Z wizytą w Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej

Poznajmy się…

Cześć! Mam na imię Agnieszka, podróże po Polsce to pasja, którą ku mojej uciesze, udało mi się zarazić mojego męża - Tomka. Jesteśmy młodym małżeństwem, które wraz z dziećmi, pięcioletnią Jagodą i dwuletnim Kacprem, poznaje ciekawe zakątki naszej wspaniałej Ojczyzny.

Podróżujemy, mając w sercach słowa Stanisława Jachowicza : "Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie co posiadacie."

Kilkudniowa wycieczka opisana niżej została zrealizowana przez nas na przełomie maja i czerwca 2019.

 

O położeniu geograficznym słów kilka...

Za górami za lasami, leży przecudnej urody dolina z malowniczymi pałacami i ogrodami. Obejmująca swym zasięgiem prawie cały obszar Kotliny Jeleniogórskiej między Karkonoszami, Górami Kaczawskimi (gdzie niewątpliwą atrakcją jest Kraina Wygasłych Wulkanów) i Rudawami Janowickimi (gdzie podziwiać można bajeczne Kolorowe Jeziorka).

Przepiękna okolica zachęca do tego, by skorzystać z uroków Karkonoskiego Parku Narodowego oraz dwóch Parków Krajobrazowych - Rudawskiego i Doliny Bobru.

Złaknieni pięknych widoków, monumentalnych budowli oraz ciekawi ich niezwykłych historii, wyruszyliśmy na podbój Dolnego Śląska, który ma do zaoferowania całą masę atrakcji turystycznych.

Ubierzcie wygodne buty i wyruszcie razem z nami do Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej, poczujcie z nami prawdziwą magię Dolnego Śląska.

Dolina Pałaców i Ogrodów stanowi 30 unikalnych rezydencji objętych Parkiem Kulturowym. W niektórych budowlach mieszczą się luksusowe hotele i restauracje, w innych muzea. Na obszarze 102 kilometrów kwadratowych podziwiać można gotyckie zamki, wieże obronne, renesansowe dwory, barokowe pałace, XIX-wieczne, neorenesansowe, neogotyckie, czy klasycystyczne rezydencje, powstałe dzięki najwybitniejszym architektom minionej epoki…

 

Agroturystyka Kapella, czyli gdzie spać i nie tylko...

Agroturystyka Kapella to gościniec zlokalizowany w malowniczej wsi Podgórki, oddalonej o 8 kilometrów od Jeleniej Góry, a także o 30 kilometrów od Karpacza i Szklarskiej Poręby.

Kapella znajduje się 615 m.n.p.m., tuż obok Łysej Góry i karmi dusze swoich gości urzekającym widokiem na Karkonosze, pasmo Gór Kaczawskich, Rudaw Janowickich oraz Gór Izerskich. Fakt, iż miejsce to jest przyjazne dzieciom, zauważyliśmy praktycznie od samego początku. Kapella to gościniec otoczony naprawdę rozległą, ogrodzoną i monitorowaną przestrzenią, która zrobiła na nas bardzo pozytywne pierwsze wrażenie. Na jego terenie znajduje się dobrze wyposażony plac zabaw, hamaki, drewniane huśtawki dla małych i dużych, niezależne miejsce na ognisko czy grilla. Na posesji znajdują się boiska do piłki siatkowej, piłki nożnej, a także badmintona, co sprzyja rodzinnej rekreacji na świeżym powietrzu.

Karkonosze z dziećmi - Agroturystyka Kapella

Jeśli chodzi o inne udogodnienia dla dzieci, to mogę zaliczyć do nich: dodatkowe łóżeczko turystyczne z pościelą, wanienkę, fotelik do karmienia, bezpieczne naczynia, kącik zabaw przydatny podczas niepogody, gdzie znaleźć można książeczki, gry planszowe, klocki itp. Na parterze gościńca znajduje się ogólnodostępna kuchnia z jadalnią, wyposażona w lodówkę, czajnik elektryczny, płytę indukcyjną, zmywarkę…Tutaj stoją także regały z literaturą dla dorosłych, zatem nikt nie będzie się nudził.

Panorama rozciągająca się z okien naszego pokoju zapierała dech w piersiach. Mieliśmy to szczęście, że mogliśmy codziennie podziwiać królową Karkonoszy - Śnieżkę.

Widok na góry z Agroturystyki Kapella

Gościniec Kapella okazał się wspaniałą bazą wypadową, a codzienne podróże w głąb Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej dawały okazję na podziwianie niezwykle urokliwego, górskiego krajobrazu. Miejsce to prowadzone jest z pasją, poświęceniem i pełnym zaangażowaniem.

 

Restauracja Chatka Niedźwiadka, czyli gdzie smacznie zjeść…

Ponieważ głodni byliśmy nie tylko świeżych doznań wzrokowych, ale też regionalnych smaków, jako miejsce, które wyjątkowo zapadło nam w pamięć warto wskazać Chatkę Niedźwiadka, położoną w miejscowości Dziwiszów, niedaleko Jeleniej Góry. Jest to lokal zbudowany z ciosanych bali świerkowych, które nadają mu niesztampowy charakter.

Otoczenie restauracji zrobiło na nas wyjątkowo pozytywne wrażenie. Chatka Niedźwiadka dysponuje przestronnym tarasem z widokiem na roztaczającą się wokół panoramę Karkonoszy, Rudawy Janowickie oraz Góry Kaczawskie. Posiłki można spożywać także w altanie zbudowanej na wodzie, skąd roztacza się równie urokliwy, górski pejzaż.

Restauracja Niedźwiedzia Chatka

Na terenie posesji nie brakuje miejsca do zabawy dla najmłodszych gości. Wszystko to tworzy spójną, rodzinną atmosferę, a w połączeniu z przemiłą obsługą i pysznymi daniami stanowi świetną bazę gastronomiczną regionu.

Okoliczne atrakcje dla dzieci i nie tylko:

  • Zamek Grodziec.
  • Zamek Bolków.
  • Gra terenowa „Tajemnice Dobkowa”.
  • Lapońska Wioska KALEVALA.
  • AGNI pracownia Jogi i Ceramiki.
  • Spotkania z nietoperzami - Julia Jankowska.
  • Sudecka Zagroda Edukacyjna.
  • Ekomuzeum Tkactwa i Barwnictwa w Chrośnicy.
  • Muzeum Złota w Złotoryi.
  • Galeria Versus.
  • Pierniki Martyny.
  • Czaple - Wioska Piasku i Kamienia.
  • Jezioro Pilchowickie i Tama Pilchowice.
  • Warsztaty Geologiczne - Marcin Jaśkiewicz.
  • Ceramika Artystyczna Elżbieta Telatyńska.
  • Ceramika Rodziny Rudnickich „RR”.
  • Szklana Manufaktura.
  • Zielony Wulkan i wiele innych…

 

Co udało nam się zobaczyć, poznać, zdobyć:

  • Pałac Wojanów.
  • Zamek Chojnik.
  • Pałac Staniszów.
  • Wodospad Podgórnej i zabytkowy tramwaj w Podgórzynie.
  • Pałac Łomnica.
  • Zamek Karpniki.
  • Ornamental Farm Bukowiec.
  • Pałac Pakoszów.
  • Pałac Lenno - Pensjonat i Zamek Wleń.
  • Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich.

 

Pałac Wojanów - dawna rezydencja rodów królewskich w nowym wydaniu...

Będąc w Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej nie sposób ominąć jednej z wielu jej pereł, jaką niewątpliwie jest Pałac Wojanów. Licznych turystów i gości zachwyca dziś swoją oryginalną bryłą i zadbanym, historycznym parkiem.

Wycieczka do Pałacu Wojanów

Wzniesiony przez Nikolausa von Zedlitz und Nimmersatt w 1607 roku jako renesansowy dwór w Wojanowie, w wyniku licznych zmian swoich właścicieli oraz szkód wyrządzonych przez dwa pożary, które go strawiły, przeszedł kilka istotnych metamorfoz.

Podczas wojny trzydziestoletniej majątek w Wojanowie został spalony przez wojska szwedzkie. W roku 1667 odbudował go Christoph von Zedlitz, dzięki któremu zyskał on nowy, barokowy wystrój.

Na zlecenie Karla Albrecha Ike, radcy sądowego Królestwa Pruskiego, pałac został przebudowany gruntownie w stylu neogotyckim. Zmiana ta była dość radykalna, ponieważ dzięki tej inwestycji pałac całkowicie zmienił swoje oblicze. Z dworu pełniącego funkcję warowną, został przekształcony w romantyczną rezydencję dworską.

Za przepiękny park krajobrazowy, otaczający przybytek w Wojanowie, odpowiada znakomity architekt krajobrazu, dyrektor pruskich ogrodów królewskich, Peter Joseph Lenné.

Pałac Wojanów w teraźniejszej formie można podziwiać dzięki gruntownemu odrestaurowaniu przeprowadzonemu w latach 2005 - 2007 przez Spółkę z o.o. „Pałac Wojanów”.

Dziś Pałac Wojanów to nowoczesny kompleks hotelowo - konferencyjny, który niewątpliwie spełnia wymagania nawet najbardziej wymagających gości.

My jednak podczas swojej wizyty skupiliśmy się na zwiedzaniu przepięknego kilkunastohektarowego parku, gdzie można znaleźć liczne rzeźby i napawać się naturą, która na przełomie maja i czerwca zachwyca swoją nasyconą barwą. Choć nie ma tutaj atrakcji przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych, to z całą pewnością warto odwiedzić to miejsce.

Dolina Pałaców i Ogrodów - Pałac Wojanów

 

Zamek Chojnik, czyli krętą drogą na szczyt…

Zamek Chojnik, a właściwie ruina zamku książęcego Chojnik, to jedna z lepiej znanych atrakcji turystycznych Dolnego Śląska. Położona na górze Chojnik, wznosząca się 627 m.n.p.m. budowla murowana zamku, powstała w XIV wieku. Na szczyt prowadzą dwa szlaki, czarny, trudniejszy, prowadzący przez Zbójnickie Skały i czerwony, łatwiejszy, prowadzący przez Głazowisko. Mając na uwadze, iż nierozłącznymi kompanami naszych podróży są dzieci, zdecydowaliśmy się wyruszyć na szczyt łagodniejszym, czerwonym szlakiem, który jest wybrukowany. Droga, choć dość kręta, upłynęła nam w radosnej, rodzinnej atmosferze.

Wspinaczka na Zamek Chojnik
Zamek Chojnik z dziećmi

Po drodze minęliśmy Źródełko Kunegundy z płynącą prosto z gór, krystalicznie czystą wodą, która z powodzeniem może posłużyć turystom, szukającym ochłody w upalny dzień oraz skalne grzyby - formacje, którymi wielokrotnie zachwycała się nasza córka.

Źródełko Kunegundy po drodze na Zamek Chojnik

Po dotarciu do ruin, udaliśmy się na dziedziniec, by wysłuchać legendy o Kunegundzie oraz wybraliśmy się na wieżę, skąd przy dobrej pogodzie rozciąga się wspaniała panorama Kotliny Jeleniogórskiej.

Podziwiamy z dziećmi panoramę Kotliny Jeleniogórskiej

Warto dodać, iż wejście na zamkowy szczyt zajęło nam około 30 minut, a trasa przez nas obrana sprawdziła się świetnie i nie stanowiła dla Jagody większej trudności. Po drodze zatrzymaliśmy się, by odpocząć i podziwiać Złoty Widok, jeden z wielu takich w Karkonoszach.

Zamek jest obecnie siedzibą Stowarzyszenia Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które każdego roku, w sierpniu organizuje Rycerski Turniej Kuszniczy. Polecamy to miejsce małym i dużym odkrywcom, tym, którzy kochają aktywność i lubią zdobywać zamkowe szczyty.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Pałac Staniszów - dawna siedziba arystokracji w późnobarokowym stylu...

Pałac Staniszów to bez wątpienia kolejne miejsce, które wywarło na nas ogromne wrażenie. Dwukondygnacyjna budowla pochodzi z końca XVIII wieku i powstała z inicjatywy hrabiego Henryka XXXVIII von Reuss. W połowie XIX stulecia do głównego korpusu pałacu dobudowano dwa skrzydła, otwierając go tym samym na ogród wewnętrzny w stylu francuskim. Jego swoiste zwieńczenie stanowi „Dom Kawalera”, charakterystyczna, ciemnoczerwona budowla wykończona niewielką wieżą z dzwonnicą i zegarem.

Pałac Staniszów - wizyta z dziećmi
Dolina Jeleniogórska - Pałac Staniszów

Przypałacowy park to dzieło Petera Josepha Lenné, twórcę ogrodów królewskich w Poczdamie i przypałacowego parku w Wojanowie. Powierzchnia parku jest urozmaicona licznymi grupami skalnymi i bogatym drzewostanem, co stanowi przykład harmonijnego połączenia naturalnego ukształtowania terenu z pomysłowością architekta.

Spacer po przypałacowym parku

Spacer alejkami przypałacowego parku sprawił nam ogromną przyjemność, a jego malowniczy teren na długo pozostanie w naszej pamięci. Bogaty w rozległe łąki, miejsce na grilla oraz ognisko, stwarza atrakcyjne warunki do aktywności w przecudnych okolicznościach przyrody.

W czasach współczesnych właścicielami obiektu jest rodzina Dzida, która w zrujnowanych murach pałacu stworzyła miejsce iście magiczne. Dziś Pałac Staniszów to kompleks hotelowy, wyposażony w strefę SPA. Na jego terenie odbywają się koncerty, wernisaże i wystawy, które bezapelacyjnie czynią to miejsce wartym poznania.

Pałac Staniszów - rodzinna wycieczka

 

Wodospad Podgórnej - urokliwa atrakcja malowniczej Przesieki i zabytkowy tramwaj w Podgórzynie...

O Wodospadzie Podgórnej dowiedzieliśmy się, szukając dodatkowych atrakcji w sercu Karkonoszy. Tęskniliśmy nieco za nieokiełznaną naturą i nie zawiedliśmy się.

Odwiedzamy z dziećmi Wodospad Podgórnej

Fakt, że miejsce to jest jednym z najrzadziej odwiedzanych przez turystów, stanowiło jego dodatkowy atut. Wodospad Podgórnej położony jest na wysokości 547 m n.p.m, jego potrójna kaskada liczy 10 metrów wysokości i czyni go trzecim co do wielkości wodospadem w polskiej części Karkonoszy. Nieco poniżej wodospadu znajduje się urokliwy mostek, z którego można go obserwować i poczynić pamiątkowe zdjęcia. Na miejscu można kupić pamiątki w sklepiku zlokalizowanym tuż przy wodospadzie.

Kierując się do Wodospadu Podgórnej w Przesiece, minęliśmy Podgórzyn, gdzie warto zwrócić uwagę na zabytkowy czerwony tramwaj.

Podgórzyn - zabytkowy, czerwony tramwaj

Jest to pamiątka po linii tramwajowej, prowadzącej z Cieplic do Podgórzyna. Wagon stoi Pod Skałką, w miejscu dawnego przystanku linii tramwajowej. Za koniec funkcjonowania linii uważa się rok 1964, kiedy to została zastąpiona autobusem numer 4.

 

Pałac Łomnica - hotel, muzeum i folwark w magicznej scenerii...

Pałac Łomnica to kompleks dwóch pałaców otoczonych pięknym parkiem oraz folwarkiem, który cały czas tętni życiem. To bez wątpienia miejsce, w którym, kultura, historia i natura przenikają się wzajemnie. Jeden z pałaców (zwany małym pałacem) już od 1997 roku pełni funkcję hotelu, drugi zaś (zwany dużym pałacem) to muzeum pałacowe, którego sal nie omieszkaliśmy odwiedzić.

Z maluchami do Doliny Pałaców i Ogrodów - Pałac Łomnica
Pałac Łomnica w Kotlinie Jeleniogórskiej

W muzeum pałacowym obejrzeć można wystawę multimedialną „Trzy wieki życia w Pałacu Łomnica”, która w nowoczesny sposób przedstawia jego bogatą historię. Dzięki multimedialnemu przewodnikowi istnieje możliwość zobaczenia 60 krótkich filmów, które z powodzeniem przenoszą nas w zamierzchłe czasy. Dzięki temu łatwiej jest wyobrazić sobie codzienne życie mieszkańców przybytku w Łomnicy. Ku uciesze najmłodszych, przygotowane są także filmy przeznaczone specjalnie dla nich, których bohaterami są dzieci i nastolatkowie.

Muzeum można zwiedzić również bez korzystania z aplikacji, zatrzymać się w sali kinowej i obejrzeć film opowiadający historię pałacu. Skorzystaliśmy z tej formy, bowiem czasu do zamknięcia muzeum było stosunkowo niewiele. Po obejrzeniu ekspozycji, zwiedziliśmy okazały, 9-hektarowy park w stylu angielskim pochodzący z XIX wieku, a następnie udaliśmy się na kawę i ciacho, do czego gorąco zachęcamy i Was.

Odwiedzamy Pałac Łomnica

Będąc w Pałacu Łomnica nie sposób przejść obojętnie obok folwarku, gdzie stacjonuje Sklep Folwarczny, Lniany Dom Towarowy, Piekarnia i Szkoleniowa Kuchnia Ziemiańska.

Sklep Folwarczny obfituje w bogactwo produktów regionalnych, można tutaj znaleźć ceramikę bolesławiecką, produkty wykonane z drewna, wikliny oraz wiele innych, a także publikacje na temat historii regionu. To tutaj zaopatrzyliśmy się w przepiękne pamiątki i wyruszyliśmy dalej.
Warto zajrzeć do folwarcznej Piekarni, gdzie znaleźć można zdrową, regionalną żywność, domowe przetwory, kozie sery Łomnickie, czy czekoladowe specjały. W Piekarni nabyć można ponad 30 produktów przygotowanych wcześniej na oczach gości w Szkoleniowej Kuchni Ziemiańskiej. Będąc w Piekarni, nie można pozostać obojętnym na unoszące się tu, kuszące aromaty, dlatego też kupiliśmy małe co nieco na dalszą część popołudnia.

Lniany Dom Towarowy, to miejsce oferujące przepiękny asortyment, stworzony przez najlepszych polskich projektantów mody damskiej i męskiej. To także konfekcja stołowa, pościel ze 100% szlachetnego lnu oraz lniane dodatki, które upiększą każde wnętrze. Warto zajrzeć tutaj choćby po to, by nasycić oczy pięknem dolnośląskiego rękodzieła.

Pałac Łomnica to miejsce, gdzie historia i czasy współczesne tworzą barwną opowieść, każdy bowiem znajdzie tu coś dla siebie. Łatwo zatracić się w tym miejscu na dłużej. Z racji tego, że zapewnia wiele atrakcji, lepiej jest zarezerwować sobie więcej czasu na jego poznanie.

 

Zamek Karpniki - miejsce nagrodzone na międzynarodowej gali innowacji...

Zamek Karpniki zmieniał się wielokrotnie na przestrzeni wieków. Jego wnętrza kryją średniowieczne, renesansowe oraz barokowe detale. XIX-wieczna przebudowa nadała zamkowi neogotycki wygląd. Za rozsławienie posiadłości oraz jej obecny kształt odpowiada rodzina Hohenzollernów. Efekt romantycznej rezydencji w neogotyckim stylu zamek uzyskał w latach 40. XIX wieku. Mimo dokonanej przebudowy, zachowano w nim pierwotny, obronny charakter - przede wszystkim fosę oraz most prowadzący na zamkowy dziedziniec.

Kotlina Jeleniogórska - Zamek Karpniki

Co ciekawe, podczas II Wojny Światowej w miejscu tym, w obawie przed bombardowaniami umieszczono kolekcję dzieł sztuki ostatnich właścicieli Karpnik. Jednak w styczniu 1945 roku kolekcja przewieziona została w głąb Niemiec i ukryta przed nadciągającą Armią Czerwoną. Po zakończeniu II Wojny Światowej przez okres 3 lat w zamku mieścił się Uniwersytet Ludowy, który na Dolnym Śląsku był pierwszą instytucją tego typu. Realizowano w nim program 5-miesięcznych kursów, który miał na celu przygotowanie dorosłej młodzieży do działalności kulturalno-oświatowej na obszarach wiejskich. W 1956 roku zorganizowano tu Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci.

Przez kolejne lata obiekt wielokrotnie zmieniał właścicieli i niestety popadał w ruinę, dochodziło w nim do licznych aktów wandalizmu oraz kradzieży. W 1993 roku złodzieje dokonali próby kradzieży renesansowego portalu bramy. Gdy w porę udaremniono ich czyn, portal poddano konserwacji, po czym wrócił na swoje miejsce. Co smutne, proces dewastacji postępował dalej.

Aż do roku 2009, kiedy to właścicielem zamku wraz z przylegającym parkiem została spółka deweloperska, która dokonała jego rewitalizacji i przywróciła dawną świetność. Zamek Karpniki uzyskał od Prezydenta RP tytuł Pomnika Historii - to najwyższa forma uznania dla zabytku.

Park Krajobrazowy Zamku Karpniki został założony w XIX wieku przez wspomnianą wcześniej pruską rodzinę królewską - Hohenzollern. Jako, że turystyka piesza jest nam najbliższą formą wypoczynku, spacer alejkami zamkowego parku okazał się strzałem w dziesiątkę i stanowił świetną okazję do podziwiania i fotografowania natury w cichym i spokojnym otoczeniu. Muszę przyznać, że Zamek Karpniki to atrakcja sama w sobie, to miejsce wyjątkowe, pełne historii i dbałości o najdrobniejsze detale.

Zwiedzanie Zamku Karpniki z dziećmi

 

Ornamental Farm Bukowiec, czyli Ozdobna Farma Fryderyka von Redena w Bukowcu...

Ornamental Farm to założona na przełomie XVIII i XIX wieku Farma Ozdobna, czyli gospodarstwo rolne, które z jednej strony miało przynosić zyski i pełnić funkcję użytkową, zaś z drugiej - stanowić atrakcyjną przestrzeń do rekreacji i wypoczynku. Głębszym celem było uwrażliwienie na piękno osób w niej pracujących oraz gości odwiedzających.

Atrakcja dla rodzin z dziećmi w Kotlinie Jeleniogórskiej - Ornamental Farm

Ornamental Farm to folwark, pałac i piękny park. Na folwarku mieszczą się: Dawny Browar, Budynek Zarządu, Stodoła, Owczarnia i Obora zwana „Podkową”. Na terenie parku krajobrazowego w Bukowcu znajdują się: Herbaciarnia, Wieża Widokowa, Opactwo, Dom Rybaka, Dom Ogrodnika, Grota Kuta w Skale, Ponura Kapliczka, Studnia Renesansowa, Marmurowa Ławka, Bramka Kloebera oraz Krąg Druidów.

O folwarcznej zabudowie słów kilka...

Budynek Zarządu pełnił niegdyś różne funkcje, był przede wszystkim siedzibą zarządu majątku ziemskiego, ale pełnił również funkcję uzdrowiskowo - gościnną. Dziś zlokalizowane są w nim przytulne apartamenty, głównie dla tych gości, którzy docenią wypoczynek na łonie parkowego zacisza.

Stodoła wybudowana została około 1800 roku, do lat powojennych ubiegłego wieku pełniła funkcję budynku gospodarczego. Współcześnie mieści się w niej kawiarnia, sala koncertowa oraz Muzeum w Dolinie Pałaców i Ogrodów.

Ozdobna Farma w Bukowcu

Park krajobrazowy to niewątpliwie najbardziej atrakcyjne miejsce w Bukowcu, przy czym warto dodać, że jest on pierwszym założeniem romantycznym na Śląsku.

Herbaciarnia to majestatyczny pawilon zwany także Świątynią Ateny lub Belwederem. Powstała w 1804 roku była prezentem dla hrabiny von Reden z okazji drugiej rocznicy ślubu. Dziś w jednym ze skrzydeł Herbaciarni mieści się mobilna biblioteka, w drugim zaś zobaczyć można wystawę przedstawiającą jedenaście rezydencji wpisanych na listę Pomników Historii.

Herbaciarnia w Ornamental Farm

Poruszając się ścieżką turystyczną w Bukowcu, pokonując jeden stromy odcinek, dotarliśmy do Wieży Widokowej w stylu angielskiego neogotyku. Roztacza się z niej piękna górska panorama, sięgająca od Karkonoszy, przez Góry Izerskie i Góry Kaczawskie, aż po Rudawy Janowickie.

Na ścieżce turystycznej w Bukowcu

Po drodze mijamy Dom Ogrodnika, który został wzniesiony w 1797 roku jako pierwsza budowla parku. Przybytek ten służył ogrodnikowi H.K. Waltherowi, ale jego piętro służyło za pokoje hrabiny i hrabiego. Tam też umieszczono kolekcję minerałów i motyli oraz obrazy przedstawiające naturę. Dziś obiekt ten należy do prywatnych właścicieli.

Choć pałac w Bukowcu nie robi takiego wrażenia, jak opisane wcześniej rezydencje, należy mu oddać iż doskonale komponuje się ze swoim otoczeniem. Wielokrotnie przebudowywany, obecnie jest siedzibą Związku Gmin Karkonoskich.

Warto zatrzymać się w Bukowcu ze względu na piękno natury, które dostrzegli i wyeksponowali dawni właściciele farmy. Spojrzeć na majestatyczne góry zdobiące Bukowiec. Odetchnąć świeżym, górskim powietrzem, wypić smaczną kawę, zagłębić się w historię dawnych rodów, by na końcu spojrzeć na wszystko z perspektywy Wieży Widokowej.

 

Pałac Pakoszów, śląsko-niemiecka gościnność w późnobarokowym wydaniu...

Pałac w Piechowicach został wzniesiony w 1725 roku przez Johanna Gottfrieda. To piękna późnobarokowa rezydencja, która niegdyś pełniła różne funkcje. Dawniej w posiadłości mieściła się bielarnia lnu oraz dom dziecka. W latach 2008 - 2012 pałac został odrestaurowany, rozbudowany i przystosowany do pełnienia swojej dzisiejszej funkcji hotelowej. Znaleźć tu można 19 pokoi oraz apartamenty, których wystrój to niebanalne połączenie nowoczesności i zabytkowej architektury.

Pałac w Piechowicach

Pałac Pakoszów posiada zimowy ogród, a w nim basen i SPA, strefę fitness, słoneczny taras zwany różanym, plac zabaw dla dzieci, ale co najważniejsze, daje swoim gościom możliwość podziwiania pięknego, karkonoskiego krajobrazu, rozciągającego się od Szrenicy przez Śnieżne Kotły, aż po Zamek Chojnik. Czas spędzony w tym miejscu biegł nam jakby wolniej. Magia miejsca, bliskość przyrody, rozległy 15-hektarowy park, cudowna przestrzeń, zniewalający górski krajobraz czynią je wyjątkowym i wartym poznania. W okolicy sporo atrakcji nie tylko dla najmłodszych, do najciekawszych zaliczyć można Termy Cieplickie, Dinopark czy Cyrkland.

Pałac Pakoszów - wizyta z maluchami
Wyprawa do Pałacu Pakoszów

 

Pałac Lenno - Pensjonat, dawny folwark przy Zamku Wleń...

Pałac Lenno w Łupkach został wybudowany na podzamczu w XVII wieku, jego fundatorem był Adam Koulhas. Wiek XVIII to przebudowa obiektu na styl barokowy, tę zmianę przypisuje się baronowi von Grunfeld. Przez lata dobra pałacowe były skrupulatnie rozbudowywane, utworzono tu park i ogród. Jednak żaden z ówczesnych właścicieli majątku w Łupkach nie zdecydował się na odnowienie zamku, u podnóża którego stoi pałac. Po zakończeniu II Wojny Światowej powstało w nim sanatorium PKP, natomiast zabudowania przyległe nie zostały zagospodarowane i popadały w ruinę. Dziś zabytkowy zespół pałacowo-folwarczny, dzięki staraniom nowego właściciela odzyskuje dawny blask.

Pałac Lenno w Łupkach

Mieści się tu pensjonat, którego goście mogą cieszyć się czystym krajobrazem obfitującym w pola, łąki, lasy. Tutaj, w niezmąconej niczym ciszy można delektować się najlepszymi domowymi wypiekami w całej Dolinie Pałaców i Ogrodów. Nie jesteśmy odosobnieni w swojej opinii, gdyż Cafe Lenno cieszy się niesłabnąca świetną renomą, za którą niewątpliwie stoją najlepsze ciasta jakie dotąd jedliśmy.

Udając się na spacer romantyczną ścieżką wiodącą od pałacu, doszliśmy do ruin najstarszego na Śląsku Zamku Wleń. Budowla powstała bowiem po 1160 roku z inicjatywy księcia Bolesława Wysokiego. Warownia składała się wówczas z domu zamkowego, zwanego domem romańskim, kaplicy i sześciobocznej wieży obronnej. Oprócz zamku wzniesiono również kamienny mur obronny. Warownię stopniowo rozbudowywano, jednak podczas wojny trzydziestoletniej została ona zniszczona i w takim stanie dotrwała czasów współczesnych. Obiekt jest codziennie udostępniany zwiedzającym, którzy licznie przybywają w to miejsce. Po drodze można zobaczyć kościół pod wezwaniem świętej Jadwigi Śląskiej, który jednak nie jest dostępny dla zwiedzających.

Rodzinne zwiedzanie Pałacu Lenno

Zarówno pałac jak i zamek stanowią ciekawe zabytki gminy Wleń. Oba miejsca, mimo upływającego czasu, nadal cieszą oczy i dusze przybyłych tutaj turystów. Jeśli szukacie ciszy i spokoju pośród dzikiej zieleni, trafiliście idealnie. Kameralny charakter tego miejsca doceni każdy, kto tak jak my pragnie na kilka chwil przenieść się do innej bajki.

 

Kolorowe Jeziorka - skarby Rudawskiego Parku Krajobrazowego...

Cztery kolorowe jeziorka położone we wsi Wieściszowice, powstały na terenie dawnej kopalni pirytu. Wskutek wypełnienia wodą wyrobisk pokopalnianych utworzyły się zjawiskowe, kolorowe jeziorka. Z racji usytuowania atrakcji na zboczu Wielkiej Kopy, udało nam się zobaczyć trzy z nich.

Jeziorko żółte to najmłodsze jeziorko, które pojawia się okresowo po obfitych opadach. Wówczas jego dno wypełnia się wodą o żółtawym odcieniu.

Purpurowe jeziorko powstało po zalaniu wyrobiska w najstarszej kopalni uruchomionej w 1785 roku. Wypełnia je woda w kolorze purpury, która jest roztworem kwasu siarkowego.

Purpurowe jeziorko - ciekawa atrakcja

Kolor błękitnego jeziorka wywarł na nas największe wrażenie. Jest on wynikiem obecnych tu związków miedzi, jego woda jest czysta i pozbawiona zapachu siarki. Jeziorko jest bardzo głębokie, jego wyrobisko ma głębokość ponad 20 metrów.

Podziwiamy z dziećmi Błękitne jeziorko

Na wysokości 730 m n.p.m znajduje się jeziorko zielone, do którego niestety nie udało nam się dotrzeć. Staw ten pojawia się bardzo rzadko, po obfitych opadach, by później zniknąć na całe lata.

Przy Kolorowych Jeziorkach można skorzystać z rozległego parkingu, pola namiotowego i campingowego. Historię jeziorek można poznawać samodzielnie lub z wykwalifikowanym przewodnikiem sudeckim, który obsługuje grupy oraz turystów indywidualnych. Na miejscu można wypożyczyć sprzęt do uprawiania nordic walkingu oraz skorzystać z wypożyczalni rowerów. Dozwolone jest pokonywanie trasy z psem. Nieopodal Purpurowego Jeziorka znajduje się punkt gastronomiczny, gdzie można zjeść dania kuchni polskiej, wypić kawę lub herbatę lub po prostu odpocząć.

 

Kilka słów podsumowania…

Mogłoby się wydawać, że pałace i zamki to temat, który kompletnie nie sprawdzi się podczas podróży z dziećmi. Jestem jednak przekonana, że dzięki wizycie w Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej udało nam się nieco odczarować tę tematykę i kolejny raz zaszczepić w dzieciach ciekawość do poznawania nowych miejsc, historii, kultury i sztuki. Największą jednak wartość widzę w obcowaniu dzieci z naturą, wspólnym spędzaniu czasu i czystej, dziecięcej radości z kilometrów pokonanych na własnych nogach.

Podróże ubogacają wszystkich członków naszej rodziny, jednak dla dzieci stanowią nieocenione wsparcie w ich rozwoju. Podróże to wspólny, pięknie i wartościowo spędzony czas, to bliskość, którą doceniamy tu i teraz. Bliskość, którą możemy nieskrępowanie się cieszyć. Wspólne doświadczenia sprzyjają zacieśnianiu się więzi między dziećmi i rodzicami. Już teraz wiem, że to wspomnienia ze wspólnej podróży są najcenniejszą pamiątką, jaką z niej przywieźliśmy, a do Doliny Pałaców i Ogrodów wrócimy na pewno jeszcze nie raz...

 

Agnieszka Kandulska

autorka zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs

"Polska z dziećmi 2020"

 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi