Babia Góra, czyli tam i z powrotem

Babia Góra, czyli tam i z powrotem

14.07.2019-17.07.2019


Twardorzeczka

14.07.2019 r.

Wcześnie rano, w niedzielę, wsiadamy w pociąg, którym dojeżdżamy do Żywca. Stamtąd udajemy się do Twardorzeczki, gdzie od roku mieszka nasza rodzina. Właśnie budują kompleks domków turytycznych całorocznych.

Twardorzeczka jest położona u stóp Beskidu Śląskiego, w pd.-zach. części Kotliny Żywieckiej. Miejscowość jest godna uwagi o każdej porze roku. Poza tym prowadzi z niej kilka szlaków, między innymi na Baranią Górę i Skrzyczne. W przeciwieństwie do pobliskiego Szczyrku, panuje tu spokój i cisza. Po obiedzie idziemy na spacer. Miejscowi znają tu wszystkie ścieżki, leśne zakamarki i polany, strumienie. Tym razem zabierają nas na jagody.

Zbieramy beskidzkie jagody


Wyprawa na Babią Górę

15.07.2019 r. (13 km)

W 609 rocznicę bitwy pod Grunwaldem wyruszamy na szlak, który zawiedzie nas na Babią Górę. Wstajemy wcześnie, jemy śniadanie, a potem przez Żywiec i Przyborów dojeżdżamy krętą drogą do wsi Głuchaczki. Stamtąd udajemy się do Bazy Namiotowej Głuchaczki, której nazwa wielokrotnie obiła mi się o uszy. Chcemy więc ją zobaczyć na własne oczy.

Na polanie stoi kilka wieloosobowych namiotów przygotowanych dla wędrowców, którzy dotrą tu na noc. Jest też kuchnia polowa, ławy i ławki oraz pies, który pilnuje całego dobytku. Trzeba jedynie uważać na żmije, które podobnie jak ludzie lubią się wygrzewać na polanach. Na miejscu rozmawiamy z dziewczynami, które gospodarzą w bazie, a następnie wskazanym przez nie skrótem schodzimy na słowacką stronę do żółtego szlaku.

Baza Namiotowa Głuchaczki
Wprawa z dzieckiem na Babią Górę
Beskid Żywiecki - słowackie szlaki

Jest jeszcze chłodno, ale słońce, które wstaje coraz wyżej, powoli rozgrzewa krajobraz. Żółtym szlakiem wędrujemy aż do Przełęczy Jałowieckiej zupełnie same. Są więc jeszcze takie ścieżki gdzie słychać wyłącznie ciszę. Śpiewamy, aby dodać sobie otuchy. Być może obserwują nas zwierzęta zza gęstwiny leśnej.

Na Babią Górę mamy jeszcze ponad trzy godziny wędrówki. Skręcamy na południe, i dalej szlakiem zielonym wznosimy się coraz wyżej. Kończy się pas lasu i wychodzimy na otwartą przestrzeń. Daleko za nami ciągną się pasma Beskidu Śląskiego, a my mamy wrażenie, że jesteśmy w parku jurajskim – paprocie rosnące wzdłuż ścieżki są tak wysokie, jak my.

Beskid Żywiecki - prawie jak park jurajski
Idziemy na Babią Górę z dzieckiem

Po dwóch godzinach zdobywamy Małą Babią Górę (1517 m npm). Widoki są przepiękne, więc robimy postój na niemal godzinny odpoczynek. Wylegujemy się po słowackiej stronie szczytu, podziwiając ogromne Jezioro Orawskie oraz pasmo Tatr. Bowiem już za dwa tygodnie czeka nas tatrzańska przygoda!

Aby dostać się na Babią Górę (1725 m npm), trzeba zejść do Przełęczy Brona, a stamtąd podejść na szczyt.

Odpoczywamy na Małej Babiej Górze
Babia Góra zdobyta
Ale wieje na szczycie Babiej Góry!

Towarzyszy nam dość silny wiatr, typowy dla tej góry. Na szczycie znajdujemy drewniany pień i, osłonięte przed wiatrem, spędzamy tam sporo czasu. Tosia stwierdza, że wzniesienie jest niczym Wielka Baba, i od tej chwili tak będzie nazywać ten masyw górski. Jest to niesamowite miejsce, pełne niezwykłej roślinności, wśród której czujemy się jak w biblijnym raju. Na pewno wrócimy tu jutro!


♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


Tymczasem słońce jest już mocno na zachodzie. Schodzimy czerwonym szlakiem przez Bronę, prosto do schroniska Markowe Szczawiny. Meldujemy przybycie, dostajemy klucze do ładnego pokoju, a potem schodzimy na obiadokolację.

Markowe Szczawiny - zatrzymujemy się w schronisku
Schronisko Markowe Szczawiny - obiadokolacja


Babia Góra po raz drugi

16.07.2019 r. (13 km)

Po zimnej nocy w pokoju, prawdopodobnie dlatego, że schronisko jest otoczone wysokim lasem, wypatrujemy przez okno słońca. Rano nic nie wskazuje na to, że wyjdzie zza chmur.

Po solidnym śniadaniu wychodzimy ze schroniska i wbijamy na żółty szlak zwany Percią Akademików. Należy pamiętać, że szlak ten jest jednokierunkowy i prowadzi tylko w górę. Niestety, nawet nam zdarzyło się minąć parę niedoświadczonych spacerowiczów, idących szlakiem w dół. Nie rozumiemy takiego nieodpowiedzialnego zachowania. Zimą Perć Akademików jest zamknięta całkowicie. Tosi bardzo podobają się łańcuchy i klamry, i żałuje, że tak szybko się kończą. Zapewniam ją, że za dwa tygodnie, kiedy będziemy w Tatrach, czeka na nią kolejna wspinaczka. Kiedy byłam dzieckiem też uwielbiałam takie atrakcje na szlakach. Barwna od kwiatów i niezwykle atrakcyjna Perć Akademików prowadzi nas znów na Babią Górę.

Trasa na Babią Górę - w stronę Perci Akademików
Perć Akademików - klamry
Szlak na Diablak - Perć Akademików
Wchodzimy z dzieckiem na Babią Górę

Jest to najkrótszy sposób dotarcia na szczyt. Jesteśmy tu po raz drugi, i po raz drugi ta góra robi na nas zachwycające wrażenie. Całkiem słusznie jest nazywana polskim Kilimandżaro. Na Diablaku, gdzie znajdują się tablice pamiątkowe (zarówno słowacka, jak i polska) nawiązujące do wędrówek Karola Wojtyły, leniuchujemy 40 minut. Żal opuszczać to miejsce, postanawiamy więc, że wrócimy tu kiedyś, atakując szczyt od południa.

Oglądamy tablicę pamiątkową Karola Wojtyły

Potem czerwonym szlakiem przez Gówniak (1617 m npm), Kępę (1521 m npm) i Sokolicę (1367 m npm) wędrujemy na wschód aż do przełęczy Krowiarki. Droga jest długa i tłoczna, ponieważ większość ludzi podchodzi od Przełęczy Krowiarki, gdzie na parkingu zostawiają auta. Uważam, że tym szlakiem lepiej schodzić - tak, jak my to zrobiłyśmy. Zatrzymujemy się co chwilę, by podziwiać przecudny krajobraz oraz przewalające się przez grzbiet chmury.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Beskidzie Żywieckim<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


Na dole odpoczywamy, a potem wędrujemy niebieskim szlakiem u podnóża masywu Babiej Góry. Mijamy Mokry Stawek, w którym niestety nie ma wody oraz leśne strumienie wypływające spod szczytu. Na drodze spotykamy sporo wycieczkowiczów, których mijałyśmy wcześniej – na grzbiecie Babiej Góry. Po całodniowej wycieczce wracamy do schroniska Markowe Szczawiny na obiadokolację oraz nocleg.

Wędrujemy z dzieckiem czerwonym szlakiem
Beskid Żywiecki - Kępa
Nad Mokrym Stawkiem


Żywiec

17.07.2019 r. (11 km)

O 8.30, zaraz po śniadaniu, żegnamy śliczne schronisko Markowe Szczawiny i przemiłych, pracujących w nim ludzi z szefostwem na czele.

Czerwonym szlakiem, wśród chmur idziemy na zachód do Przeł. Jałowieckiej. Od tego miejsca znamy szlak z poniedziałkowej wędrówki, Skręcamy na Słowację do żółtego szlaku, a potem na Przełęczy Głuchaczki znów mijamy bazę namiotową. Zatrzymujemy się na łące pełnej liliowych mieczyków dachówkowatych, objętych w Polsce ochroną gatunkową.

Pięćset metrów dalej spotykamy przemiłą panią, z którą zabieramy się stopem do samego Żywca! Opowiada nam, że jej córka także jest zwolenniczką pieszych wycieczek – bierze namiot, śpiwór i wyrusza w nieznane.

Przełęcz Jałowiecka

Do odjazdu naszego pociągu mamy kilka godzin. Zwiedzamy piękny Park Zamkowy i znajdującą się w nim posiadłość Habsburgów oraz zabytkowy rynek. W parku jest sporo atrakcji dla zwiedzających oraz dla dzieci. Obowiązkowo odwiedzamy mini-ZOO, w którym można z bliska obserwować zachowanie zwierząt, a nawet je głaskać.

Wycieczka z dzieckiem do parku w Żywcu
Zwiedzamy rynek
Fontanna na rynku w Żywcu
Zwiedzamy z dzieckiem Żywiec
Zamek w Żywcu - tablica pamiątkowa

W Żywcu jesteśmy trzeci raz. Jest to przepiękne miasteczko z bogatą historią, leżące w Kotlinie Żywieckiej, u zbiegu rzek Soły i Koszarawy, nad jeziorem Żywieckim. Powstało na przełomie XIII i XIV wieku. W latach 1838-1944 należało do rodu Habsburgów.

Zamek wznosił się tutaj już w okresie średniowiecza, ale został zniszczony w 1477 r. W 2001 r. do Żywca powróciła księżna – Maria Krystyna Altenburg – córka arcyksięcia Karola Olbrachta. W jednym ze skrzydeł dawnej rezydencji przygotowano dla niej mieszkanie. Zajmowała je aż do swojej śmierci, do 2012 r. Świadczy o tym tablica pamiątkowa na cześć księżnej, ozdobiona zawsze świeżymi kwiatami. Dwa lata później ród Habsburgów zrzekł się roszczeń do Starego Zamku oraz parku. Obecnie w Starym Zamku znajduje się siedziba Muzeum Miejskiego.

Pod wieczór udajemy się na dworzec PKP. Jesteśmy bardzo zadowolone z tej wycieczki – to był wspaniale spędzony czas!

Dworzec PKP w Żywcu - koniec przygody z Beskidami


Autorka tekstu i zdjęć: Izabela Szymczak

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.