Mazury z historią w tle

MAZURY Z HISTORIĄ W TLE

Mam na imię Wiola. Razem z mężem i trójką naszych synów (15,13 i 5 lat) uwielbiamy wspólne podróże. Kochamy morze, góry i Mazury wink.

W tym roku to właśnie Mazury mieliśmy okazję pozwiedzać, ale tą mniej znaną część, część zachodnią. Zgłębiliśmy historię gotyckich zamków oraz znanej wszystkim bitwy pod Grunwaldem. Zobaczyliśmy cud inżynierii - Kanał Elbląski i wiele innych ciekawych miejsc. Ale po kolei…

Mieszkaliśmy nad cudownym jeziorem Dąbrowa Wielka. Jest to największe jezioro Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego w dorzeczu Drwęcy. Jezioro to łączy się z ciągnącym się równolegle jeziorem Dąbrowa Mała. Oprócz łowienia ryb, niezapomnianą atrakcją było pływanie rowerem wodnym.

Rodzinny urlop nad jeziorem - Mazury
Atrakcje na Mazurach
Pływamy po jeziorze na Mazurach

 

Grunwald

Z czym kojarzy się Wam rok 1410? Chyba każdy powie, że z bitwą pod Grunwaldem. Moi synowie zapamiętają tę datę na pewno, ponieważ sami mogli zobaczyć pole tej bitwy oraz muzeum, w którym są tablice opisowe, pojedyncze znaleziska (m.in. monety, fragmenty zbroi i broni) oraz salę kinową wraz z imponującą makietą przedstawiającą pole bitwy.

Zwiedzanie Grunwaldu z dziećmi
Pole bitwy pod Grunwaldem
Poznajemy historię bitwy pod Grunwaldem

 

Olsztyn

Nasz kolejny przystanek to Olsztyn. Jest to stolica Warmii i leży nad rzeką Łyną. Krzyżacy wybudowali tu okazały zamek w 1334 roku, a wokół niego powstała osada i właśnie tutaj Mikołaj Kopernik ustalił, kiedy następuje równonoc wiosenna, a co za tym idzie, kiedy jest pierwszy dzień wiosny. Mogliśmy na własne oczy zobaczyć, w jaki sposób to zrobił, ponieważ na zamku w Olsztynie w muzeum do dzisiejszych czasów przetrwała tablica astronomiczna wykonana przez Mikołaja Kopernika! W zbiorach muzeum znajduje się również należący do Kopernika inkunabuł medyczny z jego odręcznymi notatkami.

Warmia - zwiedzanie Olsztyna
Atrakcje dla dzieci w stolicy Warmii
Olsztyn - wycieczka z historią w tle

 

Ostróda

Ostróda – to tutaj rozpoczęliśmy nasz rejs po Kanale Elbląskim. Jest jednym z dwóch istniejących na świecie zabytkowych kanałów. Oprócz pięknych widoków, ptasich rodzin, odpoczynku i relaksu, mogliśmy zobaczyć unikatowy system śluz i pochylni. Jako napęd dla koła wodnego, za pomocą którego przeciągane są statki po pochylniach, pruski inżynier Georg Jacob Steenke wykorzystał zrzut wody - tanią w eksploatacji, niestosowaną nigdzie indziej metodę.

Rodzinne wakacje na Mazurach - Ostróda
Rejs po Kanale Elbląskim
Kanał Elbląski - rejs z dziećmi

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

 

Kamionka i Nidzica

Kto nie chciałby znaleźć się w Rajskim Ogrodzie? Możemy się pochwalić, ze byliśmy i bardzo polecamy. Znajdziemy go we wsi Kamionka koło Nidzicy. Jest to ogród z kilkoma tysiącami różnych gatunków roślin w 30 zakątkach tematycznych! Znajduje się w sąsiedztwie Garncarskiej Wioski, na terenie której można zwiedzić: garncarnię, kuźnię mazurską, zabytkową stodołę ze sprzętami rolniczymi i gospodarstwa domowego mazurskiej wsi oraz uczestniczyć w warsztatach, np. lepienia w glinie. Super zabawa dla dużych i małych smile.

Zwiedzamy Rajski Ogród w Kamionce
Rajski Ogród - wizyta z dziećmi
Kamionka - ciekawe miejsce do odwiedzenia na Mazurach
Atrakcje dla rodzin na Mazurach - Rajski Ogród w Kamionce
Zwiedzamy Garncarską Wioskę z dziećmi
Kamionka - Garncarska Wioska
Warsztaty w Garncarskiej Wiosce

Natomiast w samej Nidzicy nie mogliśmy ominąć zamku.

Nidzica - wycieczka z rodziną
Zamek w Nidzicy

 

Góra Dylewska

Czy na Mazurach są góry? Jedna na pewno, to Góra Dylewska. Jest to najwyższe wzniesienie Wzgórz Dylewskich i jednocześnie całej północno-wschodniej Polski. Jak Góra, to i jej punkt widokowy. Mogliśmy z niego podziwiać panoramę okolicy. Zaraz za wieżą widokową zaczyna się ścieżka przyrodnicza. Idąc w głąb lasu, doszliśmy do polany, na której mieści się Lapidarium Geologiczne – Muzeum Skalne. Za polaną ruszyliśmy dalej na szlak. Wiedzie przez urokliwy las z mokradłami.

Mazury - aktywne wczasy z dziećmi
Wejście na Górę Dylewską
Góra Dylewska - atrakcje dla dzieci
Ścieżka przyrodnicza na Górze Dylewskiej
Mazury - spacerujemy z dziećmi po Górze Dylewskiej

 

Ruiny Zamku w Szymbarku

I na koniec…

Ruiny Zamku w Szymbarku koło Iławy. Zamek został wzniesiony w latach siedemdziesiątych XIV w. i był drugim co do świetności zamkiem po malborskim. I ciekawostka - w listopadzie 1999 r. w ruinach zamku kręcono sceny do filmu „Król Olch” w reżyserii Volkera Schloendorffa.

Zwiedzamy ruiny Zamku w Szymbarku
Wakacje z historią w tle - Szymbark

 

Wioletta Płonka

autorka zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs
"Polska z dziećmi 2021"
 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

 

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi