Punkt widokowy Koskowa Góra

Punkt widokowy - Koskowa Góra

Jadąc popularną „zakopianką” w kierunku Tatr warto nieco zboczyć z utartego kursu i odwiedzić niewielki, ale bardzo widokowy pagórek.

Koskowa Góra, bo o niej mowa to jeden ze szczytów w Beskidzie Makowskim, z którego podziwiać możemy panoramę Tatr i Babiej Góry. Co ważne dla młodszych piechurów: dojazd samochodem możliwy jest prawie pod sam szczyt. A co lepsze – najpiękniejsze zachody słońca są tam właśnie jesienią!

Zeszłej jesieni postanowiłam pokazać mojej córeczce góry, wobec czego wybraliśmy się tam z naszą dwu i pół-latką: Alicją. Z racji odległości, dla nas to wycieczka na niecałe popołudnie. Niewielki plecak z przekąskami spakowany, ciepła kurtka ubrana, herbata w termosie, aparat w ręce i jedziemy.

Dojazd: Jadąc zakopianką w kierunku Tatr, za Myślenicami, zjeżdżamy zjazdem w Pcimiu, kierując się na Jordanów. Następnie za miejscowością Tokarnia skręcamy na Skomielną Czarną, a potem na Bogdanówkę. Jedziemy cały czas główną, asfaltową drogą i…. w zasadzie tyle. Droga kończy się pod kapliczką na przełęczy, gdzie możemy zostawić samochód. Nie ma tu żadnego płatnego postoju - wszystko odbywa się na zasadzie „kto pierwszy ten lepszy”.

W niedziele i weekendy troszkę tu tłoczno, ale znajdujemy miejsce. Od „zakopianki” do w/w kapliczki do pokonania mamy niecałe 19 km. Taka oczywista rada: droga prowadząca na górę jest wąska i bardzo kręta, – co za tym idzie – ostrożność wymagana bezwzględnie. Od miejsca postoju do punktu docelowego jest ok. 1,5km.

Po zaparkowaniu kierujemy się drogą w kierunku zachodnim (ok. 1km). Stąd roztacza się widok na północną stronę i podziwiać możemy pasmo Beskidu Małego oraz … pasące się krowy. Alicję ciężko od nich odciągnąć, ale standardowe hasło: „kto będzie pierwszy ten wygrywa!” – działa!

Droga jest szutrowa i pełna kałuż, ale łatwa do pokonania nawet dla niewielkich nóżek. Pogoda dopisuje: jest piękna złota jesień i prawie bezwietrzny dzień.

Kosowa Gora
Widok na Beskid Mały 


Beskit Mazowiecki

Przerwa na coś słodkiego

wycieczki w gory z dziecmi
I wielki uśmiech po dostaniu czekolady

Na rozwidleniu skręcamy w lewo, w kamienistą, niepozorną drogę i idziemy nią cały czas, tak jak ona prowadzi. Od tego miejsca do szczytu jest tylko 700m! Wózki mogą sprawiać dużo problemów na takiej kamienistej drodze, ale kawałek dalej są już ażurowe płyty betonowe. Można umilić sobie wędrówkę wspierając się na znalezionym kiju lub biegać po trawiastych łąkach. My akurat zrobiliśmy niewielki postój na coś słodkiego.

wakacje w gorach z dzieckiem

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Dobre wsparcie w podróży to podstawa!

Droga prowadzi nas pod przekaźnik telekomunikacyjny. To najwyższy punkt Koskowej Góry i to stąd najlepiej jest podziwiać Tatry i pasmo Babiej Góry. Szykuje się bardzo malowniczy zachód słońca. Mamy do niego chwilkę czasu, więc wykorzystujemy go na bieganie i przekomarzanie się. Nie zapomnieliśmy też o triumfalnym hip-hip-hura!

aktywne spedzanie czasu z dzieckiem
 Radość ze zdobycia szczytu

Widok jest naprawdę zapierający dech w piersiach. Poniżej panorama Tatr – są nieco zamglone, co wróży, że pogoda utrzyma się jeszcze chwilę – oraz widok Babiej Góry

urlop w gorach z dzieckiem
Panorama Tatr z Koskowej Góry

Kosowa gora z dzieckiem
Widok na Pasmo Babiej Góry

Szczyt był skąpany w pięknych promieniach. Ala wykorzystała ten czas na bieganiu po ściernisku i szukaniu ostatnich jesiennych dmuchawców.

Kosowa Gora z dziecmi
Mleczyk – ostatni w tym sezonie

Gory i dziecko

Tu na razie jest ściernisko… ale za to z jakim widokiem!

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Beskidzie Żywieckim<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦Jako fanka trekkingu bardzo chciałabym żeby moje dziecko też pokochało tą formę aktywności. Jednak nie będzie to takie proste: ja byłam zachwycona i pokazuję Ali Tatry i mówię: „zobacz tam są GÓRY”. Alicja widzę, że skupiona, ze zmarszczonym czołem, wpatruje się tam gdzie pokazuje palcem i zadaje pytanie: „Mamo gdzie są te KURY?”…

Czeka mnie nieco pracy ale damy radę – jesteśmy na dobrej drodze. Alicja pomimo zmęczenia była bardzo uśmiechnięta i zadowolona ze wspólnie spędzonego czasu, inaczej niż zwykle. Kolejne oswajanie z górami będziemy już przeprowadzać w rozszerzonym gronie – Alicja doczekała się upragnionego rodzeństwa i razem z bratem planujemy ponownie wybrać się w to miejsce.

wakacje z dzieckiem w Kosowej Gorze

Widok po zachodzie słońca na Babią Górę

Moje uwagi i rady dla większych i mniejszych piechurów:

1. Dostosuj długość trasy i stopień trudności do wieku i możliwości dziecka. To jest indywidualna kwestia i każde dziecko inaczej podchodzi do takich wyzwań. Nie ma nic gorszego niż wyczerpująca podróż, z której pozostaną tylko złe wspomnienia i uraz na przyszłość.

2. Zrób trening przed wycieczką: tzn. przyzwyczajaj dziecko do dłuższych spacerów stopniowo. Jeśli jest przyzwyczajone do „wózkowych” spacerów, a nagle ma do przejścia spory kawałek może to być dla niego zbyt męczące. Wiadomo: zmęczone dziecko = marudne dziecko.

3. Sprawdź pogodę (!) i dostosuj ubiór do warunków, jakich można się spodziewać w danym miejscu. Trzeba być też przygotowanym na zmianę pogody. My koniecznie chcieliśmy dojechać na zachód słońca, więc poza oczywistą kwestią sprawdzenia pogody sprawdziliśmy też godzinę zachodu słońca i spokojnie rozplanowaliśmy wycieczkę żeby nie biec na szczyt tylko spokojnie na niego wejść.

4. Pamiętaj o wygodnym obuwiu.

5. Przy dłuższych wycieczkach nie zapomnij o apteczce z najbardziej potrzebnymi rzeczami typu plastry, spray na komary, krem z filtrem, itp.

6. Sprawdź wcześniej dojazd i miejsca parkingowe. Weź mapę – może właśnie dzisiaj nauczycie się z niej korzystać

7. Pamiętaj o piciu i jedzeniu. Nawet krótka wycieczka potrafi wyczerpać akumulatorki malucha. Warto zabrać przekąskę / słodycze, które dziecko lubi.

8. Pozwól dziecku na poznawanie świata po swojemu: niech biega po rowach, zbiera patyki, i czołga się pod krzakami. Dla niego to wszystko zabawa i nauka!

9. Pamiętaj o częstszych postojach i odpoczynku patrz punkt 4

10. Chwal dziecko za każde osiągnięcie. Dla nas może to mała górka, ale dla niego to prawie Mont Everest

11. Staraj się przekazać maluchowi jakąś wiedzę na temat danego miejsca, jego historii, roślin czy zwierząt. Pogłębianie wiedzy może to być interesujące do każdego z was.

12. Nie denerwuj się, jeśli coś idzie niezgodnie z twoim planem. Czasem to nie jest ten dzień, a takie też się zdarzają. Pamiętaj, że udana wycieczka to taka, z której wszyscy są zadowoleni.

13. I najważniejsze - Twoje dziecko nie koniecznie musi lubić to, co ty. Jest odrębną jednostką i może mieć zupełnie inne upodobania, a ty musisz to uszanować. Nie narzucaj mu swoich zainteresowań, staraj się zachęcić, ale rób to z głową!

 

Joanna Syrek


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.