Poszukiwanie agatów z dziećmi na Pogórzu Kaczawskim

Bedąc w Krainie Wygaslych Wulkanów (czyli w Górach i na Pogórzu Kaczawskim) nie sposób nie wybrać się z dziećmi na poszukiwanie agatów.
 
Jak się okazało, w naszym przypadku była to przygoda dla całej rodziny. Jeśli nie boicie się utaplać w błocie, jeśli lubicie szukać (a czasem nawet znajdować ;-), jeśli lubicie czasem pomachać kilofem w ziemi, jeśli macie minimum 3 godziny wolnego czasu - to ta wyprawa jest dla Was.
 
Można szukać agatów samemu, co szczerze odradzam. No chyba że jesteśmy ekspertami w poszukiwaniu kamieni półszlachetnych. Niestety trudno odróżnić skałę z agatem w środku od zwyczajnego kamienia. My zdecydowaliśmy się na wyprawę z przewodnikiem. Jeśli jednak zdecydujecie się na samodzielne poszukiwania, to na początek w każdy znaleziony/wykopany kawałek skały należy postukać młotkiem. W ten sposób wstępnie sprawdzamy, czy skała może zawierać poszukiwany przez nas minerał. Jeśli bryła od razu się rozpadnie, sami zobaczycie że agatu w niej nie ma. Poza tym skała z agatem powinna mieć kszałt okrągły lub owalny.
 
A jak odróżnić agat od innego kamienia półszlachetnego? Wystarczy zapamiętać słowa pewnego ogra: "ogry mają warstwy" ;-)  Podobnie jest z agatami.
 
Jeśli minerał nie ma warstw, to nie jest agatem! 
 
nasze AGATY - dzieciaki zachwycone znaleziskami
 
Agat to kamień półszlachetny, minerał, wielobarwna, wstęgowa odmiana chalcedonu. Agaty powstają w geodach. Zbudowane są z wielu różnokolorowych, naprzemianległych warstw. W Polsce największe i najbogatsze złoża agatów są na Dolnym Śląsku, szczególnie na Pogórzu Kaczawskim (czyli w "Krainie Wygasłych Wulkanów"). Warstwy agatów mogą mieć różne kolory. Przeważają szare, różowawe i brunatne. Rzadko występują żywsze barwy: czerwone, zielone czy czarne. Powodem różnych kolorów były prawdopodobnie przerwy w dopływie roztworów i ich zmieniający się skład chemiczny podczas formowania się minerału.
 
Agaty najczęściej znajdujemy wśród skał wylewnych (lawa) w postaci geod, rzadziej wśród skał osadowych. Tworzyły się w procesie zastygania lawy. Powstające pustki wypełniały się stopniowo roztworami zawierającymi krzemionkę. Jako ciekawostkę dodam, iż Dolny Śląsk to najbogatszy w agaty region w Europie!
 
 Agaty z pustą przestrzenią to szczególne znalezisko - często występują z dodatkiem kryształów. 
 
Co należy zabrać na wyprawę z dziećmi po agaty? Przede wszystkim worek do zbierania agatów (wystarczy zwykła jednorazówka po zakupach), dobre buty, najlepiej takie na wędrówki górskie, gdyż może się zdarzyć, że nasza trasa będzie wiodła po błocie, kamieniach, a nawet korytem potoku (nie polecam kaloszy - nie nadają się do wędrówek po górach). Może się przydać bluza z długim rękawem, zwłaszcza w lesie i obowiązkowo woda do picia i przekąski. Oczywiście, dzieciom należy założyć rzeczy w których mogą się ubrudzić! Pamiętajmy, że idziemy  "ryć" w ziemi w poszukiwaniu agatów.
 
Poszukiwanie agatów traktowaliśmy głównie jako atrakcję dla naszych dzieci. My na poszukiwanie wybraliśmy się z dwiema zaprzyjaźnionymi rodzinami. Telefonicznie umówiliśmy się z Panem Piotrem Sarulem w jego pracowni obróbki kamieni ozdobnych, która mieści się we wsi Nowy Kościół przy ulicy Jeleniogórskiej. Razem pojechaliśmy kilka kilometrów za wieś, zaparkowaliśmy samochody na łące przy starych torach kolejowych i zagłębiliśmy się w las.
 
 Parkujemy na łące przy drodze - stąd wyruszamy na poszukiwanie agatów. 
 
Ścieżka przez łąkę prowadząca do lasu i strumienia.
 
Na początku szliśmy ścieżką w lesie. 
 
  
 
 
Dalej korytem leśnego strumyka. Droga, jak to w strumyku, czasem błotnista, przeważnie kamienista, usłana momentami wiatrołomami. Z wózkiem na pewno nie przejedziecie. Natomiast z nosidłem turystycznym jak najbardziej da się przejść - tylko trzeba uważać, bo łatwo o poślizg na mokrym kamieniu lub w błocie. 
 
 
 
Po około 30 minutach doszliśmy do jednego z wielu w tym rejonie stanowisk poszukiwania agatów. Sprzęt do poszukiwań (młotki murarskie - wyglądają jak małe kilofy) zapewnił nam Pan Piotr - zabrał ich na wyprawę cały plecak wink. Dzieciaki nie czekając na wyjaśnienia, szybko rzuciły się do eksploracji dziur w ziemi. Już za chwilę Pan Piotr otrzymał sporo pytań od naszych dzieci, wśród których przeważało: "Czy to agat?" Powiem szczerze, podziwiam cierpliwość, z jaką odpowiadał dzieciom na to i sporo innych pytań! 

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW W GÓRACH KACZAWSKICH: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 
Nasza fotorelacja z poszukiwań agatów: 
 
  
 
 Nasze dzieciaki i Pan Piotr szukają agatów. 
 
 
 
Najpierw kopiemy w poszukiwaniu kawałka skały... 
 
 
 
 
... A później pytamy naszego przewodnika: czy to jest agat ? 
 
 
 
 
Praca zespołowa zawsze daje najlepsze rezultaty.
 
 
Najmłodsi uczestnicy też byli żywo zainteresowani poszukiwaniami agatów.
 
Koniec poszukiwań - mamy worki pełne skarbów wink
 
Torba pełna znalezisk - nawet jeśli nie będzie w nich agatów to i tak przygoda zostanie na zawsze.
 
Wracamy spacerem przez las do samochodów. Teraz czas na cięcie naszych znalezisk w pracowni pana Piotra.
 
Cięcie znalezionych skał - trzeba zatykać uszy bo jest spory hałas.
 
Czasem po przecięciu słyszymy jęk zawodu ... ale częściej to okrzyk radości :)
 
Na koniec to co najważniejsze: oglądamy nasze agaty. 
 
Agaty znalezione własnoręcznie przez nasze dzieci i przywiezione do domu.
 
 
Dzieci szczęśliwe, pakują swoje skarby i pytają: "Wrócimy tu jeszcze?" To dla nas oczywisty znak, że warto było potaplać się w błocie ;-) A jeśli zaraziły się pasją do geologii, to może częściej bedziemy na takie wyprawy wyruszać? Tym bardziej że GEOTURYSTYKA staje się coraz bardziej popularna. A że geoturystyka polega na organizowaniu wypraw, podczas których uczestnicy poszukują skał i minerałów, przy pomocy doświadczonych zbieraczy – przewodników, to pierwszą wyprawę geoturystyczną mamy za sobą. Dzieci, dzięki wyprawie z Panem Piotrem, dowiedziały się, jakie są zasady pozyskiwania oraz rozpoznawania skał i minerałów. A to co wykopały, zabierają ze sobą do domu :-) 
 
 
 
Informacje Praktyczne:
 
Pracownia Obróbki Kamieni Ozdobnych
Piotr Sarul
ul. Jeleniogórska 33
Nowy Kościół  59-540
telefon: 607 706 745
 
 
Wszystkie prawa zastrzeżone
autor tekstu i zdjęć: Przemek Wróbel

 


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.