Elbląg - atrakcje dla dzieci


Elbląg – atrakcje dla dzieci

Miasto w depresji, które straciło monumentalny zamek i piękną Starówkę. Przez większość czasu pozostające w cieniu innego, większego i bardziej wpływowego sąsiada – Gdańska... Brzmi trochę smutno? Jednak dajcie Elblągowi szansę, ponieważ to kierunek, który na pewno Was zauroczy.

Położony na malowniczych brzegach rzeki Elbląg i Zalewu Wiślanego jest naprawdę pięknym miastem wartym odwiedzenia.

Elbląg - ciekawe miejsca dla rodzin z dziećmi

Źródło zdjęcia: https://kanal-elblaski.pl/galeria/kanal-elblaski/kanal-elblaski.html 

 

 

Miasto, które wiele straciło – szkic historyczny Elbląga

Elbląg to miasto o bogatej historii naznaczonej doświadczeniem wielokrotnej straty. Założony na początku XIII w. przez Krzyżaków, był głównym miastem na terenie państwa krzyżackiego i ważnym ośrodkiem handlowo-kulturalnym. Jednak elblążanom nie podobały się rządy zakonu krzyżackiego. Pragnąc zakończyć panowanie Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny, postanowili raz na zawsze pozbyć się ich ze swojego miasta, paląc monumentalny zamek, który do nich należał. Choć mniejszy od słynnego zamku w Malborku, był  drugim co do wielkości w Prusach. Jego obecność stanowiłaby dziś zapewne fascynującą atrakcję, porównywalną do siedziby komturii zakonnej nad Nogatem.

Kolejne straty Elbląg odnotował podczas wojny, kiedy to Niemcy niemal zrównali z ziemią Stare Miasto. O trzeciej stracie można mówić w kontekście sąsiedztwa Gdańska. Stolica Pomorza wciąż rzuca cień na to warmińsko-mazurskie miasto, przyciągając większą uwagę turystów i inwestorów dzięki swojej rozległej ofercie kulturalnej, lepiej rozwiniętej infrastrukturze komunikacyjnej oraz silniejszej gospodarce. Wszystko to sprawia, że Elbląg może być postrzegany jako mniej atrakcyjny i konkurencyjny.

 

Miasto, które przepracowało straty – zachwycający miejski krajobraz

Wyruszając w rodzinną podróż do Elbląga, odkryjecie miasto, które mimo burzliwej przeszłości uporało się ze swoimi stratami, choć depresja mu nie minęła. Kojarzyć ją jednak należy z ukształtowaniem terenu i położeniem Elbląga na obszarze znajdującym się poniżej poziomu morza, a nie ze stanem emocjonalnym elblążan. 

Elbląg dynamicznie się rozwija, stając się miastem coraz bardziej atrakcyjnym dla turystów, również tych najmłodszym, którym oferuje wiele ciekawych atrakcji.

 

Stare Miasto

Stara czy nowa? Jaka jest Starówka w Elblągu? Okazuje się, że łączy w sobie cechy budownictwa sięgające korzeniami do przeszłości oraz te, które wpisują się w teraźniejsze wyobrażenia architektoniczne. Dawny układ urbanistyczny, zgodny z zasadami wytyczania ulic przyjętymi przez miasta hanzeatyckie, takie jak Elbląg, zachował się do dziś. Choć w wyniku zniszczeń dokonanych podczas II Wojny Światowej z kamienic datowanych na trzynaste stulecie pozostało na Starówce niewiele, część reprezentantów odległej historii miasta przetrwała, snując opowieści o minionych czasach.

To m.in. Brama Targowa i katedra św. Mikołaja, które wraz z ocalałymi średniowiecznymi kamienicami dają wyobrażenie miejskiego pejzażu dawnego Elbląga. Na fundamentach starego budownictwa wzniesiono nowe kamienice. Wzorowane na swoich przodkiniach, tworzą klimat i nadają miastu niepowtarzalnego charakteru.

Dawniej w zabudowie Rynku i Starego Miasta mieściły się domy towarowe, słychać było przybijanie stempli pocztowych. Obecnie znajduje się tu mnóstwo restauracji i kawiarni, w których chętnie przesiadują turyści. Mimo iż nieoryginalne, zbudowane pod koniec XX w. kamienice wspaniale oddają ducha dawnego Elbląga, którego poszukać możecie również podczas spacerów wąskimi uliczkami. Być może uda Wam się przenieść w czasie, posłuchać ulicznego gwaru, rozmów mieszkańców i poczuć atmosferę miasta z przeszłości.

 

Brama Targowa

Brama Targowa w Elblągu to nie tylko zabytek architektury gotyckiej, ale również symbol historycznych dziejów tego miasta i jeden z jego najbardziej rozpoznawalnych zabytków. Wybudowana w XIV w. stanowiła część miejskich murów obronnych. Dziś pozostaje jedynym zachowanym fragmentem średniowiecznej fortyfikacji i dowodem na jej istnienie. W przeszłości przeszła wiele modernizacji. Obecnie odbudowaną w swym pierwotnym, średniowiecznym kształcie, sięgającą 26 m wieżę wieńczy teras, który otwiera się na widoki nieba i panoramę miasta. Możecie je podziwiać zupełnie za darmo od maja do września, pod warunkiem, że wdrapiecie się na ostatnie piętro. 

Gdybyście chcieli zasięgnąć informacji, gdzie warto pójść z dziećmi i co zobaczyć w Elblągu, Punkt Informacji Turystycznej znajdujący się w Bramie służy pomocą.

Współrzędne GPS: 54.16115, 19.39578

 

Legenda o Piekarczyku

Dzieje Bramy splatają się z biografią niejakiego Piekarczyka, który zgodnie z tym, co mówią legendy, uratował Elbląg przed najazdem Krzyżaków. Na nieprzyjaciela ruszył nocą uzbrojony w … łopatę do wyciągania chleba z pieca. Młodzieniec przeciął grube liny podtrzymujące kratę w Bramie Targowej, blokując tym samym rycerzom krzyżowym wejście do miasta, a  elblążanom umożliwiając obronę.

Okazało się, że połączenie inteligencji, odwagi i sprytu wystarczyło, by uczynić z łopaty skuteczne narzędzie do obrony przed najeźdźcą. Jak myślicie? Czy w tej opowieści kryje się ziarenko prawdy? Przyjrzyjcie się ścianie Bramy, na której znajduje się odcisk łopaty, a nie będziecie mieli wątpliwości.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Na pamiątkę opisanych wydarzeń wzniesiono Piekarczykowi pomnik przedstawiający jego samego – młodego chłopaka z uśmiechem na twarzy i łopatą, która pomogła mu w dokonaniu heroicznego czynu. Piekarczyk chętnie pozuje do zdjęć. 

Wspólnej fotki nie odmówią Wam również jego podobizny w wersji mini. Wzorem innych miast, w których grasują krasnoludki (Suwałki, Wrocław), niedźwiedzie (Przemyśl), czy gryfusy (Szczecin) Elbląg wypuścił na ulice dzielnych Piekarczyków. Na razie jest ich pięciu, każdy z nich ma swoją charakterystyczną cechę, taką jak wędka, kotwica, książka, waga szalkowa i gęsie pióro. Może Wasze dzieci zechcą wcielić się w detektywów i ruszą tropem Piekarczyków? Domyślacie się, gdzie ich szukać? Czy odnajdziecie każdego z nich? 

 

Katedra św. Mikołaja

Na Starówce w katedrze św. Mikołaja bije duchowe serce Elbląga. Wznosząca się dumnie ponad innymi zabudowaniami, stanowi niezaprzeczalny symbol miasta i jego duchowej tożsamości. Jako najwyższa budowla sakralna w Elblągu, strzelistością wieży, która sięga 97 m w niebo, wyróżnia się również wśród innych tego typu obiektów na prawym brzegu Wisły.

Wieża katedry z tarasem widokowym

Źródło zdjęcia: www.katedra.elblag.pl

Jej budowę rozpoczęto w XIII w. W swym pierwotnym kształcie katedra jednak nie przetrwała do dziś. W przeszłości kościół spłonął w pożarze, a następnie odbudowany, nie uniknął poważnych uszkodzeń podczas działań wojennych. Obecny wygląd to efekt odbudowy przeprowadzonej po II Wojnie Światowej. Mimo bolesnych doświadczeń dziś katedra św. Mikołaja jest niezachwianym symbolem wiary i w swym majestacie góruje nad miastem, będąc jego wizytówką. 

Imponująca z zewnątrz, zachwyca również wnętrzem, które emanuje spokojem i duchową atmosferą. Szczególnym miejscem modlitwy i kultu w katedrze jest relikwiarz Krzyża Świętego. Jednak sakralnych zabytków i artefaktów historycznych jest znacznie więcej. Możecie wśród nich podziwiać gotycką chrzcielnicę z XIV w., drewniane ołtarze, które wcześniej służyły do mszy w innych elbląskich kościołach, piękne witraże i rzeźby w stylu gotyckim. 

Zabytkowe relikwie w Elblągu

Źródło zdjęcia: www.katedra.elblag.pl

Z wieży świątyni patrona kupców i żeglarzy, rozpościera się wspaniała panorama Elbląga i jego okolic. Na teras widokowy można wejść od maja do października. Płatny wstęp nie obejmuje jednak dzieci do 4 roku życia. Jeśli chcielibyście skorzystać z tej wyjątkowej atrakcji, musicie pokonać schody, których liczba odpowiada liczbie dni w roku. Choć może to być nieco męczące, warto podjąć wysiłek, aby doświadczyć zapierających dech w piersiach widoków i niezwykłej atmosfery tego miejsca.

Więcej informacji: www.katedra.elblag.pl

Współrzędne GPS: 54.15910, 19.39524

 

Kanał Elbląski

Kanał Elbląski to żeglowna droga wodna na terenie województwa warmińsko-mazurskiego o długości 80 km. Jako jeden z najdłuższych szlaków żeglugowych w kraju, może poszczycić się równie długą historią. Jego budowę w XIX w. wymusiła sytuacja gospodarcza Elbląga.

Ówczesny rozwój przemysłu związanego z wykorzystywaniem sosny taborskiej głównie do produkcji masztów wymagał sprawnego systemu transportowego tego surowca między Prusami a Morzem Bałtyckim. Drogi i kolej nie zdały egzaminu. Inżynierowie znaleźli jednak inne rozwiązanie, korzystając m.in. z zasobów przyrodniczych regionu. Potrzeba okazała się matką wynalazku i tak powstał Kanał Elbląski – ewenement na skalę świata.

Elbląg - miasto pełne atrakcji

Źródło zdjęcia: https://kanal-elblaski.pl/galeria/kanal-elblaski/kanal-elblaski.html 

Kanał służył celom, dla których go stworzono do czasu, aż w transporcie zaczęła go powoli wyręczać kolej coraz lepiej rozbudowana i coraz sprawniej działająca. Jego znaczenie malało i pewnie zarósłby trzciną, gdyby nie ktoś, kto wymyślił dla niego nową funkcję. Eureka! Dziś Kanał Elbląski jest jedną z największych atrakcji miasta – atrakcji znanej w Polsce i Europie, której żaden turysta będący w Elblągu nie może sobie odmówić.  

Na czym polega jego fenomen? Słowo wytrych to „pochylnie”. Na kanale jest ich 5 – pochylnia Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie oraz Całuny. Są jeszcze 2 śluzy. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom hydrotechnicznym statki pływające po kanale mogły pokonywać odcinek ponad 9 km, na którym w czasach transportu sosny występowały (i występują do dziś) znaczne różnice poziomów wody sięgające nawet 100 m. Tam, gdzie statki nie mogły płynąć po wodzie, przemieszczały się po trawie.

Wypoczynek nad Kanałem Elbląskim

Źródło zdjęcia: https://kanal-elblaski.pl/galeria/kanal-elblaski/kanal-elblaski.html 

Inżynieryjna wirtuozeria sprawdza się również obecnie, w czasach, kiedy kanał pełni funkcję turystyczną. Statki „pływające” po trawie przyciągają turystów jak magnes, ale to nie jedyna zachęta, by popłynąć w rejs.

Wycieczka statkiem dla rodzin z dziećmi

Źródło zdjęcia: https://kanal-elblaski.pl/galeria/kanal-elblaski/kanal-elblaski.html 

Kanał Elbląski stanowi popularną trasę rekreacyjną, podczas której możecie podziwiać piękno okolicy, odkrywać jej bogatą historię oraz podziwiać piękno fauny i flory w Rezerwacie Przyrody Jezioro Drużno. Mieszka w nim głównie ptactwo wodno-błotne – rybitwy czarne, mewy śmieszki, derkacze, bieliki, kropiatki i mnóstwo żurawi, które organizują tu zloty na 2000 osobników.

Kanał Elbląski

Źródło zdjęcia: https://kanal-elblaski.pl/galeria/kanal-elblaski/kanal-elblaski.html 

Widoki z góry na miasto

Źródło zdjęcia: https://kanal-elblaski.pl/galeria/kanal-elblaski/kanal-elblaski.html 

Rejsy na trasie z wszystkimi pochylniami trwają od 4 do 5 godzin (ale możecie wybrać krótszą wycieczkę). Podczas niezwykłej podróży będziecie mieć wystarczająco dużo czasu, by wysłuchać pasjonujących opowieści lektora o historii Elbląga, Kanału oraz tutejszej przyrodzie. 

Widok na Elbląg z lotu ptaka

Źródło zdjęcia: https://kanal-elblaski.pl/galeria/kanal-elblaski/kanal-elblaski.html 

Ryzyko, że zgłodniejecie, można wyeliminować do zera. Na statku możecie zjeść z dziećmi obiad (trzeba go zamówić już podczas rezerwacji), posilić się własnymi smakołykami lub skorzystać z oferty pływającego sklepiku. Mimo iż statek jest zadaszony, umożliwiając schronienie podczas deszczu, weźcie ze sobą nakrycia głowy, dodatkową bluzę, a latem na pewno krem z filtrem, ponieważ pogoda w trakcie tych 5 godzin może się zmienić. 

Odkrywanie piękna okolic Kanału Elbląskiego na pokładzie statku to fascynująca podróż dla rodzin z dziećmi. Rejs zapewni Wam niezwykłe doznania i ekscytację, które pozostaną w Waszych wspomnieniach.

Więcej informacji: www.kanal-elblaski.pl/region/kanal-elblaski.html 


Muzeum Archeologiczno-Historyczne

O elbląskiej Starówce mówi się, że jest największym zamieszkałym stanowiskiem archeologicznym na terenie Europy. Trudno się nie zgodzić, gdyż z ziemi wciąż wydobywane są tu cenne znaleziska, z których większość trafia do Muzeum Archeologiczno-Historycznego. To najstarsza placówka muzealna na Warmii i Mazurach i jednocześnie jedna z najciekawszych w tej części Polski.

Atrakcje dla fanów historii

Źródło zdjęcia: www.muzeum.elblag.pl

Ciekawe eksponaty do zobaczenia w Elblągu

Źródło zdjęcia: www.muzeum.elblag.pl

Historyczne atrakcje Elbląg

Źródło zdjęcia: www.muzeum.elblag.pl

Liczba znacznie przekraczająca 100 tys. zgromadzonych tu eksponatów robi wrażenie. Jednak jeszcze większe robią same eksponaty, które możecie obejrzeć od wtorku do niedzieli w asyście przewodnika lub samodzielnie.

Jeśli chcielibyście podczas pobytu w Elblągu zapewnić swoim dzieciom jak najwięcej atrakcji, tu możecie zaoszczędzić na wstępie. W środy wystarczy pobrać w kasie muzeum odpowiednią wejściówkę, by nie płacić za bilet. Ilość wejściówek jest jednak ograniczona, poza tym oferta nie obejmuje usługi przewodnika. Jeśli jednak środa Wam nie pasuje, niezależnie od dnia, maluchy do 4 roku życia mogą zwiedzać muzeum za darmo.

Muzeum pełne historii warte odwiedzenia

Źródło zdjęcia: www.muzeum.elblag.pl

Muzeum historyczne w Elblągu

Źródło zdjęcia: www.muzeum.elblag.pl

Zwiedzamy Muzeum Historyczno-Archeologiczne

Źródło zdjęcia: www.muzeum.elblag.pl

Obiekt mieści się na terenie podzamcza dawnego zamku krzyżackiego, a jego eksponaty zgromadzono w 2 budynkach. W jednym zobaczycie relikty związane z Elblągiem i regionem, w drugim archeologiczne ślady przeszłości.

Żuławy - muzeum w Elblągu

Źródło zdjęcia: www.muzeum.elblag.pl

Dowiecie się, jak wyglądała giterna – prababka dzisiejszej mandoliny i porównacie design XV-wiecznych okularów w rogowej oprawie z wyglądem dzisiejszych oprawek. Poznacie też Wikingów i ich mitologię. Prezentowana biżuteria odniesie Was do mody sprzed wieków, narzędzia natomiast skonstruują obraz dawnych warsztatów rzemieślniczych.

Zwróćcie też uwagę na niezwykłe okazy przedmiotów wykonanych z ceramiki, szkła, bursztynu czy drewna. Już teraz jest ich bardzo dużo, a z każdym rokiem będzie pewnie jeszcze więcej. Prowadzone na ogromną skalę wykopaliska zdają się niewyczerpanym źródłem informacji o przodkach i o tym, jak prężnie rozwijał się wówczas handel.

Muzeum Archeologiczno-Historyczne Elbląg

Źródło zdjęcia: www.muzeum.elblag.pl

Muzeum Archeologiczno-Historyczne przeniesie Was w przeszłość na 2 sposoby. Jednym z nich jest prezentacja przedmiotów z duszą, drugim nowoczesna technologia wykorzystująca wirtualną rzeczywistość. 

Interaktywna wystawa dla dzieci i młodzieży w muzeum

Źródło zdjęcia: www.muzeum.elblag.pl

Projekt „Historia tu i teraz” zapewni Wam niezwykłe możliwości odkrywania historii. Podczas wirtualnej przejażdżki samochodem Komnicka przeniesiecie się w czasie do początku XX w., gdzie przemierzając ulice Elbląga, doznacie autentycznych wrażeń podróży z tamtych czasów. Korzystając z technologii VR i rekonstrukcji komputerowych, prześledzicie zmiany, jakie zaszły w Elblągu na przestrzeni lat. To będzie niezapomniana podróż, podczas której nie ruszając się z miejsca, pojedziecie daleko, aż do początków ubiegłego stulecia.

Aplikacja „Historia tu i teraz” otworzy przed Wami natomiast zupełnie nowy wymiar poznania. Dzięki niej „dotkniecie” zabytków, których w muzeach nie można dotykać. Wszystko za sprawą scanningu 3D i VR. W ten sposób lepiej przyjrzycie się przedmiotom i dogłębniej je poznacie. Poza tym dzieciom taka nowoczesna i interaktywna forma zwiedzania na pewno bardzo przypadnie do gustu, pozostawiając w ich pamięci wiele faktów i ciekawostek z ekspozycji. 

Więcej informacji: www.muzeum.elblag.pl

Współrzędne GPS: 54.15673, 19.39423

Co warto zobaczyć z dziećmi w Elblągu?

Źródło zdjęcia: www.muzeum.elblag.pl


Bażantarnia

Zaledwie 4 km od miejskiego centrum i staromiejskiego Rynku na skraju Wysoczyzny Elbląskiej, rozciąga się prawdziwa oaza spokoju – Bażantarnia. Od lat nazywana płucami miasta w pełni zasługuje na to miano. Malownicze wzgórza i wąwozy, które kształtują jej krajobraz, wraz z szemrzącymi strumykami i wszechogarniającą zielenią bukowo-grabowych lasów tworzą rozległy teren wymarzony na wypoczynek. 

Bażantarnia - pomniki przyrody

Źródło zdjęcia: www.bazantarnia.pl

O walorach przyrodniczo-rekreacyjnych Bażantarni przekonali się już mieszkańcy osiemnastowiecznego Elbląga. Do dziś chętnie odwiedzają to miejsce, a wraz z nimi turyści, którzy widzą tu wiele możliwości na ciekawe spędzenie czasu z dziećmi na łonie natury i to niezależnie od pory roku.

Spacer wśród drzew z dziećmi - atrakcje Elbląga

Źródło zdjęcia: www.bazantarnia.pl

Na terenie parku przeplatają się dobrze oznakowane ścieżki, po których możecie pospacerować, pojeździć na rowerze, hulajnodze, a nawet konno. Uroki zielonego zakątka miasta możecie odkrywać w każdym sezonie.

W zimie te same ścieżki, z których korzystaliście latem, zmieniają się w trasy do uprawiania narciarstwa biegowego. Oznaczone różnymi stopniami trudności, ułatwią Wam wybór tej, która najlepiej wpisuje się w Wasze umiejętności i predyspozycje. Ta różnorodność i wielorakość opcji czyni Bażantarnię ciekawym miejscem nie tylko dla spacerowiczów, ale także miłośników białego szaleństwa w różnym wieku.

Szlaki turystyczne

Źródło zdjęcia: www.bazantarnia.pl

Bażantarnia to miejsce, które niezmiennie przyciąga swoim urokiem. Przykładem mogą być piknikujące rodziny, grupki przyjaciół i zakochane pary organizujące romantyczny podwieczorek pod chmurką. Prócz sportowych aktywności można tu po prostu wypoczywać np. na kocyku. Przy sprzyjających warunkach pogodowych możecie z dziećmi zorganizować rodzinny piknik albo ognisko przy jednej z kilku wiat, które wspaniale się sprawdzają nie tylko podczas rodzinnego biesiadowania, ale też w czasie deszczu.

W Bażantarni odnajdą się również miłośnicy fauny i flory. Ptaki i dzikie zwierzęta mieszkające na terenie parku nie mogły wymarzyć sobie piękniejszego domu. Jeśli zachowacie czujność, na pewno zobaczycie bażanta, sójkę, czy jastrzębia. W koronach drzew skrywają się też dzięcioły, wilgi, słowiki i kosy, które urzekają pięknym głosem. Być może spotkacie się też ze zwinną sarną, sprytnym lisem lub zadziornym dzikiem – pamiętajcie jednak, że lepiej zachować ostrożność, gdyż natura potrafi zaskakiwać.

Topola biała Elbląg

Źródło zdjęcia: www.bazantarnia.pl

Bażantarnia to bez wątpienia wspaniałe miejsce na rodzinną wycieczkę. Nie dziwi więc fakt, że już w XVIII w. uznano ją za rekreacyjny raj.

Więcej informacji: www.bazantarnia.pl

Współrzędne GPS: 54.17440, 19.44256

 

Rodzinny Park Rozrywki Nowa Holandia 

Nowa Holandia to imponujący kompleks rozrywkowy na obrzeżach Elbląga, położony przy trasie Gdańsk-Warszawa. Magii i niepowtarzalnego charakteru temu miejscu nadaje bogata infrastruktura przeznaczona do zabawy, a także otoczenie, w które ją wkomponowano.

Rodzinny Park Rozrywki - atrakcje dla dzieci

Źródło zdjęcia: www.rpr.nowaholandia.pl

Znaczną część parku zajmuje sieć sztucznych kanałów o łącznej długości 13 km, które nawiązują do śródlądowych dróg wodnych w okolicach Elbląga. Sama zaś nazwa parku kojarzy się z Holandią, europejskim krajem, który może pochwalić się najgęstszą siecią dróg wodnych.

Atrakcje dla całej rodziny - park rozrywki

Źródło zdjęcia: www.rpr.nowaholandia.pl

Nawiązania te zauważycie w archipelagu wysp połączonych kanałami, które możecie przemierzać kajakiem, tramwajem wodnym, czy rowerem wodnym w kształcie autka – garbusa. Wspaniale jest pływać od wyspy do wyspy, mijając zielone pachnące igliwiem świerki i napawać się pięknem tutejszej przyrody oraz spokojem. Pomimo że miejsce to pulsuje życiem i dźwiękami, w zielonym zakątku odnajdziecie ukojenie. 

Weekend z dziećmi pełen wrażeń

Źródło zdjęcia: www.rpr.nowaholandia.pl

Dzieci będą miały podwójną przyjemność z tej wycieczki, obserwując ptaki i zgłębiając tajniki natury. Na wyspie Nielotów zamieszkałej przez różnorodne gatunki ptaków spotkają  m.in. gęsi kubańskie, kaczki karolinki, czarne łabędzie, kaczki krzyżówki oraz kaczki mandarynki.

Edukację ornitologiczną wzbogaca wiedza z dziedziny kultury, bo oto na kolejnych dwóch wyspach zobaczycie monumentalne repliki kamiennych rzeźb stworzonych przez rdzennych mieszkańców Wyspy Wielkanocnej oraz megalityczne kamienie ułożone w charakterystyczny sposób. Pierwsze to słynne posągi Moai, drugie – Stonehenge, zabytek archeologiczny z Wielkiej Brytanii.

Nowa Holandia - co warto zobaczyć z dziećmi?

Źródło zdjęcia: www.rpr.nowaholandia.pl

Choć położone na tej samej półkuli, w rzeczywistości dzieli je ok. 17 000 tys. km. Jednakże tu, na Waszym szlaku edukacyjnym, oba zabytki będące elementami dziedzictwa kulturowego i historycznego są w zasięgu Waszego wzroku.

Wzroku, który jak za chwilę się przekonacie, może czasem się mylić, gdyż między tym, co ludzkie oko widzi, a tym, jak to coś działa, istnieje subtelna różnica. Potwierdzenie znajdziecie, przybijając do Wyspy Iluzji, gdzie fizyka i zdrowy rozsądek czasem się mijają.

Ciekawy park rozrywki godny polecenia

Źródło zdjęcia: www.rpr.nowaholandia.pl

To, co zobaczycie, płynąc dalej, na Wyspę Potworów istnieje jednak naprawdę. Oczy Was nie zmylą, umysł nie zwiedzie, bo któż przy zdrowych zmysłach zaprzeczyły istnieniu Potwora z Loch Ness, Yeti, morskiego jaszczura i wielu innych potworów, skoro wszystkie wcześniej widział w książkach i zna z trzymających w napięciu opowieści?

Spacer z dziećmi z atrakcjami

Źródło zdjęcia: www.rpr.nowaholandia.pl

Wycieczka do Parku Rozrywki - Elbląg

Źródło zdjęcia: www.rpr.nowaholandia.pl

Wyspa Potworów

Źródło zdjęcia: www.rpr.nowaholandia.pl

Wątki przyrodnicze kontynuuje również tutejsze Mini Zoo. Dzieci mogą obcować w nim z kangurami, lamami, kozami i owcami kameruńskimi. Jest też Ptaszarnia stworzona z myślą o skrzydlatych przedstawicielach fauny. Jej mieszkańcy – pawie dumnie prezentujące swe wachlarze z piór oraz bażanty o piórach błyszczących w słońcu jak szlachetne klejnoty wzbudzają podziw i wywołują uśmiech na twarzy zwiedzających. 

Po odkryciu przyrodniczych uroków Rodzinnego Parku Rozrywki Nowa Holandia czas na wszystko to, co małpki i tygryski lubią najbardziej, czyli dmuchańce, park linowy i małpi gaj. 

Strefa dla dzieci - zabawa w Elblągu

Źródło zdjęcia: www.rpr.nowaholandia.pl

Niepowtarzalne emocje czekają też w parku linowym na dwóch różnych trasach dedykowanych młodszym i starszym dzieciom. Dla najmłodszych wielbicieli zabaw przygotowano Trasę Maluch, na której Wasze pociechy będą czuły się bezpiecznie dzięki specjalnym siatkowym zabezpieczeniom. Trasa liczy 11 przeszkód zawieszonych na wysokości 1,5 m nad ziemią. Starszaki mogą natomiast podjąć wyzwanie i zmierzyć się z 15 przeszkodami zawieszonymi na Trasie Średniej, które od ziemi dzieli od 4 do 5 m. Podczas zabawy ubezpieczać je będą profesjonalne alpinistyczne uprzęże.  

Dla rozbrykanych brzdąców powstał Małpi Gaj z dwupoziomowym labiryntem wyposażonym w różne przeszkody. Dodatkowo na placu zabaw znajdują się: basen z kulkami, dwie trampoliny i dmuchane konstrukcje ze zjeżdżalnią. Trudno o malucha, który nie byłby zachwycony tą atrakcją.

Starsze dzieci pochłonie obłędny tunel. W długiej na 6 m i szerokiej na 3 m konstrukcji Wasze dzieci doświadczą uczucia lewitowania nad ziemią. Dzięki iluzorycznej grze świateł połączonej z dźwiękiem i kolorami poczują się, jak w przestrzeni kosmicznej, by już po chwili w radosnych podskokach wykonanych na 8 trampolinach wrócić na ziemię. 

Rzeczywistość jednak znów może okazać się przewrotna, bo zamiast do teraźniejszości Wasze dzieci przeniosą się do czasów Króla Artura i rycerzy okrągłego stołu. Halabardy, miecze, zbroje, słynny zamek Camelot sprawią, że poczują się jak bohaterowie średniowiecznej legendy. Osada Wikingów odwzorowana na podobieństwo wioski ludów skandynawskich sprawi natomiast, że poczują się jak w prawdziwym świecie dawnych wojowników i żeglarzy. Spacerując po ich domu, poznają ich zwyczaje, codzienne czynności i historię, która obrosła licznymi mitami. 

Elbląg pełen atrakcji dla rodzin

Źródło zdjęcia: www.rpr.nowaholandia.pl

Na koniec Waszej podróży po czasoprzestrzeni możecie przysiąść na piasku i choć wydawałoby się, że teraz czeka Was już tylko odpoczynek po dniu pełnym wrażeń, nic bardziej mylnego. Wizytę w Rodzinnym Parku Rozrywki Nowa Holandia zakończycie gorączką – złota, której towarzyszyć będą na pewno objawy ekscytacji, radości i wspaniałej zabawy. 

Kopalnia Złota

Źródło zdjęcia: www.rpr.nowaholandia.pl

Więcej informacji: www.rpr.nowaholandia.pl

Współrzędne GPS: 54.13900, 19.41491

Teren Parku Rozrywki

Źródło zdjęcia: www.rpr.nowaholandia.pl

 

Sala Zabaw Park Piekarczyka

Niezawodny członek elbląskiej security, który od lat strzeże bezpieczeństwa w mieście, patronuje też dobrej zabawie i spełnianiu marzeń. Salę zabaw jego imienia kojarzy każdy mały elblążanin. Czas by i Wasze dzieci poznały niezwykłą krainę rozrywki i niezapomnianych przygód, jakie czekają je w Parku Piekarczyka. 

Park Piekarczyka - zabawa i ruch dla dzieci

Źródło zdjęcia: www.parkpiekarczyka.elblag.pl.

Strefa rozrywki dla dzieci

Źródło zdjęcia: www.parkpiekarczyka.elblag.pl.

Ogromną przestrzeń podzielono na różnorodne strefy z atrakcjami, tak aby każdy z Was bez problemu znalazł coś dla siebie. Dzięki zapewnieniu najwyższych standardów Wasze pociechy będą się tu bezpiecznie bawić, nie rezygnując z wolności i beztroski, a Wy będziecie szczęśliwi, widząc, jak spełniają marzenia.

Dzięki szerokiej gamie atrakcji w Parku Piekarczyka Wasze dzieci będą nie tylko świetnie się bawić, ale także udoskonalą wiele umiejętności, takich jak koordynacja, równowaga, kreatywność, szybkość, zwinność, zdolności motoryczne czy zdolność radzenia sobie z obawami i lękami. 

Dla najmłodszych przygotowano kącik malucha z tablicami manipulacyjnymi, koszami pełnymi klocków i zabawek oraz basenikiem wypełnionym piłeczkami. Podczas gdy Wasze szkraby będą poznawać świat we własnym rytmie, starszaki i nastolatki mogą sobie narzucić nieco szybsze tempo.

Kącik malucha w Parku Piekarczyka Elbląg

Źródło zdjęcia: www.parkpiekarczyka.elblag.pl.

I tu idealnie sprawdzą się np. tor tubingowy, tor rolkowy, zjazdy na tyrolce, emocjonująca gra na automatach, strzelanie z automatycznych armatek, czy gra w laserowy paintball zwany Laser Tagiem. Ten ostatni to świetny sposób na rodzinną integrację i zabawę, w ramach której będziecie biegać, obmyślać strategie, tropić przeciwnika i strzelać do niego wiązką światła, ciesząc się ze zdobytych punktów.

Dziecięcą wyobraźnię rozpali też konstrukcja zabawowa, w pełni bezpieczna, kolorowa i co najważniejsze, gwarantująca pełną swobodę harców dzieciom w wieku już od 3 roku życia, a także ścianka wspinaczkowa, na tyle niska, by dzieci nie bały się na nią wspiąć i na tyle wysoka, by odczuły satysfakcję, z tego, że samodzielnie weszły na szczyt.

Uwagę Waszych pociech zogniskuje również interaktywna ściana Knoocker, która wymaga koordynacji spostrzegawczości z szybkością ruchów. Połączenie aktywności ruchowej z animacjami komputerowymi wirtualnej rzeczywistości sprawia, że dzieci chętnie podejmują wyzwanie, które stymuluje ich rozwój fizyczny i umysłowy. Interaktywna podłoga Fun Floor wykorzystująca nowoczesne oprogramowanie proponuje natomiast trening uważności i precyzji ruchów. Zabawa jest tu dynamiczna i pełna energii, aby po chwili uspokoić się i zatrzymać dziecko na chwilę w bezruchu, pozwalając mu na skupienie i koncentrację. 

Fun Floor

Źródło zdjęcia: www.parkpiekarczyka.elblag.pl.

Na miejscu nie mogło zabraknąć również takich klasyków jak zjeżdżalnie proste i tubowe o spiralnym kształcie, trampoliny, które uwielbiają mali akrobaci i basen z kolorowymi piłeczkami wprost idealny dla małych nurków.

Dodatkowym źródłem radości jest fontanna z piłeczkami zlokalizowana obok. Dzieci mogą wrzucać do niej piłeczki, obserwując, jak każda z nich wystrzeliwuje w górę niczym wodna kaskada w prawdziwej fontannie. Zaangażowanie i uśmiech na twarzy nieodłącznie towarzyszą tej zabawie niezależnie od wieku uczestników zabawy oraz ilości wrzuconych piłeczek.

Zjeżdżalnie w sali zabaw

Źródło zdjęcia: www.parkpiekarczyka.elblag.pl.

Czas spędzony w Parku Piekarczyka będzie przygodą pełną radości i odkryć dla całej Waszej rodziny. Zabawa tutaj to nie tylko radość, ale także szansa na rozwój i aktywność.

Więcej informacji: www.parkpiekarczyka.elblag.pl.

Współrzędne GPS: 45.15929, 19.39657

 

Ścianka Wspinaczkowa

Choć z Warmińsko-Mazurskiego do górskich szlaków daleko, jako podróżująca rodzina pewnie i na południe Polski wybierzecie się kiedyś ze swoimi dziećmi. Będąc w Elblągu, możecie je jednak zaznajomić z tematem wspinania. Wszak wędrówki i zdobywanie górskich szczytów wymagają wysiłku.

Wspinaczka bezpieczna dla dzieci

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/Wspinalnia/photos_by 

A wchodzenie po ściance wspinaczkowej Wspinalnia to doskonała namiastka warunków panujących na górskich ściankach. Z tą różnicą, że odbywa się w bezpiecznych warunkach, pod okiem doświadczonych instruktorów. 

Wspinalnia - atrakcje dla całej rodziny

Źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/Wspinalnia/photos_by 

Wspinanie na ściance to świetny sposób zdobywania umiejętności radzenia sobie w ekstremalnych warunkach. To doskonała próba wytrzymałości fizycznej i psychicznej dla Waszych pociech. O tym, że to również wspaniała zabawa przekonywać Was ani tym bardziej Waszych dzieci nie trzeba? 

Ścianka wspinaczkowa Elbląg

Źródło zdjęcia: www.wspinalnia.pl

Wspinania jest największą klimatyzowana ścianką wspinaczkową w województwie warmińsko-mazurskim. Oferuje kilka torów dla zaawansowanych wspinaczy, jak i tory z kolorowymi chwytami, które na pewno spodobają się początkującym w tej dyscyplinie dzieciom.

Wiek minimalny uprawniający do korzystania ze ścianki tu nie obowiązuje. Mali śmiałkowie, jeśli tylko nie zabraknie im odwagi, siły i determinacji mogą piąć się w górę w asyście instruktorów lub rodziców. W takich bezpiecznych i kontrolowanych warunkach Wasze dzieci mogą doświadczyć radości i satysfakcji płynącej z podejmowania wyzwań i osiągania nowych celów.

Więcej informacji: www.wspinalnia.pl

Współrzędne GPS: 54.16407, 19.41777

 

Kreatywne podwórko

Kreatywne podwórko to nic innego jak plac zabaw, których w Elblągu wiele. Widząc go, błyskawicznie jednak zauważycie, że znacznie różni się od pozostałych. Wyróżnia go nie tylko stonowana kolorystyka, ale przede wszystkim sprzęty, które w większości nie narzucają określonego sposobu zabawy. Kreatywne podwórko to niezwykłe miejsce, które stymuluje kreatywność, zachęca do nadawania znaczenia poszczególnym sprzętom i korzystana z nich wedle własnych upodobań.

Wasze dzieci pograją tu na afrykańskich tam-tamach, pohuśtają się w bocianim gnieździe, poskaczą na trampolinie i pobrykają na konstrukcjach przypominających te w parkach linowych albo … wykorzystają je, kierując się własną fantazją.

Kreatywne podwórko to taki społeczny plac zabaw nie tylko dla dzieci, ale dla wszystkich, którzy na tę zabawę mają ochotę. Okolicznym mieszkańcom zawdzięcza szeroką zjeżdżalnię, młodzieży z pobliskiej bursy – drążki do ćwiczeń siłowych i liny-równoważnie, które i Wam pomogą zadbać o formę, a miłośnikom twórczości plastycznej – specjalne tablice, na których razem z dziećmi możecie coś zmalować, dając upust swojej wyobraźni.

Różnorodne instalacje pobudzają kreatywność, infrastruktura i miejsce do gier podwórkowych zachęcają natomiast do aktywności fizycznej. Możecie tu wspólnie zagrać w gumę, kasy, a nawet bule, dla których przygotowano specjalny tor. Całości dopełniają ławki, na których pewnie miło Wam będzie posiedzieć, obserwując pociechy podczas zabawy lub gdy sami zmęczycie się aktywnością na świeżym powietrzu.

Kreatywne podwórko to przyjemne miejsce, z którego możecie skorzystać za darmo, ćwicząc swoje umiejętności, rozwijając wyobraźnię i ciesząc się wspólną zabawą.

Współrzędne GPS: 54.16582, 19.40205

 

Wakacyjna strefa gier i zabaw

Bezpłatne atrakcje dla dzieci oferuje również elbląski MOSiR, który co roku w wakacje organizuje strefę gier i zabaw. Dzieci, które nie wyjeżdżają nigdzie na wakacje, ale także te, które latem odwiedzają Elbląg, mogą korzystać z wielu ciekawych propozycji.

Jedną z nich jest lodowisko. Zwykle kojarzone ze sportami zimowymi takimi, jak łyżwy czy hokej, latem zmienia się we wspaniałą strefę gier i zabaw dla najmłodszych. 

Podczas gdy bramki piłkarskie sugerują, że Wasi mali piłkarze zagrają tu w nogę, kosze na wysokich słupach wyznaczają boisko do gry w koszykówkę. To jednak niejedyne gry, jakie zapewnią Waszym pociechom ruch, współpracę, rywalizacje i endorfiny płynące z dobrej zabawy. Ofertę urozmaicają kręgle, tenis stołowy, badminton, piłkarzyki, cymbergaj, a także trampoliny, na których każde dziecko przynajmniej raz musi poskakać. 

Strefa gier przyjazna dzieciom

Źródło zdjęcia:  www.mosir.elblag.eu/strefa-gier-i-zabaw-na-lodowisku

Organizowane tu zabawy sportowe, turnieje i festyny zachęcają całe rodziny do zabawy. Jeśli jesteście sympatykami którejś z powyższych gier lub chcecie z dziećmi miło spędzić dzień, możecie tu przyjść w okresie wakacyjnym i niezależnie od pogody pozostać od śniadania aż od obiadu.

Więcej informacji: www.mosir.elblag.eu/strefa-gier-i-zabaw-na-lodowisku

Współrzędne GPS: 54.16726, 19.40359

 

Położenie Elbląga nad Kanałem Elbląskim motywuje do spędzenia czasu na łonie natury, podczas gdy liczne atrakcje zachęcają do eksplorowania przestrzeni miejskiej, gwarantując niezliczone możliwości spędzenia czasu z rodziną. Elbląg to idealny wybór dla rodzin z dziećmi, które kochają przygody.

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<



Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi