Zima z 7-latkiem na górskim szlaku - Beskid Wyspowy i Gorce

Jeśli chodzi o ferie, to zachęcam do spędzenia aktywnie czasu w okolicach Mszany Dolnej - góry tutaj z pewnością dla każdego (nawet w okresie zimowym).

Jako centrum dowodzenia wybieramy Mszanę Dolną i Ośrodek PCK. Miejsce bardzo ładne, do dyspozycji w bardzo niskiej cenie aneks kuchenny z kawą i herbatą, mała sauna, dwa stoły do tenisa, stół do piłkarzyków, siłownia, sala telewizyjna (można nawet potańczyć – duże pomieszczenie).

Można wypożyczyć w zimie sanki i "jabłuszka", poczytać książki w biblioteczki (zostawiliśmy też parę swoich niepotrzebnych z domu). Miejsce naprawdę godne polecenia, mniej więcej pośrodku opisanych poniżej atrakcji w okolicy. Latem możliwość wynajęcia domku. Do większych sklepów typu Biedronka bardzo blisko.

W ośrodku PCK
Zabawa w Ośrodku PCK

Dzień pierwszy - LUBOŃ WIELKI 1022 m n.p.m.

Najkrótsze podejście prowadzi z Przełęczy Glisne (nie oznaczonej, ale łatwo
ją znaleźć - na końcu Glisnej). Spacer w dwie strony to 4,4 km i 388 m podejścia.

Do planowania górskich tras polecam https://mapa-turystyczna.pl/. Według rozpiski podróż w górę powinna zająć nam 1,15 godziny. My w warunkach zimowych i z częstymi przerwami na zdjęcia przeznaczyliśmy 1,30 godziny.

Każdą podróż odbywamy z naszym 7-letnim synkiem.

Dużym plusem jest fakt, że u szczytu, oprócz pięknych widoków, czeka nas górskie schronisko, które dla mnie na każdym wypadzie jest pięknym domknięciem wycieczki.

Dlaczego? Możemy tu nie tylko odpocząć, ale także wbić pamiątkową pieczątkę, np. do książeczki GOT, czy kupić znaczek turystyczny. Myślę, że każdy, kto wędruje w górach, zauważył, że panuje tu innym klimat, również w stosunkach między ludźmi, a schronisko jest jak wisienka na torcie. ( http://www.lubon.pttk.pl )

My na szlaku
My na zaśnieżonym szlaku
Piękne zimowe widoki
Luboń Wielki zdobyty :)
Śnieżnica zdobyta :)


Z praktycznych informacji - szlak czerwony, z dość stromymi podejściami, szczególnie niebezpiecznymi w zimie, ale dostępny dla każdego, kto ma pojęcie
o górach. Odpowiedni ubiór i duże chęci na pewno pomogą zdobyć szczyt.

Trasa to 8 punktów GOT – warto rozpocząć podczas wędrówek przygodę z PTTK.

Dla dopełnienia dnia polecam jeszcze krótki spacer (około 30 minut) na Śnieżnicę 1007 m n.p.m. Całość to 2,2 km i 3 pkt. GOT. Wejście krótkie, ponieważ rozpoczynamy je z górnej stacji kolejki Kasina SKI, co dla dzieci na pewno będzie dodatkową atrakcją. Prowadzą tu szlaki niebieski i zielony. Czas według map 1 godzina, ale jak dla mnie dużo zawyżony.

Zimowe widoki
Zimowe widoki
Zimowe widoki

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Dzień drugi – Mogielica  1171 m n.p.m.

Kolejnym obowiązkowym punktem na mapie tych okolic jest góra należąca
do Korony Gór Polski.

Zdobyć ją najłatwiej zielonym szlakiem z Przełęczy E. Rydza – Śmigłego. Całość to 7 km i 498 metrów wzniesienia. Czas to 1,45, choć my w zimę dotarliśmy 15 minut wcześniej.

Rozpoczynamy wycieczkę z dziećmi na Mogielnicę
Na zimowym szlaku na Mogielnice
Mogielnica - rodzinne zdjęcie na szczycie
Na Mogielicy

Szlak bardzo ładny widokowo, szczególnie w górnych partiach i wynagradza wszelki trud włożony w dość krótkie, ale strome podejścia. Do zdobycia jest tutaj 12 pkt. GOT, a po drodze nie ma żadnego schroniska. Dlatego też szczególnie w warunkach zimowych trzeba to wziąć pod uwagę, bo dłuższy odpoczynek na szczycie może okazać się niemożliwy. Wiadomo, póki się idzie jest ciepło. 

Krzyż papieski na szczycie Mogielnicy

Na szczycie wieża widokowa oraz Krzyż Papieski. Krzyż Papieski jak dla mnie jest najpiękniej wkomponowany w górskie krajobrazy i zrobił na mnie naprawdę duże wrażenie.

Na wieżę nie wchodziliśmy z powodu oblodzenia (nie chcieliśmy niepotrzebnie ryzykować z dzieckiem). Rozwaga jest najważniejsza przy każdej górskiej wycieczce.

Zimowe widoki gór
Zima w pełni

Dzień trzeci – Schronisko Stare Wierchy i Bacówka na Maciejowej

Pierwsze schronisko na Starych Wierchach 964 m n.p.m. zdobywamy z parkingu w Obidowie. Szlakiem zielonym przechodząc łącznie 3 km (6 pkt. GOT) i pokonując 191 metrów wzniesienia w około 2 godziny w obie strony. Szlak przyjemny, łatwy, a samo schronisko mało widokowe, ale obowiązkowe na mapie Gorców - ( http://stare-wierchy.pttk.pl ).

Schronisko Stare Wierchy

Dużo lepiej wypada tu Bacówka na Maciejowej, która według mnie jest jedną
z najładniejszych. Piękne, przytulne wnętrze z kominkiem, drewnianymi rzeźbami, przemiłą obsługą.

Wysokość 853 m n.p.m. zdobywamy szlakiem czarnym z Rabki Słone – tama. Spacer to 5 km (6 pkt. GOT)  i 286 metrów podejścia. Szlak trudniejszy, ale Bacówka i widoki z polany przed nią są naprawdę piękne.

Schronisko obowiązkowe dla każdego - ( http://namaciejowej.pl).

W Bacówce na Maciejowej
Maciejowa - rodzinnie zdjęcie
My na Maciejowej
Widoki z Maciejowej
Widok na góry

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Przejeżdżając między tymi miejscowościami, warto zatrzymać się w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Miejsce obowiązkowe dla każdego smyka, który lubi pociągi. Możliwość wielu fajnych zdjęć i wspólnie spędzonego czasu.

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce
Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce
Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Między schroniskami możemy przejść również górskim pasem, my jednak wybraliśmy dojazd samochodem.

Autor zdjęć i tekstu
Krzysztof Kaniecki

Praca przysłana na Konkurs: "Moje ferie z dzieckiem w Polsce"

 


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Chronione przez Copyscape


 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

 Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi