Wakacje w Beskidzie Sądeckim na Tylickim Wzgórzu - opinia Mamy

Wakacje w Beskidzie Sądeckim A.D. 2020

Wakacje w tym roku, roku pandemii, lato bez wyjazdów… Urlop w domu. Tak myśleliśmy i takie były plany. Ze strachu przed chorobą.
Każde wakacje spędzaliśmy całą rodziną (2+4) na przynajmniej jednotygodniowym wyjeździe, aż do tego roku.

Nasze dzieci znają spory kawałek Wybrzeża, trochę Beskidu Śląskiego i Tatr, Polskich oraz Słowackich, Mazowsze, skrawek Kotliny Kłodzkiej, kilka razy byliśmy za granicą.

W lipcu stwierdziliśmy, że tyle ludzi podróżuje, więc może i my spróbujemy. Od pomysłu do rezerwacji ośrodka minęło kilka dni, ponieważ właścicieli znamy już ładnych kilka lat. I z decyzją, że właśnie tam jedziemy nie było żadnych dyskusji, ani momentu zawahania.

Wspaniale wspominamy pobyt ponad 9 lat temu, w Agroturystyce u Grzegorza, w Tyliczu, wtedy jeszcze 2+3 (4 w ”dwupaku”), więc nie zastanawialiśmy się zbyt długo, a bardzo chcieliśmy zobaczyć właścicieli i pokazać najmłodszemu członkowi rodziny, czym nas zachwycił Tylicz i okolice.

Coraz bliżej do wyjazdu, a tu powiat nowosądecki w czerwonej strefie… jechać, nie jechać? Do ostatniej chwili zastanawialiśmy się, czy dobrze robimy, jak się okazało zupełnie niepotrzebnie, na szczęście.

Po drodze do Tylicza, nie mogliśmy sobie odmówić, choćby krótkiej wizyty w pięknym Starym Sączu, nigdy tu nie byliśmy, a przekonaliśmy się, że warto. I jeszcze tu przyjedziemy na dłużej.

Stary Sącz z dziećmi

W każdej chwili pobytu gratulowaliśmy sobie pomysłu, na ten wyjazd i wybór ośrodka, który przez 9 lat wypiękniał i zmienił się nie do poznania. Do Agroturystyki u Grzegorza, dołączył wspaniały pensjonat dla rodzin z dziećmi, Tylickie Wzgórze.

Tylickie Wzgórze

Ten rok, to jego pierwszy sezon letni, więc wszystko czyściutkie i pachnące nowością, o jego zaletach mogłabym pisać bez końca, bo naprawdę Państwo Justyna i Grzegorz, przemyśleli tam każdy detal, i zawsze jest to z myślą o rodzinie, wielkie ukłony dla Nich.

Tylickie Wzgórze - zabawa na placu zabaw

Jadąc tam mieliśmy zagwarantowane animacje w pakiecie, więc nie musieliśmy się zbytnio zastanawiać, co robić, w mailu dostaliśmy wszelkie potrzebne informacje, łącznie z propozycjami wycieczek fakultatywnych, z kilku skorzystaliśmy.

Muszę przyznać, że organizacja i plan dnia oraz nawet pora zupy dla dzieci (nie tylko wink), jest dostosowany tak, aby móc jak najbardziej skorzystać ze wszelkich atrakcji i propozycji.

Jadalnia ma również ogromny taras, także większość śniadań jadaliśmy właśnie tam, pod parasolem, z widokiem na góry, na których pasły się konie i krowy… po prostu bajka!

Beskid Sądecki - śniadanie na tarasie

Nasz pokój miał balkon i widok, taki jak z tarasu, także chętnie z niego korzystaliśmy, rano, kiedy wstawał dzień.

Widok z naszego balkonu

A także, kiedy mgły i kolory chmur oznajmiały wieczór.

Zachód słońca nad Tyliczem

Nasze wycieczki zaczęły się od leniwego popołudnia w Bardejowie na Słowacji, tuż przy granicy z Polską, gdzie naprawdę łatwo trafić, droga wiedzie prosto z ośrodka, malowniczą górską okolicą, aż do samego miasteczka, gdzie warto zjeść lody i nieśpiesznie spacerować. Nasz spacer był wyjątkowy, ze względu na niewielką ilość turystów, związane to oczywiście z pandemią.

Bardejów - wycieczka z dziećmi na Słowację

Zwiedzanie Tylicza zapoczątkowała wyprawa z Panią przewodnik, szlakiem źródełek wody mineralnej, nie wszyscy wiedzą, że w Tyliczu jest rozlewana Kropla Beskidu, kiedyś Multi-Vita - pamiętam to z czasów, kiedy sama byłam wychowawcą na koloniach, w Tyliczu właśnie. Pierwsza nasza podróż, była dla mnie sentymentalną i choć miejscowość rozrasta się i pięknieje, to nie zatraciła swego uroku.

Quest w Tyliczu

Właściciele dbają również o integrację, także wieczorem było ognisko i bliższe kontakty zawiązywały się naturalnie. Jedzenie pyszne i w bród, grzechem byłoby powiedzieć, że ktoś nie miał czego jeść, no może oprócz wybitnych jednostek, jak nasz 9-letni niejadek, ale na stołówce zawsze coś dla siebie znalazł.

Ognisko integracyjne

Kolejnego dnia wybraliśmy się na Jaworzynę Krynicką gondolą, aby oglądać okolicę z góry i w szerszej perspektywie, i choć pogoda piękna, to widoczność niestety nie pozwalała dojrzeć Tatr, a poprzednim razem nam się to udało. Niezrażeni, zrobiliśmy sobie spacer do schroniska i okrężną drogą wróciliśmy do górnej stacji kolejki.

Beskid Sądecki - widok z Jaworzyny Krynickiej

Po drodze oczywiście były przystanki na podziwianie przyrody, jak ten żuk, któremu nasz pierworodny najpierw zrobił sesję zdjęciową, a potem pomógł przybrać odpowiednią pozycję do dalszej wędrówki.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Spotykamy żuka na szlaku

Zachwyciły nas stosy drewna na opał.

Stos drewna

Jednym z punktów programu w ośrodku, były zajęcia pt: „od ziarenka do bochenka”, gdzie dzieci prawie same przygotowywały własną bułkę, duma w oczach po upieczeniu i spróbowaniu była ogromna!

Beskid Sądecki - warsztaty z pieczenia bułek

Na terenie ośrodka jest basen, pogoda sprzyjała korzystaniu z niego - ochoczo wskakiwały przede wszystkim dzieci, od malucha do dryblasa.

Relaks w basenie

W naszym planie, nie mogło również zabraknąć wizyty w Krynicy Górskiej, to uzdrowisko jest klimatyczne i warto je zobaczyć, byliśmy tam kilkukrotnie. Obowiązkowo fontanny za dnia i podświetlone wieczorem. Niestety Krynica w tym czasie była rozkopana, trwał remont deptaka.

Spacer po Krynicy Górskiej
Fontanna w nocy

Opowiadaliśmy również o zasługach Pana Bogusława Kaczyńskiego, także nie mogło zabraknąć przystanku przy pomniku.

Pomnik Bogusława Kaczyńskiego

Na Górę Parkową wjechaliśmy kolejką, dzieciom podoba się moment mijanki wagoników. Na górze również jest co robić, są tam duże ślizgawki, miejsca do podziwiania widoków, i oczywiście możliwość zakupu pamiątek.

Krynica Górska - kolejka linowa
Podziwiamy z dziećmi widok na Krynicę Górską z Góry Parkowej

Kolejna atrakcja to park linowy w innej części Krynicy, nasz drugi syn uwielbia takie wyzwania, więc miał okazję wykazać się na 2 trasach. Ponieważ jako goście Tylickiego Wzgórza mieliśmy specjalną ofertę, za jedną opłaconą trasę, drugą dostawaliśmy gratis. Warto, miejsce dobrze przygotowane, obsługa fachowa, a niektóre z przejść lub zjazdów nieco… zaskakujące wink. Jeździliście kiedyś w lecie na sankach, lub deskorolką po linie??? Da się, zapewniam! To wszystko w Krynickim Parku Linowym.

Atrakcje dla rodzin z dziećmi - park linowy

Bardzo nam się podobało zwiedzanie z Panią przewodnik w Bartniku Sądeckim, w Stróżach, gdzie jest prawdopodobnie największe muzeum pszczelarstwa. Dzieci mogły z bliska przyjrzeć się środkowi ula, pszczołom i posłuchać bardzo ciekawego opowiadania.

Bartnik Sądecki - ul w przekroju

Oglądać tam można ule nawet sprzed kilku wieków.

Beskid Sądecki - jeden ze starych uli

Pani pokazywała jak wyglądała praca przy produkowaniu miodu kiedyś i jak to jest teraz. Robiła to w naprawdę interesujący sposób, dorośli również słuchali z zapartym tchem. Nigdy nie dowiedzieliśmy się tylu informacji naraz, na temat tych pożytecznych stworzeń.

Bierzemy udział w lekcji o pszczelarstwie

Na zakończenie zajęć była nagroda, w postaci zrobienia samodzielnie świeczki z wosku pszczelego, zabrana z radością do domu na pamiątkę.

Atrakcje dla dzieci w Beskidzie Sądeckim

W Bartniku jest co robić nawet po zakończeniu zwiedzania, są ciekawie pochowane odpowiedzi na pytania w temacie pszczelarstwa, dla dzieci jest plac zabaw, oraz dużo miejsca do biegania, a hitem, są kozy, były akurat młode, więc każde dziecko za punkt honoru wzięło sobie przyniesienie każdej choć troszkę świeżej trawy smile.

Karmimy kozy w Bartniku Sądeckim

Oprócz tego jest tam również restauracja, także można zjeść i spędzić tam więcej czasu.

W samym Tyliczu, również jest co robić, z atrakcji interesującej np. nastolatków, nasz syn zażyczył sobie gokarty – marzenie od dawna.

Gokarty w Tyliczu

Ostatnim naszym nietypowym zajęciem był wyjazd na spływ pontonowy Popradem, start w Muszynie. Podzieliliśmy się i część rodziny płynęła pontonem, a my udaliśmy się, z już znajomą Panią przewodnik, na spacer po pięknej Muszynie.

Muszyna - spływ Popradem z dziećmi
Rodzinny spacer po Muszynie

Na pamiątkę pobytu w Tylickim Wzgórzu, nasz najmłodszy syn zrobił sobie drewniany samochodzik, na zajęciach z Panią animatorką.

Tylickie Wzgórze - drewniany samochodzik na pamiątkę

Tylicz i okolice, pożegnały nas piękną pogodą, żal było wyjeżdżać, tym bardziej, że trafiła się nam taka pogoda, przez cały tydzień, i mieliśmy świetne towarzystwo.

Pensjonat spełnił nasze oczekiwania z nawiązką. Odpoczęliśmy solidnie przez ten tydzień.

Pożegnanie z Tyliczem

Jeśli na wakacje w Tyliczu, to tylko w Tylickim Wzgórzu, opinie o tym miejscu nie są przesadzone, tam naprawdę jest wszystko czego rodzina z dziećmi potrzebuje. My zamierzamy tam wrócić, nie odkryliśmy jeszcze wszystkiego, nawet połowy tego, co oferują te piękne okolice. A spokój i cisza, (kiedy już dzieci śpią wink) jest niesamowita!

Przekonajcie się.

 

Katarzyna Moskała

autorka zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs

"Polska z dziećmi 2020"

 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi