Beskidy z dzieckiem

W BESKIDY Z DZIECKIEM - ATRAKCJE, SZLAKI, PRZYRODA, SPRAWDZONE NOCLEGI

Znów wracamy do tematu wyjazdu z dziećmi w góry. Podczas pisania otworzyliśmy mapę z podziałem gór na poszczególne regiony. Ot, tak – żeby przypomnieć sobie, co gdzie leży.

I gdy skakaliśmy wzrokiem z nazwy do nazwy, przyszło nam na myśl, że jeśli ktoś nie jest wprawiony w podróżach po południu Polski i nie zna się zbytnio na geografii, to z łatwością się w tym wszystkim pogubi.

A że lubimy góry i wiemy, że warto tam jeździć z maluchami, to od razu postanowiliśmy napisać kilka artykułów o poszczególnych regionach. Znajdziecie w nich troszkę przydatnych informacji o atrakcjach, kilka ciekawostek, no i oczywiście miejsca noclegowe przyjazne dzieciom.

Parę słów o Beskidach

Na początek Beskidy.

Beskidy to jedne z najmłodszych gór w Polsce, choć nie należą do najwyższych – ich średnia wysokość to około 1300 m n.p.m., czyli niezbyt wysoko (dla porównania - w Tatrach to około 2000 m n.p.m.).

Przy tym szczyty są raczej łagodne, a szlaki pną się w górę w miarę spokojnie, więc to chyba jedno z najlepszych miejsc na wyprawy z dziećmi – szczególnie, jeśli nie są wprawione w bojach.

Spora część Beskidów jest objęta różnego rodzaju ochroną, więc przyroda może tu wyrabiać, co jej się podoba. To dlatego szumi tu tyle lasów, a kwiaty i trawy na łąkach często sięgają aż po kolana.

Na polanach rosną też osławione, beskidzkie jagody – wielkie, gorące od słońca i najsłodsze na świecie.

Jeśli akurat jesteście w parku narodowym, to teoretycznie nie wolno Wam ich jeść, ale w praktyce… serdeczne gratulacje, jeśli oprzecie się pokusie skubnęcia jednej jagódki wink.  

No właśnie, odnośnie kuchni – oprócz przepysznych pierogów z jagodami, warto spróbować nieco tradycyjnych potraw. Główną z nich jest kwaśnica. Ale tutaj ostrzeżenie dla szczególnie wrażliwych osób – według góralskiej receptury jest gotowana na świńskim ryju i często się zdarza, że w misce będzie pływała jego część. Mniej dosadna wersja to kwaśnica na żeberkach - też dobra.

Poza tym koniecznie zjedzcie placki ziemniaczane z bryndzą (tutejszy ser), bo są nieco inaczej robione niż w większości regionów Polski.
To chyba tyle, jeśli chodzi o najbardziej ogólne wiadomości. Skoro już wiecie, co warto tu zjeść, to jeszcze powiemy Wam, jakie atrakcje na Was czekają i gdzie możecie spać – ważna rzecz, jeśli wybieracie się w Beskidy z dziećmi wink


Beskid Śląski z dzieckiem

Zaczynamy od pasma najbardziej wysuniętego na zachód – jest nim Beskid Śląski.

Co ciekawego można tu robić z dzieckiem? No, to zależy od tego, gdzie się wybieracie, ale większość najpopularniejszych miejsc znajduje się dość blisko siebie.

Na początek Wisła. Wspominamy o niej m.in. z powodu mnóstwa aquaparków, które są dobrym zapleczem na niepogodę (a w Beskidach potrafi porządnie popadać).

Ale warto tu też przyjechać, jeśli chcecie zdobyć Baranią Górę. Możecie przebyć całą drogę niebieskim szlakiem – widoki ładne, a droga jest dość łagodna, chociaż szlak jest długi. Ale w Beskidzie Śląskim nie brak też krótkich, łatwych szlaków dla rodzin z dziećmi. A na pewną wysokość można często wjechać wyciągiem i od razu zacząć od pięknych widoków, maszerując dalej którąś z tras.

W Bielsku-Białej najlepiej od razu pójdźcie do Centrum Informacji Turystycznej – dostaniecie tam przewodnik dla dzieci z drobnymi zadaniami. Poprowadzi Was przez co ciekawsze miejsca, zobaczycie słynne posągi Bolka i Lolka, a na koniec możecie odebrać nagrodę.

Rodziny wyruszające w Beskidy z dzieckiem przyciąga także Leśny Park Niespodzianek w Ustroniu. To dobra alternatywa dla tradycyjnego zoo – zwierzęta żyją tu dość swobodnie, chodzą po lesie, ale są na tyle oswojone, że pozwalają się głaskać i karmić.

A jak już będziecie w tej okolicy, to możecie też skorzystać z kolejki linowej i wjechać na Czantorię. To dość znane miejsce, więc w sezonie spodziewajcie się kolejki na wieżę widokową, ale jeśli macie ochotę nieco podejrzeć Czechów – może warto smile
 
Skoro już wymieniamy główne miejscowości turystyczne, to nie można nie wspomnieć o Szczyrku. Znajdziecie tu zarówno Centralny Ośrodek Sportu, jak i sporo mniejszych i większych wyciągów narciarskich.

A jeśli nie macie ochoty na wizyty w miastach i zamarzy się Wam wycieczka w bardziej odludne rejony – Istebna czeka.

Dzieciaki mogą nie docenić rękodzieł tutejszych góralek, ale może przypadnie im do gustu Centrum Pasterstwa (można tam własnoręcznie zrobić sobie pamiątkę z wełny albo kupić gotową owieczkę) lub Chata Jana Kawoluka - tym bardziej, że wszystkiego można tam dotykać.

Poniżej noclegi przyjazne dzieciom w Beskidzie Śląskim z udogodnieniami i atrakcjami:

Ośrodek Wczasowy Karina w Wiśle

Osada Kamratowo w Wiśle

Domek Majóvka w Wiśle

Osada Na Ochodzitej w Koniakowie

Domek całoroczny Marzenia Się Spełniają w Jaworzynce

Przystanek Góry w Szczyrku

Domki Całoroczne u Eli w Buczkowicach k. Szczyrku


Beskid Żywiecki z dzieckiem

Czas przenieść się w Beskid Żywiecki. W porównaniu z Beskidem Śląskim jest znacznie mniej turystyczny.

Przy tutejszych szlakach raczej nie kupicie lodów, nie spodziewajcie się też mnóstwa kramików z pamiątkami.

Szlaki są nieco trudniejsze i już nie przebędziecie ich w trampkach – potrzebne są porządne buty do chodzenia po górach. Nie bez powodu Beskid Żywiecki nazywany jest też Wysokim.

Tutejsze szczyty znacznie odstają od beskidzkiej średniej, a najwyższy z nich ma ponad 1700 m n.p.m. Ale spokojnie – nie chcemy Was straszyć. Wiele osób właśnie tu spędza wakacje z dzieckiem i wszyscy wracają zadowoleni.

Odnośnie atrakcji... Tak, jak wspominaliśmy, nie jest to szczególnie komercyjny region, ale ma to swoje zalety.

Na Pilsku działa największa stacja narciarska w okolicy – jeśli przepadacie za jazdą na nartach, koniecznie sprawdźcie skąd są wyciągi, bo to fajna alternatywa dla dość zatłoczonych stacji w Szczyrku.

Najbardziej znanym miastem jest tu oczywiście Żywiec. Jego główną atrakcją jest Muzeum Browaru (pewnie dlatego, że na wstępie każdy dostaje kufel piwa wink (notabene, piwo jest smaczne, ale dla dzieci to średnia atrakcja) i Stary Zamek. Jeśli Wasze maluchy lubą wizyty w takich miejscach – koniecznie je tam zabierzcie.

Ale nic na siłę, bo będąc w okolicy równie dobrze możecie zajechać nad Jezioro Żywieckie. Przy brzegu są całkiem ładne plaże i sporo wypożyczalni różnego rodzaju kajaków, łódek i rowerów wodnych.

Zapamiętajcie też hasło „Wypasiona Dolina” – mówi się, że to prawdziwy raj dla dzieci, ale dorośli też potrafią się tam świetnie bawić. Oprócz parku linowego, mają tam kule do zorbingu, w których można chodzić po wodzie.

Dworek Bajka w Lipnicy Wielkiej

Ranczo na Grapie w Lipnicy Wielkiej

Cichy Zakątek w Węgierskiej Górce

Górska Leśniczówka w Zubrzycy Górnej

Przystanek Babia w Lipnicy Wielkiej

Kiczory 120 Gospodarstwo Agroturystyczne w Kiczorach k. Lipnicy Wielkiej

Trzy Jaskółki na Siarce w Kiczorach k. Lipnicy Wielkiej


Beskid Sądecki z dzieckiem

Przesuwamy się z zachodu na wschód, więc czas opowiedzieć o Beskidzie Sądeckim. Na pierwszy rzut oka to spokojne, niezbyt wyróżniające się miejsce.

Jeśli przypatrzycie się uważniej to… no cóż – zależy w jakim kierunku spojrzycie wink.

Jest tu sporo znanych uzdrowisk, bazujących na leczniczych wodach mineralnych.

Chyba najpopularniejszą miejscowością w regionie jest Krynica-Zdrój. Jest tam troszkę pięknych starych willi i Park Zdrojowy, więc warto wybrać się na spacer.

Po drodze koniecznie zahaczcie o Górę Parkową. Możecie się na nią wspiąć lub wjechać kolejką linowo-terenową. Na jej szczycie znajdują się Rajskie Ślizgawki – kompleks długich zjeżdżalni o przeróżnych kształtach oraz tor pontonowy i park linowy. Prawdziwa gratka dla każdego malucha z nadmiarem energii.

Spróbujcie tak ułożyć trasę, by po zmroku dotrzeć pod Stary Dom Zdrojowy – stoi tam multimedialna fontanna, podświetlana kolorowymi reflektorami. Wygląda naprawdę efektownie.

Z kolei, będąc w Muszynie, zajedźcie do Ogrodów Sensorycznych. Już tłumaczymy, co to takiego. Przede wszystkim – ogrody; ogrody podzielone na sześć części – każda odpowiada jednemu ze zmysłów, w szóstej jest otwarta siłownia w ramach hołdu dla zdrowia.

Tam, gdzie najważniejszy jest smak, rosną przepyszne poziomki, w części zapachów są skumulowane pachnące zioła i kwiaty… Chyba już rozumiecie ideę smile. Brzmi niepozornie, ale to naprawdę fajne miejsce na odprężające popołudnie. 

Jedną z czołowych atrakcji w Beskidzie Sądeckiem jest też spływ Dunajcem lub Popradem – w wielu miejscach możecie po prostu przyłączyć się do danej grupy, bez skrzykiwania własnej ekipy.

A jeśli zapragniecie popatrzeć na panoramę gór (region jest dość lesisty i nie zawsze się to udaje w czasie wędrówek) – zatrzymajcie się przy punkcie widokowym w Woli Kroguleckiej. Miasta i szczyty są opisane na poręczy, a dla dzieci jest tu mały plac zabaw.

Na koniec trzeba powiedzieć, że w Beskidzie Sądeckim znajdziecie sporo okazji do opowiedzenia dzieciom o wielokulturowej przeszłości Polski – trudno nie zauważyć, że żydowskie cmentarze stoją tu obok ruin zamków katolickich książąt, a nad tym wszystkim górują prawosławne cerkwie.

Tylickie Wzgórze w Tyliczu k. Krynicy Zdrój

Villa Źródło & SPA w Tyliczu k. Krynicy Zdrój

W Dolinie Tylicza w Tyliczu k. Krynicy Zdrój

Agroturystyka Willa Przy Potoku w Tyliczu k. Krynicy Zdrój

Dom Azalia w Tyliczu k. Krynicy Zdrój

Apartamenty Migaczówka w Tyliczu k. Krynicy Zdrój

Apartamenty Maja w Tyliczu

Willa Karla w Krynicy Zdrój

Prometówka w Krynicy Zdrój

4 Pory Roku & SPA  w Krynicy Zdrój

Hotel Wierchomla *** Ski & SPA Resort w Wierchomli Małej

Hotel Belmonte ***** w Krynicy Zdrój

Beskid Niski z dzieckiem

A teraz Beskid Niski. Jak sama nazwa wskazuje, nie jest to szczególnie wysokie pasmo. O ile średnia wysokość Beskidów to około 1300 m n.p.m., to najwyższy szczyt w Beskidzie Niskim nie przekracza 1000 m n.p.m.

Przy okazji - to najdzikszy zakątek w całej Polsce, o bujnej przyrodzie, w niewielkiej części zamieszkały.

Idąc niemal pustym szlakiem, trudno uwierzyć, że ponad pięćdziesiąt lat temu tętniło tu życie, po dolinach niosło się echo wiejskiego gwaru i było pstrokato od kobiecych spódnic.

Teraz na szlaku mija się co jakiś czas opuszczone chaty, zarośnięte sady i stare cerkwie. To wszystko jest pozostałością po Łemkach, rozproszonych po całym kraju w wyniku akcji „Wisła”.

Tych kilka obrazów daje pewien pogląd na to, czego się można spodziewać po Beskidzie Niskim. Jest tu raczej spokojnie, cicho, mało turystycznie i... pięknie.

Jeśli chcecie pochodzić po górach z niewprawnymi piechurami w postaci dzieci, to trudno o lepsze miejsce. Tym bardziej, że teren będzie stawiał drobne wyzwania w postaci konieczności przeskakiwania przez strumienie i chodzenia po zwalonych drzewach. Aż się prosi o prowizoryczną grę terenową smile.

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, to trzeba przyznać, że nie jest ich wiele, choć naszym zdaniem święty spokój od tłumu turystów zdecydowanie powinien się zaliczać do zalet wink.

A tak całkiem poważnie – warto zaplanować zejście w Dolinę Bielicznej. To jedno z bardziej malowniczych miejsc, z połemkowską wioską, która znakomicie oddaje klimat całej okolicy.

Możecie też wybrać się do Skansenu Kultury Łemkowskiej w Zyndranowej. Jeszcze niedawno pracowała tam rodowita Łemkini (mamy nadzieję, że również Wam będzie dane ją spotkać), która tak ciekawie opowiadała o historii i kulturze Łemków, że nawet dzieci słuchały jej uważnie.

A już przy wystawie tradycyjnych pisanek zupełnie opadły im szczęki, bo każda z nich to odrębne dzieło sztuki. Trzymamy kciuki, żeby nie zażądały od Was podobnych osiągnięć na Wielkanoc wink.

Podróż w Beskid Niski z dziećmi to też dobra okazja na naukę konnej jazdy. W Izbach jest słynna stadnina, w której hoduje się konie huculskie. Są wytrzymałe, łatwo zniosą wycieczkę w teren, a przy tym cierpliwe, więc bezpieczne dla początkujących jeźdźców.

Siwejka w Ropkach


Bieszczady z dzieckiem

Na wschodnim krańcu Beskidów leżą Bieszczady. Niezbyt wysokie, z gęstymi lasami i pięknymi połoninami, dobrze sprawdzą się jako pierwsze dziecięce góry.

I choć większości osób kojarzą się z odludziem, to ich popularność rośnie, a co za tym idzie – jest tam coraz więcej atrakcji.

Oczywiście, główną z nich jest Bieszczadzka Kolejka Leśna, startująca z Majdanu. Lśniąca ciuchcia z buchającym dymem to niemała frajda dla dzieci. Jednak spodziewajcie się większej grupy chętnych i odpowiednio szybko pojawcie się na peronie.

Ciekawą alternatywą są drezyny rowerowe wyruszające z Ustrzyk Dolnych lub Uherzec Mineralnych. Drezyny to rodzaj platformy dla czterech osób, z których dwie pedałują po przeciwległych stronach, a całość porusza się po torach.

Widoki są piękne (o ile macie świadomość, że Bieszczady są bardzo lesiste i to jest główna cecha krajobrazu), wysiłek dość znaczny, ale możliwy do udźwignięcia dla przeciętnie wysportowanej osoby, a zabawa przednia. Na trasie są też postoje z kawą i przekąskami, czasem podróż urozmaica „napad” rozbójników

Jednak turystycznym sercem Bieszczad bez dwóch zdań pozostaje Zapora w Solinie i Jezioro Solińskie. Do tutejszych atrakcji należy spacer po koronie zapory.

To naprawdę ogromna konstrukcja, w wodzie dobrze widać ryby, a gdy przykłada się ucho do barierki, słychać turkotanie maszyn wewnątrz zapory – z reguły dzieci są nią zachwycone.

Szczególnie, jeśli pobyt zwieńczy się rejsem po tzw. morzu bieszczadzkim. Naprawdę warto, bo linia brzegowa, urozmaicona przeróżnymi cyplami i zatoczkami, jest zachwycająca.

Wybierając się w Bieszczady z dziećmi, nie zapomnijcie o "zwierzęcym akcencie". W Mucznem jest słynna Zagroda Żubra z obserwatorium, a w Lisznej – Leśny Zwierzyniec.

To dość niezwykłe zoo, w którym ogląda się nie słonie i tygrysy, ale lisy, daniele, szopy pracze, nutrie… Zwierzęta można też karmić i głaskać, i choć jedzenie dla zwierzaków trzeba kupić, to jest warte swojej ceny – i zwierzaki, i dzieciaki są zadowolone.

A w deszczowe dni możecie wybrać się do Leska, gdzie wybudowano duży basen z Aquaparkiem.

Domki Pod Horbem w Myczkowie

Chatki Agatki w Myczkowie

Gościniec Rabe



Co mają wspólnego Beskidy i dno oceanu?

Na koniec drobna ciekawostka. Uwierzylibyście, gdybyśmy powiedzieli, że piszemy o dnie prastarego oceanu?

A to najprawdziwsza prawda jest ... 

Ocean Tetydy istniał na Ziemi mniej więcej wtedy, kiedy dinozaury. Potem został zamknięty przez połączenie się lądów, a jego dno mamy pod nogami na południu Polski. Niby to nic ważnego, ale jakoś tak Beskidy wydają się nam teraz jeszcze ciekawsze niż wcześniej wink


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


 WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

 Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi