Góry z dzieckiem - gdzie jechać?

Które góry są dobre na wyjazd z dzieckiem?

 
Jakie szlaki wybrać, atrakcje dla dzieci w górach, 
polecone noclegi przyjazne dzieciom - w Karkonoszach, Gorcach, Beskidach, Tatrach

Gdzie w góry z dzieckiem? Karkonosze, Gorce, Beskid Śląski, Tatry...

Na pytanie, czy warto jechać z maluchem w góry, nasza zdecydowana odpowiedź (poparta doświadczeniem) brzmi: TAK! 

A jeżeli zastanawiacie się, jakie góry wybrać na wyjazd z dzieckiem: niemowlakiem, 2-latkiem, kilkulatkiem czy nastolatkiem - spróbujemy pomóc Wam i coś podpowiedzieć. Znajdziecie tu zarówno odpowiednie dla dziecka szlaki w górach (także z wózkiem lub nosidełkiem), jak i mnóstwo atrakcji dla dzieci, które oferują różne regiony górskie. Możecie być naprawdę zaskoczeni smile

Podczas wycieczki z małym dzieckiem w góry nawet kwiatek bywa bardzo ciekawy


KARKONOSZE Z DZIECKIEM

Karkonosze ze względu na dużą ilość dodatkowych atrakcji dla dzieci oraz liczne dość łatwe, lecz urozmaicone i ciekawe szlaki, polecamy na wycieczki już z kilkuletnimi dziećmi (od 4-latka wzwyż). Są też trasy trudniejsze, odpowiednie dla 8-latka, a nawet takie, na których można zasmakować prawdziwej wysokogórskiej wspinaczki po łańcuchach (dla nastolatków). 

To również dobre miejsce na wędrówki z dzieckiem w nosidle - dużo jest tras łagodnych i niezbyt długich, ale atrakcyjnych widokowo.

Podczas wakacji w górach z maluchem dobre nosidło to podstawa

Jeśli chcecie wędrować po karkonoskich szlakach z niemowlakiem w wózku (nawet terenowym), niestety nie znajdziecie zbyt wielu odpowiednich do tego szlaków. W dalszej części artykułu podaliśmy przykładowe trasy dostępne z wózkiem. Natomiast zdecydowanie zachęcamy do wypożyczenia nosidełka (ok. 20 zł/dobę).

3-latek to dziecko wg wielu rodziców w "najtrudniejszym" wieku do górskich wędrówek (za ciężki, żeby go nieść, a sam zbyt daleko nie zawędruje). Dla takiego malucha w Karkonoszach też znajdzie się jednak trochę atrakcji - np. wjazdy wyciągami krzesełkowymi, Park Dinozaurów, Cyrkland, Aquapark w Karpaczu. A spacerować z 3-latkiem można trasami, które podajemy jako dostępne dla wózków.

Karkonosze są najwyższym pasmem Sudetów. Nazywane są Śląskimi Alpami (od niezrównanych widoków ośnieżonych zimą szczytów) Górami Olbrzymimi (od zamieszkujących je dawniej olbrzymów) lub Górami Liczyrzepy (Ducha Gór, zwanego też Karkonoszem). A więc owiane są legendami i tajemnicami.

Charakterystyczne dla Karkonoszy są malownicze skałki o fantastycznych kształtach i równie ciekawych nazwach, które często wiążą się z ich wyglądem. Końskie Łby, Słonecznik, Pielgrzymy, Kotki, Krucze Skały, Kukułcze Skały, Ptasie Gniazda, Owcze Skały... Krążą o nich liczne legendy, które warto poznać i w czasie wędrówki opowiedzieć dzieciom.

Dzieci zdobywają szczyty podczas wakacji - w drodze na Śnieżkę

W Karkonoszach znajdują się także znane wodospady: Kamieńczyka (największy wodospad w polskich Sudetach), Szklarki, Łomniczki, Wrzosówki oraz kotły polodowcowe - m.in. piękne Śnieżne Kotły i kocioł Małego Stawu, nad którym leży schronisko "Samotnia".

Najwyższe szczyt Karkonoszy to Śnieżka (1602 m n.p.m.), zaliczana do Korony Gór Polskich. Inne bardziej znane szczyty po stronie polskiej to Wielki Szyszak (1509 m n.p.m.), Śnieżne Kotły (1490 m n.p.m.), Smogornia (też 1490 m n.p.m.), Łabski Szczyt (1472 m n.p.m.), Mały Szyszak (1547 m n.p.m.), Szrenica (1362 m n.p.m.).

Część Karkonoszy obejmuje Karkonoski Park Narodowy, z gęstą siecią pięknych, urozmaiconych szlaków i ścieżek dydaktycznych, należący do rezerwatu biosfery UNESCO.

Takie widoki podczas wakacji będą podziwiać Wasze dzieci w Karkonoskim Parku Narodowym

Żyją tu m.in. muflony, głuszce, cietrzewie, wiele gatunków nietoperzy. Jest tu też wiele tras rowerowych, niektóre dla całej rodziny, inne bardzo trudne.

Najbardziej znane miejscowości Karkonoszy to Jelenia Góra (największa), Szklarska Poręba, Karpacz i Kowary.


Wycieczki z wózkiem ze Szklarskiej Poręby i Karpacza, nadające się też na wędrówki piesze już z 3-latkiem

Większość szlaków w Karkonoszach niestety nie nadaje się na przejazd wózkiem. Nawet te położone niżej trasy są często bardzo kamieniste i po prostu dzieckiem strasznie trzęsie. Naszym zdaniem, lepiej zabrać lub wypożyczyć nosidło. Ale oczywiście nawet dla wózków znajdą się przyjazne ścieżki, które podajemy niżej.

Zarówno Karpacz, jak i Szklarska Poręba to miejscowości bardzo rozległe, a przede wszystkim "długie". Więc jeśli jedziemy z małym dzieckiem w wózku lub kilkulatkiem, lepiej wybrać na noclegi miejsce położone dość blisko szlaków. W innym wypadku będziemy musieli albo dojeżdżać samochodem, albo "przebić się" przez całą miejscowość z wózkiem. Podjazdy i zjazdy, w górę i w dół, dużo turystów, a chodniki nie są zbyt szerokie. To może zniechęcić do dalszej wycieczki jeszcze przed dotarciem do Karkonoskiego Parku Narodowego. Cierpliwość dziecka unieruchomionego w wózku też zresztą jak wiecie ma swoje granice.


Trasy przyjazne dla wózków

1. Ze Szklarskiej Poręby do Wodospadu Szklarki - nietrudna, krótka trasa, którą pokonują nawet niepełnosprawni na wózkach. Zaczynamy na parkingu przy drodze krajowej nr 3.

2. Droga pod Reglami prowadząca ze Szklarskiej Poręby - wygodna, łagodna droga gruntowa, biegnąca przez las z licznymi strumieniami, doskonała na spacery zarówno z wózkiem jak i z 3-latkiem idącym na piechotę

3. Z Karpacza z dolnej stacji wyciągu na Kopę do schroniska "Nad Łomniczką" (ok. 5 km - dorosłemu trasa w jedną stronę zajmuje ok. 1 godz. 30 min.); wygodna leśna droga spacerowa, która łagodnie pnie się pod górę; trasę rozpoczynamy obok pensjonatu "Orlinek" wchodząc w las z ul. Olimpijskiej ( poniżej dolnej stacji wyciągu na Kopę )


Łagodne trasy z dzieckiem w nosidle, a na piechotę dostępne już dla 4-5 latków

1. Ze Szklarskiej Poręby Górnej do Wodospadu Kamieńczyka

2. Z Karpacza do Świątyni Wang

3. Karpacz - Świątynia Wang - Polana - Schronisko Samotnia

4. Karpacz - Świątynia Wang - Polana - Pielgrzymy

5. Karpacz - Dobre Źródło i Kaplica św. Anny (szlak spacerowy)

6. Z Karpacza wyciągiem na Kopę, a stąd piechotą na Śnieżkę

Szczyt Śnieżki zdobyty - uśmiech i wspomnienie wakacyjnej wędrówki zostanie na długo

7. Sobieszów - Zamek Chojnik

8. Michałowice - Jagniątków - Michałowice

9. Staniszów - Witosza
 

Karkonosze to rzeczywiście poza górskimi szlakami, również mnóstwo dodatkowych atrakcji dla dzieci


Atrakcje dla dzieci w Szklarskiej Porębie

Wakacyjna atrakcja dla dzieci - Park Dinozaurów w Szklarskiej Porębie

 

- Park Dinozaurów

- Rodzinny Park Rozrywki Esplanada

- Muzeum Ziemi i Chata Walońska

- Muzeum Minaralogiczne

- Leśna Huta

- Park Linowy Trollandia

- Wyciąg krzesełkowy na Szrenicę
 

Atrakcje dla dzieci w Karpaczu

Jedna z atrakcji Karpacza -Świątynia Wang

- Letni tor saneczkowy i Alpine-Coaster

- Muzeum Zabawek

- Wyciąg krzesełkowy na Kopę

- Świątynia Wang

- Park Linowy Tarzan

- Aquaparki - w hotelach Gołębiewski, Sandra oraz Artus (ogólnie dostępne, nie tylko dla gości hotelowych)


Inne atrakcje dla dzieci w Karkonoszach

- Park Miniatur w Kowarach
- Sztolnie Kowary
- Zamek Chojnik
- Westernowe Miasteczko w Ściegnach
- Cyrkland w Miłkowie
- Złoty Widok i Kociołki w Michałowicach
- Huta Szkła Kryształowego "Julia" w Piechowicach
- Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze
- Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze
- Lapońska wioska Kalevala

 

Poniżej podajemy także linki do noclegów w Karkonoszach, sprawdzonych i polecanych przez Rodziców na wyjazd z dziećmi - posiadają liczne atrakcje, miejsca do zabawy, łóżeczka, wanienki, krzesełka i wiele innych udogodnień. Obiekty te są również pięknie położone i zapewniają wygodne zakwaterowanie dla rodzin z dziećmi.


PENSJONATY, DOMKI, AGROTURYSTYKA PRZYJAZNA DZIECIOM W KARKONOSZACH - OKOLICE KARPACZA I SZKLARSKIEJ PORĘBY

 

Wycieczka w góry z małym dzieckiem

 

GORCE Z DZIECKIEM - OKOLICE RABKI ZDRÓJ

Na wakacje czy weekend w górach nawet z zupełnie małym dzieckiem, zwłaszcza takim, które często ma infekcje dróg oddechowych, polecamy Gorce (należące do Beskidów Zachodnich) i położone w nich uzdrowisko Rabka Zdrój oraz okoliczne mniejsze miejscowości. Gorce to malownicze, łagodne, zalesione stoki, poprzecinane słonecznymi polankami. Najwyższy szczyt Gorców - Turbacz ma 1310 m n.p.m.

Część Gorców obejmuje Gorczański Park Narodowy z całą siecią łatwo dostępnych (również dla rodziców z niemowlakiem w nosidełku) ścieżek edukacyjnych oraz licznymi szlakami turystyki pieszej, rowerowej i konnej. Wśród bogatej fauny występuje tu m.in. salamandra plamista, która jest symbolem parku.


Szlaki w Gorcach z dziećmi

Większość szlaków w Gorcach jest łagodna i niezatłoczona. Pod względem trudności to góry dostępne nawet dla sprawnego 4-latka. Przeszkodą bywają duże odległości. Zawsze planując górską wycieczkę, należy wziąć pod uwagę długość trasy i różnicę wzniesień. Szlaki opisane w przewodnikach lub na drogowskazach jako zajmujące dorosłemu ponad 5 godzin (licząc podejście i powrót) dla małych dzieci odradzamy. Można zaplanować całodniową wycieczkę, ale podany czas przejścia trzeba liczyć przynajmniej podwójnie (a nawet potrójnie).

Dziecko zawsze znajdzie powód, żeby zboczyć ze szlaku, coś pooglądać, podjeść maliny z krzaczka. Częściej i na dłużej trzeba robić przerwy na odpoczynek. Poza tym wędrówka ma być dla wszystkich przyjemnością, oderwaniem od codzienności, byciem razem, a nie "gnaniem" przez szlak. Na "bieg przez góry" zwykle przychodzi czas, gdy dziecko staje się nastolatkiem i czasem to my nie możemy wtedy za nim nadążyć.


Przykładowe trasy na wędrówkę z maluchem

- Rabczańska Leśna Ścieżka Edukacyjna z ciekawymi tablicami informacyjnymi - przejdziemy ją z dzieckiem (w zależności od długości przystanków) w 1-3 godziny; trasa biegnie przez las; znajduje się ok. 20 min. od centrum Rabki (można tu dojść żółtym szlakiem); przejdziemy ją spokojnie zarówno z wózkiem, nosidełkiem czy 3-latkiem, a w każdej chwili można przysiąść i odpocząć albo zawrócić.

- z Rabki na Maciejową (ok. 5 km) - wycieczka łatwa, czas podejścia dla dorosłego to ok. 1h 45 min., a zejścia - 1h 30 min.; czerwony szlak, na który z Rabki możemy wejść z ulicy Gorczańskiej, początkowo biegnie polną drogą z pięknymi widokami; następnie krótko pnie się w górę lasem do górnej stacji wyciągu narciarskiego na Maciejową (znów piękna panorama), aby dotrzeć do Malowniczego schroniska na Polanie Przysłop. Przy dobrej pogodzie widać stąd i Tatry, i Beskidy. W schronisku można odpocząć i zjeść ciepły posiłek.

- z Rabki na Piątkową Górę (ok. 5 km) - również łatwa trasa; czas wejścia osoby dorosłej - ok. 1h 30 min., zejścia - 1h 15 min.; idziemy żółtym szlakiem z Parku Zdrojowego; po przekroczeniu szosy podchodzimy po zboczu góry Krzywoń (wspaniałe widoki); w końcu przechodzimy przez "Zakopiankę", aby dotrzeć do źródełka "Pociesznej Wody"


Trasa nie dla najmłodszych
, ale sprawny 5-6 latek da już radę

- z Łopusznej na Kiczorę - dość łatwa, ale dłuższa trasa i bardziej męcząca niż poprzednie; ok. 3 godz wejście dorosłego, ok. 2,5 godz. zejście - a więc z dzieckiem jest to całodniowa wędrówka. Dlatego weźcie na nią dziecko dopiero, gdy przejdziecie z nim wcześniej krótsze szlaki i ocenicie jego kondycję, a przede wszystkim chęci. Z ostatniego przystanku PKS w Łopusznej idziemy ok. 20 min.(dorosły) szosą niebieskim szlakiem do przysiółka Średni Zarębek; tu skręcamy w prawo na czarny szlak; po przejściu mostku na Łopuszance, szlak prowadzi drogą gruntową, a potem pnie się dość stromo do Pucołowskiego Stawku (piękny widok na Tatry), a następnie na szczyt Wyszniej. Potem wędrujemy spokojnie widokowymi polanami gorczańskimi. Od Polany Zielenica idziemy dalej szlakiem czerwonym na Cioski. Ostatni dość stromy odcinek to podejście na Kiczorę. Ze starszym dzieckiem, które jest dobrym piechurem, można pójść dalej aż na Turbacz, z młodszym - powrót tą samą trasą lub można wcześniej zawrócić np. po odpoczynku na Polanie Zielenica.


Dla ambitnych szlak na Turbacz

Jeśli mamy większe dziecko (już "sprawdzone" na krótszych trasach), możemy pokusić się o wejście nawet na najwyższy szczyt Gorców - Turbacz (1310m n.p.m.). Można na niego dotrzeć różnymi szlakami, ale stosunkowo krótki jest żółty Szlak Papieski, prowadzący z dzielnicy Kowaniec w Nowym Targu (końcowy przystanek autobusów). Pniemy się w górę lasami, co jakiś czas przekraczając polany, z których można zobaczyć Tatry. Mijamy wierzchołek Bukowiny Miejskiej, Polanę Rusnakową, Kaplicę Papieską, dochodząc do skrzyżowania szlaków na Polanie Wisielakówka (wspaniałe widoki). Dalej szlaki żółty, zielony i niebieski biegną razem. Znowu wędrujemy przez las, aby dotrzeć w końcu do schroniska na Turbaczu skąd rozpościera się piękna panorama. Sam szczyt Turbacza porośnięty jest lasem. Po odpoczynku w schronisku, wracamy początkowo tą samą drogą do Polany Wisielakówka. Stąd idziemy zielonym szlakiem poczatkowo w dół, a potem znowu w górę - na szczyt Bukowiny Waksmundzkiej, z której widoki są niezrównane. Następnie łagodnie w dół przez Polanę Sralówki i Brożki (z sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego). Potem stromo w dół do samego Nowego Targu, przekraczamy potok i docieramy do drogi asfaltowej, którą dochodzimy do punktu, z którego rozpoczęliśmy naszą trasę.

Z dzieckiem, które sprawdziło się już jako dobry piechur, taką wycieczkę musimy zaplanować na cały dzień, bo dorosłemu wejście na Turbacz tą trasą zjmuje ok. 3h 30 min, a zejście ok. 2 godzin.

Jest jeszcze wiele innych ciekawych, nietrudnych szlaków, zwykle jednak dość długich. Na takie wyprawy możemy jednak wyruszyć z trochę starszym dzieckiem, gdy już poznamy jego możliwości i tempo


Rabka Zdrój - atrakcje dla dzieci

Rabka Zdrój słynie z uzdrowiskowego klimatu (łagodny, mała ilość wiatrów i opadów, silne nasłonecznienie) i leczniczych wód mineralnych. Leczy się tu przede wszystkim choroby układu oddechowego, głównie astmę dziecięcą, alergie. Ze względu na licznie przybywające tu w celach zdrowotnych dzieci została nawet nazwana Miastem Dzieci. I jest rzeczywiście przyjazna dzieciom, oferując im wiele atrakcji.

W Rabce koniecznie trzeba odwiedzić z dzieckiem Rodzinny Park Rozrywki Rabkoland - duże wesołe miasteczko - karuzele, kolejki, diabelski młyn, tor gokartowy, pontony, pałac strachów, Rura Park. Na terenie Rabkolandu znajduje się także Muzeum Orderu Uśmiechu (odznaczenia przyznawanego dorosłym przez dzieci) oraz kolejna duża atrakcja - Muzeum Rekordów i Osobliwości (najmniejszy rower na świecie, największa bombka choinkowa, pompon i piłka nożna świata, sztuczna krowa do dojenia i mnóstwo innych zaskakujących eksponatów).

Ciekawym doświadczeniem dla dzieci może też być wizyta w pracowni lutniczej lub warsztacie garncarskim, gdzie będą mogły zobaczyć pokaz formowania glinianych naczyń i same spróbować coś stworzyć.

Warto z dziećmi zwiedzić Muzeum Gorczańskie przy ul. Sądeckiej 4. Budynek łatwo rozpoznać po kolorowych witrażach w oknach. Mieści ponad 1000 zabytkowych eksponatów, wiele z nich może dzieci bardzo zainteresować, jak np. szałasy wołoskie, stuletnie narty czy przedwojenna dorożka. Wizytę uzgadnia się telefonicznie - tel.(18) 267 91 28.

W Muzeum Władysława Orkana (zabytkowy drewniany kościółek z I poł. XVII w.) można z dziećmi zobaczyć największą kolekcję świątków w Polsce. Znajdują się tu eksponaty przedstawiające kulturę ludową górali, związane z gospodarstwem, rzemiosłem, rzeźbą, malarstwem, również instrumenty muzyczne, zabawki, stroje ludowe. To jak wyprawa do minionego świata.

Rabka szczyci się pięknym i rozległym Parkiem Zdrojowym z szerokimi alejkami, fontannami, potokiem, pijalniami wody mineralnej i tężniami solankowymi. Można tu miło spędzić czas z dzieckiem na spacerze, rowerze (wypożyczalnia), placu zabaw, grając w siatkówkę plażową, tenisa, kręgle. Jest tu również ścieżka zdrowia, miasteczko komunikacyjne, wypożyczalnia samochodzików, dorożki, kucyki.

Warto również udać się z maluchem na przedstawienie do znanego Teatru Lalek Rabcio. Natomiast przy stacji kolejowej jest pomnik Świętego Mikołaja, który dzieciaki na pewno chętnie zobaczą.


Okolice Rabki z dziećmi

Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce (2km od Rabki) - to kilkadziesiąt zabytkowych parowozów. Dla dzieci dodatkową atrakcją będzie przejażdżka pociągiem retro.

Z większymi dziećmi polecamy przejechać się 24 km od Rabki i zwiedzić 500-letni kościółek oraz piękny drewniany Dworek Tetmajerów w Łopusznej, który jest przykładem typowego szlacheckiego, wiejskiego dworu polskiego.

Jeśli ktoś ma ochotę, może z Rabki wybrać się na wycieczkę do Zakopanego - to tylko 40 km.

 

Noclegi z dzieckiem w Rabce i okolicach

PENSJONATY, APARTAMENTY I AGROTURYSTYKA PRZYJAZNA DZIECIOM W GORCACH

A jeżeli poszukujecie w Gorcach dobrych miejsc na noclegi z dziećmi, polecamy ośrodki z wieloma atrakcjami dla maluchów: Gospodarstwo Agroturystyczne Janina Duda w Porębie Wielkiej k.Rabki, Gorczańskie Wzgórze w KoninieHotel Górski Raj w Porębie Wielkiej i Pokoje Gościnne Joanna Zapała w Porębie Wielkiej oraz Willa Hanusia w Rabce i Domki Dobre Miejsce w Rabce - wszystkie posiadają specjalne udogodnienia dla małych dzieci.

 

BESKID ŚLĄSKI Z DZIECKIEM

Beskid Śląski to nie tylko szlaki łatwo dostępne dla rodzin z dziećmi, ale także bardzo liczne atrakcje dodatkowe dla małych turystów. To jeden z najlepiej rozwiniętych turystycznie górskich regionów Polski. Beskid Śląski poza wędrówkami wśród wspaniałych naturalnych krajobrazów, proponuje rodzinom z dziećmi na wakacjach mnóstwo ciekawych możliwości spędzania czasu. Jeśli wybieramy się z dzieckiem w góry, zwłaszcza pierwszy raz i to z maluchem, Beskid Śląski jest doskonałym miejscem, gdzie znajomość dziecka z górami można rozpocząć.

Z dzieckiem w Beskid Śląski

Można tu pochodzić z dzieckiem po górskich szlakach nawet dość wysoko, bo dostęp na górę często jest ułatwiony dzięki licznym wyciągom i możliwości dojazdu np. autobusem na niektóre przełęcze. A więc odpada najbardziej mozolna (a niekiedy nudna) część wycieczki. Poza tym sieć szlaków jest bardzo bogata, przecinają się wzajemnie. Więc w zależności od możliwości dziecka (i własnej kondycji), można wybierać różne warianty tras - łatwiejsze, trudniejsze, dłuższe i krótsze.

Beskid Śląski to łagodne, porośnięte lasami szczyty i widokowe polany. Należy do Beskidów Zachodnich. Najwyższy szczyt to Skrzyczne (1257m n.p.m.), poza tym najczęściej odwiedzane to Barania Góra, Czantoria, Równica, Klimczok i Stożek Wielki.

Najbardziej znane kurorty w tym regionie to Ustroń, Wisła, Szczyrk i Brenna. Poza tym są tu też spokojniejsze miejscowości znane z żywej tradycji ludowej - Koniaków, Istebna, Jaworzynka.


Szlaki i atrakcje dla dzieci w Beskidzie Śląskim

Ustroń

Równica (884 m n.p.m.), górująca nad Ustroniem, to jeden ze szczytów, który można zdobyć z dzieckiem najłatwiej. Wystarczy podjechać samochodem krętą, malowniczą drogą do parkingu przy schronisku PTTK. Stamtąd żółtym szlakiem (niestety dość tłumnie odwiedzanym) w ciągu 15 minut dociera się piechotą na szczyt. Wracając, można z większym dzieckiem odwiedzić znajdujący się obok schroniska, w bukowym lesie park linowy. A na całą rodzinkę czeka Górski Park Równica, z mnóstwem ciekawych propozycji: całoroczny tor saneczkowy, kino sferyczne, kino 7D i quady to tylko część z nich.

Rodzicom z dziećmi w każdym wieku (a właściwie od roku wzwyż) gorąco polecamy również Leśny Park Niespodzianek na południowym stoku Równicy, gdzie dzieci będą mogły np. karmić z ręki muflony i daniele swobodnie przechadzające się wśród zwiedzających.

 Dzieci w Leśnym Parku Niespodzianek w Ustroniu - Beskid Śląski 

Poza tym zobaczymy tam żubry, jelenie, sarny, dziki, żbiki, jenoty, szopy, tchórzofretki, bażanty, kózki i inne zwierzaki. Wielką atrakcją nie tylko dla dzieci jest sokolarnia i sowiarnia - orły, jastrzębie, kanie, sokoły. O określonych godzinach można zobaczyć pokazy sokolnicze z lotami ptaków drapieżnych. Na terenie Parku Niespodzianek znajduje się  też Centrum Przyrodniczo-Leśne z multimedialnym wyposażeniem, bajkowa aleja (ruchome postacie) i rozbudowany plac zabaw.

Będąc w Ustroniu, warto też z dzieckiem wjechać 4-osobowymi krzesełkami na Czantorię. Już sam wjazd wyciągiem to dla dziecka przygoda.

 Wyciąg krzesełkowy na Czantorię w Beskidzie Śląskim 

Przy górnej stacji znajduje się ponadto sokolarnia Anatum - można obserwować pokazy lotów sokołów. Wyciąg dociera do Polany Stokłosica, a stamtąd czerwony szlak wiedzie łagodnie na szczyt (ok. 30 min. spokojnym marszem). Można bez problemu iść również z dzieckiem w nosidełku, a wcale się bardzo nie zmęczymy.

 Trasa na szczyt Czantorii - z dzieckiem w nosidle 

Wzdłuż trasy biegnie ścieżka przyrodniczo-leśna z tablicami informacyjnymi, które mogą starsze dziecko zainteresować. Przez Czantorię przebiega granica polso-czeska. Po stronie czeskiej znajduje się 3-piętrowa metalowa wieża widokowa (piękna panorama Beskidów, a czasem nawet widać stąd Tatry). 10 min. od wierzchołka Czantorii jest też po stronie czeskiej schronisko, w którym można zjeść ciepły posiłek (można płacić w złotówkach). Z małym dzieckiem wracamy stąd do wyciągu. Z większym można zejść niebieskim szlakiem do Ustronia albo sprawić mu wielką frajdę, zjeżdżając z Polany Stokłosica letnim torem saneczkowym (710 m długości, prędkość do 30 km/h).

W Ustroniu znajduje się także Muzeum Ustrońskie z oryginalnymi eksponatami, których gdzie indziej nie znajdziecie. Dzieci zobaczą tu monumentalne maszyny kuźnicze, regionalne ekspozycje z ubiorami, zabawkami i sprzętami z dawnych domostw.

Wisła

W Beskidzie Śląskim, odwiedźcie z dziećmi także rodzinne miasto Adama Małysza - Wisłę. Mali fani skoków narciarskich zobaczą tu kompleks skoczni. Największa w Beskidach skocznia narciarska znajduje się właśnie w Wiśle Malince. Blisko skoczni działa park linowy - Bccross. W centrum Wisły przygotowano kompleks otwartych basenów ze zjeżdżalnią i brodzikiem. Funkcjonuje tu także wesołe miasteczko. A na pewno warto spędzić część dnia, relaksując się z całą rodziną w Aquaparku w Hotelu Gołębiewski.

Na spacer dla rodzin z wózkiem (i nie tylko) polecamy trasę spacerową Wisła Głębce - Kubalonka - Wisła Czarny. Droga wiedzie asfaltem, a trasa jest urozmaicona (trochę miasteczka i "górskie szlaki"), docieramy nią do zalewu i Pałacyku Prezydenckiego.

Z Wisły kolejką krzesełkową można wjechać pod sam szczyt Wielkiego Stożka (978 m n.p.m.). Znajduje się tam najstarsze w Beskidzie Śląskim schronisko.

Szczyrk

W Szczyrku także działa całoroczny wyciąg krzesełkowy na Skrzyczne - najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego (1257 m n.p.m.). Warto tu wjechać nie tylko ze względu na piękne widoki. Dzieci mogą na Skrzycznem pooglądać starty paralotniarzy, którzy licznie tu przybywają. Ze Skrzycznego z małym dzieckiem zjeżdżamy krzesełkiem, a ze starszym możemy urządzić wycieczkę i zejść piechotą do Szczyrku przez Przełęcz Salmopolską. Z dużym (i odważnym) dzieckiem po drodze jest okazja przeżyć przygodę i zejść w podziemia - do Jaskini Malinowskiej. Zamieszkiwał ją kiedyś wg legendy zbójnik Ondraszek.

Brenna

Brenna, położona w dolinie rzeki Brennicy, bardziej na uboczu niż powyższe miejscowości to malownicze trasy spacerowe dla całej rodziny i bardzo korzystny mikroklimat. Można tu całą rodzinką plażować nad szumiącym potokiem.   

Odmienny charakter niż kurorty typu Ustroń, Wisła czy Szczyrk, mają małe miejscowości - Istebna, Jaworzynka, Koniaków. Tworzą one rejon tzw. trójwsi z wyjątkowo korzystnym mikroklimatem. Ta okolica słynie z rozległej sieci ciekawych tras rowerowych, które przecinają przyległe tereny Słowacji i Czech.

Koniaków

Koniaków to słynne koronki - można tu obejrzeć (oraz kupić) najpiękniejsze wyroby koronczarskie w Centrum Koronki Koniakowskiej. Na dzieciach także robią wrażenie.

Istebna

W Istebnej trzeba z dziećmi zwiedzić Chatę Kawuloka - kurną chatę (bez komina) z kolekcją instrumentów muzycznych. Można tu nawet samemu spróbować gry na trombicie czy rogu. A przewodnik barwnie i zabawnie opowiada o eksponatach, demonstrując, jakie wydają dźwięki.

W Istebnej znajduje się również Izba Pamięci sławnego alpinisty Jerzego Kukuczki, zdobywcy wszystkich ośmiotysięczników, który stąd pochodził. Zainteresuje ona starsze dzieci, które zobaczą tu sprzęt alpinistyczny, fotografie i inne pamiątki.

Bielsko-Biała

W Beskidach warto odwiedzić Bielsko-Białą największe miasto tego regionu. Dobrze by było zarezerwować wcześniej bilet na dziecięce przedstawienie Teatru Lalek Banialuka, wielokrotnie nagradzanego na festiwalach, również za granicą.

Trzeba też zwiedzić, najlepiej z przewodnikiem, Studio Filmów Rysunkowych. Powstały tu znane nam z dzieciństwa kreskówki, m.in Bolek i Lolek czy Reksio. Dzieci poznają proces tworzenia filmów, spróbują swoich sił w tej sztuce oraz będą mogły obejrzeć jedną z bajek.

W Bielsku-Białej działa także kolej linowa na Szyndzielnię. Kolejka to 6-osobowe zamknięte gondole, wjedziemy tu więc bez obaw nawet z niemowlakiem, czy ruchliwym 2-latkiem. Z górnej stacji można z dzieckiem urządzić 30-minutowy spacer żółtym szlakiem w kierunku schroniska pod Klimczokiem. Znajduje się tam letni basen ( więc warto zabrać kąpielówki) i 7-metrowa ścianka wspinaczkowa. Ze starszym dzieckiem można zaplanować przejście szlakiem z Szyndzielni na Błatną - dojście do Błatniej zajmuje ok. 2 godzin.

Jeszcze jedna atrakcja dla dzieci w Bielsku-Białej to całoroczny tor saneczkowy na stoku Dębowca, znajdujący się przy dolnej stacji kolejki na Szyndzielnię.

 

Dobre miejsca na noclegi z dziećmi w Beskidzie Śląskim

PENSJONATY, APARTAMENTY, DOMKI PRZYJAZNE DZIECIOM W BESKIDZIE ŚLĄSKIM:

Z czystym sumieniem polecamy w Szczyrku Przystanek Góryw Wiśle Domek MajóvkaOsadę Kamratowo i Pensjonat Karina, w Jaworzynce domek "Marzenia się Spełniają", w Koniakowie Osadę Na Ochodzitej, w Buczkowicach k. Szczyrku Domki Całoroczne u Eli. Wszystkie te miejsca wyposażone są w udogodnienia i atrakcje dla dzieci.

 

Nad Morskie Oko w Tatrach spokojnie dojdziecie z małym dzieckiem

 

TATRY Z DZIECKIEM

Wbrew obiegowym opiniom, wyjazd w Tatry polecamy nawet rodzinom z niemowlakiem. Szlaki dostępne z wózkiem, dzieckiem w nosidle oraz tatrzańskie trasy i atrakcje dla kilku- i kilkunastolatków znajdziecie tutaj: Tatry z dzieckiem


A już w najbliższym czasie w tym miejscu przedstawimy
kolejne regiony górskie, w które warto z dziećmi wyruszyć i napiszemy dlaczego smile

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Sudetach, aby zdecydować, którą ich część wybrać na wyjazd z dzieckiem, przeczytajcie: Sudety - atrakcje dla dzieci
. Przegląd informacji o różnych pasmach Beskidów pod kątem wyjazdu z dziećmi znajdziecie tutaj: Beskidy z dzieckiem.

atomiast o tym,
po co jechać z dzieckiem w góry, jak się do tego przygotować, co ze sobą zabrać oraz jak bezpiecznie po górach wędrować, przeczytacie w naszym artykule "Góry dla dzieci".


GDZIE W GÓRY Z DZIECKIEM ZIMĄ?


Jeśli chcecie wybrać się z dziećmi w góry zimą, zajrzyjcie tutaj: Ferie z dziećmi w górach - gdzie?, a jeśli planujecie wyjazd na narty, przydatne informacje znajdziecie tutaj: Gdzie jechać na narty z dzieckiem? Jeśli jedziecie z maluszkiem pierwszy raz, przeczytajcie Pierwsze zimowe wakacje dziecka.

 

SPRAWDZONE NOCLEGI W GÓRACH

Jeśli chcecie znaleźć dobre miejsca noclegowe na pobyt z dziećmi w górach, sprawdzone i polecone przez Rodziców, skorzystajcie z naszych dzieciochatkowych Wyszukiwarek:

Z Mapy, Szczegółowa, Regionami


Przyjazne dzieciom pensjonaty, hotele, domki i ośrodki wypoczynkowe w górach znajdziecie tutaj:

DziecioChatki w górach

 

Życzymy Wam wspaniałego rodzinnego wypoczynku! Do zobaczenia na szlaku! smile

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Lista komentarzy
1 komentarz
Gabii77

Dla nas zawsze świetna zabawa jest na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej w Parku Ogrodzieniec. Naprawdę fajne miejsce, bardzo przyjemnie zorganizowane atrakcje, zróżnicowane. Dzięki temu każdy może się świetnie bawić - tematycznie można wybrać różne propozycje.

Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi