Kudowa Zdrój i Góry Stołowe z dzieckiem

 W urokliwej kotlinie, szerokiej na 6 i długiej na 9 km, miejscu określanym w wielu przewodnikach jako „zakątek Pana Boga”, tętni życiem jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce i Europie – Kudowa Zdrój.

Kudowa Zdrój wyjazd z dzieckiem

Dookoła malownicze Góry Stołowe, tajemnicze Wzgórza Lewińskie i majestatyczne wzniesienia Gór Orlickich.

Miasteczko zaprasza o każdej porze roku wszystkich ceniących sobie aktywny, niekonwencjonalny sposób spędzania wolnego czasu.

 

  

 

   Kudowa Zdrój na rodzinne wakacje - Park Zdrojowy 

  

 

  

    

Uzdrowisko, obfitujące w wodę mineralną, pomaga w leczeniu m.in.: chorób serca, niedokrwistości, otyłości, nadczynności tarczycy oraz schorzeń dróg oddechowych, przywraca siły rekonwalescentom.

 Weekend z dzieckiem w Kudowie Zdrój 

Już sam rodzinny spacer po mającym 14 ha Parku Zdrojowym, poza walorami estetycznymi, działa jak naturalne inhalatorium, zwłaszcza za sprawą dzikiego czosnku. Park połączony jest z Górą Parkową (477 m n.p.m.), na którą bez problemu wejdziecie z dziećmi spacerkiem. Tam też znajduje się Altana Miłości, która oprócz punktu widokowego na Kudowę i Góry Orlickie, jest jak głosi legenda wyjątkowym miejscem. A pocałunek tutaj dodaje szczęścia zakochanym.

 

  Altana Miłości na Górze Parkowej w Kudowie Zdrój - miejsce spacerów zakochanych  

 

 

Kurort oferuje liczne atrakcje sezonowe i całoroczne. Dla aktywnych rodzin głównym walorem są przepiękne szlaki piesze oraz wyjątkowo malownicze trasy rowerowe, których zróżnicowanie jest perełką na skalę Polską.

Poniżej pokrótce wybrane spośród wielu atrakcje dla dzieci, młodzieży i dorosłych:

Park Rozrywki Rodzinnej Colorado utrzymany w stylu i klimacie Dzikiego Zachodu, położony w najstarszej części Kudowy – Czermnej, to doskonała atrakcja dla młodych turystów i zarazem chwila wytchnienia dla rodziców i opiekunów. Park nieustannie dąży do jak najlepszego zaspokajania potrzeb jego użytkowników. Obecnie znajduje się tam ogromny plac zabaw dla dzieci, wyposażony w zabawki dmuchane, pole do mini golfa, część wypoczynkowo-rekreacyjną oraz miejsce na ognisko.

Kilka minut drogi z Colorado znajduje się kolejna atrakcja - Szlak Ginących Zawodów. To w tym miejscu podczas jednej wizyty dziecko może zapoznać się z ginącymi już dziś zawodami: kowalstwem, tkactwem, piekarstwem i garncarstwem. Zakupiony bilet obejmuje: pokaz toczenia naczyń glinianych, wstęp do domu wypieku chleba, do chatki robótek ręcznych, kuźni i mini – zoo. Szlak zaprasza gości indywidualnych jak i grupy zorganizowane. Zwłaszcza dla dzieci to nie lada atrakcja.   

W odległości 200 m usytuowana jest Kaplica Czaszek w Czermnej. 

 Kaplica Czaszek w Kudowie - Czermnej

Miejsce to wzbudza refleksję nad śmiercią, skłania do zadumy. Jedyne z trzech tego typu obiektów w skali europejskiej. Wnętrze kaplicy jest wyłożone ponad 3 tysiącami czaszek i piszczeli, ponad 20 tysięcy znajduje się pod podłogą. Widok, mistyczna atmosfera na długo pozostają w pamięci. Chociaż zanim wejdzie się tam z dzieckiem, trzeba to dobrze przemyśleć. W to miejsce można zabrać raczej nastolatka niż kulkulatka.

Park linowy Mountain Emotion przy ulicy Moniuszki to doskonałe miejsce zabawy dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz grup zorganiowanych. 


    Park linowy w Kudowie Zdrój - aktywny wypoczynek dla dzieci i rodziców        

Park posiada tor o długości 500m mostów na wysokości 6-12m oraz tyrolek. Zaprasza wszystkie rodziny, które chcą spędzić czas w sposób nietypowy i poszukują nieco adrenaliny. Dla najmłodszych dzieci został przygotowany tor na wysokości 1,5m nad ziemią, składający się z 5 przeszkód.

Muzeum Zabawek Bajka istniejące od grudnia 2002 roku to największa w Polsce wystawa zabawek. W tym miejscu dzieci odkrywają świat zabawek swoich rodziców, dorośli przenoszą się do czasów swojego dzieciństwa. Eksponaty muzeum były i są zminiaturyzowanymi przedmiotami ze świata dorosłych, odzwierciedlającymi epokę w której powstały. Warto się tam wybrać, by choć na moment przenieść się do świata dziecięcych fantazji.

 

Kolejną atrakcja jest pierwsze w Polsce Muzeum Żaby wraz ze ścieżka edukacyjną „Płazy”. Obiekt posiada kolekcję ponad 3000 eksponatów pochodzących z 6 kontynentów i ok. dwudziestu krajów na całym świecie. Budynek Muzeum mieści się obok budynku Dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych przy ulicy Słonecznej.

Park Narodowy Gór Stołowych utworzony w 1993 roku rozpościera się na obszarze ok. 63 km2. Oprócz zachwycającej i unikalnej rzeźby terenu obejmuje swym zasięgiem rzadkie oraz chronione gatunki roślin i zwierząt.

Park Narodowy Gór Stołowych - na wyprawy z dziećmi    

Warto w tym miejscu wspomnieć pokrótce o atrakcjach najbliższej okolicy Uzdrowiska Kudowa Zdrój.

Góry Stołowe - fantastyczne kształty
   

Jedną z najbardziej tajemniczych, fantastycznych form skalnych są Góry Stołowe. Jadąc z Kudowy w stronę Karłowa trasą Stu Zakrętów warto zatrzymać się przy Błędnych Skałach. Rezerwat położony w obszarze Parku Narodowego Gór Stołowych na wysokości 850 m n.p.m. tworzy unikalny labirynt skalny o powierzchni ponad 21 ha.

 Niesamowite skalne rzeźby w Górach Stołowych 

Jako jedna z najważniejszych atrakcji okolic Kudowy zachwyca urwiskami skalnymi, szczelinami, formami kamiennymi przypominającymi kształtem postacie ludzkie i zwierzęta, grzyby, maczugi, a także tworzące labirynty i tunele.

 Błędne Skały w Górach Stołowych 

Urokliwy zakątek z pieszą trasą turystyczna, której przejście zajmuje około 35 min. W niektórych miejscach jest tak wąska, że przecisnąć można się jedynie bokiem. I tu dzieciom na pewno jest łatwiej wink Nie wybierajcie się tam jednak z dzieckiem w nosidełku lub z wózkiem. Przejście tego szlaku wymaga wówczas prawdziwych akrobacji, a przez niektóre szczeliny po prostu się nie przeciśniemy. Odradzamy takie próby. 

 Wąskie szczeliny na trasie Błędnych Skał 

Magiczną mikrokrainą Błędnych Skał zainteresował się amerykański reżyser Andrew Adamson. Sceny tu nakręcone dzieci mogą zobaczyć w dwóch częściach superprodukcji – „Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa” oraz „Opowieści z Narnii: Książę Kaspian”.

Góry Stołowe - piękno przyrody
   

Po przebyciu labiryntu Błędnych Skał, poruszając się obfitującym w niecodzienne widoki czerwonym szlakiem docieramy do Karłowa. W tej miejscowości krzyżuje się wiele szlaków zarówno pieszych jak i rowerowych. W tym miejscu rozpościera się przepiękny widok na najwyższy szczyt Gór Stolowych – Szczeliniec Wielki (919 m m.p.m.), przypominający kształtem skalny bastion o pionowych urwiskach.

 Rodzinna wyprawa na Szczeliniec Wielki Góry Stołowe 

Nazwa wywodzi się od szczelin skalnych sięgających 20 m głębokości. Miejsce to posiada kilka naturalnych tarasów, z których rozpościera się niezapomniany widok na polską i czeską stronę. Chcąc dostać się na szczyt trzeba pokonać ponad 650 stopni.

 Szlak na Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych - na wycieczkę z dzieckiem 

Pokonując trasę Szczelińca spotykamy wiele naturalnie powstałych form skalnych przypominających ludzi i zwierzęta, m.in. małpoluda, kwokę, wielbłąda oraz słonia.

 Góry Stołowe - kraina fantastycznych skałek 

Widoczne stąd panoramy górskie na długo pozostaną dzieciom w pamięci.

Do mniej znanych i zarazem odwiedzanych, lecz równie pięknych miejsc należą Skalne Grzyby, Radkowskie Skały i Białe Skały.

Poruszając się w przeciwległym kierunku, między Kudową a Lewinem Kłodzkim, warto wybrać ścieżkę wiodącą do Jarkowa.  Tu  znajduje się uroczy Ogród Japoński, który warto dzieciom pokazać. Jeden z dwóch tego typu ogrodów w Polsce udostępnionych dla zwiedzających. Można tu nacieszyć wzrok bogactwem roślinności, kaskad wodnych, oczek, wodospadów. Ogród wraz ze zmianą pór roku mieni się kolorami.   

Jadąc dalej drogą główną w kierunku Dusznik warto wjechać na Zieleniec, położony w Górach Orlickich na wysokości 950 m n.p.m., najpopularniejszy ośrodek sportów zimowych na Dolnym Śląsku. Miejscowość atrakcyjna nie tylko ze względu na długość trwania sezonu i nowoczesną infrastrukturę, ale przede wszystkim unikalny mikroklimat porównywalny do alpejskiego. Wymuszający zwiększenie produkcji czerwonych krwinek, korzystnie wpływa na nasze samopoczucie. Duża liczba wyciągów, wypożyczalni oraz szkółek narciarskich i snowboardowych gwarantują szeroki wybór atrakcji dla miłośników białego szaleństwa. Poza sezonem zimowym Zieleniec to znakomita baza wypadowa dla piechurów i rowerzystów. Z najwyższego wzniesienia – Orlicy (1084m n.p.m) rozpościera się urzekający pejzaż. Niezwykłe miejsce dla rodzin pragnących uciec od miejskiego zgiełku.    

Poza tylko wybranymi z szerokiej gamy atrakcji, nie sposób tu nie wspomnieć o jednej z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce, wiodącej z Kudowy Zdrój do Kłodzka. Wiedzie ona przez niezwykle malownicze zakątki, sześciusetmetrowy tunel, studwudziestometrowy wiadukt. Dzięki modernizacji linii i jej uruchomieniu w grudniu 2013 roku turyści i kuracjusze oprócz tego, że zyskują lepszy dostęp do dolnośląskich uzdrowisk i szlaków turystycznych, mogą podziwiać malownicze zakątki Ziemi Kłodzkiej.   

Czystość powietrza, źródła wody mineralnej, bogata oferta stałych i sezonowych atrakcji turystycznych, piękno i różnorodność krajobrazu, to niewątpliwe walory sprawiające, że Kudowa jest idealnym miejscem do rekreacji, wypoczynku, relaksu nie tylko dla kuracjuszy.

  Góry Stołowe - na wycieczki z dzieckiem  

 

Uzdrowisko oferuje wiele możliwości, turystyki aktywnej zwłaszcza dla rodzin z dziećmi. Piękne i bezpieczne trasy rowerowe na pograniczu polsko-czeskim, szlaki piesze o różnym stopniu trudności zachęcają do odwiedzenia jednego z najpiękniejszych kurortów w Polsce o każdej porze roku.

Katarzyna Krawczyk

Jeśli planujecie spędzić urlop z dzieckiem lub rodzinny weekend w Górach Stołowych - polecamy sprawdzone, przyjazne rodzinom z dziećmi miejsce

w Kudowie Zdrój - Family SPA Scaliano. Family SPA Scaliano w Kudowie Zdrój - dobre miejsce dla rodziny z dzieckiemPięknie położone, w pobliżu Parku Zdrojowego, blisko lasu i aquaparku. Hotel, oprócz komfortowych pokoi i smacznych posiłków, proponuje liczne atrakcje dla dzieci - salę zabaw z Małpim Gajem i suchym basenem z kulkami, kącik do zabawy i plac zabaw. Posiada także udogodnienia dla najmłodszych - łóżeczka, wysokie krzesełka, wanienki, podgrzewacz do butelek itp. Rodzice natomiast po aktywnym dniu zrelaksują się w czasie zabiegów SPA, w solankowym jacuzzi lub saunie.

Innymi godnymi polecenia miejscami na urlop z dziećmi w Górach Stołowych są: piękne, klimatyczne agroturystyki: Kowalowe Wzgórze i Biala Paprotka oraz sympatyczna Zagroda Rekreacyjna Studzienno, w której spotkacie wiele przyjaznych zwierzątek.

Więcej o polecanych noclegach w Górach Stołowych przeczytacie tutaj: Góry Stołowe - noclegi z dziećmi.

 

DziecioChatki polecają :-)

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi