Sielskie wakacje na Mazurach

Wszystkim, którzy pragną zaznać uroczego klimatu polskiej wsi polecamy Mazury. Co roku jeździmy tam żeby odpocząć od zatłoczonej stolicy. Kiedy już pokonamy długą trasę do upragnionego celu zaszywamy się tam na kilka tygodni. To nie do opisania jak urokliwe są zakątki naszego kraju, szczególnie te z dala od głównych tras turystycznych. Jeździmy do mazurskiej wsi nad jeziorem Roś. Jest tam jak zawsze malowniczo i chociaż pogoda może płatać figle to my jesteśmy przygotowani na wszystko.

Gdy jest upalnie całe dnie spędzamy nad wodą, w zasadzie dzieci mogłyby z niej nie wychodzić.

Wakacje z dziećmi na Mazurach
Zabawa w mazurskich jeziorach
Pływamy z dziećmi w jeziorze

Jeziora Mazurskie są jedne z najczystszych w Europie, wiec bez obaw przesiadujemy nad brzegiem lub pluskamy się dowoli. Lubimy też pływać na kajakach. Niedaleko jest bardzo urokliwy kanał, który łączy Roś z jeziorem Kocioł. Gdy wybieramy się na wyprawę kajakową to stajemy się częścią dzikiej przyrody. Staramy się nie być głośni i nastawiamy się na obserwację przyrody. Na brzegu można spotkać bociana lub bobra, który prezentuje swoje budowy. Jak przyroda to również ważki, lilie wodne oraz różne ptactwo mieszkające w mokradłach.

Mazury - oglądamy malowniczą przyrodę
Sielskie wakacje z dziećmi
Urlop na Mazurach wśród przyrody
Wyprawa kajakowa na Mazurach
Mazury - aktywny wypoczynek nad jeziorem

Ja osobiście zawsze obawiam się spotkania łabędzi bo jak mają stadko małych to potrafią się zachowywać nieprzewidywalnie. Czasami spotkać można kormorany, a najczęściej perkozy z małymi.

A jak Mazury to koniecznie spacery do lasu, a jak las to koniecznie grzyby. Z tego miejsca muszę pochwalić moje dzieci. Otóż moi synkowie od najmłodszych lat uwielbiają zbierać grzyby. Jest to dla nich najfajniejsza zabawa i przyjemność. Teraz kiedy są już ciut starsi i mają 8 i 9 lat to interesują się grzybami i lasem jeszcze bardziej. Do ulubionych grzybów całej rodziny należą kurki, które pojawiają się przez cały sezon letni i jesienny. Kurki jemy pod każdą postacią, bo jak trafimy na wysyp to najemy się grzybów na cały rok.

Grzybobranie na Mazurach

Uwielbiamy w pierwszej kolejności jajecznicę z kurkami, na drugim miejscu jest zupa kurkowa, pierogi z kurkami, sosy grzybowe, tarty z grzybami a nawet pasztet grzybowy. Pomysłów na grzyby nam nie brakuje.

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

Czytasz artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

NOCLEGI POLECANE PRZEZ RODZICÓW: 
>>KLIKNIJ TU<<

♦  ♦  ♦  ♦  ♦

A jak las to również jagody. Mamy swoje ulubione miejsca i jak są jagody to tam rosną tym bardziej. Zawsze wracamy zmęczeni, ale zadowoleni i na dodatek z wiadrem jagód chętni na degustacje w dowolnych wariantach. Najlepiej jagód najeść się prosto z krzaczka, takie zroszone smakują wybornie albo jak ktoś potrafi się powstrzymać to najlepiej smakują na świeżej bułeczce z serkiem waniliowym. Po przyjściu z lasu uwielbiam patrzeć na te jagodowe buzie, języki i fioletowe paluszki.

Spacer z dziećmi po Mazurach
Zbieramy jagody
Nasze zdobycze

Jak Mazury to koniecznie wędkowanie i ryby. Jejku! Ile bym dała żeby teraz zjeść taki półmisek świeżo złowionych ryb. Ten zapach i smak ryb z jeziora jest wart grzechu. Teraz gdy ryby potrafimy filetować bez oporów jedzą je również dzieci nazywając je frytkami. Są tak pyszne, że pisząc ten tekst na samą myśl leci mi ślinka.

Mazury - łowimy ryby z dziećmi

W ciepłe wieczory obowiązkowym punktem programu wakacyjnego jest tak zwana „harcerka”, czyli rozpalanie ogniska i pieczenie kiełbasek na ogniu. Uwielbiam jak chłopcy sami pieką sobie kiełbaski. Zdarza się, że zrobią też i dla nas wtedy czujemy się bardzo wyjątkowo. Dbam o to żeby chłopcy byli samodzielni i nie dostawali wszystkiego pod nos. Jak robimy ognisko to zawsze znajduje się jakieś miłe towarzystwo i tak chłopcy zapraszają kolegów na ognisko, a wtedy jest prawdziwa radość i wakacyjne szaleństwo. Cieszę się jak z zapałem dzieci szykują opał na ognisko. Oczywiście wszystko pod czujnym okiem mamy albo taty bo jak wiadomo z ogniem trzeba uważać.

Robimy ognisko
Pieczemy z dziećmi kiełbaski na ognisku

Kiedy skończą nam się zakupy i czas ruszyć do miasta wtedy udajemy się też na jakąś wycieczkę. Obowiązkowym programem są najbliższe atrakcje, czyli miejscowość Ruciane Nida gdzie można nadrobić wszelkie atrakcje typu: lody, gofry, pizza. Są tam niekończące się stragany z pamiątkami. W Ruciane Nida jest możliwość popływania statkiem wycieczkowym. Mi w pamięci zapadł drewniany Bąbel bardzo uroczy i stary, ale niestety nie widuję go już od dwóch sezonów.

Ruciane Nida - zwiedzanie z dziećmi
Ruciane Nida - rodzinna wycieczka

Niedaleko Rucianego dla zmiany klimatu na bardziej duchowy jest „Pranie”, czyli leśniczówka, w której Gałczyński pomieszkiwał w wakacje. Ja osobiście Gałczyńskiego pamiętam z Teatru Zielona Gęś oraz z wiersza o Krakowie pt: „Zaczarowana dorożka”. „Pranie” to niezwykłe miejsce, gdzie można zobaczyć zbiór pamiątek po poecie oraz jego rękopisy i pokoje, w których przebywał i tworzył. Samo miejsce jest bardzo pięknie położone, sceneria wręcz bajkowa, bo długi pomost wychodzi poniżej z działki i wiedzie nad samo jezioro Mamry, taki widok zapada w pamięci.

Pranie - zwiedzamy leśniczówkę
Wypoczynek na Mazurach z dziećmi
Z rodziną na Mazurach
Odwiedzamy leśniczówkę Pranie

Najbliższym miastem z dużym targiem jest Pisz. To ładne miasteczko warte zatrzymania i pospacerowania po rynku. Dookoła są zabytkowe poniemieckie kamieniczki, które doczekały się renowacji. Lubimy spacerować przez mostek na targowisko pełne dobroci z pól i lasu oraz wszelkich innych skarbów.

Pisz - wycieczka z rodziną
Pisz - spacerujemy z dziećmi

W te wakacje wybraliśmy się całą rodziną do „Wilczego szańca”. Chłopcy trochę podrośli, mają 8 i 9 lat i już kojarzą fakty, więc postaraliśmy popracować nad wiedzą z drugiej wojny światowej. „Wilczy Szaniec” to miejsce, które od dawna chcieliśmy zobaczyć i powiem szczerze, że się nie rozczarowaliśmy. W gęstwinie mazurskich lasów, nieopodal miasteczka Gierłoż, znajduje się „Wilczy Szaniec” to miejsce po dawnej kwaterze Adolfa Hitlera.

Zwiedzamy Wilczy Szaniec
Wakacje na Mazurach - Wilczy Szaniec
Wycieczka do Wilczego Szańca

To co można tam zobaczyć to pozostałości po wysadzonym w powietrzu miasteczku, które zostało wybudowane na potrzebę III Rzeszy. Ruiny dawnych bunkrów położone są w śród lasów i prowadzą przez nie ścieżki edukacyjne. Samo miejsce jest urokliwe w głębi lasu, który jest częścią historii. Spaceruje się po wyznaczonej drodze i mija się zniszczone schrony. Są też specjalnie wybudowane przestrzenie gdzie organizowane są pokazy filmów i zdjęć , a w gablotach prezentowane są znaleziska. Chłopcy najbardziej byli zafascynowani miejscem w którym jest odtworzona sala w której odbył się nieudany zamach na Hitlera w 1944 roku. Kto by pomyślał, że wódz III Rzeszy miał tyle szczęścia, że ładunek w walizce został przypadkowo przesunięty i postawiony z drugiej strony nogi masywnego stołu i to właśnie uratowało życie Adolfa Hitlera. Zamachowców ujęto jeszcze tego samego dnia po czym stracono. Wybierając się do Wilczego Szańca trzeba pamiętać o wygodnych butach bo spacer może potrwać ponad godzinę.

Uwieńczeniem każdego dnia na Mazurach są dla nas zachody słońca to są te magiczne chwile za które kochamy Mazury.

Zachód słońca na Mazurach
Sielski urlop nad jeziorem
Oglądamy zachód słońca na Mazurach
Odpoczynek nad jeziorem z rodziną

Mam nadzieję, że jeżeli jeszcze nie byliście na Mazurach to moje słowa Was zaciekawiły i może nawet zachęciły do wyjazdu.

 

Iwona Chmielecka

autorka zdjęć i tekstu przysłanego na Konkurs

"Polska z dziećmi 2020"

 

 

Przeczytałeś artykuł w portalu Dzieciochatki.pl - Miejsca Przyjazne Dzieciom

POLECANE NOCLEGI PRZYJAZNE DZIECIOM: 
>>KLIKNIJ TU<<Więcej ciekawych artykułów o podróżowaniu z dziećmi po Polsce tutaj:

WAKACJE Z DZIEĆMI

 
CIEKAWE MIEJSCA NA WYPRAWY Z DZIEĆMI

 NIEZBĘDNIK PODRÓŻUJĄCEGO Z DZIECKIEM

Jeśli podoba Ci się nasz artykuł lub masz do niego uwagi, zostaw komentarz poniżej.

 

Chronione przez Copyscape


WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE

Portal DziecioChatki.pl


Podziel się ze znajomymi
Wyszukiwarka noclegów przyjaznych dzieciom
Gdzie chcesz spędzić wakacje z dzieckiem?
Sprawdziliśmy dla Was
Ostatnio dodane miejsca przyjazne dzieciom
Dodaj komentarz
Administratorem Państwa danych osobowych zebranych w trakcie korespondencji z wykorzystaniem formularza kontaktowego jest CREONET Hanna Wróbel z siedzibą w Ostrowie Wielkopolskim, przy ul. Wysockiej 1, 63-400, e-mail: dzieciochatki@op.pl. Dane osobowe mogą być przetwarzane w celach: realizacji czynności przed zawarciem umowy lub realizacji umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na Państwa pytania – w zależności od treści Państwa wiadomości. Podstawą przetwarzania danych osobowych jest artykuł 6 ust. 1 lit. b Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych (RODO), tj. realizacja umowy lub podjęcie czynności przed zawarciem umowy, artykuł 6 ust. 1 lit. a RODO, tj. Państwa zgoda, artykuł 6 ust. 1 lit. f, tj. prawnie uzasadniony interes administratora – chęć odpowiedzi na Państwa pytania i wątpliwości. Dane osobowe będą przetwarzane przez okres niezbędny do realizacji celu przetwarzania, tj. do zawarcia umowy, przedstawienia oferty handlowej, udzielenia odpowiedzi na Państwa pytania lub wątpliwości i mogą być przechowywane do upływu okresu realizacji umowy i przedawnienia roszczeń z umowy. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych osobowych, z zastrzeżeniem, że prawo do przenoszenia danych osobowych dotyczy wyłącznie danych przetwarzanych w sposób wyłącznie zautomatyzowany. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane na podstawie zgody, ma prawo do jej odwołania w każdym czasie, bez uszczerbku dla przetwarzania danych osobowych przed odwołaniem zgody. Osoba, której dane osobowe są przetwarzane ma prawo wniesienia skargi do właściwego organu nadzorczego. Podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak brak ich podania spowoduje niemożność realizacji umowy, podjęcia czynności przed zawarciem umowy, przedstawienia oferty handlowej, odpowiedzi na pytania lub wątpliwości.
Polecane artykuły
Wakacje z dziećmi