Męska wyprawa na Kozią Górę

MĘSKI WYPAD W GÓRY - TATA I SYN NA KOZIEJ GÓRZE

Pewnego pięknego wakacyjnego poranka postanowiłem, jak przystało na kochającego tatusia, zabrać swojego rocznego synka na wycieczkę w góry. Trasa miała być miła, lekka i przyjemna - w sam raz na męski wypad. Chciałem też, aby na miejscu znajdowała się jakaś atrakcja, żeby bobas się nie nudził.

Wybór padł na Kozią Górę (683 m n.p.m.), czyli szczyt pomiędzy Bielsko-Białą a Bystrą Śląską, na którym umiejscowione jest rewelacyjne schronisko Stefanka.

Męska wycieczka na Kozią Górę - Schronisko Stefanka

Schronisko "Stefanka”


Jak tam trafić?

My wybraliśmy się w męską podróż samochodem. Należy kierować się na ul. Pocztową w Bielsku-Białej, gdzie znajduje się bezpłatny parking. Tak też zrobiliśmy i z samego rana zaparkowaliśmy naszą furę przy bielskich błoniach.


Którym szlakiem na górę?

Aby dostać się na Kozią Górę, można wybrać jeden spośród trzech szlaków: czerwony, niebieski lub zielony. My zdecydowaliśmy się na zielony, który jest idealny na wędrówkę z dodatkowym obciążeniem 10 kg w nosidle. Od początku naszych wojaży używamy nosidła Tula Free-to-Grow. Posiada ono wygodny kaptur dla maluszków, które jeszcze nie trzymają główki i rośnie razem z dzieckiem. Górna granica to ok 20 kg, więc jeszcze do tego daleko. U nas sprawdza się super! Podobno można również na Kozią Górę wjechać wózkiem z dużymi kołami, wtedy należy wybrać szlak żółty.

Na szlaku z dzieckiem
„Wybraliśmy zielony szlak”


Nasza wędrówka do Schroniska

Trasa zielonym szlakiem jest bardzo atrakcyjna. Biegnie ona malowniczym laskiem, lekko pod górę, czasami po korzeniach drzew. Niezłym bonusem jest fakt, iż spora część szlaku to stary tor saneczkowy. W latach 50-tych XX wieku był to ponoć najdłuższy naturalny tor. Dolna jego część jest świetnie zachowana, jednak w pewnym momencie tor się urywa i dalej prowadzi już wąska ścieżka. Na szlaku tym polecamy zachować szczególną ostrożność, gdyż co jakiś czas przechodzimy przez skrzyżowania z trasami dla rowerzystów crossowych. Przeszliśmy szlak w 45 minut.

Kozia Góra - tor saneczkowy
Dawny tor saneczkowy


Ruiny na szlaku

Po drodze mijamy ruiny

Spacer po leśnej części szlaku z dzieckiem

Leśna część trasy

Podziwiamy widoki z dzieckiem
Piękne widoki po drodze do Schroniska

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


Atrakcje przy Schronisku Stefanka

Dotarliśmy! Przed schroniskiem od razu zauważyliśmy superowy plac zabaw. To duże zaskoczenie, ponieważ mało jest takich miejsc w polskich górach. Generalnie, plac zabaw nadaje się dla ciut starszych dzieci, ale mój roczny bąbel też znalazł tam coś dla siebie. Najbardziej polubił huśtawkę, z której nie chciał zejść.

Kozia Chata z dzieckiem

Kozia Chata wita dzieciaki

Kozia Góra - zabawa na placu zabaw z dzieckiem
Plac zabaw przed Schroniskiem


Bawimy się na huśtawce
Szaleństwa na huśtawce


Co zjeść w Stefance?

Podobno Schronisko to serwuje najlepsze placki ziemniaczane na świecie! Niestety nie było dane nam ich spróbować, gdyż z samego rana rozeszły się, jak świeże bułeczki. To chyba mówi samo za siebie smile. W Stefance mają spory wybór dań, jednak my zdecydowaliśmy się na równie pyszne pierogi z jagodami. Za 6 sztuk trzeba zapłacić 15 zł. Jedyny minus to długi czas oczekiwania z racji sporej ilości turystów.

Schronisko Stefanka - jadłospis
„Jadłospis w Stefance”

 

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Poszukujecie dobrych, sprawdzonych noclegów w okolicy? Znajdziecie je tutaj: >>Noclegi dla Rodzin w Beskidzie Śląskim<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦


Pamiątki dla dzieci (lub dorosłych)

W Schronisku niestety nie ma żadnych odznak, natomiast można kupić dyplom zdobycia góry, co cieszy się bardzo dużym powodzeniem. Fajną opcją są też ręcznie plecione bransoletki z imieniem.

Pamiątki z Koziej Góry
Dyplom i bransoletki


Przed schroniskiem z dzieckiem

Zabawy przed Schroniskiem

Podziwiamy widoki ze Stefanki z dzieckiem
Widok z okna Stefanki


Gdzie król chodzi piechotą

Toalety w sezonie letnim znajdują się na zewnątrz z tyłu schroniska. Dużym zaskoczeniem na plus była ich czystość i brak nieprzyjemnego zapachu. Niestety nie ma gdzie przewinąć dziecka , więc zrobiliśmy to na łonie natury, co synkowi bardzo się podobało smile.


Męska wyprawa dobiega końca

Droga powrotna w dół, tym samym szlakiem zajęła nam ok. 40minut, gdyż niosąc dziecko trzeba uważać na osuwające się kamienie. Po drodze jeszcze rzut oka na Bielsko z lotu ptaka i pamiątkowa fotka smile.

Oglądamy widok na Bielsko z dzieckiem
„Widok na Bielsko”

Wróciliśmy do domu bardzo zadowoleni! Zarówno mi, jak i synkowi podobał się ten męski wypad. Chyba na stałe zagości w naszym wakacyjnym kalendarzu!

 

Michał Nowicz

autor zdjęć i tekstu przysłanego na konkurs
"Polska z Dziećmi 2019"
 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

Chronione przez Copyscape

WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi