Kozia Góra - Stefanka - na szlaku z dziećmi

Kozia Góra – zdobyta!

Beztroski spacer, dużo śmiechu i radości, niekończące się rodzinne rozmowy oraz mnóstwo satysfakcji. To wszystko wymieszane ze sporą dawką pozytywnego zmęczenia i... przewietrzona głowa, mała i duża oczywiście. Jednym słowem rodzinna, górska wyprawa wink.

Niekoniecznie ambitny szlak, pnący się stromo coraz wyżej pod górkę, a przyjemny spacer w mnóstwem zielonego w tle i licznych przystanków na jeszcze bardziej niezliczone zachwyty oraz złapanie oddechu od kolejnego kroku, jak również (a nawet i bardziej) - od codzienności. Szlak niekiedy mniej lub bardziej męczący, ale… każdy powód jest dobry, by usiąść, odpowiedzieć na miliony pytań wink, odpocząć i nacieszyć się tą chwilą. Prawda?

My akurat mamy to szczęście, że mieszkamy w dość bliskiej odległości od malowniczych i różnorodnych szlaków Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego. Trochę ponad godzinka jazdy i jesteśmy na miejscu, by ruszyć na szlak. Takich tras sprawdzonych przez nasze dzieci mamy już kilka i myślimy, że na tych kilku się nie skończy, bo dzieciaki złapały górskiego bakcyla na równi z nami.

I to one coraz częściej są prowodyrami naszych górskich, jednak wciąż amatorskich, wycieczek. Mapy uwielbiają… po mamie  wink. Także... ten tego... na sucho to my już niejeden szlak przeszliśmy…

 

Gdzie tym razem? Kozia Góra!

Zawsze wybieramy szlak, który prowadzi nas do schroniska czy bazy namiotowej, gdzie możemy odpocząć i coś zjeść lub w jakieś charakterystyczne miejsce idealne na rodzinny piknik. Taki konkretny punkt obrany za cel to dobry motywator dla dzieci.

Jednym z naszych ulubionych górskich celów jest Kozia Góra w Bielsku – Białej, w Beskidzie Śląskim. Pod szczytem znajduje się schronisko turystyczne zwane Stefanką i …. ciekawy plac zabaw. Można tutaj smacznie zjeść, odpocząć a nawet spędzić noc w górach w jednym z pokoi. Poza budynkiem mamy tutaj wiatę ogniskową, ławy i stoliki. Nasze dzieci jak magnez przyciąga tutaj … plac zabaw, pomidorowa i kiełbaska z grilla wink.

Na Kozią Górę można dostać się kilkoma szlakami. My tym razem zdecydowaliśmy się na żółty szlak, który jakoś mimochodem niezauważalnie zmienił nam się w… drogę pożarową wink.

Ważne, że dotarliśmy na miejsce, prawda? Nasze dziewczynki, gdy tylko wyczują, że są już blisko wspomnianego placu zabaw, zmęczenie mija im błyskawicznie na korzyść wzrostu tempa ich kroku. Dzieci jakoś już tak mają ...

Samochód zostawiliśmy w okolicach ulicy Grzybowej i z zapakowanym plecakiem ruszyliśmy przez Cygański Las, by dołączyć do żółtego szlaku.

Wycieczka z dziećmi na Kozią Górę
Spacer rodzinny przez Cygański Las

 

Na dobry początek...

Pamiętajmy, że zanim wyruszymy nawet na najłatwiejszy górski szlak, trzeba się do niego odpowiednio przygotować. My zawsze zaczynamy od sprawdzenia… mało przewidywalnej pogody. Przynajmniej jak wyruszamy na szlak, to nie pada wink.

Natomiast w plecaku zawsze mamy coś przeciwdeszczowego, a jeśli na szlak wyruszamy w chłodniejszy dzień to jeszcze coś ciepłego. Zawsze mamy ze sobą tradycyjną papierową mapę, wodę lub herbatę do picia oraz małe przekąski. Kiedy jesteśmy już tak spakowani, ruszamy na szlak.

Najważniejsze!… Pamiętajcie, że powyższe rady spisał laik uwielbiający górskie wycieczki, ale oparte tylko na własnych doświadczeniach. Zdobytych na mało wysokogórskich szlakach - raczej takich, z których zawsze szybko można zrobić w tył zwrot, kiedy pogoda zaskoczy lub kondycja albo humory zawiodą. Zawsze wybierajmy szlak do naszych możliwości, a myślę, że wtedy każdy z takiej wycieczki wróci usatysfakcjonowany i zadowolony. I z wielką chęcią na kolejną.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Żółtym szlakiem na Kozią Górę

Dziewczynki z kijkami w ręku, które są im zawsze niezbędne (wink), ruszają przed nami, a po drodze zaglądają w każdy napotkany zakamarek.

Wchodzimy więc w Cygański Las, mijamy wyznaczone miejsce biwakowe z altanką, ławkami i kamiennym grillem, skręcamy w prawo na żółty szlak i z kilkoma przerwami pniemy się w górę na szczyt Koziej Góry. Dziewczynki jak zawsze każdy szlak pokonują przynajmniej ze 3 razy. Wyprzedzają nas, wracają i znów nas wyprzedzają by po chwili wrócić i... dodać nam otuchy smile.

Po drodze zbierają patyczki, kamyczki i inne leśne skarby. Są szczęśliwe, że mogą biegać, skakać bez skrępowania, a i mama nie marudzi, że się pobrudzą wink. Tutaj można się brudzić i biegać, na kolanach oglądać i podziwiać przyrodę. Byle w ciszy, bo my tutaj jesteśmy tylko gośćmi. O tym pamiętajmy zawsze.

Przyroda na szlaku na Kozią Górę
Na szlaku do schroniska Stefanka z dziećmi
Górska wędrówka w Beskidach

 

Rodzinne chwile

Nasze dziewczynki akurat o ciszy pamiętają, bo wiedzą, że tylko tak usłyszą to, co ich otacza. A z wielką uwagą i zaciekawieniem nasłuchują ptaków, wypatrując ich samych i ich gniazd. Na szczęście i je dopada zmęczenie, więc mamy chwilę czasu, by usiąść, napić się herbaty i zjeść kilka herbatników. Jest też czas na leniwe patrzenie w korony drzew i wspólne rozmowy, które jak zawsze zaczynają się niewinnym pytaniem jednej z córek wink.

A później już leci… jedno za drugim. Ale i my nie jesteśmy dłużni, bo również jesteśmy ciekawi ich zdania… Czy dzieci również mogą dbać o przyrodę? Jak mogą to robić? Czy w ogóle warto zaprzątać sobie nią głowę? Trochę je sprawdzamy, zadając im takie pytania i powiem, że ich odpowiedzi zawsze dają nam do myślenia... „Mamo, my też jesteśmy tą przyrodą” - z paluszkiem wycelowanym we mnie zmusza do ruszenia szarych komórek młodsza. I budzi zdumienie i dumę, niezmiennie.

Spacer rodzinny górskim szlakiem
Wyprawa górska w Beskidy do schroniska Stefanka

 

Kiedy już odpoczniemy, ruszamy dalej. Po drodze zatrzymujemy się i spoglądamy za siebie, by podziwiać dość rozległą panoramę Bielska – Białej. Miasta, które również polecamy odwiedzić z dziećmi.

Piesza wycieczka w góry z dziećmi
Podziwiamypanoramę Bielska - Białej
Rodzinna wyprawa na Kozią Górę w Beskidzie Śląskim


Na żółtym szlaku są również miejsca z altanką i polanki, gdzie możemy odpocząć i zorganizować mały piknik. Nie jest to odpowiedni szlak dla rodzin z malutkimi dziećmi w wózkach. Głównie ze względu na kilka wzniesień i nierówne podłoże, po którym ciężko pchać wózek. Mało doświadczonym piechurom może dać w kość, dlatego polecamy, by wyjść na szlak dość wcześnie a po drodze robić przystanki na krótki odpoczynek i małą przekąskę.

Trasa na Kozią Górę przyjazna dzieciom

 

Na Koziej Górze - Stefanka

W dniu, kiedy my szliśmy na Kozią Górę, była piękna, słoneczna pogoda, więc liczyliśmy się ze sporą ilością turystów na szlaku oraz już na miejscu. I mieliśmy rację - ludzi było sporo… również rodzin z małymi dziećmi, które dotarły tutaj np. czerwonym szlakiem.

Kiedy my rozsiedliśmy się na wolnej ławce, grzejąc się w słoneczku i odpoczywając, dziewczynki zajęły się placem zabaw. Niezmiennie zadziwia mnie, skąd dzieci czerpią tę niespożytą energię… zagadka nie do rozwiązania wink. Więc kiedy one biegają, my robimy przymiarkę do długaśnej kolejki po… obiecane kiełbaski z grilla.

Na zupę czy pierogi nie było szans, a raczej nie mieliśmy tyle czasu i cierpliwości, bo tam ludzi było jeszcze więcej niż w wiacie grillowej. Kiełbaski także były smaczne smile. Po posiłku dziewczynki udały się do schroniska po obowiązkowe pieczątki.

Spacer szlakiem w Beskidach do schroniska górskiego
Odpoczynek z z dziećmi przy schronisku Stefanka
Na szczycie Koziej Góry

 

Wracamy...

Robiło się już chłodniej, więc postanowiliśmy udać się w drogę powrotną do samochodu. Łatwo jednak nie było, ponieważ wyciągnąć nasze dzieci z placu zabaw to jak… wbiec pod górkę z pełnym plecakiem. Wysiłek murowany wink. Ale solidne przyrzeczenie, że za tydzień również pójdziemy w góry, pomogło smile.

Powrót Cygańskim Lasem do samochoduDziewczynki, początkowo wolnym krokiem, ruszyły przed siebie, ale już po chwili odzyskały werwę i przyspieszyły. Schodząc w dół, mamy zdecydowanie mniej przystanków na odpoczynek. Za to idziemy zawsze obok siebie, prowadząc długaśne rozmowy na dręczące młode umysły tematy wink.

Odpoczynek z dziećmi na szlaku górskim w BeskidachZatem równym krokiem, prowadząc ożywione dyskusje i kontemplując piękno przyrody, szybko znaleźliśmy się przy samochodzie.

Radość po zdobyciu Koziej Góry
Spacer szlakiem górskim w Beskidzie Śląśkim
Ostatnie chwile na górskiej trasie w Beskidach

 

Wspomnienia zostaną...

Żal nam było wsiadać do samochodu i wracać. Była to cudowna rodzinna wycieczka. Tyle rozmów, wniosków i przemyśleń wraca i zostaje z nami. Takie pozytywne i zdrowe zmęczenie dopadło nas w samochodzie, że nawet audiobook nie był potrzebny. Dziewczynki po krótkiej wymianie zdań spały smacznie, a my cieszyliśmy się i nadal rozmawialiśmy na przyrodnicze tematy.

Nadal byliśmy pod wrażeniem ich świadomości, uważności i wiedzy. Zastanawialiśmy się nad naszymi rozmowami, wracając do przemyśleń i wypowiedzi dziewczynek - zdecydowanie bardziej świadomych niż nasze własne w ich wieku.  Uwielbiamy takie rodzinne przewietrzenie głowy.

A Wy? Lubicie górskie wycieczki? Jestem pewna, że tak. W takim razie do zobaczenia na szlaku smile


Autorka tekstu i zdjęć: Magdalena Dyszy


Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi