Z dzieckiem w góry

Cześć. Mam na imię Agnieszka i za chwilę będę czterdziestoletnią mamą mojej najwspanialszej, prawie dziesięcioletniej córeczki, Joasi. Obydwie jesteśmy „super dziewczynami”, bo taki tytuł nadałyśmy sobie na górskich szlakach.

fot.1.jpg

Jesteśmy wesołe do granic wytrzymałości, energiczne i nieustająco zakochane w górach. I choć naszą Rabkę-Zdrój, Gliczarów Górny, Zakopane i okolice odwiedzamy kilka razy do roku latem czy zimą, wciąż czujemy tęsknotę do tamtych miejsc, które już „dotknęłyśmy” i żal, że wakacje trwają tak krótko, a my wciąż nie odkryłyśmy wszystkiego.

Każde kolejne wakacje z moim małym piechurem wspominam, jako te najlepsze, niepowtarzalne i najbardziej udane. To czas, gdy wreszcie możemy być tak naprawdę razem, wyłącznie dla siebie. To cudowne chwile, kiedy zgadzamy się ze sobą we wszystkim, a czas ucieka niesamowicie szybko. Za szybko.

fot.4.jpg

Wakacje 2012 zatrzymamy w pamięci jeszcze przez długi czas. To były nasze pierwsze „profesjonalne” wakacje w górach. Przez dwadzieścia jeden dni naszego pobytu wydeptałyśmy szlaki w Gorcach, Tatrach, Beskidzie Żywieckim i Pieninach.

Każda nasza wycieczka, każdy dzień zaplanowany był przez nas już dużo wcześniej. Wiedziałyśmy dokąd idziemy i jakiego stopnia trudności możemy się spodziewać. I choć wydawało mi się, że przewidziałam naprawdę wszystko, zdarzały się i niezapowiedziane niespodzianki – burza pod samym szczytem Diablaka czy niekończący się szlak w drodze na Turbacz. I choć plany były ambitne, czasem trzeba było po prostu odpuścić. Bo wiem, że moje  własne aspiracje i pragnienia nie mogą iść w parze z małym dzieckiem.

I choć wydawało mi się, że Gorce po pięciu latach znam lepiej, niż okoliczni mieszkańcy, odkrywałam je z córcią na nowo. Kolejne podejście na Turbacz przez Stare Wierchy okazało się zbyt męczące i po raz kolejny musiałyśmy zrezygnować z dalszej wędrówki. A pogoda była cudowna. Słońce świeciło w zenicie. Podjadałyśmy jagody i ostatnie pyszności naszego prowiantu. Piknik pod schroniskiem przeciągałyśmy w nieskończoność i wcale nie miałyśmy ochoty składać koca (fot.2).

fot.2.jpg

Jak co roku odwiedziłyśmy też naszą przyjaciółkę Babią Górę. Jej 1725 m. n.p.m. jak dotąd nie robiło na nas szczególnego wrażenia. Ot, góra jak wszystkie! Wędrówka na szczyt zawsze była męcząca czy to idąc czerwonym czy też niebieskim szlakiem. Jednak tym razem Królowa Niepogód ukazała nam swoje prawdziwe oblicze. Zaskoczyła nas burzą przy samym szczycie. Na szczęście burza przeszła tak samo szybko, jak się pokazała nad naszymi głowami. Był to krótki moment i po kilku minutach strachu otulały nas słynne babiogórskie mgły (fot. 3 i 4).

fot.3.jpg

Było trochę strachu i pod Giewontem, ale wtedy po pierwszych oznakach burzy zawróciłyśmy natychmiast. Tatry to góry dla rozważnych. A my mamy jeszcze dużo czasu na zapoznanie się z Kasprowym Wierchem, Grzesiem i Małołączniakiem. I choć kuszą one swoim dumnym spojrzeniem, zajęłyśmy się delektowaniem tatrzańskimi dolinami – pokonać Dolinę Chochołowską rowerem, to też nie lada wyzwanie dla małych stópek (fot. 5 i 6).

fot.5.jpg

Na koniec zatrzymałyśmy się w Pieninach. Widok z Trzech Koron przyprawił mnie o zawrót głowy. Joasię zafascynowała pienińska roślinność (fot.7).

fot.7.jpg

I tylko czuję, że kiedyś musimy tu zagościć na dłużej.

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Czasem podczas naszych wędrówek jest naprawdę ciężko i w głowach świta myśl, żeby zawrócić (fot.8).

fot.8.jpg

Wtedy wystarczy obejrzeć się za siebie. W górach ta zasada ma zupełnie inny wydźwięk. Wystarczy odwrócić głowę, spojrzeć na drogę, którą już przebyliśmy i od razu siły wracają. Chce się zdobywać więcej, zobaczyć więcej o chłonąć te wszystkie przepiękne widoki bez końca.

Bardzo często nasze podróże wydłużają się z winy nas samych. Obydwie jesteśmy zapalonymi fotografkami i na każdym kroku upamiętniamy cudne widoki. Dzielimy się potem tymi przeżyciami z resztą najbliższej rodziny. I nie ważne – góra czy woda – piękny widok trzeba uwiecznić nawet narażając się na zamoczenie butów w Morskim Oku (fot. 9).

fot.9.jpg

Lecz wakacje z dzieckiem to nie tylko ślepa realizacja założonych planów. Czasem trzeba zwolnić, dać odpocząć, czy po prostu pozwolić sobie na chwilę samotności. Zawsze pamiętam o tym, że ten mały człowieczek żyje we własnym tempie, potrzebuje rozrywki, zabawy i wygłupów. Więc czemu nie? Co mi szkodzi zwolnić nieco i poobserwować, jak dziecko rośnie na moich oczach? To takie piękne (fot. 10 i 11).

fot.10.jpg
fot.11.jpg

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Tatrach<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

I tylko ja sama wiem, jak doskonałym czasem na naukę są takie wspólne wypady. Lekcje w plenerze są najlepszą lekcją życia. Orientacja w terenie, czytanie mapy, przewidywanie pogody i ochrona przyrody – tego nie zapomina się nigdy (fot. 12).

fot.12.jpg

Wizyta w parkach narodowych, zwiedzanie leśnych ścieżek edukacyjnych – tu chętnie czyta się i przyswaja wiadomości (fot. 13).

fot.13.jpg

A spotkanie oko w oko ze żmiją zygzakowatą zachowuje się w pamięci na całe życie bez dodatkowej powtórki (fot. 14).

fot.14.jpg

Od dwóch lat Joasia i ja należymy do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. I choć chętnie i dumnie fotografujemy się na koronnych  szczytach nie należymy do osób, które za wszelką cenę pragną zapełnić książeczkę wpisami w jak najkrótszym czasie. Niekiedy wystarczą też inne nagrody, które są niesamowitym motywatorem do dalszych wędrówek – nie tylko dla dziecka. W tym roku wydreptałyśmy popularną i brązową odznakę GOT.

Kochamy nasze góry i wracamy ciągle do tych samych miejsc, powoli poszerzając nasze wędrówki o kolejne pasma. Nie ma nic piękniejszego na świecie niż polskie góry! Wracamy do nich myślami w trudnych chwilach, do tych ciągle najpiękniejszych zwiedzonych zakątków, do tych zdjęć i pamiątek, które zachowujemy przede wszystkim w naszych sercach.


Agnieszka Szpala, Lublin

Opowiadanie pani Agnieszki Szpali z Lublina otrzymało III nagrodę w konkursie "Moje wakacje z dzieckiem w górach" organizowanym przez portal DziecioChatki - Miejsca Przyjazne Dzieciom oraz Pensjonat Reymontówka w Kościelisku k. Zakopanego. Dziękujemy i gratulujemy!

 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.