wody. Dodatkowo mięliśmy ogromne szczęście trafić na świetny piknik militarny, pewnie odbywa się tam co roku, w sierpniu. Ogrom atrakcji, pokazy jazdy czołgiem, inscenizacje, wojskowe przebieranki i pyszna grochówka. Było wspaniale.
Na deser zapraszamy Was na spacer po niezwykłym ogrodzie ogromnych owadów. Park Edukacyjny Mikrokosmos to kilkanaście rzeźb owadów oraz bakterii i wirusów. A do tego cudowne rusałki. Szukajcie ich niziutko w trawie, bo w porównaniu z ogromnymi owadami ciężko je zauważyć. Park bawi i uczy. Przy każdym z eksponatów znajduje się tabliczka, która opisuje życie oraz ciekawe historie dotyczące danego stworzenia. Adres to: ul. Pasikonika / boczna od ul. Parkowej, 97-225 Ujazd.