W Beskid Niski z dzieckiem

   

Najdziksze pasmo górskie w Polsce

 

Beskid Niski uznawany jest za najdziksze pasmo górskie w Polsce. To najniższa część Beskidów, a zarazem najrozleglejsza. Od wschodu graniczy z Bieszczadami, zaś od zachodu z Kotliną Sądecką.

 

 Z dziecmi w Beskid Niski 

 

Największymi atutami i osobliwościami regionu jest dzika, nieujarzmiona przyroda oraz urokliwe doliny, niegdyś zamieszkałe przez Łemków. Beskid Niski to kraina 365 cmentarzy wojennych z I wojny światowej oraz tereny, gdzie w XIX wieku narodził się polski przemysł naftowy.

 

Każdy pokocha Beskid Niski, wystarczy że zawita tutaj chociażby na kilka dni.  Bo tu można odpocząć od cywilizacji i wielkomiejskiego tempa. Można leniuchować zgodnie z hasłami ruchu „slow life”, ale można też aktywnie spędzić czas na poznawaniu przyrody i historii tego tajemniczego regionu.

 

 Huculskie konie w Beskidzie Niskim 

 

Beskid Niski aktywnie

 

To idealne miejsce na urlop z dziećmi, zarówno z tymi najmłodszymi, jak i ze starszymi pociechami. W zależności od wieku i możliwości naszych dzieci, połemkowską krainę można zwiedzać pieszo, ale również konno czy rowerem.

 

 Wedrowki z dziecmi w Beskidzie Niskim - pieszo lub rowerem 

 

Szlaki piesze prowadzą na liczne, niezbyt wysokie beskidzkie szczyty (najwyższy to Lackowa 997 m n.p.m.). Natomiast konne i rowerowe trasy biegną wzdłuż górskich potoków i rzeczek, beskidzkimi dolinami, gdzie jeszcze 70 lat temu tętniło życie łemkowskich rodzin.

 

 W Beskidzie Niskim z dziećmi - przeprawa przez rzekę 

 

Dzisiaj w dolinach pozostały jedynie drewniane, przepiękne cerkwie, przydrożne krzyże i kapliczki oraz zdziczałe sady.

 

 Szlak Architektury Drewnianej - zabytkowa cerkiew 

 

Dzika przyroda

 

Beskid Niski kryje ogromne bogactwo przyrody.

 

 Przyroda Magurskiego Parku Narodowego - spotkanie z sarenką 

 

W samym centrum Beskidu znajduje się Magurski Park Narodowy z bardzo ciekawym rezerwatem przyrody Kornuty. Poniżej szczytu Kornuty, na powierzchni około 12 ha porozrzucane są fantazyjnie ukształtowane skały, o wysokości do 10 metrów oraz liczne jaskinie, w tym Jaskinia Mroczna  o długości 200 m.

 

Dla najmłodszych piechurów idealną ścieżką przyrodniczą będzie „Diabli Kamień” (grupa kilkunastu skałek) oraz „Wodospad Magurski” (kilkumetrowy wodospad) w Foluszu.

 

W Beskidzie Niskim można spotkać wiele chronionych gatunków roślin i zwierząt. Podczas wędrówek można natknąć się na salamandry, traszki i kumaki.

 

 Magurski Park Narodowy - salamandra 

 

W bukowych lasach żyją popielice, jelenie, rysie a nawet wilki i niedźwiedzie. Stacjonuje tu czarny bocian, orlik krzykliwy czy puchacz. W beskidzkich cerkwiach zamieszkują nietoperze.

 

Bardejov

 

Spędzając urlop w Beskidzie Niskim warto odwiedzić średniowieczny Bardejov, słowackie miasteczko wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Nasze dzieci na wakacjach  zachwycił w tym mieście kolorowy rynek z ratuszem i kościołem pośrodku. Uwagę przykuwają również gotyckie i renesansowe kamienice z charakterystycznymi dla regionu trójkątnymi szczytami domów.

 

 Zabytkowy rynek w Bardejovie 

 

Gotycki kościół św. Idziego to jeden z najpiękniejszych i najcenniejszych zabytków Słowacji. W środku znajduje się jedenaście drewnianych, gotyckich dwuskrzydłowych ołtarzy bocznych oraz główny ołtarz św. Barbary autorstwa Pawła z Lewoczy, ucznia samego Wita Stwosza.

 

Cisza i spokój

 

Beskid Niski to tajemnicza, spokojna kraina na południu Polski. Piękna przyroda, ciekawa historia oraz brak tłumów turystów sprawia, że jest to miejsce idealne na urlop.

 Wypoczynek z dziećmi w Beskidzie Niskim 

 

Ten, kto lubi ciszę i spokój, chce urlop spędzić wśród przyrody, a przy okazji dowiedzieć się czegoś o naszym regionie, na pewno będzie zadowolony.

 

Polecane szlaki przyrodnicze i tematyczne w Beskidzie Niskim to:

 

- Szlak Architektury Drewnianej, z czterema zabytkowymi świątyniami wpisanymi na listę Unesco (kościół w Sękowej oraz cerkwie w Owczarach, Kwiatoniu i Brunarach Wyżnych)

 

 Zabytkowy drewniany kościół w Sękowej 

 

- Szlak Naftowy i Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce

 

- liczne szlaki przyrodnicze, Magurski Park Narodowy w Krempnej

 

- Wielokulturowy Szlak Huculski

 

- Skansen Archeologiczny Karpacka Troja 

 

 

Beskid Niski zimą

 

Od kilku lat górskie gminy powiatu gorlickiego, takie jak Sękowa i Uście Gorlickie, intensywnie promują turystykę zimową.  W najbliższej okolicy Gorlic można pojeździć na nartach zjazdowych (wyciągi w Sękowej, Małastowie, na Magurze Małastowskiej, w  Smerekowcu). Trasy są dostosowane do umiejętności młodszych jak i starszych, a co za tym idzie różnorodne.

 

Dla mnie Beskid Niski to idealne góry na narty biegowe. Zwłaszcza z dziećmi. Narty biegowe są mniej urazowe niż zjazdówki, ćwiczą wszystkie części ciała, nie obciążają jedynie nóg.  Nie trzeba być drugą Kowalczyk, żeby wybrać się na marszobieg wzdłuż beskidzkich dolinek. Wystarczy ładna pogoda, mnóstwo śniegu i frajda dla najmłodszych murowana. Do tego piękne widoki.

 

Najlepiej oznakowane w Beskidzie Niskim trasy, a zarazem najdłuższe i co roku specjalnie przygotowywane to ścieżki  narciarstwa biegowego w Krzywej - Banicy. Trasy są bezpłatne, liczą w sumie około 80 km. Wystarczy mieć swój sprzęt lub ewentualnie wypożyczyć w jednym z kilku gospodarstw.

 

Jeżeli jednak ktoś nie lubi jeździć na nartach zjazdowych czy biegowych, to warto i tak wybrać się zimą w góry. Można pobiegać, czy też pospacerować wzdłuż urokliwych dolinek Beskidu Niskiego. Zasypane śniegiem pola, cisza w zimowym lesie - to bez wątpienia największe uroki  tej pory roku.

 

Stara Farma w Beskidzie NiskimAutorką tekstu jest Pani Magda Rzeźnik - pedagog, mama trójki dzieci. Od 10 lat mieszka w Beskidzie Niskim. Prowadzi przyjazną rodzinom z dziećmi, pięknie położoną agroturystykę "Stara Farma" - z licznymi udogodnieniami dla maluchów, wyjątkową atmosferą oraz ekologicznym, domowym jedzeniem.

Inną przyjazną dzieciom agroturystyką w Beskidzie Niskim jest Siwejka w Ropkach koło Wysowej Zdrój.

Serdecznie polecamy na wyjazd z dziećmi :-) 

 

Zespół Dzieciochatki.pl

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

   

Chronione przez Copyscape


 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

 Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi