W Beskid Niski z dzieckiem
Najdziksze pasmo górskie w Polsce
Beskid Niski uznawany jest za najdziksze pasmo górskie w Polsce. To najniższa część Beskidów, a zarazem najrozleglejsza. Od wschodu graniczy z Bieszczadami, zaś od zachodu z Kotliną Sądecką.
Największymi atutami i osobliwościami regionu jest dzika, nieujarzmiona przyroda oraz urokliwe doliny, niegdyś zamieszkałe przez Łemków. Beskid Niski to kraina 365 cmentarzy wojennych z I wojny światowej oraz tereny, gdzie w XIX wieku narodził się polski przemysł naftowy.
Każdy pokocha Beskid Niski, wystarczy że zawita tutaj chociażby na kilka dni. Bo tu można odpocząć od cywilizacji i wielkomiejskiego tempa. Można leniuchować zgodnie z hasłami ruchu „slow life”, ale można też aktywnie spędzić czas na poznawaniu przyrody i historii tego tajemniczego regionu.
Beskid Niski aktywnie
To idealne miejsce na urlop z dziećmi, zarówno z tymi najmłodszymi, jak i ze starszymi pociechami. W zależności od wieku i możliwości naszych dzieci, połemkowską krainę można zwiedzać pieszo, ale również konno czy rowerem.
Szlaki piesze prowadzą na liczne, niezbyt wysokie beskidzkie szczyty (najwyższy to Lackowa 997 m n.p.m.). Natomiast konne i rowerowe trasy biegną wzdłuż górskich potoków i rzeczek, beskidzkimi dolinami, gdzie jeszcze 70 lat temu tętniło życie łemkowskich rodzin.
Dzisiaj w dolinach pozostały jedynie drewniane, przepiękne cerkwie, przydrożne krzyże i kapliczki oraz zdziczałe sady.
Dzika przyroda
Beskid Niski kryje ogromne bogactwo przyrody.
W samym centrum Beskidu znajduje się Magurski Park Narodowy z bardzo ciekawym rezerwatem przyrody Kornuty. Poniżej szczytu Kornuty, na powierzchni około 12 ha porozrzucane są fantazyjnie ukształtowane skały, o wysokości do 10 metrów oraz liczne jaskinie, w tym Jaskinia Mroczna o długości 200 m.
Dla najmłodszych piechurów idealną ścieżką przyrodniczą będzie „Diabli Kamień” (grupa kilkunastu skałek) oraz „Wodospad Magurski” (kilkumetrowy wodospad) w Foluszu.
W Beskidzie Niskim można spotkać wiele chronionych gatunków roślin i zwierząt. Podczas wędrówek można natknąć się na salamandry, traszki i kumaki.
W bukowych lasach żyją popielice, jelenie, rysie a nawet wilki i niedźwiedzie. Stacjonuje tu czarny bocian, orlik krzykliwy czy puchacz. W beskidzkich cerkwiach zamieszkują nietoperze.
Bardejov
Spędzając urlop w Beskidzie Niskim warto odwiedzić średniowieczny Bardejov, słowackie miasteczko wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Nasze dzieci na wakacjach zachwycił w tym mieście kolorowy rynek z ratuszem i kościołem pośrodku. Uwagę przykuwają również gotyckie i renesansowe kamienice z charakterystycznymi dla regionu trójkątnymi szczytami domów.
Gotycki kościół św. Idziego to jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków Słowacji. W środku znajduje się jedenaście drewnianych, gotyckich dwuskrzydłowych ołtarzy bocznych oraz główny ołtarz św. Barbary autorstwa Pawła z Lewoczy, ucznia samego Wita Stwosza.
Cisza i spokój
Beskid Niski to tajemnicza, spokojna kraina na południu Polski. Piękna przyroda, ciekawa historia oraz brak tłumów turystów sprawia, że jest to miejsce idealne na urlop.
Ten, kto lubi ciszę i spokój, chce urlop spędzić wśród przyrody, a przy okazji dowiedzieć się czegoś o naszym regionie, na pewno będzie zadowolony.
Polecane szlaki przyrodnicze i tematyczne w Beskidzie Niskim to:
- Szlak Architektury Drewnianej, z czterema zabytkowymi świątyniami wpisanymi na listę Unesco (kościół w Sękowej oraz cerkwie w Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach Wyżnych)
- Szlak Naftowy i Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce
- liczne szlaki przyrodnicze, Magurski Park Narodowy w Krempnej
- Wielokulturowy Szlak Huculski
- Skansen Archeologiczny Karpacka Troja
Beskid Niski zimą
Od kilku lat górskie gminy powiatu gorlickiego, takie jak Sękowa i Uście Gorlickie, intensywnie promują turystykę zimową. W najbliższej okolicy Gorlic można pojeździć na nartach zjazdowych (wyciągi w Sękowej, Małastowie, na Magurze Małastowskiej, w Smerekowcu). Trasy są dostosowane do umiejętności młodszych jak i starszych, a co za tym idzie różnorodne.
Dla mnie Beskid Niski to idealne góry na narty biegowe. Zwłaszcza z dziećmi. Narty biegowe są mniej urazowe niż zjazdówki, ćwiczą wszystkie części ciała, nie obciążają jedynie nóg. Nie trzeba być drugą Kowalczyk, żeby wybrać się na marszobieg wzdłuż beskidzkich dolinek. Wystarczy ładna pogoda, mnóstwo śniegu i frajda dla najmłodszych murowana. Do tego piękne widoki.
Najlepiej oznakowane w Beskidzie Niskim trasy, a zarazem najdłuższe i co roku specjalnie przygotowywane to ścieżki narciarstwa biegowego w Krzywej - Banicy. Trasy są bezpłatne, liczą w sumie około 80 km. Wystarczy mieć swój sprzęt lub ewentualnie wypożyczyć w jednym z kilku gospodarstw.
Jeżeli jednak ktoś nie lubi jeździć na nartach zjazdowych czy biegowych, to warto i tak wybrać się zimą w góry. Można pobiegać, czy też pospacerować wzdłuż urokliwych dolinek Beskidu Niskiego. Zasypane śniegiem pola, cisza w zimowym lesie - to bez wątpienia największe uroki tej pory roku.
Autorką tekstu jest Pani Magda Rzeźnik - pedagog, mama trójki dzieci. Od 10 lat mieszka w Beskidzie Niskim. Prowadzi przyjazną rodzinom z dziećmi, pięknie położoną agroturystykę "Stara Farma" - z licznymi udogodnieniami dla maluchów, wyjątkową atmosferą oraz ekologicznym, domowym jedzeniem.
Inną przyjazną dzieciom agroturystyką w Beskidzie Niskim jest Siwejka w Ropkach koło Wysowej Zdrój.
Serdecznie polecamy na wyjazd z dziećmi :-)
Zespół Dzieciochatki.pl
Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom
POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: >>KLIKNIJ TU<<
Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:
WAKACJE Z DZIEĆMI
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI
NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM
WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Portal DziecioChatki.pl